üT |U*ttw* geïtedft Amarant k* Dienstbode teekende voor de „Luftwaffe" IDist 01 Taal in Belsen was taal der stokslagen Ie serie: 1 April 192015 October 1941 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1945 2e serfet le Jaargang: vanaf 7 Mei 1945, No. lit Vi^ Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^Jtuntpostidj is b. van' der ros ^bS|EJ|£y[ rttyn bfrt in teafjenspotl Zware stratlen tegen N.S.K.K.ers geëischt Nadat gisteren de procureur-fiscaal van het Haagsch Bijz. Gerechtshof de doodstraf had geëischt tegen den 26-jarigen chauffeur G. Maar uit Monster, men zie ons blad van gisteren kwam de verdediger mr A. M. Walkate aan het woord, die de doodstraf te ernstig achtte en een lichtere straf vroeg. Verdachte zelf merkte nog op. dat hij tegen het bolsjewisme had willen strijden, dat hij een ernstig gevaar achtte. Uitspraak over 14 dagen. Daarna zou terechtstaan de 19-jarige A. W. van den Berg te 's Gravenhage. Wegens het niet verschijnen van den raadsman, mr M. L. Lindhout, werd deze zaak uitgesteld. De laatste verdachte van deze zitting was de 19-jarige dienstbode Elisabeth Groot, uit Den Haag. die zich in Januari 1945 had aan gemeld bij een Duitsch kantoor in de Korte Poten, om dienst te nemen bij de Duitsche weermacht, en wel bij de Duitsche lucht macht. Verd. gaf dit toe. Zij wilde naar Duitsch- land toe en is per trein derwaarts vertrok ken. Er waren in totaal 38 meisjes die zich vrijwillig hadden opgegeven. De Pres.: Wilde u vliegenier worden? Verd.: Ik heb er n}^t bij nagedacht. Verd. vertelde vervolgens, dat zij naar een kamp in Pommeren werd gestuurd. Een opleiding kreeg ze niet. Zij droeg een grijs uniform, de „grijze muis". Na eenigen tijd in de barak te hebben doorgebracht is ze weer naar Nederland gevlucht, in gezelschap van een Hollandschen varensgezel. In Nederland is ze later in Juli 1945 opgepakt. De President deed voorlezing van het proces-verbaal van verd.. waarin zij ver telde van huis te zijn weggeloopen omdat ze niet met haar vader kon opschieten. Ze kwam op het eiland Rugen, waar het haar niet erg beviel. Verd. ontkende omgang met Duitschers te hebben gehad of lid van de N.S.B te zijn geweest. Een getuigenverklaring van een vriendin van verd. wordt voorgelezen, waarin wordt vermeld, dat verd. met een N.S.B.-speldje opliep en thuis Duitsche liedjes zong en Duitsch bezoek kreeg. Verd. ontkende alles, ook dat zij broeders had die Duitsch oorlogsvrijwilliger waren geweest. De Proc.-fiscaal mr Dyserinck aohtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen. Eisch 5 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het kiesrecht voor het leven. De verdediger, mr C. H. Overduin, wees op de eenzijdige getuigenverklaringen en de ontkenningen van verdachte. Verd. had het thuis heel moeilijk. Uit wanhoop is zij weg gegaan. hetgeen z.i. wordt bewezen door het feit dat zij in de hopelooze poèitie waarin Duitschland in Jan. '45 verkeerde, daar heen ging. Verd. kan gereclasseerd worden en pl. verzocht het Hof hermede rekening te willen houden. Uitspraak over 14 dagen. N.S.K.K.'ERS STAAN TERECHT Tien jaar gevangenisstraf werd heden ge- eischt tegen C. de Gier uit Nootdorp, we gens dienstneming als 'chauffeur bij de N.S.K.K. Verd. stelde het bij het verhoor voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage voor alsof hij niets anders had gedaan dan tot 1942 met een reparatiewagen van de Duit- schres rijden naar Stalingrad en den Kau- kasus. In 1943 was hij uit dienst gegaan en bij een firma in dienst getreden die voor de Weermacht werkte. De procureur-fiscaal Mr P. F. J. J M. Braun wees er in zijn requisitoir op. dat als men het verhaal van verd. hoort, .hij eigenlijk niets heeft gedaan, maar vast staat, dat verd. eerst als N.S.K.K.-man de Duitschers heeft geholpen aan het Oostfront, vervolgens is hij bij een firma in dienst getreden die voor de Weermacht werkte. Hij was voorts een bekende zwarte hande laar en zijn vrouw had verklaard, dat zij het nog nooit zoo goed hebben gehad als in dezen oorlog. Spr. vroeg veroordeeling tot 10 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht voor het leven. De verdediger Mr A. B. van Hellemondt zeide, dat verd. door eer zucht tot avontuur werd gedreven. Verd. heeft volgens pl. blijk gegeven zooveel mo gelijk zijn fouten te willen hebben goed maken. Jongelui heeft hij uit handen dgr DAT architect ir Friedhoff, directeur van publieke werken te Haarlem, een herbou- Wingsplan heeft ontworpen voor de totaal vernielde badplaats Zandvoort. DAT in afwachting van den terugkeer van den ..Vierdaagsohen" tussch-en Nijmegen en Wychen een wandelmarsch is gehouden waaraan 3000 personen deelnamen. DAT de 54 Canad. legertrunks, welke sa men met de Ned Spoorwegen het reizigers- vervoer verzorgen, in de afgeloopen week 76 988 passagiers vervoerden, terwijl het ge middelde dagelijks 12.000 reizigers bedraagt. DAT een radiotelefonische verbinding ge opend is tusschen Curasao en St. Maarten en er plannen bestaan dezen dienst spoedig uit te breiden naar Saba en St. Eustatius. DAT het secr. van „La estonto estas nia", de Ned. Esperantistenvereeniging. gevestigd is: Stadionkade 6, A'd&m-Z. DAT met ingang van heden in ons land geen films meer in het openbaar vertoond mogen worden, die niet na 1 Sept. 1945 zijn toegelaten door de Centrale Cde voor de Filmkeuring. DAT de Ned. Volksbeweging te Rotterdam het initiatief heeft genomen tot oprichting van een anti-zwart organisatie (A. Z. O.) DAT Zaterdag 1 Dec St Nicolaas zijn in tocht te Amsterdam zal houden, waarbij 6000 arme kinderen speelgoed en lekkers zullen ontvangen DAT het regeeringsdirectoraat motor- Voertuigen, kortweg genoemd R.D.M., uiter- Duitschers weten te krijgen. Den eisch achtte hij veel te zwaar gezien de omstandigheden. Uitspraak over 14 dagen. Een tweede N.S.K.K.-geval werd behan deld tegen den 20-jarigen visscher J. Lan- gendoen uit Scheveningen, die omstreeks Dec. 1943 opzettelijk vrijwillig tot het Duit sche leger was toegetreden door dienstne ming bjj de N.S.K.K. Verd. had te Hilvaren- beek bij den Arbeidsdienst gediend en is toen overgegaan tot de N.S.K.K. De Pres. Mr Goossens: Had U niet kunnen onderduiken? Tweeërlei import. Den Yankee, die hier binnenkwam f Koos onze vrouw tot vriend, Die import trok haar blijkbaar aan: ..De zaak" werd toch gediend! De man, die eenzaam achterbleef 1 Heeft nu zijn zin verzet, Hij koos iets anders en niet slecht De import-sigaret. 1 Wat van die import overblijft Is voor de vrouw niet leuk. Het kleintje, dat, de man verwacht Heet in het Hollandse!»: Peuk. I H. v. d. LEEK. 1 Eindelijk reactie uit het Duitsche- volk zelf In de groote stadstuinzaal te Lüneburg, waarin op een wit, vlekkeloos doek een film apparaat de rauwe werkelijkheid van het kamp van Belsen projecteert, is deze week het proces begonnen tegen hen, die in wreed sadisme hun medemenschen mishandelden en vermoordden. Josef Kramer, de beul van Belsen. en zijn 21-jarige assistente Irma Grese, de gedegenereerde vrouw, staan daar, te zamen met 26 mannelijke en 18 vrouwe lijke verdachten, terecht wegens mishande ling en dood door schuld en durven het aan op de schuldvraag een luid ..Nein" te doen hooren. Uiterlijk onbewogen hooren zij de verklaringen der 36 getuigen, die voorname lijk gewagen van de ongelooflijke sanitaire toestanden in de kampen, aan. en straks zullen zij even onbewogen hun zwaarste straf, den dood door ophanging, hooren toe gewezen De president van het Engelsche militaire gerechtshof, bijgestaan door Ned. tolken, staat uitvoerig stil bij het vele bezwarende materiaal en de talrijke Duitsche burgers, die de publieke tribune vullen, luisteren aan dachtig naar de gruweldaden van hun land- gen ooten De spanning stijgt ten top als, na het draaien van een film, een onderwijzer van Jersey, die vijf dagen lang lijken had gesleept in het kamp, een nauwkeurig relaas geeft van de onmensohelijke toestanden. Zijn woorden: ,,De eenige taal, die in Belsen ge hoord werd, was de taal 'der stokslagen". lijk op 1 Oct. met de nieuwe registratie van de motorvoertuigen zal beginnen. DAT te Nijmegen plotseling is overleden Maj. J. W. van Delden, commandant Ned. Infanterie en van de Mijnenschool te Bergen op Zoom. DAT op 27, 28 en 29 Sept. de feestelijke herdenking zal plaats vinden van het zilve ren jubileum van den Raad van Arbeid te Breda. DAT bij de stemming te Broek op Langen- dijk over het al of niet handhaven der tij dens de bezetting tot stand gekomen samen voeging van de Langendijker gemeenten, zich 605 personen tegen en 419 voor fusie uit spraken. 4 DAT klachten over personeelleden van het middelbaar- en voorbereidend hooger onder wijs, met uitzonderingen van de gem. onder wijsinrichtingen van Den Haag. Leiden en Rotterdam tot 10 Oct. kunnen worden inge diend bij Mr M. J. v. Steenes. Ananasstr. 34, Den Haag. DAT op 28 en 29 Sept te Utredht in hotel ..Noord Brabant" een congres wordt gehou den voor alle ex-politieke gevangenen en ex-gijzelaars tot oprichting van een lande lijke organisatie. DAT de voormalige Haagsche hoofdcomm. van politie, mr P. M. C. J. Hamer dezer dagen in het N.S.B.-kamp te Scheveningen-Duin- d'orp is gearriveerd en zich daar ook Jhr. Mr. S. M. S. de Ranitz, secr.-generaal van het Dep. v. Volksvoorlichting bevindt. DAT te Amsterdam de zuigelingensterfte momenteel vijf maal zoo groot is als vlak voor den oorlog. DAT de censuur op de berichtgeving uit het buitenland volledig is opgeheven. Nieuwe bonnen voor melk, vleesch en aardappelen Ook een bon voor 40 importsigaretten aangewezen Voor de week van 23 t/m 29 Sept. zijn de bonnen 626, D 677 en D 678 aangewezen voor 2 liter melk en de bonnen B 692 en C 692 voor IV2 liter melk. Voorts zijn geldig voor 100 gr. vleesch de bonnen 627. Ten slotte zijn voor 1 kg aardappelen aangewezen de bonnen 628, A 696, B 696, C 696 en B 693. Deelnemers aan maaltijden van Centrale Keukens moeten aldaar bij den kaartverkoop op Maandag en Dinsdag a.s. de vleeschbon- nen 627 en de aardappelbonnen A, B en C 696 Inleveren. Zelfverzorgers voor melk, vleesch en aard appelen moeten op door de disfcributiedien- sten te bepalen dagen aldaar de bonnen voor resp. melk. vleesch en aardappelen mieveren. Op bon 51 uitsluitend importsigaretten Voorts is met ingang van hedenmiddag 12 uur bon 51 der tabakskaart geldig ver klaard voor 40 Engelsche of Amerik. import- sigaretten die f 0.60 per 10 stuks kosten. Of schoon ze niet gebanderolleerd zijn is de belasting reeds in dezen prijs inbegrepen. Er mogen geen Rhodesiasigaretten of andere tabakswaren op bon 51 worden verkocht. Op den nog geldigen bon 50 of op rantsoen - bonnen mogen geen importsigaretten worden verkocht spreken boekdeelen over het leed dat ge leden werd. De honger bracht, volgens den onderwijzer, de gevangenen er toe stukken uit de lijken te snijden en die rauw op te eten. De vrouwelijke verdachten worden onrustig, hun geweten gaat spreken, maar Josef Kramer glimlacht. Na de zitting vindtde eerste openlijke demonstratie van walging van de zijde der Duitsche bevolking plaats. Langs de straten staan de Duitschers opgesteld en jouwen de verdachten, die naar hun verblijf plaatsen worden teruggebracht, met allerlei scheldwoorden uit. „Schweinhunde" klinkt het uit Duitsche monden. Andere misdadigers worden gevonnist. Een bijzonder tribunaal te Antwerpen heeft het doodvonnis uitgesproken over den Vlaamsch-nationalistischen burgemeester van deze stad, Jan Timmermans, die tal van Vlamingen voor den dienst in het Duitsche leger had gerecruteerd. In Noorwegen zal spoedig het proces be- binnen tegen Hans Zeidler, commandant van het beruchte Grini-concentratiekamp bij Oslo. VERVOER EN GELDZUIVERING. Om de geldzuivering zoo min mogelijk te stagneeren, heeft de vakgroep Goederen vervoer den vervoerders verzocht t.a.v. hun klanten de gebruikelijke betalingsgewoonten te handhaven. Goederen aan onbekende ge adresseerden zullen uitsluitend franco wor den vervoerd en indien ook de afzender onbekend is uitsluitend franco contant. DAT in Zeeuwsch-Vaanderen, op de plaats waar de Polen een jaar geleden hun aanval zijn begonnen, een eenvoudig gedenkteeken is onthuld ter- eere van de gevallenen. DAT klachten inzake de politieke gedra gingen van bestuursleden en oud-bestuurders der landelijke postorganisaties tot uiterlijk 30 Sept. a.s. kunnen worden ingediend bij den secr. der zuiveringscommissie, den heer C. Ras, Kastanjelaan 37 te Apeldoorn. Dat al het thans in omloop zijnde Noorsche bankpapier met uitzondering van 1- en 2- kronenbiljettem met ingang van 9 Sept. 1945 geen wettig betaalmiddel jneer is en inleve ring van dit bankpapier moet geschieden tus schen 26 Sept. en 6 Oct. 45 bij het Noorsche Generaal-Consulaat, Parklaan 28 te Rotterdam of bij de Ned. Bank, bij welke instellingen nadere inlichtingen worden verstrekt. DAT gistermorgen de eerste brieven uit Java per luchtpost naar Nederland overge bracht en voorzien van Japansche postzegels, hier ter stede door de P.T.T. zijn bezorgd. DAT een zuiverngsraad is ingesteld voor de uitgeverij, den boekhandel, leesbibliotheken en kiosken en klachten tegen ondernemers van deze bedrijven kunnen worden gericht aan het secr. van dezen Raad, Parkstraat 37a, Den Haag. DAT te Sassenheim de 2-jarige L. door een val van een tr^P is gedood en te Rotterdam de 60-jarige J. G. Sweeris uit de Aegidius- straat bij het visschen in het Boerengat is verdronken. DAT half November weer driemaal per week de Harwichboot zal gaan varen van af Rotterdam en zoowel voor passagiers- als goederenvervoer is bestemd. Gesol met het Staatsnoodrecht Sinds 4 maanden solt de Regeering met het staatsnoodrecht en manoeuvreert zoo, dat zij zoo lang mogelijk zonder volks vertegenwoordigers regeert. Het kabinet- Genbrandy heeft eiken stap tot handhaving van de bestaande Kamers angstvallig ver meden. Deze wenschte het in geen geval te erkennen. Het kabinet-Schermerhorn is na wekenlange overweging gekomen met de erkenning van de in 1941 bestaande Kamers, die krachtens staatsnoodrecht verlengd worden. Maar op welke wijze? Zij worden opzettelijk onvolledig gehouden, omdat de vacatures niet volgens de geldende Kieswet worden aangevuld. Zij worden ..gezuiverd"; buiten de N.S.B.- leden die toch feitelijk uitgeschakeld zijn vielen slechts één lid der Tweede Kamer en 2 leden der Eerste Kamer onder het mes der commissie. Wel een bewijs, hoe weinig „nood" tot deze zuivering aanleiding gaf. Zij worden gekortwiekt in hare grondwette lijke bevoegdheden, daar zij volgens het Be sluit Tijdelijke Staten-Generaal slechts één wetsontwerp en interne zaken mogen be handelen. Natuurlijk dwingt geen enkele nood tot deze beperking: derhalve is de be paling, welke deze beperking voorschrijft, o.i. nietig en behoeven de Kamers zich daar aan niet te storen. Den leden der Tweede Kamer wordt de grondwettelijk toegekende „schadeloosstel ling" onthouden. Welke „nood" dwingt hiertoe? Zien wij verkeerd, als wij in dezen een kleineering van de bestaande Kamers be speuren? En toch vormen deze Kamers de hoofdmoot van dé z.g. Voorloopige Staten-Generaal, wel ker ontstaan de Regeering nastreeft. Deze zullen zich van de tijdelijke Staten- Generaal onderscheiden, doordat zij niet ge kortwiekt worden, behalve ten aanzien van grondwetsherziening, dat de leden der Tweede Kamer weer hun schadeloosstelling krijgen en dat zij weder aangroeien tot 100, respectievelijk 50 leden, niet volgens de gel dende kieswet, maar door benoemingen van bovenaf. Vacatures zullen echter niet wor den aangevuld. Hoe wordt een en ander gemotiveerd? De uitschakeling van de door de kieswet aangewezen opvolgers in vacatures, wordt gemotiveerd met te wijzen op nieuwe staat kundige stroomingen, die tot haar recht moeten komen. Maar, eilieve. wij kennen slechts één nieuwe beweging, de Volksbeweging, die overigens niet allereerst staatkundig wil zijn en nog niet geformeerd is. Moet deze bewe ging nu in de 40 vacatures van Eerste en Tweede Kamer het leeuwendeel krijgen? Moeten vertegenwoordigers van deze be weging in de Tweede Kamer b.v. de helft van de S.D.A P.-zetels bezetten welke va cant zijn?. Of de open plaatsen van ds Ker sten of van v. Houten? Is zulks recht of on recht? Waarom het verbod aan deze Kamers om een grondwetsherziening te behandelen? Men moge grondwetswijziging door deze Kamers inopportuun vinden, welke ..nood" dwingt tot verbod? Waarom mogen bestaande vacatures niet worden aangevuld? Het heeft geen zin. zegt de Memorie van Toelichting, gelet op de on mogelijkheid om voorshands de juiste ver houding der staatkundige stroomingen vast te stellen. Het argument snijdt geen hout. De Grondwet en Kieswet schrijven aanvul ling voor. om bestaandie verhoudingen in de Kamers te handhaven. Het argument kan juist gebruikt worden tegen benoemingen, welke beoogen bestaande verhoudingen te verbreken. Wij hopen, dat de Kamers het noodige zullen doen om in gemeen overleg met de Regeering het wetsontwerp te ontdoen van de genoemde willekeurige afwijkingen van de Grondwet. Dan dringen zij de Regeering naar wat de Memorie van Toelichting haar uitgangspunt noemt: alleen de strikt nood zakelijke, de strikt onvermijdelijke afwij kingen van de Grondwet kunnen met een beroep op staatsnoodrecht gerechtvaardigd worden. De Regeering zal voor dien drang zonder twijfel toegankelijk zijn; zij liet immers ook haar aanvankelijk plan om de twee Kamers samen te voegen varen, toen zij tot het in zicht kwam, dat geen ..nood" tot deze af wijking van de Grondwet noopte. Geall. soldaten mogen Duitsche huizen betreden Zelfs huwelijken zijn thans toegestaan. De geallieerde Controleraad heeft besloten tot opheffing van de in bepaalde zones gel dende restricties ten aanzien van de verbroe dering, waardoor de geallieerde soldaten Duitsche huizen zullen mogen betreden en huwelijken tusschen leden van de bezettings troepyen en Duitsche vrouwen in buitengewo ne gevallen zal worden toegestaan. Commandanten gearresteerd Van het N.S.B.-kamp te Voorburg. Naar wij vernemen zijn de commandant en de onder-commandant van het interneerings- tehuis voor N.S.B.-ers,.gevestigd in een school in de Rosenboomlaan te Voorburg, gear resteerd in verband met grove nalatigheid in de uitoefening van hun plichten. MINISTER BEEL SPREEKT PER RADIO OVER DE ZUIVERING. In het wekelijksche praatje „Op de brug" zal minister Beel hedenavond om 9 uur spre ken over de zuivering van het overheidsper soneel. Weinig verandering, zegt De Bilt. Tot Zaterdagavond is de verwachting: Wei nig verandering, meest zwaar bewolkt, plaat selijk eenige regen, zelfde temperatuur, zwakke, later matige wind tusschen West en Zuid. ZON EN MAAN. Morgen Zon op 6.26 en onder 18.39; Maan op 19.28 en onder 6.45. Laatste kwartier op 23 S-'^-mber. ^iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHimiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiR Verd.: Ik had geen geld om onder te duiken. Verd. vertelde een Duitsche uni form te hebben gedragen. Op 18 Juni 1944 is verd. ondergedoken omdat hij opdracht had gekregen om naar Frankrijk te ver trekken. Verd. zei nooit pro-Duitsch of N.S.B.'er te zijn geweest. De procureu r-f iscaal Mr Braun verklaarde, dat het ten laste gelegde bewe zen is. Deze zaak is anders dan de vorige. Verd. stond voor de keus om N.S.K.K.'er te worden of onder te duiken. Spr. vroeg 5 jaar gevangenisstraf en ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht voor het leven. De verdediger Mr M. C. v. d. Poel achtte het geen ernstig geval. Hij was pas 18 jaar toen hij tot de N.S.K.K. toetrad. Pl. vroeg clementie. Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens zou de oud-gemeente-secreta ris van Den Briel C. J. v. d. Ban terecht staan, doch deze zaak werd 14 dagen uit gesteld. Eveneens werd de zaak tegen S. Alsema 14 dagen aangehouden. (Zie slot pag. 2) Geldzuiverinosperikeien PERSONEN DIE MINDER DAN f 100.— PER MAAND VERDIENEN Ten aanzien van ons bericht van gisteren inzake het hiaat in de Beschikking-Geldzui- vering 1945, deelt het ministerie van Finan ciën thans mede, dat, in tegenspraak met een eerder door dit departement aan ons verstrekt bericht, zelfstandige personen aan wie geen brandstoffenkaart is uitgereikt en die een lager inkomen dan f 100.per maand hebben, geen geldkaart B kunnen aanvragen Hun wordt aangeraden even- tueele gelden te storten op de bankrekening van een familielid, dat wel in het bezit is van een Geldkaart A of B. De afd. Pers zaken van het departement heeft de ons ge dane mededeeling moeten intrekken. Voor de bedoelde categorie van personen heeft de Beschikking echter inderdaad geen regeling getroffen. Parijs zal van Maandag 24 September af weer per vliegtuig bereikbaar zijn, aldus ver nemen we van de K.L.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1