IS5EL cfï%$tlUf£(lÜlHlïftttt Geallieerden in Batavia hartelijk begroet IDist <U André Tardieu t le serie: 1 April 1920— 15 October 1941 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 119 Abonnementsprijzen s&J' Ak. A S tÉL Hoofdredacteur: Postrekening 5 8 9 3 6 H. DIEMER jpVfiHlE^ Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken M$taitfuaslirij is oljcbLeuetf b. van der ros ^ëiEgösisiii irtyn (jpvt in tealjenspgti* Belastingrechercheurs zijn in aantocht Op 6000 na alle krijgsgevan genen van Java weggevoerd De speciale correspondent van Anpaneta Robert Kiet, die Java heeft bezocht, schrijft, dat op 6000 man na, alle krijgsgevangenen naar Siam, Japan en Singapore zijn gebracht en dat de toestanden in die interneerimgs- kampen weerzinwekkend zijn. De Japan ners behandelden de vrouwen en meisjes op wreedaardige manier en lieten zij zelfs we gen aanleggen en boomen kappen, waarbij .zij van hongerrantsoenen moesten leven. In het vrouwenkamp te Tjideng bij Batavia leefden 10.000 vrouwen in 300 huizen. In alle kampen was de voedseltoestand tot de laatste paar weken ontstellend slecht. Van de civiel geïnterneerde mannen zijn een groot aantal dusdanig ondervoed, dat zij nimmer geheel zullen herstellen. De correspondent werd in het kamp Tji deng rondgeleid door de 24-jarige Rita Col- lette. kleindochter van generaal Collette uit Den Haag, en door Dr J. Kuylman, wiens moeder en zuster eveneens in de Residentie wonen. Alhoewel de samenwerking tusschen de Nederlandsohe en Britsche R. A. P. W. I. niets le wenschen over laat, doordat er in elke ploeg in de R. A. P. W. I. minstens één Ned. official zit. is er onder de bevolking van Batavia eenige weerspannigheid te con- stateeren, hetgeen tot enkele incidenten met Britsche officieren heeft geleid. De Japanners, die krachtens een ge allieerde instructie nog de macht uitoefenen, beginnen door de vijandige houding der Ja- vaansche bevolking, meer en meer de uit werkingen van hun oorlogspolitiek, die er op gericht geweest is de verschillende be volkingsgroepen tegen de Europeanen en ook tegen elkaar op te zetten, te gevoelen. De Indonesische nationalisten voeren nog steeds actie en geven zelfs een illegaal blad uit; Er bestaat echter geen reden tot ongerust heid. daar op andere plaatsen de Indonesiërs zeer hulpvaardig en vriendelijk jegens de Europeanen zijn en de eerste groepen geal lieerden in Batavia zelfs wuivende en jui chende begroetten. Bij een bezoek van generaal-majoor N. L. W. van Straten aan een krijgsgevangenen kamp te Batavia, verklaarde een Ambo- Salarisverhooqino voor overheids. personee' Voorzoover het de laagst bezoldigden betreft De Regeering heeft in principe besloten een voorloopige verbetering in te voeren van de salarissen en loonen van het lager bezoldigde personeel in Overheidsdienst, voor zoover zulks noodzakelijk mocht blij ken. Deze zaak zal in overleg met de vak beweging en door een commissie ad hoe worden onderzocht. Ook het personeel der lagere publieke lichamen denkt men onder deze regeling te laten vallen. ..NEDERLAND SCHE GEDACHTEN" GAAT WEER VERSCHIJNEN. Verschillende lezers zullen zich ongetwij feld nog „Nederlandsche Gedachten" her inneren. het maandschrift dat tot het verbod der A.R. Partij zich in grooten bloei mocht verheugen. Dit blad, dat een uitgave is van het Centraal Comité ten dienste van de A.R. Partij, haar propaganda- en jon geren clubs, gaat binnenkort weer verschijnen. Per maand zullen twee nummers uitkomen. Om van toezending van het eerste nummer af verzekerd te zijn, geve men thans reeds een abonnement op aan de uitgeefster: Drukkerij Libertas, Drift 13, Utrecht. De op lage is natuurlijk beperkt, dus men haaste zich! PARIJS WEER PER VLIEGTUIG BEREIKBAAR Na de hervatting van de luchtlijnen naar Zweden en Zwitserland zal dus nu ook de Fransche hoofdstad in het Nederlandsche luchtnet worden opgenomen. Het vliegtuig, dat 's morgens uit Parijs vertrekt, geeft op Schiphol aansluiting op de luchtlijn ,naar Zweden. DAT de P.O.D. te Schiedam gaarne Inlich tingen ontvangt over de gedragingen van J. B. Greeven (Oom Joop) in de concentratie kampen te Amersfoort en Vught. DAT wie thans toch nog zinken pasmunt oppot zich schuldig maakt aan „misdrijf" en onder de strenge strafbepalingen van het „Machtigingsbesluit Geldzuivering" valt. DAT opnieuw gewezen wordt op de nood zakelijkheid om de grootste zuinigheid met gas en electriciteit te betrachten, daar anders de betrokken bedrijven vanwege den gerin gen kolenaanvoer weer gesloten zul'len moe ten worden. DAT mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, procureur-fiscaal bij den Bijz. Raad van Cassatie, in opdracht der regeering zal optreden als Nederl. openbaar aanklager in het in November te Neurenberg te houden proces tegen Seyss Inquart. DAT ter vervanging van het Tijdelijk Pers besluit van 5 Sept. 1944 een nieuw Tijdelijk Persbesluit 1945 is verschenen, ten einde de zuivering van het dagbladwezen zoo goed mogelijk te bewerkstelligen. DAT voor dit zelfde doel door minister Beel een Commissie voor perszuivering is ge ïnstalleerdterwijl voorts een Persraad zal worden ingesteld. DAT een aantal door de regeering aange zochte personen zich bereid heeft verklaard om deel uit te maken van een Ned. delegatie, ten einde met gedelegeerden der Belg. regee- iring het spellingvraagstuk te bespreken. DAT per 1 October, krachtens een beschik king van het College van Rijksbemiddelaars, personen, die weinig of niets omhanden hebben, in de geteisterde gebieden van ons land aan het werk kunnen worden gezet op straffe van verlies van wachtgeld of over- bnuggingsgeld. neesch 9oldaat, dat de loyaliteit der Ambo- neezen jegens de Nederlanders gedurende de oorlogsjaren was bewezen. De generaal wees er op, dat een onmiddellijke vrijlating der krijgsgevangenen nog niet kan worden gegarandeerd. De resident van Bali, C. Boterhoven, die uit een krijgsgevangenenkamp van Makas sar werd bevrijd, verklaarde destijds een Balineesch massahuwelijk te hebben gefor ceerd, daar de Jappen vroegen jonge meis jes voor hun soldaten te leveren. De eerst opgedane indrukken betreffende het com mercieel bedrijf der Japanners in Ned. Indië zijn, dat zij zelf niet geloofden hier lang te blijven en een echte destructieve politiek voerden. Verschillende olievelden en plan tages zijn vernield, terwijl rubberboomen, theestruiken en dikwijls kinaboomen moesten worden vernield. De kininevoorraden in Ned.-Indië zijn dan ook vrijwel uitgeput. PROF. H. TER VEEN GEREHABILITEERD Onlangs maakten we melding van een negental Amsterdarnsehe hoosleeraren. die op last van het M. G. werden geschorst. Daar thans gebleken is dat deze schorsing op mis leidende informaties berustte zijn allen, w.o. prof. H. ter Veen, hoogleeraar in de sociale geografie, volledig in hun eer hersteld. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit. Tweeërlei Vrouwen j (Antwoord van een lezeres) 1 De VROUW in Holland koos geen import, I Dat is heusch maar een héél klein deel; En wat kreeg zij, die eenzaam wachtte: i 1 Geen snoep, geen sigaret, niet veel. 1 De vrouw die denkt de zaak te dienen, Gooit Hollands eere in de goot; 1 1 Doch 't grootste deel geneert zich 1 't vrouw zijn Het kleinste deel voelt zich n u groot. ÜüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiir- BERECHTING POLITIEKE VERDACHTEN. Een directoraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging is belast met alles wat opspo ring, in bewaringstelling en berechting van politiek verdachte personen betreft. Mr. B. J. A. A. ter Veer, kantonrechter te Den Haag, wordit de leider. DAT vandaag in het Rijksmuseum te Amsterdam een groote tentoonstelling „Kunst in vrijheid" is geopend. DAT de eerste 3 van de 9 „Goudsche glazen" der St Janskerk te Gouda uit den schuilkelder naar hun oude plaats zijn over gebracht. DAT Maandag a.s. het Juliana-kinder - ziekenhuis te Den Haag 60 jaar bestaat en men zich tot steun als lid kan opgeven aan Van Welylaan 2. DAT mr P. A. G. Ubinik is benoemd tot administrateur bij het min. van Binnen- landsohe Zaken. DAT op 21 Sept. in „Amicitia" te Den Haag voor het eerst na de bevrijding het Javaansche Niéuwjaar (1364) door de hier te lande vertoevende inheemschen werd ge vierd. DAT de kolonel der Mariniers H. F. J. M. A. von Freitag Drabbe, tijdelijk bevorderd is tot gen.-majoor en met ingang van 1 Sept. eervol ontslag is verleend aan Schout-bij-Nacht E. A. Vreede. DAT de „Macona," die dezer dagen te Willemstad (West-Indië) aankwam, in de ko mende week naar Nederland zal vertrekken met 14.000 voedselpakketten aan boord. DAT gisteren op den spoorweg Gouda— Den Haag de opzichter L. de Vries en zijn assistent W. Wijdsma, tijdens werkzaam heden bij de Gouwe-brug door een trein werden gegrepen en op slag gedood, terwijl een woonwagenbezitter bij Arnhem werd gedood door het omslaan van zijn wagen. DAT er voorbereidingen worden getroffen om in 't voorjaar 1946 weer een Jaarbeurs te Utreoht te houden. DAT de torpedojagers „Piet Hein" en „Kortenaer" begin October in Nederland zul len aankomen. DAT in eenige gemeenten van ons land ook Zondags zal worden voortgegaan met het uitreiken van de nieuwe muntbiljetten en geldkaarten en de verantwoordelijkheid voor deze regeling uitsluitend rust op de plaatse lijke diensten, aldus de min. van Financiën. Het nieuwste middel om de schatkist te vullen Naar gemeld wordt, heeft de minister van Financiën besloten binnenkort in elke in spectie der Directe Belastingen personen uit de burgerij aan te wijzen, die behulp zaam zullen zijn bij de opsporing van even- tueele gelden, die men aan het land zou willen onttrekken, waardoor de figuur ont staat van den onbezoldigden belasting rechercheur. Tevens bestaat het plan de belasting-autoriteiten te machtigen, zich te allen tijden inlichtingen te verschaffen over eventueele banktegoeden e.d. Binnenkort zullen hierover nadere mededeelingen volgen. WERELD VAKVEREENIGINGSCONGRES. Het wereldvakvereenigingscongres zal van 26 September tot 9 October te Parijs worden gehouden. 'T DAGELIJKSCH BESTUUR DER S.D.A.P. Op de jongste vergadering van het partij bestuur van de S.D.A.P. werd het dage- lijksch bestuur samengesteld uit K. Vorrink, A. E. Ribbius Peletier, K. Woudenberg, M. Reinalda, H. J. Scheps en G. Slotemaker de Bruine. Het vroegere wetenschappelijke bureau werd omgevormd tot een st.ichting-dr Wiardi Beekman. Er werd mee ingestemd om de parlementsverkiezingen in April 1946 te houden. De bond van soc. dem. studen tenclubs (S.D.S.C.) zaïl voorbaan heeten „Dem. Soc. studentenvereeniging „Politeia". Met de Ned. Volksbeweging zullen de be sprekingen worden voortgezet om zoo gauw mogelijk tot klaarheid te komen. NIEUWE BEDRIJFSVERGUNNINGEN KUNNEN WORDEN AANGEVRAAGD. Binnenkort zullen in beperkte mate nieuwe bedrijfsvergunningen worden verleend voor den handel en industrieele bedrijven, alsmede voor uitbreiding daarvan. Bovendien zal een regeling getroffen wor den in zake gedurende de oorlogsjaren stil gelegde bedrijven. Officieele mededeelingen zullen nog volgen. Ford, thans 82 jaar, wordt als directeur van zijn fabrieken door zijn zoon opgevolgd. DAT de regeering zal overgaan tot in stelling van een onder het dep. van Binnenl. Zaken ressorteerend centraal orgaan, waar aan de recruteering van het burgerlijk Rijks personeel zal worden opgedragen. DAT dit nieuwe orgaan zich in de toe komst ook zal belasten met het onderzoek naar de efficiency van de diverse Rijks diensten. DAT de technische staf van de Fokker fabrieken bezig is met de voorbereiding van den bouw van een universeel bruikbaar privé-vliegtuigje, hetwelk in serie zal wor den gebouwd. DAT de Betuwe thans geteisterd wordt door een muizenplaag, wier bestrijding groote moeilijkheden baart wegens gemis aan katten en muizenvallen. DAT ir F. C. M. Wijffels is benoemd tot inspecteur-generaal der mijnen als opvolger yan ir C. M. J. A. F. Nicolas. DAT Maandagmiddag a.s. om 2 uur de Utrechtsche universiteit zal worden her opend. DAT 's Maandags en Donderdags tusschen 18 en 21 uur de Zwitsersche radio op 44.97 m.en 48.66 m namen van naar Duitschland gedeporteerde Nederlanders doorgeeft. DAT er een werkcommissie is samenge steld om te komen tot een nationaal monu ment voor de gevallen Ned. zeevarenden. DAT verschillende lezers blijkens ons toe gezonden brieven gaarne de gaslevering tot den geheelen dag zouden zien uitgebreid met het oog op hun kleine kinderen en babies. DAT het thans mogelijk is met Stiermar ken en Carinthië te correspondeeren op Roode Kruis formulieren, die bij alle afd. van het Ned. Rooide Kruis verkrijgbaar zijn. DAT wij weer verschillende lijsten met namen van bevrijde Ned. krijgsgevangenen in de vitrines van ons gebouw aan de Parkstraat hebben opgehangen. Rondblik DEZE WEEK ontvingen wij het doods bericht van dezen grooten Franschen politicus en nu het juist 69 jaar geleden is. dat hij te Parijs werd geboren, lijkt het ons van groot belang een kort overzicht van zijn leven en werk iri het belang van zijn volk te geven. Zooals zoovele Fransche politici heeft Tardieu zijn bekwaamheid voor een groot deel aan de advocatuur te danken. Dat deze bekwaamheid uitzonderlijk groot is geweest, wordt zeer sterk bewezen door het feit. dat hij reeds op 21-jarigen leeftijd als attaché aan de Fransche ambassade in Berlijn ver bonden wordt. Zijn daar opgedane ervarin gen in de buitenlandsche politiek komen hem als journalist en publicist uitnemend te stade, want in de jaren, dat hij de rubriek ..Buiten land" in de „Temps" redigeert, wordt zijn oordeel over het algemeen als zeer gezag hebbend aanvaard. Na in verschillende openbare ambten werkzaam te zijn geweest, wordt hij in 1914 als lid van de Kamer van Afgevaardigden gekozen. De eerste Wereldoorlog is dan juist uitgebroken en zijn plicht tegenover het vaderland kennend, neemt hij als vrijwilliger in het leger dienst. In het verdere verloop van den oorlog maakt hij zich voor zijn land nog bijzonder verdienstelijk door als buiten gewoon gezant van Frankrijk in de Ver- eenigde Staten daar de regeling op zich te nemen van de voor dat land bestemde troepencontingenten en voedselvoorraden. Zijn groote bekendheid verkrijgt hij echter eerst na den eersten Wereldoorlog. Als afge vaardigde op de Vredesconferentie te Ver sailles pleit hij voor zwaardere eischen aan Duitschland en stelt hij o.m. in het licht, dat het noodig was. Duitschland volkomen te ontwapenen, indien de wereld zich niet binnen zeer korten tijd wederom een stroom van ellende wilde berokkenen. De jaren die achter ons liggen, hebben maar al te droevig bewezen, hoe juist Tardieu's inzicht ge weest is. Maar ook op het gebied van de binnen- landsche politiek van zijn land heeft Tardieu inzichten getoond, die ook heden nog ten volle de moeite van het vermelden waard zijn Hij, die 22 jaar Kamerlid was, 11 maal minister en 3 maal minister-president, kon terecht geacht worden de staatsinstellingen van de Derde Republiek door en door te kennen. Dat deze instellingen volkomen ver molmd waren, bleek maar al te zeer in 1940, toen door valsche ambities en boosaardige kuiperijen de Fransche verdedigingswil zoo zeer aangetast bleek, dat de tegenstand tegen Duitschland niet langer dan zes weken vol gehouden kon worden. Tardieu heeft ln zijn boek „La révolution. a refaire" („De Revolutie moet overgedaan worden") en speciaal in het eerste deel daar van. „Le souverain captif" („De gevangen souverein") aangetoond, dat in de practische toepassing van de idee der volkssouvereini- teit. zooals die door de denkers van de Fransche Revolutie werd voorgestaan, niets terecht gekomen is. Hij zet daarin duidelijk uiteen, dat het Fransche volk niet vrij is, maar onderworpen aan de grillen van een kleine groep afgevaardigden. Over de be ginselen van gelijkheid en broederschap maakt hij de opmerking, dat de historische evolutie na 1789 selectie en strijd om het bestaan heeft gebracht, twee begrippen, die met de laatstgenoemde beginselen volkomen in strijd zijn. Om deze redenen en vooral om niet ge bonden te zijn, meende Tardieu in 1936 ont slag als Kamerlid te moeten nemen. Sinds dien besteedde hij zijn tijd voornamelijk om zijn inzichten in woord en geschrift aan het Fransche volk uiteen te zetten. Woensdag start vliegdienst van de regeering Ook bestemd voor vervoer van poststukken. Op 26 September a.s. des morgens om 9.45 uur, zal de regeeringsvliegdienst met een officieele vlucht van twee Havilland- Dragoon-vliegtuigen de luchtlijn Amsterdam EindhovenBeek (L.) inwijden. In Beek zal aan de deelnemers der eer ste vlucht, w.o. minister Van Schaik, een feestelijke ontvangst worden gearrangeerd. Het traject zal dagelijks door piloten van de K.L.M., die reeds in binnenlandschen dienst veel ervaring hebben opgedaan, drie maal worden gevlogen, te weten om 7.55 uur, 10.55 uur en 14 uur, vertrek Amsterdam. De P.T.T. maakt van dezen luchtdienst ge bruik voor de verzending van post. Op 27 September zal de lijn worden open gesteld voor personen, die zich in het lands belang zeer snel moeten verplaatsen. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND IN NEDERLAND Op 24, 25 en 26 September a.s. wordt van wege de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Nederland een leidersconferentie gehouden te Hoofddorp. Het aantal deelne mers is beperkt tot vijf per provincie. De agenda vermeldt de behandeling van een viertal onderwerpen t.w. „De jonge boer en tuinder en hun taak en toekomst" in te lei den door den heer W. P. Cnossen te Woer den; „De economische toestand van onzen land- en tuinbouw" in te leiden door mr W. Rip te Voorburg; „Het annexatieprobleem" door den heer Chr. v. d. Heuvel te Leiden en „De principieele fundeering van den C. B.T.B.". door den heer Th. Brouwer te Assen. Tusschen de geallieerden is thans over de reorganisatie der Oostenrijksche regee ring overeenstemming bereikt. Mac Arthur heeft de onmiddellijke ar restatie gelast van generaal Kenzo Doihara, de „stormvogel" van Mandsjoerije. Winderig weer, zegt De Bilt Tot morgenavond is de verwachting: Buiig, koel. krachtige Westelijke wind. ZON EN MAAN. Morgen Zon op 6.27 en onder 18.37; Maan op 19.49 en onder 8.12. Maandag Zon op 6.25* en onder 18.35; Maan op 20.11 en onder 9.39. Laatste kwartier op 28 September. Per 1 October zal de Regeering er eindelijk! toe overgaan die arbeiders, welke thans weinig of niets uitvoeren, naar deze puinhoopen te zenden, om van Nederland weer een bewoonbaar stukje grond te maken. Zoo ziet al bijna een jaar de Boulevard te Vlissingen er uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1