Ned. Legermuseum heeft 1 mill, schade Haizena Du ryea NIEUWE UEIDSCHE COURANT DONDERDAG 11 OCTOBER 194S Duitschers wierpen uniformen in de gracht Dezer dagen hebben wij een kijkje geno men in 't Legermuseum aan de Oude Pest- laan, waarvan directeur is de gepens. kol, bij de Kon. Marechaussee M. C. v. Houten en onderdirecteur de lt. kol. der artillerie Hartmans. Het legermuseum was destijds gevestigd in een fraai kasteel te Doorwerth en al spoedig wierpen de Duitschers begee- rige blikken op de verzameling, met de ge volgen daaraan verbonden, want een kost bare verzameling van Koning Willem III is „verloren" gegaan. Veel ie er echter nog ge red kunnen worden en naar Leiden overge bracht. Al wordt de schade, die i6 toege bracht, op een millioen geschat. Wij zagen bv. een stapel uniformen, die door de Duit schers in de gracht bij het kasteel waren gemikt, terwijl de bibliotheek met een lf'.OOO boeken haast onherstelbaar werd ver nield. Toch loont een bezoek aan 't Legermu- seurr nog volop de moeite. Men krijgt een prachtig overzicht van de wapens, unifor men, enz. van 't eind der 15e eeuw tot op heden. Slechts enkele dingen willen we noe men. Behalve wapens uit de verdediging van Leiden in 1481, treft U er ook aan een stuk afweergeschut, door dappere Hollandsehe jongens in Mei 1940 bediend. Zij haalden ver schillende Duitsdhe vliegtuigen om-laag, maar J. Schouten komt spreken 20 October in de Stadsgehoorzaal. Op Zaterdag 20 October houdt de A.R. Kaïnerkieskringcentrale ..Leiden" in de Stadsgehoorzaal een groote meeting, waar in de partijleider, J. Schouten uit Rotter dam. een politieke rede zal houden. Ieder, die kan, houde dezen middag vrij om hem te gaan beluisteren. Zaterdagmiddag a.s. tusschen 35 uur kunnen leden der kiesvereenigingen kaa.- ten voor deze meetii.t afhalen ten kantore vai rnr C. J. Woudstra, Breestraat 70. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de ad vertenties in ons blad van gisteren. BONNEN-V ARIA. Nieuwe bonkaarten zullen morgen worden uitgereikt aan hen, wier familienaam be- gtint met H. De letters P. Q, R, S en T kunnen aan vraagformulieren voor schoenen afhalen. Waarom Christelijke politiek Eerste vergadering van de Chr. Staatkundige Studieclub voor jongeren. Over bovengenoemd onderwerp heeft gisteravond mr C. J. Woudstra het woord ge. voerd op een bijeenkomst der Chr. Staatkun dige Studieclub voor jongeren. Het politiek gesprek, aldus spr, wordt vandaag door dit vraagstuk beheer sent. Waren het een eeuw geleden de ld bevalen, die de noodzaak bestreden, thans is net ue N.V.B.. welke deze in twijfel trekt. Mr Woudstra ging na op welke gronden de Chr. politiek wordt ontkend en deed dit aan de hand van den leidraad „Wat bezielt ze?", geschreven door de zeven Amsterdamscne predikanten, die tot de S.D.A.P. zijn toege treden en waarin zij rekenschap afleggen, waarom zij als Christenen tot een niet- Chrdetelijke partij zijn toegetreden. Spr toonde aan, dat hierin een aantal zeer ernstige beschuldigingen worden gericht aan ihet adres van de Chr. politiek. Na de tegen strijdigheden in het betoog van ds J. J. Buskes te hebben aangewezen, onderkende spr bij de schrijvers de school van Karl Barth. In de dialectische theologie wordt geleerd, dat wat God sprak in de Schrift, slechts gold voor het oogenblik waarop God sprak en dus geen richtsnoer is voor de verhoudingen in het heden. God binden aan Zijn Woord is met •mogelijk, maar dan is ook de menseh eiken maatstaf kwijt en moet worden toegegeven, dat op dezen grondslag geen Chr. politiek, kunst, wetenschap, enz. mogelijk is. Dan wordt de uitspraak va-n Emil Brunner be waarheid: „Nooit is er geweest en zal er zijn een Chr. Staat". Spr ging de oorsprong van deze opvatting na en betoogde, dat er slechts mog een stap noodig is, als die niet j^eds genomen is, om ook de Kerk te ontkennen als Chr. Kerk. Spreekt Barth over de gescheidenheid van God en wereld, met wat daaruit voortvloeit. Gods Woord, aldus spr, wijst een geheel andere tegenstelling aan. 't Koninkrijk Gods eenerzij ds en het rijk der duisternis ander zijds. Christus predikt den totalen Godsstaat, den bovennatuurlijken staat en deze ver draagt den heidenschen staat, zooals het licht de duisternis. Daarom belijden wij de souve- reinitedt in eigen kring en .gelooven wij, dat Chr. politiek noodzakelijk is. omdat God de wereld niet verlaten heeft, en wereld hers tel mogelijk is door het belijden en beleven van Gods geboden op alle terreinen des levens. F 5 000.- voor ons Sted. carillon Drie-October-collecte werd een succes. De op 3 October tijdens den optocht ge houden collecte voor de klokken van een nieuw Stadhuis-carillon heeft de mooie som van riiim f 4008 opgebracht. Met de reeds eerder gestorte giften is thans in totaal een bedrag van ongeveer f 5000 binnengekomen. De 3 Octobervereeniging, die het initiatief hiertoe heeft genomen en den leden van de Kon. Ver. ..Nut en Vermaak", die tijdens de collecte zich zoo dapper hebben geweerd, komt een woord van warmen dank en hulde toe. Toonkunstconcert Hongaarsch Strijkkwartet. Het Hongaarsch Strijkkwartet heeft gister avond in de Stadsgehoorzaal drie prachtige kwartetten van Mozart. Beethoven en Debussy ten gehóore gebracht. Begonnen werd met het Jagdquartett van Mozart, een werk vol speelsche gracie in de hoekdeelen en amoureus-innig in het Adagio. Daarop volgde het quartett in F op 59 No. 1 van Beethoven met zijn geestige Allegretto vivace en de verstilde tragiek in het Adagio molto. En besloten werd met het onvolprezen quartett van Debussy, een werk, waarin de Fransche meester zich nog niet geheel heeft kunnen losmaken van de klassieke vormen, maar dat toch reeds anticipeert op de geheel nieuwe structuurprincipes der vioolsonate. Deze drie werken werden in een welhaast volmaakte uitvoering ten gehoore gebracht. De leden van het Hongaarsch Strijkkwartet beschikken stuk voor stuk over uitzonder lijke kwaliteiten, maar deze worden d^n hoorder ternauwernood bewust, zoozeer is hun musiceeren gericht op een ideaal samen spel. Wij hebben in langen tijd niet zoo intens van een concert genoten en het dankbare •pplaus was dezen keer dan ook volkomen gemotiveerd. w HJENNIE SCHOUTEN. slechts één van de mensch en, die het stuk bedienden, overleefde den ongelijken strijd. Men ziet er ook de wapenrustingen uit de verschillende eeuwen: een harnas van een ridder, maar ook een eenvoudig uniform van een knaap der Prinses Irenebrigade. We laten het hierbij en raden iedereen aan, gaat dit zelf zien want door een bezoek aan dit museum verrijkt men zijn kennis en bovendien steunt u daarmede den weder opbouw van het museum in de sleutelstad. Van Cruydt-boeck en Herbarium Naast de tentoonstelling van -weef- en batikkunst, wordt in het museum voor Vol kenkunde voor de natuurliefhebbers ook nog iets geboden. Het Rijksherbarium te Leiden organiseert hier: „Van Cruydt-boeck tot Herbarium", en op Maandag, Woensdag en Vrijdag bestaat er gelegenheid om van 24 uur rondgeleid te worden. De heer R. A. Maas Geesteranus, assistent aan het Rijks herbarium. vertelt op interessante wijze allerlei bijzonderheden over het tentoonge stelde. Men vindt daar Cruydt-boeken, o.a. van Rembert O.S. Dodonaeus en het Peter Kreuterbuch. Worein vil schone und f remde Kreuter, maar ook planten, die reeds sinds 4 eeuwen bewaard worden en zijn als van kort geleden. In vitrines zijn verzamelingen bijeengebracht, planten van over de geheete wereld, waaraan namen als v. Rooyen en P. Hermans verbonden zijn. Ge hoort, hoe deze planten hoofdzakelijk verzameld zijn doon' geneeskundigen, die udt de planten weer ge neeskracht too verden. Men hoort weer het onlosmakelijk verband, dat er tusschen nlant, dier en mensch bestaat. Leiden, de stad met het grootste herbarium in Nederland. Zal deze tentoonstelling over bezoek te klagen hebben? Leidgche telegrammen Dinsdagmorgen trof de wijkzuster op het Woudendorp-hofje, de 83-jarige mej. G. A. dood in bed aan. Vermoedelijk is gasver giftiging oorzaak, dat de oude vrouw om het leven is gekomen. De recherche stelt een onderzoek in. BURGELIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN Petronella W. d. van W. van Duivenvoorde en P. v. d. Meij; Clazina J. M. d. van A. J. Brouwer en G. Haneveld; Hendrik, z. van H. Nieuwenburg en C. M. Staffeleu; Johannes M., z. van H. C. J. Vorst en L. Kovacs; Elisabeth J. B., d. van C. de Zinger en B. C. Voskuilen; Johannes, z. van N. van Hooven en T. Hanno: Pieter, z. van P. C. van Rijn en H. E. J. Vater; Cornelis, z. van C. van Kralingen en E. Wichter; Petrus W. C.. z. van P. Visser en C. Wolte--; Andreas, z. van G. v. d. Tang en J. F. ''e Wit. OVERLEDEN T. J. Slof—Zwanenburg, 53 j.; J. Root, 84 j. D. C. v. d. Ster 5 mnd. C. W. E. Vlasveld 89 j. E. H. v. d. Zeeuw 89 j. D. Overveld 75 j. J C. van Wijk. 1 j. C. Leman 62 j. ONDERTROUWD P. Tekamp 23 j. en P. Mark 22 j. A. J. Rijken 45 j. en E. C. Fontein 33 j. B. Boonstra 49 j. en J. van Duii ven bode 44 j. GETROUWD D. Been en M. Abspoel. J. Koplhaas en C. Westra, P. C. van Rijn en A. Tesenko, P. J. A. Steijger en A. J. Vogele zang, H. A. de Vet en S. L. J. Koch. E. H. P. C. v. d. Voort en W. E. Brouwer. Uit de Omstreken ALPHEN. Voetbal. Ter voorbereiding voor de com petitie speelde de Zaterdagmiddagvereeni- ging A.R.C. de laatste weken verschillende wedstrijden. Uitstekende resultaten werden geboekt en o.a. verloor A.R.C. 1 slechts een maal met 21 tegen Alphen. Dit elftal zal ongetwijfeld weer een vooraanstaande rol spelen, daar men over goede, meestal jonge spelers, beschikt. De lagere elftallen speelden Zaterdag 3 wedstrijden tegen Alphia. Op het A.R.C.- terrein won Alphia 2 met 64 van A.R.C. 2. A.R C. haalde een 40 achterstand in tot 44 maar in de laatste minuten scoorden de gasten nog weer 2 maal. Aan de Nieuwe Sloot speelden de A.R.C.- junioren kat en muis tegen de Alphia-dito's. De laatsten fungeerden als slachtoffers en verloren met 50. Ook A.R.C. 3 deed het heel goed en klopte Alphia's Zaterdagmid dag-elftal met 61 waarbij het fraaie keep- werk van Van Leeuwen opviel. HAZERSWOUDE. GEBOREN. Anna M.f d. v. A. Bakker en E. H. Baak; Theodorus J. M., z. v. C. N. v. d. Zwaan en G. Louwers: Janna M., d. v. A. Verheul en C. N. Groenheijde: Jacobus, z. v. G. J. van Soest en H. v. Elswijk. OVERLEDEN. G. Vesseur, 75 jaar. KATWIJK AAN ZEE, Gevaarlijk spel. Dezer dagen zijn aan het strand ongeveer 35 kisten met munitie aangespoeld. Voor de jeugd was dit blijkbaar zeer aantrekkelijk, want spoedig waren ver scheidene kinderen in 't bezit van hand granaten en kogels, welke natuurlijk nauw keurig werden bekeken en onderzocht, Zoo'n onderzoek door het zoontje van de fam. van der Plas uit de Hessenstraat was oorzaak, dat het ventje zijn rechterhandje moest mis sen. toen hij met een handgranaat speelde en welke daarbij tot ontploffing kwam. Het knaapje moest naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Het gevaarlijke „goedje", een vrachtauto vol. is door de politie aan de bevoegde in stanties overgeleverd. Op de laatstgehouden vergadering van den districtsvertrouwensraad werd met alge- mee ne stemmen een voorstel van den ver- trouwensraad der gemeente Katwijk aange nomen, om er bij de regeering op aan te dringen, dat alle patroons en bedrijven, die gedurende de oorlogsjaren voor den vijand hebben gewerkt, voor altijd zullen worden uitgeschakeld voor werken bij Rijk, provincie of gemeente. LISSE. Schaakclub „De Zwarte Pion". Ronde II: J Goedemans—G. v. Beek 10; J. Rutgerink S. v. Ruiten 10; C. v. RuitenT. L. Brou wer 01; G. v. RuitenJ. Grimbergen 10; J. GeerlingA. Hoornen 10; W. Koeman J. Vijssen 10; L. v. d. LansC. Witteman 10: H. v. DongenG. Turk 10; Ronde III: P. LangeveldG. v. Ruiten 10; H. v. Don genL. v. d. Lans 01; J. VijssenJ. Geer ling 10; A. KoomenH. Heemskerk 01; G. TurkA. Zwetsloot 01. Ronde I afd. III: C. W. MesmanH. v. Dongen 01: J. Vijssen L. v. d. Lans 01; A. CoomenW. Koeman 01; A. ZwetslootJ. Geerling 01. RIJNSBURG. GEBOREN. Antonia, d. v. A. Noort en A. de Mooij; Cflrnelis, z. v. C. v. d. Haan en D. Kralt. ONDERTROUWD. H. de Koning. 26 j., en L. van dér Vijver, 25 jaar. GEHUWD. S. Broekhuizen en G. van Klaveren. OVERLEDEN. G. v. Rijn—van Beelen, 69 jaar. Kerk en School NED. HERV. KERK Beroepen: te Alkmaar. G. v. Leeuwen te Koudum (toez.); Aangenomen naar Hoogeveen, L. Trouwborst te Aalburg: naar Valkenburg (Z.-H.), L. I. Baas te Hoogmade; naar Eek en Wiel, cand. N. de Ruyter, hulppred. te Pern is. Bedankt voor Eefde, C. de Ru te Ro zenburg; voor Tzummarum, P. C. Wieringa te Anloo. GEREF. KERKEN Tweetal: te RotterdamKatendrecbt (vac. Dr. G. Brillenburg Wurth), B. Timmer te Wassenaar en G. R. Visser te Oudewater; te Rijswijk (2e pred.pl.). H. de Moor te Bos koop en N. Warner te Ter Aar. Beroepen: te Gouda (vac. G. Koene koop), Dr. N. J. Hommes te Middelburg: te Oostkapelle, eand. J. Koopmans te Ferwerd. Aangenomen naar Enschedé (2e pred. pl.)), H. Volten te Haren (Gr.). VRIJGEMAAKTE GEREF. KERKEN. Tweetal: te Hijken, cand. A. R. Bos man te Usselmuiden en cand. J. D. Houtman, hulppred. te Enschedé. Beroepen te Hijken, cand. A. R. Bos man te Usselmuiden. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Drietal: te Nieuwvliet, G. v. Bruggen te Heerde, Th. Penninga te Oude-Pekela en Jac. Verboom te Utrecht. Het conflict in de Ger. Kerken Vrijgemaakte Geref. Kerken zijn ontstaan te Alkmaar, Baarn, Dalfsen (met meerder heid van den kerkeraad), Duurswoude, Fer- werd-Blija, Haarlem (verband met G*ref. kerken verbroken door 7 ouderlingen en 1 diaken), Huizum (Fr.), Nijkerk op de Va- luwe, Oenkerk. Terneuzen (door schorsing van drie ouderlingen), Twijzel (met ds. M. A. J. van Putten en 4 ambtsdragers), Wa penveld (met ds. K. 't Hart en meerderheid van den kerkeraad). Zeist, en Zevenbergen N.-Br. (geheele kerkeraad. terwijl de ge meente in groote meerderheid is meege gaan). Naar Wij vernemen heeft ds. R. Brands. Geref. pred. te Gameren bij de classis Tiel een verklaring ingezonden me'dend dat hij de besluiten der Synode niet voor vast en bondig houdt. Eenzelfde verklaring heeft dr H. J. Jager, Geref. pred. te Voorthuizen bij zijn kerkeraad ingediend, er aan toevoe gend. dat hij zich het recht voorbehoudt de synodebesluiten te bestrijden. De Part. Synode der Geref. kerken van N.- Holland alsmede die van Utrecht, hebben een vervroegde generale synode aangevraagd. De classis Amsterdam der Geref. kerken zal aan de e.v. generale synode voorstellen een z.g. rondetafelconferentie te houden tusschen de Geref. kerken, de vrijgemaakte Geref. kerken en de Chr. Geref. kerk. Ds G. Ha- gens. Geref. pred. te Leeuwarden, heeft bij zijn kerkeraad een bezwaarschrift ingediend. De classis Rotterdam der Chr. Geref. Kerk heeft in verband me het huidige conflict in de Geref. Kerken en de moselijk daaruit voortvloeiende gevolgen voor de Chr. Geref. Kerk een commissie benoemd, welke deze zaak nader zal bestudeeren. LEGERPREDIKANTEN Tot reserve-veldprediker met den rang van majoor is benoemd Dr L. D. Terlaak Poot, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage. terwijl tot res. veldpredikers met den rang van kapitein zijn benoemd Ds P. J. Lugt, Doops- gez. pred. te Wieringen en Ds H. van der Weij, Geref. pred. te Dedemsvaart. Ds J. D. Koers, Geref. pred. te Eibergen- Rekken, is benoemd tot vlootpredikant, welke benoeming hij heeft aangenomen. GEN. SYNODE VRIJGEM. GEREF. KERKEN Stagnatie in het telefoonverkeer is oor zaak, dat wij heden geen verslag op kunnen nemen van de zittingen van de Gen. Synode der Vrijgemaakte Geref. Kerken. Academische examens. AMSTERDAM. V.U. Geslaagd voor het prop. ex. theol. J. M. Vlaming te Haarlem. GRONINGEN. Geslaagd voor het cand. ex. rechten: B. A. Donia, J. Groenewold en J. W. Lippmann; voor het artsexamen eer ste deel: mej. J. A. Griede en D. van der Schaaf en P. J. Kloosterman; bevorderd tot arts: W. O. Hupkes; geslaagd voor het voorb. ex. Godgeleerdheid: A. Veldstra. GRONINGEN. Geslaagd voor het apothekersex. Ie ged. mevr. T. Keuning Mulder en J. S. Faber, J. B. H. Kleikamo en S. Tuininga. LEIDEN. Geslaagd doet. ex. wis- en na tuurkunde. hoofdvak plantkunde, mej. C. E. Pelsma te Leiden. LEIDEN. Geslaagd cand. ex. letteren en wijsbegeerte (muziekwetenschap), J. van der Veen te Leiden. NIJMEGEN. Aan de R.K. Universiteit is geslaagd voor het cand.-ex. klass. taal- n letterkunde L. J. M. van Rossum te Heerlen. UTRECHT, 1 Oct. Geslaagd voor het doet. examen wis- en natuurkunde hoofdvak phar- macie: K. W. Gerritsma en E. F. van Maanen; voor hoofdvak wiskunde: L. C. W. van Rijen; natuurkunde: Th. van Rhijn; sterrekunde: C. de Jager; plantkunde: mej. W. van Iterson. Geslaagd voor het cand. examen wis- en natuurkunde F: J. de Fline3. UTRECHT. 2 Oct. Gepromoveerd de heer W. van Zeeben te Zutphen tot doctor in de geneeskunde, óp een proefschrift, getiteld: „Over de resorptie van carotine bij den mensch". UTRECHT, Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het prop. ex. theologie: J. G. H. Eggink, F. T. Bartlema, mr. C. Luiten. C. Eggenraat; cand. ex. theologie: C. Eggenraat. J. Appel, J. Groeneveld en D. Zinkstok: cand. ex. rech ten: H. M. A. Kamerlingh Onnes, H. J. Ever- sen. A. Mansvelt, F. A. van Lange en A. W. Middelberg. UTRECHT. Geslaagd voor het cand. exam.m sociale geographie H Kramer. Voor het doet. examen rechten: H. J. Everser, J. A. Swaab, E. A. Brouwer. Tj. M. A. van Löben Seis en mej. B. C. M. J. Twaalfhoven. UTRECHT. Geslaagd voor het prop. ex. theologie: J. P. van Dooren, I. D. H. van Dijk, mej. I. J. Kruyer, D. H. de Haas. W. J. Hottinga, P. de Vries: cand. ex. theologie: R. Boon. Tj. Aelkema, J. C. Koolschijn: doet. ex. geneeskunde le ged.: C. M. Barenbrug. mej. T. Beek, J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel. H. J. H. Bolhuis. J. H. N. Bouw dijk Bastiaanse, C. J. Bronkhorst, A. Bijlsma, mej. H. J. Doorschodt. A. H. F. M. Corthals, C. F. Elich, A. W. van Ganswijk, mej. L. Hemmes, mej. Ch. C. P. A. van den Heuvel, J. N. van der Horst, W. Klip, J. J. M. de Kok. A. J. J. G. Nuvens, mej. A. K. Oonk, G. H. Schless, mej. A. A. J. van der Velde, mej. J. Schuurmans, mej. A. M. Valkhoff, mej. H. J. A. Verhagen. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. ex. pharmacie: C. W. F. Lamberts en mej. A. F. Plemper van Balen; cand. wis- en natuur- kune a: A. W. Augusteijn, H. Hubenet (met kunde a: A. W. Augusteijn en H. P. J. Wijn; cand. wis- en natuurkunde K: M. Jeuken; Heem 'i allerbeile veor Uw Bon: fabrikaat hel oude vermaarde merk. Zoo voedzaam zoo zuiver - zoo goed! cand. wis- en natuurkunde L: M. J. van Es; doet. ex. chemie: G. van Wieringen; Kerke], voorber. examen: A. Wiegers. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. ex. geologie Ph. C. P. Hartmann en W. A. v. d. Bold. PROMOTIES. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld ..bij drage tot de kennis van de therapeutische dubbelzijdige pneumothorax" R. B. Span jaard te Leiden; bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „historische ontwikkeling en beteekenis van de representatiegedachte in het staatsrecht" H. R. Nord te den Haag. NIJMEGEN Aan de R.K. Universiteit promoveerde cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ..het ont eigeningsproces" mr W. J. I. van Wijmen te Breda. UTRECHT. Op een proefschrift, getiteld „De grondstofwisseling in de kliniek" (over enkele factoren waarmede men bij de beoor deeling der uitkomsten van het stofwisse- lingsonderzoek rekening moet houden) is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de R.-U. te Utrecht P. M. Schweitzer, arts, geboren te Heerlen. BENOEMING EN ONTSLAG. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de R.U. te Leiden, om on derwijs te geven in de verloskunde en Je leer der vrouwenziekten, is benoemd dr A. J. M. Hilmer. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de R.U. te Leiden is benoemd Prof. mr. F. M. Baron van Asbeck te Leiden. In de afd. werktuigbouwkunde, scheeps- bouwkunde en vliegtuigbouwkunde aan de T.H. te Delft is tot hoogleeraar benoemd dr ir. A. v. d. Neut. Dr C. J. Bleeker is tot wederopzegging opdracht- verleend tot het geven van onderwijs in phaenomenologie en de geschiedenis der godsdiensten aan de R.U. te Groningen. Aan prof. dr F. Schuh is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoog leeraar aan de T.H. te Delft. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de R.U. te Leiden zijn benoemd Mr J. A. Jonkers en Mr. J. H. W. Verzijl. Vrije Universiteit Inauguratie van twee jonge hoogleeraren. Het was gisteren een groote dag voor de Vrije Universiteit te Amsterdam, doordat weer een tweetal jonge hoogleeraren hun intrede deden. Eerst was zulks het geval met dr. A. M. Donner, die aan zijn inaugureele oratie den titel gaf: „Relativisme en geeste lijke vrijheid." Daarna heeft dr. I. A. Diepenhorst zijn in augureele oratie gehouden. Als onderwerp had deze gekozen: „De Religiedelicten." Evenals bij prof. Donner vormden de ge bruikelijke toespraken het slot. Hierin werden, woorden van hulde gewijd aan de nagedach tenis van prof. dr. V. H. Rutgers deed de spreker voorts een beroep op de studenten, zich in dezen tijd, welke voor het Ned. cal vinisme niet de schoonste was, eendrachtig samen te voegen als belijders van het chris tendom met groote keur. Offieieele publicaties UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 26 September 1945 gehouden uitloting zijn uitgeloot 35 obligaties ad f 1000 en 5 obli gaties ad f 500.van de 3'/2 pet geldleening van 1937 I, groot f 1.500.000. De datum van uitbetaling der uitgelote obligaties zal, na bekomen machtiging, als nog worden medegedeeld. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de afdeeling Financiën ter Ge meente-Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, M. G. VER WEIJ. Weth. loco-Burgemeester. N. J. ROW AAN. loco-Secretarie. Leiden, 4 October 1945. OORLOGSSCHADE AAN GEBOUWD ONROEREND GOED Het College van Commissarissen voor den Wederopbouw heeft een publicatie doen ver schijnen terzake van oorlogsschade aan ge bouwd onroerend goed. DeZe omvat gegevens omtrent de aangifte van de schade, de finan- cieele en de technische regeling ten behoeve van eventueel herstel. Onder oorlogsschade wordt hier verstaan alle schade, toegebracht aan gebouwd onroe rend goed als rechtstreeksch gevolg van oor logsgeweld, handelingen of maatregelen van den vijand en oorlogsomstandigheden, welke laatste ook nog kunnen worden geacht le hebben bestaan na den datum der bevrijding. Belanghebbenden wordt er opgewezen, dat deze publicatie te verkrijgen is aan het Bu reau Gemeentewerken, afd. Bouw- en Wo ningtoezicht. kamer 330, Stadhuis, des v.m. tusschen 11 en 12 uur. M. G. VERWEIJ. Weth. Loco-Burgemeester. BEKENDMAKING De burgemeester van Hazerswoude maakt bekend dat diegenen, aan den Rijndijk al hier die nog geen klompenbon hebben ont vangen. vanaf 8 October aanstaande een klompenbon ter gemeentesecretarie kunnen aanvragen. De burgemeester voornoemd, R. WARNAAR. Gemeentelijke Vischverkoop. Verkoop gebakken visch, voor zoover voor radig. op Vrijdag 12 October a.s. van 15—17 uur in perceel Hartesteeg 3, uitsluitend voor ondersteunden van den Dienst voor Gemeen- schapszorg, Bureau Mare. en wel die in he* bezit zijn van een controlestrook genummerd met een der nummers: 23501 t/m 23620 van 15—15.30 uur, 23621 t/m 23740 van 15.30— uur, 23741 t/m 23864 van 16—16.30 uur, 22603 t/m 22738 van 16.3017 uur. Aan die regeling wordt streng de hand gehouden. Legitimatie- kaart. controlestrook, pak-materiaal en ge past geld medenemen. De prijs bedraagt f 1.50 ivi. ljvei weij. WeUi. Loco-Burgemeester,

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3