Ned. Herv. Kerk in Generale Synode bijeen Meer centralisatie in de Ned. legerleiding NIEUWE LEIDSCHE COTTRANT DONDERDAG 1 NOVEMBER IMS Ds W. A. Zeydner tot praeses gekozen In het koor van de Nieuwe Kerk te Am sterdam is gistermorgen de eerste zitting van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk aan gevangen. welke werd geopend door het oink»le lid der Synode, ds. A. E. K. Pols van Coevordendie in zijn openingswoord den klemtoon legde op het gewicht van deze vergadering en de hoop uitsprak, dat Gods zegen op haar arbeid zou mogen rusten. Hierna vonden de stemmingen voor het moderamen plaat». Tot praeses werd gekozen ds W. A. Zeydner te Rotterdam, tot assessor de. H. J. F. Wesselciijk te Eindhoven, tot scriba ds. K. H. E. Gravemeyer te 's-Graven- hage. tot secundus-assessor dr. J. N. Seven- ster te Leeuwarden en tertius-assessor dr. H. J. Honders te Wassenaar. I>e nieuw-gekozen praeses, ds. Zeydner, aanvaardde het praesddium met een korte toespraak, waarin hij memoreerde zijn 15- jarigen strijd naast mannen als Noordmans en Brouwer in ..Kerkopbouw", later met vele anderen in de Reorganisatie-commissie en tenslotte met prof. dr. H. Kraemer. De Synode sprak uit, dat de benoeming van ds." Gravemeyer tot scriba inhoudt een bestendiging van zijn werkzaamheden in de nieuwe verhoudingen. DE MIDDAGZTTTING De tweede zitting werd eveneens in het fraaie koor van de Nieuwe Kerk gehouden. Vóór 1816 kwamen hier regelmatig de Prow Synodes van Holland samen, zoodat de Gen. Synode zich ook in dit opzicht op historischen bodem bevindt. De afgevaardigden waren gezeten in de rangorde uit den tijd der Re publiek. eerst het hertogdom Gelre. dan Zuid en Noord-Holland, vervolgens Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel. Groningen, de generaliteitslanden Noord-Brabant en Lim burg, Drente en tenslotte de Waalsche ker ken. De presidentieele tafel was geplaa'st aan de zijde van het praalgraf van de Ruy- ter. De min.-president aanwezig. Begeleid door den nestor der Amsterdam- sche predikanten, ds. H. E. Gravemeyer, traden de gasten binnen, o.a. de minister president. prof. ir. W. Schermerhorn en de vertegenwoordigers van de kerken in het buitenland. De praeses verwelkomde prof. Schermer horn en snrak de blijdschap der Svnode uit over de belangstelling der Overheid en richtte zich vervolgens tot de buitenlard- sehe gasten als vertegenwoordigers der we reldkerken van de Reformatie, als ook tct die van de zusterkerken, vertegenwoordigd in het I. K. O. Nadat de praeses Rom. 3 19-31 had voor gelezen, zong de vergadering Ps. 68 10, waarna zij in onderscheiden talen de Apos tolische Geloofsbelijdenis uitsprak en het Lufherlied aanhief. Als grondslag voor zijn openingsrede koos ds. Zeydner Hand. 19 20. Deze bijeenkomst ©p den Hervormingsdag is, aldus spr.. geen inrit-at ie der vroegere Reformatie, doch wij zün dankbaar, dat het Woord Gods is door gebroken en heeft overwonnen. Jezus Chris tus is de eenige Heer der Kerk en het Woord van G~d onze kracht in den ko menden tijd. Spr. hoopte, dat in die toe komst ook iets zou ooenbaar worden van de gemeenschap der heiligen in de onderschei den kerken, waarbij wii ook uitzien naar ver een i ging met de martelaren uit de voorbij gegane tijden. De gasten spreken. Ds. W. A. Visser 't Hooft vertaalde deze welkomstrede voor de buitenlandsche gas ten in de Eng. taal en leidde vervolgens elk «lezer afgevaardigden in, die tot de Synode het woord richtten. In de Eng. taal spraken achtereenvolgens de vertegenwoordigers van de Noorsche kerk, bisschop Eivind Berggrav, the Church of England. Rev. Ronald Allen, the Ghurch ©f America. Rev Cavert, en van de Sc^otsche Kerk prof. Henderson: in de Duitsche taal Pasteur Sc'naedelin van de Schweizerische Kirchenbund: in het Hollandsch dr. Benja min Jay Bush namens de Presbyt. Kerk in Amerika en voor de Ned. Herv. Kerk aldaar ds. Ten Kate, namens den Bond van Prot. Evang. Kerken in België; ds Hart van de Belgische Zendingskerk, Rev. Sven Hjort, Zweedsch pred. te Rotterdam als afgevaar digde van de Zweedsche Kerk en ds. Wag- nercolpen van de Deensche Luth. Kerk Alle sprekers getuigden van hun medele ven mei de Ned. Herv. Kerk en met het Ned. Protestantisme in het a-teemeen. De Belgische kerken hadden bovendien 200 000 frs. en de Deensche kerken 10 millioen kro nen bijeengebracht voor de kerken in Ne derland en hulpverleening aan ons volk. Hierna heeft dr Visser 't Hooft namens Iedereen moet z'n radio weer aangeven Tenzij men een toestel in bewaring heeft. Op grond van de raddo-luisterbeschikking 1945 moeten de houders van een radio-ont vangtoestel of van een aftakking, daarvan aangifte doen. Hiervan zijn uitgezonderd de houders van toestéllen, welke uitsluitend tot verveer of in opslag bij hen aanwezig zijn. De betrokkenen moeten zich daartoe op een nader bekend te maken dag. met een aan gifteformulier bij het postkantoor vervoegen. De aangifteformulieren zijn kosteloos op de postkantoren verkrijgbaar. De luisterbijdrage moet maandelijks worden voldaan door het plakken van een radiozegel, waarvan de prijs f 1 bedraagt. Voor elk in het bezit ziind radio-ontvangtoestel moet een aangiftefor mulier worden ingevuld. Voor reclames vervoege men zAch bij het Hoofdbestuur der P.T.T.. 3e afd., Maurits kade 17, 's-Gravenhage. GAS EN ELECTRICITEIT VOOR VERWARMING. Ten behoeve van hen, die hun woning niet met vaste brandstoffen kunnen verwarmen, kan gas of electriciteit voor verwarming worden toegewezen, mits de brandstoffen- kaart T 509 bij den distributiedienst wordt ingeleverd. Ook kamerbewoners kunnen hiervoor in aanmerking komen. Een desoe- treffend verzoek kan, onder overlegging van een ontvangstbewijs van den distributie- dienst. bij het gas- of electriciteitsbedrijt worden ingediend, welke bedrijven voor el- ken geldiffen kolenbon 150 M3 gas of fO0 kwh electriciteit kunnen toewijzen. Zijn de bonnen reeds bij den kolenhandelaar ingele verd, dan moet deze een schriftelijke ver klaring afgeven, welke bij de gasfabriek of het electriciteitsbedrijf moet worden inge diend. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN Zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden, kunnen ge durende de maand November op bon 09 t/m 12 van de kaarten UA 510. op bon 09 t/m 11 van de kaarten UB 510 en op bon 63 van de kaarten UC 510 vier liter petroleum koo- pen. Voorts zijn gedurende deze maand de bonnen 112. 113 en 114 van de petroleum- kaart UD 510 voor verlichting geldig voor het hoepen ven 2 liter petroleum per bon. den Oecumen isdhen Raad der Kerken het woord gevoerd, die o.m. zeide, dat de Ned. Herv. Kerk door haar getuigenis in de wereld velen in de afgeloopen jaren heeft bemoe digd en getroost. Verder deelde spr. het een en ander mede over de ervaringen der Oecumenische delegatie in Stuttgart, waar hij een onderhoud met ds Martin Niemöller heeft gehad. Eenzelfde ervaring constateerde spr. te Nimes bij de Assemblée van de Ohr. Ker ken in Frankrijk. I.K.O., ook op de Synode. Prof. dr H. Kraemer sprak hierna in de Engelsche taal de buitenlandsche gasten toe, terwijl prof. dr M. J. A. de Vrijer zich na mens de Synode richtte tot de vertegenwoor digers van de Geref. Kerken, Evang. Luth. Kerk, Rem. Broederschap, Geref. Kerken in H.V.. Herst. Evatvg. Luth. Gemeenten en de Doopsgez. Sociëteit. Spr. herinnerde aan het werk van I.K.O.. waardoor het verzet tegen de Duitsche overweldigers een religieus ka rakter verkreeg e-n men elkaar vond op de basis van het .Evangel ie van Jezus Christus. Het gebeurde in 1816 heeft zoowel 1834 als 1836 veroorzaakt, maar spr. is er zeker van, dat dr A. Kuypec, prof. dr F. L. Rutgers en prof. mr A. F. de Savornin Lobman zich thans zouden verheugd hebben om de mo gelijkheid van het elkaar benaderen op den grondslag van de Belijdenisgeschriften. Uit naam der gezamenlijke kerken beant woordde dr A. A. L. Rutgers deze toespraak. De samenwerking in I.K.O., aldus spr. heeft ons ervan overtuigd, dat wij samen één fronit hebben te \x>rmen in den strijd om de komst van het Koninkrijk Gods in Neder land en bij de kerken in Nederland is een oprecht medeleven met de geestelijke ontwa king in de Ned. Herv. Kerk, die de kluis ters verbrak, welke haar geestelijke ontwik keling in den weg hebben gestaan. De zitting werd na gebed en samenzang verdaagd tot hedenmorgen. Weekstaat van de Ned. Bank Versterking der contante positie van de> schatkist Uit de weekstaat van de Ned. Bank, opge maakt per 29 October, blijkt dat het tegoed van de schatkist opnieuw is aangegroeid en wel met ruim f 63.000.000 tot het indruk wekkende bedrag van f 2.454.792.987, terwijl daartegenover de geblokkeerde saldi met bijna f 113.000.000 zijn gedaald tot f 833.605.323, waaruit kan worden opgemaakt, dat de agent van het ministerie van Financiën wederom schatkistpapier heeft weten te plaatsen. De saldi, waarover alleen door overschrijving kan worden beschikt, zijn gestegen met f4.000.000 tot f21.513.485. De beleeningen zijn met ruim f 3.000.000 gestegen tot f 136.039.670. De vorderingen op het buitenland en de voorraden munt en muntmateriaal zijn na genoeg stationnair gebleven. De bankbiljet ten viit de oude uitgiften zijn met f 66.000.000 afgenomen tot f 563.446.535, terwijl de biljet ten uit de nieuwe uitgiften een accres te zien geven van ongev. f80.000.000 tot f 748.134.470. Nu de schatkist voortgaat haar contante po sitie verder te versterken, is de meening, dat de vorderingen van de Ned. Bank op het buitenland gedeeltelijk door het Rijk zullen worden overgenomen, zeker niet onaan vaardbaar. DE „WESTEEDAM" EEN NIEUW SCHJP VAN DE H.A.L. De Holl. Amerika-lijn zal binnen afzienba- ren tijd weer met een nieuw schip verrijkt worden, nl. het motorschip „Westerdain" van ongeveer 12.000 ton bruto, dat in Sept. 1939 op de werf Wilton-Feyenoord op stapel werd gezet. De Maatschappij hoopt het sc.vp over 4 a 5 maanden in de vaart op New- York te kunnen brengen. Heden is het Ned. s.s. ..Noordwijk" groot 3697 brutoregisterton, dat tijdens den oorlog door de Duitschers in beslag was genomen, 'in de Rotterdamsche haven binnengebracht per sleepboot ..Zwarte Zee". Het schip zal op de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam worden gerepareerd. Legerraad ingesteld voor advies aan den minister Met het optreden van Lt. Gen. Mr. H. J Kruis als chef van den Gen. Staf zal tege lijkertijd een centralisatie plaatsvinden van de hoogere legerleiding. De chef-staf, die rechtstreeks onder den minister van oorlog ressorteert, heeft de hoogste bevelsbevoegd- j heid in de Kon. landmacht en onder zijn be velen worden gesteld den bevelhebber der Ned. strijdkrachten met de onder diens be vel staande onderdeelen, de comm. van de Ned. troepen in Engeland, de territoraal be velhebber in Nederland, verder enkele andere commandanten en autoriteiten der Kon. landmacht. Tot kwartiermeester-generaal der Kon. landmacht, in welke nieuwe functie de functies van hoofdintendant (verpleging) en directeur der genie worden gecombineerd is benoemd tot res. generaal majoor S. J. v/d. Bergh (plv. Gen. majoor J. J. C. Wilson). De insp. generaal, de insp. van den Geneesk dienst en de insp, der mil. administratie blqven rechtstreeks onder den minister res sorteeren. De overige inspecties worden niet meer ingesteld. Met ingang van heden is om de werk zaamheden in de hoogere legerleiding te coördineeren een legerraad gevormd onder voorzitterschap van den minister, waarvan de leden den minister van advies dienen omtrent de hoofdlijnen van zijn beleid. In dezen legerraad hebben zitting, behalve Prins Bernard als insp.-generaal. de secr,- generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van den gen. staf, de kwartiermees ter-generaal en de adj.-generaal. Uit twee functies in dezen legerraad blijkt, dat ook eenige wijzigingen worden gebracht in de organisatie van het departement van oorlog. Ook hier worden de werkzaamheden meer gecentraliseerd en in enkele groots groepen samengevat. Ingesteld wordt het militair kabinet van den min. van oorlog dat tot taak heeft den minister en den secr. generaal rechtstreeks ter zijde te staan in alle aangelegenheden van strategischen, mili tair organisatorischen, militair technischcn en krijgstuchtelijken aard, zoomede de van het department uitgaande publieke voor lichting te verzorgen. Chef van het militair kabinet is kolonel van den gen. staf, M. R. H. Calmeyer. Voor alle aangelegenheden van personee- len aard betreffende het militair personeel der Kon. landmacht wordt ingesteld functie van adjudant-generaal, onder wien dus ook de sociale zorg. psychologische dienst en geestelijke verzorging ressorteert DAGORDER VAN LT.-GEN. KRULS. In een dagorder van lt.-gen. Kruis, die vandaag ter gelegenheid van zijn ambtsaan vaarding. voor alle troepenonderdeelen voorgelezen, wordt dank gebracht aan Z K.H. Prins Bernhard en lt.-gen. A. A. H. Dijks hoorn voor het werk. dat zij resp. als bevel hebber der Ned. stiijdkrachten en wnd. chef Staf voor den wederopbouw van ons leger hebben verricht en tevens een beroep ge daan op allen om, ondanks teleurstellin^ en tegenslagen, onder het lichtend voorbeeld van plichtsbetrachting van H.M. de Konin gin, de Kon. landmacht te maken tot eer orgaan, dat eerbied afdwingt en waarop on volk trotsch kan zijn. CREDIETOVEREENKOMST MET N.V. PHILIPS Tusschen den Staat der Nederlanden en de N.V. Philips is een belangrijke crediet- overeenkomst tot stand gekomen. De over eenkomst stelt Philips mede in staat haar belangrijke economische activiteit voor Ne derland weer in vollen omvang te ont plooien. Gedurende den looptijd van het cre- diet zal de minister van Financiën zich in het college van commissarissen doen verte genwoordigen door een door hem aan te wij zen commissaris. Als zoodanig zal de heer Tj. Greidanus, economist en bankier, lid van de fa Pierson en Co. te A'dam en Heldring en Pierson te ^-Gravenhage, optreden. KUNSTENAARS UITGESLOTEN. De Eerera ad voor de letterkunde is van oordeel, dat de volgende letterkundigen, wegens hun onvaderlandsche houding, van publicatie en openbaar optreden moeten worden uitgesloten tot 1 Jan. 1951: dr H. O. Albers, Nico de Haas, A. M. Hepkema. Aug. Heyting, D. Jaarsma, D. J. Kiestra, S. J. v. d. Molen, Jef Popeller, dr K. H. de Raaf. R. P. Sybesma, J J. Uilenberg en D. Wouters. De Eereraad voor het tooneel meent den heer Dirk Verbeek, wegens zijn onvoorzich tige gedragingen tijdens de bezetting, te moeten uitsluiten tot 30 Sept. 1946, terwijl •deze Eereraad tevens van oordeel is. dat Yvonne Georgi en haar echtgenoot. L. H. G. Arntzenius, die eigenbelang hebben laten prevaleeren boven het algemeen belang, ge durende 5 jaren moeten worden uitgesloten. Tevens zijn nog 32 leden van het Yvonne Georgi-ballet uitgesloten tot 1 Juli 1946. HERPLAATSING WERKNEMERS. Ingaande 15 Oct. 1945 is het buitengewoon besluit arbeidersverhoudingen 1945 in wei- king getreden, krachtens hetwelk werkne mers, wier ar bexier 9 ver houd w>g door toedoen van den bezetter of de toenmaals heer- sohende omstandigheden anders dan uit vrijen wil, is beëindigd, recht hebben op hei-plaatsing. Men wende zioh om inlichtingen en bij eventueele moeilijkheden tot zijn vakbond- afdeeling of tot de bureaux voor arbeids recht. Per veertien dagen voortaan een half pond jam Het is mogelijk gebleken met ingang van 4 November het jamrantsoen te brengen op de oorappronkelijk gedachte hoeveelheid nl. 250 gram per 14 dagen. Op den jambon kan desgewensoht in plaats van jam. hagelslag, stroop of kunstboning worden gekocht. EXTRA BRANDSTOFFEN VOOR ZIEKEN EN BIJ BEVALLINGEN Morgen treedt een regeling in werking, volgens welke aan zieken een extra rantsoen vaste brandstoffen van één eenheid ver 2 weken per gezin kan worden verstre kt, in dien de behandelende geneesheer di nood zakelijk acht. Bij beval !<ngen, welke op of na 1 Novem ber plaats nebben, zal eveneens een extra rantsoen vas*e brandstoffen worden verstrekt en wél één «enbeid voor eenmaal, hetgeen moet worden aangevraagd met gebruikma king van hetzelfde formulier, als waarop de andere verstrekkingen voor a*, of jonge moeders worden aangevraagd. EERSTE CONGRES VAN HET N.V.V. NA 5 JAAR. Het eerste congres van het N.V.V. na 5 jaar oorlog is te Amsterdam gehouden. Een bestuurder betoogde in zijn openings rede, dat de loonen te laag zijn. Voor onge schoolden zou het f 35 moeten zijn, voor geoefenden en geschoolden f 38.50 en f 42; voor het platteland f 4 lager Het toegestane verhoogingspercentage van 25 zou 35 moeten worden. De Stichting van den Arbeid heeft zich tot de regeering gewend met een aantal richtlijnen voor de loon- en prijspolitiek. De werkgevers zouden het hiermee eens zijn. Een motie in den zelfden geest werd aange nomen. Daarna werd het congres gesloten. PRIJSVRAAG VAN DE STICHTING „PROTESTANTSCHE ZIEKENHUIS- VERPLEGING." De landelijke sticlvting „Protesten tsche Ziekenhuis-verpleging" heeft een prijsvraag uitgeschreven, waarbij een ontwerp van een symbool gevraagd wordt, dat het streven van de Protestentsche Ziekenzorg duidelijk tot uitdrukking brengt. Deelnemers moeten hu-n ontwerpen vóór 15 November 1945 inzenden aan de P.Z.V., Bergstraat 8 Amersfoort. Br worden acht prijzen beschikbaar gesteld: een van f 100, een va«n f 50, een van f 25 en vijf van f 5. Nadere bijzonderheden worden verstrekt door de P.Z.V., Bergstraat 8. te Amersfoort. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. n. Beroepen: te Epe (2e pired.pl.) P. A. Sta pert te Ruinen; te Maasdijk (voorg. Ver. Vrijz. Herv.) eamd. A. Kalis L.Czn., hxilp- pred. te Oudshoorn, ca.: te Schoonhoven (vac. v. d. Graaf) R. W. Steur te Oldebroek. Bedankt: voor Alkmaar (toez.) G. v. Leeuwen te Koudum (Fr.), voor Fijnaart E. v. Wieringen te Werkendam. Benoemd: tot hoofdpredikant, geeste lijk-verzorger van het kamp „Wesderbork."» W. de Jong te Zuidwolde (Dr.). Geref. Kerken. Tweetal: te Zwijndrecht D. WamwiJt te Bolnes en H. de Moor te Boskoop. Beroepen: te Bierum H. Vos te Tijnje; te Loenen a. d. Vecht J. v. d. Meije te Scba- gen; te Spijkenisse Ch. H. Swen te Linscho- ten; te Utrecht W. C. v. d. Brink te Heern- stede. Aangenomen: naar Hantum cand. J. M:mtz te Groningen. Bedankt: voor Onnên W. H. J. de Boer te Den Andel (Gr.); voor Oudega (W.) L. Moesker te Rhenen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Tweetal: te Monster E. Teunis te Oost- zaan en J. B. Welmers te Papendreebt, Bedankt: voor Amsterdam-Zuid J. P. v. d. Stoel te Over9child. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Culemborg W. Baaij te Tholen: te Harderwijk J. C. Maris te Oud- Beverland; te Noordeloos P. Jongeleen te Apeldoorn. Bedankt: voor Hoogeveen D. Bieema te Drogeham. Academische examens. AMSTERDAM. Gem. Universiteit. GesL voor het cand. ex. geschiedenis Mej. A. J, Moussaulth doet. ex. geschiedenis mevr. E. Polak—de Booy en doet. ex. Zweedsche taal en letterkunde mej. A. E. Smith; cand. ex. Rechten: L. H. Slotemaker. J. A. M. Thiissen. R. B. v. d. Biggelaar, N, V, Fermin, J. Slootweg. J. E. J. T. DeelenJ. M. de Roy van Zuydewijn. H. M. Voetelink, A. B. M. Norbart, J. C. Bossard. J. W. Velzeboer. J. H. Schoordijk. P. J. Blauwhoff. T. A. V. Os. W. Wenthoit. P. R. A. P. Dresen, A. R. Kellerman-Slotemaker, H. A. Wassenbergh, J. F. Sachse, T. Y. Steinmetz. A. v. Rossum. W. Broertjes. J. P. P. Yssenagger-Leyk J. B. M. v. Buuren. L. J. Kraamwinkel. I. J. Siccama, G. C. W. Geiger, M. P. Bloemsma. (cum laude). GRONINGEN. Geslaagd voor het cand. ex. geneeskunde: H. E. Braaksma, H. R. Kijl- stra, E. Onnes. J. Smit. A. Schnitker, E. H. Kruizinga. S. Jensma; doet. ex. geneeskunde: mej. A. H. Vogelenzang en A. J. Spieker, A. D. Verhagen; bevorderd tot arts: K. J. Hof dijk. G. J. Planta en M. Gualtherie van Weezei. LEIDEN. Geslaagd voor het doet. ex. Chin, en Japansohe taal en letterkunde C. D. Barkman en G. Mulder te Leiden; doet. ex. wis- en natuurkunde, met hoofdvak plantkunde, mej. M. F. Habekotte, Leiden; doet. ex. geschiedenis H. Boudet. Den Haag; doet. ex. rechten B. W. N. Servatius, Apel doorn: doet. ex. Romaansche taail en letter kunde F. C. de Rooy, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het apothe kers-ex. 2e gedeelte mej. V. E. Brouwer, mej. A. van den Berg. J. P. de Graaf. P. Meulemeester. F. C. Reijers; doet. ex. ge neeskunde 2e gedeelte mej. H. J. A. Ver hagen. J. Th. A. M. Berkhout, mej. N. Knot tenbelt. W. Klit, A. J. J. G. Nuyens en L. K. van der Land. UTRECHT. Geslaagd voor het semi- artsex. J. van 't Oever, P. W. K. Lugthart, G. Kok; eindex. arts. J. Henkemans. mej. G. J. L. Kromsigt, E. van Ewijk, O. J. van Setten, F. J. Heeris. H. K. van Schothorst; doet. ex. pharmacie: mej. B. M. Harinxma; cand. ex. wis- en natuurkunde F: A. A. M. Kassenaar: voor cand. ex. L: R. E. J. M. Rotten voor cand. ex. D: L. H. Kammerer en voor het cand. ex. A: L. J. Koopman; doet. ex. wiskunde: J. P. A. van Hengstum, W. J. A. van de Laar. Utrecht. Geslaagd voor het cand. ex soci ale geografie J A. Launspach; doet. examen rechten J. H. T. Schipper. UTRECHT. Geslaagd Voor het cand.ex. rechten mej. J. C. Alons; doet. ex. rechten A. J. M. Jansen; cand. ex. Indisch recht J. W. Witzten: doet. ex. Indisch recht J. Musley, F. Huyse; prop. ex. theologie J. van Gen- deren, H. Hoekstra, H. J. ter Maat. B. C. Bouwen, J. J. Trouw, F. E. van de Zee, H. Noordermeer; cand. ex. theologie G. Spilt, J. A. van Duyne, J. G. Mees, E. L. Ruiten berg. Utrecht. - Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde R. P. Reisberman, geb. te Rot terdam, op 't proefschrift: „de colorimetri sche serumeiwit-bepaling m de kvteroe kli niek". BMIL Ï.UDWIG IN DEN HAAG. De bekende auteur Emil Ludwig zal op 11 November en. 15 November in Di lig ent-ia te 's-Gravenhage spreken over: „Scihuld en boete van het Duitsche volk". NEDERLANDSCHE BANK, Door de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Ned. Bank is het weder- optreden, sedert 7 Mei 1945. var. de beide door aandeelhouders benoemde directeuren, de heeren J. F. de Beaufort en prof. mr A. M. de Jong, bekrachtigd en werden twee nieuwe directeuren, de heeren prof. S. Posthuma en mr Arn. J. d'Aiïly, benoemd. Voorts werden 15 leden van den Raad van commissarissen gekozen. NA-INLEVERING F 500- EN F 1000- BILJETTEN STOPGEZET. De mogelijkheid tot na-inlevering van bankbiljetten van f 500 en f 1000 bij handels banken, boerenleenbanken of commi^on- nais in effecten zal op Zaterdag 3 November 1945 na kassluiting eindigen. 15. Hun vrolijkheid ver anderde plotseling in hevige schrik. Daar kwam de veld wachter, die ze kort tevc ren zo netjes in het water hod den laten springen, in hoogsteigen persoon aan spurten. De man liad. nadat hij uit de sloot gekropen was. ergens een fiets opge duikeld en was hen daar mee achterna gekomen. O jongens, jongens, wat een strop. „Die ontlope we nooit" knorde de Lange met een bedenkelijk gezicht. 16. Maar Snoeki had ter wijl gauw z'n ogen de kost gegeven en aan de overkant van de straat zag hij een motordriewiélertje van een bakker, welks eigenaar 't veel te druk had met een dienstmaagd, om op z*n karretje te letten. Boayi. daar zat Snoeki al boven op de bak. En vlak daarop de Lange achter hem in 't za del. Een paar nijdige du wen op de trappersen daar tufte het wagentje er van door, wég, vlak voor de neus van den woedenden veldwachter....

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2