Oorlogsvrijwilliger op weg naar Indië Engeland s aandeel in de atoombom DENKRICHTINGEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 9 AUGUSTUS W4» Vertelt van zijn indrukken onderweq Een van onze lezers, die op 23 Juli j.l. als oorlogsvrijwillige^ zijn reis naar Ned.-Indië bezon, schrijft ons daarover. Aan zijn onop gesmukt relaas ontleenen we het volgende: Op weg naar Engeland. Maandag kwam ik van verlof terug in Mill en reeds den volgenden avond zaten we om twaalf uur in den Duitsdhen verlofgangers- trein. In den prachtigen maannacht reden we door Peel en Kempen en Belgisch Bra bant Ostende tegemoet. Met vieren in den coi'pé eezeten. probeerde ik niet zonder suc ces een slaapje te pakken. In den vroegen moreen passeerden we Gent. dat met zijn to rens in de hooge lucht -op een sprookje leek. p- -v,d°<=che kazerne was, vergeleken met Mill, een ideaal verblijf. Geen stof meer en de v:"me douche was een verkwikking en het eten was nog beter dan in ons Peel- kamo: aardappelen, worteltjes, veel vleesch en par> met een heerlijk stuk gebak er in; Om het hart van een soldaat te stelen bij zooveel streling van de tong Daarna ,.tea". zeiden we al. Ook het ontbijt was stevig en naar onze beffriupen m'n meer weelderig. J-^ fins (eetblikjes) hebben druk emplooi aan d?n looo°ndeo band der maaltijden. Schoon zün ze zoo: drie ketels kokend water staan klaa'-: rein'gen steriliseeren. naspoelen. Amerikaansch systeem. Tusschen de bedrij ven Hoor stop je je sokken, want geen moe- de" dat nu meer voor je. p-.-.-lorrig,morgen even de stad in. De vroa?or zoo mooie badnlaats ziet er triest uit. Ovo-jd oren plekken. Veel puin is opgeruimd sm-*- het bombardement van 1940. maar hier er daar liggen er toch ook nog restanten uit dar» nazomer van 194* van hu:zen en gebou- v"i. die door de moffen werden ongeblazen. V°le hotels en winkels zijn beschadigd, zon der uiten. leeg. De boulevard is gedeeltelijk weer in orde gemaakt, maar overal ontdekt ge no? de sooren van verdedigingswerken, geweldige brokken beton, restanten van ko- ]0cc-nio bunkers. On de plaats, waar het groote Casino stond, staan nu nog enkele geweldige bunkers. Ostende.... bijna een doode stad. Vertrek naar Engeland. Donderdagmiddag (26 Juli) verlieten we Ostende. Tal van Engelsche soldaten waren er on de boot. die hen naar huis bracht. Met vreugde trokken zij de hunnen tegemoet, onze groep verliet huis en haard en toog met enthousiasme naar de plek. waar onze voor bereiding als kader voor de expeditionaire fnprh't in Indië zou beginnen. Er stond vëel wind. de lucht was betrok ken Geleidelijk verdween Ostende uit het gezicht We Dasseerden nog een troepen- sctro en hadden er schik in. dat onze boot met ziin bruisend en schuimend kielzog ach ter zich sneller liep^We droegen allen zwem vesten: een kussen op den rug en op de borst. De slapers kozen al spoedig het vest als hoofdkussen op het dek. Zeven uur in den morgen doemden aan de.kim de krijt rotsen van Engelands kusten op. De aanblik bdeide allen. Een uur later stoomden we tus schen geweldige pieren de haven van Dover binnen. Toen v/e aan de kade meerden, stond de trein voor Londen al klaar. Nauwelijks waren we ingestapt of het bevel: uitstappen weerklonk. We mochten het station verlaten, maar de bagage moest achterblijven. De eerste gang was naar de eetzaal. Het menu: aardappelen, boontjes met vleesch. een diep bord met pap en pudding Het smaakte best. al hadden de meesten geen vork en lepel bij zich. zoodat ze zich moesten behelpen met. bet deksel van het groenteblikje en een zak mes. Het was i" geval gezellig. Maar de pudding was nog niet verwerkt of het. signaal om in te stappen werd gegeven. Het werd hollen. Precies op tijd vertrok de trein voor de nachtelijke reis naar Wolverhamp ton. waar ons kamp in de prachtige Midlands ligt. Aanvankelijk rijden we tot Folkestone vlak langs de kust en passeeren enkele tunnels. Een sensationeel gezicht is de allerwege brandende "straatverlichting. Het gaat rege nen. de nacht daalt. Dan teekent zich steeds duidelijker een groote lichtplek tegen den donkeren hemel af. Middernacht rijden we Londen binnen, passeeren de Theems, een groot krachtstation, huizen, huizen...... De kussens van den trein bieden dan een zachte rustplaats. Ik kom weer bij kennis als de trein op onze plaats van bestemming stopt. Weldra zijn we in den prillen zomerochtend Aangedronoen op spoedige verkiezingen Open brief aan den minster-president. Een groep personen heeft aan den minister, president een open brief gericht, waarin er op wordt aangedrongen zoo snel mogelijk tot de grondwettige bestuursvormen terug te keeren en die maatregelen te willen nemen, waardoor nog in 1945 plaatselijke en lande lijke vertegenwoordigende lichamen zullen worden gekozen. AUDIËNTIE MINISTER VAN OORLOG. De minister van Oorlog zal voortaan op liederen eersten en derden Maandag van de maand van 14.0017.00 uur audiëntie ver- leenen. Aanvragen hiertoe, waarin duidelijk de redenen van de audiëntie worden om schreven. moeten uiterlijk tien dagen van te voren het departement bereikt hebben. Men wordt tevens verzocht de enveloppe aan de buitenzijde te voorzien van het opschrift „Audiëntie"'. Een ieder aan wien door den minister audiëntie zal worden verleend, ontvangt van te voren van den kamerbewaarder vah den minister een schriftelijken oproep, welke tevens als bewijs van toegang tot het depar tementsgebouw dient. NAT. ADVIFSCIE OVER NOODPARLEMENT EN VERKIEZINGEN. Op de jongste vergadering van de Natio nale Adviescie -werd op initiatief van de le den Meijerink. Dewez. Biewenga en Algera besloten de regeering te verzoeken met hel moodparlement den grootst mogelijken spoed te betrachten. Daarna werd door de leden Goedhart. Brandenburg. Dichtveld, Soendto. Van Randwijk, Wagenaar en -De Groot de vraag gesteld, of er geen openbare uiteenzet ting gegeven moet worden t.a.v. het door de onderscheiden kabinetten-Gerforandy gevoer de beleid. Een commissie zal prae-advies Uitbrengen. Ten slotte besloot de vergadering, even eens op voorstel van den heer Goedhart e.s., op 10 Aug. a.s. de bepaling van het tijdstip der Kamer- en Gemeenteraadsverkiezingen i aan de orde te stellen. op marsch van Lodsall naar het kamp Een schitterend landschap, zooals de mooiste, die we in eigen land kennen. Het breakfast wacht ons: brood, worst en.... een krenten bol. Wat wil je nog meer! Dik en rond gaan we naar een barak met kribben en.... stroo- zakken. Militair dus. Ieder gaat drie dekens halen en zoekt den slaap tot tegen den noen. De volgen-Je dag is bestemd voor het ont vangen van kleeding en uitrusting en Maan dag vertrekken we naar het eigenlijke trai ningskamp. dat weer wat verder wegligt en wel bij Glasgow in Schotland. Ziedaar de eerste belevenissen van een ser geant van het ..Royal Netherlands Army" tusschen het verzamelkamp Mill tot voor de deur van het oefenkamp. Voor ons jonge mannen kwam de eene sensatie na de andere en allemaal van aangenamen aard. Wat er nu komen gaat, hoop ik een vol gend maal te vertellen. Nieuw systeem voor de schoenendistributie Begint in de tweede helft van Augustus Binnenkort zal op beperkte schaal een begin worden gemaakt met de normale schoenendistributie, zoodat ook degenen, die in sommige gevallen zelfs 2 jaar ge leden een aanvraag voor schoenen heb ben ingediend, in het bezit worden gesteld van een sohoenenbon. Het land zal daartoe in vijf kringen wor den verdeeld, welke een voor een bevoor raad zullen worden. Kring I zal voor het eerst schoenen ontvangen, kring II daarna en zoo vervolgens iedere kring, zocdat steeds in één district schoenen zullen wor den gedistribueerd. Thans staat nog niet vast of t-z.t. als kring V bevoorraad is, kring I weer schoenen zal ontvangen, of dat dan de distributie van schoenen weer landelijk zal geschieden. Deze regeling geldt alleen voor straatschoeisel en niet voor werksehoeisél. Hiervoor blijft de landelijke distributie bestaan. Zoo spoedig mogelijk zullen nadere be richten volgen over de indeeling in de dis tricten. Reedis thans kan worden medege deeld, dat in kring I in de tweede helft van deze maand met de distributie kan worden begonnen. Men wende zich vooralsnog niet tot de distributiediensten of schoenhandela ren, dooh wachte nadere berichten af. (Hoe is het met de menschen die in geen 5 jaar schoenen hebben gehad? (Red.). Weer een bon voor petroleum in aantochi Met ingang van Maandag 13 Augustus zal voor het geheele land mei uitzondering van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, weder om een boni worden aangewezen voor petro leum. Verstrekt zal worden: aan personen van 5 jaar en ouder V2 liter en aan kinderen bneden den, leeftijd van 5 .jaar 1 liter petro leum. De betreffende petroleumfoomnen zul len geldig zijn van 13 Augustus tot en met 8 September. Ook is een regeling in een •vergevorderd stadium van voorbereiding om, zoodra de aanvoer dit toelaat, aan gezinnen die geheel verstoken zijn van gas of andere verwarmingsbronnen voor koken, een extra hoeveelheid petroleum te verstrekken. De distributiediensten zullen binnen zeer korten tijd aan gegadigden formulieren ter invulling doen toekomen, waarna uitreiking van petro- leum-kookkaarten spoedig zal kunnen volgen. OUD-MIN. WELTER ZIET GROOTE PERSPECTIEVEN IN ZUID-AMERIKA. Oud-minister Mr Ch. J. I. M. Welter is na een verblijf van negen maanden in Zuid- Amerika, waar hij in opdracht der Neder- landsche regeering een onderzoek heeft in gesteld naar de mogelijkheden van herstel en uitbreiding van de betrekkingen op han dels-, industrie- en scheepvaartgebied met deze landen, in Nederland teruggekeerd. De minister heeft zich zeer optimistisch over deze mogelijkheden uitgelaten. Men deelt ons mede. dat H. M. de Koningin met ingang van 1 Augustus j.l. benoemd heeft tot haar dame du palais mevrouw L. Th. de Beaufort, geboren baronesse van Harden- broek. Mevrouw de Beaufort is de moeder van Binnert de Beaufort (allias Lange Jan van de K. P. Arrysterdam). die in Februari j.l. voor zijn vaderland gevallen is. Zij stond steeds in nauw contact met haar zoon en werd na diens ontsnapping uit de gevangenis m 1943 zelf als gijzelaarster geruimen tijd gevangen gezet. VLIEGTUIG IN DIENST VAN HET A.N P. Ten einde de nieuwsvoorziening in ons land te bespoedigen, heeft het A.N.P. een vliegtuig in dienst gesteld. Gisteren werd de eerste vlucht uitgevoerd. Van Den Haag naar Eindhoven, waartoe lt.-vlieger E. Hoekstra als piloot fungeerdëT Opgestegen werd te Voorburg en 40 minuten later had het toestel den 200 km langen tocht afgelegd. Het be treft hier een dagelijkschen besteldienst naar verschillende uithoeken van 't land. Minister-president Attlee heeft over deze gebeurtenis een verklaring afgelegd. Hij zeide o.a.: Voor de regeeringswisseling had Churcnm een verklaring opgesteld, waarin hij o.a. schreef: ..In 1939 hadden geleerden van vele landen ingezien, dat het vrijmaken van ener. gie door atoomsplitsing tot de mogelijkheden behoorde. Geweldige problemen waren hier aan echter nog verbonden en weinig geleer den zouden toen hebben durven voorspellen, dat de atoombom in 1943 gereed zou zijn voor het gebruik. Niettemin waren de mogelijk heden van het project zoo groot, dat H M. regeerdng het verstandig achtte het onder zoek hierin voort te zetten. Het onderzoek werd hoofdzakelijk verricht aan de Engelsche univei'sifceiten. Een commissie van vooraan staande geleerden onder leiding van Sir George Thomson adviseerde. Er werd volledig contact on-derhoud^n tusschen de geleerd en in Engeland en de Ver. Staten. De vorderin gen van het werk gingen zoo vlot, dat m 1941 een redelijke kans bestondi, dat de atoombom voor het einde van den oorlog kon worden geproduceerd. Op 11 October 1941 stelde President Roo sevelt voor om alle pogingen te coörddnee- ren. Een aantal Britsche geleerden vertrok daarom naar de V.S. In den zomer van 1942 moest men besluiten, of men het werk zou doorzetten met het op groote schaal bouwen van fabrieken. Ohurchill zeide, dat Engeland op dat moment zich geen inbreuk op zijn oorlogsproductie kon veroorloven, en dat bo vendien in Engeland de fabrieken binnen het bereik van de Duitsche bommenwerpers zou den liggen. Men besloot dus tot productie in Amerika. Het grootste gedeelte van de in spanningen en practisch de geheele geweldige kosten kwamen daarna neer op de autoritei ten van de V.S., die door een aantal Britsche geleerden werden bijgestaan. Canada leverde de grondstoffen voor het project in zijn ge- heel. ,3ij de gratie Gods", zeide Churchill, .beeft de Britsche en Amerikaansche weten schap alle Duitsche pogingen voorbij ge streefd. Deze laatste waren Van grooten om vang. doch bleven ver ten achter. Wanneer de Duitschers ooit de zeggenschap over deze natuurkrachten zouden hebben verworven, zou dit de uitkomst van den oorlog wellicht veranderd hebben. Door onze ..Intelligence Service" en luchtmacht werden alle pogingen in het werk gesteld, om in Duitschland alle installaties op te sporen, die geleken op de in Amerika gebouwde fabrieken. In den win ter van 1942 op 1943 werd door vrijwilligers van Britsche commando's en Noorsche troe pyen ten koste van zware verliezen tot twee maal toe een aanval ondernomen op opslag plaatsen van zoogenaamd „zwaar water", dat aangewend wordt in een van dé mogelijke procédé's voor atoombommen. Met den twee den aanval werd volledig succes geoogst. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Dinteloord P. P. J. Mon ster te Amersfoort; te Lopik Jac. de Vries te W outerswoude. Aangenomen naar Schiedam (vac. J. W. Tonsbeek) dr W. C. v. Unnik, em. pred. te Voorburg. Bedankt voor Leerdam (2e pred. pl.) J. J. v. Krift te Renswoude; voor Utrecht (voor de Stadszending) A. v. d. Hoeven te Warns- veld. Geref. Kerken. Tweetal te Thesinge G. Lugtigheid te O. en N. Mirdum en J. v. d. Staal te Gorre- dijk. Beroepen; te Buitenpost (2e pred. pl.) P. v. Til te Een (Dr.); te Middelstum D. de Boer te Munnekezijl; te Thesinge G. Lugtig heid te O. en N. Mirdum. Aangenomen naar Uithuizermeeden Th. Boersma te Oudega (Small.) Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Vlaardinge* D. Driessen te Rotterdam-Z.; naar Utrecht (2e pred. pl.) B. J. Oosterhoff te Drachten. „Het is nu aan Japan, zich te realiseeren wat de gevolgen zullen zijn van een voortzetting van het gebruik dezer verschrikkelijke mid delen ter handhaving van het recht over de geheele wereld. Bidden wij. dat deze ver schrikkelijke werktuigen gemaakt zullen blijken, om den vrede tusschen de volkeren te herstellen, en dat zij, inplaats van mate- looze vernieling op den aardbol te veroorza ken, een blijvende bron van voorspoed voor de geheele wereld zullen vormen." Sir John Paget Thomson, een van de groot ste autoriteiten op het gebied van de a toom- wetenschap en wetenschappelijk adviseur bij het Ministerie van Luchtvaart sinds 1942 is een zoon van wijlen Sir J. J. Thomson, 'die den Nobelprijs won in 1906. een-en-dertig jaar voordat Sir George dezen kreeg toege wezen. Sir James Ohadwick. die deel uit maakte van een technisch comité, is ook een Nobelprijs-winnaar, die het ongeladen par tikel „neutron" ontdekte. Gen. Synode der Geref. Kerken Br G. Brillenburg Wurth tof hoogleeraar benoemd. £«J«rale synode der Ger. Kerken heeff met 47 tegen 1 stem tot 6e hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool teJKampen be noemd dr G. Brillenburg Wurth, Geref. pre dikant te Rotterdam-Z.. om onderwijs te ge ven in de ethiek en de methode der Evange lisatie. Voorts droeg de Synode met algem. •stemmen aan prof. dr K. Dijk op het onder wijs in de dogmatiek, welke opdracht prof. Dijk aanvaardde. De Synode gaf aan 't curatorium opdracht voor de volgende Synode 'n voordracht in te dienen voor een benoeming van een hoog leeraar in de dogmatiek. Voorts besloot de Synode *t lectoraat te Kampen af te schaffen. Prof. dr J. Ridderbos bracht rapport uit in zake de kerkelijke moeilijkheden. Dr W. G. Harrenstein werd benoemd tot geestelijk verzorger voor de militairen. Deze bracht de wenschelijkheid ter sprake om ter verzorging van de militairen te Londen, een predikant te stationeeren, alsmede de kwestie van de reisattesten. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmorgen 9 uur. INSTITUUT „KERK EN WERELD" Aan het instituut „Kerk en Wereld" dat binnenkort zijn werkzaamheden zal aanvan gen. zijn tot docenten benoemd Ds F. J. Pop, N.-H. Pred. te Delft en voor de helft van rijn tijd, Dr H. Berkhoff, Pred. te Zeist. Als directeur van het internaat zal optreden Dr. F. Boerwinkel. Dit instituut beoogt de opleiding van: so ciale werkers (sters), jeugdleeraren( essen), leiders of leidsters aan een volkshoogeschool en hulppredikanten. De bedoeling dezer laat ste functie is, dat er permanente krachten komen, die het werk verrichten, thans door de hulppredikers verricht. Iemand dus. die tn een bepaald rayon het gemeentewerk ge heel voor zijn rekening kan nemen. Als secretaris van het directorium treedt op de heer E. M. van Diffelen te Abcoude. Examen hoofdakte. Geslaagd voor het hoofd akte-examen A: P. W. van Niel te Leidscheralam, mej. C. M. Mulder te Den Haag, mej. W. Baggus te Vlaardingen, G. J. van Berkel te Leimuiden, A. P. de Boer te Delft. Geslaagd voor B: A. P. Heus te Maassluis, J. C. Boekkooi te Leiden, Ph. Baardman te Neder -Hard imx veld, N. J. Witteman te Hoog- made, A. Stravu te Rotterdam. NED. DELEGATIE OP DE UNRRA- BIJEENKOMST De samenstelling van de Ned. delegatie in de vergadering van de Unrra te Londen is als volgt: mr A. Th. Lamping, gevolmachtigd minister, voorz. Leden zijn: dr W. Huender, hoofd van het bureau Na-oorlogsche vraag stukken aan het dept. van Buitenl Zaken; jhr Th. Röell. toegevoegd handelswaarnemer van Ned.-Indië te Londen en C. A. baron Bentinck, referendaris aan het dept. van Handel en Nijverheid. Op ongeregelde tijden herhaalt zich in de staatkundige ged a ch ten wissel i ng het debat over de "antithese. Die wordt niet erkend, zeggen sommige schrijvers tegenwoordig, en althans behoort zij de politieke verhoudin gen niet te beheerschen. Toch schijnt deze veel besproken figuur er nog steeds te zijn. als men ten minste let op de opnieuw opgedoken leus: de antithese moet weg. Hoe komt dat? Wel. omdat waar een antithese is, ook een these is en die stelling is een waarheid van zoodanige kracht, dat zij niet weg te rede neeren valt en daarom is ook aan de anti these een zoo hardnekkig leven beschoren. These en antithese bepalen twee richtingen in het bestaan van den mensch. die in zijn denken een eenheid is. centraal leeft en door één geest in zijn ik. zijn persoonlijkheidbe zield wordt. En die denkrichting bepaalt te vens zijn levenshouding en levensuitJkornst. De these is dan belichaamd in het aan vaarden van Gods souvereiniteit over alle ge- schap-en leven „over den Kosmos". Dat is een fund amen teele stelling en daartegenover staat de antithese van hen, die uit den mensch haar uitgangspunt nemen, den mensch als autonoom beschouwen in het op bouwen van een levens- en wereldbeschou wing. Men zou kunnen zeggen: de these wordt gevormd door het schriftuurlijk, bij- belsch, geloovig denken, de antithese vindt in het wereld-den ken haar oorsprong. Geen enkel levensterrein is aan de werking van deze these en antithese «onttrokken, heel het gebied van het geestelijk zedelijk leven wordt in de diepste vragen met haar conse- kwenties er door bepaald en beheersóht. Openbaringrede is een andere formulee ring voor dezelfde zaak of. om in termen van dezen tijd te sorekenChristendomHuma nisme. Wie ernstig over de vragen des levens na denkt. zal deze dingen moeten toestemmen en als feit. als realiteit aanvaarden, onge acht of hij bij de keuze these'antithese. ChristendomHumanisme voor de these dan wel voor de antithese kiest. Verticaal gezien raken deze twee lijnen elkaar niet, horizon taal zijn er aanrakingspunten ten aanzien van onderscheiden zedelijke begrippen, die in diepste weten aan het Christendom, aan Gods openbaring ontleend zijn. Deze vonden na de middeleeuwen via de Renaissance en de ontwikkeling der nieuwere wijsbegeerte een plaats in het tegenwoordige humanisme, waarin de mensch de centrale plaats inneemt. De schriftuurlijke these is absoluut, de antithese, welke haar antipode is. maakt de dingen relatief. Haar voorstan ders willen dan die these aan den kant zetten voor het politieke en sociale leven en spre ken van een neutrale school, van een neu trale wetenschap, wenschen één politieke par tij of „beweging", één maatschappelijke or ganisatie. enz. We zien daarin geen verdieping van den waren Christel ijken geest, maar eer een terug dringen van het geloovig denken in het open bare leven. We zijn het op dit punt eens met een schrijver in het tijdschrift „Woord en Wereld", die in Dec. 1940 zulk een bespre king. waarin men toen ook de kerk trachtte - te betrekken, afwees, omdat dan het Chris tendom niet uitkomt boven een wazig mora lisme. De schrijver betoogde verder, dat een Christendom losgemaakt van de belijdenis, waarin het wortelt, noodzakelijk moet ont aarden in een flauwe aanprijzing van zede lijke deugden. Maar de Heilige Schrift is meer. Zij geeft haar regels voor de bedie ning des Woords. voor de opvoeding, voor wetenschap en kunst. Zij spreekt zidh op duidelijke wijze ook uit over het gezag der Overheid en de gehoorzaamheid der onder danen. Zij geeft haar voorschriften voor Christus en burger, in den staat en in de maatschappij. Hier is geen sprake van zekere neutraliteit of uitwisseling van grenzen, maar hier wordt gevraagd eerbied voor de abso lute eischen van het Woord van God voor het kosmische leven, die ook in den loop der eeuwen de christelijke grondslagen van ons nationale leven in zijn historische ont wikkeling hebben bepaald. DE OP WAALSDORP OPGEGRAVEN LIJKEN Men meld't ons uit Den Haag: Op Laan Copes 59 zijn de gegevens aan wezig van kleedingstukken der op Waalsdorp onlangs opgegraven lijken. De slachtoffers werden in 1941, 1942 en begin 1943 gefusil leerd. De politie ontving gaarne inlichtingen van familieleden, in verband waarmee spe ciaal gegevens inz. de kleeding en de gebit-. ten van belang zijn. Voorts zou de politie bekend gemaakt wil len worden met de identiteit van twee op 8 Maart 1945 te *s-Gravenhage gefusilleerde personen, waarvan de lichamen op 16 Juni werden opgegraven en inmiddels op de Alg. Begraafplaats ter aarde werden besteld. De signalementen van deze twee personen zijn: 1. Lengte: 1.88 m. groot hoofd, donkerblond haar, kleeding: costuum van blauw geruite stof. blauwe wollen trui, interlock hemd, ge merkt Hermosa, grove grijs gestreepte wollen sokken, in den zak een zwarte haarkam in étui en ëen grijze zakdoek met blauw randje. Schotsch geruite halsdoek. In het interlock hemd bevond zich het waschnummer 2501. Gebit: gaaf in beide kaken, in de boveh- kaak staat de linker buitenste snijtand iets naar rechts en steekt voor den middelsten snijtand naar voren uit. 2. Lengte: 1.95 m. Kleeding: zwart costuum, wit overhemd met bruine streep, interlock hemd, bruin gestreepte onderbroek, twee paar sokken, de bovenste zwart gestreept, het on derste paar van wol en- grijs gestreept, opge schorte blauwe trui, dwars gestreepte bretels, de kleeding was niet gemerkt. Gebit: In de bovenkaak is het gebit gaaf. In de onderkaak ontbreekt rechts de eerste ware kies. aan de linkerzijde eveneens. In de onderkaak staan de hoektanden schuin naar binnen gericht. CURAgAO KOMT CULTUREEL TEKORT Mr Elias. oud-directeur van den Regee- ringsvoorlichtingsdienst op Curagao, heeft een lezing over „Het nieuwe Curagao" gehouden. Curagao, dat zoo groot is als Walcheren, is tot groote welvaart gekomen dank zij de olie industrie. Hij prees de resultaten van de Ned. kolonisatiepolitiek ver-geleken met de omlig gende landen. Er zijn weinig analfabeten, maar een tekort aan cultureel leven moet nog worden ingehaald. Curagao is een knooppunt geworden in de Caraïbisohe wereld van de" hsnJeh mede dank zij de K.L.M. Staatkundig gaat de ontwikkeling in de richting van zelfbestuur; meer inheemschen dan ooit zijn bij# het bestuur betrokken. In de toekomst moét Curagao niet meer door Nederland worden verwaarloosd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2