De geestelijke achtergrond van Leiden's strijd in 1574 In 't Verleden ligt het heden TOEN - IN NU NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 2 OCTOBER IMS Nu wij zelf, na de bevrijding op 5 Mei i Van dit jaar, heel duidelijk weten, dat ons verzet tegen de Duitsche tyrannie vanuit een geestelijken achtergrond stand kon houden, in ogen we zeker met recht vragen, wat in de zomermaanden van 1574 de toonaangevende inwoners van Leiden in hun strijd en vol harding heeft gesteund. Bij allen, die de historie van Leidens beleg en ontzet voor ons geteekend hebben, kan men telkens be merken. dat zij ons willen doordringen van 't besef, dat wat hier in de stad zich toenter tijd afspeelde, een klein onderdeeltje was van den geheelen opstand, die tegen het katholieke Spanje onder leiding van Prins "Willem was losgebroken. Het ging, zoo schrijft prof. Fruin, „om het behoud der vrijheid van denken en geweten; om het volksbestaan en zelfregeering naar volksaard en volksbelang werd de ongelijke strijd ge voerd". Noch bij de R.-Katholieke Kerk, noch bij Filips II vonden ze voor deze ge- wenschte vrijheid steun. Ze voelden zich in Leiden sinds 1572 mede ingeschakeld in 't geheel van dien vrijheidskamp. Ze begrepen heel goed, dat als de belegeraar Valdez z'n plan zou doorvoeren, ook Holland mee een prooi zou worden van tyrannie en uitbuiting. ..De gedachte aan 't geen dan gebeuren zou, de heerschappij van den gehaten vreemde ling en den verachten priester" deed velen moed grijpen om te volharden. Maar düe moed is zeker bij mannen als de Douza's, van der Werf. van Hout e.a. telkens ■weer versterkt door hun Chr. geloof, hun verborgen gemeenschap met God in Christus, terwijl ze hiervoor zeker door 't voorbeeld en de brieven van Oranje telkens weer pieuwe kracht ontvingen. Als prof. Romein én z'n boek ,,De lage landen bij de Zee" den opstand tegen Spanje beschrijft, valt het op. dat hij niets van Leidens donkere dagen meedeelt, maar toch wel licht laat vallen op het karakter, het eigenlijke wezen van Hol lands worsteling. Deze historicus zoekt vooral in het materieele, de onpersoonlijke macht van de wijze van voortbrenging den beslis- e-enden factor maar hij verzuimt toch niet de kracht van het persoonlijk Christelijk geloof mee aan te wijzen als een onzichtbare bron voor moed, volharding en blijvende hoop. Immers, toen de hooge adel feitelijk al Weer bezig was om in goede verstandhouding is ons lijdelyker met den Machabeen in den strijd om te komen, dan jammer aan ons volk en heiligdom te zien, namelijk uwe bloeddorstigheid over onze lichamen en conscientiën te lijden". (Orlers „Beschrij- vinge der stad Leyden" bl. 560.) En in dit geloof en in dien vrijheidszin, die tot volhar den de kracht gaf. hebben volgens Orlers ook vele „vroome burgerhuisvrouwen" -hun mannen blijvend gesterkt. We weten natuurlijk heel goed, dat deze groep strijders niet zoo groot in getal was, dat er zelfs onder de 40 regenten maar ..zeven in dat Sodom waren" die- van ge- loovig doorzetten afwisten, dat de rest, die in 't begin zwegen, later ..hun tongen uit de lom baart gehaald hadden" en met praten hun laffe gedrag goed maken en de houding van de anderen verzwakken wilden maar 't i6 niet gelukt. De kleine groep bleef, onver biddelijk in geloof en vrijheidszin, offer- bereid volhouden. En toch bewaarde dit ge loof hen ook weer voor onbarmhartigheid. Want toen aan 1 eind van de bezetting 6 vrouwen. 1 man en 8 kinderen de stad wilden verlaten om hun afvallige familie leden in of achter 't kamp van Valdez op te zoeken, heeft Douza ze met plezier laten trekken, 't Waren maar opeters, geheime spionnen misschien en in elk geval ontevre denen. Maar toen de overloopers bij den eersten post van hun vriendjes de Spanjaar den kwam, lieten die hen niet verder trek ken. Integendeel: ze stuurden allen, vrouwen, man en kinderen, naakt naar de stad terug met de spottende wo.rden: laten ze je daar maar te eten geven. Deze .naakt udtge- kleeden" kwamen bij de stad. werden niet aan hun verdiende lot overgelaten, maar weer opgenomen om mee te eten van dat be droevend beetje dat binnen de muien nog aanwezig was. Ook dat gebeurde, omdat achter den strijd op leven en dood een geestelijke macht heerschte, het ootmoedig geloof in Hem, wien men in leven en sterven toebehoorde, in Jezus Christus, die voor de strijders en lijders de Weg, de Waarheid en 't Leven woe. In Hem hebben zij zich „meer dan overwinnaars" geweten. De. D. KUILMAN. In het tijdvak van 18 Juni t/m. 15 Sept. zijn in de Zweminrichting „De Zijl" totaal 67527 baden genomen. Directeur lichtfabrieken nam afscheid Hartelijke huldiging. Zooals reeds eerder werd gemeld, heeft de Directeur der 9!edel. Lichtfabrieken wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, op 1 October j.l. den dienst verlaten, na een 34-jarige dienstvervulling, waarvan sedert 1 December 1921 als Directeur. Zaterdagmiddag jl. vond het afscheid van het personeel plaats in den foyer der Stads gehoorzaal, waarbij ook aanwezig waren de lo. Burgemeester. Weth. M. G. Verweij en de lo. Gem. Seer. Mr. N. J. Rowaan. In een van groote waardeering getuigende toespraak heeft weth. Verwey namens het Gemeentebestuur Ir. Klinkenberg dank ge bracht voor de belangrijke diensten, welke hij in zijn opeenvolgende functies van inge nieur, adj. directeur en ten slotte bijna 24 jaren als Directeur van de gas- en «electrici- teitsbedrijven aan gemeente en gemeenschap heeft bewezen. Vervolgens heeft de heer Colpa, Voorz. van het huldigings Comité, den scheidenden Di recteur namens het personeel en oud-perso neel toegesproken en hem als aandenken een radiotoestel aangeboden, terwijl aan Mevr. v. Klinkenberg bloemen werden overhandigd. De heer van Klinkenberg beantwoordde de sprekers en sprak vervolgens zijn afscheids woord tot de verzamelde ambtenaren en werklieden van het bedrijf. Hij toonde zich zeer getroffen door de wijze, waarop het per soneel afscheid van hem had willen nemen. Hierna bleef men nog korten tijd gezellig bijeen om tenslotte persoonlijk afscheid van den heer v. Klinkenberg te nemen. In zijn laatste gehouden vergadering had het college van B. en W. reeds officieel af scheid van den directeur genomen De Tuintjesver. „Ons Belang" hield dezer dagen haar jaarlijksche vergadering. De voor zitter, de heer Joh. v. d. Bos, herdacht in zijn openingswoord de getroffenen, waarna een oogenblik van stilte werd betracht. De prijsuitreiking van de gehouden kweek - wedstrijden in tuinen en vensterkweek, bin nen- en buitenshuis, zal op de a.s. feestavond van het tweede lustrum (10 jarig bestaan) plaats hebben. Ook deelde de voorzitter mede dat de vereenigimg als sub-commissie zitting heeft genomen in het comité tot verbetering van de Leidsche plantsoenen. De secr., de heer C. Streefland, de penn., de heer C. Paauw, en de commissaris de heer Verhagen, werden als zoodanig herkozen. «het mips II te gereken en vele legere edel- met hun ameekechliften een onuitge- ,/at eon»l»tort»n" reden «m 4e Proteeeenteohe «weevtm k wortfett en het verbond ven CtevintstlMte kooattfrden. weer mee de lege edel In betrek- »^etond". Me4 deee Oelvkvietiache «roepen ook Prins Willem connectie geeocht en fciurae»iafcwh gezinde kooplieden begrepen keel goed, cUrt ze onder een regiem van dan «wékenaken koning Tilipa II op geen viijhste I* 't algemeen en ook niet op een ecemomi- ■ahe va ijheid konden rekenen ter ontplooiing eee een nieuwe maatschappelijke orde. Al «preekt het du* heeet veneelf, det echter een wHèiekketi ijd. die door Hollend en Zee- lemé voorel onder leiding ven Prths Willem toen gevoerd werd. allerlei Ageestelijke krachten werkten, men mag mi. gerust Keggen, dat het positieve protest arvteche ge loof een buitengewoon actieve rol in deren gespeeld heeft. Dat nu blijkt ook wel terdege uit het verzet, dat hier in Leaden in die door en door moeilijke maanden van 1574 geboden ia aan de pogingen van Valdez. la Roche, von de glippers Matenesse van Wybisma, de Huytec en anderen om dd' menschen in hun diiepe ellende murw te maken, te laten luisteren naar het zoete maar verraderlijke gefluit van den sluwen vogelaar. Uit een brief, die in die laatste zeer moeilijke dagen van September nog naar Matenesse is ge zonden. kan men lezen, dat het vertrouwen op God en de besliste volharding om het vol te houden tot het einde, ten zeerste met elkaar samenhingen; het eerste was de ver borgen kracht voor de tweede. Matenesse had de inwoners verachtelijk honden- en katten-eters genoemd, voor wie geen redding meer mogelijk was. Alleen overgave. Maar zij antwoordden: „By zo verre gjj ons daar na te geweldiger mogt worden en de Heere ons door onze veidiende straffe in uwe handen woud et geven ('t welk wij nochtans eijner eeuwige goedheid toebetrouwen dat Hij niet doen zal) willen wij daarom van Zijn Woord niet wijken noch ophouden onze Vaderlandsohe Vrijheid te verdeedigen; ja liever in den uitersten nood o<nze Stad zelve in brand steken dan dat zij u ten nutte zoude WANNEER de Lektechc burgert] rich opmaakt om den Sdan October te herdenken dan ia daar in 't huidige tijdage-w richt meer aanleiding toe dan ooit te voren. De toestanden en verhoudingen, die onae voorvaderen hebben doorleefd zullen wel nimmer zoo duidelijk tot ons hebben gesproken als thans, nu wij zelf aan den lijve hebben ondervonden wat het zeggen wil te moeten teven onder vreemde over-, heersching. Het is ons duidelijk geworden dat de mensch bij brood alleen niet le ven kan. Daarvoor ie eveneens en niet minder noodig onze geestelijke vrijheid. De viering van den 3den Octoberdag vall dan ook uitéén in twee onderdeden, n.l. de eigendijke herdenking en de feeetvie- ring, of met andere woorden uitgedrukt in een geeste lijke en ma terieele viering van de gebeui - tenissen. die zich in 1574 in onze gemeente hebben voor gedaan. En dan wil het mij voorkomen dat wij gezamenlijk er voor moe ten waken dat de materieele viering niet een al te over- heerschende rol zal ver vullen. Nu niet en in de toe komst niet. De waarde van onze eonstitutio- neele grondrechten hebben wij de afge- loopen vijf jaren zoo zeer leeren waar- deeren omdat wij deze hebben moeten missen. Voor 1940 pleegden wij bij deze eenvoudige waarheid niet al te lang stil te staan. Het scheen alles zoo vanzelf sprekend te zijn. Tot dat wij uit onze zoete droomen op hardhandige wijze zijn Ook ln 1894 organiseerde men op 3 Oc tober reeds een optocht en hier aict men deie over de oude Blaauwpoortsbruf trekken. schappelijke ontwikkeling ons anders heeft geleerd. Evenals iel 1574 staan wij ook thans weer voor den opbouw van wat wreede overheersc hershanden heb ben geschonden. Det zal blijken geen ge makkelijke teak te zt/n. Doch de weten schap dat wij onze bijdrage aan den op bouw zullen mogen leveren in volle vrij heid en ondier waardeering voor eikan ders overtuiging geeft ons den moed en de kracht aan het werk te gaan: met alleen maar doet ons in opgewektheid de moeilijkheden tegemoet treden. De diepere zin der 3 October-4terden- king is in wezen een herdenking van de waarde en beteekenis van hooge geeste lijke goederen. Magen de menschenge- slachten zich ook in de toekomst daarvan diep bewust blijven want in het verleden ligt het heden en in het nu wat worden 2*1. M. G. VERWEIJ. loco-burgemeester. Het kan haast niet anders of men wordt bij het herlezen van de gebeurtenissen van 1574 in onze goede stad telkens weer her innerd aan het woord van den Prediker, dat er niets nieuws is onder de zon. Toen en nu, telkens dringt de vergelij king zich weer op. Ook toen waren 't de laatste loodjes die de ellende zoo onvergetelijk maaktende eerste twee maanden van het beleg wanen nog dragelijk en vrij normaal. Dreigend was het pas in Augustus, maar erg werd het eigenlijk pas na den 30en van die maand. De 30e, die „dolle Dinsdag" toen uitgezon den boden met zulke opgewekte berichten terugkwamen, dat de speellieden op de hoeken van de straten op de schalmeien gingen staan spelen en de vijand, verbaasd en onzeker door die luidruchtigheid, niets beter wist te doen dan maar domweg in de lucht te gaan schieten. Dat het nog niet zoo ernstig was in die eerste maanden, vóór „dollen Dinsdag", Wijkt wel uit het feit. dat men eerst in J'Ull voedselinventaris ging opmaken. Wat die distributie betreft, blijken we dan toch na 370 jaar wel wat geleerd te hebben. Wel nam men van huis tot huis de provisie op, maar men liet ieder in het bezit van z'n eigen voorraadje. De zorgeloosheid op da* punt had ten gevolge, dat men langen ttjd het goede graan verwerkte in de brouwerijen en de bijna oneetbare mout aan de aamen bleef uitdeelen. Pas 27 Augustus kwamen er strengere bepalingen: niemand mocht voor meer dan 14 dagen voedsel in huis houden; als men nog iets in voorraad had, mocht men niets koopen. Op 2 September opende het distributiekantoor, in het koor van de Pieterskerk, waar de menschen in lange rö«n met hun schaaltjes in de hand stonden te wachten op hun rantsoen voor vier dagen.: 2 pond vleesch en beenen. Dege«ringe perfectie van het systeem kwam ook hierin uit, da* velen een dubbele portie probeerden te krijgen. En er stierven er waf in die laatste maand! Van de ruim 15.000 inwoners war en er aan het eind van het beleg nog slechte 10.000 over. Ook toen de twijfelende figuren onder het volk en in de regeering. Ik denk »an die groep vrijbuiters, die op 27 Augustus, toen het nog pas dreigend was, op het stad huis verschenen om te vragen om eten o4 paspoort, en die het laatste kregen; aan die hoop van 40. met roestige wapenen dreigende wanhopige»; die op 15 Sept. de raadkamer binnendrongen en op hoogen toon brood of overgave eischten, en beloofden den volgen den dag met 300 terug te keer en. En waf de overheid betreft, zoolang de gouverneur namens den Prins, Dirk van Bronkhorst. leefde, was er weinig kans op halfheid, maar toen begin September deze stierf aan de pest en aan zijn practische dictatuur een einde kwam en de handelaar in huiden en zeemen- vellen P. A. Vermeer, alias Zeemtouwer of van der Werf, hoofd van de stad werd, kwam er aarzeling. Ondanks de krachtige woorden in de raadsvergadering van 6 Sept. van de beide heer en van der Does werd ingegaan op brieven van Valdez en la Roche, 's koninga stadhouder. Maar ook toen. de vastberadenheid en 't geloof in de uiteindelijke overwinning bij mannen uit één stuk als genoemde heeren van der Does, die den 16en hun aanstelling van den Prins ontvingen ais opvolgers van mr van Bronkhorst, en als de handige secre taris Jan van Hout. die de ..onderhandelings partij" in den Raad uiteen deed spatten door zoo langs zijn neus weg de heeren te ver zoeken één voor één te willen spreken, opdat hij zich bij het maken der notulen niet zou vergissen, en ze zoo op een nette marnier waarschuwde: „denk er om: alles wat ge zegt wordt genoteerd en kan later tegen U getuigen". En dan de begrijpelijke verontwaardiging bij de burgers, dat de bevrijders maar zoo talmden! Maar toch ook de moedige berus ting als blijkt uit het definitieve verbreken van de onderhandelingen op 22 Sept., als de schout van Broeckhoven uit aller naam schrijft, dat men wil afwachten „waf God Almachtig beschikken zou". En ook: die heerlijke slotapotheose: wan neer de nood het allerhoogst is. Wanneer op den 28en Sept voor het eerst naast paarden- vleesch gezouten huiden worden uitgedeeld, komt de eerste gevleugelde bode van de be vrijding de stad binnenvliegen met de aan maning van den Prins „zich voor God te ver ootmoedigen en*in het besef van eigen zonde en onwaardigheid Zijn genade voor de sfad af te smeek en". Dn dan: het wateronze vijand, die oavae landen verwoest, maar ook onze vriend en bondgenoot, die ons ten slotte de redding bracht door het mogelijk te maken dat de geuzen vloot niet door den Rijn, waaraan hel ver steak te Leiderdorp lag, en niet door de wetering langs Zoeter woud e hoefde te komen, wat stellig naet gelukt zou zijn. maar om land daar fuaschen door. Ook toen: bij de nog onverwachte, «ere* nog maar amper geloofde bevrijding de aan blik eerst doo<r Ewout Joppense, den weee jongen, die de hutspot vond (die voor oom jongens zoo voorbeeldige verkenner, »1 a Leeuwken, die z'n moed met den dood be kocht), en dan door de uitgehongerde be legerden, van de forsche, fiere bevrijders en het gretig verorberen van de met zooveel vreugde toegeworpen heerlijkheden als haring i brood bollen. Sn, merkwaardig, wat de meeste menacheot niet weten, is 't tateste naspel van: de zuive ringOok toen. De vroedschap werd van veertig tot zestien verminderd, en de Prins koos ditmaal, bfy wijze van „noodrecht" zelf ©en aantel magistraten. De hal ven wérden verwijden!. Van dier Weéf zat niét in de zuiveringscom missie en protesteerde. Nog jaren tater, in 1600, mokte de stoere man, die zich by een enkele gelegenheid echter te slap getoond had. en verklaarde „dat de Prins den maat regel genomen had door ingeven van naar nieuwigheden begeerige en ongestadige geesten". Mr Dis C. DE RU. GODSDIENSTOEFENINGEN Pieterskerk, 10 u.. ds Kuilman. Doopsgez. Kerk (Vrijgem. Geref. Kerk), 10 u„ ds Veldman. Chr. Geref. Kerk. 10 u. en 6.90 u., ds Den Boer van Amsterdam. Geref. Gemeente, 10 u. en 5 u.. ds Rijksen. NAAR DE APOTHEEK De avond- en nachtdienst der apotheken wordt van hedenavond 6 uur tot Zaterdag morgen waargenomen door de Haven-Apo theek, Haven 18, tel. 20085 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door Oegstgeesche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. an wij uwe slaven worden, want het wakker geschud en de loop der maat- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Gerardus Th. M., z. v. H. J. M Goddijn en H. J. M. van Avendonk. Overleden: M. Landkrooh-Schreuder, 78 j J v Leeuwen, 76 j.; J. H. Ouwehand-Ver- hoeff, 77 j.; A. J. Duindam, 74 j.; I. Cornet, 69 T; M. E. Selier-de Blauw, 80 J.; B. Hoo gen boom, 1 j. Zaterdagmorgen is op het perron een handige jongen opgepikt, die zaken deed in oude bankbiljetjes. De politie heeft hem eenige rust gegund door hem op te sluiten. LEIDEN HELPT VLISS1NGEN. Pianomuziek klonk ons tegen, toen wfl Donderdagmiddag een kijkje namen op de schuit, die werd geladen met Leidsche goe deren voor de zwaar getroffen gemeente Vlissingen. Een Vlissingsche muziekleerares plaatste in een der Leidsche dagbladen een advertentie en zie daar. per keerende post wordt zij geholpen. Aan den oproep om glas is uitstekend voldaan. Maar ook allerlei an dere benoodigde artikelen waren aanwezig. En toch, is er nog niet genoeg! 's Morgens was het ook bij Amicitia druk. Daar werd een legerauto geladen met de opbrengst aan kleeding en huishoudelijke artikelen, ingezameld door de lustrum com missie 1945 van het L.S.C. onder de leden ale entree voor 't slotbal. Ook hier was een aardige partij goederen voor Vlissingen bijeen gebracht. Zaterdagmmidag 16.30 uur speelt op het terrein Zoeterwoudsche Singel de Leidsche Politie Sportver. een voetbalwedstrijd tegen het N.S. Spoorweg-elftal 1944/45. De samen stelling van het Politie-elftal is als volgt: E Quist. v. Tol, Kriek. Jansen. Ouwerkerk, voorhoede; Vogt, Pieneman, Cengermg, mid den; Weber, Verworst, backs: J. v. Deventer, Doel. Reserve: Buitendorp en H. Massaar,

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2