in: |EUettfï*£ jtöTmtnmf =~- Het conflict in de haven van Rotterdam Blokzijl en van Genechten in Sept. voor? iDist <11 Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1945 Se serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, Ne. 85 HOOIGRACHT 85. Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Postrekening 5 8 9 3 6 H. DIEMER Redactie' Christelijk-Nationaal Dagblad y voor Leiden en Omstreken „StaiÜUOSÜdj is flljebifl'Cfl ------ - y myn bert in togfrenspctl* B. VAN DER ROS Wat de werkgevers en wat de arbeiders zeggen De Scheepvaartvereeniging-Zuid heeft een uiteenzetting gegeven van haar standpunt inzake het havenconflict. Betoogd werd. dat de Eenheidsvakbeweging zich niet houdt aan de. „regels van het spel" en daarom niet tot het overleg kon worden toegelaten. Er moet eerst worden onderhandeld, wor den partijen het niet eens, dan doet de rijksbemiddelaar een arbitrale uitspraak krachtens het „Buitengewoon besluit Ar beidsverhoudingen" van 17 Juli 1944. Daarbij hebben partijen zich neer te leggen. De werkgevers onderwerpen zich aan het regeer in gsb el eid: de E.V.B. antwoordde met de eene staking na de andere. Daarvan wordt in de eerste plaats de Nederlandsche be volking de dupe Vervolgens werden de onderscheiden eischen der werkgevers besproken. Het gemiddelde loon der losse havenarbei ders ligt tusschen de f 45 en f 50, de rege ling bij werkloosheid garandeert f 30.90 per week, d.i. meer dan gevraagd werd. Wet telijk is de arbeidstijd 43 uur, voor haven arbeiders evenals voor andere arbeiders. Voor zes uur per dag bestaat geen aanlei ding. Aan elk geregistreerde arbeider is kos teloos een paar schoenen uitgereikt. Werk-, kleeding is er niet. De heele Nederlandsche bevolking lijdt onder een tekort aan klee ding en ondergoed. Over meer vacantiedagen wordt met de erkende organisaties onderhandeld. Er is voldoende geschoold personeel, zoo dat grooter ploegen, die op ondeskundigheid wijzen, niet noodig zijn. Tewerkstelling bij den werkgever, bij wien men gewoon is te werken, is geen bevoorrechting. Er kan binnen de loodsen geschaft worden, het is niet noodig dit „op de keien" te doen. Bewaking van terreinen tegen diefstal is noodig; de maatregel is niet tegen de arbei ders gericht. Na 5 jaar strijd voor onze vrijheid kan geen verplichting tot organisatie in de E.V.B. worden voorgeschreven. Instelling van den Duitschen „socialen voorman" onder den naam „vertrouwens man" op ieder schip is niet te aanvaarden. Een contactcommissie bestaat reedë. Tijdens den oorlog is. in overleg met de erkende organisaties, de ouderdomsvoorzie ning reeds besproken; deze wordt uitge werkt. In de eigenmachtige doorvoering van de 45-urenweek en de ploegenindeeUng door de E.V.B. kan, na overleg met de regee ring niet worden berust. Straks wordt het Nederlandsche volk bedreigd met verla ging van rantsoenen. De arbeidersorganisatie aan het woord. De drie erkende bonden van transport arbeiders zetten in een uitvoerig communi qué uiteen dat zij voor een nieuwe staking geen verantwoordelijkheid kunnen aanvaar den. Zij achten die in strijd met de alge- meene Nederl. volksbelangen, maar even eens met het belang van de havenarbeiders zelf. De erkende vakbonden zijn zeker niet be reid om afstand te doen van het recht tot staken in het algemeen. Maar in deze bij zondere omstandigheden en gezien ook de resultaten, die zooals reeds gebleken is, door onderhandelingen kunnen worden bereikt, AFLEVERING BRANDSTOFFEN PER 3 SEPTEMBER Het Departement van Handel en Nijver heid wijst er het publiek op. dat de brand- stoffenhandelaren pas met ingang van 3 September een aanvang mogen maken met de aflevering van brandstoffen op de geldig verklaarde bonnen 43BV en 44BV. acht zij staking overbodig en daarom onge- wenscht en zelfs schadelijk. Zij zijn aller minst van meening dat de arbeidsvoorwaar den van de havenarbeiders ideaal zijn. Er werd dan ook reeds geruimen tijd voor de bevrijding in het geheim met de werkge vers in onderhandeling getreden omtrent de nieuwe arbeidsvoorwaarden, waarbij belang rijke toezeggingèn werden verkregen. Op 7 Mei, den dag waarop de geallieerde troepen Rotterdam binnentrokken, publiceerden de vakbonden hun urgentie-program. Zij zijn van meening, dat ook voor de vervulling van deze verlangens onderhandelen de juiste methode is en mocht geen overeenstemming verkregen kunnen worden, dan zijn zij, con form het wettelijk voorschrift, bereid om het geschil aan het oordeel van den rijks bemiddelaar te onderwerpen. Gezien den noodtoestand, waarin het Ne derlandsche volk zich nog bevindt, achten zij dit voor het oogenblik een juistere me thode dan het forceeren van stagnatie bij den aanvoer van voedsel, kleeding en grond stoffen die voor de voorziening in de directe nooden moeten dienen. Nieuwtjes uit het rijk der distributie ..DRIE LITER PERTOLEUM OP BON 543.. Met ingang van 20 Aug. zal op bon 543 van de 5e noodkaart 3 liter petroleum verkrijg baar zijn. De bonnen zijn geldig t/m. 15 Sept. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk dat petroleum niet direct overal verkrijgbaar zal zijn. Vóór in levering der bonnen mag evenwel niet plaats hebben. Zij die blijvend verstoken zijn van gas en electriciteit zullen binnenkort petro leum ontvangen op bonnen der kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden. BON 545 INLEVEREN VOOR ROZIJNEN Er zal 100 gram rozijnen per persoon be schikbaar worden gesteld. Om voor deze rozijnen in aanmerking te komen moet men bon 545 der 5de noodkaart op Maandag 20, Dinsdag 21 of Woensdag 22 Augustus a.s. bij een detaillist inleveren. De aflevering der rozijnen zal plaats hebben met ingang van 2 September a.s. Op de voor gort aangewezen bonnen 529 en 530 zal ook 125 gr. havermout per bon verkrijgbaar zijn, mits aanwezig. Landverraders ook nu nog een nachtmerrie Prof. Schermerhorn heeft gisteravond in zijn radio-praatje de noodige aandacht ge schonken aan de geïnterneerde N.S.B.-ers en wat daarmee samenhangt. Hij wees er o.m. op, dat we voor den oorlog gelukkig nooit hebben beleefd, dat menschen zonder aan wijzing van een gerechtelijke instantie, wer den gearresteerd. Wat in de afgeloopen maanden gebeurd is. spruitte dan ook voort dat naar alle waarschijnlijkheid nog in Sep tember een aantal leidende N.S.B.-figuren als Blokzijl en van Genechten zich hier te ver antwoorden zullen hebben. Doch er moet nog heel wat gebeuren, ook wat de materdeele dingen betreft, daar het Bijzonder Gerechts hof helaas ook moet „vechten" om een bureau, een stoel en een schrijfmachine.... Veel slechter nog is het gesteld met de tribunalen, daar er zeer weinig animo blijkt te bestaan om taken in deze colleges te aan vaarden. Spr. betreurde dit en wilde nog eens een bijzonder beroep doen op hen. die voor zoo'n taak worden aangezocht. Spec'a'e vliegdienst voor de regeering De Regeering heeft besloten in het kader van de noodvoorziening Nederland, ter be vordering van het contact tusschen het re- geeringscentrum en de Zuidelijke, Oostelijke en Noordelijke provincies, middels de K.L.M. een regeeringsvliegdienst in te stellen. Kneuterdijk 20, waar eenmaal de Nederl. Pers werd vergiftigd, doch a.s. Dinsdag de eerste landverraders ter verantwoor ding zullen worden geroepen. uit een noodtoestand. We moeten echter weer zoo gauw mogelijk naar normale verhoudin gen terug, opdat de rechtszekerheid, waar we terecht altijd zoo prat op gingen, weer werkelijkheid worde. Na er vervolgens aan herinnerd te heb ben, dat 21 Augustus de eerste zitting van het Bijzonder Gerechtshof op Kneuterdijk 20 zal worden gehouden het betreft hier geen lieden met geruchtmakende namen, doch een aantal ..gewone" gevallen, die dus een richt lijn voor vele andere gevallen kunnen ople veren deelde prof. Schermerhorn mede, Hierna stond spr. stil bij de lichtere ge vallen, als een boer, die om een of andere reden bij de N.S.B. verzeild was geraakt, doch waarvan alle dorpsbewoners verklaren, dat hij nog nooit iemand kwaad heeft ge daan. Wat moeten we met dit. soort menschen doen? Worden ze eenmaal in het Ned. volk weer opgenomen, zooals in het verleden ieder die een misdrijf had gepleegd na reclassee- ring weer zijn plaats vond, of wil men dat niet? Zoo ja, dan is het noodig na te gaan, of dit zonder meer kan. Hierna wees spr op practische moeilijkhe den als het reeds gevorderd zijn van hun DAT dezer dagen te VTissingen zès groote betonnen caissons, die noodig zijn voor het dichtmaken van dijken op Walcheren, uit Engeland zijn aangekomen en de sleepbooten alweer terug naar Engeland zijn om nieuwe caissons te halen. DAT ook uit Zwitserland aan Walcheren hulp wordt geboden en 50 wagons met ba- rakkenmateriaal. dekens en keukengerei zijn gezonden. DAT er thans regelmatig schepen met tex- tielgoederen in Zeeuwsche havens binnenloo- pen en 25 pet. van deze goederen voor het zwaar getroffen Zeeland bestemd zijn DAT als gevolg van het ingrijpen van den minister, die thans zelf de persen van het Leeuwarder Nieuwsblad en het Nieuwsblad van Friesland heeft gevorderd er geen wij ziging is gekomen in de beslissing van het M. G. DAT gisteravond circa een derde van het Springbök-detachement der Irene-brigade, bestaande uit Zuid-Afrikaansdhe vrijwilli gers, uit Den Haag naar huis is vertrokken. DAT het Centraal Bureau voor Documen tatie een uitgebreide enquête wil houden on der alle lagen der Ned. bevolking, ten einde een inzicht te krijgen in de huidige politieke verb on d ingen hier te lande. DAT de repatrieeringsdienst te Maastricht enorme prestaties heeft verricht, ook al van wege de vele Belgen en Franschen die bij hun terugkeer uit Duitschland moesten wor den geholpen en derhalve in Mei b.v. niet minder dan een half millioen rantsoenen ■Voedsel gereed werden gemaakt. DAT het reeds vóór den oorlog opgerichte Genootschap voor den rechtsstaat er bij de regeering op aan heeft gedrongen den rechtsstaat in Nederland zoo spoedig moge lijk te herstéllen. DAT hierbij o.m. gedacht wordt aan het in hechtenis nemen van personen zonder bevél van den rechter, het niet functionneeren van ons hoogste rechtscollege en het trage ver loop der zuivering, alsook der berechting van landverraders. DAT te Amsterdam gisteren de eerste 60 van de 600 noodwoningen voor Walcheren zijn afgeleverd, vervaardigd door de Ned. Scheepsbouw Mij en Bruinzeel uit achter gehouden hout. DAT er een verplichte aangifte bestaat van oorlogspleegkinderen en men zich hier toe moet wenden tot de onlangs door den minister van Justitie ingestelde Cie voor Oorlogspleegkinderen. Heerengracht 410—412 te A'dam (tel. 30981). DAT er nog steeds een verbod van reizen naar het buitenland bestaat en trékkers e.d. niet zonder geldige papieren in België kun nen komen. DAT i.v.m. de zuivering der diverse onder wijsinspecties bezwaren tegen hoofdinspec teurs, inspecteurs, hoofdconsulenten en con sulenten alsook tegen de bij de onderwijs- film in dienst zijnde personen vóór 20 Aug. kunnen worden ingezonden bij mr T. Vroom, Paschlaan 22, Apeldoorn. DAT in de warme da Pen v- A 's de daken van het dorp Warn* 7^p^n van de muggen, en ze als ro**ir IJsselmeer hingen. DAT de „Help Holland Council" te Lon den gisteren de 10.000ste baal aan kleeding heeft verzonden, waardoor de totale ver scheepte hoeveelheid is gestegen tot ruim 1000 ton. Dg* T van de ravage op de terreinen der wereldberoemde Ned. Scheepsbouw Mij te Amsterdam nog geen tiende deel meer over is, doch DAT gezien de leiding en de goede geest onder het personeel de Mij weer stijgt naar de plaats, waar zij hoort. DAT de trekkingen van de laatste twee klassen der loopende Staatsloterij spoedig zullen plaats hebben. DAT maatregelen in voorbereiding zijn om ter zake van de Vennootschapsbelasting de mogelijkheid te openen giften aan N.V.H. en dergelijke instellingen, van de winst af te trekken. DAT de rector-magnificus der Amster- damsche Universiteit een schrijven aan het M.G. heeft gericht, waarin hij het betreurt, dat namen van hoogleeraren, omtrent wie het onderzoek nog gaande is, reeds in de couranten zijn medegedeeld en in één be richt met vijanden en landverraders werden bekend gemaakt. DAT volgens mededeeling van de N.S. met ingang van Maandag a.s. de verbinding tus schen Arnhem en Nijmegen zal worden hersteld. DAT deze dienst zal worden onderhouden met door Canadeezen bestuurde vracht auto's. DAT de gemeente Aardenhurg, (Z.) waar 60 pCt. van de'huizen werd verwoest, reeds plannen voor den wederopbouw heeft ge maakt en er op het Nieuwe Marktplein een nieuw stadhuis zal verrijzen. DAT van de drijvende kunstmatige havens, die gebouwd werden voor de geallieerde landing in Normandië, thans bij de dich ting der dijkgaten op Walcheren gebruik gemaakt wordt en er in het geheel dertig stuks van deze havenonderdeelen verwacht worden. Zelfrespect en arbeidsplicht Wie in 0011 moeilijkein tijd zich in overeenstemming diaarmee gedraagt, zoo noodig met opoffering van persoonlijke in zichten en belangen, bezield door het plichts besef van een heilig moeten, zal eerbied bij anderen afdwingen en behoeft zich voor zichzélf niet te schamen. Hij toont echte ge meenschapszin. Hoe staat het met dit soort betoon van ge meenschapszin onder ons volk in dezen tijd? Er zijn prachtvoorbeelden van. Maar er is ook veel, dat ons schaamrood moet doen worden. Vooral tegenover onze bevrijders van het juk van den overweldiger. Amerikanen hebben reeds als hun indruk uitgesproken, dat ze de Nederlanders na de bevrijding zien als een lui volk. In zijn al gemeenheid is dit oordeel zeker niet juist. Maar zijn er niet tal van verschijnselen, die op het eerste zien dien indruk kunnen ver klaren? En had de Canadeesche officier, een Ne derlander, die Maandagavond voor de radio sprak, niet in menig opzicht gelijk, toen hij wees op allerlei feiten, die niet onbedenke lijke misverstanden zouden kunnen doen ontstaan, tusschen de geallieerden en ons? Allerlei publicaties, soms met scherp com mentaar, zonder zooals bij 'herhaling bleek, voorafgaand deugdelijk onderzoek, waardoor de goede trouw der bevrijders verdacht werd gemaakt, door mededeelingen zonder achtergrond? Enkele bladen hebben zich daartoe geleend. En wie denkt niet aan de vele praatjes, van dezelfde soort, die rond gaan en die ook ter oore komen van onze borudgenooten, die menschen bij duizenden en materiaal in menigte te onzen behoeve hebben geofferd? We schaden op deze wijze grootelijks ons zelf en geven van onze moreéle standing geen hoogen indruk. Mogen we ook herinneren aan de niet on opgemerkt géblevenen, die met de handen in de zakken rondloopen, terwijl overal het werk opgestapeld ligt. In de steden ziet men er zoo wat. De minister-president heeft aangekondigd, dat dit afgeloopen zal zijn voor alle onge huwde werkloozen, die een uitkeering of wachtgeld ontvangen. Zij zullen systematisch worden opgeroepen om in de geteisterde ge bieden te werken. Het plaatselijk loon zul len ze er ontvangen en behoorlijk te eten krijgen. Wie aan den oproep geen gehoor geeft, zal voor een uitkeering niet meer in aanmerking komen. Mocht het aantal opge roepen ongehuwde mannen te klein blijken, dan zullen ook gehuwde mannen worden op geroepen. Voor hen zal een speciale rege ling gelden. Zij ontvangen ook een loon op basis van de arbeidsvoorwaarden ter plaatse, doch hun gezin in de plaats hunner inwo ning krijgt een zoodanige uitkeering, dat het gezin kan leven, alsof de man ter plaatse werkte. Hiermede wordt een nationale plicht ver vuld. Deze arbeidsplicht als burgerdienst- placht door ons al eens aangeduid kan men in zijn moreele be teekenis zien als een bijdrage in den wederopbouw van ons land. Het is alleen jammer, dat zij niet vrijwillig werd aangeboden, maar door de overheid moet worden gevorderd. eigendommen om er dan de aandacht op te vestigen, dat we er ons voor moeten hoeden, in de Duitsche vergeldingsmethoden te val len, al is het niet altijd gemakkelijk zich hiervan te weerhouden. Ieder mensch is ten slotte een schepsel Gods, dat, aan de gerech tigheid onderworpen, ook de kans dient te krijgen langs den. weg van schuld en boete het leven te hervinden. Vervolgens komend tot de diverse klach ten, die over de kampen zijn gehoord, merk te spr. op, dat aan den eenen kant slapheid van bewakers is geconstateerd en anderzijds soms excessen. Het zal daarom noodig zijn geestelijke leiding aan de kampen te geven, ook ter voorbereiding voor den tijd, dat ze in de maatschappij terugkeeren. Tenslotte is er nog de kwestie van den dreigenden winter, daar verschillende kam pen voor winterverblijf ongeschikt zijn. Hier en daar zullen daarom nieuwe kampen moe ten worden gebouwd, doch de daarvoor be- noodigde materialen zijn ook dringend ver- eischt voor de verwoeste gebieden. Daarom zal het bouwen van nieuwe kampen tot het uiterste worden beperkt. Het is derhalve noodzakelijk op korten termijn al diegenen uit te schiften, waarvoor termen tot vrijla ting, zij het voorwaardelijk, in afwachting van hun berechting in overweging kan wor den genomen. De regeering overweegt om voor deze vrijlating nieuwe normen op te stellen. Zij heeft te dier zake heden eenige overwegingen aan de Nationale Commissie van Advies voorgelegd met het verzoek op korten termijn hierover het gevoelen van dit college te mogen vernemen. De Groote Adviescommissie der Illegaliteit maakte reeds een meening kenbaar, die in groote trekken de instemming van de regeering heeft. Het gaat er thans om, zoo spoedig mogelijk maat regelen t>e nemen, die de geheele behande ling van deze zaak een stap dichter brengen bij het normale rechtsbestel, zooals dat voor den oorlog de trots van het Nederlandsche volk uitmaakte. OP BON 537 ZEEP VOOR ZES WEKEN De hoeveelheid zeep van ongeveer 225 gram welke men op bon 537 kan koopen, moet dienen voor het gebruik gedurende de eerstvolgende zes weken, derhalve tot en met 29 September a.s. De bon is even wel slechts geldig voor het koopen van zeep tot en met 1 September a.s. Weerbericht Verwachting medegedeeld door het K.N. M.I. geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond: Iets warmer, plaatselijk ochtend mist, overdag gedeeltelijk bewolkt en over wegend droog; zwakke wind. ZON EN MAAN. Zondag: Zon op: 6.30 u.; zon onder: 20.57 u.; maan op: 18.41 u.; maan onder: Maandag: Zon op 6.31 u.; zon onder: 20.55 U.; maan op: 19.33 u.; maan onder: 2.27 u. Zaterdag 25 Augustus Roode Krnfa-I&g, Steekt de vlaggea uitt

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1