Qimw £Hït*i:J je sar „Weg met het Nederlandsche imperialisme" IDist TJ PAPIER EN DEMOCRATIE Ie serie: 1 April 1920— 15 October 1941 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1945 2c serif: Té Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 125 Vh/ Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M$tantüOStidj is afjtMmfl nxyn bert ia tc^fenspwt* Abonnementsprijzen f 0.26 per week f 1.10 per maand 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMF.R Redactie: B. VAN DER ROS Demonstratie met banieren in Sydney Omtrent de stakingen in Australië, welke nog steeds voortduren, ondanks de verzeke ring der Ned. autoriteiten, dat geen wapens zullen worden geladen, vernemen we nader, dat de Australische min.-president Cihifley eindelijk maatregelen zal nemen en ver klaard heeft, dat stappen zouden worden on dernomen, om alle Indonesiërs naar hun schepen te doen terugkeeren en er voor te zorgen, dat alle hulpverleeningssohepen vol geladen worden. Deze maatregelen zijn in derdaad noodzakelijk, daar in Sydney weer Di H. L. van Mook, de wnd. G.-G. van Ned. Oost-Indië, die 'thans vermoedelijk ooggetuige is van wat zich in Australië afspeelt. een pro-Indonesische demonstratie gehouden werd. waarbij ongeveer 3000 personen banie ren droegen met opschriften als ,,Weg met het Nederlandsche imperialisme". De demon stratie moest door de politie worden uiteen gejaagd. Ook de .Trades Labour Council" van New South Wales heeft besloten het Indonesische volk te steunen in zijn „strijd om onafhankelijkheid", terwijl de haven arbeiders de dokwerkers in Melbourne. Syd ney en Brisbane, nog steeds weigeren de schepen te laden. De Ned. autoriteiten zijn begonnen met eigen personeel de Van Heutsz in Brisbane te laden, waardoor de werf. waar dit schip gemeerd ligt, besmet is verklaard. De vakbonden hebben verzocht de zaak aan den raad van ministers van buitenlandsohe zaken voor te leggen. Inmiddels is de „Karsik", die door Lasca- ren is geladen, met een gemengde beman ning naar Java vertrokken, evenals de „Moetsuyker vanuit Sydney. Beide sche pen hebben geen oorlogsmateriaal aan boord. In een officieele Ned. verklaring wordt ge zegd dat de Australische regeering verzocht heeft wapens en munitie voor Ned. Indië in oen der Ned. schepen te laden, waarin de Ned. Ind. regeering onmiddellijk heeft toe gestemd. Dit materiaal maakt slechts een klein gedeelte uit van de lading aan herstel- voorraden. waarmede vrijwel alle Ned. sche pen geladen worden. De veronderstelling, dat de „Karsik" te Melbourne wapens aan boord had, omdat het ruim werd bewaakt, mist allen grond, aangezien de kisten in het ruim gevuld zijn met nieuwe koperen munten voor Indië. Voorts bestaat de lading uit' voed sel, kleeren, medicamenten en medische en tandheelkundige uitrustingstukken. Tevens is nog over het radio-contact be kend geworden, dat geheime luisterposten op den Noordkant van Australië de onder DAT mgr dr Mangers, R.-K. bisschop van Noorwegen, die tegen de Nazi's een harden strijd gestreden heeft, momenteel in Neder land vertoeft. DAT te Utrecht is opgericht de Lande lijke vereeniging van ex-politieke gevange nen uit den bezettingstijd", die een conser vatief element wil zijn zonder aan politiek te doen" en derhalve zekere medezeggen schap verlangt in N.S.B.-kwesties en den opbouw van Nederland. DAT de ratten- en muizenplaag in de ge teisterde gebieden een nieuwe ramp begint te worden, daar kleeren en meubilair niet meer veilig zijn en zelfs al kinderen zijn gebeten. DAT daarom het Commissariaat Nood voorziening aan een Ned. firma heeft opge dragen heel N.- en Midden-Limburg, de Be tuwe met Bommelerwaard en Tielerwaard, Arnhem, de Veluwezoom, de Biesbosch, Z. Vlaanderen en Walcheren te zuiveren. DAT hiervan een deel al onderhanden ge nomen was, doch thans hiertoe uit Dene marken geweldige hoeveelheden verdelgings preparaat worden ingevoerd. DAT men te Wageningen een gedenktee- ken wil oprichten als herinnering aan de capitulatie der Duitschers op 5 Mei 1945, die in hotel „De Wereld" geteekend werd. DAT mr T. G. Donner, mr P. Meyjes en mr J. H. Scholten, allen te Den Haag, zijn herbenoemd tot lid van het Ambtenaren gerecht. DAT de Ned. consul te Buenos Aires Dins dag 2 Oct. per vliegtuig in ons land zal arri- veeren ter bijwoning van besprekingen op het ministerie van Scheepvaart. DAT door het bestuur van de Stichting van den Arbeid binnenkort een congres zal worden gehouden van vertegenwoordigers Japansch toezicht uitgezonden radiouitzen dingen in Ned.-Indië hebben opgevangen, waardoor kan worden vastgesteld, welk een felle anti-geallieerde politieke oorlogvoering door de Japansche militaire autoriteiten en Soekarno op Java gevoerd is. De .Brisbane Telegraph" voert nog steeds hevig actie tegen de stakers, terwijl de „Sydney Morning He rald" een aanval doet op den minister-pre sident, Chifley, wegens het feit dat hij in gebreke is gebleven de havenarbeiders tot de orde te roepen. „De premier had den ar beiders dienen te verklaren, dat zij niet de vrijheid hebben, Australië's buitenlandsche politiek te dicteeren." In Batavia is een kleine groep van kwartiermakers der Britsche bezettingstroe pen aangekomen. Volgens officieele mede- deelingen zijn er thans 18.625 krijgsgevange nen op Sumatra en 14.470 op Java. De ver tegenwoordiger der Ned.-Ind. regeering bij den staf van gen. Patterson, heeft nog ver klaard, dat het in de bedoeling ligt niemand in Indië te vervolgen óm zijn politieke over tuigingen of om zijn politieke acitviteiten gedurende de Jap. bezetting, tenzij bewezen wordt dat hij een oorlogsmisdadiger is. DE „CHR. HUYGENS" ZINKT STEEDS DIEPER WEG De toestand der „Christiaan Huygens" is hopeloos geworden. Het schip zinkt steeds dieper weg. De kapitein, de heer F. Bakker, vaart bininei"1 kort uit als commandant van de „Tarakaci". Nog vier weken en dan weer koffie Distributie elders in het land stopgezet Op 27 October zal voor alle leeftijdsgroe pen een bon voor koffie worden aangewezen, zoo wordt van officieele zijde gemeld. Deze bon zal geldig zijn tot en met 24 November en recht geven op het koopen van 200 gram koffie. De hotels, cafés en restaurants zullen in deze zelfde periode hun gasten en bezoe kers weer koffie kunnen serveeren. We «kunnen hieraan nog toevoegen, dat in het Zuiden en Noordoosten des lands reeds koffie werd gedistribueerd. Dat zal thans worden stopgezet totdat op 27 Oct. voor het geheele land de distributie begint. NOG GEEN GROOTER VLEESCHRANTSOEN Geruchten gaan over een te verwödhten verhooging van het vleeschrantsoen. Een blad maakte zelfs melding van import van enkele duizenden koeien. Afgezien van het feit, dat voor het vleeséh- verbruik 5000 koeien weinig beteekenen. is te öevoegder plaatse van een voorgenomen rantsoenverhooging niets bekend. Intusschen beteekent dit niet. dat het op den duur niet tot eenige verhooging kan komen bij ver beterde vleeschpositie. Vier ge'uigen in de zaak- Van Genechten Verdachte wilde vele hooge N.S.B.ers doen aanrukken. In de zaak tegen den gewezen procureur- generaal en commissaris der provincie Zuid- Holland, prof. mr van Genechten, welke zoo als bekend, op 3 Oct. te 10 uur in het Bijz. Gerechtshof te 's-Grpvenhage zal terecht staan, zijn, naar ons ter oore komt, 4 getui gen a charge gedagvaard, te weten de heeren mr Meischke, officier van justitie te Rotter dam, Amiabel, commissaris van Politie te 's-Gravenhage, Wooning, rechercheur v. Po litie te 's-Gravenhage en Esmeyer, bediende van het Parket te 's-Gravenhagè. Verdachte Van Genechten had vele „hooge oomes" uit de N.S.B. als getuigen a decharge willen dagvaarden, w.o. de „leider" Anton Mussert. Maar hiervan is tenslotte afgezien. Vanuit Washington wil een vliegtuig een vlucht om de wereld maken in 6 dagen en 6 uren; het is al op weg. der georganiseerde werkgevers- en arbeiders beweging ter bespreking van actueele vraag stukken op sociaal gebied. DAT ter gelegenheid van de Ned. kunst- maand te Londen in Jan. a.s. 6 concerten zullen worden gegeven, waarop hoofdzakelijk werk van Ned. componisten zal worden uit gevoerd. DAT dr Ph. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren van Leiden te Brussel is aangekomen om de betrekkingen tusschen de Ned. en Belgische universiteiten te herstellen. DAT dank zij het goede geheugen van de Rekenkamer, die in den bezettingstijd pro forma controle moest uitoefenen op de fin. van Winterhulp en Volksdienst, 12 millioen gulden kon worden achterhaald bij 1700 N.S.B.-ers en hierdoor aan 20 gedupeerde vereenigingen bedragen konden worden te ruggegeven. DAT tengevolge van een autobotsing de 75-jarige mej. G Joha van de Spangensche- kade te R'dam werd gedood en de 23-jarige H T Krikke op de cokesfabriek van de Staatsmijn Emma te Treebeek tusschen 2 wagens werd bekneld waardoor hij onmid dellijk overleed. DAT dezer dagen in het St. Joris-college Elzentpark te Eindhoven de opening heeft plaats gehad van het „avondlyceum" dat op leidt tot staatsexamen, gymnasium en H.B.S. A en B. DAT in Den Bosch van 20 Oct.11 Nov. in het museum van het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen een ten toonstelling zal worden gehouden van mees terwerken afkomstig uit musea te A'dam, Haarlem en Den Haag, welke werken in den bezettingstijd in den St. Pietersberg te Maastricht veilig waren gesteld. DAT de Rotterdamsche voordrachtskunste naar Jac. Elsaecker, Westkapellenaar van geboorte, in het Schuttershof te Middelburg een voordrachtavond heeft gegeven ten bate van „Herrijzend Walcheren", Eisenhower komt 6 October naar Den Haag Zal door H.M. de Koningin worden ontvangen Generaal Eisenhower zal, met de leden van zijn officieele gevolg, op Zaterdag -6 October a.s. een bezoek aan ons land brengen. Hij zal met zijn gevolg door H.M. de Koningin wor-. den ontvangen. Het ligt in de bedoeling niet alleen de Residentie, maar ook de hoofdstad te bezoe-» ken. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoe dig mogelijk worden bekend gemaakt. Verdediger in de zaak tegen Anton Mussert Mr J. H. Rolandus Hagedoorn aangewezen Naar ons ter oore komt zal in de zaak tegen den „leider van het Nederl. volk" Anton Mussert als verdediger optreden mr J H. Rolandus Hagedoorn te 's-Gravenhage. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor deze zaak rijp is voor behandeling van het Bijz. Gerechtshof. WORDT DE CONFERENTIE TE LONDEN GESLOTEN? Na de zittingen van gisteren neemt men aan, dat de conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaaken dit weekeinde zala worden gesloten. „Beul van Belsen" was een goed huisvader... Zoo getuigt tenminste zijn eigen vrouw. Over het proces tegen de beulen van Belsen is het ondoenlijk en zelfs onge- wenscht dagelijks de gruwelverhalen der getuigen op te nemen. Deze sensatie is wei nig verheffend. We volstaan daarom dan ook met een kort overzicht. Deze week werd gehoord de 29-jarige Jodin Zofia Litwinska, die in het kamp Auschwitz o.a. een défilé van 3000 vrouwen, naakt als beesten, had meegemaakt. Voorts een 17-jarigen jongen had zien doodslaan, etc. etc.. etc. Een 26- De goede huisvader, in de boeien ge klonken aan een anderen misdadiger, op transport naar de rechtzaal. jarig Joodsoh meisje uit Warschau had ge zien. dat een hond een aanval deed op een, vrouw. Ook tegen Irma Grese is zeer veel bezwarend materiaal binnengebracht, ter wijl de vrouw van Josef Kramer in Lüneburg is aangekomen, die verklaard heeft, dat haar man, die op 10 Nov. 1906 werd geboren, zoo lief voor zijn vrouw en drie kinderen was. Einde dezer week heeft het 25-jarige Joodsche meisje uit Posen, Helena Hamem.itz, een medische studente, nog een en ander meegedeeld over de ver schrikkelijke medische praktijken in het kamp te Auschwitz, waarbij in plaats van glucose-injecties, injecties met benzine eti lysol gegeven werden.. DAT heden een 200-tal Haarlemsche jon gelui en enkele autoriteiten naar Nijmegen, de stad die zij adopteerden, zullen gaan en daar door de bevolking zullen worden ge huldigd voor hun talrijke goede gaven. DAT Groesbeek nog dag aan dag geteisterd wordt door het werk der mijnenruiming, waardoor noodwoningen instorten, ruiten springen en plafonds barsten, zoodat dit dorp zich nog allerminst „bevrijd" voelt. DAT de bekende schrijver Jef Last momen teel op Walcheren vertoeft om een onderzoek in te stellen naar den toestand en daartoe contact heeft gezocht met A. den Doolaard. DAT de Stichting van den Arbeid een commissie heeft benoemd ter bestudeering van het vraagstuk der samenwerking tus schen kapitaal en arbeid in de particuliere ondernemingen. DAT het eerste tribunaal in Nederland, het tribunaal te Den Bosch, vanaf 5 April jl. 644 zaken in raadkamer heeft behandeld, waar van er op 15 Sept. jl. 307 berechtingsrijp waren en hiervan reeds 165 zaken in 14 zit tingen zijn afgehandeld. DAT de Aartsbisschop van Westminster deze week een bezoek heeft gebracht aan ons land. DAT dank zij den aanvoer van grondstof fen alle in tubes verpakte artikelen zonder inlevering van oude tubes mogen worden afgeleverd. DAT de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden weer is herrezen en voor bereidingen treft aan de mobilisatie-slacht offers 19141918 over 1945 een extra uitkee- ring te verleenen> terwijl zij, die in moeilijk heden verkeeren, zich tot het Bureau To rens traat 30, Drachten, kunnen wenden. DAT bij de meelfabrieken te Deventer een conflict is ontstaan in verband met het feit, dat de directie niet in overleg wenschte te treden met de E.V.B. In den herfst van 1941, toen Duitschland aan den. top van zijn macht stond, en de strijd tegen Rusland bijna gewonnen scheen, achtte de bezetter het oogenblik geschikt, om de Nederlandsche pers volkomen te breidelen. Een scherpe papierrantsoeneering werd aangegrepen, om een groot aantal bladenwelke in geen enkel opzicht- met de „nieuwe orde" wilden meegaan, den hals om te draaien, waardoor het gemakkelijker zou vallen de overblijvende, wier angst even redig steeg, klein te krijgen.. Een merkwaar dige methode werd daarbij toegepast. Het Rijksbureau voor de Grafische Industrie, een Nederlandsche instelling dus, berichtte dart, dat met ingang van een bepaalden datum, volgens opdracht van Rijkscommissaris Seyss Inquart, geen papier meer mocht worden ge bruikt. Ook ons blad ontving* deze bood schap. Het zoogenaamde papiergebrek was een doekje voor het bloeden. Zoo had cns blad nog een voorraad van ongeveer vijf honderd ton papier. Wanneer men nu weet, dat alle dagbladen samen thans per maand nauwelijk duizend ton mogen gebruiken, weet men wat er van dat praatje waar was. Kort daarop werd ons papier door den Rijks commissaris gevorderd via Max Blokzijl en aan een ander blad toegewezen. Toen was er nog geen papiergebrek. De Duitschers, die een strijd op leven en dood voerden tegen de democratie, wisten wel, dat er geen beter middel -was, dan het onthouden van papier aan die bladen, welke de democratie niet wilden verraden door de „nieuwe orde" te propage^ren. Zonder papier immers beteekent de persvrijheid bitter weinig. Nu denken wij er niet aan den toestand op persgebied. zooals die heden bestaat, te vergelijken met den wantoestand onder Duitsche bezetting. Evenwél ook nu geldt: zonder papier geen democratie. Er bestaat thans een soort controverse tus schen het Kabinet en een groot deel van ons volk omtrent de vraag, wanneer de ver kiezingen moeten worden gehouden voor de volksvertegenwoordiging. Het Kabinet oor deelt. dat het volk nog niet verkiezingsrijp is. Hoe is het mogelijk deze rijpheid aan te brengen? In de voornaamste plaats door de dagbladpers voldoende papier ter beschik king te stellen om haar taak van voorlich ting en staatkundige opvoeding te kunnen volvoeren, ofschoon wij weten dat er een grootsch opgezet regeeringsvoorlichtings- bureau in het leven is geroepen om ook aan deze opvoeding mede te werken en dan in een bepaalde richting te sturen, heeft deza methode veel weg van wat in autoritaire landen gebruikelijk was, doch dit is naar onze opvatting, niet bijzonder democratisch te noemen. Deze regeericigsvoorlichtingsdienst heeft thans de beschikking gekregen over een soort regeeringsorgaan, „Commentaar" ge il eet en, hetwelk eerst werd uitgegeven door het Militair Gezag. Tegelijk werd dit blad uit gebreid van 4 tot 8 pagina's en daar zal het niet bij blijven. Groen van Prinsterer be toogde reeds, dat een Regeering het recht moest hebben haar daden te verdedigen via de pers, en onbillijke aanvallen te weerleg gen, en dat wordt gaaarne onderschreven doch de stem des volks moet niet minder gelegenheid hebben zich te doen hooren. Niet het minst thans, nu er nog slechts sprake is van een nood-parlement, de volksvertegenwoordiging voorloopig niet de haar toekomende plaats heeft ingeno men, en zij zich over de groote vragen, welke aan de orde van den dag zijn, niet kan laten hooren. Men denke aan de geld- saneering. Ook wordt beproefd de radio los te maken van historie en particulier geestelijk ini tiatief, en haar in te schakelen ten behoeve van de vrijmaking van het volk. Doch ook dit is een eenzijdige vorm, wel'ke niet past in onsvolksbeeld en steeds weer de herinne ring oproept aan het vernietigen onzer om- roepvereenigingen en het rooven van haar bezittingen door den bezetter. De dagbladen sukkelen inmiddels voort, de meeste dagen met twee kleine bladzijden. Het getal weekbladen vermeerdert steeds, en er zijn erbij, welke in één nummer meer lectuur kunnen geven, dan het dagblad in een geheele week. Goede weekbladen zijn ontegenzeglijk noodig, doch de dagbladpers verricht een zóó onmisbare functie in het leven van onzen tijd, dat haar armslag moet worden gegeven. In de twee, en als er groote regeerings- mededeelinigen zijn of als een minister wat te zeggen heeft, in de vier kleine blad zijden kan de journalist nóg zooveel persen, hij gevoelt dagelijks, dat hij er telkens naast grijpt in den letterlijken zin van het woord.. Hij klaagt dus vandaag eens, omdat hij weet, dat de dagbladpers zoozeer gebonden is, en niet uit de voeten kan, en verre blijft van de taak. haar toebedacht in een vrij, de mocratisch land. Voor zichzelf pleiten is geen aangenaam karwei. Dodh het moet duidelijk gezegd: wil men in een land de democratie beoefe nen, en de persvrijheid doen beleven dat wil nu méér dan ooit zeggen zonder de levensbelangen van den staat te schaden dan is hiervoor papier noodig, "méér dan thans mondjesmaat verstrekt wordt. Op deze sohraal toegemeten ruimte ver dringt het een het ander en kan de voor lichting niet tot haar recht komen. En ook vergete men niet, dat de opbouw van het maatschappelijk leven een kraohtigen steun zal ontvangen van een goed ontwikkeld dagblad wezen. Nog koud, aldus seint De Bildt. Tot morgenavond wordt verwacht: Koude, heldere nacht, met plaatselijke ochtendmist. Overdag toenemende bewolking met iets la ter kans op eenige regen. Geleidelijk naar Zuid-West terugloopende en weer wat toe nemende wind. ZON EN MAAN Morgen: Zon op 6.38 en onder 18.21; Maan op- en onder 16.33. Maandag. Zon op 6.40 en onder 18.19; Maan open onder 17.06. 6 Oct. Nieuwe Maan; 14 Oct. Eerste Kwar tier; 21 Oct. Volle Maan; 27 Oct. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1