$ïwiwt gtitedft (Smxttm —5' Engeland wordt positiever inzake Java Eerst herstel van ons gezag, aldus Tjarda Van Genechten tot doodstraf veroordeeld iDist EENSGEZINDHEID HOGELIJK? Ie serie: I April 1920—15 October 1941 WOENSDAG 17 OCTOBER 1945 ïe Serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 139 «ftfl/ri» Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad roor Leiden en Omstreken „JjtiltifuflStidj U cljebleafll myti bert ia legqcnspeetj,' Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week ƒ1.10 per maand ƒ3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Toestand de laatste dagen niet verslechterd De gebeurtenissen der afgeloopen dagen op Java toonen aan, dat de Britsche militaire autoriteiten krachtiger gaan optreden naar aanleiding van de meer gewelddadige taktiek van de extreme nationalisten. Nieuwe com plicaties doen zich thans niet voor, zoodat de toestand vrijwel bestendigd blijft. De ont_ wikkeling der Inheemsohe beweging geeft echter aan de Engelsche en Amerikaansche bladen ruimschoots stof tot schrijven en het is opvallend hoe bijna alle bladen allereerst herstel van het Ned. gezag in Indië wensche- lijk achten, terwijl ook een hervatting van het economische leven langs de lijnen, die vóór den oorlog werden gevolgd, als gebie dende esch wordt gesteld. De schenders van de wet moeten met den sterken arm aan den lijve de consequenties van hun daden ondervinden, terwijl voor de normale, loyale Indonesiërs de toestand zuiver moet worden belicht. De bladen doen alle een feilen aan val op Soekarno en zijn collaboratie met de Japanners, waarbij de correspondent van het A.N.P. op Java nog wijst,op een artikel in het Soekarno-blad „Merdeka", waarin de Indonesiërs, die met de geallieerden samen werkten, eraan worden herinnerd, dat zij hun keel moeten gereedhouden, om hem te laten afsnijden. De ..Baltimore Sun" voegt hier nog aan toe, dat Soekarno's oproep tot zijn vol gelingen om giftige pijlen en slangen te ge bruiken _in den strijd om de vrijheid, niet erg overtuigend klinkt in een wereld, die op de atoombom is ingesteld Nu de Indonesiërs een voorproefje hebben gehad van demo cratie en zelfbestuur, is het, volgens genoemd blad. heel onwaarschijnlijk, dat zij terug zullen keeren tot de bescheiden levenswijze, die zij tot dusverre geleid hebben, hiermede critiek uitoefenend over het Ned. bestuur in Indië. De „New York-journal of Commerce" beziet den geheelen toestand uit zuiver com mercieel oogpunt en legt den nadruk op het belang van Indië als productiegebied van grondstoffen voor Amerika. STANDPUNT I.E.V. Het Indo-Europeesch Verbond heeft in een manifest als zijn meening uitgesproken, dat Soekarno alle beginselen van oprechte demo cratie schendt en dat het I.E.V. de in de Kon. boodschap van "6 Dec. 1942 gegeven richt lijnen voor den toekomstigen status van Indië-zonder voorbehoud aanvaardt. SOEKARNOWIL ONDERHANDELEN Op een persconferentie te Batavia ver klaarde Abdoel Kadir, kolonel bij de Nica, dat hij na een onderhoud met Soekarno ge loofde, dat Soekarno en Hatta zeer geneigd zouden zijn om tot overeenstemming met Nederland te komen, waartoe echter de groe peeringen der jongeren niet bereid zijn. Eer men tot overeenstemming kan geraken, wil Soekarno een ontmoeting met Dr van Mook hebben. Tevens beweert de ,,regeering"-Soekarno niets te maken te hebben met de oorlogs verklaring en er in geen geval .^lebet aan te zijn. Wederom heeft Fenner Brockway, secretaris van de Independent Labour Party, een telegram van Soekarno ontvangen, waar- In gezegd wordt, dat de „vrije Ind. regee ring" een delegatie van Engelsche parle mentsleden. die rapport zouden moeten uit brengen over Java. welkom zou heeten. NED. VROUWEN DOEN EEN BEROEP OP DE GEALLIEERDEN Onder de oud-geïnterneerden in Indië heeft een petitie ter onderteekening gecir culeerd, die de vrouwen van alle geallieerde naties oproept om hun invloed bij de ge allieerden aan te wenden, opdat de 10.000 vrouwen en kinderen, die nog'steeds in de concentratiekampen op Java verblijven, spoedig worden gered. DAMASKINOS PREMIER VAN GRIEKENLAND. Nadat Griekenland elf dagen lang zonder kabinet is geweest, heeft de regent, aartsbis schop Damaskinos, hedenmorgen zelf de functie van eerste-minister aanvaard. Meer electriciteit voor de wintermaanden Idem wat het gas betreft voor alleenwonenden. Ten einde aan de ergste moeilijkheden tegemoet te komen heeft de minister van Handel en Nijverheid besloten de gas- en electriciteitsran>t soen eer ing sregeling 1945 in zooverre te wijzigen, dat het electriciteits- rantsoen voor verlichting en huishoudelijk gebruik gedurende de wintermaanden wordt verhoogd. Voor de 5e en 6e periode bedraagt die verhooging 8, resp. 12 kwh. en voor de le en 2e pero.de 12. iresp. 8 kwh per periode van- ongeveer 60 dagen. Al naar gelang de 5e periode in Augustus dan wel in September is ingegaan, bedragen de nieuwe rantsoenen, dus achtereenvolgens 20, 35, 38 en 27 kwh of 26 38 34 en 24 kwh. Tegelijkertijd zij-n de kook rants oenen voor alleenwonende personen met ingang van 16 October verhoogd: voor gas van 17 M3 tot 28 M3 en voor electriciteit van 42,5 kwh tot 70 kwh per periode van ongeveer 60 dagen Quislings hooger beroep is verworpen; de Koning kan nu nog beslissen of het dood vonnis zal worden voltrokken. Regeering wil rü reeds onder handelen, behalve met Soekarno (Zitting Tweede Kamer van gisteren). Na enkele historische beschouwingen te hebben gegeven, waaruit bleek, dat de na tionalistische leiders allerminst onbekend waren met de gegroeide plannen in-zake de veranderde verhoudingen NederlandIndië, alhoewel de radiorede van de Koningin op 6 Dec. 1942 daar niet genoegzaam bekend was, wees de minister op het tragische, dat enkele leiders zich hebben laten meesleepen door de Japansche successen, waardoor explicatie met. deze mannen voor de regeering was uitgeslo ten. De kracht en het aivti-Nederlandsche ka rakter van de door Japan ontketende revo- lutionnaire beweging hebben we onderschat door een totale onbekendheid met de inten siteit en omvang der jeugdbeweging en door het vaak niet juist zien van de elementaire kracht der nationalistische verlangens. Bij de ineenstorting van Japan hebberi en kele nationalistische leiders gemeend de on afhankelijkheid te mogen en te moeten'aan nemen uit handen, die bezoedeld waren en dus de hunne mede bezoedelden. Over deze mannen stuk voor stuk een oordeel, te vel len is niet wenschelijk, maar de verantwoor delijkheid, die zij op zich nemen is wel groot. Na Mei 1945 kon Nederland daadwerkelij ké hulpverleening gaan organiseeren, aan strijd tegen Indonesiërs dacht en denkt niemand. Nederland wilde en mocht 20.000 man lichte infanterie, zg. gezagsbataljons en 2000 man van de luchtmacht voor Indië gereed houden, het pijnlijke is echter dat de massa der bataljons er nooit is gekomen. Het twee de .pijnlijke is, dat de troepen niet meer voor Chauffeur, legen wien doodstraf was geëischt, vrijgesproken Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft heden mr. R. van Genechten, gewezen Procureur-generaal van het Vrede gerechtshof. overeenkomstig den eisch tot de doodstraf veroordeeld, met ontzegging van het kiesrecht voor het leven, doch met recht op cassatie. De verdachte, met kaplaarzen aan, werd even voor tien uur de rechtzaal binnenge bracht. Hij keek vrijmoedig om zich heen naar de spaarzaam bezette publieke en gere serveerde tribune en onderhield zich even met zijn verdediger mr v. d. Oever, tot om tien uur het Hof binnenkwam. De President, mr. Scholten deed daarna voorlezing van het vonnis dat door verdachte onbewogen werd aangehoord. Hij keek even verwezen in het rond alsof hij de draag wijdte niet kon verwerken en werd daarop door de bewakers naar den. celwagen terug gebracht. Naar wij vernamen zal de verdachte cas satie aanvragen. gewonen dienst in het Oosten zouden wor den gebruikt, maar om onzen Indischen Ne derlanders veiligheid te waarborgen in eigen huis. Spoedig zullen weer nieuwe troepen wor den uitgezonden, doch het Ned. leger is nog pas sedert de bevrijding in opbouw en der halve voor training, uitrusting en bewape ning afhankelijk van de geallieerde bevel voering. Toen Japan de wapens neerlegde, waren wij dan ook nog niet gereed en kon den dit ook nog niet zijn om onze taak ih Indië te hervatten. Het is een zeer ernstige zaak. dat wij, die in dezen oorlog gegeven hebben wat wij kondeij, helaas uit moeten spreken, dat wij de bond gen ooten voor den ge- meenschappelijken plicht t.o.v. Indië niet gereed hebben gevonden en zelfs niet dan aarzelend bereid. Na het Japansche verraad met zijn jam merlijke geyolgen voor de Indonesische be volking te hebben geschetst, zette de minis ter uiteen, dat ten gevolge van de ontwik keling der gebeurtenissen wij met troepen zendingen niet gereed konden zijn. Met alle waardeering voor onze Britsche bondgenoo ten, moet toch gezegd, dat zij onmachtig zijn gebleken de Japanners tijdig te ontwa penen, maar integendeel veel wapenen in handen van de vrij scharen zijn gebracht. Al zijn we bereid contact te zoeken met de Indonesische nationale beweging, praten met het Soekarnoregime ware onwaardig en onvruchtbaar, omdat dit volstrekte onafhan kelijkheid opëischt. Dit standpunt is te Lon den medegedeeld en vindt er begrip. Met daarvoor in aanmerking komende Indonesische leiders is de regeering bereid te spreken. Ook de heer v. Starkenborgh is bereid tot een progressief beleid, maar 'hij is van oordeel, dat de hervatting van de normale functies voor het wettig gezag niet door samensprekingen als bovenbe doeld behoort te worden begeleid en niet mag worden vooruitgeloopen op de resul taten der Riiksconf eren tie. Hij vreest, dat door de houding der regeering de oneven wichtig uitgegroeide sentimenten nog zullen worden aangemoedigd. Dit principieel verschil heeft den G.-G. ontslag doen vragen, dat door de Kroon aanvaard is. Ten slotte stond de minister nog stil bij het beklemmende van den hoogst ernstigen toestand en eindigde met een meer gedetail leerde uiteenzetting van hetgeen de Regee ring wil aan de hand van de Koninklijke radiorede van December 1942 een regionaal zelfstandig Indië binnen het Rijksverbond. Over de rijksstuctuur kon pas na het over leg der ronde-tafel-conferentie worden ge- sproken. De Delftsche chauffeur Bertus Poot, tegen wien de doodstraf was geëischt wegens mis handeling van gevangenen in een concentra tiekamp te Paderborn waar hij als Lagerfüh- rer optrad, werd hedenmorgen door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage, wegens gebrek aan bewijs vrijgesprokenLacherud verliet de vrij gesprokene de rechtzaal. j i i t In de zaak tegen den tuinder N. E v Baarle L*L"Jïl*r% uit Delft, tegen wien vijf jaar geeischt was wegens dienstnemen bij de N.S.K.K. gelastte het Bijz. Gerechtshof schorsing, terugverwij zing naar de Raadsleden-Commissie voor een onderzoek naar de geestvermogens van ver dachte. keeren. Nederland moet de schade van dit onberaden avontuur herstellen en wil zijn historische taak vervolgen, zoo besloot de minister. De publieke belangstelling voor deze Ka merzitting was buitengewoon groot. DAT de burgemeester van Renesse zijn be volking elke verstandhouding met Duitsche krijgsgevangenen heeft verboden en DAt vanwege dezen omgang reeds één in woner van Renesse en twee uit Haamstede zijn geïnterneerd. DAT wij via New-York bericht ontvin gen van het zich terugtrekken van het co mité van Spoorwegarbeiders te Leeuwarden uit de Eenheidsvakbeweging, daar deze als communistisch moet worden beschouwd. DAT de bezorging van pakketten uit West- Indië voor particulieren eerst over 14 dagen zal olaats vinden, aangezien lossing en distributie velerlei moeilijkheden veroor zaken. DAT een ieder, die inlichtingen kan ge ven betreffende een gevangenbewaarder in de gevangenis te Scheveningen, die gevange nen met zijn sleutelbos in het gelaat sloeg of mishandelde, verzocht wordt zich te wen den tot den P.O.D., Hooge Nieuwstraat 14a. 's-Gravenhage. DAT te Amsterdam een commissie is opge richt om op te treden als adviseerend lichaam op het gebied van sportterreinen en -inrichtingen, waarvan voorloopig als secre taris optreedt Jac. Krijnen, von Goericke- Straat 77 bis. Amsterdam. DAT door het vrijkomen van veel leden der Binnenlandsche Strijdkrachten, het Rijksarbeidsbureau een dringend beroep doet op alle werkgevers om voor bestaande vacatures zich in verbinding te stellen met het plaatselijke Arbeidsbureau, DAT bij de Gem. Universiteit te A'dam tot heden 1720 eerstejaarsstudenten zijn inge schreven, terwijl de Rijks Universiteit te Utrecht niet minder dan 400 nieuwe studen ten telt. DAT de R.K. Vakbeweging niet tevreden is over de verdeeling der door het N.A.F. gestolen en thans te liquideeren goederen, waarvan het N.V.V. naar hartelust kan be trekken. DAT er een credietregelirig in het leven is geroepen ter tegemoetkoming aan moei lijkheden van middenstanders, waarvoor men zich kan wenden tot de Ned. Midden- standsbank of tot een der bij haar aange sloten" banken. DAT het Bijz. Gerechtshof te R'dam dpn voorm. kapt. van de brandweer C. v. Kley tot 20 j'aar gevangenisstraf veroordeelde we gens het doodschieten van een vluchtenden brandweerman, terwijl 3 landwachters elk 12 jaar kregen. DAT op het congres van het Intern. Chr. Vakverbond te Brussel, waarvan als voorzit ter Henri Pauwell en als ondervoorzitters G. Tessier en F. P. Fuykschot zijn gekozen, de voldoening is uitgesproken over de houding der Chr. Vakbeweging tijdens de bezetting. DAT alle motorvoertuigen ter registratie moeten worden aangemeld bij het Regee- ringsdirectoraat voor motorvoertuigen, dat daartoe oproepen verzendt. DAT aan grossiers en kleinhandelaren in rijwielbanden t/m. 20 Oct. rijwielbandenbon- nen zullen worden uitgereikt. DAT gepensionneerden binnenkort een extra-uitkeering over 1945 zullen krijgen te:i bedrage van 1/4 van het jaarpensioen, tot een max. van f 500, het echter niet geidt voor Indische gepensionneerden. D^T aan boord van het s.s. „Thalatta", ge legen in de 'haven van. Antwerpen, zich een lading goederen bevindt, welke door Neder landers en vrienden van Nederland in Zuid- Afrikanvoor ons land zijn ingezameld. DAT bij deze lading ook een geschenk is van het Z.-Afri'kaansehe Roode Kruis, be staande uit kleeren, zeep, soep, levertraan, dekens, rozijnen, 4000 paar schoenen, jam. cacao, koffie, maizena, enz. DAT e^n vrachtauto met 16 arbeiders in Randwijk (Betuwe) op een antitankmijn is gereden, waardoor 4 hunner werden gedood en 12 gewond. DAT tot directeur der Openbare Leeszaal te Enschedé is benoemd de heer M. Eisen, bibliothecaris van den Octrooiraad te 's-Gra venhage. DAT vóór 1 Dec. a.s. aan het Prentenka binet der R. U. te Leiden de namen, alsmede nadere gegevens worden ingewacht van de studenten en oud-studenten der Universiteit, die ten gevolge van den oorlog zijn omgeko men, teneinde deze te vermelden op een ge denksteen. DAT de 31-jarige militair J. B. te Rotter dam, wiens vrouw relaties onderhield met den 37-jarigen glasslijper N. v. V.. bij een twist :n de woning van den glasslijper dezen heeft doodgeschoten. DAT het Canadian Junior Redcross War- fund voor 20:000 dollars voedsel voor Ned. kinderen naar ons land zal zenden. DAT in verband met de precaire leder positie de schoënreparatie voorloopig op den bon blijft en alle berichten van bonvrtfe schoenreparatie onjuist zijn. Zelden zal een minister zulk een groot gehoor hebben gehad als dr Logemann, toen hij in de „tijdelijke" Tweede Kamer de diep-ernstige 9ituatie in ons Indië besprak. Het geheele land, zoo mag men zich bijna uitlaten, luisterde met de Kamer mee en de rede zal in vele gezinnen het onderwerp van het gesprek hebben uitgemaakt, want wij allen zijn immers opgegroeid bij de ge dachte: Nederland en pns Indië zijn één. De Kamer is niet direct begonnen aan de samenspreking met den minister. Do groepen hebben eerst zelf het onderling overleg in werking gesteld en waarschijnlijk zal daarna de minister nog wel weer te rade gaan met zijn ambtgenooten, zoodat dit debat met het rompparlement er waarlijk nog een wordt in groot en stijl. De zaak van het allergrootst formaat voor land en volk tot in verre toekomst is het ook meer dan waard. Zeer openhartig heeft dr Logemann ge sproken. Het geschiedkundig overzicht het welk hij gaf, was open en eerlijk naar aile kanten. Er werd erkend, dat de ontwikke ling der opvattingen in Indië, althans wat Java betreft, in ongunsligen zin is gaan af wijken van wat hier verondersteld werd. In de drie bezettingsjaren zijn de Japan ners er in geslaagd, een haatcampagne te ontketenen tegen de Nederlanders, waaraan groote getallen Indonesiërs zijn ten offer gevallen. Wie kon ons op den langen duur verdedi gen 4in dat land met zijn Japansche pers en zijn' concentratiekampen? Wij hier woon den slechts een paar uur reizens van onze Engelsche vrienden. Wij misten nooit geheel onze radio en zwolgen in de verzetslectuur. In Indië was men totaal afgesloten van de overige wereld van het eene jaar op het an dere. Ook hebben wij onvoldoende inzicht gekregen in den omvang van de jeugdbewe ging. In elke revolutionaire beweging speelt de jeugd een groote rol en zoo is het ook op Java. Den Engelschen bondgenooten. wién terecht groote lof werd gebracht voor hun standvas tigheid in den oorlog, werd door den minis ter onder het oog gebracht, dat er te veel tijd gemoeid was geweest met het aanvoeren van de eerste contingenten bevrijders naar Java, en dat het tot dusver bleef bij veel te kleine- troepen deelen. Men was overvallen door de onverwachte capitulatie van Japan en stond onvoorbereid tegenover de toegewezen taak: Nederlandsch-Indië van de Japanners te zui veren. Onze eigen kracht was te eenenmale on voldoende omdat wij-deze verteerd hadden, bij het opvangen van den eersten stoot der agressoren zoowel in 1940 als in 1941. En toen kwam het ongekende in de ge schiedenis, dat de overwonnen vijand opdracht kreeg de orde te handhaven in het door hem bezette en gekoeionneerde land. Met hoeveel of beter, met hoe weinig animo dit bevel werd óf wordt uitgevoerd, is nogal duidelijk. Inmiddels had de slimme Japanner, toen 'hem bleek dat de oorlog ver loren was, in. alle bezette landen de onaf hankelijkheid der bevolking uitgeroepen. Dit was slechts noodi-g om den chaos in deze verarmde en berooide landstreken volkomen te maken. Gelukkig begint onze regeering thans veel beter begrip in Engeland te vinden en men beproeft samen den verloren tijd in te ha-, len, terwijl nu althans zoo spoedig mogelijk de Japansche stedehouder zal worden ont slagen van de opdracht voor de orde te zorgen. Hoe kan het verzet geliquideerd worden en tegelijk voldaan worden aan de recht matige verlangens der inheemsche bevolking en de belofte van onze Koningin ingewis seld? Hierin was de minister zeer positief. Met Soekarno zal niet worden onderhan deld: hij heeft geheuld met den bezetter en verklaart zich vijand van Nederland, doch de regeering is bereid besprekingen te voe ren met daarvoor in aanmerking komende Indonesische leiders. Helaas moest hieraan toegevoegd, dat de gouverneur-generaal jhr van Starkenborgh niet gelijkelijk denkt met de regeering. Hij oordeelt, dat eerst het vol komen gezag moet zijn hersteld. Zelfs staat hij zoo vast in deze meening. dat hij zijn ontslag heeft aangevraagd, hetwelk de Kroon heeft aanvaard. Aan beide standpunten, van Regeering en van Gouverneur-Generaal is risico verbon den. Aan welk het meest? Dat is niet te zeg gen. Ongetwijfeld moet vooropstaan, dat de Ned.-Indische regeering het eenige wettige gezag heeft op Java, doch dit kan samen gaan met het hebben van een breede visie, welke onmisbaar is voor het vinden van den juisten weg in een nieuwe wereld. Binnen het Rijksgebied moeten de onder scheiden deelen straks hun zelfstandigheid hebben. Wij denken, zoo, dat de Kamer vooral be lang zal stellen in het conflict tusschen Re- geertng en Gouverneur-Generaal. Indien dui delijk zal blijken, dat de gezagseisch geen schade behoeft te lijden door de tactiek welke de Regeering in toepassing wenscht te bren gen, en wij hopen dat dit mogelijk is, dan zal de Kamen in groote meerderheid zicli achter de Regeering scharen. En tegenover ons" Indië, en tegenover ons volk en tegen over onze bondgenooten is thans volkomen eensgezindheid zoo dringend noodig. Eensgezind gaan wij dan in rustig ver trouwen, waf ook komen gaat, de toekomst tegemoet. Verdeeld is de kracht vooraf reeds gebroken. Alle mannelijke Berlijners van 14—65 jaar en vrouwen van 1550 jaar moeten zich laten registreeren, opdat zij nuttig werk kun nen verrichten. Weinig-verandering, aldus de Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarln-gen. In den ochtend plaatselijk mist, vooral in het Zuid- Oosten des lands. Overwegend droog. Zelfde temperatuur. Zwakke wind. ZON EN MAAN. Zon op 7.10 en onder 17.40; Maan op 17 08 en onder 2.46. Op 21 Oct. Volle Maan en Oct. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1