ill: Mimwe £na^(ht Groote schoonmaak op de Ned. Geldmarkt Levert ai Uw papiergeld vóór 26 September in LDist <11 ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1945 2e Serlet le Jaargang: vanaf f Mel 1945, No. 10T tl oofdred acteur: H DIEMEJ- Redactie; B VAN DER ROS Postrekening 5 8 9 3 6 Cliristelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Staoluastidj is ahcbkucfl myn Ijert in leyyenspetlj Levenslang en twintig jaar opgelegd Aan twee leden van de Waffen-S.S. Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Graven hage heeft heden uitspraak gedaan in de zaken tegen een tweetal Nederlandsche S.S.'ers. E. de Kerf uit Axel en A. Ros uit Katwijk, die beiden vrijwillig waren toege treden tot den Landstorm Nederland en later waren opgenomen in de Waffen S.S. Wegens het vrijwillig treden in vijandelijken krijgsdienst in oorlogstijd werd E. de Kerf tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, be nevens ontzegging van het actieve en pas sieve kiesrecht voor het leven. Verd. werd verlof gegeven tot cassatie. A. Ros werd tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. wegens het treden in vijandelijken krijgsdienst in oorlogstijd en het deelnemen aan beroovingen van Neder landers. Voorts ontzegging van het kiesrecht voor het leven en verlof tot cassatie. In beide gevallen had de procureur-fis caal de doodstraf geëischit. De zaak tegen H. W. G. Holland uit Delft, tegen wien de proc.-fiscaal 5 jaar gevange nisstraf had gevraagd wegens het aanbren gen van een luisteraar naar de Engelsche radio, werd voor nader onderzoek naar den Raad-Commissaris terug verwezen. J. van Elk uit Noor dwijker hout werd tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan diefstallen van levens middelen door een als Duitsch militair ver kleed medeplichtige, die inmiddels is over leden. De eisch was 5 jaar. Voorts werd verd,. voor 10 jaar het passieve en actieve kiesrecht ontzegd en verlof tot cassatie ge geven. De Duitscher G. Hampe, leeraar te Leiden, werd tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aangeven van een Leidschen jongen voor den Arbeidsinzet in Duitschland. De eisch was 5 jaar. Verlof tot cassatie werd verleend. In de zaak tegen J. J. Griffioen te Woer den, werd wegens onvolledigheid der dag vaarding deze nietig vertelaard, zoodat een nieuwe vervolging zal moeten worden in gesteld. De eisoh was 10 jaar. Van Genechten zal 3 October terecht staan Naar de procureur-fiscaal van het Haagsch Bijzonder Gerechtshof ons mededeelt, zal prof. mr dr R. van Genechten, de vroegere procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage en commissaris der provincie Zuid Holland, op 3 October a.s. om 10 uur terecht staan. EEN VIJFDE AMERIK. SCHEEPVAARTLIJN OP NEDERLAND. Na de Bersteinlijn, de Black Diamondlijn, de South Atlantici ij n en nog een vierde onderneming heeft thans de Shepard Steam ship Cy het plan kenbaar gemaakt om een geregelden dienst te openen tusschen Ameri- kaansche en West-Europeesche havens, w.o. Rotterdam. Giro-kantoor stoot heden zijn poorten Voorloopig dus geen opdrachten verzenden Het ministerie van Financiën deelt mede, dat in verband met de maatregelen tot zui vering van het geldwezen de Postchèque- en Girodienst met ingang van heden tpt nader order is gesloten. Opdrachten tot overschrij ving en uitbetaling, die op 12 Sept. niet door het Centraal Girokantoor zijn afgehandeld, worden niet meer in behandeling genomen. De cp 13 September op het Centraal Giro kantoor aanwezige opdrachten tot over schrijving worden afgehandeld. De sluiting was reeds heden noodzakelijk door derf achterstand van den Postchèque- en Girodienst, die nu gelegenheid krijgt om de diverse rekeningen tot den eigenlijken blokkeeringsdag bij te werken. Tenslotte zij er nadrukkelijk op gewezen, dat storten bij de postkantoren op postreke ningen tot en met 25 September mogelijk blijft en dat postchèques. waarvan de ad viezen reeds op de uitbetalingskantoren bc- rustentot en met 25 September door die kantoren worden uitbetaald. K.L.M. opent eerste binnenl. luchtlijn De binnenlandsche burgerluchtvaart zal a.s. Maandag worden geopend met den vlieg- dienst Amsterdam Eindhoven Maastricht, die zooals men weet ten behoeve van over heidspersoneel door de regeering is inge steld. Aan de eerste vlucht zal, naar wij vernemen, een eenigszins officieel cachet worden gegeven. Deze vlucht zal worden meegemaakt door den minister-president prof. ir W. Schermerhorn, den minister van Verkeer en Energie: ir Th. van Schaik en den wnd. di recteur der K.L.M.den heer H. Martin. In dit verband vernamen we nog, dat de militaire bezetting van het vliegveld Wel schap" bij Eindhoven 20 Sept. wordt opge heven en dit vliegveld geheel ten dienste komt van de burgerluchtvaart. ATOOM-TREINEN? Volgens den Amerikaanschen hoofdinge nieur Ralp Lucas van de „Industrial and development company" zou een theekopje kwikzilver-atomen bij splitsing voldoende kracht ontwikkelen om een locomotief met 120 goederenwagons 45 reizen vice- versa te laten maken tusschen New York en San Francisco. In de U.S.A. zal dan ook door de New York Central Railway een locomotief worden uitgerust met een kwikzilverturbine, teneinde met het split sen van kwikzilver- en staal-atomen in die richting te experimenteeren. ONZE AMBASSADEURS TE WASHINGTON EN LONDEN IN DEN HAAG. Onze ambassadeurs te Washington (jhr dr J. Loudon en te Londen (jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen) zijn vergezeld van hun echtgenooten voor een veertien- daagsch bezoek in Nederland aangekomen. En het hart doet nog meer pijn, wanneer men daarnaast het oude geliefde beeld van vreugde en geluk van voor den oorlog aanschouwt. Er is slechts een oplossing: aanpakken! GISTERAVOND heeft de Minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, zijn aange kondigde rede gehouden over de komende maatregelen tot saneering van het geld wezen. Woensdag 26 Sept. a.s., aldus de minister, zal al het in omloop zijnde papier geld zijn geldigheid verliezen. Ook worden alle tegoeden bij banken, spaarbanken en giro-instellingen dienze'.fcei dag geblokkeerd Ieder gezinshoofd zal vóór 26 September een bedrag van f 10.per gezinslid tegen nieuw geld kunnen inwisselen. Particulieren mogen echter in de inleveringsweek niet meer inleveren dan f 300. per gezin: dit maximum geldt ook voor alleenstaande personen. Voor bedrijven geldt deze v -g pchter niet. Met een verdere beschikbaarstelling van nieuw papiergeld zal direct na afloop van de inlevering een begin worden gemaakt en volgens bepaalde maatstaven zullen dan •ook de geblokkeerde rekeningen worden vrijgegeven. Minister Lieftinck verklaarde, dat in het afgekondigde navorderingsbesluit i.z. de be lastingen, het bankgeheim is opgeheven. De minister, die tevens o.a. een ..heffing in eens" aankondigde, besloot zijn rede met de slimmerikken er op te wijzen, dat hij voor hen nog verrassingen in petto had. en r:ep tot medewerking op MINISTER LIEFTINCK heeft gisteravond in een radiorede vim 25 minuten de verwachte geldsaneering toegelicht. Hij achtte dezen maatregel voor den we deropbouw des lands onmisbaar. De geld- overvloed heeft od den arbeidslust niet be vorderend gewerkt, houdt den zwarten han delaar op het tooneel. Wat tot nu toe ge schied is. kan echter slechts als voorberei dend werk gelden. De minister kon voor deze uiterst gewichtigte zaak voortbouwen op de door zijn ambtsvoorganger gelegde grondslagen. Voor het drukken van ons nieuwe geld hebben we in Londen dat voor vele landen soortgelijke orders heeft loooen voorrang verkregen. Ook in Ne derland is een deel gedrukt. Thans meent de minister den stap te kunnen wagen en de inwisseling van het resteerende geld te kunnen doen plaats vinden. Daarom is gis teravond de beschikking ..GELDZUIVERING 1945" in het staatsblad verschenen, in ver band met den stap, die over 14 dagen zal worden gedaan. De geldzuivering komt dus niet als ver rassing. Men kan tijdig rekening houden met hetgeen zal worden verlangd. Wat gaat geschieden? Woensdag 26 September verliest al het thans in omloop zijnde papiergeld zijn gel digheid: alle bankbiljetten, alle zilverbons en alle muntbiljetten, die door de geallieer de troepen in omloop zijn gebracht. Met ingang van denzelfden dag worden alle te goeden bij banken, spaarbanken en giro instellingen geblokkeerd. Deze vraag beantwoordende, zeide de mi nister Gedurende de inleveringsweek en waar schijnlijk nog enkele dagen daarna, zal er vrijwel geen contant geld in omloop zijn. Het zou het beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam voordat al het oude geld uit de markt is. dat is dus aan het einde van de inleveringsweek. Wanneer dit be ginsel in volle gestrengheid werd doorge voerd, zou gedurende meer dan een week het betalingsverkeer geheel stil staan Om dit te voorkomen zal ieder gezins hoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wil zeggen vóór 26 September a.s., een klein bedrag aan oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen die niet leven in gezinsverband wordt een gelijke mogelijk heid geschapen. Dit nieuwe geld zal worden uitgereikt door de distributiediensten tot een bedrag van tien gulden per persoon. Een gezin van vijf personen kan dus de beschikking krij gen over f 50.Het genoemde bedrag is be stemd om gedurende de inleveringsweek de normale huishoudelijke uitgaven te doen. Grootere betalingen zullen moeten worden uitgesteld. Op den Zaterdag (29 Sept.) in de inleve ringsweek zal de normale wekelijksche loon- betaling niet kunnen plaats vinden, om de eenvoudige reden, dat er op dien dag geen betaalmiddelen beschikbaar zullen zijn. De werkgevers worden uitgenoodigd om, voor zooveel zulks verantwoord is, loonvoorschot- ten te verleenen. opdat b.v. groote gezinnen inderdaad in staat zullen zijn per hoofd f 10.oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Verder zal al het noodige worden gedaan om ervoor te zorgen, dat zoo spoedig mogelijk na het eind van de inleverings week op 4, 5 of 6 October dus een dubbele loonibetaling zal kunnen geschieden. Ook de maandsalarissen over September zullen pas in de tweede helft van de eerste week van October kunnen worden voldaan, evenals de uitbetaling van wachtgelden, pen sioenen en lijfrenten e.d., alles natuurlijk in nieuw geld. Verbijsterend is de indruk, dien men krijgt wanneer men in deze dagen een bezoek brengt aan Scheveningen's boulevard. DAT de zwemwedstrijden in Denemarken niet kunnen doorgaan omdat er geen vlieg tuig beschikbaar is. DAT in Enschedé een hius-aan-huis-tel- Jding wordt gehouden om het tijdens de be zetting in wanorde geraakte bevolkingsre gister weer betrouwbaar te maken DAT Amsterdam na de vele schepen we derom vijftig vrachtwagens mei huisraad aan Arnhem heeft geschonken, waardoor 200 gezinnen van' het allernoodzakelijkste zijn voorzien. DAT op den Rjj'ksstraatweg Borne-Zen- deren de agent ter Schuur en een 20-jarig meisje door een verkeersongeluk 2ijn ge dood. DAT „Medisch Contact" :n een adres aan den min.-president en den min van On derwijs uiting heeft gegeven aan zijn be zorgdheid en ontstemming inzake de zui vering van de hoogleerarencorpcen DAT binnenkort een Staatscommissie zal worden benoemd om een herziening van het statuut der Ned. Bank voor te bereiden. DAT 4.000 Amerikaansche legerauto's aan de Ned. regeering zijn overgedragen ten behoeve van de voedsel- en brandstof voor ziening en reeds een aantal dezer wagens zijn afgeleverd. DAT het 30.000 ton metend Ned. motor schip „Oranjefontein" Engeland verlaten heeft met zijn eerste lading vr^desgoederen voor Australië. DAT voorloopig geen poststukken naar Al banië kunnen worden verzonden en voor Tsjecho-Slowakije uitsluitend luchtpost wordt aangenomen. DAT 4 distributie-ambtenaren uit Nieuw- kuik, Vlijmen en Drummen zijn gearresteerd Wegens fraude met distributiebescheiden. DAT de commissaris der Koningin in Gel derland het stakingsbesluit van burgemeester Knoppers van Heteren heeft ingetrokken. DAT het water in de Wieringermeer thans 50 cm is gezakt. DAT de Nijmeegsche bevolking het 2e ba taljon van het Kensington reg. „Princess Louise", hetwelk o.m. een belangrijke gift schonk aan ons Roode Kruis, als uiting van dankbaarheid een oorkonde heeft aangebo den, geteekend door Prinses Juliana. DAT oud-min. ir Th. P. Tromp het zweef vlieg tuigkamp te Leende heeft bezocht, waar het puikje van de Ned. zweefvliegers bijeen is tot Zaterdag a.s. DAT oud-minister F. C M Wijffels, na zijn eervol ontslag werkzaam als ingenieur bij de staatsmijnen, thans is benoemd tot inspecteur-generaal dezer -mijnen. DAT per 1 Oct. het M.G. m geheel Lim burg zal zijn opgeheven. DAT de heer A. S. Dreesmam, dir. van de N.V. Vroom en Dreesmann te Nijmegen, aldaar op 48-jarigen leeftijd is overleden. DAT Zuid-Afrika 25.000 kisten en baleti, tezamen ruim 2500 ton. boven- en on der- kleeding, schoeisel en levensmiddelen naar Nederland zal zenden. DAT de heer P. W. J. Vonck benoemd is tot burgemeester van Wessem. DAT op Schouwen-Duiveland een anti- ra ttencampagne wordt gehouden. DAT architect Ir Jos. Klijnen te Den Haag benoemd is tot adviseur van de Stichting Stedenbouwkunde in Limburg. DAT Gouda in den komenden winter de zorg voor een aantal Venlosche kinderen op zich zal nemen. DAT 80 tabaksgrossiers uit W. Brabant te Den Bosch een protest vergadering hebben belegd naar aanleiding van de hun opge legde administratieve werkzaamheden en de vergunningen voor gemengde bedrijven. DAT gistermiddag om 3 uur het eerste medische team van de Ind. Kamer van het Roode Kruis per auto naar Valkenburg is vertrokken, om per vliegtuig naar Engeland door te reizen. DAT de bekende radio-spreker G. A. v. Bovene gisteren in Londen is gearriveerd en volgende week in Nederland zal aan komen. DAT de subsidies, die de regeering thans verleent voor de diverse distributie-artike len, f600 tot f 1000 per jaar bedraagt. Bijzondere Raad van Cassatie samengesteld Met ingang van den dag van indiensttre ding zijn voor den duur der instandhouding van het college benoemd: in den bijzonde ren raad van cassatie: tot rechtsgeleerd raadsheer: mr D. J. Voe- genc <x«st en procureur te 's-Graven- 'itair raadsheer: F. J. Heeris, sc' -^c'nt: mr D. Tollenaar, hoofd- offic .an administratie der 2de klasse: tot substituut-griffier: mr A. F. Hoorweg, substituut-griffier bij het kantongerecht te 's-Gravenhage. REORGANISATIE VAN DE POLITIE. Wij vernemen dat spoedig te verwachten is e^n wetsbesluit, houdende nadere voorzie- n''"1" t"n aanzien zoowel van de organisatie als -*e taak der Nederlandsche politie. regen, zegt de Bilt .i-vond is de verwachting: zwaar bev. geheel bedekt, tijdelijk regen, la ter opklarend, iets koeler, matige, aan de kust krachtige Zuid-westelijke wind. Zon een Maan Morgen: Zon op 7.12 en onder 19.59: Maan op 15.26 en onder 23.31. Morgen eerste kwar tier, op 21 Sept. volle maan. en op 28 Sept. laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1