Vreemden Invloed op China en Japan De postbode van 1965 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TATERDAG 15 AUGUSTUS 1945 Buitenlandsch W eekoverzicht Japansche zeden Herinnering aan 1917 Met Duitsche eigenschappen geïnfecteerd Wat Japan kan, lukte niet aan China Eenmaal moest Amerika zelfs retireeren Pétain's trieste einde Engeland in moderne richting. Nationaal gevoel ie goed. Een volk, dat ■weet wat het waard is en wat het kan, en dat. als het pas geeft, ook toont, aal niet licht ergernis wekken. Nationaal "besef moet echter niet ontaarden in nationalisme. Dat is een exces, een een zijdig opvijzelen van hetgeen op zichzelf goed is. Daardoor ontstaan gevaren. Duitsdh- land is er een voorbeeld van. Japan" is een nieuwe waarschuwing im dit opzicht. Het was een land met een wondersnelle ontwikkeling. Als land met volkomen feo dale, middeleeuwsche toestanden, zette het in 1865 de deur open voor vreemdelingen. De Japanner, wien het verlaten van zijn land steeds verboden was, zwermde udt naar alle landen en leerde en nam alles over van de beschaving wat het maar dienstig leek. Het wilde zoo spoedig mogelijk zijn achterstand inhalen en met den meest gevorderde zelfs on gelijke lijn komen. Deze wedstrijd is op den duur noodlottig geworden. Het volk bleef leven uit zijn oude, feodale opvattingen van onderdanigheid en zelfweg- cijfering ten opzichte van de keizers, die de leiding namen bij den concurrentiestrijd met het Westen. Zij hoopten in Azië Japan op het eerste plan te brengen. Aanvankelijk leek het er op. alsof zij daarin zouden gaan dlagen. Geen middel werd daartoe verzuimd. Toen zij b.v. in 1917 nog in oorlog met Duitsbhland waren, toonden zij zich jaloersoh op hun vijand vanwege diens heldhaftigheid, uitkomende in organisatievermogen, eens gezindheid en vaderlandsliefde. Dat lokte zoo aan, dat een der Japansche ministers reeds toen den raad gaf na den oorlog den tegenstander de hand te reiken en hem na te volgen. Dat is gebeurd. Maar zij kregen al spoedig een soort nationalistisch complex. Net als de Duitschers, verbeeldden zij zich dat ieder hen den voet dwars zette bij het streven om in Azië als groot (gestolen) land de leiding te nemen. Om hun doel te bereiken leidde in 1940 de algemeene ..zielsverwantschap" met Duitsohland er toe zich bij de beide as- mogendheden te voegen. De drie genoemde Duitsche eigenschappen waren het volk in gepompt en konden worden geëxploiteerd om den eindaanval op de noodig geoordeelde groot-Aziatische levensruimte te beginnen. Engeland en Amerika waren daarbij de £wee groote tegenstanders, die van den weg naar de gedroomde grootsche ontwikkeling moes ten worden verwijderd. Deze poging werd prompt ondernomen. Men hoopte door de gei*oofde enorme Indi sche hulpbronnen te zullen slagen. Er gebeurde echter een ramp: de uitge vonden atoombom werd noodlottig. Sinds is Mac Arthur de man, die in Japan beveelt en de eerzuchtige Japansche natio nalisten op hun plaats komt zetten. Zij hadden zioh tot den hemel toe ver hoogd. maar worden nu tot de hel toe neder- gestooten. Sinds de aanraking met het Westen heb ben China en Japan getracht hun nationaal streven tot gelding te brengen. China is daarin nooit geslaagd, maar werd volslagen de dupe van zijn contact met de vreemdelingen. Rusland, zijn oudste buur, zat reeds begin 1600 stevig genesteld in Si berië en omstreeks 1640 reeds aan den Stil len Oceaan. Omstreeks 1900 was China min of meer de speelbal van de Westersehe mo gendheden; alle dwongen concessies af. Ver loren gingen die van Rusland (1905) en Duitsohland (1920). Engeland wist zich te handhaven en gaf zelfs Wei Hai Wei niet op, dat afgestaan was zoolang Port Arthur in Russische handen was. Japan zag de vestiging van al die vreem delingen op een gebied, dat het zelf, met het oog op zijn industrie, zoo sterk lokte, met leede oogen aan. In 1905 nam .het Port Arthur na den door Rusland verloren oor log. In 1913 regelde het met Rusland de Ja pansche belangen in Mongolië. Na den eersten wereldoorlog palmde 'liet de Duitsche concessie in China in en sinds wist het voortdurend dieper in te dringen op allerlei wijzen en onder allerlei voorwendsels in het Ohineesohe rijk. Dit alles wekte voort durend grooter haat bij de Ohineezen, maar de Japansche macht groeide zoo, dat zeïfs Amerika er in 1907 min of meer voor reti reerde, zij het op kosten der Ohineezen. Veertien jaar geleden begonnen de Japan ners den grooten aanval op een China, dat sterk verdeeld en dus verzwakt was. Ook dit stuk van Oost-Azië wilden de Jappen hebben. In 1037 werd het oorlog zonder oor logsverklaring. Een belanerijk stuk werd veroverd, maar in de geweldige Chineesche ruimte liep Japan zich verder dood en slaag de er niet in den strijd tot een beslissing te brengen Nu is het einde gekomen en de overweldi ger delft het onderspit. Overwinnaar wordt het groote. maar weinig krachtige, niet- eensgezinde. voor corruptie zeer toeganke lijke China, dat in zichzelf bij voorbaat tal van oude en nieuwe problemen herbergt. Hoe het er mee gaan zal? Het is niet te zeggen. Slechts kan men den mogendheden veel wijsheid toewensohen bij het ontwarren van dit complex van Gor- diaansche knoopen. Het proces-Pétain is ten einde. Wel is hij ter dood veroordeeld, maar met het oog op zijn leeftijd zal executie niet plaats hebben. Hij is naar een fort in de Pyreneeën over gebracht. De Gaulle heeft zijn vonnis in levenslange gevangenisstraf veranderd. De Tanger-conferentie is te Parijs begon nen. Spanje, dat ter eere van den wereld vrede drie dagen lang laat vlaggen, is er niet bij; zijn positie is niet zeer aangenaam in de wereld. Te Parijs kwam een socialistisch congres bijeen. Er is druk beraadslaagd over samen gaan met de communisten. Maar de herin nering aan den Volksfront-tijd wehkt nog na en de communisten kijken nog steeds Moskou naar de oogen. Tot fusie komt het niet, maar tot samenwerking bij de in uit zicht zijnde verkiezingen zijn de socialisten bereid. De Donderdag door den Engelsohen ko ning uitgesproken troonrede onthult voor de naaste toekomst de voornemens van het Labour-kabinet. De koning huldigde allen, die hadden bij gedragen tot het glorierijk einde van den oorlog en gaf de verzekering, dat zal wor den gestreefd naar een wereld van vrijheid en vrede en sociale rechtvaardigheid. Verschillende sociale voornemens werden vervolgens medegedeeld: Nationalisatie van de Bank van Engeland, van de kolenmijnen, energiebronnen en de ijzer- en staalindustrie, een investeeringsbank en ten Slotte een hoog noodige belangrijke uitbreiding der sociale verzekering. Vergeleken met wat wij b.v. reeds kennen en hebben, zijn de voornemens nogal niet zoo daverend, al beteekenen zij voor het En- gelsohe economische le^en wel vrij ingrij pende wijzigingen. Gezien de wijze, waarop de plannen uitgevoerd zullen worden zal moeten worden afgewaoht of van een soort sociale revolutie zal kunnen worden gespro ken. We vermoeden van niet. Wat is een school zonder meester? Daar zal je niet veel leeren, hooren wij U zeggen. In het leger moeten t ook eerst de offi cieren en instruc teurs er zijn, voordat met Uw op leiding kan worden begonnen. Met de uitzending van kader, officieren en kampstaf wordt nu groote spoed betracht, op dat dit alles voor Uw ontvangst in gereedheid kan worden ge bracht. Ned Spoorwegen p-oeeh mïi den dag Organisatie en werklust een voorbeeld voor velen. De Ned. Spoorwegen, die vlak na de be vrijding morsdood schenen, zijn niet bij de pakken neer gaan zitten, doch hebben al duidelijk getoond, dat men z'n organisatie talent en werklust nog geenszins verloren heeft. Zoo vernemen we thans weer, dat de verbinding tusschen Amsterdam en heel het Noorden van ons land is hersteld. Zoowel 's ochtends als 's middags rijdt er weer een trein van Amsterdam naar Enkhuizen, van waar men via het pontveer naar Stavoren aansluiting heeft op Leeuwarden. Vandaar uit kan men per trein heel Friesland en Groningen bereiken. Omgekeerd geldt het zelfde. Voorts rijden tusschen Amsterdam en Haarlem al weer 15 electrische treinen per dag v.v. Het traject RotterdamHaarlem wordt nog met stoomtreinen bediend, zoo dat men, indien men van hieruit naar de hoofdstad wil, in Haarlem moet overstappen. Ofschoon het traject HaarlemAmsterdam nog over enkel spoor moet worden bereden hoopt men nog deze week ook het electri sche net boven het tweede spoor gerepa reerd te hebben, hetgeen opnieuw een ver betering zal beteekenen. SCHEVENINGEN, 17 Aug. Met versche visch waren hedenmorgen aan de markt de motorloggers Sch 195, A. de Niet. met f 11792. de Sch. 39, C. Dijkhuizen, met f8400. de Sch 314. W. Rog, met f 14200 en de Sch. 95. A. Oosterbaan, met f 11802 besomming. Kerk en School NED. HERV. KERK. A a n g e n o m e in, naar 's-Gravenhage (vac. 25e pred.pl.) Dr. G. J. Streeder te Lei den. Bedankt voor Ede (vac. H. Japchen) W. L. Tukker te Elburg; voor Harderwijk J. W. v. d. Linden te Kootwijk. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Leens D. de Boer te Munnekezijl. ACADEM. EXAMENS AMSTERDAM, 17 Aug. Vrije Universi teit. Geslaagd voor cand. ex. Ned. Letteren G. de Vries te Dokkum. LEIDEN, 17 Aug. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld „Bondsstaat en souvereini- teit" de'heer J. N. van den Houten te Rot terdam. GRONINGEN, 14 Aug. Heden slaagde aan de Universiteit alhier voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (L) mejuffr. G. Pr aamstra. EXAMEN HOOFDACTE. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Geslaagd voor A: S. N. I. van Tongeren, Den Haag; mej. M. N. M. van Mullem, Rotterdam: G. A. Molendijk, Den Haag; J. A. A. 't Hoen, Den Haag; J. Christiaanse, Den Haag; J. F. G. Sierat, Valkenburg en C. W. Flinke te Rotterdam. Geslaagd voor B: H. J. van Uden, Den Haag A. W. Vermaat, Dordrecht: F. E. van der Vlies, Schiedam; J. G. M. Weck, Gouda: P. Wiersma, Rotterdam. HAARLEM, 17 Aug. Geslaagd voor het hoofd acte-exame-n A: de dames E. C. Smit, H. E. van Seist, J. M. Verwey, H. M. Suld- geest, allen te An^sterdam, en de heeren P. L. Verbeem te Alkmaar en Th. van der Voorde te Haarlem. Geslaagd voor acte B: de dames M. L. C. Deelen, M. G. A. v. d. Werf, J. B. Adriaens, A. J. A. M. Lucassen, alleri te Amsterdam, en de heer A. J. Bravenboer te Alkmaar. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. Op 16 Aug. zijn 13 candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames: A. M. Zwaters, 's Gravenhage. A. G. Burggraaf. Katwijk a. Zee, M. M. P. v. Bavel, 's-Gravenhage, W. J. Brackmann, 's-Gravenhage, J. C. de Zeeuw, 's-Graven hage, M. W. v. d. Graaf, 's-Gravenhage, E. Molenaar, Sassenheim, J. v. d. Doe. Oegst geest. J. C. van Rijnbach, Leiden, J. Zand bergen, Katwijk a. Zee, C. A. M. J. Rurup, 's-Gravenhage, J. P. M. Sogers, 's Gravenha ge, M. A. M. van Steenhoven, 's-Gravenhage. Dr J. J. G. PRICK HOOGLEERAAR Dr J. J. G. Prick, zenuwarts te Nijme gen, is benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de psychopathologie en neuro- physiologie in de faculteit van letteren en wijsbegeerte en voor forensische psychia trie in de juridische faculteit aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Uit de Omstreken KATWIJK a. d. RIJN. Alhoewel we met 31 Augustus twee dagen feest hebben, wilde de Oranjever. den Nat. feestdag niet zonder meer voorbij laten gaan. Reeds vroeg werd er druk gevlagd en 's mid dags werd bekend gemaakt, dat er 's avonds volksfeesten zouden worden gehouden. Vooral het ringrijden met fiet 9en krui wagens voor de dames oogstte uitbundig succes en ook de stoelendans deed spoedig de goede stemming er in komen. Na afloop bleef het nog langen tijd een gezellige drukte rondom de muziektent. LEIDERDORP. Hulpactie voor West-Kapelle. Vertegen woordigers van het N.V.H. brachten een be zoek aan West-Kapelle in Zeeland om een overzicht te krijgen welk een noodtoestand hier heerscht. West-Kapelle, het eens zoo welvarende dorp, thans een groote puinhoop zonder huis. kerk, schoolgebouw. De Noordzee vindt hier zijn gemakkelijke prooi. Het water overstroomt het dorp. Er is wellicht geen dorp of stad in ons land dat zoozeer van het oorlogsge weld heeft geleden. Van de 650 huizen in het dorp zijn er 600 totaal veranderd in puin. De overgebleven 50 huizen zijn allen zwaar beschadigd. Van de 2400 inwoners vonden bij deze ramp ca. 200 den dood. De inwoners vinden thans een onderdak in de bunkers. Hier wonen zij zonder de beschik king te hebben over kleeding, meubelen, gereedschappen etc. Voor ons, die gespaard bleven van dit ge weld, rust een zware doch mooie en plichts volle taak. West-Kapelle moet geholpen worden. Op 23 Aug. a.s. organiseert het N.V.H. in samenwerking met de H A.R.K. een ophaal dag in de gemeente Zoeterwoude-Leider- dorp. Blijft niet achter, doch geeft alles wat u niet gebruiken kunt, voor West-Kapelle. Geeft kleeding, meubelen, bedden gereed schappen (voor winkeliers en ambachtslie den). Wij zullen trachten West-Kapelle te helpen. Het dorp moet herrijzen. Zoeterwoude-Leiderdorp geeft met milde hand. Voor uw landgenooten in 't verdronken land. Toont uw goede wil om hen te bewijzen Dat ook hun dorp West-Kapelle zal herrijzen NOORD WIJK. De Zondagsdienst der Doktoren zal worden waargenomen door dr De Ruyter, Lijnbaan weg. OEGSTGEEST De noodgemeenteraad. De A.R. Kies- vereeniging heeft in zijn Donderdagavond gehouden vergadering het volgende besluit genomen De A.R. Kies vereen iging „Nederland en Oranje" te Oegstgeest, in vergadering bijeen op Donderdag 16 Aug. 1945 van meening, dat de Regeering alles in het werk moet 6tellen, om zoo spoedig als maar mogelijk is de ver tegenwoordigende lichamen en met name de gemeenteraden langs de bij de wet voor geschreven wijze te" doen plaats vinden: betreurende, dat dit nog niet zal geschieden en dat zal worden overgegaan tot het in stellen van noodgemeenteraden; van oordeel n.l., dat niet meer van de wet telijke voorschriften mag worden afgewe ken, dan strikt noodzakelijk is; vertrouwende echter, dat de Regeering blijkens de verklaringen van den minister president hooge prijs stelt op de handhaving van de rechten des volks en dat zij de nood- gemeenteraden niet zal gebruiken om nor male verkiezingen noodetoos uit te steller; besluit mede te werken aan de verkiezing van de noodgemeenteraad in onze gemeente, mits deze op een redelijke en met het K.B. in overeenstemming zijnde wijze zal worden samen gesteld en gaat over tot de orde var de vergade ring. De avond-, nacht- en Zondagsdienst .wordt waargenomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhehninapark 8, tel. 26274. VALKENBURG. A.R. Kiesver. Voor de A.R. Kiesver. „Ne derland en Oranje" trad als spreker op de heer R. A. den Ouden, van Oegstgeest, die in een heider betoog de noodzaak bepleitte van samensmelting tusschen de A.R. en C.H. Unie, om zoo te komen tot een krach tige Protestantsch-Christelijke organisatie, welke in de naaste toekomst meer dan noo dig zal zijn. Spr kreeg daarbij gelegenheid om het optreden der N.V,B. aan ernstige oritiek te onderwerpen. Op een ingekomen verzoek van den Burgemeester, om eep tweetal personen op te geven, met wien hrj zijn noodige voorbereidingen zou kunnen treffen, om te komen tot samenstelling van een nood-gemeenteraad, heeft de Kiesver. geantwoord, dat zij aan dit doel geen mede werking kon verleenen. als zijnde in strijd met recht en wet. Het heeft de Ver een iging zeer verbaasd, dat de onwettige afzetting van den gemeenteraad, in feite door deze regeering wordt bekrachtigd. VOORHOUT Ondertrouwd: Renee, D. C.. 26 j. en v. d. Tang, W., 26 j.; Overdevest, N. J., 34 j. en v. d. Holst C. M., 27 j. Getrouwd: Hageman, G. J., 28 j. en Ja cobs. T., 27 j. Geboren: Johannes J. C. de Haas, z. v. C. L. de Haas en J. G. v. d. Berg; Helena A., C., d. v. A. W. Deutekom en H. J. Plukker; Petrus Chr. A., z. v. Chr. C. Wessels en J. M. A. v. d. Berg; Marry, d. v. L. Zwanen burg en M. Barnhoorn; Theodora P. M., d. v. W. A. Witteman en Th. C. C. Broekhof; Johannes A., z. v. J. A. Tuyrxman en J. Wol vers. Overleden: Bel, M. J., 14 jaar WARMOND. Mej. J. Bakker slaagde voor het examen H. C. V. costumlère als leerlinge van de modevakschool van mevr. v. d. KaayRoot te Oegstgeest. „Ik ben God en geen mensch". Hosea 11 9b. God is «reen mensch. Hij is meer. Hij is anders. K'i staat boven den mensch. De mensch is geen God. Hij kan zich dat wel verbeelden. Hij kan wel doen alsof. Hii kan tu?ch+en het te zijn. Maar hij is het niet. Hij- is minder. Hij is anders Twee ongelijke grootheden God en mensch. God de verhevene, de heilige. De mensch de geringe, de zondaar Gnd groot in alles wat goddelijk is. De mensch groot in alles wat klein en slecht is. En wat er groot mag zijn in de goede prestaties van den mensch is klein vergeleken bij de groot heid Gods. God alleen is groot. Toch staan ze niet los naast elkaar. God is zoo groot, dat Hij zich klein kan maken als de mensch. Hij is zoo verheven, dat Hij zich neerbuigen kan, en zoo heilig, dat Hij ons in onze zondigheid zoekt. De mensch is schepping Gods. En dit schépsel kan zelfs kind Gods worden door genade. Jezus Christus is waarlijk God. God die mensch is geworden. Maar God. In zijn spreken, in zijn doen, in alles. Hij is ook mensch. In zijn lijden, in zijn sterven. Niets menschelijks is hem vreemd gebleven. Hij is in alles ons gelijk geworden, behalve in de zonde. De eenige zondelooze mensch. omdat Hij God is. Wonder van Gods openbaring, van Zijn nederbuigende goedheid, van Zijn goddelijke genade. Maar. waar God tot ons gekomen is in Jezus Christus en zich zelf aan ons heeft voorgesteld, meer nog: onder ons heeft ge woond. Immanuël, God met ons daar kunnen ook wij in Jezus Christus tot God komen. Paulus zegt: „uw leven is met Christus verborgen in God." (Col. 3:3b). Daarom is de verschijning van Jezus Chris tus in deze wereld van centrale beteekenis. Hij is teeken en waarborg van de bemoeienis Gods met ons. Wij zijn niet aan ons lot overgelaten. Wij behoeven niet om te ko men in onze menschelijke gebrekkigheid en zondigheid. God is in ons midden. Hij doet niet als de mensch. Hij i s niet als de mensch. Maar ontfermt zich wel over den mensch. Lees maar wat er staat in Hosea 11. Het 9e vers luidt: „Ik zal de hittigheid mijns toorns niet uitvoeren, Ik zal niet wederkeeren om Efraim te verderven, want Ik ben God en geen mensch, de Heilige in het midden van U. en Ik zal in de stad niet komen." Of zooals in de vertaling van Obbink staat: „Want ik ben God en geen mensch, een hei lige in uw midden, geen verderver." Geen verderver is God, maar een opboiiwer. een vernieuwer. W ij zijn verdervers Dat hebben we dui delijk gedemonstreerd. Wij zijn menschen. Gevallen menschen. Maar Jezus Christus, die mensch is geworden, wil ons tot God brengen. Dat is eveneens zijn centrale be teekenis. En daarom gaat 't er in ons leven niet alleen om. dat we een goede baan zul len hebben, dat we een menschwaardig be staan zullen lijden, dat we zullen ploeteren en zwoegen en studeeren enz., enz., maar dat we gelooven in Hgm die tot ons ge komen is om ons tot God te brengen. De mensch heeft een hooge bestemming van zijn Schepper gekregen. De satan heeft tot den mensch gezegd in het paradijs: „gij zult als God wezen". Maar dat was specu- leeren op 's menschen ijdelheid. Het was bedrog, verleiding. Johannes heeft gezegd: „Geliefden, nu zijn wij kinderen Gods, en het is nog niet ge openbaard, wat wij zijn zullen; maar wij weten, dat als Hij zal geopenbaard zijn, wij Hem zullen gelijk wezen, want wij zullen Hem zien, gelijk Hij is." Dat kan Johannes zeggen, omdat Hij Je zus Ghristus kent als den Godmensch. als den Verlosser, die God tot ons heeft ge bracht en ons tot God wil brengen. Wij moeten ons niet laten verleiden door den satan, maar ons laten leiden door Gods Zoon. Ook nu. Juist nu. Controle op minderjarige meisjes Verstandige maatregel te Amsterdam In. nauwe samenwerking met de Canadee- sche politie, die personeel en een auto hier voor heeft beschikbaar gesteld, houdt de zedenpolitie te Amsterdam thans geregeld strenge controle in hotels, café's en parken ter bescherming van de vrouwelijke jeugd. De eigenaar van hotel of pension, waar een minderjarig meisje wordt aangetroffen, krijgt een ernstige waarschuwing. Bij herhaling kan zijn zaak worden gesloten. De minder jarige meisjes worden door de politie mede genomen naar het bureau, waar zij door haar ouders kunnen worden afgehaald. Den volgenden dag kunnen de meisjes haar per soonsbewijs terughalen en moeten zij zich zoo noodig medisch laten onderzoeken. moet nu nog leeren loo- pen. En om stevige beentjes te krijgen, moet hij de juiste, 100°/o opbouwende baby voeding hebben. Aan deze voorwaarde vol doet de Nutricia-babyvoe- ding, die ook in de oorlogs jaren onveranderd van kwa liteit bleef en die nu weer in ruimere mate ter beschik king komt. Jong Holland wordt weer gezond

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2