Mr. Menten ging eens even naar Amerika T.M.S. „TECHNICUM" Uit den Omtrek NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1945 En we kregen 1 millioen dollar extra Dezer da:,en is mr E. E. Menten, regee- xingscommissaris voor Nederlands Volks herstel, teruggekeerd van zijn reis naar de Ver. Staten. Zijn reis, vertelde hij, was een tegenbezoek aan de Amerikanen, die hier namens de Amerik. oorlogs-herstelcommissie naar Hol land geweest zijn en vervolgens als gevolg van de overweging, dat het nuttig zou zijn Mr E. E. MENTEN, DE MOTOR VAN „VOLKSHERSTEL". Indien iemand uit Nederland naar Amerika zou gaan ten einde een volledig beeld te krijgen hoe men zich in Amerika de hulp aan Nederland denkt. Het steunbedrag aan Holland werd onmid dellijk met een milloen dollar verhoogd. De voorzitter van het Nationale Oorlogsfonds zal dezer* dagen ons land bezoeken. Architecten wien geen blaam treft Nadere mededeeling van den Eereraad. In aanvulling op de onlangs verschenen publicatie van den Eereraad voor de Archi tectuur, betreffende een aantal architecten, die ten onrechte niet voor hun lidmaatschap van den B.N.A. hebben bedankt, nadat deze onder vijandelijke leiding was gekomen en mede zijn voortgegaan met hun contributie daarvoor te betalen, brengt de Eereraad voornoemd ter kennis, dat hem bij nader onderzoëk is gebleken, dat de architecten: G. Adriaans te Amersfoort. J. C. van Dorsser te 's-Gravenhage, M. Duintjer te Amster dam, J. H. L. Giesen te Laren/Amsterdam, ir C. H. Grooten te Purmerend, H. v. d. Kloot Meijburg te 's-Gravenhage, J. Mole naar te Amsterdam, B. W. Plooy te Amers foort, prof. dr. ir. D. F. Slothouwer-te 's-Gra venhage, F. A Warners te "Amsterdam en A. J. Westerman te Amsterdam, wel het lidmaat schap van den B.N.A. hebben opgezegd, zoo dat hen te dien aanzien geen Jol a am treft. (Wij zouden er in dit verband eens de aan dacht op willen vestigen, dat we onjuistheden als bovenstaande zeer bedenkelijk achten, daar eer teer is en met name van een Eere raad de grootste voorzichtigheid t.a.v. zulke publicaties mag worden verwacht. Red.) Het Departement van Oorlog maakt be kend, dat aangezien de groote stroom van heri, die inlichtingen wenschen, wat afwik kelen der werkzaamheden betreft, bezoe kers. die geen afspraak hebben gemaakt. Slechts te woord kunnen worden gestaan op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagmiddag van 14.30 tot 17.30 uur. ACAD. EXAMENS LEIDEN. Geslaagd: artsex. Ie deel mej, C. C. de Jong, Leiden, C. L. Plasman, Den Haag, L. de Boer. Wassenaar, A. Pols, Den Haag, C. A. Winkel, Leiden en A. van Hattem, Leiden; bevorderd tot arts: J. Woensdregt, Wassenaar: F. Drucker, Rotterdam: F. P. Flu, Leiden, A. B. Bijnen, Rotterdam, Th W. van Wijk, Leidschendam en A. Ie Poole, Leiden; cand.ex. rechten M. Huizer, Schiedam, C. A. van Swigohem, Amsterdam en H. R. Bijl, Leiden: doet. ex. rechten: M. Huizer, Leiden en C. de Groot, Den Haag. Universitaire Examens, LEIDEN. 27 Aug. Geslaagd aan de Rijks universiteit te Leiden, voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer E. de Voogt te Den Haag. GEEFT UW PERSONEEL 31 AUG. VRIJ. In overleg met de Stichting van den Ar beid doet de Regeering een beroep op de werkgevers pm, voor zoover dat mogelijk is, 31 Aug. a.s. vrij te geven met behoud van loon. VOORSCHOTEN. Orgelconcert. Hedenavond, 8 mur, zal Jan Bonefaas in de Geref, kerk een orgel concert geven. Het programma bevat wer ken van Jan Zwart, Bach, César Franck en Feike Asma. Opgericht te Rotterdam op 31 Maart 1903. EENDRACHTSWEG 26B, ROTTERDAM. Bouwkunde, Weg- en Waterb., Vliegtuigb., Werktuigb., Scheepsb. en Electrot. Leerstof eerste 3 jaarvWiskunde van de eerste 3 klas sen H.B.S. en tekenen- van Ambachtsschool. Op de dag-TMS, bovendien Al gem. Ontwikk. van MULO A en practijk. Daarna 3 j. Mid delbaar Technisch Onderwijs. Doel Construc teur Cing.) en dan nog één jaar av.curs. v. Bedrijfsleiding. Binnenkort gaan zesdejaars in het op de T.M.S. door de leerlingen ver vaardigd zweeftoestel in Rotterdam oefenen. Een volgend toestel wordt op stapel gezet. Inschrijving tot 22 Aug. en v. 30 Aug.1 Sept. uiterlijk tot 4 Sept. Aanvang van èlle lessen 5 Sept. De Directie van de T.M.S.ir. B. B. DE REGT c.i. en ir E. S. PACEJKA w.i. BOND VAN BELASTING CONSULENTEN. Bij voldonede deelname zullen in OCTOBER 1945 mondelinge examens Deel 1 afgenomen kunnen worden." Inlichtingen: SECRETARIAAT HEEM- RAADSSINGEL 170, ROTTERDAM. Men heeft in Amerika geen idee van het geen we hebben ondergaan, alleen dat we het zwaar te verduren hadden. Wat bepaalde groepen in Amerika nog voor Nederland zullen doen, zal over Volksherstel loopen ten einde bevoorrechting en versnippering te voorkomen. Öp deze wijze zullen kerken, ziekenhuizen en universiteiten het best kunnen worden geholpen. Op het oogenblik is een schip met 650 kisten kleeren en schoeisel onderweg. In verschillende steden worden kleeren en geld ingezameld. Wie iets uit Amerika ontvangt, geve daarvan aan de plaats van herkomst kennis, men zal dat zeer waardeeren. Kerk en School UIT DE EVANG. LUTH. KERK. De algemeene synode der Evang. Luth. Kerk heeft tot voorzitter gekozen dr P. Boen dermaker te Hilversum. Aangenomen werd een voorstel om het aantal synode-leden uit te breiden van 21 op 30. Op voorstel van den zendingsrad werd besloten de Inwen dige zending als taak der kerk te zien. De zendingsraad zal derhalve met enkele leden worden uitgebreid. Aangezien het voorstel om vah de filiaal-gemeente te Loenen- de plaatsen Maarssen en Zuilen opnieuw bij Utrecht te voegen, aangezien de burgerlijke gemeenten door bebouwing één geheel met Utrecht vormen aangenomen werd. zal Utrecht een derde predikantsplaats stichten. Het voorstel tot bijeenroeping van een al gemeene kerkelijke vergadering bestaande uit alle synode-leden, alle dienstdoende predi kanten en een door den Grooten kerkeraad van elke gemeente en filiaal-gemeente aan te wijzen vertegenwoordiger, werd faculta tief gesteld. OVERLEDEN PREDIKANTEN. In den ouderdom van 71 jaar is te Vries (Dr.) overleden ds S. Spaans, em. pred. der Doopsgez. Broederschap. In den ouderdom van 70 jaar is te So meren overleden ds A. Vrijlandt, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. EMERITAAT. Ds M. Onnes, Doopsgez. pred. te Zutphen is voornemens in Jan. a.s. met emeritaat te gaan. JUBILEA. Woensdag 5 Sept. a.s. viert ds G. O. Donner, Geref. pred. te Scheveningen, zijn zilveren ambtsjubileum. Reet. Ds N, Postema, Geref. pred. te Veendam zal op 12 Sept. 25 jaar te Veendam predikant zijn. GEZINNEN VAN N.S.B.-ERS EN DIACONIE Naar aanleiding van de door diverse dia conieën der Ned. Herv.' Kerk gestelde vraag welke houding zij hebben aan te nemen in zake eventueele hulpverleening aan gezin nen welke zonder voldoende inkomsten zijn, omdat de kostwinner op grond van zijn poli tieke gezindheid geïnterneerd is, -kan worden meegedeeld, dat deze zaak de aandacht heeft van de leidende instanties der kerk. Zoolang de Overheid terzake geen bijzon dere regeling heeft getroffen, wordt den dia conieën in overweging gegeven deze geval len als gewone aanvragen om ondersteuning te behandelen. EERHERSTEL VOOR PROF. DR. H. H. KUYPER. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De Generale Synode der Geref. Kerken, kennis genomen hebbende van het rapport van haar deputaten omtrent de aan de publiciteit prijsgegeven particuliere cor respondentie tusschen de hoogleeraren dr H. H. Kuyper en dir K. Schilder; gehoord het gemotiveerde verzoek om eer herstel van dr H. H. Kuyper, die zich door inhoud en publicatie van bedoelde correspon dentie in zijn eer en goeden naam gevoelde aangetast; van oordeel, dat de bedenkinge" - v>°- jsc'huldigngen door dr Schilder in catie tegen dr H. H. Kuyper, diens kwaliteit van deputaat respondentie met de Hooge 0\ bracht, inderdaad een eer en goe-ac. -u.n aantastend karakter dragen; maar ook dat zij deugdelijke motiveering missen en berusten op ongegronde veronder stellingen; spreekt uit: a. dat zij deze bedenkingen en beschuldi gingen tegen prof. dr H. H. Kuyper als deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid niet kan aanvaarden en hem mitsdien, zij het helaas pósthuum, volkomen in eer herstelt; b. dat zij de publicatie van deze particu liere correspondentie ten strengste afkeurt, en c. dat zij besluit van deze conclusies mede deeling te doen aan de familie van wijlen prof. da- H. H. Kuyper, aan dr K. Schilder en aan de pers. Voor de Doopsgezinde kweekschool te- Amsterdam hebben zich thans 20 studenten aangemeld, welk getal naar verwacht wordt nog stijgen zal. Als eersten defileerden leden van het korps Gezagstroepen over de herstelde Morsch- brug. Zit er geen gang in? Bonnen voor de twee vo gende weken 40 Si aretten, ot 10 sigaren en.... 1 doos e lucifers Voor de twee volgende weken, d.w.z. vóór de periode van 2 t/m 15 September, kan men op onderstaande bonnen de er ver melde artikelen bekomen: ALLE NOODKAARTEN VI 600 200 gram bloem 601 250 gram gort 602 100 gram eipoeder 603/604 200 gram suiker 606 100 gram kaas 607 100 gram zout 609, 610 1 rantsoen vleesch NOODKAARTEN VI A, B, C ABC 650 t/m 800 gram brood 655 ABC 656, 657 400 gram brood ABC 658 250 gram peulvruchten ABC 661 125 gram boter ABC 662, 663 125 gram margarine ABC 664 100 gram vet A 665 1 doosje lucifers B 665 800 gram brood C 665 110 gram 'chocolade TAARTEN VI D - 651 800 gram brood 652 250 gram rijst .of kinderm. D 653 100 gram suiker D 654 110 gram chocolade D 655, 656 125 gram boter D 657 125 gram margarine INLEGVELLEN D 14 800 gram brood E 14 250 gram rijst TABAKSKAART 49 2 rants, tabaksartikelen GELDIG T/M 8 SEPTEMBER 608, D658, D660 2 liter melk B 666, C 666... lVz liter melk 611, B 668 1 kg aardappelen A667, B667, C667 2 kg aardappelen De lucifers zullen pas in de week van 9 t/m. 15 Sept. verkrijgbaar zijn. De bonnen 605, A 660, B 660, C 660, A 666, A 668 en C 668 zullen niet worden aange wezen en kunnen worden vernietigd. Bij deelneming aan maaltijden van de Cen trale keukens moeten aldaar bij den kaart verkoop de bonnen 609 voor vleesch en A 667, B 667 en C 667 voor aardappelen worden in geleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door de distributie- diensten te- bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk of aardappelen. Ned. Herv. Kerk. Beroe pen: te Aalten (toez.) (vac. G. P. Klijn) C. I. Dijkhuis te Bergentheim, Aangenomen: naar Schoonrewoerd (toez.) I. Schipper te Bunschoten. Bedankt: voor Alkmaar (vac. J. D. Kleyne) H. Bont te Rotterdam-Delf shaven. Geref. Kerken. Tweetal: te Nieuwer-Amstel-Noord (2e pred.pl.) B. J. A. Streefkerk te Glanerbrug en D, A. Zijlstra te Uithuizen. Aangenomen: naar Murmerwoude C. Bos te Oudega (W.); naar Vroomshoop (2e pred.pl.) H. J. Lambers Heerspink te Hete- ren-Randwijk; naar Wilnis F. Vroon, cand. te Utrecht, die bedankte voor Nieuwolda; naar Zeist (vac. 4e pred.pl.)) P. Kuyper te Aalten. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen: te ten Post L. L. v. d. Vliet te Hyken. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen: te Boven-Knijpe G. v. Veen, em. predikant te Amsterdam en adj. dir. van het Nutsseminarium voor paedagogiek aldaar. SASSENHEIM Voor het zwemdiploma A. zijn geslaagd: Do Simonis, Plonie Schreuder, Riet Philippo, Anneke Leyer, Truus v. Teylingen, Ansje LimSurg, Jannie Kiel, Anke Verdegaal, Bep Hoorn, Tilly v. d. Laar, Ina Berk, mej. G. W. Los, Cisca Homan, Ria Kühn, Annie v. d. Laan, Joop v.d. Berk, Grietje Heemskerk, Ali Molema, Rietje v. d. Kwaak, Maja Zwetsloot, i Tonny Eldering, Benny Roozen, Co Wasse naar, Hilsje Dijkstra, Lies Rotteveel, Jannie v. d. Berg, Catharina Remmerswaal, Nel Rem merswaal, Dik v. d. Kwaak. Voor het zwemdiploma B. zijn geslaagd: Tilly v. d. Laan, Willy Hueber, mej. G. W. Los, Cisca Homan, Joop v. d. Berjr, Grietje Heemskerk, Martha Wesseling, Co Wassenaar, Els Simonis, Do Simonis, Hilsje Dijkstra, Jannie v. d. Berg, Annie v. d. Laan en Peter Bergman. Jubileum. De heer A. Keyzer, werkzaam bij de firma A. Frylink en Zonen, heeft den dag mogen herdenken, dat 'hij 25 jaar bij ge noemde firma in dienst is geweest. Ten huize van den jubilaris heeft de directeur, de heer A. Frylink den heer Keyzer gehuldigd en de prettige samenwerking gememoreerd. Mej. J. Frylink schetste in dichtvorm de gebeur tenissen uit deze 25 jaren. Na het officieele gedeelte bleef men nog gezellig bijeen. In den middag werd een rij toer per auto met den jubilaris en zijn gezin gemaakt. Bevrijdingsfeesten. Ook onze gemeente zal- voor genoemde feesten niet achterblij ven. Woensdag des avonds 6.30 uur zul len in alle kerken dankdiensten worden ge houden. Om 8 uur: gondelvaart in de Sasse- mer Vaart. Op 30 Augustus des morgens 7 u.: Herauten te paard met hoornblazers kondi gen de feesten aan. Op dezen dag zal eerst een groote optocht van schoolgaande kinde ren worden gehouden en daarna verschillen de volksspelen. Des avonds om 8 uur muziek uitvoering door het muziekkorps van de N. Z.~Hollandsohe Tramweg Mij, Op 31 Augustus des morgens om 8 uur Aubade voor het Raadhuis, door de kinderen, daarna weer volksspelen-. Des middags 3 uur: groote optocht 19401945. Vele groote inter nationale figuren zullen van hun aanwezig heid blijk geven. Verder het vermaarde touwtrekken omden wisselbeker tusschen ploegen van 4 voor personeel in dienst van een Sassenheimsohe firma, des avonds 7.30 De Voetbalmatch der Wereldmachten. Dit grootsche feest zal des avonds om 1.1 uur worden gesloten met een groot vuurwerk. RIJNSBURG. Oranjefeesten. Voor Koninginnedag heb ben het bestuur der Oranjevereen., het ge- rnerytebestuur en de schoolbesturen kinder feesten georganiseerd. 's Morgens 9 u. aubade voor het raadhuis, daarna optocht en tractatie en 's middags kinderspelen. Voorts zal er 's avonds 7 uur een gemeen schappelijke kerkdienst gehouden worden in de Groote Kerk. Om half negen geeft de gymnastiek vereen, een demonstratie, terwijl de dag besloten wordt met jodelmuziek, 10 u. bij de Koestraatbrug, Voor 5 en 6 September staan grootsche volksfeesten op het programma. 's Woensdagsvoormiddag wordj een groote optocht van allegorische en historische wagens en bloemencorso van versierde auto's, tilbury's, fietsen enz ge houden. De deelname ,is zeer groot, zoodat het een schitterend geheel belooft te wor den. 's Middags het traditioneele ringrijden voor tilbury's, losse paarden en fietsen, 's Avonds levende-stoelendans, waarvoor erumme belangstelling bestaat. De dag wordt besloten met muziek. Het feest van Donderdag wordt geopend met een concert van de zangvereenigingen „Excel sior" en de „Lofstem" voor het raadhuis. Vervolgens een vrije optocht, waaraan ieder een kan deelnemen. De rij vereen iging hoopt na afloop een demonstratie te geven.ADe middag wordt gevuld met verschillende volksspelen, 's Avonds muziek en om 11 uur vuurwerk aan de overzijde van het Kanaal bij de Groenteveiling. Sport op de feestdagen. Behalve de reeds vermelde demonstraties van gymnastiek en rijvereeniging zullen er als attractie ook wedstrijden in 't hardloopen georganiseerd worden en wel: een estafetteloop voor de scholen op 31 Augustus. De winnende school zal den door de Oranjevereen. uitgeloofden schoolwimpel voor een jaar mogen behouden. Etalagewedstrijd. Ter opluistering van de feesten wordt een etalagewedstrijd gehouden. De deelname is nog lang niet algemeen. Komt middenstanders, waar blijft u? Zet allen het beste beentje voor en maakt een mooie etalage. Het publiek komt zeker kij ken, want de ingezetenen zelf moeten uw werk beoordeelen. Om de versiering van het dorp te stimu leer en, zijn door de Oranjevereeniging prij zen uitgeloofd voor de mooiste gevel-, poort- of straatversiering. A.-R. Kiesveren. De A.-R. kiesvereen. kwam in vergadering bijeen, hoofdzakelijk ter bespreking van de kwestie van de nood- gemeenteraden. In zijn openingswoord deel de de voorz., de heer H. de Mooy, mede, hoe de functies verdeeld zijn. Dhr H. de Mooy Azn., voorz., C. R. Egmond, secretaris, C. Haasnoot, penningmeester, ds H. Post, 2de voorzitter. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van het Centraal Comité waarin afwij zend advies gegeven wordt aangaande de zg. noodgemeenteraden. Het bestuur is er voor, het advies v. h. C.C. op te volgen en dus niet mee te werken. Tijdens de bespreking stelt dr v. d. Laan voor een protest bij de regeering in te die nen tegen den voorgestelden gang van zaken en aan te dringen op verkiezingen op kor ten termijn. Dit wordt met algemeene stem men aanvaard. Met algemeene stemmen wordt besloten niet mee te werken aan het samenstellen van den noodgemeenteüaad, terwijl de C.-H. kiesvereen. van dit besluit in kepnis zal worden gesteld en ook verzocht zal wor den niet'mee te werken. Buurtvereen. „Eensgezindheid". Voor de kleuters van 36 jaar heeft bovengenoemde vereen, een gezellig middagje georganiseerd in Vliethof. Er was gezorgd voor limonade, pruimen en weren, die er bij 't jonge volkje gretig „ingingen, Ter afwisseling werd gezon gen. Mej. Colijn vertoonde de poppekast, wat zeer op prijs werd gesteld. Een uitmun tend geslaagde middag, waarop onze kleintjes echt hebben genoten. GEBOREN: Cornelis H.. zn van C. de Mare (overleden) en M. A. ,C. G. Pe.et; Johannes C., zn van J. J. Iterson en A. Heemskerk; Teunis W., zn van W. A. van dér Meij en R. van der Oets; Klazina W. M., dr van C. van Delft en D. den Heijer; Johanneske J., zn van R. L. van Hogewoning en A. "v. d. Veen; Hendrik, zn van A, Noort en P. Noort; Albertus, zn van A. v. d. Meij en S. S. Kok. ONDERTROUWD: C. Vegt en W B. van der Meij. OVERLEDEN: C. Teljeur-v. d. Vijver, 89 j. ZOETERWOUDE Schaaktournooi. De R.K.S.C. „Zoeter* woude" viert in October haar le lustrum. Ter gelegenheid daarvan organiseert die" ver- eeniging een schaaktournooi op 20 en 21 Oct. in het Patronaatsgebouw te Zoeterwoude. De le ronde wordt Zaterdagsmiddags om 2.30 u. gespeeld. Tussen de ronden wordt een ge zamenlijke maaltijd georganiseerd, waarvoor men zelf brood moet meebrengen. Men kan deelnemen in de le, 2e en 3e klasse. De aan melding dient te geschieden voer 1 October aan D. v. Gelder, Pieterskerkhof 18a te Lei den. waar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Voor enkele deelnemers die van ver moeten komen, bestaat er gelegenheid voor logies te Zoeterwoude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2