tiTmtrmtt ONZE LANDSVROUWE 65 JAAM Ie serie: I April 1920-15 October 1941 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1945 te serTet le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 96 Abonnementsprijeei, f0.26 per week f 1.10 per maand f3.25 per kwartaal Hoofdredacteur; H DIEMEh Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-N ationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „Stflttluosiidj is man berl in iegljenspMt* Mac Arthur in het paleis van den Mikado Machtige troepenformaties gaan aan land. Mot de formeele bezetting van Japan uit zee en uit de lucht is gasteren begonnen. In de vroege ochtenduren zijn de eerste eenheden van een luchtlandingsdivisie, die de spits vormden van de bezettingstroepen^ geland op het vliegveld Atsoegi buiten Tokio. Zij begonnen daar hun 25 mijl-langen op- marsch om het keizerlijk paleis aan de baai van Sagami in bezit te npmen, waar generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbvelhebber in den Stillen Oceaan, die ook reeds geland is, zijn hoofdkwartier zal vestigen, aldus seint Reuters bijzondere correspondent. Nimitz en zijn staf zijn aan boord van de South Dakota in de baai van Tokio aange komen. De zon kwam juist op bo-ven Tokio, toen de in den strijd geharde luchtlandingstroe pen het eerste enorme transportvliegtuig op het vliegveld Atsoegi verlieten. Zij werden gevolgd door nog meer viermotorige lucht reuzen. de rest bevattende van de divisie, die als spits was uitgekozen van de geallieer de strijdkrachten. Circa 6000 man zullen in enkele uren worden neergelaten. Een batal jon is aangewezen om het paleis in bezit te nemen en generaal Mac Arthur als lijfwacht te dienen. De commandant van dit bataljon is aangewezen om de papieren der capitula tie. nadat deze op het Amerikaansche slag schip Missouri zijn geteekend. terstond naar president T**n**<or> in Washington over te brengen. Kort na de aankomst van de luchtlan dingstroepen op het vliegveld begon de maohtigste geallieerde vloot, die ooit bijeen is geweest, troepen aan land te zetten op de noordkust van de baai van Tokio, vlak bij de vlootbasis. Er werd geen schot gelost en de landingen verliepen volkomen vreedzaam. Eerdere berichten uit Okinawa hadden ge meld. dat 200 enorme transportvliegtuigen met manschappen der infanterie voor de bezet ting van Tokio van het eiland waren ver trokken. In een van deze toestellen bevond zich generaal Mac Arthur. Schout-bij-nacht Robert Carnev. stafchef van admiraal Helsey. heeft heden formeel de Japansche vlootbasis Yokosoeka aan de baai van Tokio overgenomen. Inmiddels worden krachtige maatregelen voorbereid door de geallieerden om luit.- generaal Itagaki. den Japanschen comman dant van Singapore, aan te pakken, nu deze herhaaldelijk zijn voornemen heeft te ken nen gegeven om door te vechten. Itagaki had van zijn on middellij ken superieur ma schalk graaf Terautsji bevel ontvangen om zich over te geven, maar hij antwoordde, dat hij zich hiermede niet kon vereenigen. Terautsji gaf hem toen te verstaan, dat ver dere tegenstand de eer van het Japansche leger zou bezoedelen. Een Amerikaansch hospitaalschip is begon nen met de evacuatie van zieke geallieerde krii-ffsff«w»r>®~T>e« uit het gebied van Tokio JAPANSCHE PREMIER AAN HET WOORD. Volgens Domei heeft de nieuwe Japansche min.-president, prins Naroehiko Higasjikoeni. zijn eerste persconferentie gehouden en daarbij o.a gezegd, dat de eenige weg voor de Japansche natie, om haar geliefde natio nale politiek te handhaven en het Japansche nationale leven te herstellen was. alle capi tulatievoorwaarden, die de geallieerde mogendheden opleggen, trouw uit te voeren HULP VOOR NEDERLANDSCHE KRIJGS GEVANGENEN. Er zijn 17 officieren en 13 manschappen van het Kon. Ned.-Indische leger naar Mantsjoerije, Thailand, China en Japan ver trokken om de Nederlandse he krijgs gevangenen en Nederlandsche burgerlijke ge ïnterneerden in die landen de zoo noodige hulp en verzorging te bieden. Tweehonderd M.S.B.-ers naar de ko enmijnen Waren al mijnwerker van beroep. De Voorlichtingsdienst van de Nederland sche Kolenmijnen meldt: Maandag 1.1. is een aantal N.S.B.-ers uit het kamp te Spekholzer- heide als ondergrondsche arbeiders te werk gesteld op de mijn Willem Sofia. Het betreft hier uitsluitend menschen, die ook vroeger mijnwerker waren, voornamelijk in de jon gere leeftijdsklasse. Zij werken op een apar te verdieping en komen feitelijk niet in con tact met de andere arbeiders. Zij werken in drie diensten. Hun aantal bedroeg Maandag 187; dit zal nog worden opgevoerd tot ruim 200. Er wordt op gelet, dat zich onder hen geen SS-ers, Landwachters of andere zware jongens bevinden. Hun loon krijgen zij zelf niet in handen, terwijl zij uiteraard niet de voordeelen genieten, welke op het oogenblik aan het mijnwerkersberoep verbonden zijn. LIJST VAN 24 VOORAANSTAANDE OORLOGSMISDADIGERS. De eerste lijst is gepubliceerd van oorlogs misdadigers. die voor het internationale mi litaire hof te Neurenberg terecht zullen staan. Zij bevat de namen van 24 vooraan staande nazis o.w. Hess, Goering, Von Rib- bentrop en Ley. Verder worden genoemd: Rosenberg, de ..philosooph" van de nazi partij, Frank, bekend als de moordenaar van Polen, Frick, de protector van Bohemen, Streicher, de jodenvervolger no. 1. Keitel. Funk, Schacht. Krupp. de directeur der Kruppfabrieken, Raeder, Doenitz. von Schi- rach. Speer, Bormann, de rechterhand van Hitier, von Papen, wiens intriges Hitier aan de macht hebben gebracht, Jodl en von Neurath. Verwacht wordt dat de processen begin October zullen aanvangen. PRINSES JULIANA VOORZITSTER RAAD VAN BESTUUR „VOLKSHERSTEL". HJC.H. Prinses Juliana heeft de benoeming tot voorzitster van den Raad van Bestuur van „Volksherstel" aangenomen. Mr E. E. Menten, tot dusverre regeerings- commissaris, werd benoemd tot ondervoor zitter, terwijl mej. mr M. Tjeenk Willink is benoemd tot secretaresse-generaal en als zoo danig belast met de algemeene leiding. Mr J. In 't Veld werd benoemd tot voorzitter van den Raad van Beheer van „Volksherstel". Morgen viert onze geliefde Koningin haar 65sten verjaardag en zij viept dien op den vrijen vaderlandschen bodem. „Onze Koningin is terug!". Deze weinige woorden houden het geheele geluk van Nederland in. Zij beteekenen toch, dat er een einde is gekomen aan den oorlog; dat de overwinning is bevochten; dat er weer vrijheid zal zijn in onze lage landen; -dat het uit is met verdrukking en tirannie; dat er een eind is gekomen aan vervolging en martelaarschap; dat de duistere Duitsche macht is geweken en de herrezen Oranje-zon den nieuwen dag van vrijheid en geluk aankondigt. Al wie in Nederland buigt voor God Al machtig, verheft op dezen feestdag zijn stem tot dien God der vaderen, Die in voorbijgaande eeuwen zoo menigmaal ons volk redde uit barbaarsche tirannie en hij dankt dien God voor Zijn groote ontferming. ui cuen danktoon mengt zich allereerst een woord van dank voor wat God ons in deze bange oorlogs jaren heeft geschonken in Oranje, heeft geschonken in onze Koningin. Zeker, uitbundig feestgedruisch blijft vandaag achterwege, ter wille van de duizenden helden, die vielen in den strijd voor vrijheid en recht. Maar de toon der dankbaarheid klinkt er te luider nu op uit ons hart. Dankbaarheid jegens God. Maar daarnaast niet minder dank baarheid jegens de Koningin, die zich in dezen oorlog met zoo groo- ten roem heeft overdekt. De Dochter der Oranjes! Dat was zij reeds krach tens haar geboorte uit het Doorluch tig Stamhuis. Dat was zij niet min der door alles wat zij gedurende meer dan veertig jaren voor land en volk heeft gedaan. Maar dat is zij nu ook, en niet in de laatste plaats, door wat zij voor ons volk is geweest in de bange oorlogsjaren, die thans ach ter ons liggen. Wij denken vandaag terug aan 13 Mei 1940, den dag van rouw en droefheid, omdat de Konin gin genoodzaakt was het land te ver laten: Zij volgde waar God riep. En daarmede was zij in de lijn van Wil lem van Oranje, die om Alva's tiran nie uitweek naar Den Dillenburg, om van daaruit het verzet in de Ne derlanden te leiden. Precies zoo deed onze Koningin. Zij ging naar Enge land, omdat zij vandaar uit gelegen heid zou hebben voor de bevrijding van ons land te strijden. En dat heeft ze gedaan met al de energie, waarover zij beschikte, gedreven door een niet te blusschen liefde voor het vaderland. We kunnen in dit artikel niet alles opsommen, wat onze Koningin heeft gedaan gedurende den oorlog. We herinneren slechts aan haar vele radio-redevoeringen, waarin ze ons volk wist te bemoedigen in tijden van zwaren druk. We denken aan haar tochten over den Oceaan, waar zij in het belang van ons volk een Door President Truman 16 thans openbaar gemaakt, dat als voornaamste schuldige in zake den Japansahen aanval op Pearl Har bour op 7 Dec. 1941 luit.-gen. Walter Short moet worden aangemerkt. Ontvluchtte Nederl. S.S.-ers schieten op landgenooten Ongelooflijke toestanden te Heveadorp De bewoners van Heveadorp en Door- werth (twee dorpjes ten westen van Arn hem) moeten 's avonds om half elf binnen zijn. De omgeving wordt n.l. onveilig ge maakt door Hollandsche SS-lieden, die tij dens het mijnopruimen ontvlucht zijn. Ver schillende menschen werden vanuit hinder lagen reeds beschoten en een man liep een kogelwond in den schouder op. lederen avond knallen de verraderlijke schoten uit de omringende bosschen, aldus méldt het A.N.P. Engelschen én Canadeezen maken nu ijve rig jacht en reéds werd een hol ontdekt, gemaakt van bims-platen. gestolen uit de Hevea-fabriek. Een vijftal dezer ongure ele menten kon weer worden opgepikt. DE DUITSCHE HERSTELBETALINGEN EN NEDERLAND. Een woordvoerder van het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft tij dens een persconferentie verklaard, dat N e- d e r 1 a n d, België, Joego-Slavië en andere geallieerde landen, die oorlogsschade geleden hebben, uitgenoodigd zijn, om bij de Engel- sche, Amerikaansche en Fransche deskun digen ten aanzien van oorlogsschade schat tingen in te dienen van de geleden schade en de kosten van de Duitsche bezetting. Weer twee kolenbonnen aangewezen 1 Aflevering zal echter pas later plaats hebben Van 4 tm 8 Sept. a.s. dienen de bezitters van een bonkaart ..vaste brandstoffen ver warming T 509" de daarop voorkomende bon nen ,.45 B.V." en „46 B.V." bij hun leveran cier in te leveren, op elk waarvan t.z.t. één eenheid vaste brandstoffen zal worden ge leverd. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de klantenbinding ongewijzigd blijft gehand haafd, zoodat het aan hel publiek niet is toe gestaan van brandstoffenleverancier te ver anderen. Ten aanzien van turf of gascokes, voox*zoover dit laatste product rechtstreeks van de gasfabriek wordt betrokken, geldt deze klantenbinding evenwel niet. Met de bevoorrading van den handel op de bonnpn „45 B.V." en „46 B.V." zal zoo spoe dig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Aangezien hiermede groote kwantiteiten zijn gemoeid, moet er mede worden gerekend, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, deze bevoorrading pas in den loop van De cember a.s. zal zijn beëindigd. De brandstof- fenleveranciers hebben instructie ontvangen dat met de levering op de thans aangewezen bonnen pas mag worden begonnen, wanneer zij de leveringen od de bonnen „43 B.V." en „44 B.V." alle hebben uitgevoerd. Tenslotte wordt er op gewezen, dat zij die de brand- Stoffenbonnen „43 B.V.", „44 B.V.". „45 B.V." en .,46 B.V." niet binnen de daarvoor vast gestelde termijnen bij hun brandstoffenleve rancier hebben kunnen inleveren, daartoe cp een nog nader bekend te maken tijdstip als nog in de gelegenheid zullen worden gesteld. rede hield voor het Congres van de Vereenigde Staten. Op 10 Mei 1940 wendde de Duit sche Regeering zich in strooibiljetten nog wel op oranjepapier gedrukt tot het Nederlandsche volk, met het verzoek, in verbinding te treden met den Duitschen militairen com mandant. Het antwoord daarop luid de: WIJ HEBBEN EEN KONINGIN! Juist! Door Gods genade bezaten we in Mei 1940 nog steeds de Dochter der Oranjes en we hebben haar mo gen behouden, den geheelen oorlog door. En nu hebben wij haar nog! Soli Deo Gloria! De dwingeland kende de kracht van Oranje. Daarom trachtte hij op allerlei wijze ons te vervreemden van ons Vorstenhuis. Hij gebruikte daartoe vaak dê walgelijkste midde len. Zijn pamfletten blijven bewaard. Bij het nageslacht zullen ze nog te" gen hem getuigen. Alles wat aan Oranje herinnerde moest weg. Onze postzegels, onze munten, de beeltenissen in openbare gebouwen, de namen van straten en Rleinen. Hij beleedigde onze diepste gevoelens van aanhankelijkheid op de grofste wijze. Maar onze trouw aan Oranje kon de tiran niet te pak ken krijgen. Het bleef hier, zooals het de eeuwen door was geweest. Onze oude leuze zegt terecht: „Oranje in 't hart en niemands knecht". De laffe overweldiger mocht meenen over onze lichamen te heerschen. Koningin Wilhelmina bleef de dictator over onze harten! Door alles heen bleef het: „Oranje boven!" God spare haar nog lang voor ons land en volk. Morgen wappert van alle torens en uit alle huizen de nationale drie kleur, symbool van onze eenheid, vrijheid en onafhankelijkheid. Sym bool ook van den onverbrekelijken band tusschen Nederland en Oranje. Leve Koningin Wilhelmina! Leve het Prinselijk gezin! Leve het Vaderland! ORANJE BOVEN MANILLA—BATAVIA DOOR DE LUCHT. WASHINGTON, 29 Aug. (ANP-Aneta). De Civil Aironautic Board heeft de vergunning aan Pan-American Airways uitgebreid en goedgekeurd, dat transportdiensten van Ma nilla via Singapore naar Batavia gevlogen worden, waarbij Batavia eindstation zal zijn. Wat de radi» morgen zal brenoen De hoogtepunten uit het programma Van 7.207.30 uur carillon muziek: 7.30 7.50 uur nationale marschmuziek: 8.159.00 uur Willem Hespe's kinderkoor; 10.0011.00 uur kerkuitzending uit de Nieuwe Kerk te Amsterdam (voorgangers ds Buenk en ds Dönzelmann); 11.1511.45 uur Koninginne dag 1942 in Engeland: 12.3012.40 uur toe spraak van den minister-president voor Stichting 19401945; 14.0016.00 uur Herden- kingsspel uit het Stadion te Amsterdam: 16.00 17.00 uur Symphonieeoncert van Nederl. muziek: 19.15—19.30 uur Reportageflitsen; 19.3020.00 ^uur programma voor de Ned. strijdkrachten: 20.0020.15 uur „Nederland herrijst", rede van H. M. van Randwijk, be kende figuur uit de illegaliteit: 21.0021.40 uur Radiospel „Nederland en Oranje": 22.15 22.40 uur Reportageflitsen van viering Koninginnedag. Ook de Canadeezen vieren Koning'nnedaa Nadat twee weken geleden het hoofdkwar tier van de Canadeesche troepen toestem ming had verleend om bijzondere vieringen te doen plaats hebben, zijn de soldaten te zamen met de Nederlandsche burgers vol geestdrift aan het werk geslagen. Vrijwel elk regiment zal op de een of andere bijzon dere manier den grooten dag vieren. Een officieel défilé voor den burgemeester is het meest gebruikelijk bij een dergelijke viering en in vele plaatsen zal men dan ook van zulk een schouwspel kunnen genieten. De Canadeezen zijn vol lof voor de keurige ver sieringen en zoowel hierdoor als door hun respect voor de Nederlandsche Koningin is hun enthousiasme opgewekt. KINDEREN KRIJGEN EIEREN. Met ingang van 3 September a.s. zijn de bonnen D 663 van de 6e Noodkaart en E 15 van het inlegvel geldig voor het koopen van één ei per bon, bij een handelaar, die eieren op rantsoenbonnen voor zieken pleegt te ver- koopen. Deze bonnen mogen niet worden vooringeleverd. 't Is mogelijk, dat de eieren nog niet direct voorhanden zijn. CHRISTIAAN HUYGENS De situatie van het schip begint er beden kelijk uit te zien. Tengevolge van de explo sie is het in het midden gebroken. Men heeft weinig hoop het schip nog te kunnen bergen. Wal de Bilt zegt. Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, zelfde temperatuur, zwakke wind. ZON EN MAAN. Morgen zon op 6.49 en onder 20.31; maan op 0.56 en onder 16.56. 1 Sept.: zon op 6.90, onder 20.29; maan op maan onder 17.59.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1