jSlieuwt (Samoa he Daar wordt in Indië iets groots vernield LDist DE DENEN TER STEMBUS 1« serie: 1 April 1920—15 October 1941 VRIJDAG NOVEMBER 1945 ïe Serie: le Jasrgsng: vanaf T Me! 1945, No. 15J riiliVffVffii Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^Slaaivastidf is oljfMfOftf 4jnj(i» bert ia tegfitmpetl* Abonnementsprijzen 0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Landgenooten, let op Uw Saeck Door een groep vooraanstaande persoon lijkheden uit uiteen!oopende politieke krin gen is een manifest uitgegeven in verband met de gebeurtenissen op Java. Er is gevaar voor verwarring. Het aftreden van den gouverneur-generaal Van Starkenborgh, die tijdens den oorlog de bewondering heeft afgedwongen van de ge- heele wereld, heeft nog grooter verwarring doen ontstaan. Het op deze wijze aftreden van een gouverneur-generaal is iets, dat zich in onze geschiedenis nog nooit heeft voor gedaan. De onderteekenaars van het manifest zijn van oordeel, dat hun gedachten en meenin gen door het grootste deel van de inheem- sche bevolking worden onderschreven. Zij baseeren deze zekerheid op de conclusies, waartoe de commissie tot bestudeering van de staatsrechtelijke hervormingen, die voor de helft bestond uit inheemsche leden, waaronder zelfs een extremistisch nationa list. in Maart 1942 is gekomen (rapport- Visman). Zij zijn er voorts zeker van dat na genoeg alle Nederlanders in Indië. de be volkingsgroep die het zwaarst getroffen is in dezen oorlog, en een groot deel van de be volking in Nederland hun meening deelen. Onvoorwaardelijk stellen wij voorop, aldus het manifest, dat wij evenals de afgetreden gouverneur-generaal, voor Indië wenschen een snelle evolutie. Onvoorwaardelijk aan vaarden wij ook- de rede van H. M. de Ko ningin van 6 Dec. 1942. Van ganscher harte staan wij samenwerking voor met alle loyale bevolkingsgroepen. Wij streven naar krachtige versterking van de banden in de rijkseenheid, waarbin nen rle samenstellende deelen het recht zul len hebben om hun inwendige aangelegen heden zelfstandig te regelen. Met veront- Rumoerige vergadering van „Perhimpoenan Indonesia" „De stem van Colijn en de stank van olie". Nadat de secretaris der P. I., T. M. Dali loedin. gisteren op een openbare vergade ring te Utrecht, suggereerde, dat op Java, waar men ongestoord kan fietsen en zijn boodschappen doen, alles vrij ordelijk is en symphatie uitsprak met de stakers in Austra lië, ontstond er een heftig tumult en onder luid ,,schande"-geroep verlieten velen, al dan niet vrijwillig, de zaal. Toen eerst na een half uur de tweede spreker, W. Romijn, het woord kon voeren en het Ned. gezag in Indië met dat van de Duitsche bezetting in Neder land vergeleek, ontstond er opnieuw hevig rumoer, met als gevolg nog veel meer leege plaatsen. Het verdere verloop van de verga dering was rustig, al waren de gesproken woorden toch minder symphatiek. De heer A. J. Koejemans sprak openlijk uit, dat de stem der reactie in het Indische conflict de stem is van Cclijn en de stank van de olie, terwijl mr G. W. Heuven Goedhart het op treden van de jongeren, die de zaal hadden verlaten, een bewijs vond voor een manco in hun opvoeding. NOG SPANNING IN SOERABAJA EN MAG ELAN G. De toestand in Soerabaja is nog steeds ge spannen. Tijdens een bespreking met den Biiifcschen comm.-kol. L. H. Pugh namen de Ind. leiders een zeer grimmige houding aan, terwijl er 3 Britsche leger-officieren en twee officieren van de R.A.F. vermist wor den. Ook de situatie te Magelang is nog zeer onbevredigend door het gewelddadige op treden der extremisten. Een grootscheepsche Britsche luchtactie zal er waarschijnlijk toe bijdragen, de bevolking tot rust te brengen. De Ned. troepen in het Kabajoran-gebied bij Batavia hebben het- nog zwaar te ver duren. Op de lichamen van gesneuvelde Indo nesiërs zijn passen aangetroffen, die deden blijken dat zij uit Midden-Java gekomen waren. DE MOORD OP MALLABY. Nader is bekend geworden, dat brigade generaal Mallaby in zijn auto, toen hij met een Ind. leider door de straten van Soerabaia reed, is vermoord. De auto, welke een witte vlag droeg, werd door een aantal fanatici aangehouden, die op de inzittenden vuurden. Door zich dood te houden konden gen. Malla by en de twee officieren verdere aanvallen twee uur lang vermijden. Tenslotte naderden twee rebellen de auto en schoten den gene raal dood. Een der stafofficieren wierp een handgranaat uit, waardoor beide rebellen gedood werden. DAT we, voor wat de onderdeelen ten be hoeve van de Ned. rijwielindustrie betreft, geheel op Engeland zijn aangewezen, daar Duitsehland niet meer in aanmerking komt en de Amerik. onderdeelen. te veel van de hier gangbare afwijken. DAT de oogenblikkelijke behoefte van ons land op 2 a 3 millioen fietsen wordt geraamd, doch vrijwel geheel Europa zich inspant om met Engeland zaken te doen, weshalve de groote massa van onze fietsers nog wel circa twee jaar geduld zal moeten oefenen. DAT men dus z'n oude karretje in eere dient te houden, temeer, daar de vooruit zichten t.a.v. nieuwe banden gunstiger wor den beoordeeld dan die in zake nieuwe rijwielen. DAT 5 Nov. een Ned. delegatie o.l.v. mr P. Th. J. Teppema namens onze regeering maar Zwitserland zal vertrekken om te trachten bepaalde handelsbetrekkingen uit te breiden of te hervatten. DAT de griffie van het Haagsch Bijz. Ge rechtshof, Kneuterdijk 20. voortaan telefo nisch bereikbaar is onder de nrs 18.30.33 t/m 35. DAT mr J. R. van Eerde in vasten dienst is benoemd tot onderdirecteur van het S taats - vissohershavenbedrijf te IJmuiden. DAT onder bepaalde voorwaarden tot 31 December deblokkeering wordt toegestaan voor het koopen van land- en tuinbouwzaden, pootaardappelen etc. DAT de bekende soc.-democraten ir Ch. G. Cramer en J. de Kadt de gevangenschap in een Japansch kamp op Java hebben door staan en zich thans bezig houden met het herstel der I.S.D.A.P. DAT wegens gebrek aan hotelruimte te Rotterdam particulieren aldaar vóór 11 Nov. *aa het V.V.V.-informatiebureau op den waardiging keuren wij echter de actie af van de anti-Nederlandsche groepen in Ne derland. Wij dulden niet, dat het grootsche, dat door Nederland in Indië is tot stand gebracht, door revolutionnairen wordt ver guisd en vernietigd. Wij verlangen dat de regeering dit tot richtlijn neemt bij haar gedragslijn ten aanzien van deze groepen, waartoe thans, na haar recente zwenking ook de Perhimpoenan Indonesia behoort. Want deze vereeniging zoekt thans aanslui ting bij de zoogenaamde republiek Indo nesia, welke zich rechtstreeks keert tegen Nederland en het Nederlandsche gezag. Deze republiek kon alleen ontstaan met behulp van Japansche machinaties. (Vervolg zie pag. 2). Met Sinterklaas krijgen we echte thee En nog Suikergoed met Marsepain er bij. De Minister van Handel en Nijverheid, ir H. Vos, heeft in een rede te Haarlem weer enkele optimistische geluiden laten hooien. Mel St. Nicolaas zal er suikeroged en mar sepein zijn. Hoewel dus het St. Nicolaasfeest niet op oude wijze royaal gevierd zal kun nen worden, zal dit extra'tje de stemming er wel in brengen. Vooral als we nog ver klappen. dat er voor St. Nicolaas een extra bon voor thee zal worden aangewezen. In de kou hoeven we dan ook niet te zit ten, want minister Vos gaf de toezegging, dat half November de hoeveelheid kolen voor de tot nu toe bekend gemaakte 4 bonnen bij onze mijnen voor verzending gereed loggen, terwijl hij bovendien de levering van 7 mud brandstof voor dezen winter garandeerde. De minister profeteerde bovendien, dat eind 1946 ieder Nederlander een paar schoenen kan hebben ontvangen, daar volgend jaar de schoenproductie tot 600.000 paar per maand kan stijgen. Voor textiel is er voldoende wol en katoen in ons liand aanwezig. Er zijn ook genoeg kolen, maar er is nog wiet voldoende spin nerij-personeel. Toch zullen de bewoners der noodgebieden van dekens kunnen worden voorzien, terwijl er binnenkort ook voldoen de babygoed is. Een nieuw Noorsch arbeiderskabinet is gevormd met 6 van de oude ministers en nieuwe uit de verzetsbeweging. In Januari verschijnt een Belgisch witboek over de Koningskwestie. Truman verwacht, dat Rusland zal deel nemen aan de adviseerende oommissie voor het Verre Oosten; Stalin had zeer vriendelijk geantwoord. Truman heeft gisteren het bestaan van een geheime overeenkomst over de atoom bom tusschen Roosevelt en Churchill ontkend. Coolsingel opgave kunnen doen van bij hen beschikbare gelegenheid voor nachtlogies. DAT landbouwers, die binderdoek voor hun grasmaaier-zelfbinders noodig hebben, zich onverwijld tot den Plaatselijken Bureau houder behoor en te wenden. DAT houders van geleidehonden voor blinden, zoomede houders van politiehonden zich niet hun toewijzingen voor hondengort o.a. kunnen vervoegen bij het Haagsch Graanbedrijf te 's-Gravenhage. DAT gezonde meisjes van minstens 15 jaar kosteloos een cursus van drie maanden kunnen volgen voor opleiding tot dienstbode en zij zich hiertoe kunnen richten tot het Alg. Internaat voor Dienstbodenopleiding. Pr. Hendriklaan 28 te A'dam. DAT de afd. Technische Controle en de onderafd. Inbeslaggenomen Goederen van den Prov. Voedselcommissaris zijn gevestigd op Anna Paulownastraat 6. te Den Haag, telefoon 392290. DAT het Bossche Tribunaal den Waalwijk- sohen schoenfabrikant J. Blok wegens het propageeren van de Germaansche SS en het verdienen van groote sommen aan de Duit- sohers heeft veroordeeld tot 5 jaar inter- neerinig en verbeurdverklaring van z'n ver mogen op f31.000 na. DAT een Ned. regeeringsdelegatie o.l.v. den heer A. B. Speekenbrink besprekingen heeft gevoerd te Oslo, die geleid hebben tot de onderteekening van een voorloopig toe te passen protocol in zake goederenruil met Noorwegen. DAT veehouders in Z.-Holland, die vanaf 1 November niet voldoen aan hun rund- leverdngsplioht, gestraft zullen worden met een extra-leveringsplicht van 10 procent in gewicht voor iedere week die ze in. over treding zijn. DAT een nieuwe beschikking is uitgevaar digd die het publiceer en in welken vorm ook van nieuwe bonnenlijsten vóór des Vrijdags 12 uur strafbaar stelt. Melkrantsoen zal moeten worden verlaagd Tenzij Amerika ons melkpoeder stuurt. Naar wij vernemen kan het melkrantsoen dezen winter alleen gehandhaafd blijven als er melkpoeder uit Amerika komt. De onder handelingen voor den aankoop van een be langrijke partij melkpoeder in de Vereenigde Staten verkeeren thans in een dergelijk sta dium dat er gegronde hoop bestaat dat deze aankoop door zal gaan. Het A. N. P. meldt: Naar aanleiding van de in verschillende bladen opgenomen be richten omtrent geruchten over een aanzien lijke verhooging van den melkprijs, die aan staande zou zijn, wordt van bevoegde zijdie medegedeeld, dat over dezen aangelegenheid binnenkort mededeelingen zullen worden ge daan. Daardoor zal in ieder geval de alar- meerende strekking van deze geruchten worden te niet gedaan. Ook het Prinselijk Paar naar Londen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard worden binnen enkele dagen te Londen verwacht. H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn door het En- gelsche koningspaar uitgenoodigd om op 6 November het noenmaal in Buckingham Pa lace te gebruiken. RADIO-TELEFOONVERBINDING MET SURINAME. Alle huisaansluitingen in Nederland kun nen Paramaribo langs radio-telefonisohen weg bereiken op werkdagen tusschen 19 en 21 uur. Het verdient aanbeveling de aanvrage hiertoe eenigen tijd tevoren bij den inter - localen telefoondienst in te dienen. De kos ten van deze gesprekken bedragen voor de eerste drie minuten f 21 en voor iedere ver dere minuut f 7. Volgende week 6 kg aardappelen Om het wintervoorraadje aan te vullen. In verband met de voldoende transportmo gelijkheden, welke thans voor den aanvoer van aardappelen bestaan, zal volgende week niet 1 kilogram aardappelen extra kunnen worden gekocht, dooh 3 kilogram. Naast de reeds bekend gemaakte bonnen, is nu ook bon 127 van bonkaart A 512 aangewezen voor 2 kg aardappelen. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat deze extra hoeveelheid aardappelen be doeld is als voorschot voor een te vormen wintervoorraad. Doet men dit niet, dan loopt men straks, bij stagnatie in den aan voer. de kans van aardappelen verstoken te blijven. Bon 127 is geldig tot en met 10 November a.s. Nijmegen heeft zijn tram weer terug. Ze rijdt weer door een gedeelte van de stad, dwars door de puinhoopen en langs zwart geblakerde resten van wat eens woningen waren. DAT het Tribunaal te Breda den 50-jarigen Leeraar-bankwerker A. v. Dongen aldaar, wegens het maken van propaganda onder zijn leerlingen voor de Waffen-SS, na 7 maanden interneering heeft veroordeeld tot ontzetting uit de leeraarsbevoegdheid en tot het verlies van het actieve en passieve kiesrecht. DAT de handel in kogel- en rollagers weer geheel vrij is. DAT gistermiddag aan den Heemraadsingel 94, te R'dam het districtskantoor-West van „Oog en Oor" van den Regeeringsvoorlich- tingsdiens-t officieel geopend is door den heer P. A. Wansink. DAT Mr. J. M. Landre van het departe ment van Algemeene Oorlogvoering tijdens deze opening verklaarde binnen 14 dagen een verrassing in petto te hebben voor de zwarte handelaren. DAT er vóór 1 Dec. bij het Ned. Beheers instituut na-inlevering mogelijk is van f 100 biljetten uit onder beheer gestelde vermo gens. DAT het secretariaat van de Nat. Commis sie tot uitzending van Ned. kinderen is ver plaatst naar Zeestraat 73, 's-Gravenhage, tel. 180040, toestel 77. DAT het Wilhelminagasthuis te A'dam thans geheel door de Canadeezen is vrijge geven. DAT het lichtschip „Maas" den naam „Goe- ree" krijgt daar het zoo men weet voor Goeree komt te liggen. DAT te Bern een Zwitschersoh-Nederland- sche monetaire overeenkomst is geteekend, waarbij de officieele koers verhouding tus schen de twee nationale valuta's is bepaald op frs 162,29 per f 100.-, hetgeen overeen komt met een franckoers van f 0,616. DAT mevr. A. J. Aarsen-Jansen (S.D.A.P.) als eerste vrouwelijke wethouder in een ge meente boven de 100000 zielen is benoemd •a wel te Groningen, De uitslag van de verkiezingen van het Deensche parlement, die deze week gehou den zijn, geeft opmerkelijke resultaten te zien. En het meeste daarvan springt wel in het o(.:{ de sterke teruggang van de Sociaal- Democratische Partij. Deze partij, die lange jaren in regeering en volksvertegenwoordi ging een overwegende positie innam, ziet nu haar aantal zetels ingekrompen van 66 rot 48, terwijl' de communisten met 18 zetels, juist het aantal dat de sociaal-democraten verloren, als een sterke groep in de volks vertegenwoordiging hun intrée doen. Aan den anderen'kant is de groote over winning van de liberalen even opmerkelijk. Deze partij had het voornaamste aandeel genomen in den verkiezingsstijd tegen de nationalisatie-maatregelen, die door de so ciaal-democraten aan de orde waren gesteld. Krachtens haar politiek verleden was zij vanzelfsprekend tegen contröle op het eco nomisch leven en boekte zij. vooral door den steun der welvarende boeren, een niet on belangrijke winst van 10 zetels. De andere groote burgerlijke partij, de conservatieve, ging daarentegen vijf zetels achteruit. On danks haar groote aandeel in de nationale verzetsbeweging, ondanks de eminente lei ding van Christmas Moelier, den minister van Buitenlandsche Zaken, is zij er niet .in geslaagd baar positie te verbeteren, of ze.fs maar te handhaven. De vermoedelijke oor- Mak hiervoor is het handelsverdrag dat oeller met Engeland gesloten heeft. Voor de te exporteeren landbouwproducten ziin volgens de liberalen te lage prijzen bedon gen. Met dat al wijkt de Deensche verkie zingsuitslag in vele opzichten af van de tot nog toe in Europa bekend geworden verkie zingsuitslagen. Denemarken heeft, ondanks vijf jaren bezetting, zeer weinig van de Duitschers te lijden gehad. Daardoor is het politieke leven daar te lande niet geken merkt door de felle beroeringen, die we ia verreweg de meeste bevrijde landen consta teer en. Illustratief was in dit verband reeds het bericht, dat ook de Deensche nationaai- socialisten aan de verkiezingen mochten deelnemen. Ook al werd deze toestemming gemotiveerd met een strikt beroep op de Grondwet, het is toch zeker, dat iets derge lijks in de bevrijde landen van West-Europa onmogelijk zou zijn. Daarnaast verschaft het feit. dat de ex portprijs der landbouwproducten een door slaande factor bij de verkiezingen is ge weest, zekerheid voor de onderstelling, dat het politieke leven in Denemarken toch wel eenigermate aan het verstarren is, vooral als wij in West-Europa de vekiezingen zien aan gekondigd met ingrijpende politieke en so ciale hervormingen als inzet. De groote communistische vooruitgang moet worden gezien als een algemeen Euro- peeseh verschijnsel. Of deze vooruitgang echter in Denemarken met zijn goed geor dende economische en sociale toestanden van vèrstrekkenden invloed zal zijn, valt zeer te betwijfelen. Hoewel het probleem der kabinetsformatie niet gemakkelijk zal blijken, is niet te verwachten, dat de com munisten bij de oplossing hiervan een lei dende rol zullen spelen. Zoodat hun optre den zich voorshands wel zal beperken tot critiek van den meest uiteenloopenden aard. Tenslotte is het nog van belang op te mer ken, dat bij deze verkiezingen het stemrecht beperkt was tot personen boven 25 jaar. Zou het nieuwe parlement de uitbreiding van den stemgerechtigden leeftijd tot 21 jaar goedkeuren, dan is het vrijwel zeker dat de uitslag van de eventueel volgend, jaar te houden verkiezingen heel anders zal zijn, omdat ook in Denemarken het Jongste deel der bevolking geen verstarring van het po litieke leven wenscht. Aanvulling op de bonnenlijst der vorige week Tot en met 10 November geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van de er achter vermelde artikelen: BONKAARTEN KA, KB en KC 512: 118 250 gram bloem 119 200 gram zout 120 250 gram jam 121 250 gram peulvruchten 122 225 gram huishoudzeep 124 150 gram vleesoh 125. 126 2 kg aardappelen B 06 1 kg aardappelen A 07 2 liter melk B 07, C 07 31/2 liter melk BONKAARTEN KD en KE 512c 213 250 gram bloem 214 200 gram zout 215 250 gram jam 216 225 gram huisihoudizee(p 217 150 gram vleeSch 218 1 kg aardappelen 219 6 liter melk TABAKSKAARTEN Q 413: 04 l rants, importsigaretten Bij deelneming aan de maaltijdgn van de Centrale Keukens moeten aldaar de bon nen 124 of 217 voor vleesch en 125 voor aardappelen worden ingeleverd. S UITSLUITEND WINKELIERS MOGEN EIPOEDER BONLOOS UITVERKOOPEN. Het eipoeder. dat nog in kleine hoeveel heden bij de detaillisten aanwezig is, kan zonder bon worden verkocht, doch niet de grossiers voor r a d en PEULVRUCHTEN AFLEVEREN ZONDER BON IS VERBODEN. In den laatsten tijd wordt meer en meer geoonstateerd, dat grossiers peulvruchten af leveren zonder distributiebescheiden in te nemen. Dit euvel heeft zoo'n omvang aan genomen, dat de C.C.D. een strenge controle instelt en in vele gevallen reeds proces-ver baal heeft opgemaakt. Nevelig, aldus meldt De Bilt. Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk nog betrokken en nevelig, later plaatselijk opklaring, geen regen van betee- kenis, meest zwakke wind. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 7.38 en onder 17.06; Maan op 5.39 en onder 17.05. Op 5 Nov. Nieuwe Maan; 13 Nov. Eerste kwartier; 19 Nov, Volle Maan en 26 Ncflf, Laatete kwartier. Te Halfweg, zetel van een der grootste suikerfabrieken, draaien de machines op volle toeren. En dat is ook noodig. want anders zou Sinterklaas, zelfs zonder in menging van de Eenheidsvakbeweging het bijltje er bij neerleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1