JHrttin? geihscfa (tfounmt ggr Batavia thans geheel onder Britsch bewind LDist *11 MAANDAG 8 OCTOBER 1945 8e serie: le Xaarganff vanaf 1 Mei 1945, Na. 131 Hoofdredacteur- Postrekening 5 8 9 3 C H D1EMER Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad -oor Leiden en Omstreken M5tanfuastidj is olieUfonl b van der ros ittyn bert in fe^yenspat® le serie: 1 April 1920— 15 October 1941 DAT op een buitengewone zitting van het [erechtshof te Amsterdam zullen worden ge- nstalleerd mr J. Verdam als president, jhr nr P. H. M. v. d: Does de Willebois en mr V. A. Vos als vice-president. DAT Den Bosch door de Engelsche stad :ard.iff is geadopteerd en tusschen beide teden sportwedstrijden zullen worden geor- laniseerd. DAT het Bijzonder Gerechtshof te Den ïosch op a.s. Vrijdag zal worden geïnsta 1- eerd. DAT het Delftsohe blad „De Prinsestad," ia eenigen tijd door het M.G. verboden te ijn geweest, thans weer is verschenen. DAT momenteel 3240 arbeiders bezig zijn iij de dichtingswerken aan de dijken op Valcheren. DAT men de kruinen der boom-en langs ie onder water staande wegen op Walohe- en heeft afgehaald, omdat zij gevaar op- everen voor den toevoer van levensmidde- en en materiaal. DAT de Hilversumsche gemeentebegroo- ing voor 1945 een tekort aantoont van ruim nderhalf millioen gulden. DAT te Den Haag op 65-jarigen leeftijd is verleden prof. dr ir N. Koomans, oud-chef an het Rijksradiolaboratorium. DAT volgens een uit Canada ontvangen ericht de haven St. John in Nieuw-Bruns- fijk het tamelijk druk zal krijgen doordat [ollandsche sohepen herstelgoederen zullen aden voor Nederland. DAT de ministers Ringers en Vos een be- oek hebben gebracht aan de Betuwe om ich op de hoogte te stellen van den stand ier werkzaamheden in de getroffen gebie- ien. DAT te Nijjuegen tijdens den oorlog 16.100 aenschen werden gedood, 3150 verminkt, CO traten geheel verdwenen, 2260 huizen ver heid, 13.000 ernstig beschadigd en 400 win- :els van het zakencentrum verwoest. DAT het gemeentepersoneel van Rotter- lam ten nieuw carillon van f 120.000 voor en raadhuistoren zal aanbieden, aangezien et oude carillon door de Duitschers werd leroofd. DAT het bestuur der Stichting van den irbeid een commissie heeft benoemd tot •estudeering van de werkloosheidsverzeke- Bezetting van Duitschland spoedig ten einde? Ongelooflijk bericht in Engelsch blad. Volgens de „Observer" zouden Russen en Amerikanen er naar streven om, na de vor ming van Duitsohe besturen, hun zönes zoo spoedig mogelijk te ontruimen. De Russen omdat industrie en landbouw arbeidskrach ten noodig hebben, de Amerikanen, omdat het Congres wel eens, als na 1918, geen gel den meer voor de expeditionaire macht be schikbaar zou kunnen stellen. Ook de oud-minister van Financiën, Mor- genthau, is voor spoedige ontruiming In een boek „Germany's our problem" heeft hij voorgesteld de Duitsche industrie te ver plaatsen naar het buitenland en daar te iso leer en van het wereldverkeer. De Ameri- kaarische troepen in Duitschland zouden door Europeesche -moeten worden vervangen. DS J. F. W. ERDMANN. Naar wij vernemen is ds J. F. W. Erd- mann, Geref. pred. te Haastrecht, overge gaan tot een anderen staat des levens en heeft hij zjjn ambt neergelegd. laval doet net als Péta n en zwijgt Voor zoover het tot hem gerichte vragen betreft. Het proces tegen Pierre Laval te Parijs heeft een zeer dramatisch verloop. De pre sident van het hof heeft de zitting, wegens Lavals onbeschaamdheid en wegens zijn wei geren te antwoorden, tot tweemaal toe ge schorst. Evenals Pétaan heeft Laval besloten om op geen enkele vraag meer te antwoor den i.v.m. de beleedigende houding van de jury, terwijl het hof hem wilde „veroordee- len, doch niet berechten". Als getuige werd nog gehoord de voormalige president van Frankrijk, Albert Lebrun, die verklaarde, dat Laval hem in 1940 gezegd had. den Fran- schen bodem niet te verlaten, op straffe van te zullen worden aangeklaagd wegens ver raad en desertie. DAT in de betonnen schuilkelders aan het Leidseheboschje te Amsterdam een tentoon stelling wordt gehouden var foto's 'van Duitsche concentratiekampen en verwost Arnhem. DAT het telegraaf ver keer met Singapore wederom mogelijk is. DAT de Brritsche torpedoboot jager „Scor pion" is overgedragen aan de Nederl and- sche marine en herdoopt in „Kortenaer". DAT het tijdvak voor herkeuring van in dividueel gekeurde ma-ten, gewichten en meetwerktuigen is verlengd tot 30 Sept. 1946. DAT te Overveen op 80-jarigen leeftijd is overleden de bekende Nederlandsche dui ker Jan van Dram/melen. DAT vertegenwoordigers van de Rocke feller foundation uit Amerika, die thans in ons land vertoeven-, de Nederl. universitei ten zu-llem bezoeken. DAT het sanatorium de Klokkenberg aan den rijksweg TilburgBreda Zaterdagmid dag officieel is geopend. DAT het s.s. „Tarakan.'" van de stoom vaart Mij Nederland van Amsterdam via Londen naar Nederl. Oost-Indië is vertrok ken: de eerste Indiëvaarder na meer dan 5 jaren. DAT nu de kersenteelt in Oost-Brabant is toegenomen, ook de bijenteelt in Zeeland zeer sterk is uitgebreid, waarom de imkers besloten hebben cursussen in bijenteelt te organiseeren en einde Maart in Zeeland een bijenmarkt te houden. DAT ten Noorden van Schiermonnikoog de Zweedsche Schoener „Matiel" op een mijn is geloopen, hetgeen een der opvarenden het leven heeft gekost. DAT de minister van O. K. en W. een rijks commissie van advies inzake het uitgeven van boeken en tijdschriften heeft ingesteld, welke commissie dezer dagen is geinstalleerd. DAT de president van de Javasche Bank te Batavia, Mr. G. G. van Buttingha Wichers met zijn gezin in relief goeden welstand ver keert. DAT de gemeenteraad van Valkenswaard een telegram heeft gezonden aan den minis ter van Handel, inhoudende een protest tegen de verlaging van den sigaretten-accijns. Rudolf Hess deze week naar Duitschland Een dagvaarding van ruim 25.000 woorden Rudolf Hess, de voormalige plaatsver vanger van Hitier, zal deze week naar Duitschland worden overgebracht en met 22 andere verdachten terechtstaan als oorlogsmisdadiger. De dagvaarding voor hen bestaat uit meer dan 25 000 woorden. Martin Bormann, die Hess opvolgde, zal bij verstek worden veroordeeld, aangezien hij nog steeds niet gevonden is. De Eng. proc.-generaal in dit proces zeide, dat de aanklachten de volgende hoofdstuk ken vertoonden: De V S. hebben de verantwoordelijkheid op zich genomen ten aanzien van de aanklach ten wegens het voorbereiden en voeren van een agressie-oorlog; Engeland heeft zich he iast met de aanklachten wegens het voeren van een oorlog met het eenzijdig verbreken van internationale verdragen. Frankrijk de aanklacht dat zij den oorlog in West-Europa gevoerd hebben zonder de gebruiken en ge woonten van den oorlog in acht te nemen en de Sowjet-Unie de aanklachten wegens mis drijven tegen de wet en de menschelijkheid in Oost-Europa. TWEEDE KAMER KOMT DINSDAG A.S. WEER BIJEEN. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag, des namiddags te één uur. De voorzitter zal aan de Kamer vooretellen in deze vergadering aanstonds aan de orde te stellen de beraadslaging over het wets ontwerp. houdende regelen omtrent de voop- loopige Staten-Generaal. Generaal Eisenhower te A'dam Legde krans op graven der gedoode illegalen. Ook Amsterdam heeft generaal Eisenhower een zeer enthousiaste ontvangst bereid. Overal woeien de vlaggen en hoe meer de stoet het midden van de stad naderde, des te dikker werd de haag van geestdriftige hoofdstedelingeoi. Over de straten hingen spandoeken met woorden als: „Welcome Ike" en „We thank you Liberator". Een moment van groote plechtigheid was wel, toen de groote veldheer eerbiedig een krans legde en een saluut bracht aan hen, die tijdens de Duitsche bezetting als naamloozen den weg bereidden, waarlangs straks de triumfeeren- de legerscharen van de geallieerden hun overwnning tegemoet gingen. In de burgerzaal van het Koninklijk Paleis werd de groote generaal toegesproken door den w-nd. burgemeester F. de Boer, dtie hem een oorkonde aanbood, behoorende bij een later nog aan te bieden gouden medaille van de stad Amsterdam. Ook luit-gen. Walter Bedell Smith werd door den burgemeester gehuldigd. Prins Bernard, minister Scherroer hor n en vele andere autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig. Hartelijk door de duizenden toegejuicht, vertrok de generaal naar Schiphol vanwaar hij naar Duitschland vertrok. Beide Wes' landers moeten de doodstraf hebb«>n Procureur-fiscaal neemt met 20 jaar geen genoegen. De Procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra-venhage. heeft cas satie aan^eteekend tesen d-p vermissen van dit gerechtshof in de zaken contra de Westlanders A. L. W Steentjes en G. Maan. die 20 jaar kregen, terwijl mr Zaaij-er de doodstraf had geëischt. DEBLOKKEERING VOOR AANKOOPEN OP GROENTEVEILINGEN. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de Ned. Bank aan de leden van de be drijfsgroepen Effectenhandel, handelsbanken, landbouwcredietbanken er. spaarbanken een algemeene vergunning heeft gegeven, om deblokkeering van geblokkeerde rekeningen te verleenen of crediet te geven voor girale betalingen aan veilingen, terzake van via de veiling gekochte groente, fruit, bloembollen en bloemen. Het gedeblokkeerde bedrag mag alleen op de girale rekening van de betrok ken veiling worden overgeschreven. Voorts is een algemeene vergunning gegeven om de geblokkeerde rekeningen van veilingen van groenten, fruit, bloembollen en bloemen te deblokkeeren, uitsluitend voor betalingen aan aanvoerder, terzake van t/m 2 Oct. 1945 aan gevoerde producten. KAMERHUUR EN PENSIONPRIJS. Prij zenb esluiten van 1940 en 1941 zijn nog van kracht. Naar aanleiding van vele klachten wordt van bevoegde zijde in herinnering gebracht, dat de prijzen van kamerhuren zonder pen sion nog steeds gebonden zijn aan het huur- prijzenbesluit 1940 en het huurprijs uitvoe ringsbesluit 1941, die sedert December 1941 onveranderd zijn gehandhaafd. Overtredin gen moeten ter kennis worden gebracht van het bevoegde Prij zenbureau voor onroerende zaken, bij den Gem. Dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Voor kamers met pension geldt nog steeds het prijsvoorschrift 1942, op grond waarvan de op 9 Mei 1940 geldende prijs mag worden berekend, verhoogd met een zeker, van de omstandigheden afhanke lijk, bedrag. Met klachten hierover kan men zich wenden tot de plaatselijke economische politie. In Spanje is de correspondentie Chur- chill-Franco uit het najaar van 1944 gepu bliceerd. Wat De Bildt voor morgen verwacht: Tot morgenavond wordt verwacht: In de Noordelijke provincies tijdelijk krachtige Westelijke wind, meest zwaar bewolkt, plaat selijk eenige regen, normale temperatuur. In de overige provincies matige Westelijke wind, zwaar tot half bewolkt, overwegend droog, normale temperatuur. ZON EN MAAN. Zon op 6.54 en onder 18 uur; Maan op 10.03, onder 19.34. Op 14 Oct. Eerste Kwartier;; 2J, Oct. Voile Maan; 27 Oct. Laatste Kwartier. SOEKARNO Van Mook wijst Christison op woordbreuk van Soekarno De laatste berichten over den toestand in Indië hebben wel bewezen, dat niet de ge- heele Indonesische bevolking op Java achter Soekarno staat. In enkele groote steden heb ben n.l. ernstige botsingen plaats gehad tus schen Japansche en nationalistische elemen ten aan den eenen kant en pro-Nederlandsche Inheemschen aan de andere zijde. Andere berichten gewagen van een botsing tusschen Japanners en nationalisten in Soerabaja. De Japanners had den nJ., toen zij zagen dat zij de controle over n de stad steeds meer verloren, de nationalisten tot een bespre king irtgvnoo- digd. doch bij aankomst der nationalisten openden de Ja panners 't vuur waardoor er op stand ontstond en honderd per sonen werden gedood. De toe stand is dus nog al vertroe beld. In Batavia hebben de Brit- sche en Britseh-Ind. troepen het geheele be stuur van de stad overgenomen en de Japan sche schildwachten bij de meeste vitale be drijven vervangen. Indien deze troepen eenigszins krachtdadig optreden, is te ver wachten dat de rust hier wordt hersteld. Nederland wenscht aan de geallieerden geen inmenging in de binnenlandsche politiek, maar wel een handhaven van de orde, waar door niet een bepaald deel van de bevolking de macht in handen krijgt. Ook Dr. H. van Mook heeft dezen wensch uitgesproken door er in een onderhoud met luit.-gen. Sir Philip Christison op te wijzen, dat Soekarno zijn belofte om de orde en de rust te handhaven niet is nagekomen. Soe karno heeft inmiddels aan de geallieerde autoriteiten een memorandum van zijn „ka binet" overhandigd, met het verzoek dit aan Mountbatten door te geven, waarbij hij ver klaarde. dat de Indonesische nationalisten overal de macht hadden e" tmt geheele land bestuurden" Indien dit laatste juist zou zijn, zou de geallieerde bezetting wel in een slecht dag licht worden gesteld. Tevens heeft Christi son, volgens de „Daily Mail", den Nederlan ders nog een slag toegediend, door te ver klaren, dat aan het Japansche geld op Java eenige waarde moet worden gegevep. Toen generaal Yamamoto bij Christison werd ontboden en de tolk hem wilde voorstellen, zei Christison: „Geen gekheid, Yamamoto, wij kennen elkaar al lang. Gij waart als ka pitein van den generalen staf in Aldershot, toen ik daar majoor was". Na deze opmer king lachte Yamamoto en beloofde alle be- a hij Vrouwenpolder u aan de beurt Terwijl bij Wes-tkapelle dag en nacht wordt gewerkt om het gat in de dijk defini tief le sluiten, worden thans ook voorbe reidingen getroffen om den dijk bij Vrou wenpolder te sluiten. Dit werk zal niet zoo veel tijd en arbeid kosten als de dijk bij Westkapelle. aangezien deze zeewering niet zooveel invloed van zee en wind ondergaat, omdat hij aan den „binnenkant" van het eiland ligt. Deze nieuwe dijk, welke de langste zal worden, is reeds over een lengte van 750 m klaar velen op te volgen. De „Daily Mail" ziet neg steeds in spanning uit naar de verklaring van Mountbatten en zegt zelfs, dat het een groote trouwbreuk t.o.v. de Nederlandsche regeerinig zou zijn, indien de geallieerden Java aan Soekarno overhandigden, hetgeen in geen enkele vergadering der vereenigde naties zou kunnen worden verdedigd. Illegalen laken houding van de communisten De interprovinciale raad van de gemeen schap van oud-illegale werkers in Neder land heeft aan minister Schermerhorn nog een telegram gezonden, waarin de raad zich aceoord verklaart met het door de regeering ingenomen standpunt inzake de Indische kwestie en zijn verontwaardiging uitspreekt over net door de Communistische Partij Ne derland ingenomen standpunt Zeshonderd van de 3000 Ned. onderdanen zijn Zaterdag vanuit het Wilhelminakamp te Singapore vervoerd naar Batavia, w.o. ook de Haagsche arts Sampimon, die ver schillende operaties onder hypnose ver richtte. Inmiddels is Soekarno bij den militairen commandant van Batavia, brigadier King, ontboden, die hem heeft gezegd niet tevre den te zijn met het gedrag der nationalisten in Batavia. De partijleiders zullen verant woordelijk worden gesteld voor de door hun volgelingen veroorzaakte onlusten en geval len van wetteloosheid. Soekarno heeft we derom beloofd de orde te handhaven. Beulen van Belsen krijgen eieren De beulen van Belsen schijnen het nog niet zoo kwaad te hebben Er is nl. ge bleken. dat de rantsoenen van de be schuldigden meer dan verdubbeld zijn, terwijl sommigen van hen versche eieren krijgen. Elk commentaar kan hier na tuurlijk achterwege blijven. De zittingen werpen verder niet veel nieuw licht op de schuld van de verdachten. Het is dag aan dag nog een ijselijke monotonie van gruwelheden, terwijl vaak Hiimmler de schuld gegeven wordt. Zie hier voor het Station Staatsspoor in Den Haag Eisenhower, innemend hartig, maar trots alles beschikkend over een ijzeren wil, die met Gods nat.-socialisme van den aardbodem wegvaagde. DAT de regeering maatregelen zal treffen om alle niet-gewenschte personen van Duit sche nationaliteit uit Nederland te doen ver trekken DAT te Gulpen (L.) een dubbele moord is gepleegd, waarbij de 49-jarige V. H. uit Maastricht aan een wilgentak is opgehangen en de 38-jarige vrouw van. L., eveneens uit Maastricht, de hals werd doorgesneden. DAT de dienst voor identificatie van lijken nogmaals de families, die leden vermissen en die niet zeker zijn van hun dood, ver zoek zoo volledig mogelijke gegevens te ver strekken aan het bureau in het B.P.M.-ge bouw. kamer 310. te 's-Gravenhage. DAT tot commissarissen van de Kon. Ned. Zoutindustrie werden gekozen de heeren R. D. Kielstra, W. P. M. v. d Loo en mr dr H. J. B. van Lier en ir J. G. Hoogland tot adj. directeur werd benoemd, terwijl het dividend werd bepaald op 4 pCt. DAT tot penningmeester van den Ned. Chr Grafisehen Bond is benoemd de heer W Noomen Azn. te Alphen a.d. Rijn. DAT ernstige ontevredenheid heerscht onder in de herstelgebieden werkzame ar beiders over de door de Regeering vastge stelde loonregeling en op sommige plaatsen reeds is gestaakt. DAT tengevolge van de ontploffing van een handgranaat, waarmee drie kinderen te Uden speelden, één kind werd gedood en twee zwaar gewond. DAT door de aanstelling van gen.-maj. v. Straaten als hoofd van de N.I.C-A. te Ba tavia tot chef staf is benoemd gen.-maj. Uhl en tot oudste verbindingsofficier gen.- maj Schilling, terwijl de gouverneur van Sumatra, Spits, den rang van gen.-maj. in de N.I.C.A.-organisatie heeft gekregen. DAT de vereeniging van ex-politieke ge vangenen in een motie aan de regeering ge protesteerd heeft tegen het uitblijven der tribunalen, het ontsnappen van landverra ders, het clandestiene bezoek aan gevange nen en het nog vrij loopen van handlangers van het nazidom. i i t 1 1 1 t c r 1 1 t I 1 s 2 C c 1 1 1 C 1 t 1 1 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1