Het wonder van den Britschen radio-omroep Vrije Universiteit wist van geen buigen NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1945 Een bezoek aan de studio's van de B.B.C. (Van onzen specialen verslaggever) W 7 AT zou een bezoek aan Engeland zijn VV zonder een bezoek aan de B.B.C.? Ik heb mij argeloos en met graagte deze hallen laten binnenleiden, al was het alleen reeds om uitvoering te kunnen geven aan den wensch uit de jaren van donkerheid en druk: een uiting van dank te kunnen sta melen voor zoo menig opbeurend woord. Ik ben binnengeleid en ik heb mij klein voelen worden in deze machtige organisatie, waar in 10.000 personen hun taak hebben, waarin alles klopt als een bus en de berichten in 48 talen worden uitgezonden. Het Engelsohe cultuurleven is zonder de B.B.C. niet meer te denken, waarbij men na tuurlijk in aanmerking moet nemen, dat daal de uitwerking der verschillende levensbe- schouwingert niet zulk een historischen voortgang heeft gevonden als bij ons het ge val is. Het spreekt vanzelf, dat de B. B. C. een bijzondere taak kreeg toen in den oorlog het luchtoffensief moest worden ingezet. Het lijkt ons heel moeilijk toe, de beteekenis van de radio in de achter ons liggende jaren te overschatten, waar het geldt het bemoe digen van de onderdrukte volken en het aan moedigen van het verzet. Toen de vijand zich toelegde op het afdammen van de com municatiemiddelen, heeft de B. B. C. zich onvergankelijke verdiensten verworven. De overwinning van de storingsplannen der Duitschers, het steeds weer inschakelen van nieuwe golflengten, de machtige opzet van den Europeeschen dienst, het zijn evenzoo- vele hoofdstukken, die het boek van de ge schiedenis der radio maken tot een boeiend relaas. Van invloed gesproken, wie denkt hierbij niet aan die kleine groep van mannen, die, weer een eigen organisatie vormend doch gebruik makend van het machtig instru ment der B.B.C., in zoovele vragen leiding gaven, aan de mannen van Radio-Oranje? Ik heb ze gesproken in het gebouw der B.B.C., ik zag ze bezig tijdens een uitzen ding en ik heb mij laten vertellen van de m-oeilijkheden, die zij te overwinnen kregen met hun uiteraard gebrekkige contacten. „We weten, dat we fouten hebben gemaakt, maar we hadden veel meer fouten kunnen maken", zeiden ze mij, en zoo is het ook. In het gebouw der B. B. C. lag een cen trum van leven. Hier kwamen draden samen en werden over heel de wereld de golven van geluid uitgezonden. Hier ook waren luisterposten, die elke redevoering van Hitier en anderen opnamen. Het is nu een merkwaardig bezit en rijk in zijn soort. Dit zelfde heb ik kort daarop ook gezien bij den luisterpost van den Nederlandschen re- geeringsvoor 1 ichtingsdienet te Londen. Elke redevoering van Blokzijl c.s. werd hier op rolplaten opgenomen, en het wil mij voor komen. dat op deze wijze uitstekend bewijs materiaal voor een gansche reeks van pro- -REKENMEESTERS De Japanners zijn de slechtste en meest absurde mathematici ter wereld, verklaar den. krijgsgevangenen in Batavia. Om een groep gevangenen te tellen, was het de gewone procedure, dat zij het aantal bee_ nen telden en dit dan door twee deelden. De rekening klopte bij een tweede telling nooiit. Toen de Japanners eens vermoed den, dat er twee krijgsgevangenen uit het kamp gevlucht waren, telden en hertel den zij herhaaldelijk, waarbij ze nu eens tot een hooger, dan weer tot een lager cijfer kwamen, doch nimmer tweemaal denzelfden uitslag verkregen. Zelfs nadat de twee gevangenen waren teruggekeerd, waren de wachten nog niet in staat tot een behoorlijk kloppende telling te ge raken. Zuivering overheids-personeel Nog dit jaar eindbesllissing in deze kwestie In zijn gisteravond gehouden radio-rede over de zuivering heeft de minister van Binnenl. Zaken, Dr Beel aangekondigd, dat de Regeering het zuiveringsproces zal ver snellen, opdat vóór het einde van dit jaar de eindbeslissing in deze zaken kan vallen. De minister bracht namens de Regeering hulde aan de ambtenaren, die getrouw aan hun beginselen het offer van hun leven hebben gebracht. UITKEERING VOOR NOODZAKELIJK LEVENSONDERHOUD. Verzoeken om een uitkeering voor nood zakelijk levensonderhoud, als bedoeld in art. 3, 5e löd van het Zuiveringsbesluit, ten behoeve van ambtenaren (of hun gezinnen), die door het Militair JSezag in deze provó ncie in hun functie zijn geschorst, moeten schrif telijk worden gericht aan den Provincialen Militairen Commissaris, sectie I. Nassaulaan 23, 's Gravenhage. Audiëntie commissaris der Koningin Vanaf 28 September zal de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland iede- ren Vrijdag audiëntie verleenen van 10 tot 13 uur. cessen is bijeengebracht, zooals men ook in Noorwegen tijdens zijn proces Quisling zijn eigen stem van de gramofoon heeft doen hooren in zijn landsverraderlijke betoogen. Fier hield deze reus het hoofd omhoog, terwijl wij in stilte luisterden naar de vaak spannende berichten, die wij in de kranten meestal vergeefs zochten. Intusschen, niet de ontvangst van vijande lijke redevoeringen, maar de eigen uitzen dingen waren de middelen. waardoor de B.B.C. banden legde en volken aaneen- smeedde, juast toen de vijand er zich vruch teloos op toelegde, verbindingen te ver breken. Als ik het gebouw verlaat, zie ik rondom mij de sporen van bombardementen. De B.B.C. heeft, èn letterlijk èn figuurlijk, wel gestaan in het brandpunt van den strijd. Weekloonen en maandgelden over September Moeten in nieuw geld uitbetaald worden. Er worden maatregelen getroffen dat zoo spoedig mogelijk na 2 October de weekloo nen periode 24 Sept. t./m. 6 October), - als mede maandsalarissen over September in ndeuw geld worden uitbetaald. Mochten de maandsalarissen reeds voor het bekendma ken van de plannen tot geldzuivering op de bankrekening van den werknemer zijn over geschreven, dan moet deze overschrijving on gedaan gemaakt worden, daar de werknemer anders de beschikking krijgt over een ge blokkeerd tegoed. De werkgever stelt in dit geval den werknemer een chèque ter waarde van het tegoed geschreven salaris ter hand, ontvangt zijn geld terug en dient in nieuw geld uit te betalen. Is. het maandsalaris op de giro gestort, dan overhandigt de werk nemer den werkgever een ongedateerd gdro- overschrijvingsbiljetZoodra het giroverkeer weer mogelijk is, kaai hij door het formulier te dateeren en in te zenden terugstorting verkrijgen. Zoo noodig kan de loon- en sala risbetaling na 2 Oct. per postwissel geschie den. mits met nieuw geld voldaan is. Ter nagedachtenis aan Dr. H. Co'ijn Zijn stoffelijk overschot naar Nederland. In een vergadering van het Centraal Co mité van A.-R. kiesvereenigingen is op voor stel van het moderamen de heer J. Schou ten te Rotterdam benoemd tot tijdelijk on dervoorzitter der A.-R. partij. De heer A. R. den Ouden werd benoemd tot honorair secretaris. Als blijk van waardeering voor den arbeid gedurende een kwart eeuw in dienst van de partij verricht, maar evenzeer voor liet werk door hem verricht tijdens de bezettingsperiode Er werden advies-ebmmissies benoemd met betrekking tot een urgentieprogram voor de sociale en economische vraagstukken en de eventueele wijziging of aanvulling van het program van beginselen in verband met deze problemen: voor de annexatie van Duitsch grondgebied: voor de buitenlandsche politiek, de Indische aangelegenheden en de reorganisatie der partij. Besloten werd op 11 October as. te Utrecht een Centraal Concent te beleggen voor ge zamenlijke bespreking. Het C C. acht het noodzakelijk, dat op korten termijn een fonds van f 150.000 wordt gevormd ter v°vWezen- lijking van diverse plannen, terwijl het C C. het afwijzend advies inzake de noodge- meenteraden heeft gehandhaafd. Het C.C. heeft mede, op aandrang uit den boezem der partij, aan mevr. Colijn aanger boden, t.z.t.. wanneer de autoriteiten daar toe toestemming geven, het stoffelijk over schot van dr H. Colijri te doen overbrengen naar Nederland. Zou de Rechter 'der gamsdhe aardie geen recht doen? (Genesis 18 :25). In de vlakte van de rivier de J or da an log gen twee siteden: Sod om en Gomorra. Het zijn bloeiende steden, gelegen in een vrucht bare landstreek. Bovendien zijn ze bewoond door een bevolking, die weet wat aangenaam leven is. Het is een lust om daar heen te trekken en er te wonen. Voorspoed en weel de. vroolijkheid en plezier gaan er hand in hand. En zij. die misschien in den beginne zich zouden willen terugtrekken, ze worden al spoedig meegezogen in den stroom van genot en dans, maar ooik in het overmoedig zich uitleven op alle terrein. Het gaat goed in Sod om en Gomorra. Zoo denken wij. Maar er is er Eén. die anders over deze dingen denkt. Dat is God. God besluit deze twee steden te verwoes ten. om te keeren, zoodat er niemand over blijft. Het lijkt wel of de Heilige echter schrikt van Zijn éigen besluit. Want als in groate verslagenheid deelt Hij Zijn vriend Abraham mee, wat Zijn plan is. Abraham schrikt geweldig. Groate versla genheid maakt zich van hem meester. Want in Sodom woont zijn neef Lot. En bovendien, er zullen in Sodom. zoowél als in Gomorra toch nog meerderen zijn die zulk een vree- selijk lot niet verdienen! En misschien valt de boosheid der anderen nog wel mee! Zou den ze nu heusch niet te verbeteren zijn? Abraham kan zich niet inhouden. Hij gaat - bidden: Doe het niet. Heere! En liefde zoekt uitwegen: Wellicht zullen er 50 reóhtsvaardi- I gen zijn. Zou de Rechter der gansche aarde geen recht doen?? Text>e' verkrijnbaar op ze3r beperkte schaal Wie er ^llereerst in aanmerking komen Bedrijven, werkzaam voor den weder opbouw kunnen, voorloopig op zéér beperkte schaal, werkkleeddng aanvragen ten behoeve van hun arbeiders. Voor wenkkleeding ko men eveneens in aanmerking: chirurgen (niet gebonden aan een ziekenhuis) adsp. eh leer-» ldngverpleegsters, kraamverzorgsters, kellners en serveuses uit Rijkshorecabedrijven. Huishoud- en woninginrichting is voorloo pig alleen beschikbaar voor directe oorlogs getroffenen. Onder- en bovenkleeding is, behalve voor oorlogsslachtoffers, ook éan te vragen door: a.s. moeders (3 maanden voor den vermoede- lijken datum van bevalling), personen die in een inrichting, ziekenhuis enz. moeten wor den opgenomen, bedlegerige personen, lijders aan bedwateren. lijders aan bijzondere ziek ten. ontslagen leden van de Irene Brigade en personen, die uit hun kleeding ge groeid zijn. Allee voor zoover mogelijk onder overlegging van deugdelijke bewijs stukken. Ieder die hiervoor in aanmerking meent te komen, wende zich tot den dist.ributieddenst. Wordt er gunstig beschikt en laat de textiel- voorraad dit doe. dan wordt het benoodigde aantal textielpunten uitgereikt. Met deze pun ten gaat men naar een winkelier. Kan de winkelier leveren, dan geeft hij een bereid verklaring af, waarmede men zich tot den distributieddenst wendt om deze te laten waarmerken. Met deze gewaarmerkte bereid verklaring en de reeds eerder ontvangen punten gaat men naar den winkelier om het artikel in ontvangst te nemen. Het afhalen van de punten en het koopen van het artikel dient binnen een week te geschieden. Zwaar ge'rotfen maar spring!evend Onder leiding van prof. dr J. T. Koksma kwam de Ver. voor H.O. op G.G. deze week in vergadering bijeen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich oud-minister, Gerbrandy, vertegenwoordigers van de Leu- vensche en Ned. universiteiten, B. en W. van Amsterdam, enz. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn blijdschap uit over de bevrijding van ons land en heette hij in het bijzonder har telijk welkom de uit gevangenschap terug gekeerde directeuren dr J. J. C. van Dijk, J. Schouten en F. D. van Halsema. Vervol gens herdacht prof. Koksma dr H. Colijn, prof. dr V. H. Rutgers, ds T. Ferwwrda. prof. dr H. H. Kuyper, allen figuren, die in het leven der V.U. een belangrijke plaats heb ben ingenomen, alsmede de gevallen stu denten. Na deze personalia memoreerde spr uit voerig de maatregelen van den bezetter tegen de V.U., doch zij is den Duitischers in geen enkel opzicht terwille geweest. Zwaar zijn ook de verliezen, d.ie de V.U. heeft geleden, want de laboratoria zijn grof leeg geplunderd. Het aantal leden is gestegen tot 3676 en het aantal begunstigers tot 59.250. Spr besloot met op te merken, dat directeu ren en curatoren de toekomst met vertrou wen tegemoet gaan, want het oog is daar bij gevestigd op God. Die tot heden de stich ting heeft behoed. Onder luide toejuichingen besloot de ver gadering een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Tot bestuursleden werden benoemd in de vac. mr J. Terpstra, de heer J. Schouten, in de vac. dr H. Colijn, mr J. Terpstra en in de vac. mr K. Bos Kzn., de heer J. Wild schut. Rotterdam. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot mr Bos, die als wnd. president-directeur in de laatste jaren veel werk voor de V.U. heeft verricht. Hierna was het woord aan ds J. Overduin van Arnhem, die een rede hield over „Tegen wind", waarin spr liet uitkomen, dat de V.U. unieke en stoere figuren als Colijn en Ferwerda moet misseen, doch dat in het ge loof het werk moet worden hervat, waarbij met voorname wapenen de strijd moet wor den gevoerd, teneinde de greep op ons voQk te behouden. Dr J. J. C. van Dijk bracht een zegenbede van mevr. Colijn over. waarna de vergade ring besloot haar een telegram te zenden. In zijn rede bij de rectoraatsoverdracht heeft prof. mr J. Oranje een terugblik ge worpen op den bezettingstijd en uitvoerig de lotgevallen der V.U. gememoreerd. Na den stand der faculteiten, het studen tenhuisvestingsprobleem enz., te hebben be handeld, droeg prof. Oranje het rectoraat over aan prof. dr J. Coops. Dit was het verhaal. Maar meteen drin.et zidh de vraag op: Is Abraham niet brutaal? Neen. het is dezelfde reactie als bij ons. Wij hébben ook zoo vaak in ons leven gevraagd: Is dat wel rechtvaardig van God? Want wij hebben ons van God d'e voorstelling gemaakt, naar onze menschelijke gedachten, dat God recht doet. En de ervaring is anders. Welnu, God aanvaardt onze critöek. als zou Hij niet rechtvaardig zijn. En dan mag Atora- hem worstelen om het behoud van de stad. Eerst vijftig, dan vijfenveertig, enz. Het is alsof Abraham moet terugkrabbelen na zijn aanval. Maar toch hij wint het: God zal nog rechtvaardiger wezen dan Hij bij Zijn aan vankelijke besluit was. Helaas, er zijn niet eens tien rechtvaar digen Zal de Rechter der gansohe aarde geen recht doen? Wii eischen méér dan recht. En we hebben gelijk. Want als God naar recht handelt, dan is het oordeel besloten. Meer dan reoht. "Dat is de eenige weg tot behoud. Meer dan recht: dat is genade. Daar op alleen kunnen wij behouden worden. Maar dan nü!! God was volgens Abraham wreed, volgens ons ook. Maar zullen wij aan God meer dan reoht durven vragen, als wij zelf geen recht bewijzen? Welnu, ons volk, wij, die God verwijten durven doen, wij wil len toch niet zelf den smaad op ons nemen, dat wij wreed zijn? God heeft in Zijn goedheid meer dan recht willen doen. En wij, wij worden opgeroepen om niet alleen meer dan recht te willen ont vangen, om terwille van Eén rechtvaardige, Jezus Christus, behouden te wiMen worden, maar ook om meer dan reoht. te bewijzen. Dat is de eisch Gods. En Paulus zegt weest dan navolgers Gods, als geliefde kinderen. Valkenburg. C. JONGEBOER. TJit de Omstreken ALPHEN A. D. RIJNJ. Oud G e r e fGem.: 9.45 en 4 u. Lees- dienst. HAZERSWOUDE. De Chr. Oranjever. hield Dinsdagavond haar eerste feestavond ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Na opening door den voorzitter, den heer B. Ofringa, werd opgevoerd „Zonder er op te boffen". Het stuk viel bij de aanwezigen zeer in den smaak, gezien het gulle applaus. Na het zingen van den Avondzang sloot de voorzitter dezen avond met gebed. Deze avond is Woensdag en gisteren en wordt vanavond herhaald. Dinsdagavond geraakte het dochtertje Van den heer H. de Kort, door de duisternis misleid, in het Westeinde te water. Door ijlings toegeschoten hulp kwam zij er met den schrik af. De Chr. Jong. Ver. „Eere zij God" heeft de win tercampagne weer ingezet. Het bestuur werd als volgt samengesteld: P. d'e Vogel, voorz.; K. J. Matze, 2e voorz.; J, P. v. Klaveren, se er.; N. C. v. d. Bosch Cz., penn.; G. v. Dam, bibl., en A. Peters, alg. adj. KATWIJK AAN ZEE. Dë J. C. Gilhuis. Wegens vertrek naar Rotterdam-Zuid neemt dr J. C. Gilhuis Zon dag 7 October a.s. afscheid als predikant der Geref. Kerk. NOORDWIJK. De Zondagsdienst der doktoren wordt 23 Sept. waargenomen door dr De Graaf. Donderdagavond is een afd. Zeeverken ners, en padvindsters opgericht. -Een flink aantal jongelui traden toe als lid. Geldinlevering. Ter kennis wordt ge bracht dat bij onderstaande instellingen van 26 Sept. tot 2 Oct. geld kan worden inge leverd: Boerenleenbank, Postkantoor, Rot- terd. Bank vereen, en Twentsche Bank. OUDE WETERING Aan de a-bonnés. De agent voor Oude Wetering is thans J. D. Schoenmaker Overzijde IA. Abonnemen ten en advertenties worden gaarne door hem aangenomen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds. W. v. d. Bos (H.A. en dankzegging) Ned. H e r v. Kerk 10 u. Ds. A. v. Roon. Rem. Kerk 10 u. Mej. Ds. Kannegieter van Oudshoorn. RIJNSBURG. Tuinbouwonderwijs. A.s. Maandag zal het - Tuinbouwonderwijs weer een aanvang nemen. De eerste klas van den Tuinbouwcur- sus en de voorbereidende cursus zullen dan beginnen, terwijl op de volgende avonden de 2e en 3e klas zullen aanvangen, mits de docenten aanwezig kunnen zijn. Als secreta ris treedt op de heer H. J. de Haan, Katwij- kerweg Rijnsburg, bij wien men zich ook kan opgeven en alle inlichtingen verkrijgen. Benoeming. In de plaats van wijlen den heer C. de Hoog is tot tuinbouw-vakonder- wijzer benoemd de heer De Haas uit Noord- wijk. De geldsaneering. Voor het verkrijgen van f 10 per persoon nieuw geld kan men zich Maandag 24 en Dinsdag 25 September wenden tot het distributiekantoor aan de Kerkstraat. De inlevering van oud geld tot maximaal f 300 kan plaats hebben bij het Postkantoor en de Coöp. Boerenleenbank van 26 Sept.2 Oct. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de aanplakbiljetten. ■Slimme Katwijkers Tijdens de bezetting werd langs den bou levard te Katwijk-aan-Zee een muur ge bouwd van 1500 M. lengte eri 2.75 M. hoogte, welke per strekkenden meter een gewicht heeft van 16.000 kg. Aanvanke lijk werd getracht het betonnen gevaarte met springstoffen op te ruimen, doch daar deze methode zoo duur en tijdroovend was. zon men op andere middelen. Zoo doende werd onlangs begonnen met een groote machine aan de zeezijde van den muur een gracht te maken om daarin het gevaarte te doen verdwijnen. Gisteren is op die manier het eerste stuk van 320.000 kg. beton onder gejuich van de toeschou- wers weggewerkt en het lijdt nu geen twijfel meer of men zal wij spoedig van het obstakel verlost zijn. Kerknieuws Ned. Herv. Kerb Beroepen: te Valkenburg (Z.H.) L. J. Baas te Hoogmade; te Winterswijk (4e p.p.) B. van Gelder te Jorwerd. Aangenomen: naar Alkmaar (vac. J. H. Klein Wassink), J. Dikboom te Drachten. Bedankt: voor Harderwijk (vac. L. v. Mastrigt), H. Harkema te Wijk bij Heusden; voor Spaarndam, A. J. Flink te Voorhout. Geref. Kerken Tweetal: te Utrecht (vac. M. de Goede en C. Veenhof) S. J. Ridderbos te Sleen en P. Veenhuizen te Rotterdam-Delf shaven; W. C. v. d. BrinJc te Heemstede en J. Overduin te Arnhem; te Zuilen (vac. C. A. M. v. Puy- velde, J. W. Dragt te Holten en N. Warner te Ter Aar. Beroepen: te Delft (vac. wijlen P. C. Boodt) J. C. Jonker te Scherpenzeel; te Schipluiden, cand. J. P. Boer te Boskoop; te Smilde (2e p.p.), S. G. Oegema te Hauler- wijk. Aangenomen: naar Gasselternijeveem, W. Wij,ma te Haaksbergen; naar Haulerwijk, cand,. C. v. Rij, hulppred. te Amsterdam-C. Bedankt: voor Wanswerd, G. van Andel te Ooster-Nijkerk. Benoemd: tot hulppred. te Dwingeloo, S. Datema, eon. pred. te Driebergen; te 's-Gravenhage-Oost, P. v. Hoven, em. pred. te Honselersdijk. Chr. Geref. Kerk Aangenomen: naar Rijnsburg, N. Brandsma te Harderwijk. Bapt. 'Gemeenten Beroepen: te Drachten, D. Slori te Delfzijl; te Muntendam, G. v. Tijman te Sneek; te Rotterdam-C., K. Railing te Hen gelo (O.. De klok komt terug. Van de Rijksinspectie Kunstbescherming kwam het bericht, dat een der klokken uit den toren van de N. H. kerk, welke destijds naar Duitschland is ver voerd,, aan den smeltkroes te ontkomen, en binnenkort weer naar Rijnsburg wordt terug gevoerd. Het betreft hier de groote klok, vervaardigd in 1603. Van de beide andere klokken uit dezen toren, vervaardigd in 1447 en 1634, alsmede van de weggevoerde klok^ ken uit de Geref. kerk aan het Rapenburg is nog niets bekend. Het onderzoek hiernaar is nog gaande. ACADEM. EXAMENS. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor im de geneeskunde op eert proefschrift, geti teld: ..Over arthrosis deformans en spondy losis deformans" de heer P. van der Meer te Rotterdam. UTRECHT, 20 Sept. Geslaagd voor het cand. ex. rechten: P. W. de Beun, R. Vink, P. M. Witteman, E. K. Ch. Schroder. Op een proefschrift „De aansprakelijkheid bij kasteloos meerijden" promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de univer siteit te Utrecht D. A. Hoogeniaad, geboren te Leimuiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2