Jliruiur |THits rfft(tfouranl De meeste „Kameraadskes" hebben berouw Geruchten over N.S.B.-Kampen overdreven Dist <11 N Ie serie: 1 April 1»0-15 October 1941 VRIJDAO M AUGUSTUS 1941 Be seri»; le JMrgaag vsaaf T Mei 1945, 74» R Abün nemen tsprijeen 10.26 per week 11.10 per maand 13.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie eo Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 voor Leiden en Omstreken „Stenhwstidj is mijn bert in le Maken „Kleppersen andere nuttige dingen In hetzelfde gebouw, waarin Mussert, Blok zijl, Enklaar, van Genecbten en ruim 3000 andere landverraders hun verdere lot af wachten, zijn ook 1350 vrouwen, die zich tegen 'hun medeburgers en -burgeressen heb ben misdragen, ondergebracht. Mejuffrouw mr Lignac, directrice van de vrouwen af dee ling van de strafgevangenis te Scheveningen. heeft in een kort onderhoud iets verteld over de omstandigheden, waaronder deze vrouwen in haar cellen leven. Voor het groot ste deel werken zij. Met name hebben de vrouwen tot taak alle kleeding, welke ..Volks herstel" ontvangt en weer uitgeeft, te reini gen en te herstellen. Er worden verder „kleppers" gemaakt, en speelgoed, hoofdza kelijk voor kinderen in de getroffen gebie den. Er zijn een naaikamer, een wasscherij en een tuin. Veel aandacht wordt er voorts besteed aan de geestelijke hervorming van de vrouwen en meisjes, die jarenlang vrij willig de Duitsche en Nederlandsche natio naal-socialistische propaganda verkozen. En het merkwaardige is aldus mej. mr. Lig nac dat blijkt, dat vooral onder de jonge ren het allergiootste deel zeer wel reclassa- bel zal zijn. Misschien 10 pot. van de vrou wen is, nu zij de consequenties van haar lid maatschap der N.S.B. voor oogen hebben, deze theorieën nog toegedaan. De rest heeft berouw, het bekende berouw nè de zonde, waarvan de echtheid nog zal moeten blijken Van andere zijde vernamen wij, dat het aantal inwoners van Duindorp op het oogen- blik 967 mannen bedraagt. Een aantal „pio niers", die dit dorp zullen moeten inrichten en gereed maken voor de ongeveer 40.000 politieke gevangenen, die he'. uiteindelijk zal tellen. Er heerscht een ijzeren tucht en er wordt hard gewerkt, maar daarnaast is er ook ge zorgd -voor mensehwaardige levensomstan digheden. Iedere gevangene krijgt het nor- Waarom er nog niet óenoeg nieuw bankpapier is De mi nister-president heeft te Rotterdam 1 in een bijeenkomst van de V.B.W. mee- gedeeld, dat de geldzuivering zoo lang op rich laat wachten, omdat de nieuwe bank- ïiljetten en de nieuwe zilverbons nog niet in voldoende mate in ons land aanwezig zijn. n Deze zijn pas in Februari van dit jaar door' den toen in functie zijnden minister Huys- mans besteld. Voorts deelde hij mede. dat er een z.g. be- lastingreeherche gevormd zal worden, wier "{speciale taak het zal zijn gelden op te spo ren. die zwart verdiend werden, ten einde deze als belasting te innen. Twee atoombommen kostten 90.000 menschen Wat Japan verder door den oorlog verloor. Volgens het Japansche nieuwsbureau zijn iijna 10.000.000 menschen, dat is een zesde ^■an de bevolking van het Japansche loederland, gedood, gewond of dakloos emaakt door de geallieerde luchtaanvallen. AAïamelijk: 260.000 gedood, waarvan 90.000 k>or atoombommen, 412.000 gewond, ffaarvan 180.000 door de atoombommen en .200.000 dakloos iemaakt. Het aantal totaal erwoeste of uitgebrande huizen bedraagt n 'olgens de mededeeling van het nieuws- lureau 2.210.000. Van de 206 steden op het .pansche moederland zijn er 44 vrijwel ge- eel „uitgevlakt", terwijl 37 andere, waar- nder Tokio, dertig procent van hun bébou- iring hebben verloren. DE DIJK BIJ VLISSINGEN GESLOTEN. De zeedijk bij Vlissingen, die bij de ger echten op Walcheren was vernield, is gis- ■ren namiddag gesloten. 10ODE KRUIS-PAKKETTEN VOOR INDIë. Het is voorloopig niet mogelijk Roode ruis-pakketten naar Indië te zenden. Aan et Amerikaansche R. K. is verzocht zooveel tog el ijk levensmiddelenpakketten te zenden, ngeacht de kosten. W eerbericht Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt n geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- fond 18.00: Winderig, koel. In den avond en acht eenige regen, morgen overdag wisse nde bewolking met plaatselijk enkele uien, matige, tijdelijk krachtige westenwind, oei weer. ZON EN MAAN. Morgen gaat de zon op om 6.39 en onder de maan 22.05 op en 8.48 onder. male rantsoen levensmiddelen, echter géén sigaretten rooken is absoluut verboden geen chocolade en geen suiker. Aan de reclasseering wordt ruimschoots aandacht besteed. De zware en de lichte ge vallen zullen worden gescheiden. Wanneer men het deel van het kamp, dat -eeds bewoond is, betreedt, valt direct op, "'at er een absolute krijgstuchtelijke disci- ne heerscht. Men vindt er echter geen oor van het sadisme, dat de Duitsche con centratiekampen tot een hel maakte. Men kan ook voor een krijgsraad komen. Dit zal echter een hooge uitzondering zijn. Arrest, desnoods om den anderen dag water en brood, is de normale strafmaat. Geen 60.000 N S B.'ers vrij, a'dus Schermerhorn Minister Schermerhorn heeft het praatje, dat 60.000 N.S.B.'ers zouden worden los gelaten, tegengesproken. Hij hoopte, dat de bestaande onrust nu verdwijnen zal. 0e aan de grens ingeleverde marken Binnenkort is een regeling te verwachten. Naar aanleiding van enkele vi-agen van gere patrieerde Nederlanders over hun aan de grens ingeleverde marken vernamen we na informatie bij het dep. van Financiën, dat over deze kwestie binnenkort een regeling zal worden bekend gemaakt. Het betreft hier dus geld, dat in Duitschland was verdiend. Er hebben zich daarnaast gevallen van Neder landers voorgedaan die, toen ze naar Duitsch land gingen, hun spaarcenten meenamen en dit aldus uitgevoerde geld, toen ze terugkeer den, eveneens moesten afdragen. In zóó'n geval bestaat er een mogelijkheid dat men, indien men er hard om verlegen is, er al vast een gedeelte van terug krijgt. Men moet zich daartoe schriftelijk tot de afd. Geld wezen van het departement wenden (Kneu terdijk 22, Den Haag) en in den linker boven, hoek van de enveloppe vermelden: Grens- guldens. Overigens moet men de noodige be wijzen van uitvoer kunnen overleggen. Nieuwe bonnen voor vleesch, aardappelen en melk Voor de week van 26 Aug. t/m 1 Sept. zijn aangewezen bon 538 en 539 voor 100 gram versch vleesch of 4 oz. vleesch of visch in blik. bon 540, B573 en B574 voor 2 liter melk. bon B18 en 018 (inlegvel) voor V/2 liter melk, bon 541 en bon B19 (inlegvel) voor 1 kg aardappelen en bon A581 voor 2 kg aardappelen. Bij deelneming aan de centrale keukens moeten aldaar de l-- en A561 voor aard appelen en 538 -oh worden inge leverd. Zelf verzorgers voor vleesch, melk of aard appelen moeten op door de distribu ti edien - sten aan te geven dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor vleesch, melk of aardappelen. ZEEPPOEDER EN SCHEERZEEP MET OCTOBER BeginOctober zal weer een bon voor zeep poeder en scheerzeep worden aangewezen. Over enkele weken zullen de Ned. fabrieken haar productie weer in beperkte mate kun nen hervatten, waardoor binnen niet al te langen tijd het zeeprantsoen over het heele land uniform kan worden gemaakt. Dit be- teekent nog niet, dat men dan over voldoen de zeep de beschikking zal krijgen, maar 't mag wel als een aanzienlijke verhooging worden beschouwd voor die provincies, die tot dusver circa 50 gram per 14 dagen ont vingen. Vandaag hebben H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan boord van het te Rotterdam liggend oorlogsschip „Bellona" de lunch gebruikt. In den namiddag bracht H.KJH. nog een bezoek aan het centraal magazijn van de stichting Nationale H.A.R.K., gevestigd bij de pakhuis Meesteren, waar groote hoe veelheden levensmiddelen liggen opgeslagen, en waar men druk bezig was met sorteeren. Na afloop van dit bezoek woonde HJC.H. in haar hoedanigheid van beschermvrouwe van deze stichting de vergadering bij van het dageljjksch bestuur. De zuidelijke Japansche strijdkrachten ca- pituieeren Zondag te Rangoon. Voeding en medische verzorging waren onvo'doende De Regeeringsvoorliohtingsdienst meldt: Sedert eenigen tijd doen geruchten de ronde over toestanden in verschillende kam pen, waar N.S.B.'ers en collaborateurs zijn opgesloten. Hier en daar is zelfs, gesproken over „nazi-methoden:*. In verband hiermede heeft de chef staf van het militair gezag, generaal-majoor mr H. J. Kruis, vergezeld door den heer Vor- rink, en nog enkele officieren, een persoon lijk onderzoek ingesteld in het kamp te Kam pen en bij Amersfoort. Het resultaat was, dat de geruchten omtrent mishandeling en immoreéle praktijken onjuist of in elk geval ten zeerste overdreven bleken. Er is uitvoe rig en op voet van volkomen openhartigheid gesproken met een twintigtal gevangenen te Kampen, mannen zoowel als vrouwen. Klach ten van zeer ernstigen aard bleken niet te bestaan. Wel zijn de voeding en de medische voorziening tot dusver onvoldoende geweest. Inmiddels echter waren reeds door de kamp leiding maatregelen getroffen, terwijl thans ook door de centrale overheid maatregelen tot verbetering genomen zijn. In Kampen is de directie sedert enkele da gen in andere handen overgegaan, doch een RADIOREDE MINISTER VOS De minister van Handel c.s. ir H. Vos, zal a.s. Dinsdagavond om 9 uur voor de radio spreken over het onderwerp: „Hoe staan wij er in economisch opzicht voor?" „DE ONDERGRONDSCHE CAMERA" OP REIS. Met medewerking van den Regeerings- vooriichtingsdienst zal de tentoonstelling ..De ondergrondsche camera", die met veel succes in Amsterdam geëxposeerd heeft, een tournée door België, Engeland en Amerika maken. Fusie tusschen Noorsche socialisten en communisten is mislukt. blijvende moeilijkheid is. dat de hier ge bruikte kazerne zeer weinig accomodatie en werkmogelijkheid biedt. Daarentegen wordt in Amersfoort even als trouwens in Vugtht door vrijwel alle gedetineerden regelmatig en productief ge werkt onder deskundige leiding. Verdere maatregelen, die eventueel noodig mochten blijken om den toestand in de kam pen waardig te, doen zijn, zullen worden ge nomen. AUDIËNTIE MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN De min. van Binnenlandsche Zaken zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de minister niemand kan ontvangen, tenzij te voren een verzoek om ontvangen te wor den onder opgaaf van de redenen waarom men den minister wenscht te spreken, bij den kamerbewaarder is ingediend. Nieuwe leden Raad van Sta e En Staatsraden in buitengewonen dienst. Ingetrokken is het besluit van den „Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied" tot ontslag van den heer T. Fj. Mul ler Massis als lid van den Raad van State. Benoemd zijn tot lid van dat college: ir J. W. Albarda, oud-minister van Waterstaat, J. Th. Fürstner, luit-admiraal. oud-minister van Marine: dr J. W. Meijer Ranneft, oud-vice- president van den Raad van Nederlandsch- Indië en prof. dr G. A. van Poelje, secr.- generaal van het min. van Onderwijs c.s. Tot staatsraad i.b.d. zijn benoemd: j(hr Tnr dr J. D. H. de Beaufort, secr. van den Raad van State: jhr mr dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, comm. der provincie Utrecht en prof. mr R. P. Cleveringa, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. PROF. DR G. A. VAN POELJE. In verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van State zal prof. dr G. A. van Poelje worden ontheven van zijn functie van direct.-generaal van het Onderwijs en van de waarneming van het secr.-generaalschap van het departement van Onderwijs, K. en W. DAT minister Mansholt Walcheren heeft ezocht met het oog op de te treffen maa-t- gelen zoodra het eiland weer droog is. DAT na een vergelijkend examen tot orga- der Nieuwe Kerk te Delft is benoemd k Jansz. Zwart te Zaandam. DAT alle geruchten over verhooging der Aren van iederen grond zijn ontbloot. (JvDAT voortaan oranjelint zonder textiel- inten mag worden verkocht. DAT het Verbond van Prot. Chr. Werk- vers in Nederland op 12 Sept. in Tivoli te recht een alg. ledenvergadering zal-houden. DAT nog 54 lijken, die bij Haarlem in de >40 'inen zijn aangetroffen, niet konden worden identificeerd en eventueele nabestaanden •nieuw worden verzocht zich mondeling isschen 9 en 16 uur) of schriftelijk te wen- n tot Singel 202 te Amsterdam (C.). DAT te Enschedé 8000 perceelen werden mield, waarvan er nog vóór de bevrijding er 4000 bewoonbaar werden gemaakt, ter- jl na de bevrijding nog 500 huizen konden &rden gerepareerd. >AT het gemeentebestuur een plan voor nieuwe arbeiderswoningen heeft inge- id, welke door woningbouwver. zullen 'den geëxploiteerd. DAT echter het herstel van nog 275 be schadigde woningen en de bouw van 300 noodwoningen voorrang zullen hebben, van welke laatste er op den duur 150 tot perma nente woningen kunnen worden veibouwd. DAT van de 60.000 M2 bestrating,, welke tusschen de tramrails te Amsterdam ontbre ken, er reeds 36.000 M2 zijn hersteld en men met de overige 22.000 M2 binnen 2 a 3 weken gereed hoopt te zijn. DAT het in de bedoeling ligt aan het einde van deze maand een geregelden vrachtdienst te openen tusschen R'dam en New-York. DAT aan A. v. Sonsbeeck, burgemeester van Heino, tegen 1 Sept. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. DAT ook aan Mr M. Sichterman. op zijn verzoek, met ingang van 16 Aug. j.l. eervol ontslag is verleend als burgemeester van Almelo, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. DAT Sir Sholto Douglas, luchtmaarschalk der Royal Air Force, het weekend zal door brengen op het buitenverblijf van Z.K.H. Prins Bernhard ,,'t Spelderholt". DAT door ontploffingen van projectielen de 23-jarige F. v. Bommel uit Helmond en het 7-jarig zoontje van een landbouwer te Neerkamp het leven verloren, terwijl de 30-jarige H. v. Hout uit Helmond en een meisje van 6 jaar uit Neerkamp levensge vaarlijk werden gewond. DAT de Britsche onderminister van Luchtvaart, Sir A. Street, heden in den Haag vertoefde en een bezoek heeft ge bracht aan de R.A.F.-tentoonstelling in den Bijenkorf. DAT met ingang van 1 Sept. benoemd is tot vast hoofd der Rijks Lagere Landbouw school te Lekkerkerk de heer H. H. van Gessel te Pijnacker. DAT de 2-jarige M. Weeg te Veendam in het water viel en verdronk, het zoontje van bouwmeester v. d. Bik uit Ruurlo door eigen onvoorzichtigheid door een militaire auto werd gedood en de 42-jarige Hesselman uit Zenderen door stuurbreuk van zijn motor rijwiel op slag werd gedood. DAT door onbekende oorzaak van de boerderij van D. P. Jensema te Loppersum, 2 groote schuren geheel uitbrandden. DAT in Glanerbrug, een van de voor naamste plaatsen waarlangs repatrieerenden ons land binnenkomen, zich op zoo groote schaal schurft openbaart, dat een polikli niek is ingericht om deze ziekte met kracht te kunnen bestrijden. DAT het Comité voor Maatschappelijken Wederopbouw te Tilburg een concept heeft ontworpen voor een soc.-econ. ordening, waarin wordt voorgesteld te komen tot een ondernemingsraad, bedrijfsraad en een so- ciaal-economischen raad. Zuivering van Kamerleden begonnen Doch verplichting kan niet worden opgelegd De Zuiveringscommissie voor de leden van de Staten-Generaal is met haar werk begon nen. Gisteren zijn de eerste Kamerleden voor (haar verschenen, zoodat het bericht in de N.R.Ct„ dat de commissie op 25 Aug. wel met haar werk gereed zal zijn, wel onjuist zal moeien zijn. Krap genomen zal het hoo- ren der parlementsleden, indien zij allen op komen. toch minstens wél een week vorde ren en daarna zal ook nog een rapport moe ten worden opgesteld. Eer den de gezuiverde Kamerleden over weinigen schijnen be zwaren te zijn ingediend in vergadering kunnen bijeenkomen, het hun voor te leggen wetsontwerp kunnen hebben behandeld en het noodparlement zal zijn samengesteld, zal September wel een heel eind gevorderd zijn. Misschien wel verder dan 18 Sept.. de datum van „Prinsjesdag". Het schijnt, dat er ook Kamerleden zijn, die met de Zuiveringscommissie niets te ma» ken willen hebben, omdat zij van oordeel zijn uitsluitend aan hun kiezers verantwoording schuldig te zijn. Men kan zich ook op het standpunt stellen niet verplicht te zijn tot het verstrekken van inlichtingen en kan dan kiezen: niet verschijnen of wel verschijnen, maar het van de vragen der commissie laten afhangen of men bereid is te antwoorden, gezien de bedoeling der commissie om in het parlement wat ledige plaatsen te maken, ter wijl Kamerleden niet zoo maar op zijde kun» nen worden, gezet. Op den keper bezien schijnt heel deze zuiveringsactie nauwelijks als ernstig te nemen. Heelemaal mis, zeggen waarlijk ernstige lieden. 30 Airustus hooqtijriaq voor de rookers Met ingang van 30 Aug. a.s. zullen alle be zitters van een tabakskaart in de gelegen heid worden gesteld op een nader aan te wijzen bon van deze kaart zich sigaren, siga retten of tabak te verschaffen. Er zal slechts éen soort sigaretten ver krijgbaar zijn, n.l. de Rhodesia-sigaret en slechts in éen prijsklasse n.l. van f 0.75 per pakje van 20 stuks. Door gebrek aan verpakkingsmateriaal zal een gedeelte der Rhodesia-sigaretten verpakt zijn in doosjes en pakjes van vroeger in den handel gebrachte sigarettenmerken. De in houd bestaat echter uitsluitend uit Rhodesia- sigaretten. Zulks is gemakkelijk te controlee ren aangezien alle sigaretten bedrukt zijn met het woord „Rhodesia." HERDENKING SPOORWEGSTAKING 1944. Op 12, 13 en 14 September zal de spoor wegstaking van verleden jaar door het personeel van de Ned. Spoorwegen worden herdacht. Stadsnieuws Kinderuitzendina naar het buitenland Gisteren zijn 78 kinderen uit Leiden en om geving voor den tijd van 3 maanden naar Zwitserland vertrokken. Zij gingen per auto bus naar Woerden, waar zij met een speciale trein, waarin zich vele kinderen uit andere plaatsen bevonden, en ook leidsters uit Zwit serland aanwezig waren, verder reisden. Hedenmorgen is een transport van 46 jon gens uit Leiden per autobus naar Brussel vertrokken. Hier stapten zij over op de trein, die hen naar Parijs zou brengen en vandaar worden zij naar een kasteel. 35 km ten Z.W. van Parijs, vervoerd, waar zij 6 weken zullen verblijven. Binnenkort zullen nog eenige transporten volgen naar Denemarken en Zweden. Deze uitzendingen worden verzorgd door het dis trict Leiden van het Cenfr. bureau kinder uitzending Nederland. Concert op Koninginnedag „Kunst en Ontspanning" geeft Vrijdag 31 Aug. 's avonds om 7.15 in de Hooglandsche Kerk een concert met Suze Luger, Jaap Sto- tijn en Leo Mens als solisten. In verband met de viering van Koninginnedag draagt het programma een nationaal karakter. Het ver meldt uitsluitend Nederlandsche liederen, w.o. twee van Leo Mens uit de nieuwe Ned, Gedenckclanck 1940-1945. Voor orgel en hobo o.m. werken van Bach: het concert sluit met twee oud-Nederlandsche marschen, bewerkt voor orgel BEWIJZEN VAN POLITIEKE BETROUW BAARHEID. Het hoofd van den Politieken Recherche dienst te Leiden deelt mede, dat aanvragen voor het verkrijgen van een bewijs van po litieke betrouwbaarheid 's morgens van 1012 uur aan het bureau, ingang Rem- brandtstraat, persoonlijk moet geschieden. Men dient er rekening mede te houden, dat een dergelijk bewijs niet eerder dan een week na aanvraag kan worden afgegeven. Op den Rijnsburgerweg geraakte de 6-jarige E. v. H. onder een legerauto, terwijl op den hoek Haarlemmerstraat—Jan Vossen- steeg de 50-jarige wielrijder J. P. door een auto werd aangereden. Beiden werden met ernstige verwondingen naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, evenals de 43-jarige J. P. Z., die in de meelfabriek „De Sleutels" met z'n hand in een machine bekneld geraakte. Voor den op 17 September te houden hengel wedstrijd uitgeschreven i.v.m. de lustrumfeesten kan men zich morgen tus schen 2 en 5 uur opgeven in Minerva"; ook voor controleur. Een ieder, die voorwerpen of papieren beschikbaar heeft voor een in October in „De Lakenhal" te houden tentoonstelling over Leidens beleg en ontzet in 1574, wordt verzocht daarvan aan het museum mededee ling te doen. Nationale Feestdag - Nationale Offerdag Geeft aan Volksherstel!

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1