?liruuir (£ouronf Groote belangstelling voor de zaak-Blokzijl Japansche verliezen waren schrikbarend IDis Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 102 A bonnemen ispryzei f0.26 per week f 1.10 per maand f3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIEMEJ- Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voot Leiden en Omstreken „Stauluastidj is pljtbUum myti Ijfrt in tesfenspMi* Zelfs buitenlandsche pers ver zocht om 20 plaatsen Zoowel in de binnen- als buitenlandsche pers bestaat groote belangstelling voor de zaak tegen Max Blokzijl welke, zooals ge meld, Dinsdag a.s. te 10 uur voor het Bij zondere Gerechtshof te 's-Gravenhage voor komt. Een twintigtal buitenlandsche corres pondenten meldde zich aan voor een pers plaats. Als toegevoegd verdediger zal op treden mr Aug. V. de Lauwere. Aan de dagvaarding ontleenen wij, dat Max Blokzijl gedagvaard werd als Marius Louis Hugh Wilhelm Blokzijl, geboren te Leeuwarden 20 Dec. 1884, van beroep jour nalist, wonende te Wassenaar, thans gede tineerd in de strafgevangenis te Schevenin- gen (cellenbarakken). Hem wordt ten laste Stort uw overbodig geld op bank of giro Bevordert saneering en is voordeeliger Het ministerie van Financiën deelt mede: Houdei's van kasvoorraden wordt van wege het ministerie van Financiën den raad ge geven, hun niet strikt noodige geldmiddelen zoo spoedig mogelijk te storten op bank- of girorekeningen. Niet alleen zal dit een vlot verloop van de komende geldsaneering bevordèren, doch bovendien zal zulks in het eigen belang van de storters bliiken te zijn. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE ROTTFRDAMSCHE HAVEN De drie samenwerkende transportarbeiders bonden in Rotterdam hebben met de scheep- vaartvereeniging Zuid geconfereerd, waarbij bleek, dat de werkgevers bereid waren in de loon- en arbeidsvoorwaarden tegemoet te komen. Er zal o.m. verbetering komen in de arbeidsregeling op feestdagen en voor over werk. Twaalf vacantiedagen zijn vastgesteld met behoud van loon, echter pas voor het volgende seizoen. Vacantiebijslag boven het loon is afgewezen. Geen overeenstemming werd bereikt over de gevraagde wijziging in de accoordloonen en evenmin over een re geling der rechtspositie van de opzichters. Over de combinatie van ochtend- en avond taak zal nader worden beraadslaagd. VOORHOOF GEARRESTEERD De bekende Belgische internationale voet- baller Bernhard Voorhoof is gearresteerd, wegens handel in goederen toebehoorende aan het Amerikaansche leger. Lonqtubercu ose na 1939 vervijfvoudigd Gedenkt de Emmabloem-collecte. Dr I. C. Kersbergen heeft in een radio-» rede van gisteravond er o.m. op gewezen, hoe de T.B.C. zich in de bezettingsjaren met groote sprongen heeft uitgebreid. De cijfers zijn ontstellend: in 1939 vier sterfgevallen per 10.000 inw.; in 1943 steeg dit cijfer reeds tot zeven. Het aantal personen, dat voor de eerste maal het consultatie-bureau bezocht was in 1943 opgeloopen tot 157.000 (in 1939: 60.370), terwijl het aantal gevallen van long- tuberculose onder hen vijf maal zoo groot is als vroee^r Nu noe geen nieuwe sana torium-ruimten gesticht kunnen worden moe ten als noodmaatregel barakken gebouwd worden en daarvoor is geld, veel geld noodig. Gedenkt dus de Emmabloem-collecte! De I daad is aan ons. die nog gezond zijn! MINISTER DREES HEDENAVOND VOOR DE RADIO. Hedenavond om 9 uur zal niet de premier, Öooh minister Drees voor de radio spreken over: Een groot gevaar voor de volksgezond heid: het nijpend tekort aan verpleegsters. gelegd dat hij tusschen Mei 1940 en Mei 1945 opzettelijk, terwijl Nederland in oorlog was met Duitschland, in het door den vijand bezette Nederlandsche gebied in het open baar (voor een zeer groot gedeelte per radio) veelvuldig propaganda heeft gevoerd, ge richt op het breken van het geestelijke ver zet van het Nederlandsche volk tegen den vijand, van ontrouw worden van dat volk aan zijn regeering en de gemeenschappelijke geallieerde zaak, als blijkende onder meer uit passages uit zijn radioredevoeringen op genomen in het boekje „Brandende Kwes ties", waaruit een 13-tal passages in de dag vaarding zijn opgenomen. Er is slechts één getuige, nl. M. Kamstra te den Haag, op sporingsambtenaar van den P.O.D. KUSTVISSCHERS ACHTEN PRIJZEN NIET MEER LOONEND. Door de verlaagde vischprijzen zijn de kustvisschers in groote moeilijkheden geraakt. Zij wijzen erop, dat de kosten, die de vis- scherij met zich meebrengt, verhoogd zijn, zoodat de opbrengst aan de markt niet meer loonend is. Gaarne hadden zij gezien, dat in overleg met hen, de nieuwe prijzen geregeld waren. Ten einde het M.G. dat zijn bevoegd heden ontleent aan het besluit op den bij - zonderen staat van beleg van 11 Sept. 1943 in de gelegenheid te stellen zijn bestuurstaak ook na 1 Sept 1945 op beperkte schaal te blij ven uitoefenen, heeft de regeering besloten den bijzonderen staat van beleg te verlengen. H. M. de Koningin vestigt zich te Scheveningen Men deelt ons mede, dat H. M. de Ko ningin met ingang van heden haar intrek heeft genomen in een villa te Scheveningen. De Koningin zal aldaar voorloopig ver toeven in afwachting van het gereedkomen van de herstellingswerkzaamheden aan den „Ruygenhoek". Jhr. Tjarda liet vergeefs op zich wachten Door tusschenlanding te Marseille. De Gouverneur-Generaal van Ned. Oost-In- dië, jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, is op zijn vliegtocht naar het vaderland gisteren te Marseille geland, 's Morgens was het vliegtuig, dat den Gou verneur-Generaal naar Nederland vervoerde, van Cairo vertrokken. De G.-G. zal heden te Eindhoven arriveeren. Onder de vele militaire en burgerlijke autoriteiten, die gisteren op het vliegveld te Eindhoven tevergeefs de komst van den G.-G. afwachtten, bevonden zich H.K.H. Prinses Juliana, de minister-president prof. ir. W. Schermerhorn en minister mr van Kleffens. Gelukkig was de Kon. Mil. Kapel ook van de partij, zoodat de stemming er wel inge houden kon worden. In den loop van den avond kwam uit Londen het bericht van de tusschenlanding te Marseille. Te kwart over 8 verlieten de Prinses en de ministers Eind hoven. De Prinses landde op Schiphol en reisde daarna per auto naar Soestdijk door. Zoowel aan menschen als aan materiaal De Japansche verliezen bij leger en vloot hebben bedragen 5.085.000 man, gewonden in begrepen. Bij de geallieerde luchtaanvallen zijn 241.309 menschen gedood en 313.041 ge wond. Van de tien slagschepen die Japan bij het uitbreken van den oorlog bezat, zijn slechts vier overgebleven, waarvan echter niet éen bruikbaar is. Van de 25 vliegdek schepen gingen 19 verloren en zijn nog slechts twee bruikbaar. Van de 47 kruisers zijn nog slechts drie bruikbare overgebleven. Van de 174 torpedojagers zijn slechts 30 nog bruik baar. Er zijn 131 duikbooten verloren gegaan. Bij het uitbreken van den oorlog had Japan een scheepstonnage van 6.380.000. Op 1 Aug. was deze teruggebracht tot 1.560.000. De nieuwe Japansche minister-president heeft in een r-ede voor leden van den Rijksdag bittere critiek geoefend op de „verduiste- ringspolitiek" van de Japansche leiders in oorlogstijd. Het volk was onkundig gehouden van de enorme verliezen tijdens den oorlog en moest toen opeens hooren, dat deze ver loren was. Het nieuwe Japan moet nu bij dragen, zoo was de conclusie, tot een vre- digen vooruitgang van de wereld. Japan zal binnenkort drie nieuwe politieke partijen krijgen; een bestaande wordt om- Het Spaansche Kabinet zit met zware problemen Men verwacht, dat het Spaansche kabinet aan het einde van deze week zal bijeenko men. De eerste kabinetszitting sinds het einde van den oorlog. Voor de volgende vier pro blemen zal een oplossing dienen te worden gevonden: 1. voor de kwestie van de ver langde evacuatie van Tanger; 2. voor de houding tegenover de Spaansche republikein- sche regeering. 3. Voor de kwestie van het herstel der monarchie. 4. Voor den geallieer den druk inzake de Duitsche belangen in Spanje. gezet en verder een liberale en een sociale partij De bezetting van Singapore verloopt snel ler dan door de Britten was verwacht. Er zijn reeds een aantal maatregelen genomen om een efficient bestuur van de stad te her stellen. Een onofficieele wisselkoers tusschen den Japanschen dollar en het pond sterling is vastgesteld van 40 tegen 1. Wel kwamen nog enkele rooverijen voor. Nieuwe Amerik. luchtreus maakte proefvlucht In de Ver. Staten heeft een nieuw reu- zenvliegtuig zijn intrede gedaan. Het is de D-C 74, een 77-tons viermotorig vlieg tuig, dat 108 passagiers kan vervoeren plus vracht en een bemanning van 13 leden. De snelheid bedraagt ruim 450 km per uur. In Californië is een geslaagde proefvlucht gemaakt. Raad van Ministers van Buitenl. Zaken Komen Maandag te Londen bijeen. Maandag komen de ministers van Buitenl. Zaken der Vereenigde Naties te Londen bijeen. De agenda behelst plannen voor een vre desverdrag met Italië, de beschikking over Duitschlands steenkool in het Ruhrgebied, Saargebied en elders, stappen voor democra tiseering van den Balkan en Zuid-Oost Europa en een plan voor een algemeene con trole van de vier groote mogendheden op de Europeesche waterwegen. In Frankrijk doet de komende bijeenkomst de verwachting wekken inzake een gemeen schappelijke Engelsche-Fransche verhouding tegenover Duitschland. Door Frankrijk zou worden voorgesteld om het Ruhrgebied en den Westelijken Rijnoever permanent van Centraal Duitschland te scheiden Daartoe zou een Westelijke demarcatielijn moeten worden vastgesteld, waarbij het gebied ten Westen van deze lijn de Duitsche nationaliteit zou verliezen en. onder gemeenschappelijk geal lieerd bestuur zou komen. DAT het Nat. Belgische Orkest onder leiding van Franz André een tournée door ons land zal maken ten bate van de Neder- landsohe oorlogsslachtoffers. DAT te 's Hertogenbosch op 27 28 en 29 October groote bevrijdingsfeesten zullen worden gehouden, die zullen culmineeren in de huldiging van de 53ste Welsh Division, welke een belangrijk aandeel heeft gehad in de'^bev.rijding van deze stad DAT het gemeentebestuur van Heerlen Voornemens is een monument op te richten Voor in den oorteg gevallen stadgenooten. DAT de „staking" van negen Amsterdam- 6che hoogleeraren en leeraren, als zijnde een vergissing weer is opgeheven. DAT de bond van fokvereènigingen en stierhouderijen ..Maas en Waal" en „Rijk van Nijmegen" op 11 Sept. te Wychen een rund- Vee- en varkensfokdag organiseert. DAT van de 80.non gerepatrieerden, die van Maastricht ons land bereikten, er 80 aldaar eijn gestorven voor wie de repatrieerings- öienst een monument wil oprijten. DAT deze Dienst nulde heeft -gebracht aan Commander R. Drost, die in zijn kwaliteit van repatrieeringscommissarfs buitengewoon ver dienstelijk werk heeft verricht. DAT door herstel en heropening van de Spoorlijnen DoetinchemWestervoort en DoetinchemWinterswijk -het isolement van den Achterhoek belangrijk wordt verminderd. DAT de Raad van Overleg, uitgaande van de drie vakcentrales te Vlassingen. aan den minister van Oorlog een schrijven heeft ge richt, waarin er op gewezen wordt, dat de gezinnen van oorlogsvrijwilligers reeds twee maanden 'geen enkele vergoeding hebben teit vangen DAT op 8 en 9 Sepi in Musis Sacrum te Eindhoven een dahlia-tentoonstelling zal borden gehouden. DAT door het dichten van den Nolledijk een groot gedeelte van Vlissingen droog komt en tot nu toe onbereikbare woningen weer bewoond kunnen worden. DAT in de eerste zitting van het tribunaal te Eindhoven op 25 Sept. o.m. de N.S.B.- burgemeester en wethouder van Eindhoven resp. Pulles en Seegers, zullen terechtstaan. DAT de uitzending van troepen naar Indië in verband met de capitulatie van Japan in even versneld tempo zal geschieden als de uitzending van Nica-ambtenaren. DAT de Tarakan met de in vlaggen uitge beelde juichkreet „Gelukkig weer thuis" gis termiddag als eerste schip van de Mij. „Ne derland" te Amsterdam is binnengeloopen. DAT binnen enkele dagen ook de „Java" van dezelfde Mij in Amsterdam wordt ver wacht en DAT het vlaggeschip van de Mij., de „Oranje" op weg is van Australië naar Sin gapore om een deel van de daar bevrijde krijgsgevangenen voor herstel naar Australië te brengen DAT de uitstekende Zeeuwsch-Vlaamsche schilder K. J. Heineman er voor de eerste maal toe is besloten zijn werk te exposeeren en wel binnenkort te 's Hertogenbosch. DAT de beruchte N.S.B.er F. L. Rambonnet, die verschillende hooge functies in het be stuursapparaat tijdens de bezetting bekleedde, alsook in de N.S.B. een voorname rol speelde, is overleden 0 DAT de burgemeester van Veendam, M. J. Hoogkamp. Is gestaakt. DAT te Eelde het lijk van een bijna 60-jarige inwoonster uit die plaats gevonden is. die waarschijnlijk door wurging om het leven is gebracht. DAT niet de recruteering, doch de aan melding voor de Marva gesloten is, daar zich ruim 60.000 meisjes meldden en de totale sterkte van de Marva waarschijnlijk nog geen 1000 meisjes zal bedragen. DAT Dr J. W. F. A. v. d. Berg de Bruyn, gemeente-geneesheer te Bergen op Zoom, op grond van het Zuiveringsbesluit door den minister is ontslagen. DAT detheer Th. A. v. d. Meer te Leid- schendam Maandag 1 Oct. a.s. zijn 25-jarig jubileum in dienst van den Prov. Waterstaat van Z.-H. zal herdenken. DAT -de Ned. Isr. Hoofdsynagogen aarf het Jacob Obrechtplein en de Lekstraat te Am sterdam met ingang van het Israëlietisch Nieuwjaar 5606 8 Sept. a.s.) voor geregelden dfienst kunnen worden opengesteld en van daag op sobere wijze worden ingewijd. DAT op 12 Sept de luchtbescherming te Amsterdam officieel wordt gedemobiliseerd. DAT Amsterdam over te \yeinig reserve materiaal beschikt om, gelijk Rotterdam, de tram den heelen dag te doen rijden. DAT het Amsterdamsch Stedelijk Museum 14 Sejt. 50 jaar bestaat. DAT het bekende Amsterdamsche restau rant „Die Port von Cleve" Woensdag 75 jaar bestond. DAT de Bedrijfsunie voor het bouwbedrijf (arb. org.) gevestigd is te Amsterdam, Von delstraat 40. DAT het huisorgaan van de Goodyear Rub ber Company te Akron in Ohio het personeel der onderneming heeft opgeroepen zooveel mogelijk kleedingstukken voor Nederland te verzamelen. DAT de Marine-tentoonstelling te Rotter dam ongeveer 700.000 bezoekers trok en thans naar Amsterdam verplaatst wordt. DAT kort voor het vertrek van de torpedo- bootjager van Galen uit Rotterdam, aan den commandant een aantal waardevolle voor werpen van de vergane oude Jan van Galen werd overgedragen, w.o. de kist van den scheepsarts vol kostbare instrumenten. DAT de Amsterdamsche Chineezen morgen en volgende dagen grootsch opgezette over winningsfeesten zullen houden. Gratis Deensche bacon in de distributie Inlevering der bonnen moet vóór Woensdag geschieden. Het „Help Holland Comité" in Denemar ken, dat reeds eerder zulk prachtig werk verrichtte met het zenden van voedselvoor raden voor de geteisterde Nederlandsche ge bieden, heeft thans ruim 200, ton bacon aan het Nederlandsche Roode Kruis geschonken. Deze» bacon zal in overeenstemming met de wensdhen van het Nederlandsche Roode Kruis, en m.m.v. het R.B.V.V.O. gratis verdeeld worden in Amsterdam, Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Rotterdam en Schiedam. Om in aanmerking te komen moet men mor gen, Maandag of Dinsdag a.s. de inlegvelbon nen A 13, B 20, C 19, D 15 of E 17, waarop het kringnummer van den distributiedienst, waartoe deze gemeenten behooren, voorkomt, bij den slager inleveren. ZOUT OP BON 643. Bon 643 der zesde noodkaart is aangewe zen voor het koopen van 250 gram zout. Daartoe moet men bon 643 vóór 15 Septem ber a.s. inleveren bij een detaillist. Er zal geen afzonderlijke koopbon worden aange wezen. Aflevering van het zout zal zoo spoe dig mogelijk plaats vinden. Nieuwe bonnen voor aardappelen en melk Geldig in N. en Z.-Holland en Utrecht. Voor de week van 9 t/m 15 September zijn de bonnen 613 en b 672 der zesde noodkaart aangewezen voor 1 kg. aardappelen en de bonnen a 671, b 671 en c 671 voor 2 kg. aardappelen. Voorts zijn aangewezen voor het betrekken van 2 liter melk de bonnen 612, d 661 en d 662 en voor het koopen van 1V2 liter melk de bonnen b 670 en c 670. Deze bonnen zijn over en weer in de pro vincies N.- en Z.-Holland en Utrecht geldig. Deelnemers aan centrale keukens moeten al daar bij den kaartverkoop op 10 of 11 Sept. a.s. de bonnen a. b of c 671 voor aardappe len inleveren. Zelf verzorgers voor melk of -aardappelen moeten op door de distributie diensten te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor melk of aardappelen. De bonnen a 670, a 672 en c 672 kunnen vernietigd worden. BON 645 GELDIG VOOR 3 ONS VISCH. Met ingang van morgen is bon 645 van de 6e noodkaart geldig verklaard voor het koo pen van 300 gram versche visch. De bonnen 76 en 96 van de M.G.-kaart zijn vervallen. Bon 542 van de 5e noodkaart blijft nog tot en met 22 September a.s. geldig. De afleve ring op laatstgenoemden bon heeft voorrang. VERVANGINGSMIDDELEN ZONDER BON. Met ingang van morgen zullen alle vervan gingsmiddelen, met uitzondering van pakjes vermicellisoep, zonder bon verkocht kunnen worden. Op den aangewezen bon voor 100 gram vermicelli e.d. kan men een hoeveel heid vermicellisoep koopen van genoemd ge wicht. Kostbaarheden die geruild werden voor eten Kunnen in bepaalde gevallen worden terug geëischt Zij, 'die in de hongerperiode kostbaarhe den hebben geruild tegen levensmiddelen, kunnen ingevolge de economische wetgeving hun bezit terug eischen. Men wende zich hiertoe tot den Officier van Justitie, die ech ter de vrijheid heeft, de zaak al of niet te vervolgen, waarbij men tevens het risico loopt, dat de betreffende goederen worden verbeurdverklaard. Men kan zich evenwel ook tot een advocaat wenden en een burger lijke procedure aanhangig maken. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bodegraven (toez.) Jac. Vermaas te Huizen (N.H.); te Kerk-Avezaath J. M. v. d. Linde te Rhenoy; te Alkmaar J. Dikboom te Drachten; te Alphen a/d Rijn J. v. d. Velden te Weesp. Aangenomen: naar Sloterdijk B. v. Ginkel te Katwijk a/Zee; naar Breda C. E. v. Voorthuysen te Kattend ij ke; naar Mid- wolda (Old.) J. Hartintveld, cand. te Emmer- Erf scheiden veen Geref. Kerken. Beroepen: te Woubrugge J. E. Hen driks, cand. en hulpprediker te Badhoeve- dorp: te Gasselternijveen W. Wyma te Haaksbergen. Tweetal: te Nijverdal (vac. R. Ham ming) W. B. den Brave te Wagenborgen en B. A. v. Lummel te Sprang. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen: te Voorschoten C. v. d. Jagt, cand. te Rijswijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Bunschoten-Spakenburg J. G. van Minnen te Huizen (N.H.) Vrij Evang. Gemeenten. Beroepen: te Gorinchem G. v. Brug gen te Heerde. AFSCHEID EN INTREDE. Na te voren te zijn bevestigd door ds P. Hekman van Beilen met 2 Cor. 11:2, deed cand. W. J. P. Zwerver, gekomen van Zevenhuizen (Gron.) zijn intrède bij de Geref. kerk van Hijken, sprekende over 2 Cor. 4:7. Ds B. Hennephof is voornemens a.s. Zondagmiddag wegens vertrek afscheid te nemen van de Oud-Geref. gemeente van Scheveningen. De afscheidsdienst zal plaats vinden in het wijkgebouw Elim aan de Hooigracht. W at de Bilt zegt: Tot morgenavond Is de verwachting: Licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer, zwakke wind. Algemeene vooruitzichten: het laat zich aanzien, dat het rustige droge weer nog eenige dagen zal aanhouden. ZON EN MAAN Morgen zon op 7.02 en onder 7.12; maan op 8.44 en onder 21.19.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1