JHmtue tift(tfouraitf Vijandelijkheden in beide kampen gestaakt UDlSt DERDE CHR. SOC CONGRES Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 KATERDAG 11 AUGUSTUS 1945 2e serfe: le Jaargang: vanaf 7 OTef 1945. No. Abonnementsprijzen f0.26 per week f 1.10 per maand f3.25 per kwartaaJ Hoofdredacteur: H DIEMER Redactie: B VAN DER ROS Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie eo Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 M$tauhmstitb Is 9btbk**S my ti bert in tegbenspa^ De Capitulatie 'van Japan Nauw contact tusschen de geallieerden Radtio Tokio heeft aangekondigd, da. alle operaties zijn opgeschort. Zoo meld de vanochtend A.F.P. u'iit Brussel, waar op uit Washington de (mededeeling kwam dat er heden geen operaties plaats zou den vinden tegen de Japansche eilanden. Dit laatste bericht steunde op een tele gram van Go earn, hetwelk door de Ame rikaanse he ministers van Oorlog en Ma rine wend1 bevestigd. Twee Amerikaansche luchthelden die het hunne tot Japan's capitulatie bijdroegen. President Truman deelde gisteravond mede. dat die regeering van de Vereenig- de Statten in mauw contact staat met die regeeringen van Engeland, Rusland en China, aangaande het Japansche aanbod toit overgave. Hij voegde er aam toe, dat dit aiïïes was, wat er op het oogenblik van te zeggen viel. Zijn verklaring wordt opgevat als be vestiging, dat alle vier groobe mogend heden thans het Japansche aanbod heb ben ontvangen. Klaarblijkelijk zijn (thans onderhandelingen gaande met het oog op de fonmoileerintg van een gezamenlijk antwoord. Irutussehen is de dag van heden in Argen tinië tot vacantiedag verklaard. In de Japansche uitzending waarin bereid heid tot capitulatie werd megedeeld, in het belang van den algemeenen vrede en om een eind te maken aan het nameloos leed, dat een gevolg van den oorlog is, werd nog gezegd: De Japansche regeering is be reid de voorwaarden te aanvaarden, opge somd in de gemeenschappelijke verklaring, die op 26 Juli te Potsdam is uitgevaardigd, met dien verstande, dat deze verklaring geen eisch bevat, welke de rechten van den keizer als souverein heerscher zou aan tasten. Op dit oogenblik werd de uitzending on derbroken, weer even hervat, zweeg weer en keerde niet terug. Londen ontving de tijding met vreugde: de bevolking maakte geen verschil tusschen voorwaardelijke en onvoorwaardelijke capi tulatie. Het kabinet kwam direct na ont vangst van het bericht bijeen. Om half 3 gisteren wist Bern nog van niets, om half 4 Truman nog niet. Stock holm. dat met Bern intermediair was, be vestigde het bericht. Volgens Domei heeft de Japansche regeering verklaard, te hopen dat de voorwaarde, door haar gesteld voor haar capitulatie, door de Geallieerden aan vaard zal worden. Zij wacht op een ant woord. Die voorwaarden zijn: Prijsgeven van alle veroveringen. Voorts zijn de geallieerden niet voornemens de Japanners te vernieti gen of onder slavernij te brengen. De Japan sche strijdkrachten zullen ontwapend en naar huis gestuurd worden. De regeering moet alle hindernissen uit den weg ruimen, die aan een herleving van de democratie in den weg staan en de vrijheid van het woord, van godsdienst en gedachte en eerbied voor de rechten van den mensch invoeren. De Japansdhe oorlogsindustrieën zullen ver nietigd en herstelbetalingen in natura ver richt moeten worden. De geallieerde bezet tingstroepen zullen uit Japan worden weg genomen, wanneer de doelstellingen zijn be reikt en een vredelievende, verantwoordelijke regeering is gevormd overeenkomstig den wil van het Japansche volk. Op het Witte Huis te Washington is ook zwaar geconfereerd. Het onder Sowjet invloed staande Buiten- Mongolië heeft Japan ook nog den oorlog verklaard. In Londensche officieele kringen sprak men van een ietwat weifelende stap in de richting van capitulatie. Anderen ver moedden, dat Rusland nu zal pogen Port Ar thur terug te krijgen. ONAANTASTBAARHEID VAN DEN MIKADO. Reuters diplomatiek correspondent schreef: Het is bekend, dat in China, en in mindere mate in de Westersche democratieën en de Sowjet-Unie, een sterke neiging bestaat te gen het aan de macht laten van het Japan sche keizershuis, hetgeen door de Japan ners als voorwaarde wordt gesteld voor hun aanneming van het ultimatum van Potsdam. Vooral in Tsjoengking is men er diep van overtuigd, dat het keizershuis de directe bron is van het Japansche fascisme. Het blijft mo gelijk, aldus zegt de correspondent, dat een eisch tot abdicatie van den huidigen keizer een uitkomst uit de moeilijkheid zal geven. Over de houding der geallieerden tegen over den Mikado valt nog niets met zeker heid te zeggen. Of de Japansche vorst zal kunnen aanblijven en zoo ja onder welke voorwaarden, daarover loopen dé meeningen sterk uiteen, zoodat we het verstandig oor- Twee mud kolen om te beginnen Bonnen moeten spoedig worden ingeleverd. Deze maand zal de kaart vaste brandstof fen verwarming T 509" worden uitgereikt. Het zijn de bonnen 43 en 44, die voor de periode 13 Aug.1 September zijn geldig verklaard. Zoo spoedig mogelijk zal er een eenheid vaste brandstoffen op afgeleverd worden. De aangewezen bonnen moeten, zoo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk op 1 Sept. a.s., worden ingeleverd tegen ontvangstbewijs bij den brandstoffenleverancier, bij wien men als klant staat ingeschreven. Indien men als gevolg van verhuizing naar een an dere gemeente zijn bonnen niet meer bij den vroegeren leverancier kan inleveren, of indien men dit jaar voor het eerst in het bezit van een brandstoffen kaart is of wordt gesteld en dus nog niet bij een brandstof fenleverancier staat ingeschreven, of indien de brandstoffenzaak, bij wien men als klant stond ingeschreven inmiddels is opgeheven, is men vrij in de keuze van een leverancier. Voor turf geldt hetzelfde. Aan geëvacueerde gezinnen zullen de brandstoffenkaarten op een later tijdstip worden uitgereikt. Voor kamerverhuurders en pensionbewo ners zal, zoo eenigszins mogelijk, nog een regeling worden getroffen. Evenals t.a.v. niet-particuliere huisbrand verbrui kers, zoo als ziekenhuizen, etc. zal hierover nog een nadere publicatie volgen. deelen de officieele standpunten af te wachten. TSJANG KAI SJEK BERAADSLAAGT. Generalissimus Tsjang Kai Tsjek heeft de voornaamste leden van zijn regeering bijeen geroepen ter bespreking van het Japansche capitulatie-aanbod. LITER KARNEMELK BESCHIKBAAR. Op Bon 5(21 wordt mede een V2 karnemelk beschikbaar gesteld. Dit geldt voor de ge meenten Leiden, Oegstgeest, Noordwijk. Kat wijk. Hildegom, Voorhout, Noord wijkerhout. Rijnsburg. Valkenburg. Leiderdorp, Hazers- woude, Zoeterwoude, Warmond. ZON EN MAAN Hedenavond gaat de zon onder om 21.13 u. en de maan om 22.58 uur. Morgen komt de zon op om 6.18 uur, om onder te gaan om 21.11 uur, terwijl de maan dan om 10.57 uur opkomt en om 23.14 uur ondergaat. Maandag komt de zon op om 6.20 uur en gaat ze onder om 21.09 uur. Voor de maan luiden deze tij den dien dag 12.05 en 23.30 uur. *pr .'|l Zoo snorden de machtige superforten met hun dood en verderf zaaiende last naar het Rijk wiens zon plotseling roemloos onderging. DAT Prinses Juliana, die gistermiddag in de Residentie een huishoudelijke vergadering van den raad van beheer van „Volksherstel" bijwoonde, op het nieuws van Japan's capi tulatie reageerde met den uitroep: „Geluk kig!" DAT een militaire auto van de pont bij de Moerdijkbrug te water is gereden en 2 der 7 inzittende militairen verdronken. I>AT Prins Bemhard gistermiddag per vlieg tuig Amsterdam heeft bezocht om in ae Bijenkorf een tentoonstelling van het werk der B.S. vóór de bevrijding te bezichtigen. DAT te Eindhoven is opgericht een „Ver een iging tot bevordering van de goede film in den ruimsten zin". DAT de Ned. Volksbeweging den minister president telegrafisch verzocht heeft met alle beschikbare middelen den strijd tegen den zwarten handel aan te binden. DAT dr J. Ridder is benoemd tot thesau rier-generaal van het dep. van Financiën. DAT oud-minister prof. mr C. P. M. Romme tijdens de Duitsche bezetting een heel merkwaardig boekje geschreven heeft onder den titel „Nieuwe Grondwetsartikelen. Een bijdrage tot herstel en vernieuwing." DAT in dit boekje, hetwelk is uitgegeven, bij Urbi et Orbi te A'dam, o.m. gepleit wordt voor het reserveeren van openbare ambten voor de belijders der verschillende gods diensten, terwijl het één-Kamer-stelsel en een slechts gedeeltelijke rechtstreeksche verkiezing vian parlement, prov. staten en gemeenteraad worden aanbevolen. DAT als gedelegeerde der Zwitsersche Prot. Kerk ds Heinrieh Hollstern uit Zürich een rondreis door geteisterd Nederland heeft gemaakt en daarbij ook de transporten van kinderen tusschen 6 en 1B jaar ter sprake zijn gekomen. DAT Zaterdag 18 Augustus om 3 uur te Aerdenhout het herstellingsoord voor oud- illegale werkers „Kareol' zal worden ge opend.. DAT te Laren met bijzondere eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. D. Janssen (heer Jan), die als hoofd der N.S.F. in het Gooi door de Duitschers in Zaandam was gefusilleerd. DAT tegen een Amsterdamsche vrouw, die in Februari j.l. haar tweejarig -hongerend en huilend kind in haar opwinding een klap gaf met doodelijk gevolg, een gevangenis straf van 8 mnd. is geëisoht. DAT in Groningen 400 padvinders dapper meehelpen aan 't binnenhalen van den oogst. DAT de heer J. H. Sprocked is afgetreden als voorz. en als lid van de Curagaosche Sta ten en nog diverse andere mutaties worden verwacht. DAT ter zuivering van het P.T.T.-personeel van het telephoondistrict Arnhem gaarne onderteekende klachten worden ingewacht bij den heer A. C. A. Hartman. Biesdelsche- laan 12 te Velp (Gld.). DAT de C.C.D. een scherpe controle be gonnen is op de vervalsching van melk,waar bij in sommige gevallen zelfs 30 pet water wordt gevoegd. DAT de NecJ. regeering in de Ver. Sttaen nog 13»/2 millioen kg rijst heeft liggen, een artikel, dat thans zelfs in Amerika niet meer te koop is. DAT van a.s. Maandag af de Zweedsche Luchtvaartmaatij voorloopig iederen Maan dag, Woensdag en Vrijdag retourvluchten van Stockholm op Amsterdam gaat onderhou den met een tussdhenlanding te Malmoe. DAT aldus de vele Ned. vrouwen, die uit Duitsche concentratiekampen verlost werden naar huis zullen worden getransporteerd en de PTT, alsook bepaalde zakenlieden (via de KLM) van deze verbinding gebruik kunnen maken. DAT zij, die iets te vorderen hebben van den Ned. Volksdienst. Winterhulp, Nat.-Soz. Deutsche Arbeiter.partei en wat daarmee ver band hield, zich vóór 1 Oot. moeten wenden tot Geestbrugweg 60 te Rijswijk (Z.H.). DAT bij Urk een schip is gelicht met oude Ned. kerkklokken, dat op last van de Duit schers naar Duitsohland moesten worden ver voerd, doch daar nooit aankwamen. DAT de bevolking van Vlissingen weer de beschikking heeft gekregen over een bad huis, dank zij de welwillendheid van den Commisaris der Kon. Marine. DAT met ingang van gisteren alle verbods bepalingen voor het reizen naar Zeeland zijn opgeheven. DAT echter de vestiging in, of de terugkeer naar de gemeenten in Zeeland in verband met de woningschaarschte ten strengste ver boden blijft. DAT door de groote reislust der Friezen de passagiensdienst LemmerAmsterdam v.v. met het passagiersschip „C. Bosman,' (1800 reizigers) is uitgebreid. DAT in de omgeving van Geleen 2 men- schen tengevolge van ondeugdelijke cognac om het leven zijn gekomen. DAT dezer dagen te Middelburg een par tij Amerikaansche damesmantels en japo*v- nen is aangekomen, die zijn overgedragen aan de Prov. Zeeuwsche H.A.R.K. DAT In Heyen (L.) de gebrs. van Dijk door een landmijn zijn gedood. DAT in het zwaar getroffen Drunen in de Langstraat 30 betoon en noodwoningen gebouwd zullen worden. DAT thans ook naar Friesland de aanvoer van kolen mogelijk is door heit openstellen van de Maas, waardoor schepen van 1500 ton rechtstreeks naar de Frieeohe haven kunnen wuren. Wanneer verwarring der geesten intreedt of nieuwe vraagstukken oprijzen, is het noo dig, zich op de beginselen te bezinnen. Dan kan de mensch de eenzaamheid opzoeken en beproeven met zichzelf klaar' te komen. Een enkelen keer zal aangeboren zelfgenoeg zaamheid tot de begeerde rust voeren, meestal zonder dat eenige geestelijke vrucht rijpt, doch in het algemeen is samen onder zoeken, toetsen en uitwisselen van gedachten noodig om tot vaste steunpunten te komen. De menschheid is op elkaar aangewezen en de Schepper van alle leven bedoelt op deze wijze Zijn raadsplan uit te voeren. De oud-e Christenheid hield zijn concilies om de dwalingen, in de Kerk binnengeslopen, uit te bannen. In ons eigen land kwam de Synode te Dordrecht samen, fel bestreden om zijn uitspraken en daden, doch niettemir van de meest groote waarde voor de ont wikkeling van het kerkelijk en geestelijk leven tot op vandaag. Doch ook op ander terrein is de samen - spreking en het samenonderzoeken in he' groot noodig. Welke is de taak der Christenen op maatschappelijk en sociaal gebied, wan neer de tijden veranderen, nieuwe vraag stukken zich aandienen en onrust der geesten zich aanmeldt, en het hoe en waarheen de ziel beroeren! Zoo is het te verklaren, dat thans in de neuwe geschiedenis voor de derde maal In ons land de roep om een Christelijk-Sociaal Congres wordt vernomen. Het eerste Congres van dezen aard is gehouden in 1891, in een tijdperk, toen het Christelijke volksdeel in Nederland zich zijn taak bewust werd om de beginselen te doen spreken op alle terrein van het leven. Het liberalisme, hetwelk alles in zijn boeien had geslagen, was over zijn hoogtepunt heen. Zijn eenheidsstreven op zui-ver humanistdschen grondslag dikwijls van ondraaglijken dwang vergezeld, werd niet meer geduld, nooh door Protestanten, noch door Roomsch-Katholieken. Daarnaast was nog méér oog gekomen voor de schrille contrasten, welke de maatschappelijke samenleving deed zien, en zoo gingen arm in arm het emancipatiestreven der Protestant- sche Christenen en de zucht naar betere sociale toestanden. Het Congres werd geopend door dr Kuyper met zijn magistrale rede over „Het sociale vraagstuk en de Christe lijke religie" en heeft den stoot gegeven tot allerlei vorm van Christelijke actie, en het tweede groote gebod, het liefhebben van den naaste, voor de praktijk van het leven méér op den voorgrond geschoven. Merkwaardig was het samengaan van Christenen uit de verschillende kerken. Niet hoog genoeg kan dit Congres worden aangeslagen. Allerlei spinrag is uit de hoofden weggebezemd en perspectieven werden geopend, welke jaren lang het optimisme voedsel gaven. Zeven en twintig jaar zou het duren eer dit Congres navolging vond. Weer was het een tijd. waarin nieuwe vragen op maat schappelijk gebied opdoemden. De wereld oorlog van 19141918 had afgerekend met oude inzichten en ook toen ging het verlan gen uit naar betere toestanden, naar recht vaardiger verdeeling van het bezit, naar pas sende verhouding tusschen de maatschappe lijke groepen, in het algemeen naar een ge lukkiger samenleving. Gelijk er alle eeuwen door een diep verlangen is naar een wereld zonder schrijnende tegenstellingen. En ook nu weer gevoelden de Protestantsóhe Christenen behoefte zich te bezinnen op de beginselen naar Gods Woord, zonder welke de twee groote geboden: :God lief te h-ebben boven alles en de naaste als zichzelven. nim mer kunnen worden nagej-aagd. Ook dit tweede groote Congres gehouden Maart 1919, verzamelde zijn deelnemers uit alle schakeeringen van het positief-pro- testantsche volksdeel. Natuurlijk traden tegenstellingen aan den dag. doch liinen konden worden getrokken voor de taak in de eerstvolgende toekomst. In 1919 had men overigens d^n wind 'n de zeilen. Beide groote Drotestantsche partijen, die der anti-revolu- tionnairen en christeliik-historischen, en de groote Christeliik-sociale organisaties werkten =amen. Verschillende ministers begroetten het Congres, waaruit de belangstelling der Regee ring bleek. Aan het slot werd de algemeené wensch uitgesproken, dat het nu geen zeven en twintig jaar zou duren vóór het Derde Congres zou gaan dagen. Deze wensch is niet in vervulling gegaan. Wéér zal pas 27 jaar na het tweede de mogelijkheid bestaan een derde samen te roepen. En daar gaat het nu om. Jaoans zon ter kimme De vlag uit. Nu voör Indië. Gode zij dank. Het thans naderend einde van den gruwe- lijken wereldoorlog, waarvan de aanstichters er van zelf volkomen te gronde zijn gegaan, zail der menschheid een zucht van verlich ting ontlokken. Een onzegbare druk, is van haar afgewenteld. Inzonderheid ook van one Nederlanders. We kunnen nu de hoop koes teren, dat allen, die nog in gevangenis of concentratiekamp kwijnen, eerlang de vrij heid zullen herkrijgen, die ze sinds begin 1942 zoo smartelijk misten onder een fana tiek en, wreeden vijand. Velen zullen het niet hebben overleefd helaas. Maar nu is op ongedachte, wonder lijke wijze de vijand op de knieën gebracht. Wat zal er in Indië over zijn van onze cul tures en bedrijven, van Zending en onder wijs, van medische zorg en cultuur? We weten het niet, maar dit kunnen we wel zeg gen, dat er. dank in onze harten leeft nu het: „tot hiertoe en niet verder" geklonken heeft en we straks weer kunnen beginnen aan den opbouw van het vernielde. Dat zal niet wei nig zijn. Maar Nederland zal zijn zonen en dochters weer, als in het verleden, willen afstaan om Indië te brengen het beste, dat het zelf aan te bieden heeft en bovendien het allerhoogste voor leven en beschaving: den zegen van het Evangelie in den ruimstoen

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1