Blij weerzien in de Rotterdamsche haven „Kleine drie' vierden feest op Soestdijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1945 Hr Ms Van Galen thuis Over 14 dagen weer terug naar den Pacific De aankomst van Hr Ms torpedobootjager Van Galen te Rotterdam is allerminst onop gemerkt voorbijgegaan. Langs de Merwe- tiaven, waar het scthip ligging heeft genomen, zag het zwart van de menschen. waaronder vooral het jongere geslacht sterk vertegen woordigd was. De Rotterdamsche marine-officier van piket begroette den commandant, luit. ter zee le klasse P. A. Mulok van der Vlies Bik, en heette hem welkom in het vaderland. Zoodra de Jan van Galen binnen was daverde het van de pakkerds. Hoe zou het anders kunnen! Minder officieel was de 'begroeting tussohen de jeugd en de matrozen. Dat onze Jantjes niet karig waren, ondervonden de Rotter dammers al gauw, daar mutsen vol sigaretten van het sein dek naar beneden werden ge worpen De Van Galen is een van de nieuwste booten van de Neder!andsche vloot. Zij is in 1942 in dienst gesteld en van de En gel- sche marine overgenomen. Al spoedig werd toen koers gezet naar het Verre Oosten, waar het schip in geallieerd vlootverband deelnam aan de operaties bij Madagascar in Sept. van dat zelfde jaar, de beschieting van de Nico- baren-eilanden en de aanvallen op Sabang en Soeraibaja in 1943. In het najaar van 1944 keerde de Van Galen, die tot dusver onder commando had gestaan van kap. luit. ter zee F. Th. Burghout, naar de Engelsche wateren terug, waar verscheidene maanden oefenin gen zijn gehouden. De Van Galen is voor het grootste deel bemand met oorlogsvrijwilli gers. die zich na de bevrijding van het Zuiden voor dienstneming bij de marine hadden aangemeld. De rest der bemanning bestaat uit oude marineklanten, die allen meer dan vijf jaar oorlogvoering achter den ruig hebben en thans op de Van Galen zoo wel als op-andere schepen van onze marine Alle arbeiders in de Soc. Verzekering? Grootsche plannen van Mr dr A. A. van Rhijn Blijkens een interview in „De Maasbode" met mr dr A. A. van Rhijn, secretaris-gene raal van het Dep. van Sociale Zaken, is deze voorstander van het denkbeeld om alle Nederlanders in de Sociale Verzekering te betrekken. Voorts is hij zeer geporteerd voor het plan om een eenvoudig niet-ambtelijk systeem van uitvoering in het leven te roepen: een ambtelijk voorzitter en voorts inschakeling van het bedrijfsleven, door uit de onderscheiden organisaties een lid te be noemen. De ouder doms- en weduwenuitkeering zou hij willen verbeteren. Het bestaansminimum voor de geheele bevolking te verzekeren, moet de bedoeling zijn. Een diriedeelig rapport omtrent de sociale verzekering is bijna gereed. Duizenden Canateezen halen Ned. oogst binnen En hun loon, dat normaal is, geven ze nog cadeau Duizenden Canadezen, die zich- preparee ren voor de terugreis naar hun vaderland, komen op het oogenblik onze boeren te hulp bij het binnenhalen van den oogst. Circa 3000 man maken zich op deze manier ver dienstelijk. terwijl nog 2000 andere Cana- ieesche soldaten zich bezig houden met het uit den grond halen van stobben, het hak ken van hout, het repareeren van landbouw machines. reinigen van grachten, puin rui men etc. Zij ontvangen daarvoor een nor maal Nederlandsch loon, doch hebben ver klaard deze gelden beschikbaar te willen stellen voor een erkend Nederlandsch. steun fonds. Oproepen van drie lich ingen van 30 000 man In de leeftijden van 20, 21 en 22 jaar. In de Vrijdagavondpraatjes „op de brug" heeft gisteravond Minister Meynen over ons nieuwe leger gesproken, over zijn taak en de houding van het vernieuwde Nederland- sche volk er tegenover. Na een technische uiteenzetting over den opbouw van het leger te hebben gegeven, wees hij er op. dat een verjonging van het kader noodzakelijk is. In het bijzonder voor degenen, die uit de binnenlandsche strijd krachten afkomstig zijn zal de mogelijkheid worden opengesteld op eenigerlei wijze tot het beroepskader over te gaan. Wat de vereischte 200.000 man betreft, de minister schatte het aantal vrijwilligers op 110.000, zoodat het oproepen van drie lich tingen van 30.000 man waarschijnlijk zal zijn. Het oproepen der jongste lichting is ech ter niet eerder te verwachten dan in de lente van 1946. In den zomer en herfst van dat jaar zullen eventueele volgende jaar klassen aan de beurt komen. Opgeroepen zullen worden zij, die in het jaar 1946 den leeftijd van 20 jaar en eventueel dien van 21 en 22 jaar hebben bereikt. Het is denk baar, dat van de 3 lichtingen er vier of 'vijf worden gemaakt, vooral als er veel uitval lers zouden zijn. Het ligt echter algemeen gesproken niet in de bedoeling om alle vroegere legerlichtingen op te roepen. De reserve-officieren moeten nu worden opgeroepen omdat er zich vrijwillig slechts weinig hebben aangemeld. De minister eindigde zijn rede met een beroep te doen op het geheele Nederland- sche volk om zijn leger, dat in opbouw is, Baar vermogen te steunen. de kern vormen waaromheen onze nieuwe strijdmacht ter zee wordt opgebouwd. Op het oogenblik geniet de bemanning een kort verlof in het vaderland", alvorens aan den strijd in het Verre Oosten te gaan deel nemen. De mannen werden van boord af met auto's van de marine naar hun verschil lende woonplaatsen vervoerd. Maandag 20 Aug. a.s. .moeten zij weer aan boord zijn. want op 23 Aug. zal. voor zoover dit thans te bezien is, de Vam Galen het vaderland weer verlaten om via Engeland, waar nog eenige kleine herstellingen moeten worden verricht, naar het Verre Oosten te ver trekken. Zoo men weet. heeft de Van Galen zijn naam overgenomen van den bekenden torpedojager Jan van Galen, welke in de Meidagen van 1940 zulke treffende staaltjes van Nederlandsch en zeemansmoed te zien 'heeft geigeven in den strijd om Rotterdam. De nieuwe Van Galen ligt thans op de zelfde plaats gemeerd waar z'n voorganger in 1940 onderging. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ede (vac. H. Japchen) W. L. Tukker te Elburg. Bedankt: voor Capelle a.d. LJssel, Joh. Godthelp te Streefkerk. Benoemd: tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gem. van Leiden, de 'heer J. H. Beenakker te Den Haag (aangenomen). Geref. Kerken. Tweetal: te Franeker (vac. G. Brink man) A. Brouwer te Nes (W.D.) en H. Pol te Hall urn. Beroepen en aangenomen: naar Den Haag-West (als evang. pred.) D. v. Swighem. cand. en hulppred. voor dezen arbeid aldaar. Aangenomen: naar de Gldnd (U.) G. Rdenks, cand. en hulppred. te Weesp. loos en Drachten en staat sinds 1934 te His^orsch oogenblik der Ned. Herv. Kerk Reglementen bedekt met den Bijbel In de tweede zitting der Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk deed de secretaris mede- deeling van de gehouden stemmingen over de wetsvoorstellen I, II en III. De uitslag van de stemming over III (het ontwerp re geling voor het bijeenkomen van de Ned. Hervormde Kerk in Generale Synode) was als volgt: Voor stemden: Gelderland 8, Zuid-Holland 8, Noord-Holland 7. Zeeland 6. Utrecht 3. Friesland 7, Overijsel 4, Gro ningen 6. Noord-Brabant en Limburg 7, Drente 2, Waalsche Commissie 4. Totaal 62 stemmen. Tegen: alleen Drente 2. Het ont werp is dus met een overweldigende meer derheid, als nooit is voorgekomen, aanvaard. De Secretaris stond hierna op van zijn zetel en sprak als volgt: „President, na over leg met U moge ik een symbolische hande ling verrichten. Het is mij, die als secretaris van de Algemeene Synode der N.H. Kerk zoo nauw met de bestuursorganisatie ver bonden ben, een voorrecht en een vreugde op dit historische oogenblik de reglementen van de N.H. Kerk te bedekken met den Bijbel en daarbij de bede uit te spreken, dat God de Vader van onzen Heere Jezus Chris tus, schemke de krachtige werking van den Heiligen Geest, opdat alles moge geschieden naar het Woord van God en de Hervormde Kerk als Kerk der Hervorming, zij het in medewerking met andere Kerken, haar grootsche opdracht en roeping vervulde, om als Christus-belijdende volkskerk mede te werken tot kerstening van het Nederlandsche vol'k en dat dit zij tot eere van God en den Heere Jezus Christus: Vend, Creator Spiri tus." De President sprak vervolgens zijn groote vreugde uit over den uitslag. Deze dag is een. historisch moment. De laatste slagboom, de stemming der Prov. Kerkbesturen is ge passeerd. De blijde droom is werkelijkheid geworden: De Heer heeft groote dingen ge daan. De Generale Synode, zal, eenanaal gekozen, voor het eerst samen komen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Tot secretaris van den Herv. Raad voor Kerk en School werden benoemd dr H. Thierry (Den Haag) en de heer M. Apperlo H on selersd ij k Tot gedeputeerde bij de Hooge Oveiheid benoemde de Synode mr F. L. S. S. baron van Tuyll van Serooskerken. Tot secretaris van den Herv. Raad voor de Inw. Zending werd door de Synode benoemd dr J. C. C. Rupp, Charl. de Bourbonlaan 70a te Rotterdam. OORLOGSSCHADE AAN HERV. KERKGEBOUWEN. Uit een rondschrijven van de Alg. Synode der Herv. Kerk aan de predikanten i.z. een wederopbouwcollecte, te houden op Zondag 12 Augustus in alle gemeenten, blijkt, dat zwaar beschadigd of geheel verwoest zijn 151 kerkgebouwen, 91 pastorieën en 30 dienstgebouwen. In deze cijfers zijn niet begrepen de beschadigingen van lich teren aard door beschieting inundatie etc. Ds J. RONGE. t In den ouderdom van 50 jaar is te Hoog- Blokland overleden ds J. Ronge, predikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Ds Ronge werd in 1885 geboren en in 1909 candidaat in Drente, om 14 Jan. 1912 te Hoog-Blokland in zijn ambt te worden be vestigd. Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn dood, hoewel hij meer dan 50 maal een beroep naar elders ontving. De over ledene behoorde tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Ds H. VELEMA. Ds H. Velema, Ohr. Geref. predikant te 's-Gravenzande, die lijdende is aan een hart- aandoening. heeft tegen 1 Oct. a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds Velema werd 4 Juli 1889 te Emmen geboren en aanvaardde 28 Oct. 1916 zijn amlbt te 's-Gravendeel. Hij diende de gemeenten van Kampen, Noorde loos en Drachten en staat sidns 1934 te 's-Gra ven zande. hem met ingang van 30 Sept. 1941 eervol emeritaat verleend werd. Dr van Iterson, die in 1911 le Leiden promoveerde, heeft zich op onderscheiden gebied bewogen en gaaf thans nog herhaalde malen voor in den dienst des Woords. Ds A. J. EYKMAN. Vandaag herdenkt ds A. J. Eykman te Soest, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds Abraham Johannes Eykman werd 26 Jan. 1877 te Groningen geboren, studeerde theologie aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en de R.U. te Utrecht, om 6 Aug. 1905 door zijn vader te Meliskerke in het ambt te worden bevestigd. In 1912 vertrok hij naar Hattem. in 1923 naar Schaldeburen en van 5 Med 1923—3 Nov 1942 diende hij de Gemeente te Zoeterwóude. Ds Eykman had in ónderscheiden kerkelijke besturen zitting, terwijl zijn geschrift over ..Het ware communisme" mede den stoot heeft gegeven tot verbetering van de tractementen der predikanten in de Ned. Herv. Kerk. PROMOTIE Ds H. A. BRONGERS. Aan de R.U. te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de theologie op het proefschrift „De scheppingstradities bij de Profeten", ds H. A. Brengers, Ned Herv. pred. te Weerselo. Ds Brongers werd in 1904 geboren, stu deerde aan de R.U. te Leiden en werd in 1936 door bêt Prov. Kerkbestuur van Drente toegelaten tot de Evangeliebediening, waarna hij 21 Febr. 1937 het predikambt m zijn tegenwoordige gemeente aanvaardde. Dr A. VAN ITERSON. Zaterdag vierde dr A. van Iterson, te Oegstgeest, em. pred. der Ned, Herv. Gem. te Dordrecht, zijn 70sten verjaardag. Aart van Iterson werd te Leerbroek geboren, studeerde aan de R.U. te Leiden en aan vaardde 22 Maart 1902 zijn ambt te Gorre- dijk. Voorts diende hij de gemeenten te Oorthuizen, Grootebroek en Dordrecht, waar EXAMENS LEIDEN. Taalk. doet. Indologie V. L. Vree, Den Haag; taalk. cand. Indoüog.ie S. H. Boeke te Leiden; Econ. doet. Indologie B. C. Peyra te Amsterdam; mej. A. M. Kerkhof, Leiden: J. A. M. de Ruijter, Noordwijk; J. A. Staal, Oestgeest; J. A. G. van IJzerloo, Lei den; G. L. Ellis, Den Haag; H. F. O. Striker, Leiden: A. Pols, Den Haag: J. Zitman, Lei den; P. van Dooren, Den Haag: G. A. Gus- senhoven, Voorburg: A. Prins Den Haag; P. Kleinpier, Den Haag: H. L. A. Vlamins, Lei den: F. Kalsbeek, Voorburg; G. den Otter, Leiden; J. Z. van Hoorn, H. van Swaaij, P v. d. Laan. Den Haag; Cand. rechten J. G. van Putten. Den Haag en J. B. Korevaar, Delft; idem mej. W. Kooi ker, Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. R B. Jonkers op proefschrift getiteld „onderzoekingen over den invloed van hormonen op de stofwisse ling van koolhydraten, eiwitten en vetten" Promotie Gepromoveerd tot doctor in de Godge leerdheid op proefschrift getiteld „De schep pingstradities bij de Profeten ds H. A. Bren gers te Weerselo. PRACTIJKEXAMENS V.T.H. 'S-GRAVENHAGE. 4 Aug. De V.T.H.- examens practijkleeraar Nederlandsch Fransch. Engelsch. Duitsch en Spaansch zullen dit jaar in de maand September wor den afgenom en Aanmelding bij mej. M. Th. C. v. d. Ent Borneostraat 12b. Den Haag. Met enkele honderden andere kinderen Heel 't vaderland heeft meegeleefd met en gedeeld in de groote vreugde van onze Vorstelijke familie: de terugkomst van de Prinsesjes in Nederland. Na hun aankomst op het vliegveld Teuge hebben de kinderen eerst eenigen tijd door gebracht bij H.M. de Koningin op Het Loo. Maar reeds Donderdagavond vertrokken zij naar het paleis Soestdijk. Zaterdag zijn de Prinsesjes door de bevol king van Baarn en Soestdijk verwelkomd en dit is een even spontane als hartelijke demon stratie van geestdriftige Oranjeliefde ge worden. 's Middags marcheerden de kinderen uit Baarn en Soestdijk, met oranje en rood- wit-blauw getooid, het park binnen en ver deelden zich over het gazon. Prinses Juliana, gekleed in een gracieuze, zeegroene japon, bracht inmiddels de kleine Prinsesjes Beatrix en Irene tusschen de spelende schooljeugd. Zij zagen er snoezig uit de kleine Prinsesjes: Beatrix in een lichtgeel gebloemd jurkje en Irene in een wit jurkje van hetzelfde model. Beiden hadden een witten strik in het haar en aardige witte zomerschoentjes aan. Ge woon en ongedwongen namen de Prinsesjes aan de spelletjes der schooljeugd deel. Eindelijk brak het grootsche oogenblik aan, dat het geschenk van de jeugd van Baarn. en Soest, aan de kleine Prinsesjes zou wor den overgedragen. Prinses Juliana haalde voor deze feestelijkheid ook de kleine Margriet, die nog een beetje te klein was om aan alle spelletjes deel te nemen, docJv bij de aanbieding van het geschenk zeker niet mocht ontbreken. De prachtige ponywagen met de Shetland- sche pony werd, geheel versierd met bloemen, het voorpark opgereden tot in het midden van het grasveld. Een jongetje uit Soest en een meisje uit Baarn hebben met een toe passelijk gedicht het geschenk aan de Prinsesjes aangeboden, die daarop dadelijk een eererondje over het gazon hebben ge maakt, luide toegejuicht door de menigte binnen en buiten het hek. Het Prinselijk paar begaf zich even tot vlak bij het hek, waarop de menigte, die daar stond, spontaan het Wilhelmus aanhief. Na het kinderfeest maakte de Prinselijke familie een rondrit door Baarn en Soestdijk. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat zij overal geestdriftig wend toegejuicht. BIG MATCH" Zaterdagavond hing er een internat, sfeer te Noordwijkerhout: een voetbalmatch tusschen een "„Anglicaansch" en een „Duitsch" elftal in de militaire uniform. In beide ploegen waren de grooten en machtigen tijdens dezen oorlog' opgesteld en bekampten elkaar ditmaal op het groene tapijt. Af en toe ging het er heet aan toe en werden zware salvo's gelost. Doch de temperatuur was op zichzelf ook niet mis, zoodat al spoedig midden op het veld de uniformen zich opstapelden. Eilacieü De geschiedenis herhaalde zich: voor de rust was al Duitsdhland, dat de slagen toebracht. Maar na de rust zagen we een ander" beeld: langzamer hand ontglipte Duitschland het initiatief en waren het de Engelsehen en Amerika nen, die als overwinnaars het strijdperk verlieten. De Negus van Abessindë fun geerde als scheidsrechter. Sport AmsterdamBrussel 12. Zaterdagavond had in het overvol Olympisch Stadion te Amsterdam de jubileumwedstrijd Amster damBrussel plaats. Het was een wedstrijd met bekende spelers aan beide zijden, doch met weinig belangwekkend spel. Dit werd echter ruimschoots vergoed door een wel dadig aandoend enthousisme, terwijl de pret tige, vriendschappelijke sfeer waarin ge speeld werd, opviel. Over "het algemeen bleken de Belgen iets sneller en actiever te zijn. Zij hebben dan ook zeker de meeste kansen gehad, maar slecht schieten en prachtig doelverdedigen van v. Raalte anderzijds waren oorzaak, dat Brussel slechts twee punten heeft kunnen maken. Meermans opende na 22 min. spelen voor Brussel de score, maar Daan de Jongh deed dezen vorsprong 1 min. voor de rust te niet. Na de rust gelukte het aan Ceuleers Brussel weer de leiding te geven, welke zij ook niet meer afstond. Alle drie doelpunten waren van uitstekend gehalte en ontstonden uit een kopbal. SPORT BELGISCHE EN NEDER LANDSCHE B.S. In tegenwoordigheid van Prins Bernhard hadden in het Stadion te Brussel wedstrijden plaats tusschen Belgische en Nederlandsche voethal- en hockey-elftalleri uit binnenland sche strijdkrachten. In beide wedstrijden dolven de Nederlanders het onderspit. Voet bal 32; hockey 20. „Kijk eens wat een lijn wagentje", zei Beatrix tegen haar zusje Margriet en meteen stapte ze in. ATHLETIEK. Discuswerpen. De Russische athlete Nina Doumbadze heeft in het stadion „Dynamo" te Moskou een worp van 49.08 meter gedaan en hiermede het wereldrecord van de Duit- sche Gisela Mayermeyer, dat sedert 1936 op 48.31 meter stond, gebroken. TENNIS De Duitsche tenniskampioen Von C r a m m is In een Duitsch concentratiekamp overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2