Jlfcuure grihsdjf (imtranf „Wij zullen onze kinderen niet verstoppen" Babbeltie van de Prinses met de Pers "LDist <11 Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 MAANDAG 0 AUGUSTUS 1945 2e serie? Ie Jaargang: vanaf 7 Me! 1945, No. 70 Abonnementsprijzen f0.26 per week fl.10 per maand f3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Hedactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 227 10 Postrekening 5 8 9 3 6 H$tanhwsürfc is mijd bert in kgqenspwt*; „Maar verwen ze niet", zoo sprak de Prinses H.KjH. Prinses Juliana, die Zaterdagavond Voor de radio sprak, deelde om te beginnen mede dat de longontsteking van Haar Moe der heel goed verloopt. Zij heeft alweer eenige malen mogeci op staan en eenige besprekingen kunnen hebben De oorlogsjaren waren een periode van on afgebroken hard werken voor Haar onder groote verantwoordelijkheid. Zeker in de twee laatste jaren heeft zij geen enkele vacantie gehad. De druk en spanning stegen vooral tegen het einde geweldig en toen tenslotte de algeheele bevrijding er was, be gon een nieuwe phase, met een nieuwe reus- aohtige taak. Ik hoop, aldus de Prinses, dat een periode, lang genoeg voor genezing en voor rust, nu verweznlijkt zal kunnen wor den. Daarna dankte Prinses Juliana zeer har telijk voor het groofsche welkom in het vaderland, waarbij Zij overal waar Zij kwam, getroffen werd door de warme be langstelling voor Haar kinderen. Waar ik kwam. aldus H.K.H., zei men mijj ,.Had de kinderen maar meegebracht. Wanneer ko men zij eens hier?" „■Natuurlijk zou Ik het heerlijk vinden ze Overal mee te brengen. Toch zal het prac- tisoh niet mogelijk zijn, daar kleine kinde ren een rustig en geregeld leven moeten hebben, waarin wat geschiedt in eigen om geving. de groote belevingen voor ze zijn. Maar wel degelijk zullen Wij ze naar enkele groote gebeurtenissen in ons nationale leven meenemen en ze een enkele maal een reisje laten maken om ze een indruk van hun vaderland en van zijn verwoestingen te geven. Wij zullen ze allerminst verstoppen. Zelf zijn ze dol op omgang met menschen en andere kinderen. Wij zijn thans aan het zoeken n^ar een School voor Trix. en Irene. Maar mogen mijn Man en ik dan ook, als ouders, een ernstig beroep doen op de Vaders en Moeders in Nederland en op allen, die in kinderen zien: opgroeiende - menschen, die met wijsheid snoeten worden behandeld. Verwen ze niet. Zeg al de aardige dingen, die u tegen Mij over Ze zeide, niet in hun bijzijn. Laat hen vrij in hun dagelijksch leventje, kijk niet naar ze, zoodat ze het merken. Ik herinner me hoe machteloos en rampzalig je je voelt, als kind, wanneer er 'n groep of menigte men schen naar je „staat te kijken" en onze kin deren zijn dat heelemaal niet gewend, ver geet U dat niet. In een woord: overweldig ze niet door belangstelling en liefde en spring éven wijs met ze om dat vragen we U dringend ais ware het Uw eigen kinderen. Thans ben Ik met Trix, Irene en Margriet Weer terug in ons eigen huis Soestdijk dat groote oogenblik is dan eindelijk geko men en is in overweldigende dankbaarheid ondervonden. Mijn man is weliswaar nog in zijn hoofdkwartier, maar is nu toch weer zeer bereikbaar. De kinderen voelen zich al heelemaal thuis en zijn verrukt over Nederland. Zij hadden in het gastvrije Canada een heel prettig leven en hadden het er in ieder op zicht goed. ja uitstekend, en toch bleven zij zeer Nederlandsch en leefden altijd toe naar diit groote moment van thuiskomen, althans de twee oudsten. Wanneer Ik nu het groote voorrecht heb weer door Mijn eigen huis te loopen. waar de oorlog wel niet spoorloos aan is voorbij gegaan, maar dat bewoonbaar is, worden De tram naar Haarlem De N.Z. H. T. M. heeft haar diensben in N.- Holland weer utgebreid. Ook komen er nog twee trams uit Leiden naar Haarlem bij en. wel om 19.29 en 20.29. Men hoopt met het herstellen van de brug bij Oegstgeest onge veer haLf Augustus gereed te zijn. Dan zal tusschen Haarlem en Leiden een. half-uur- dienst worden ingevoerd. Mijn gedachten steeds getrokken naar de vele huizen in Nederland, die in puin lig gen, en bij de diepe vreugde van hereeni- g'kig in het Vaderland, denkt men voortdu rend aan de velen, naar wier thuiskomst tevergeefs werd uitgezien, of op wie nog steeds in angst wordt gewacht en men be seft des te meer zijn verantwoordelijkheid tegenover dit alles om dan ook zijn uiterste krachten in te spannen en zijn alles te geven in den wederopbouw van ons aller Vader land- Gestroomlijnde locomotieven voor Nederland De geallieerden zullen een vrij groot aan tal in zeer goeden staat verkeerende loco motieven en goederenwagens, die door de beëindiging van den oorlog in Europa vrij komen, aan ons land overdragen. De loco motieven. geheel zwart van kleur, zijn ge stroomlijnd. De goederenwagens zijn iets kleiner dan de Nederlamdsche doch draagvermogen is belangrijk grooter. het De Prinselijke Familie weer voor het eerst compleet in het .Vaderland. Zijn we als Nederlanders toch nog niet rijk? Waarom haar jongste spruit Margriet heet Zaterdag heeft H.K.H. Prinses Juliana voor de eerste maal een persconferentie gehouden. Op Soestdijk ontving ze zes journalisten uit Amsterdam en Rotterdam, om in meer be sloten kring de vele problemen van den dag te behandelen. Bij de ontvangst, aldus een deelnemer aan de bespreking, struikelden we in de galerij bijna over een kleine dreumes in een blauw gestreept jurkje, die met groot enthousiasme de eene kamer na de ander inspecteerde, een duim vastberaden in haar mondje. Dat was de eerste kennismaking met Prinses Mar griet, die uit de kinderkamer ontsnapt en op verkenning was. Prinses Juliana ontving ons op het terras achter het paleis in gezelschap van Prinses Irene, die moet zeggen hoe ze het wel in Ne derland vond. Het Prinsesje was wat ver legen, maar gaf te kennen dat alles „reus achtig fijn" was. Het was begrijpelijk, dat zoo kort na den terugkeer in het vaderland de vragen der journalisten vooral naar het Prinselijk gezin uitgingen. De Prinses beant woordde deze opgewekt en charmant. Het antwoord kennen we uit de rede, welke de Prinses Zaterdagavond heeft gehouden. De Prinses heeft Beatrix zelf Nederlandsch geleerd; ze is klaar voor de derde klas. Het verblijf in Canada was voor de kinde ren heel prettig en over haar bezoeken aan West-Indië sprak de Prinses met warmte. Be wondering had zij voor President en me vrouw Roosevelt, die ze enkele malen be zocht. Sprekende over de oorlogsverklaring van Indië aan Japan, zeide de Prinses, dat de indruk er van enorm was. Onze onderzeeërs hadden groot succes. „Waar men ook in het buitenland komt", zoo vervolgde de Prinses, „overal komt men tot de conclusie hoe wij over het algemeen dn alles vooraan staan." Toen kwam het gesprek even op een hui selijker gebied Hoe had de Prinses haar wo ning aangetroffen? „Veel meubilair gestolen," antwoordde zij, „vooral toen Duitsche parachutisten er ver blijf hielden en er een ..vroolijke keuken" van maakten. Gelukkig is het gedeelte van mijn moeder tot museum verklaard en is aldus veel bewaard gebleven." H. K. H. wenschte nog iets op te merken over den naam van het jongste prinsesje. „Mijn moeder en de Engelandvaarders had den behoefte aan een symbool om dat te kunnen dragen ter eere van de gevallen hel- hel en martelaren in Nederland en in onze strijdkrachten. Zij hebben toen de witte margriet uitgekozen. Wij hebben onze jongste dochter dezen naam gegeven. Maar omdat wij niet wilden, dat men in Nederland deze bloem als een nieuw distinctief ging dragen, wat opnieuw slachtoffers zou hebben ge maakt, hebben wij ons in vage termen over de beteekenis van dezen naam uitgelaten. Toen Margriet gedoopt werd hebben wij de koopvaardij uitgenoodigd om peet te DAT op het oogenblik bij den P.O.D. te Den Haag 600 menschen werken, vrijwel allen personen, die in de illegaliteit een leidende functie hebben bekleed. DAT het aantal arrestanten door den P.O.D. te Den Haag thans ongeveer 6000 bedraagt, •waarvan er 2000 op den Fruit weg zitten. DAT de Stichting 19401945 zich voorstelt in de week van 26 Aug. tot 2 Sept. in het igeheele land inzamelingen te houden, niet door straatcollecties maar door persoonlijk huisbezoek DAT men op het eiland Schouwen en Dui veland enthousiast is over het optreden van M. G. dat daar in critieke weken en maan den zeer nuttig werk heeft verricht. DAT het eiland Schouwen en Duiveland 16 maanden lang meer dan driekwart (14.500 hectaren) door het zoute water is overspoeld geweest. DAT in Februari 1944 de Duitschers ge lastten, dat geen enkel levend wezen op Schouwen en Duiveland zou achterblijven, ■maar dat van de 24.000 inwoners er toch al tijd nog 5000 achterbleven. DAT Hilversum eenig^ tientallen wagens met goederen eneenige duizenden olie bollen heeft gezonden naar Tiel, welke Be- tuwsche gemeente door de Gooische hoofd stad Is geadopteerd. DAT in de Canadeesche legerkrant „The Maple Leaf" door een inzender bitter ge klaagd wordt over de lamlendige houding van vele Nederlanders die liever bij cafés en op straathoeken lummelen dan hun eigen voedsel van het land te halen. DAT de Ned. Voetbalbond zijn praedicaat „Koninklijke" op alleszins logische wijze ver loren heeft, daar er als gevolg van een fusie met de R.K., Ohr. en Arbeidersvoetbalbonden een nieuwe organisatie ontstond. DAT gistermiddag onder veel belangstel ling weer 130 N.C.-ambtenaren met 8 leger trucks uit de Residentie zijn vertrokken om zich in Australië voor te bereiden op hun taak in Indië. DAT enkele honderden Zeeuwen binnen niet al te langen tijd naar Canada zullen ver trekken om eenige duizenden paarden te halen. DAT in de Taxisstraat te R'dam bij een stoeipartij tusschen een wachtpost van de B.S. en diens collega laatstgenoemde werd gedood doordat plotseling de karabijn afging. DAT in Amsterdam lieden rondloopen die voorwenden namens het Roode Kruis in kwartiering te vragen voor geëvacueerden en in sommige gevalen ook „genoegen" nemen met een bed en dekens. DAT aldaar reeds 30 gezinnen uit hun huis zijn gezet omdat ze hun woning niet langs officieelen weg hadden gekregen. DAT de vreemdelingen -politie in de hoofd stad een naamlijst van Duitschers heeft samengesteld die men over de grens wil zetten. DAT de Amsterdamsche P.O.D. in den nacht van 3 op 4 Augustus 600 nieuwe arrestaties heeft verricht. DAT in September te Amsterdam een groote tentoonstelling wordt gehouden onder den titel „Kunst in vrijheid". DAT deze tentoonstelling schilderijen c.s. en beeldhouwwerk zal omvatten van kunste naars die weigerden lid te worden van de „Kultuurkamer" en men op Uiterwaarden- straat 210 nadere inlichtingen bekomen kan. DAT minister BEEL op zijn inspectiereis door Zeeland 'o.a. besprekingen heeft gevoerd met de burgemeesters van Middelburg en Goes. DAT de officieren van de nieuwe Nederl. torpedobootjager „Jan van Galen" alles in 't werk zullen stellen om de scheepsbel en de koperen naamplaat terug te vinden van hun grooten voorganger, die in 1940 bij den strijd om Rotterdam ten onder ging. DAT de plaatsvervangende gouverneur van Suriname J. C. Brons per Koninklijk besluit van 26 Juli benoemd is tot gouverneur, DAT het gemeentebestuur van Amsterdam besloten heeft op regelmatige tijdstippen aan de ingeschrevenen bij de aigemeene arbeids reserve een mededeelingemblad ter voorlich ting te verstrekken. DAT dezer dagen een jongen te Loppersum in het hooge korenland een Duitsch militair ontdekte, die door de inzittenden van een passeerenden Canadeeschen wagen werd ge arresteerd. DAT deze week de provinciale stoomboot- dienst ViissingenBres kens zal worden her vat met de gerepareerde stoomboot „Zuider zee". DAT er weer twee treinen loopen van Groningen naar Meppel v.v., welke treinen stoppen te Assen, Beilen en Hoogeveen. DAT het stoomgemaal „Schouwen" op Schouwen-Duiveland in werking is gesteld, waardoor met het droogmalen van den ge- inundeerden polder een begin is gemaakt. DAT in de eerste week van September de Rijn van Koblenz tot aan de zee voor de scheepvaart weer open is en het Dortmund- Emskanaal over vier maanden weer gebruikt zal kunnen worden. DAT te IJmuiden aangekomen zijn de „Amstelstroom" van Londen met 3300 ton en de „Titus" van Liverpool met 2000 ton stuk goederen. DAT aan den militairen commissaris in de prov. Zuid-Holland, luit.-kol. jhr H. G. A. Quarles van Ufford, in verband met zijn terugkeer naar Engeland door de officieren en sectiehoofden van zijn staf een afscheids maaltijd werd aangeboden. DAT in de tweede helft van September het eerste contingent nieuwe personenauto's per s.s. ..Batavier" te Rotterdam wordt verwacht. DAT een auto, die vóór den oorlog onge veer f 2000 kostte, nu zal komen op f 2500-3000. DAT in de bossohen van Exlo (Dr.) een massagraf is ontdekt, waarin men de lijken van 5 Groningers heeft gevonden, die op 19 Sept. jl. door Duitsohe en Hollandsche SS-mannen door een, schot in den nek -wer den ver-moord. Historische beslissing De Synodale bestuursorganisatie, aan de Ned. Herv. Kerk in 1816-ten onrecht® en willekeurig opgelegd, is thans finaal door broken en de mogelijkheid is gekomen om het werk van de kerk door de goede kerke lijke bedding te laten stroomen. Deze historische beslissing, waardoor de Ned. Herv. Kerk in Generale Synode zal kunnen bijeenkomen, is verleden week aan ons volk meegedeeld. Zij is inderdaad van groote beteekenis. Ook leert zij ons deze les, dat we dingen zelf kunnen doen die jaren lang van geheel andere zijde werden ver langd. Geslachten lang heeft het vraagstuk dezer synodale organisatie ons volksleven, kerke lijk en politiek, vertroebeld en de Kerk schade gedaan. Thans blijkt, dat zij volko men bij machte was en in ^taat is haar eigen kerkregeering op historischen grondslag te herstellen. We verheugen ons, dat dit inzicht alge meen gerijpt is en tot werkelijkheid worden gaat. Het zij der Kerk tot waaraebtigen zegen in dezen bewogen en vaak verworden tijd, waarin meer dan ooit het Woord van God, door de Kerk. die een geloofsgemeenschap is, gebracht als het Woord der Waarheid, schijnen moet als een licht in een duistere plaats. In dat Woord spreekt de Opperste Wijsheid, die de Weg, de Waarheid en het Leven is. In haar licht moet alle menschelijilc licht verbleeken en als indirecte lichtbron worden erkend. De Godsopenbaring is voor de Kerk primair, al het andere, dat niet van boven is. hoe mooi ook de mensch het brengt en vertolkt, en dat we niet behoeven te min achten, kan slechts op de tweede plaats ko- staan, waarna de opvarenden van de koop vaardijvloot de" margriet als embleem ko zen. en deze op hun uniform dragen. Ook heeft mijn Moeder de margriet als symbool in een radiorede gebezigd en is er een Margrietfonds gevormd voor de nagelaten betrekkingen van de koopvaardijvloot." Een der journalisten wees op de belang stelling welke de buitenlandsohe pers voor Nederland toont. „Dat is steeds zoo geweest", antwoordde de Prinses, „steeds werd Nederland genoemd eerst door de groote activiteit in den oor log en later door de verwoestingen". „Ik zal presidente worden van Neder lands Volksherstel, de overkoepeling van alle vormen van hulpverleen in g". Zij uitte Haar bewondering voor de manier, waarop de verschillende gebieden des lands elkaar hielpen en ook thans weer helpen. Het adop- teeren van steden in de verwoeste gebie den noemde zij een prachtig plan". Met de bespreking van dit punt eindigde de conferentie. Laval uitgesproken in het proces-Pétain Laval heeft Zaterdag zijn verklaringen voortgezet. Uitweidende omtrent zijn verhouding met de Duitschers, zeide Laval, dat Frankrijk ab soluut niet kon bestaan indien men zich niet met hen verstond. Zonder collaboratie kon Frankrijk niet leven. Van het telegram van Pétain na Dieppe zegt Laval niets af te weten. Wij waren ten, slotte noch bondgenoot van de Engelsdherx, noch van Duitschland. Van de verschrikkin gen der concentratiekampen kreeg ik paa kennis na den oorlog. Ik heb onderhandeld, opdat Frankrijk kon leven. Vervolgens zegt Laval, dat hij een massale denaturalisatie van de Joden heeft gewei gerd, en niet vrij is geweest in allerlei be noemingen. De terechtstelling van Reynaud en Blum heeft hij verhinderd. Laval ver klaarde nog onder dwang naar Duitschland te zijn gegaan. Hij was daar geïnterneerd. Pétain was bijna naar Silezië gebracht. Pè- tain verklaarde alle verzoeken van dien aard te hebben afgewezen. Terwijl Laval sprak, viel de maarschalk in slaap in zijn stoel. VAN OVER DE GRENZEN Japansche gevechtseenheden van da Marine worden samengesteld uit vrijwil ligers. Generaal de Gaulle gaat in de tweeda helft van Augustus naar Amerika. Het nieuwste schroeflooze gevechts vliegtuig der Vereen. Staten kan een snel heid van 550 mijl per uur bereiken. De Zionisten hebben op een congres in Londen een ..beroep op het geweten van de wereld" gedaan om als volk naar Palestina te mogen trekken. Potsdam heeft aan Ghurchill en Eden elk een telegram gezonden om hen te bedan ken voor de onschatbare diensten aan de gemeenschappelijke zaak bewezen. Een dezer dagen te Berlijn gearresteerde •halfbroer van Hitler is weer vrij gelaten; hij heeft nooit iets met het nat.-soc. te maken gehad. Frankrijk zal zitting nemen in de Com missie voor de Herstelbetalingen in Moskou. Truman verklaarde, dat in Potsdam geen geheime afspraken zijn gemaakt. De president van de Unnra is van oor deel, dat de bevrijde landen aan de komen de ontberingen alleen het hoofd kunnen bie den als de vereenigde volken hen voortdu rend helpen. Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag zal 21 Augustus zijn eerste zitting houden ter berechting van landverraders. BEURZEN T.H.S. TE DELFT. Rijksbeurzen voor de T.H.S. moeten aan den Min. van Onderwijs vóór 10 Aug. wor den aangevraagd: Oude Delft 95. Delft. Zie St.Ct. no. 40). Examens acte Leerares Nijverheidsonderwijs. Wie examen wensoht te doen voor de acte leerares Nijverheidsonderwijs, gem. N XIX, moet zich vóór 15 Aug. aanmelden bij de in- speotrice van het Nijverheidsonderwijs, mei» G. O. Smit, Molenweg 27 te Oosrterbeek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1