yHtuwt CHülsrij* Öwwtmttf sssr: Rusland verklaart Japan den oorlog Vreeselijke verwoesting atoombom iDist 01 Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1945 2e serie: le Jaargang: vanaf 7 Mei 1945, No. 79 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken (l$taiüuastid) is pijffclftita man bert in iegfenspoet* A bo nneme ntspr tjaen f0.26 per week 1.10 per maand £3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS 'T ROODE LEGER MANDSJOERIJE BINNENGERUKT Na een vrij lange periode van betrek kelijke rust op het oorlogstooneel, schijnt deze week er een te worden van meer sensationeelen aard. Daar zorgde om te beginnen de atoombom voor, waarover de internationale persbureaux maar niet uitgeseind kunnen raken en gisteravond kwam het voor velen wellicht dan toch nog onverwachte „big news" over de oorlogsverklaring vanRusland aan Japan. Met ingang van heden, zoo meld de Radio-Moskou, bevindt de Sow jet- Unie zich in staat van oorlog met Japan. Kort daarop deelde het Japansche nieuwsagentschap Domei mede, dat het roode leger den aanval op de Mandsjoe- rijsohe grens was begonnen en haar had overschreden. Infanterie en luchtmacht namen aan de actie deel. Volgens het Japansche legercommuniqué openden de Russen het vuur om 3.30 uur plaatselij ken tijd. De beweegredenen, drie Rusland tot dezen stap deden besluiten, gaf Radio Moskou in een verklaring, die aldus luidt: „Molotof, de Volkscommissaris der Sowjet- Unie, heeft heden (Woensdag Red.) den Japansühen ambassadeur Sato ontvangen en de volgende verklaring afgelegd: Met het oog op Japans weigering te oapituleeren, hebben de geallieerden zich tot de Sow jet regeering gewend met het verzoek deel té nemen aan den oorlog tegen de Japansche agressie, daar bij den duur van den oorlog verkortend, het aantal slachtoffers verminderend en mede werkend aan het spoedig herstel van den al- geheelen vrede. Trouw aan het bondgenootschap met de geallieerden, aldus Molotof, heeft de Sow jet- Unie het aanbod aanvaard, en heeft zij zich aangesloten bij de geallieerde verklaring van 26 Juli van dit jaar. De Sowjetregeering is van meenimg. dat zulik een politiek van haar kant het eenige middel is dat in staat is om den vrede naderbij te brengen, het volk voor verdere offers en lijden te behoeden en het Japansche volk de gelegenheid te geven die gevaren en vernietigingen te vermijden die door Duitschland na haar weigering om on voorwaardelijk te capituleeren geleden wer den. Met het oog op het voorafgaande ver klaarde de Sowjetregeering dat zij zich met ingang van morgen, 9 Augustus in staat van oorlog met Japan zal beschouwen. Op 8 Aug. ontving Molotow den Britsehen ambassadeur Sir Archibald Clerk Kerr, den ambassadeur van de Ver. tSaten, Harrim&n en den Chi- tieesohen ambassadeur Foeking Tsjang en lichtte hen in over de beslissing van de Sow jetregeering. om op den 9den Aug. den staat van oorlog tusschen de Sowjetunie en Japan te verklaren. De ambassadeurs spraken hun voldoening uit over deze verklaring van de Sowjetregeering Molotow heeft Sato ervan op de hoogte ge- fteld, dat tezelfdertijd Marik, de Sowjet ambassadeur te Japan aan de Japansche re geering te Tokio de verklaring van de Sow jetregeering zou overhandigen. De ambassa deur deed toezegging de verklaring van de Sowjetregeering aan de Japansche regeering te doen toekomen. Voordat Molotof de oorlogsverklaring aan kondigde. zeide hij tot den Japanschen am bassadeur het volgende: „Na de ineenstor ting en de capitulatie van Hitler-Duitsch- land was Japan de eenige groote mogend heid. die den oorlog wilde voortzetten. De elsch van de drie mogendheden De Ver. Staten, Groot-Brittannië en China op 26 Juli dit jaar. dat de Japansche gewapende macht zich onvoorwaardelijk over zou geven werd door Japan afgewezen en het verzoek van de Japansche regeering ban de Sovjet- regeering om in den oorlog in het Verre Oosten te bemiddelen, was ongegrond ge worden." REACTIE IN ENGELAND De eerste minister Attlee heeft gisteravond de volgende verklaring doen publiceeren „Wij in Groot Brittannië hebben de ge weldige opofferingen en de inspanningen, die van Rusland geëischt werden, tijdens zijn heldhaftigen veldtocht tegen Nazi- Duitschland volledig naar waarde geschat en begrepen, en wij hebben steeds ver trouwd, dat zoodra in het Westen de over winning behaald was. Rusland zijn aandeel zou nemen in den strijd aan het Oostelijk front. De onvoorwaardelijke overgave van Duitschland heeft nu een ontwikkeling der strijdkrachten van Rusland tegen den laat- sten der agressoren mogelijk gemaakt. De oorlogsverklaring van de USSR aan Japan is een bewijs van de solidariteit die bestaat tusschen de voornaamste geallieerden en zij zal den strijd verkorten en de voorwaarden scheppen die een algemeenen vrede mogelijk maken. Wij verwelkomen deze groote be slissing van Sowjet Rusland". De reactie in Amerika. President Truman heeft dezen middag de Russische oorlogsverklaring aan Japan be kend gemaakt. De pers was slechts 14 mi nuten tevoren gewaarschuwd en de aankon diging kwam als een electrische schok. De voorzitter van het seuaat-Comité van bui- tenlandsche zaken, Tom Conally, riep uit: „Gelukkig, de oorlog is bijna voorbij." Tru man glimlachte breeduit toen hij de aan kondiging deed. De laconieke tijding bracht zelfs de hoogste ambtenaren in Washing ton in verbazing. De mogelijkheid van de deelneming van Rusland aan den oorlog in den pacific was langen tijd het voorwerp geweest van uitgebreide beschouwingen maar was kort geleden in de schaduw gesteld door de aankondiging van de atoombom. Reactie te Parijs. De oorlogsverklaring heeft in politieke kringen te Parijs geen verwondering gewekt. Algemeen is men hier van meening, dat de beslissing van de UJ5.S.R. na de demonstratie van de verwoestende macht van de atoom bom, natuurlijkerwijze den oorlog tegen Japan aanzienlijk zal verkorten. Ofschoon men betreurt dat het Fransche Expeditiecorps door gebrek aan transportmiddelen niet op tijd gebruik is kunnen worden, verheelt men niettemin geenszins zijn levendige voldoe ning over deze belangrijke gebeurtenis. De U.S.S.R. kon evenmin als Frankrijk onge mengd blijven in de afdoening van 't conflict in het Verre Oosten. Men rekent er hier op, dat de U.S.S.R. in elk geval in dat deel van de wereld de posities zouden terug eischen welke Rusland na den vorigen oorlog met Japan had verloren. Na Horosjima was Nagasaki het doel Uit het hoofdkwartier van generaal Spaatz is bekend gemaakt, dat thans ook atoom bommen tegen Nagasaki zijn gebruikt. Het communiquéé zwijgt over de kwestie, of er een dan wel meer bommen zijn afgeworpen. De tekst luidt: l,,De tweede aanva met den atoombom heeft plaats gehad op den 9en Augustus om twaalf uur 's rcpddags boven Nagasaki. De leden van de bemanning rap porteerden goede uitwerking. Er zijn geen verdere gegevens beschikbaar, zoo lang de groep niet is teruggekeerd." Radio-Tokio maakt bekend, dat van de militaire basis Hirosjima, een stad met' 318.000 inwoners, niets dan een puinhoop over •is. Alle levende wezens zijn letterlijk dood, geschroeid of gedood door den onbeschrijfe- lijken druk en de hitte. De foto's hebben aangetoond, dat de atoombom een hitte heeft ontwikkeld, die te vergelijken is met die van een hemellichaam De uitvinding van de atoombom en de groote ommekeer, dien deze in de oorlogvoe. ring teweeg kan brengen, heeft de invasie- plannen der geallieerden echter niet doen veranderen werd in het geall. hoofdkwartier DAT vanmiddag om 2 uur met het ctroog- malen der Wieringermeer is begonnen. DAT personen, die vermoeden dat nog eigendommen van hen onder het puin van het Re zuid enh ou tk wart ier of elders in de stad zijn teruggevonden, hierover navraag kunnen doen op Emmastraat 43, terwijl men voor kleinere voorwerpen ook eens kan infor_ meeren op het politiebureau aan het Al ex a nd erveld DAT Ingaande 15 Augustus aan dr J. Hek man, directeur van het ziekenhuis Bergweg te R'dam, eervol ontslag is verleend en hij wordt opgevolgd door dr P. H. Kramer, eerste geneesheer aan deze inrichting. DAT van de IV2 millioen Ingezamelde biscuit- en chocoladeblikken op korten ter mijn jam-emmers, stroopbussen en petro- leumvergassers worden gemaakt, terwijl ook fluitketels, pannen, raspen, busjes, schoen smeer- en andere doosjes er van vervaardigd worden. DAT ook in het Noorden de opruiming van landmijnen intensief ter hand genomen is. doch als gevolg hiervan te Holweerde twee personen werden gedood. DAT op Initiatief van den Prov. Voedsel- eomm. in Drente dezer dagen te Assen een vereeniging is opgericht om daar een Drent- sche sraanbeurs te stichten DAT dit zijn oorzaak vindt in de groote overproductie van graan, welke thans in Drente bestaat. DAT minister Beel tijdens zijn bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen verschillende zwaar getroffen gemeenten heeft bezocht en een vergadering van alle burgemeesters uit dit gebied in het stadhuis van Axel heeft bij gewoond DAT de oplage van het nieuwe spoorboekje zeer beperkt is en de verkoop uitsluitend zal geschieden aan stations, inlichtingenbureau* der N.S., reisbureaux en kantoren der V. V. V.'s. DAT het Ned. Roode Kruis uit Zwitserland een partij groote kazen van 80 kg heeft ont vangen, welke onder de ziekenhuizen van R"dam en Den Haag zullen worden verdeeld. DAT ter beperking van het typhusgèvaar de chef van het M.G. het rooken, stoomen of drogen van visch zonder toestemming van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft verboden en daarmee de verordening van 3 Juli is vervallen. DAT gistermiddag, na afwezigheid van 5% jaar, de sleepboot „Amsterdam" in de haven van IJmuiden is binnengeloopen. DAT gisteravond de vierjarige P. H. Zoete- man uit de Portugeesche straat te Rotterdam door een motordriewieler is gedood. DAT uit de Koningshaven te Rotterdam twee lijken zijn opgehaald, t.w. de 5-jarige W Roosendaal en de 14-jarige F Spaayer DAT gisteren voor de eerste maal na de bevrijding de afdeeling Geschillen van be stuur van den Raad van State heeft ver gaderd DAT de Amerikaansche scheepsbouw wordt gestimuleerd door groote orders van Brazilië en Nederland. Zomertijd eindigt 16 September Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der regeerimg, dat de tijd op 16 September as. met een uur vervroegd wordt. Nederland keert op dien datum dus terug tot den Middeleuro peeschen tijd. 't Spellingvraagstuk heelt de aandacht Een wettelijke regeling vaai het spelling vraagstuk is in voorbereiding, zoo verklaarde minister prof. dr G. van der Leeuw. Met de Belgische regeering is contact gezocht om tot een uniforme spelling in Vlaanderen en Ne derland te komen, die dan ook een wettelijk karakter zal dragen. VLOOTWEEK TE ROTTERDAM De op 16 Augustus te operueci vlootweek te Rotterdam zal zich dien dag ojn. mogen verheugen in de belangstelling van Prins BernJhard en waarschijnlijk ook van Prinses Juliana. Helaas zal er echter weinig „vloot" te zien zijn, daar de oorlog dat niet toelaat. De Ned. marine is er met de „Heemskerck" en enkele motortor,pedobooteci De Britten zijn vertegenwoordigd met een kruiser, een onderzeeboot, landingsvaartuigen en een paar muziekkorpsen, terwijl de Amerik. ma rine slechts foto's en films kan presenteeren. Deze foto's treft men aan in het pand van Gerzon, waar ook modellen van landingen zijn geëxposeerd, terwijl in de bioscopen een film over de avonturen van een vliegtuig moederschip wordt gedraaid. Berechting van Göring e a. te Neurenberg Tien nat.-soc. leiders, die verantwoordelijk geacht worden voor dezen oorlog, zullen als eersten verschijnen voor het gerechtshof te Neurenberg, zoo meldt de New York Times. Het zijn: Göring. Von Ribbentrop, Von Papen, Rosenberg, Keitel, Robert Ley, Julius Streicher, Seyss Inquart, Herman Frank, de protector van Tejscho-Slowakije, en Jodl. Verscheidene nazi's van minder be lang zullen eveneens voor dit gerechtshof verschijnen. Doenitz wordt in dit bericht niet genoemd, wel wordt gezegd, dat alle nazi- leiders berecht zullen worden IEDERE ARBEIDER MINSTENS EEN WEEK VACANTIE. Door de Stichting van den Arbeid is aan het College van Rijksbemiddelaars verzocht algemeene machtiging te verleen en om aan arbeiders een minimum vacantie van één week met behoud van loon toe te staan in die gevallen, waarin tot dusver minder werd gegeven. SPREEKUUR DIR.GENERAAL P.T.T. De Directeur-Generaal der P.T.T. kan Vrijdag a.s. geen spreekuur houden. op Goeam meegedeeld. De voorbereidingen voor amphibielandingen en het bestoken van Japan worden voortgezet. Vandaag werd Jawata, het voornaamste staalcentrum, ver lamd door 1500 ton bommen, uitgeworpen door 225 Supervestingen. De Japs zelf gelooven, dat 10 September voor hen D-dag zal worden en verwachten de geallieerde landing op Kioesjoe. het Zuidelijkste eiland, bij Okinawa. Een 12-tal Japansche steden zijn door pamfletten gewaarschuwd, dat zij op de „doodenlijst" geplaatst zijn en hun vernieti ging wellicht binnen enkele uren zal volgen. Vijf spionnen, door de Duitschers naar Amerika gezonden voor berichten omtrent de atomische bomimen, werden reeds bij hun aankomst aldaar gearresteerd en voor con tra-spionnage gewonnen. Daardoor was men in Amerika nauwkeurig van den .stand der Duitsdhe proefnemingen op de hoogte, zon der dat andersom de Duitschers iets over Amerikaansche resultaten gewaar werden. DIENSTREGELING SPOORWEGEN. Vanwege het groote algemeene belang vestigen we hierbij de aandacht op de me- dedeelingen eter Ned. Spoorwegen in de a dvertentiek oloirvmen DAT bij K.B. van 31 Mei aan mr J. H. v. Laar, rechter in de arrondissements-recht- bank te Den Haag, en ir G. Redeker, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat te Haar lem, eervol ontslag is verleend. DAT de studentenzuivering in een verge vorderd stadium van voorbereiding is en een K. B. hierover is te verwachten. DAT de S.D.A.P.-Kamerfractie gisteren in het Tweede Kamergebouw heeft vergaderd met de ministers Drees en Vos. DAT binnenkort een commissie wordt ge vormd voor de herziening van het Hooger onderwijs. DAT het 20.000 ton groote vlaggeschip „Oranje" van de Mij „Nederland" in goeden staat te Melbourne Is aangekomen en als hospitaalschip tijdens den oorlog meer dan 27.500 gewonden heeft vervoerd. DAT vannacht te Hilversum een jeep met vijf leden van het Ned. Leger door een goe derentrein is aangereden en de inzittenden er goed zijn afgekomen. DAT achrt leden van een gezin in de Mar conistraat te Hilversum slachtoffer werden van een gasvergiftiging en het twaalfjarig dochtertje reeds is overleden. DAT dank zij de inzameling van biscuit- en chocoladeblikken aan Tamineau te Eist reeds 20.000 blikken ter beschikking konden worden gesteld. DAT*dit beteekent dat 400.000 kg jam door deze fabriek kan worden verpakt. DAT in Limburg een schilderijententoon stelling wordt georganiseerd onder het motto: „Zuid ziet Noord" van in Limburg „onder gedoken" museas tukken. Rusland tegen Japan De Sowjet-Unie bevindt zich met in gang van heden in oorlog met Japan. De aanval op de Mantsjoerijsche grens is reeds begonnen, volgens de Japanners. Toen de oorlog met de Asmogendheden nog in vollen gang was, is lang naar het bericht uitgezien om Japan nog een extra-front te verschaffen. Dat kon om verschillende re denen blijkbaar niet. Maar nu is Duitschland door de inspanning voornamelijk der drie groote mogendheden, geveld en Rusland heeft daaraan, dank zij mede den van Amerika en Engeland ontvan gen uitgebreiden materieelen steun, het zijne bijgedragen. Maar nu is Japan nog over, al is het reeds deerlijk beschadigd. Het weigert te capituleeren, taai als het is. Om nu den oorlog zóóveel mogelijk te be korten, is aan Rusland gevraagd zijn ge wicht in de schaal te werpen aan de zijde der geallieerden, gelijk het dat ook op 22 Juni 1941, nadat de groote oorlog bijna een jaar aan den gang was, in Europa heeft ge daan. Het bondgenootschap werkt door. We kunnen niet anders wenschen dan dat, naast de verschrikkelijke atoombom, de Rus sische bijdrage aan den oorlog in het Verre Oosten er toe mag leiden den strijd belang rijk te verkorten. Indië zien we gaarne zoo spoedig mogelijk vrij. Het politieke spelletje om onafhanke lijkheid aan Indië te beloven, zal niet op gaan. Maar wel zijn we beducht, dat op den duur de misdadige vijand van de gevangen genomen Europeanen er zooveel mogelijk zal uitroeien, nu hij zelf hoe langer hoe meer der vernietiging nabij komt. Mist Men begint reeds van mist te spreken in ons huidige „politieke" leven en geeft dan een reactie tegen den géést van vernieuwing daarvan de schuld. Deze koppeling lijkt ons niet juist en weinig geschikt om helderheid te brengen. Men ver valt daarbij in de fout ver af schuld te zoeken, die misschien beter dichter bij huis te vinden is. En men moet niet als reactie betitelen wat uit betere motieven voortspruit. Vindt men het beleid ten aanzien van de zuivering dan zoo ideaal? We kunnen ons de bezwaren van het optreden ten aanzien van het parlement volkomen begrijpen. Daar zit geen stijl in, ondanks allerlei goocheltoeren met onze wetgeving. Met de radio is het niet anders. Mogen we ook herinneren aan het debat van den minister-president met de Eenheidsvakbeweging, dat ons positief nog weinig verder gebracht heeft: aan het ge ringe succes van minister Mansholt bij de groentenprijzen en aan de vergissing bij de organisatie van den Regeeringsvoorlichtings- dienst. Hetgeen voorts rondom en door het Militair Gezag gebeurt, staat wel naast de Regeering, maar werkt ook niet mee om de sfeer te verhelderen. Ook ten aanzien van de tooi» ting van voorloopig gezuiverde bladen is er heel wat, dat verwarring sticht en deze vergroot, In het Zuiden, maar ook reeds in het overige deel des lands. We zullen de laatste zijn om over gemaakte fouten op al te scherpe wijze den staf te breken. De omstandigheden zijn moeilijk en de politiek is ook iets. dat geleerd moet worden. Men prate niet te veel, ook en vooral niet op partij vergaderingen met haar verleiding. De voorlichting zij voorts helder en zoo kort mogelijk. Om al deze redenen spreke men niet te spoedig van een reactie, maar beginne met de hand in eigen boezem te steken. Tijdelijke Staten-Generaal Verschenen is een Besluit Tijdelijk* Staten-Generaal De argelooze lezer van dezen titel zou mee- nen te doen te hebben met de met de grond wettelijke bevoegdbeden bekleede Staten- Generaal van 1940, welke tijdelijk, d.w.z. tot de a.s. verkiezingen worden verlengd. Lezing van het besluit doet echter iets an ders zien De in 1940 zittende, nog in leven en Nederlander zijnde leden der Eerste en Tweede Kamer, voor zoover zij niet als waren zij Rijksambtenaren door een com missie „uitgezuiverd" worden, of bedankt hebben, zullen weer lid der Eerste en Tweede Kamer kunnen zijn. Maar deze Kamers zul len elke bevoegdheid missen, welke de Grondwet aan deze Kamers toekent, behalve dat zij mogen behandelen een wetsontwerp, houdende „regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal". In wezen hebben deze tijdelijke Staten- Generaal dus weinig meer dan den naam en de leden gemeen met de grondwettige Sta ten-Generaal. Blijkbaar heeft de Regeering aan deze Kamers nog wel vrijheid van be slissing gegeven over het eenige wetsont werp, dat zij zullen mogen behandelen. Wij troffen althans geen bepaling aan. dat zij het ontwerp moeten aannemen. Wij zijn benieuwd te vernemen, welke „nood" rechtvaardigt, dat slechts zoo sterk verminkte Kamers mogen optreden en waarom het kabinet het eigenlijk noodig acht, om de medewerking der zittende Ka-,, mers te verkrijgen voor het z.g. noodparle- ment. Wellicht alleen omdat men vreest dat de rechterlijke macht de bevoegdheid van een bij Koninklijk Besluit ingesteld nood- parlement zal ontkennen, zoodat het nood- parlement gedekt moet worden door de met medewerking van „gekozen Kamers" tot stand gekomen „onschendbare" wet? Nederland koopt glas in de Ver. Staten Vertegenwoordigers der Ned. regeering hebben aan de F.E.A. verzocht materiaal voor huizenbouw te leveren. Over den aan koop van 200.000 ton vensterglas en 10.800.000 vierkante voet isoleerend materiaal wordt onderhandeld. Door de regeeringsvertegenwoordigers wordt een onderzoek ingesteld naar de Ibruikoaarheid en den levensduur van uit- neembare woningen. Bestellingen hierom trent zijn nog niet gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1