mmw gritem ttmawtf tDis' 01 De weg naar Singapore ligt weer open to eerie: 1 April 1924-15 October 1911 WOENSDAG 29 AUGUSTUS I9«S Be seriei 1* Jaargang vanaf 1 Mel 194S, No. 95 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken jptanltfflStidj is "myti bert in tfotbensp«t^ Abonnemenisprijeei. f0.26 per week f 1.10 per maand £3.25 per kwartaa Hoofdredacteur: H. DIEMEi Redactie: B. VAN DER ROS Weldra 340.000 paar schoenen per maand Openhartige erkenning ven Japans onmacht De haven en bet fort van Penang op Malakka liggen onder 't bereik der kanonnen van het slagschip Nelson. Andere Britsche oorlogsbodems liggen ter hoogte van de strategische haven Sabang. Daarmede is de toegang tot de Straat van Malakka weer in Britsche handen en ligt de weg open naar Singapore. Twee vlooteenheden, die snel op- stoomen naar Malakka en Sumatra, zijn gisteren voor het eerst in contact gekomen met plaatselijke Japansche vlootautoriteiten. In Penang is een Japansche officier aan boord gekomen van de Nelson om bespre kingen te voeren met vice-admiraal Walker. Te Sabank kwam een Japansche officier aan boord vam den kruiser London. Met de voltooiing der bezetting van Zui delijk Sachalin, zijn de Russen thans minder dan 60 km van Hokkailo, het Noordelijkste van de Japansche eilanden. Alle eilanden, welke den Japanners dienden tot springplank voor een invasie van de Aleoeten en de toe gangswegen beheerschten naar Wladiwostok zijn thans in Russische handen en van Ja panners gezuiverd. Uit Parijs is gemeld, dat een Fransche ex peditionaire strijdmacht van 8.000 man. die op Madagascar gereed staat om naar Indo- China te vertrekken, opdracht heeft ontvan gen zich gereed te houden teneinde begin September scheep te gaan. In een uiteenzetting „waarom Japan den oorlog verloren heeft", heeft Domei, het Ja pansche persbureau, gezegd, dat Japan zijn overmacht reeds kwijt was lang voordat er sprake was van de atoombom, en zelfs voor dat Rusland Japan den oorlog verklaarde. De aanvallen op de Japansche scheepvaart dwongen Japan, om wat zijn bevoorrading voor de oorlogvoering betreft, afhankelijk te Zijn van China en Mandsjoerije. Met de ver overing van Okinawa door de Amerikanen werd de opbouw van een economische een heid. bestaande uit Japan. Mandsjoerije en China, die in eigen behoeften kan voorzien, een hopelooze taak. De maatregelen om de binnenlandsche industrie onder den grond te laten doorwerken, konden geen gelijken tred houden met de geallieerde luchtaanvallen. ARTHUR rij» OKINAWA Generaal Mac Arthur is aangekomen op het eiland Okinawa, aldus meldt de corres pondent aldaar van de N.B.C. Hij bevindt zich op reis naar Japan, waar hij aanwezig zal zijn bij de bezetting van het Japansche moederland door de Amerikaansche troepen. Admiraal William Halsey is aan boord van het Amerikaansche slagschip „Missouri" gisteren de baai van Tokio binnengevaren. Tevens zijn drie hospitaalschepen de baai van Sagami binnengestoomd, om ca. 36.000 krijgsgevangenen te evacueeren. De slag schepen Duke of York, Missouri. Iowa en South-Dakota zijn ter hoogte van Yokohama voor anker gegaan^ HOE DE OVERGAVE VAN JAPAN ZAL PLAATS HEBBEN. MacArthur heeft gisteren in een order aan het Japansche keizerlijke hoofdkwar tier te Tokio nauwkeurige opgave verstrekt van de gebieden, welke de Japanneezen aan admiraal Mountbatten moeten overgeven. De order zeide: De bevelvoerende Japansche commandant en alle grond-, zee-, lucht- en hulpstrijdkrachten op de Andamanen, de Nicobaren, in Birma, Thailand (Siam), Fransch Indochina ten Z. van den 16en breed tegraad. op Malakka. Sumatra, Java, de Kleipe Soenda-eilanden (Bali, Lombok en Timor) Boeroe, Ceram, Ambon, Kal, de Aroe-eilanden, Tanimbar en de eilanden in de Alfoeren-zee. Celebes. Halmaheira en Nederlandsch Nieuw-Guinea moeten zich overgeven aan den geallieerden opperbevel hebber in Z.O.-Azië. De bevelvoerende commandant en alle grond-, zee- lucht- en hulpstrijdkrachten op Borneo. Britsch Nieuw-Guinea, den Bismarck - Archipel en de Salomonseilanden moeten zich overgeven aan den Australischen opper bevelhebber. Ontruiming van gevangenkampen. De Japansche regeering heeft generaal Mac Arthur er van in kennis gesteld, dat de plan nen gereed zijn voor de ontruiming der kam pen van krijgsgevangenen in of nabij de Ja pansche havens Hakodate, Aomori, Sendai- Jokohama, Nagoya, Wakanoera en Nagasaki. Tevens verzochten de Japanners generaal Mac Arthur te willen bevestigen, dat de geïn terneerde burgers, die in Japan wenschen te blijven, niet gedwongen zouden worden om te vertrekken Zij zeiden voorts, dat er be hoefte bestond aan suiker, melk, chocolade en boter. VERTRAGING IN DE ONDERHANDELINGEN? Gisteren richtte het keizerlijk hoofdkwar tier een radio-boodschap tot het hoofdkwar tier van generaal Mac Arthur om nadere on derhandelingen over de geallieerde voor waarden. Voorts werd in de boodschap me degedeeld. dat Japan alles in het werk stelt om de capitulatie-eischen, die de geallieer den te Manilla hebben gesteld, snel en zon der stoornis uit te voeren. De bevelhebber van de overgebleven Japansche strijdkrachten op de Rioekioe- eilanden heeft langs radiografischen weg order ontvangen contact te zoeken met zijn hoofdkwartier ter zake van aanbieding van overgave. BEZETTING VAN INDO-CHINA Generaal Loehan, die aangewezen is om de Japansche overgave in N. Indo-China in ont vangst te nemen, zal het bevel voeren over de Chineesche troepen, die begin September Indo-China zullen binnentrekken. Tsjang Kai UITREIKING PAKKETTEN VOOR KRIJGSGEVANGENEN STOPGEZET De commandant van het militair repatriee- ringscentrum „Nederland herrijst" te Auster- litz, deelt mede. dat de uitreiking van pak ketten voor krijgsgevangenen met ingang van heden is stopgezet. Alleen zij die een persoonlijken oproep ontvangen, kunnen van Maandag 3 Sept. af de voor hen bestemde pakketten wederom afhalen. Sjek heeft aan Joehan de taak toevertrouwd de overgave in ontvangst te nemen en tevens die van het voorloopig militair bestuur van Indo-China ten N. van den 16en breedtegraad. 6000 Man Fransche troepen zijn in de pro vincie Yoennan samengetrokken en staan ge reed om op te trekken. Het is nog onbekend of zij tegelijk met de Chineesche troepen In do-China zullen binnenrukken. Generaal Mac Arthur heeft luit.-generaal Wainwright, den „verdediger van „Corregi- dor", die gisteren uit Japansche krijgsge vangenschap in Tsjoengking is aangekomen, uitgenoodigd de plechtigheden ter gelegen heid van de Japansche overgave in Tokio te komen bijwonen. Van 1 Sept. af 2 kilo-watt stroom per week Althans voor huishoudelijk gebruik. Het rantsoen electriciteit, dat voor de ge wone huishouding op het oogenblik nog maar 1 kilowatt per week bedraagt, zal voor de maanden September en October worden ver dubbeld. Mochten we over Juli en Augustus te zamen 9 kw. gebruiken, dit zal voor Sept. en Oct. te zamen tot 18 kw. worden ver hoogd, hetgeen ongeveer hierop neerkomt, dat men over de komende twee maanden niet 1 maar 2 kw. per week mag gebruiken. Voor de maanden Nov. en Dec. komt er weer in 't geheel 8 kw. bij, dus zal het totale rantsoen over de beide laatste maanden van het jaar te zamen 26 kw. bedragen of 3 kw. per week. Daarna zal, inden de kolenaan- voeren dan nog niet voldoende zijn, het rantsoen voor Jan. en Febr. weer dalen tot 22 kw. of 2Vz kw. per week, voor Maart en April tot 16 kw. of 2 kw. per week; voor Mei en Juni tot het huidige rantsoen van 9 kw. en voor Juli en Aug. idem. Laten we hopen, dat eer het zoover is, het G.E.B. weer volop reclame zal maken met „Kook electrischj". O EERSTE OPENBARE ZITTING KRIJGS RAAD M.G. Morgen om 11 uur zal de krijgsraad van het Militair Gezag alhier in de conferentie zaal van het B.P.M.-gebouw aan de Carel v. Eiland tl aan te Den Haag zijn eerste open bare zitting houden. HET PROCES TEGEN JOSEF KRAMER Het proces tegen Josef Kramer, den com mandant van het beruchte concentratiekamp van Belsen, zal 17 Sept. beginnen. DAT een aantal inwoners van Zwolle, die aan Canad. militairen ondeugdelijken ster ken drank hadden verkocht waardoor eenigen van hen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, gerechtelijk zullen worden ver- VQjgd. DAT A'damsche brandweermannen zich bereid hebben verklaard ledikanten en an dere huishoudelijke goederen te vervaardigen ten behoeve van de slachtoffers van Arnhem. DAT met ingang van 20 Aug. jJ. de heer C. G. M. van Baar geschorst is als burge meester van Edam. DAT de Prijsbeheersching alle tweede- handschgoederen, die tegen te hooge prijzen worden verhandeld, onherroepelijk in beslag zal nemen. DAT gisteren ter herdenking van den 300-jarigen sterfdag van Hugo de Groot na mens de Ned. en Zweedsche regeeringen kransen zijn gelegd op het monument in de Nieuwe Kerk te Delft. DAT de Min. van Openb. Werken, dr ir. J. A. Ringers, vergezeld van minister van Schaik. heden per vliegtuig, hetwelk bij Voorburg opsteeg, een bezoek heeft gebracht aan Walcheren, waar de dijkwerken bij Veere werden bezichtigd. DAT binnenkort twee K. B.'s zijn te ver wachten inzake de zuivering van het film wezen. DAT de Ned.-Indische autoriteiten met de Odenbach Scheepsbouwmij. een contract hebben afgesloten voor de levering van Dat is 1/3 van de normale Nederlandsche productie Wat de sohoenenfabricage betreft, deelde minister Vos gisteravond per radio mede, dat deze afhankelijk is van den aanvoer van hui den. Hij verklaarde, dat de eerste aanvoer is geschied en dat, tezamen met den binnenla nd - schen huidenaanvoer, de productie binnenkort 340.000 paar schoenen per maapd zal bedra gen, of 30 pet van het normale aantal. Dit aantal is wel niet voldoende om iedereen van een paar schoenen te voorzien, doch laat een beperkte distributie toch toe. GEDROOGDE BANANEN VOOR KLEINE KINDEREN Voor kinderen van 0 t/m 3 jaar zullen 100 gram gedroogde banan'" schikbaar worden gesteld. Om voor dit artikel in aan merking te komen, moet men bon D 664 der zesde noodkaart op 3, 4 of 5 Sept. as. bij een détaillist inleveren. De aflevering zal z«oo spoedig mogelijk plaats vinden. AFLEVERING VAN ROZIJNEN Do rozijnen op bon 545 zullen eerst met In gang van 17 Sept. a.s. worden afgeleverd. DE ENGELSCHE HUISHOUDZEEP Een rantsoen Engelsche huishoudzeep is thans vastgesteld op 8 oz. (ca 225 gram). Engelsche huishoudzeep is ook verkrijgbaar op de nieuwe rantsoenbonnen met het op schrift „een rantsoen artikel A". Per rantsoenbon van artikel A is rant soen Engelsche huishoudzeep verkrijgbaar (ca. 56 gram). IN SEPTEMBER MEER ZOUT EN MISSCHIEN OOK VOOR DEN INMAAK. Naar minister Vos gisteravond voor de radio meedeelde, mag worden aangenomen dat volgende maand het zoutrantsoen op 3 a 4 ons per persoon per vier wéken kan worden gebracht. Bovendien zal dan worden getracht een extra-toewij zingvoor den in maak ter beschikking te stellen. Ontveersachtig Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt, plaatselijk regen en onweer, vrij warm, zwakke wind. ZON EN MAAN Morgen Zon op 6.47 en onder 20.33; Maan op 0.12 en onder 15.43. 1802 booten en pramen, bestemd voor den wederopbouw van den archipel. DAT minister Vos in zijn gisteren gehouden radiorede mededeelde, dat de regeering voornemens is het tabaksrantsoen op den duur te bepalen op twee pakjes sigaretten per week of een overeenkomstig rantsoen tabak. DAT dezelfde spreker verklaarde, dat de fabricage van noodglas bereids begonnen is, enkele baksteenfabrieken spoedig op gang zullen komen en aan de metaalindustrie een grooter kwantum kolen is toegewezen. DAT de voorraad verbandmiddelen, watten en geneesmiddelen weer vrij wel normaal is, dank zij den toevloed van katoen en de tonnen geneesmiddelen, aangevoerd door de ge allieerden. DAT het Internat. Esperanto Instituut zijn werkzaamheden heeft hervat en wederom is gevestigd: Riouwstraat 172. Den Haag. DAT de Vereeniging voor Intern. Jeugd- verkeer (secretariaat Jan van Goyenstraat 44 te Leiden), die zich ten doel stelt de jeugd van Nederland met die van andere landen in contact te brengen, bij het Commissariaat Rechtsherstel een verzoek heeft ingediend tot herstel van reebfen. haar tijdens de bezet ting door de Duitschers ontnomen. DAT het onjuist is. dat de Langstraat bij het adoptieplan vergeten zou zijn. daar deze streek reeds een maand geleden geadopteerd werd door de omgeving van Alkmaar en de hulp hiervan reeds voelbaar is. DAT het Curagaosche Nat. Steuncomité een voorstel heeft gedaan aan Ned. Volks herstel om oorlogswezen op kosten van Cu- ragaosche families te onderhouden. Verkeerde mentaliteit We hebben nog zelden zoo licht over de doodstraf hooren spreken als in den laatsten tijd. Sommigen wekken den indruk alsof massa-executies hun hoogst aan genaam zouden zijn. We aarzelen niet deze mentaliteit ontstel lend te noemen. We hadden haar tot dusver alleen in meer Oostelijk gelegen, streken waargenomen, maa"r de gedachte van het oog om oog en tand om tand schijnt 'veld te win nen als gevolg van den oorlog, willen we aan nemen Jarenlang hebben de mensohen el kaar bij duizenden gedood niet alleen, maar de slachtoffers als gevolg van het beleid en de daden van den bezettenden onderdrukker zijn in grooten getale op allerlei wijzen ten offer gevalen. Het is nauwelijks zes jaar geleden, dat het op principieele gronden pleiten voor het recht der overheid om den moordenaar aan het leven te straffen als eisch der gerechtig heid. door een humanistisch-democratisch blad beantwoord werd met het argument: aanmatiging. We zaten toen reeds dik in de N.S.B.-ers en het voorstel, dat de mogelijk heid van toepassing van de doodstraf wegens landverraad zou brengen, was niet ver meer. Slechts mét een sneer werd de zaak toen af gedaan. Thans lijkt het er meer op. dat de Duit- sche professor gelijk krijgt, die indertijd, naar aanleiding van een gepleegde ernstige misdaad, schreef: straf moet zóó zijn. dat het volk haar aanvoelt als een voldoende boete, en zoo denkt het meerendeel der Duitschers stellig over de doodstraf. De volks-, de massa-instincten worden in deze beschouwing tot rechtsbron. Want de doodstraf is .een rechtsmiddel. Het behoort echter te worden gehanteerd door conscien- tieuse. verantwoordelijke mensohen met zui ver rechtsgevoel. De lynchmethode valt niet onder een behoorlijke rechtsbedeeling. Men praat nu ineens op lulden toon over vergelding. Toen dit voorheen in ernstig be toog aan de orde werd gesteld, was er bij velen slechts hoon en afkeuring. De vergeldingsidee is ontwaakt. We héb ben tegen deze verlevendiging van het rechts- en zedelijkheidsgevoel geen bezwaar indien zij ep den eenig juisten grondslag steunt. Maar het wapen, het rechtsmiddel, moet niet door zekere instincten van laag allooi, door opgewekte massa-haatgevoelens worden be stuurd. Alleen op bewezen schuld moet straf op den grondslag van goddelijk recht als ver gelding volgen. Moet dat de doodstraf zijn, naar het oordeel van den rechter: fiat. Maar dan zelfs niet zonder mogelijkheid van be roep. De doodstraf moet niet iets worden, dat gelijk te stellen is met slachten van dieren. Én dan zonder Einsteins ethisdh-aesthetische afkeuring, dat doodstraf als vergelding waar hij onder omstandigheden wél voor was verruwend werkt. Dat moeten we niet hebben. We behoeven ons niet tot massamoordenaars te verlagen, gelijk de Duitschers en hun handlangers wa ren. die in hun collectieven straff en-lust met de meest elementaire strafbegrippen in bot sing kwamen. Straffen kan thans weer worden overgela ten aan onze bevoegde, onafhankelijke rechtscolleges. Tot het Duitsche niveau moe ten we ons niet verlagen, al heeft ten slotte de Duitsche dichter gelijk gekregen, die voorspelde, dat wie de doodstraf afschaft, haar later weer moet invoeren Doe een daad Er zijn allerlei stichtingen en mstellin- gar in het leven geroepen om de ver zorging der nabestaanden van oud- illegale strijders en de nazorg voor hen, die hulp noodig hebben, ter hand te nemen. De illegaliteit zelve heeft al die instellingen willen bundelen in één groot lichaam, de „Stichting 1940—*45". Op die wijze kan het geheele werk geordend en geregeld worden, overal, in het gansche land. Op dit gebied, zooals in alle zaken van nationaal belang een voorbeeld stellende, heeft H.M. de Koningin reeds een paar maanden geleden aan de Stichting een bedrag van f 500.000 geschonken, en vele particu lieren hebben zich eveneens met gulle hand gekweten van den eereplicht: te geven voor wie zichzelve gaven. Maar nog lang niet allen volgden dit voorbeeld. En toch is dit een zaak, die het geheele Nederlandsche volk aangaat, omdat de voormalige illegale strij ders ook op de bres stonden voor het ge heele Nederlandsche volk. In de week rondom onzen eersten Koninginnedag in de bevrijding is het zeker de meest gepaste gelegenheid dit alles te herdenken en onze opwellende nationale ge voelens metterdaad te toonen door een milde gift aan hen, die tijdens deze dagen een bijdrage zullen vragen, niet als een aalmoes, niet als een offer der liefdadigheid, maa- a's een daad van eenvoudige rechtvaardigheid en bij wijze van een gedeeltelijke afbetaling van de eereschuld, welke de Nederlandsche natie is aangegaan jegens haa~ beste en dapperste zonen. Er behoeft niets meer betoogd te worden, dit is geen tijd van veel woorden. Slechts de daden tellen. De uwe zal zijn: Diep, heel diep in uw zak te tasten en even bereid vaardig en zonder terughouding te geven, als zij zich gaven voor wie uw gift bestemd is. De „Stichting 1940'45". Amsterdam, Postgiro 194045, draagt er zorg voor, dat van de inkomende gelden weduwen en wee zen geholpen worden, niet op een onpersoonlijke, kille wijze, maar hartelijk en door de eigen kameradén van eertijds. Zij zorgen dan. dat de kinderen der slachtoffers van den ondër- grondschen strijd een behoorlijke opleiding zullen ontvangen en zoo noodig kunnen studeeren. Zij dragen er zorg vdor. schoe.sel en kleeding, huisraad en woningen te ver sohaffen aan diegenen, die van het noodig-te beroofd werden, ten gevolge van hun actief verzet. Zij stichten hospitalen en herstel lingsoorden, tehuizen en adviesbureaux. zoo dat de oud-illegale werker merkt, dat hij na afloop van den strijd, die hem geen tijd liet zijn eigen persoonlijke belangen te beharti gen, zich toch niet alleen en verlaten be vindt in dit land, waarin wij thans met recht feest vieren.. Door middel van de „Stichting 1940'45" uit zich aldus de dankbaarheid van het geheele vaderland jegens de oud-illegale werker®.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1