heet Jlitxmt fcttustht(Éounuu ssst Doodstraf voor chef van Mussert's kabinet Arrestatie gelast van Tojo's collega's iDist 01 Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 f3.25 per kwartaal Telefoon 2 27 1 0 Hoofdredacteur: W Postrekenine 5 8 9 3 6 H DIEME Redactie- Christelijk-Nationaal Dagblad oor Leiden en Omstreken fyaullMÖÜrij is ab*kk®<4 b van der bos tëiÊlS&ty "mijn ijtrt in UaljeitsjwtóP Verzachtende omstandigheden hier van geen invloed In dé middagzitting van het Bijzonder Ge rechtshof stond jhr D. de Blocq van Schel- tiniga, 42 jaar, oud-burgemeester van Wasse naar. lid der N.S.B. en lid in het kabinet van den leider Mussert terecht, wien ten laste was gelegd dat hij het ambt van burgemeester had uitgeoefend overeenkomstig de wen- schen van den vijand, de joden uit Wasse naar had laten verwijderen, en lijsten van personen uit Wassenaar had samengesteld voor den Arbeidsinzet voor Duitschland, de ambtenaar Lange veld naar Duitschland had laten overbrengen omdat hij het portret van Mussert uit zijn kantoor had laten ver wijderen en de ambtenaar v. d. Klauw had laten ontslaan omdat hij gelachen had bij een N.S.B.-begrafenis. Verdachte bekende de meeste feiten, doch zeide het Nederlandsche belang steeds te hebben gediend. Niet erkende hij de lijst voor den arbeidsinzet te hebben samengesteld Dit was gebeurd door 6 N.S.B.-ers wien hij toegang tot de Wassenaarsche registers had verleend. De joden had hij laten verwijderen omdat men huizen noodig had. In 1932 heeft Mussent hem laten zien hoe verworden de maatschappij was. Hij was toen reserve- officier. Hij wou niet verder medewerken aan de afbraak. V. d. Klauw is wel ontslag aangezegd omdat hij gdachen heeft bij een begrafenis, het was een vlerkachtig optreden. Het ontslag is echter niet doorgegaan. Als eerste getuige wordt gehoord mr Ph. Loggers, secretaris der Gemeente Wassenaar, Get. verklaarde, dat verd. in nat.-soc. rich ting de gemeente bestuurde. In Wassenaar werden groote razzia's gehouden, waarbij er 50 jongens gepakt zijn. De getuige J. de Haan, thans als N.S.B.'er gedetineerd, was als directeur van gemeente werken door verd. aangesteld. Verd. was den Duitschens wel gezind. Get. wist van een lijst van personen door den burgemeester op gesteld voor den Arbeidsinzet. De President las daarna passages voor uit de installatierede van verd. als burgemeester van Wassenaar, waaruit zijn streven naar samenwerking met de Duitschers blijkt. Verd. erkende met den weermachts-com- mandant vpn den Haag zeer goed te hebben samengewerkt voor Nederlandsche belangen. Wassenaar heeft hier op tal van wijzen van geprofiteerd. De verdachte-heeft in Duitsch nat.-socialis_ tischen zin gewerkt in een tijd dat ieder den plicht had zich hiertegen te verzetten. De ten laste gelegde feiten zijn lang niet alle gevallen welke kunnen worden aangevoerd tegen verd. Nadat de lijst voor den Arbeids inzet was opgesteld, is 2 dagen daarna een razzia gehouden. Het verband blijkt. Wettig en overtuigend is het ten laste gelegde be wezen. Er zijn vele N.S.B.-burgem. geweest in Ne derland, dit is de -eerste van de soort die terecht staat. Zijn rol móet wel ernstig wor den aangerekend. In 1944 was verd. chef van het kabinet van den Leider. Hij is één van de kopstukken en hiermede moet bij de straf maat rekening worden gehouden. Men moet maar de algemeene lijn van zijn beleid kijken. Als burgemeester van een belangrijke ge meente, en een zeer vooraanstaande plaats innemend in dé N.S.B. moet de hoogste straf worden opgelegd. Spr. vraagt de doodstraf. De verdediger, mr van Dal, was van oor deel dat ook deze verd. een rechtvaardige straf moet ondergaan, maar niet zooals het O.M. die voorstelt. Er heerscht in ons land Wordt er een snoepbon aangewezen? In verband met de toekomstige distributie van rookartikelen, is, naar wij vernamen, bij de desbetreffende instantie de mogelijkheid in onderzoek om voor de .dames een ..snoep bon'1 beschikbaar te stellen: De suiker- en ikoienpositie is daarbij uit den aard der zaak ■Uan invloed. IN BELGIË 14 ONS VLEESCH EN 10 SIGARETTEN PER DAG. Naar wij in het-„Hbld. van Antwerpen" lezen wordt met ingang van 13 September het vleeschrantsoen verhoogd tot een half .ons per persoon per dag en het rookrantsoen tot 10 sigaretten per dag. NOG GEEN UITSPRAAK OVER DE HEEREN VOGT EN SPEET Van welingelichte zijde vernemen wij. dat het in eenige bladen opgenomen bericht, dat de heeren Vogt van de A.V.R.O. en Speet Van den K.R.O. krachtens een beslissing van de competente zuiveringscommissie niet in het omroepbestel zouden kunnen worden ge handhaafd, als voorbarig is te beschouwen. nog te veel de massa-psychose van ..aan de lantaarn". Het recht móet eindelijk weer eens gelden. PI. is na vele gesprekken in Wassenaar tot de overtuiging gekomen dat deze man de doodstraf niet verdient. Er zijn honderden vrijstellingen in Wassenaar verleend die door den burgemeester onderteekend waren. Razzia's hebben in Wassenaar niet plaats gehad door het ingrijpen van den burge meester. Een vijftal bekende Wassenaarsche ingezetenen die illegaal werk deden heeft verd. hun gang laten gaan, hoewel hij vol komen van hun werk op de hoogte was. Dit alles kan door getuigen worden gestaafd. 4 Vooraanstaande Wassenaarders, w.o. een lid v. d. Raad v. State, een Kolonel en de commandant der B.S. aldaar hebben zich zoo uitgelaten dat Wassenaar het in oorlogs tijd met een burgemeester slechter had kun nen treffen. De zwaaiste straf is tegen verd. niet verdiend. De proc. fiscaal, mr. Zaaijer, meende dat niet te veel over de doodstraf moet gepraat worden. Het Nederlandsche volk heeft recht op vergelding tegen de zwaarste misdaden die het heeft ondergaan. Uitspraak over 14 dagen om 10 uur. NeH driekleur wappert boven Tokio Tijdens het bezoek van luit.-adm. Helfrich aan Tokio, heeft deze aan den Zweedschen legatieraad, Nils E. Erieson, die gedurende den oorlog de Ned. belangen bij de Jap. regeering heeft behartigd, verzocht de Ned. vlag te hijschen op het gebouw van het Ned. gezantschap te Tokio. OVERGAVE VAN TIMOR GETEEKEND. Aan boord van het Australische oorlogs schip „Moresby" in de haven van Koepang is gisteren de formeele overgave geteekend van de Japanners op het eiland Timor. Dagorder Admiraal FUrstner Admiraal J. Th. Fürstner, die benoemd is tot lid van den Raad van State, heeft zich in een dagorder tot het personeel der Kon. Marine gericht, waarin hij zijn groote waar deering uitsprak voor de plichtsbetrachting van het geheele personeel, gedurende de vijf oorlogsjaren. Generaal Franco h^eft een scherpen aamvaï gericht op de vrijmetselarij. Max Blokzijl, zooals hij gisteren te Den Haag de doodstraf tegen zich hoorde eischen. Op Ex.-premier wordt bloed- transfussie toegepast De 61-jarige ex-premier van Japan, Hideki Tojo, die gisteren onder dreiging van zijn ar restatie een poging tot zelfmoord deed, heeft volgens laatste berichten uit Tokio, ook dank zij een toegepaste bloedtransfusie, meer dan vijftig procent kans nog in leven te blijven. Onderwijl heeft Mac Arthur last gegeven tot arrestatie van de leden van Tojo's kabinet'. Tegenover de pers heeft generaal Mac Arthur verklaard, dat Japan geen kans had om zijn militaire kraoht opnieuw op te bouwen. Wan neer de bezettingstroepen in Japan hun werk ten einde gebracht zullen hebben, zal niet alleen Japans gewapende macht hebben op gehouden te bestaan, doch zal ook zijn oor logsindustrie volkomen opgeruimd zijn. Ja pans bevoorrading met grondstoffen zal dus danig worden beperkt, dat het nooit meer dan een 'mogendheid van lageren rang zal kunnèn zijn. In de eerstkomende jai'en, zeide Mac Arthur, zal Japan trouwens moeite heb ben om zooveel voedsel te produceeren, dat het volk voor den hongerdood bewaard blijft. Generaal Itagaki, de hardnekkige Japansche bevelhebber te Singapore, zal heden de for meele overgave van de Japanners in Zuid- NED. AMBASSADEUR IN FRANKRIJK OVERLEDEN Gisteren overleed plotseling ten gevolge van oen hartverlamming Jhr mr van Haers- ma de With, ambassadeur van Nederland in Frankrijk. Jhr, Haersma werd op 15 Juli 1884 geboren en was thans met vacantie in Nijkerk. Oost-Azië onderteekenen, in naam van den invaliden graaf Terauchi. Hiermede, aldus heeft Lord Mountbatten tegenover de pers verklaard, is een phase van het eerste be lang in de geschiedenis van Zuid-Oost-Azië afgesloten, doch aan onzeverantwoordelijk heid is hiermede nog geen einde gekomen. Wij zullen onze vijanden rechtvaardig en mensohelijk behandelen, doch zullen hun meesters zijn. TOJO KRIJGT INJECTIES. Generaal Tojo, die gisteren een poging tot zelfmoord deed, is behandeld met een injec tie van 20.000 eenheden penicilline. Hij is nog steeds niet buiten levensgevaar. Overgave Japan in Z.O. Azië geteekend Radio New Delhi heeft bericht, dat heden morgen te Singapore de formeele capitulatie is geteekend van de Japansche strijdkrach ten m Zuid-Oost Azië. KRIJGT MONTGOMERY EEN NIEUWE FUNCTIE? Naar de „Daily Herald" mededeelt, zal Montgomery binnenkort een hooge functie bij het departement van oorlog in Londen aanvaarden en dus Berlijn verlaten. HERTOG VAN WINDSOR NAAR EUROPA. De hertog en hertogin van Windsor ver trekken Vrijdag met het schip „Argentina", dat bestemd is voor Plymouth en Le Havre uit New York. Uit Frankrijk werden, naar de „News Chronicle" mededeelt, 35.000 kinderen door de Duitschers gedeporteerd, die allen syste matisch zijn vernietigd. DAT morgen de af deelingen van het Rijks bureau textiel, gevestigd Andries Bickerweg 2."te Den Haag, zullen verhuizen naar „Maris Stella", Oude Scheveningscheweg 35, DAT de expositie het „Weerzien der Mees- I ters" te Amsterdam reeds door 100.000 perso nen is bezocht. DAT te Amsterdam de 24-jarige Kok is aangehouden, die een eveneens 24-jarigen 'bankwerker uit Eindhoven door hamersla gen op het hoofd heeft gedood. DAT tot directeur van het opvoedingsge- f ticht der Ned. Herv. Kerk „Valkenheide" te Maarsbergen is benoemd Drs J. F. Haeck, öir. van het Weeshuis te Amsterdam. DAT de leeropdracht van den Amster- flamschen hoogleeraar Prof. Becker werd «gewijzigd van Oost-Europeesche cultuurge schiedenis in Russische geschiedenis, taal en letteren. DAT opnieuw 500 paarden uit Duitschland Itijn teruggevoerd en daarmede alle koud- Jbloedpaarden en stamboekmerries, nu weer ^binnen onze grenzen zijn. DAT op 6 Sept. te Waalwijk herdacht is, dat voor een jaar burgemeester Moonen en Joop Hoffmans door de Ned. S.S. zonder vorm van proces werden neergeschoten. DAT te Terneuzen een propaganda-com- missie is gevormd voor een vlieghaven in Zeeuwsch-Vlaanderen DAT vier jongens uit Afferden met hun kar op een landmijn zijn gereden, waardoor M. Giepmans werd gedood en de drie an deren zwaar werden gewond. DAT het dep. van Oorlog zijn uiterste best doet, om den achterstand in de uitbetaling van salarissen e.d. van militairen en oor logsvrijwilligers, zoo snel mogelijk in te halen. DAT Amsterdam gisteravond op den Dam de (zeer geslaagde) première beleefde van een bioscoopvoorstelling met het Philips-film- „kanon" en daartoe een projectiescherm van gigantische afmetingen werd aangewend. DAT de Amsterdamsche rechtbank den 25- jarigen S., voor het verduisteren en verkoo- pen van dossiers bij de Prijsbeheersching veroordeelde tot 5 jaar en de vervoerd-er der dossiers, de boekdrukker T., zes maan den tegen zich geëischt kreeg. DAT Vlijmen is geadopteerd door Alkmaar en Alkmaar op haar beurt door de Engel- sche stad Bath, zoodat Bath zich de moeder van Alkmaar en de grootmoeder van Vlijmen mag noemen. DAT de Ned. Bank N.V. gedeelten van geblokkeerde tegoeden, ontstaan door. de inlevering van bank- en muntbiljetten van f 100.aan Volksherstel, Stichting 1940-Ï945 en herstellingsoorden voor Oud-illegale wer kers mag overdragen mits de aanspraak van 's Rijks schatkist wegens belastingschuld van den schenker behoorlijk gewaarborgd wordt. DAT het de bedoeling der Regeering is commissies aan te stellen om de plaats der oorlogsgedenkteekenen te beoordeelen. DAT m.i.v. 21 Sept. geen films gedraaid mogen worden, die niet na 1 Sept. door de decentrale filmkeuringscommissie zijn «toe gelaten. DAT de Chineesche kolonie te R'dam Za terdag a.s. een vredesfeest viert. DAT er nog slechts controle is op brief verkeer van burgers aan militairen. DAT vier mobiele werkplaatsen voor her stel van verkeersmiddelen van Southampton naar het Continent komen en te Den Haag, Brussel en Parijs zullen worden gedemon streerd. 1 De groote verleider De beste propagandist waarover dé N.S.B. beschikte, maar tevens voor ons volk de gevaarlijkste, Max Biokzijl, heeft terecht gestaan. De doodstraf is tegen hem geëischt. Die eisch zal weerklank vinden bij de goede Nederlanders. Met zijn vele honderden radio praatjes en redevoeringen is deze man voor ons-volk de groote verleider geweest. Hij was geen redenaar met ruwe scheidtaai, als Rost van Tonningen, psychopathische uit barstingen, gelijk bij Hitler of leeg gebral als bij Mussert, maar met zijn beschaafde stem en rustigen betoogtrant wist hij te fas- cineeren. Hij kende ons volk door.en door, wist waarover het benauwenis had en zich zorgen maakte. En nu verstond hij op mees terlijke wijze de kunst het nat ionaal-socia listische gif in zoodanige dosis in den ge- presenteerden beker te mengen, dat het de gunstigste voorwaarden voor zijn werking kreeg. In den emmer vol woorden, soms zin loos, school in den regel één gedachte, welke den schijn der waarheid had. Daarin zat dan de weerhaak, die zitten bleef bij den gre- tigen Klisteraar en dan gebeurde het niet zelden, dat met de schrjn-waarheid heel het N.S.B.-gebazel geslikt werd. '„Max had toch wel een beetje gelijk", hoorde men dan. Zelf hebben we hem nooit een praatje hooren houden, maar we waren wel in de gelegen heid mondelinge en schriftelijk reacties op zijn betoogen te controleeren. Het was zoo als de procureur-fiscaal zeide: perfide, door trapt, sluw en door en door gemeen, waar van een gezond mensch zich met walging af wendde, maar dat bij zwakken, twijfelaars en geprangden bij uitstek geschikt was de menschen ontrouw te maken. Het was de listig vleiende lip, die dezen mensch met zijn valsch idealisme tot een diabolisch instru ment maakte in tijden als hier en daar soms en dat gebeurde twijfel opkwam. Men kan dit betreuren voor dezen man, die een verleden had. dat betere dingen deed verwachten. Maar eenmaal in den zang van het nationaal-socialisme verstrikt, is deze opportunist van kwaad tot erger gekomen. Het Hitler-wonder, waarin ook hij geloofde, is niet gekomen en na zijn jarenlang pogen om ons volk zijn vertrouwen in hoop voor de toekomst te ontnemen, klonk gisteren voor hem in de rechtszaal: ge verwacht van mij niet anders dan als eisch de doodstraf. Binnen 14 dagen zal. .zooals mr v. Dal 's middags bij een andere zaak zoo indruk wekkend zeide. de dood voor Biokziii mee aanzitten aan de tafel, waar over zijn lot beslist wordt. In deze rechtszaal valt twee maal op één dag het licht der eeuwigheid. Met bewogenheid zullen deze woorden zijn aangehoord, ook door hen. die des morgens den eisch in hun hart hebben toegestemd. Het gaat om een menschenlevenom een menschenziel, maar ook om het recht, dat Godes is. Het past ons even stil te zijri, zonder wraakzucht of haatgevoelens. 'T ZAL TOCH NIET GAAN? Het Staatkundig Weekblad ..De Banier", onder leiding van den heer G, H. Kersten, is weer verschenen? Het is onbegrijpelijk, dat dit verlof is ge geven. Immers men kon weten, dat dit blad in 1940 en 1941 onderwerping aan de Duit- sche overweldigers en dienst nemen in de Duitsche gelederen heeft gepredikt met al lerlei onnationale, anti-Nederlandsche Diaat- jes er om heen. Op onsmakelijke wijze is thans wat vroeger kortzichtigheid heette, op 10 Aug. 1945 voorgesteld als „van den Heere geschied". Het is niet mooi meer. De betrokken Nederlandsche instantie zal, op deze beslissing dienen terug te komen. Schokker uit Scheveninren loopt op miin De motorschokker Sch 144 is gisterochtend omstreeks 6.30 uur tien mijl uit de kust ten Zuiden van Scheveningen op een mijn ge- loopen. De KW 142, die zich het dichtst in de buurt van de ramp bevond, is direct na de explo sie naar de plaats des onheils gevaren. Bij aankomst werd echter alleen wat drijvend wrakhout, aangetroffen. Van de opvarenden, de Gebr. van Oort uit Maassluis en vermoedelijk nog 2 passagiers, waarschijnlijk kinderen, werd niets meer gezien. ACHT PERSONEN DOOR ZEEMIJN GEDOOD. Aan de kust van de Lauwerszee bij Anjum is Maandagmiddag door onopgehelderde oor zaak een zeemijn tot ontploffing gekomen, waarbij zes militairen en twee burgers, die naar Anjum waren gekomen om de mijn "onschadelijk te maken, om het leven zijn ge komen. Tot de slachtoffers behooren G. Lommers te Zwolle. H. H. Overweg te Vlaardingen. H. Bennink te R'dam, J. P. J. Heggi te R'dam en H. Kombrink te Zwolle. UITZENDING ZENDINGSARBEIDERS. Binnenkort zullen 20 a 25 artsen en ver pleegsters vanwege de Ger. Kerken naar het Zendingsveld vertrekken, waartoe op 24 Sept. een buitengewone kerkdienst zal worden ge houden in de Waalkerk te Amsterdam. Spre kers zijn prof. dr J. H. Bavinck van Utrecht en ds H. A. Wiersinga van Leiden. DS J. A. v. ARKEL. Na een langdurige ziekte heeft ds J. A. v. Arkel, Geref. predikant te Naaldwijk zij» arbeid hervat. Ztvaar bewolkt, 'seint de Bilt Tot morgenavond is de verwachting: Over dag meest zwaarbewolkt, met hier en daar eenige regen. Aan de kust vrij krachtige, in de overige deélen des lands matige Zuidelijke wind, weinig verandering in temperatuur. Plaatselijk kans op ochtendmist. ZON EN MAAN. Morgen: Zon op 7.10 en onder 20.01; Maan op 14.21 en onder 22.58. Op 14 Sept. eerste kwartier, op 21 Sept. volie maan en op 28 Sept. laatste kwart-ie*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1