Heffing-ineens komt eerst in 't Parlement Australische regeering moet partij kiezen Leegloopers worden niet langer geduld NIEUWE EEÏDSCHE COURANT VRIJDAG 2SEPTEMBER 1945 Voor oprechte democratie getredende eisch (Vervolg van pag 1). GEBLOKKEERDE REKENINGEN Art. 14 vermeldt een aantal betalingen die Zijn toegelaten ten aanzien van het saldo van een geblokkeerde rekening Zij betref fen onder andere een asn-tal met name ge noemde belastingen, inschrijvingen op staats- leeningen en voorts bijdragen aan met name genoemde en nader aan te wijzen liefdadige instellingen en ook kerken DEBLOKKEERING VOOR LOONBETALING Art. 15 geeft een regeling met betrekking, tot de deblokkeering voor betaling van loo- rion. salarissen, pensioenen, wachtgelden en lijfrenten Deze bepalingen zijn ten dee le reeds bekend gemaakt, maar zijn nog ver der aangevuld: bij tweede en verdere aan vragen dienen zij scherp te worden in acht genomen. In de eerste plaats moet duidelijk vaststaan, dat de aanvraag betrekking heef* on het netto uit te keeren bedrae. dus na aftrek van loonbelasting en dergelijke kor tingen die de werknemer niet in har-den krijgt. In de tweede plaats moet de werk gever uitdrukkelijk verklaren of de loonen en salarissen in overeenstemming zijn met de normen die van regeeringswege zijn vastgesteld Wanneer dit laatste niet het ge val blijkt, is de bank tot wie de aanvraag wordt gericht, gehouden de betrokken mede- deeling door te geven aan het college van rijksbemiddelaars Rechtstreeksche deblok- keeringsmogelijkheden ziin voorts geschapen ten behoeve van de uitbetaling van inte rest. dividend en tantièmes en ten behoeve van beDaalde nader genoemde beoefenaren van een zelfstandig beroep, welke opsom ming nog iets zal worden uitgebreid Alle hier eenoemde deblokkeeringsmo gelijk heden ziin voorloopig opengesteld tot 16 De cember a.s DEBLOKKEERINGS VERGUNNING Wie vrij of giraal geld meent noodig te hebben en iets van zijn spaarbankboekje wil halen, wordt door art. 18 geholDen. Het reeelt de verstrekking van deblokkeerings- verpunningen. Deze kunnen worden aange vraagd door een ieder die meent giraal of vrij tegoed noodig te hebben, en die door een van de voorgaande regelingen, zooals deze in de beschikking ziin neergelegd, niet wordt geholpen. De bedoelde aanvraag moet worden ingediend bij de bank waar men een rekening heeft, en wordt behandeld door de Ned. Bank volgens door het ministerie van Financiën te stellen richtlijnen. CREDÏET VERLEENING. Omtrent credietverleening zullen de ban ken rechtstreeks instructies ontvangen. SCHAARSCHTE AAN PAPIERGELD. Papiergeld zal voorloopig betrekkelijk schaarsch zijn: het is er niet in voldoende mate en overigens wil men h*»t slee^te iry gelimiteerde hoeveelheid in het verkeer brengen. Mogelijk is het daardoor, dat iemand niet op normale wijze betalen kan. Daarom is be paald. dat overdracht van tegoed op een ^girale of vrije rekening van den crediteur beschouwd wordt als betaling in wettig be taalmiddel. De schuldeischer. die bericht ontvangt dat zijn schuldenaar een bepaald bedrag op zijn bankrekening heeft overge schreven. moet hiermede derhalve genoegen nemen. Voorts is nog bepaald, dat bij iedere opdracht, die aan een bank wordt verstrekt, duidelijk moet blijken of zij betrekking heeft op een geblokkeerde, een girale dan wel een vrije rekening, terwijl tenslotte de mogelijk heid is voorzien dat geblokkeerde rekeningen die dezelfde rekeninghouder bij verschillende banken heeft uitstaan, worden samengevoegd Na de^e commentarieerende be«=cbnuwin- gen volgde een geanimeerde gedachtenwisse- ling. Vraaen en antwoorden Aan de gedachtenwisseling met minister Lieftinck op de persconferentie van gister middag valt nog het volgende te ontleenen: NIEUWE BILJETTEN VAN f 10 REEDS IN OMLOOP. Naar aanleiding van een gestelde vraag, hoe het mogelijk was. dat op Woensdag 26 September j.l. reeds nieuwe bankbiljet ten van f 10 in omloop waren, deelde de heer Lieftinck mede, dat reeds f 10-biljetten aan Canadeezen zijn uitgegeven, die op 1 October a.s. hun soldij uitbetaald moesten krijgen. Daarnaast zijn ook aan leden van buitenlandsche ambassades, die in Nederland vertoeven, alsmede aan uit het buitenland repatrieerende Nederlanders zonder distribu tiestamkaart. voornoemde bankbiljetten uit gereikt PERSONEN MET MEER DAN EEN BANKREKENING. In verband met de mogelijkheid, dat er personen bestaan, die meer dan een bank rekening hebben, wees de minister er op. dat hiervoor een aanvullende voorziening reeds gereed ligt. Dit is vooral van belang voor diegenen, die na 12 Sept. dachten slim te zijn door het openen van meerdere reke ningen. Voor degenen, die dit voor 12 Sept. j.l. hebben gedaah. zal dit voor wat de eer ste f 1000 betreft een voordeel opleveren in vergelijking met de houders van een enkele rekening. In dit verband wees de minister er op. dat de te verwachten san'-n'lpn^e voorziening een rem zal zetten, in dien zin. dat de afzondering van f 1000 voor giraie doeleinden, niet geldt voor rekeningen, ge opend na 12 Sept. 1945. WAAROM ZULK EEN STRENGE BLOKKEERING? De beperking van de beschikkingsmogelijk heden. wat de goederen betreft, maakt een strenge blokkeering noodzakelijk, aldus de minister, teneinde den giralen geldsomloop niet te doen stijgen boven een niveau, dat de regeering toelaatbaar acht. Een concen tratie van girale koopkracht, ten aanzien van vrije goederen" zal worden vermeden. Bij de ehartale circulatie was mede de overwe ging van invloed, dat de hoeveelheid bank en muntbiljetten, waarover men thans be schikt. nog niet groot is. DE REGELING VOOR DE STAATSLOTERIJ. Wat betreft de uitkeeringen door de staats loterij verklaarde de minister, dat aan de Staatsloterij opdracht is gegeven, de uitkee ringen op girale rekecwrng te doen. BELASTINGPOLITIEK: NIET ZONDER VOORKENNIS VAN VOLSVBRTEGEN- WOORDIGING Ten aanzien van een vraag over de in de toekomst te voeren belastingpolitiek, wees de minister er met groote beslistheid op, d\at heffingen ineens ndet aan ons volk zullen worden opgelegd, zonder dat de Volksver tegenwoordiging zich hierover zal hebben uitgesproken. Het ligt in het voornemen van de regeering, dat deze plannen, welke zich in een vergevorderd stadium van voor bereiding bevinden, voordat deze tot uit voering zullen komen, eerst in de Volks vertegenwoordiging zullen worden bespro ken. Ten aanzien van maatregelen op het ge bied van de belastingpolitiek in het alge meen, verklaarde de minister nog, dat deze ook via de Volksvertegenwoordiging tot uit voering zullen. komen, voor zoover dit eenigszins mogelijk is. DE EFFECTENREGISTRATIE Naar aanleiding van een vraag over de mogelijkheid van aankoop van effecten, deelde de minister mede, dat dit een punt van later zorg is, daar vermogensverkeer (beurshandel, emissies e.d.) voorloopig nog is stopgezet. Na de effectenregistratie wordt deze vraag onder het oog gezien. Betreffen de de effectenregistratie verklaarde de mi nister nog, dat men de plannen, zooals deze door de regeering te Londen waren opge steld. heeft laten vallen, in verband met het feit, dat hier te lande reeds aan een plan was gewerkt, waarbij men tot een andere conclusie was gekomen. De minister is overgegaan tot de instelling van een com missie. bestaande uit vertegenwoordigers van de ministers van Financiën en Justitie, aangevuld met deskundigen ui<t de praktijk. Het besluit van deze commissie staat op het punt zijn beslag te krijgen. FISCAAL RECHERCHEBESLUIT NOG DEZE WEEK Het fiscale Recherchebesluit is van zeer ingrijpenden aard. Het is nog deze week te verwachten en zal veel verrassing brengen voor hen, die trachten aan de be palingen van de beschikkingen te ontsnap pen. DE TOEKOMSTIGE GELDCIRCULATIE Op een vraag, welke gedachte de minister heeft omtrent de« totalen toekomstigen geldsomloop, antwoordde deze, dat hij thans bezig is met een theoretisch expe- rim ent, om nl. proefondervindelijk na te gaan, wat eigenlijk de reëele behoefte aan geldmiddelen in het verkeer, bedraagt. Op grond van inlichtingen en gegevens van banken zal regelmatig de pols van het geld verkeer worden gevoeld, teneinde aan de hand daarvan te bepalen, of er al dan niet geld moet worden vrijgegeven. HOOPVOLLE VERWACHTING T.A.V. WAARDEERING GULDEN IN HET BUITENLAND Ten aanzien van de waardeering van onze valuta in het buitenland, gaf de minister te •kennen, dat hij de stellige verwachting koestert, dat de geldzuivering. waarvoor in het buitenland zeer groote belangstelling be staat. steun zal geven aan de waardeering van onze valuta in het buitenland. IEDEREEN HELPE VLOTTE CIRCULATIE TE BEVORDEREN De minister sprak de hoop uit dat iedereen in de naaste toekomst zijn medewerking zal verleenen, teneinde een vlotte circulatie van het geld te helpen bevorderen. Een lang vast houden van het geld verstoort de circulatie. Een inzicht in de reëeie behoefte aan kas- voorraden is bij de overheid, niet aanwezig, wel beschikt men over een algemeene schat ting. Psychologische factoren echter spelen een groote rol. DE AFLOSSING VAN OBLIGATIE- LEENINGEN Zooals reeds bekend, is de aflossing van obligatieleeningen sedert eenigen tijd stop gezet. De hervatting van de aflossineen hangt geheel en al samen me: de komende effectenregistratie. In dit verband sprak de minister de verwachting uit. dat de effecten- registratie zeer spoedig zijn beslag zal krij gen. Couponbetaling is vrij. TOEKOMSTIGE STAATSLEENINGEN Wat betreft de mededeelinger van den mi- nister in zijn radiorede aangaande de moge lijkheid. opnieuw te emitteeren staats.ec- ningen in te schrijven, door middel van ge bruikmaking van geblokkeerde rekeningen, deelde de heer Lieftinck mede dat hij dien aangaande nog geenerlei mededeeling kon doen. doch wel kon mededeelen. dat bij de regeering in studie is de vraag, of het mo ment rijp is voor een nieuwe staatsleening Japanners gaan zxhzelf interneeren De staking in Australië wordt in het Australisch blad ..Brisbane Telegraph" zeer gelaakt, door te wijzen op de absurditeit, dat de havenarbeiders zich bemoeien met de politieke troebelen in een ander land. Enkele ontevreden vakvereenigingsleiders schijnen zich meer om politieke kwesties, dan om de huidige verlangens van de arbeiders te be kommeren. De leider der oppositie in Austra lië. Menzies, heeft verklaard, dat de schijn- regeering te Batavia thans een revolution- naire beweging leidt en dat de Australische regeering partij heeft te kiezen. In Australië vraagt men zich dan thans ook af. wanneer de regeermg nu eens zal ingrijpen in de communistische samenzwering. In Buiten zorg zijn de Japanners begonnen zichzelf te interneeren in een reeks luxe kampen met groote voorraden gestolen goederen en levensmiddelen. Over de toestanden in Indië Toen minister Lieftinck in zijn radio rede gewaagde van offers voor medebur gers. gingen onze gedachten natuurlijk uit naar hen. voor wie deze woningen in allerijl worden opgetrokken: wat tee- nen-vlechtwerk, een streek cement en de muren zijn gereed. Dan nog een dak er vernemen we nader, dat de eenmaal zoo welvarende Preanger een treurig beeld van verwaarloozing en verlatenheid vertoont. Het vee uit de weiden is verdwenen. ter wij] tallooze sawahs zijn verwaarloosd. In de nabijheid van Pekambaroe is een groot kamp voor Nederlandsche vrouwen ontdekt, terwijl de kampcommandant van het vrou- wenhellekamp op Tjideng. kapitein Sonai. zijn wreedheden trachtte te verontschuldi gen. door te verklaren dat hij slechts de orders van zijn superieuren opvolgde. Over het leven in de Indische internee- ringskampen. heeft Mevr. Hans Reyns, die in Camp Columbia is aangekomen, nog ver teld dat de bewoners voor hun eigen voed sel moesten zorgen en door verkoop van hun bezittingen, aan geld zien te komen. Op het eiland Janina in de Tanimbargroep zijn nog stgeds 500 Indonesiërs in Japansche handen. In de Amerikaansche bezettingszone zullen drie staten. Hessen. Wurtemberg-Ba- den en Beieren, elk met eigen bestuur, wor den gevormd. Voor toewijzing van en contr/öle op transport in W.-Europa, is door 11 stafen, w.o. Nederland, een centrale binnenl. trans portorganisatie gevormd. Duitschland is uitgesloten van het lid maatschap der intern, scheep vaar tfederatie van 14 landen, w.o. Nederland. Havenarbeiders te Toronto staken uit sympathie voor de stakende slagers, die pro testeeren tegen de vleesch-rantsoeneering; het laden van voedsel voor Europa wordt verhoogd Rusland en de beze'.ting van Japan Plaats in consultatieve commissie, mits...* De Ver. Staten zouden overwegen, de Sowjet-Unie een plaats aan te bieden in de consultatieve commissie voor de bezetting van Japan, mits Moskou instemt met het plan der Westelijke Geallieerden nopens de Italiaansche koloniën. Tevens is de chef der militaire Russische missie bn Mac Arthur per vliegtuig naar Wladiwostok vertrokken, welk vertrek verband schijnt te houden met den aan Molotof toegeschreven eisch, Rus land in theorie en praktijk een belangrijker rol te laten in de bezetting van Japan. In verband met de moeilijke economi sche positie van Engeland zullen ten deele de aankoopen van levensmiddelen in de Ver. Staten worden stopgezet. In Tokio is men van meening, dat de Keizer door zijn bezoek aan Mac Arthur aan prestige verloren heeft. In Bangkok zijn botsingen ontstaan tusschen Chineezen en de Siaime€6Che po litie en soldaten. Generaal de Gaulle zal 16 Oct. een of ficieel bezoek aan Brussel brengen. Twee Fransche treilers uit Boulogne, die in Britsche territoriale wateren visohten, zijn door Engelsche patrouillebooten aange houden en naar Boulogne teruggebracht In Bombay zijn weer botsingen voorge vallen tusschen Hindoes en Mohamme danen. In Montreal zijn ca. 3000 havenarbeiders in staking gegaan, waardoor 28 schepen met voedingsmiddelen voor Europa, niet konden vertrekken. Maarschalk Zjoekof zal. op uitnoodigwng van president Truman, een bezoek aan de Ver State»! brengen. De herstelbetalingen, welke Italië aan Griekenland schuldig is, worden geschat op 2.7 milliard dollar. De regeering van Joego-Slavië acht het de beste oplossing de stad Triëst met Joego- Slavië te verbinden, daar dit ook de wensch der bevolking van Triëst is, terwijl de haven tot vrijhaven kan worden gemaakt. Mackenzie King zal een bezoek brengen aan West-Europa, om besprekingen te voe ren met leden van de Britsche en andere regeeringen. Van 7—31 Jan. a.s. wordt in Amerika de tweede kleerencampagne voor Europa gehouden In Tsjecho-Slovakije heeft ook geld zuivering plaats: er is tienmaal zooveel in omloop als voor den oorlog. De vroegere Japansche opperbevelhebber in Z.-O Azië is gearresteerd, omdat de Brit ten de Japanners er van verdenken de han4 te hebben gehad in de onlusten in Ind<*- China. Het Vatïcaan ontkent herstel van de narchie in Spanje te wenschen. op en wat witkalk, en de zaak is gezond. Doch in gemoede: hebben wij, die nog ons eigen huis bezitten, tegenover deze menschen geen dure plichten....f Gezonde taal van minister Drees Minister Drees heeft onlangs in een radio rede verklaard, arbeidsdienstplicht niet onder alle omstandigheden onaanvaardbaar te achten. Kan langs den weg van vrijwillig heid en door een beroep op arbeidswil en plichtsbesef in het tekort aan werkkrachten worden voorzien. zooveel te beter. De directeur-generaal van het Rijksar beidsbureau heeft thans een circulaire aan de directeuren der gewestelijke arbeids- bureaux gezonden, waarin wordt medege deeld. dat men alvorens tot registratie en tot het nemen van een beslissing in het vraagstuk van den burgerdienstplicht over te gaan. eerst de duizenden werkloozen dient op te roepen Minister Drees gaf daarop nog een com mentaar Burgerdienstplicht moet een uiterste oplossing blijven en kan niet wor den ingevoerd zoolang men den ingeschre ven werkloozen nog geen arbeid heeft kun nen aanbieden. Dat gaan we nu doen Grondstoffen, brandstoffen, bedrijfsinstal- laties en materialen beginnen te komen De voedingstoestand verbetert en de gezinnen komen weer bij elkaar. We kunnen nu, zon der arbeidsdienstplicht, arbeid gaan aan bieden aan de ingeschrevenen, in het bij zonder ook aan hen. die werkloozenuitkee- ring ontvangen ..Stempelen" kunnen we niet meer. gezinsinkomsten worden niet meer nagegaan en op het verwerven van aanvullende inkomsten is slechts zwakke controle mogelijk Deze regeling kan niet blijven voortduren met net oog op mis bruiken van een aard. als waarop vroeger terecht veel critiek is geoefend. Vooral voor de verwoeste gebieden en oogst werkzaamheden acht de Regeering het oogeoblik gekomen om op grooter schaal arbeiders on te roepen. Wie arbeid weigert, zal geen uitkeering meer ontvangen. Bovendien zullen uit een gezin, waaraan werkloosheidsuitkeering verstrekt moet wor den. alle redelijkerwijs in aanmerking ko mende gezinsleden zich bij de Arbeidsbu- reaux moeten doen inschrijven en bereid moeten ziin werk te aanvaarden. De geldzuivering zal ook ten aanzien van den arbeid een goeden invloed hebben. Nu het zwarte geld uit den omloop is genomen en de zwarte handel, vooral ook in cigaret- ten. steilte ct«rk t^rug zal loor>*>n. zulten vele jonge menschen, die geregel den arbeid ont wend waren, of daartoe nooit waren gek*» men. tot hun eigen heil gaan zien. dat dat weer een levensvoorwaarde is geworden. Er moet echter veel meer worden gedaan om een goed evenwicht te bereiken tusschen de vraag naar arbeiders en de beschikbare krachten. Dat is echter, zooals ik deed uit komen. aldus besloot de minister, reeds mo gelijk op grond van de beschikbare gegevens en de bestaande regelingen, zonder een zg. burgerdienstplicht in te voeren. GIRO EN GELDSANEERING. Alle in omloop zijnde cheques en reispost- dhèqueboekjes zullen na 25 Sept. niet meer worden uitbetaald Voor zoover de bedragen van deze chèques en boekjes reeds van de be trokken postrekeningen werden afgeschre ven. zullen ze weer worden teruggeboekt. Chèques tot en met f 250 zullen dan op de postrekening van de betrokkenen worden ge boekt. terwijl bedragen hooger dan f 250 als voorloopig geblokkeerd tegoed op een dienst* rekening worden bijgeschreven. Van elke terugboeking doet het Centrale Girokantoor opgave aan de trekkers. Correspondentie wordt niet in behandeling genomen. GOUDEN MUNTEN De minister van Financiën vestigt er de aandacht op. dat eveneens het overdragen van gouden munten is verboden, daar het krachtens het Besluit Deviezenblokkeering van 16 Sept. 1944 niet is toegestaan op eeni- gerlei wijze over gouden munten, fijn goud en alliages van goud te Ceschikken. VERBOND PROT. CHR. WERKGEVERS. Tot nieuwe bestuursleden van het Verbond van Prol. Chr Werkgevers zijn gekozen de heeren J de Jong. Groningen; dr L Kiers. Leeuwarden; G J ten Cate, Eibergen; J P. van Apeldoorn. Heerde; J H van Lonkhuy- zen. Amersfoort; Joost Sluis, Weesper- karspel; J W Bonda, Leiden: mr M. H. Samsom, Alphen a. d. Rijn; A Borst Pzn.. Wassenaar P H. Verseveldt, 's-Gravenhage; T. Slavenburg Schiedam; I. van Melle, Breskens. waarvan de heer A Borst Pzn te Wassenaar tot voorzitter werd herkozen, die mededeelde de benoeming voor een iaar te aanvaarden. Benoemd tot administrateur in vasten dienst bij het departement van Justitie mr W P van Lindonk, thans referendaris bij gemeld departement.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2