Dce open de poort voor onze studenten Uit den Omtrek De sportman van 1965 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws Beroep op burgerij voor huisvesting September a s. zal Leiden weer het oude beeld van Studentenstad toonen, daar dan alle colleges weer een aanvang nemen. De groote moeil ij ikheid is echter het onderbren gen van de studenten. Zooals bekend is kampt Leiden momenteel met een groot ge brek aan woonruimte, waarvoor zoo mogelijk een oplossing dient gevonden te worden. Het terugbrengen van de zich in Leiden oevin- dende évacués uit andere plaatsen naar hun woonplaats gaat v niet zoo vlot als men wel zou wenschen, wat zijn oorzaak vindt :n de huizenruïnes in de betreffende streken. Voor hen. die in verband met de herope ning van de Universiteit huisvesting in de gemeente Leiden zullen noodig hebben, kan wellicht de oplossing worden gevonden door een beroep op de medewerking van de bur gerij. die steeds gehecht aan de aanwezigheid, van docenten en studeerenden bereid zal worden gevonden, daarvoor een offer te brengen. Nu ons land van de Duitsche dwingelandij bevrijd is. wil het Gemeentebestuur zoo wei nig mogelijk overgaan tot dwingende maat- regelenT nl. tot vordering van woonruimten. Daarom beeint het met een dringend beroep op de Leidsche burgerij, vooral op die krin gen. die ruim behuisd zijn. om hun huis onen te stellen voor de huisvesting van een of meer studenten. Het Gemeentelijk Bureau voor Evacuatie-aangelegenheden zal gaarne zijn hulp verleenen om tot een bevredigende -amenwc-kirig voor beide partijen te komen Zoo noodig kan ook een kamer zonder meu- Word' er iets pedaan voor Je ieugd De schoolgaande jeugd heeft vacantie. Wordt er iets voor hen gedaan nu de tijds omstandigheden het individueel uitgaan nog onmogelijk maken? Het N.V.H. heeft ook dit op zich genomen en het werk ..Vacantie- bezigheid voor schoolkinderen" geschapen. We herinneren ons nog hoe de jeugd m de vacantie in oorlogstijd huishield in parken, enz. Hoe daarover geklaagd is. Het N.V.H. met leiders en leidsters begonnen dan ook vol goeden moed en ook de ouders juichten het plan toe. Maar nu bereikte ons een bitter gesteld schrijven van het N.V.H. Er is tptaal geen medewerking van allerlei instanties en besturen. Een voetbal is er niet te krijgen, een directeur van de ..Overdekte" vraagt f 0.25 voor het zwemmen en geeft dan nog slechts schoorvoetend toestemming; de ge meente Leiden stelt geen materiaal uit gym lokalen ter leen; de toestemming van de zweminrichting ..De Zijl" komt niet los en ook is er geen beschikking over de Leidsche sportvelden. Ziedaar nog maar eenige klach ten. Laat -allen, die helpen kunnen, nu ook inderdaad helpen en gun de jeugd onder goede leiding in dit vredesjaar een prettige vacantie. De heer Hoekstra, N.V.H., Galge water 1, «neemt alles in ontvangst. Leidsche kinderen naar het buitenland Aanmelding stopgezet. De uitzending van kinderen door N.V.H. heeft haar hoogtepunt bereikt. Verwacht wordt, dat aan Leiden niet veel transporten meer zullen worden toegewezen. Reeds ver trokken 300 kinderen, waarvan 260 naar het buitenland. In voorbereiding is nog voor de maand Augustus de uitzending van 120 kin deren naar België, 60 naar Friesland. 80 naar Zwitserland en voor wSeptember 150 naar Engeland. De kinderen, welke voor deze transporten in aanmerking komen, zijn reeds voor het grootste deel door de commissie uitgezocht. Jammer genoeg komen hierdoor verschillende groepen niet meer in aanmer king en is de commissie over moeten gaan tot het afschrijven van hen, voor wie de Uitzending niet dringend noodig is en de groepen van onder 6 en boven 14 jaar. Bovendien zullen veel jongens moeten wor den teleurgesteld, daar de families, die kin deren opnemen, steeds voor het meerendeel meisjes vragen. De commissie vreest derhalve dat zij zelfs niet eens alle' kinderen., die voor de keuring zijn opgeroepen, zal kunnen uitzenden en heeft daarom besloten de aanmelding, be halve voor zeer dringende gevallen, stop te zetten UNIVERSITEIT EN MAATSCHAPPIJ. Voor een talrijk gehoor, bestaande uit hoogleeraren, leden van den wetenschappe- lijken staf der Universiteit, studenten, oud studenten en andere belangstellenden heeft prof. mr F. M. Baron van Asbeck gister avond in de aula van het Acad. Ziekenhuis een lezing gehouden over het onderwerp: ..Universiteit en Maatschappij'". Spr wees op de primaire taak der Universiteit. Zij heeft een roeping tegenover het volk, tusschen beide moet er een wisselwerking zijn. Uit voerig ging prof. van Asbeck vervolgens in op het vraagstuk van de zelfstandigheid van de universiteit. Voor de instelling van een „stadium generale" voerde spr het pleidooi, terwijl hij een lans brak voor de Civitas Academda. Na nog de verhouding tusschen Universiteit en volk te hebben toegelicht, besloot prof. van Asbeck zijn rede met er op te wijzen, dat de Nederlandsche Univer sitaire wereld thans voor een bijzondere taak geplaatst wordt, nu wij leven in een tijdvak van ommekeer, waarbij het gaat om de vraag of wij nieuwe vormen moeten zoeken of de bestaande dienen te verbeteren. Er moet een samenbinding gelegd worden tusschen Universiteit en volk, welke het geheele leven omvat OPENLUCHT-ZANGAVONDEN Na de gehouden zangiavónden in de Stads gehoorzaal. werd Donderdag door het werk comité Kunst en Ontspanning van N.V.H. de eerste openlucht-zangavond op het Van der Waalsplein gehouden. Vóór den aanvang heette de heer Herman Stenz, de leider van den zangavond, de aanwezigen hartelijk wel kom, waarbij hij zijn vreugde uitsprak dat er voor dezen zangavond zoo'n groote be langstelling was. Nadat eerst het Wilhelmus •was gezongen, werden de andere liederen, aan den vleugel begeleid door Tillv Leening, goed gezongen. De volgende zangavond zal Donderdag 9 Augustus op het Stadhuisplein gehouden worden. bileering en zonder bediening ter beschikking gesteld worden*. Voor een inwonend student wordt het gas- en electriciteitsrantsoen even- redig verhoogd. Leidsche ingezetenen, helpt allen mede, voor zoover het in Uw bereik ligt, Leiden weer de vroegere studentensfeer terug te geven!! Leiden, de eerste studentenstad van Nederland, moet herrijzen! Zij. die aan dezen oproep gehoor willen geven, gelieven de beschikbare kamer(s) mondeling of schriftelijk ter registratie op te geven aan het Gem. Bureau voor Evacua tie-aangelegenheden. Stadhuis, kamer no. 344 of aan het Studenten Huisvestings Comité, Sociëteit Minerva, Leiden. Mooh overwinningen van de Zijl Woensdagavond speelde „De Zijl A" tegen ..De Gouwe I". De Zijl nam het eerst de leiding en spoedig was de stand 10. Direct' komt echter De Gouwe opzetten, maar een hard schot van den achterspeler gaat hoog over. Blansjaar (De Zijl) krijgt dan op korten afstand een kans, doch schiet den bal hard naast. De Gouwe zet alles op alles en nog voor de rust komt de gelijkmaker. Na de rust is het Prevo (De Zijl), die een mooi aan gegeven bal weet te sconen (21). Door onsportief spel van De Gouwe krijgt De Zijl een strafschot, dat in een doelpunt wordt omgezet (31). met welken stand ook het einde komt. DE ZIJL B—DE GOUWE II (5—0). Onder groote belangstelling van het Leid sche en Waddinxveensche publiek vindt de wedstrijd plaats van De Zijl BDe Gouwe II. Al dadelijk na den uitworp zit De Zijl bij het doel van De Gouwe en het is Stouten, die het eerste doelpunt maakt, even later gevolgd door een mooi schot van Arbauw (20), De jonge spelers van De Zijl deden goed hun best en Kloos brengt den stand op 30. waarmede de rust aanbreekt. Na de rust weet De Zijl den stand op 50 te brengen. De Zijl IIIDe Gouwe III 41 De Zijl (dames)De Gouwe (dames) 01 EEN DOKTER NOODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dx Van «Leeuwen, Span jaard. Veldhuyzen en Verbruggen WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen door Apotheek Kok. Rapenburg 9, telef. 24807, en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooi gracht 46. telef. 21060. WIELRIJDER CONTRA MOTORRIJDER Op den hoek van de Cronesteinkade en den Zoeterwoudschesingel is de motorrijder D K. in botsing gekomen met een wielrijder. Eerst genoemde kwam te vallen en brak zijn lin kerpols. Het slachtoffer is naar het Acad, Ziekenhuis overgebracht. GODSDIENSTOEFENINGEN Ch r. Geref. Kerk: 10 en 5 u. Ds Smits van Dordrecht. Geref. Gem.: 10 en 5 uur Ds Rijksen. Ac. Ziekenhuis: 10.30 u. Geen dienst. Geref. Minnehuis: Donderdag 6.30 u. dhr De Groot. Evang. Luth. Gem.: 10.30 u. Ds Visser van Enkhuizen. Eglise Wall one: 10.30 u. Ds Michelin Moreau. Doopsgez. Gem. 10.3(^ u. Ds Snaayer. Vrijz. Herv, Volkshuis: 10.30 u. Ds Eldering. W. de Zwij gerkerk: 7 uur Ds Jansen van Schoonhoven. Rem. Gem.: 10.30 u. mej. dr J. W. Herfst van Wassenaar. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: 10 u. Ds Kranenburg. Katwijk a/Zee C h r. Geref. Kerk: 10.30 en 5 u Ds P. v. de Bijl. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBORENArtje H. C. d van G. Burger en A. H. C. Lindhout; Johannes J. C. M. z van J. J. L'abee en A. F. J. Eijkemans; Cornelis B. z van M. C. B. de Laaf en C. v. d. Mey. ONDERTROUWD: J. C. P. Beenakker 39 j. en A. D. W. Strotmann 30 j.; C. R. van de Veen 30 j. en C. A. Laps 30 j.; K. S C. New man 25 j. en K. van Leeuwen 18 j. GETROUWD: P. M. de Jong en P. J. Duij- verman. „Een broodje met vleesch" komt ook weer Naar wij vernemen zullen in de broodjes- met-vüeeschwinkels de broodjes over niet al te langen tijd zonder bon verkrijgbaar zijn. Voor de belegging met vleesch zal echter nog een rantsoenbon moeten worden inge leverd Leiden morgen één vlaggenzeel Morgen, 5 Augustus, verjaart Prinses Irene. Nu Zij met haar zusjes in ons land is terug gekeerd, is de vreugde des te grooter. Leiden heeft in de laatste maanden ge toond, dat het met hechte banden aan ons Vorstenhuis is verbonden. Laat daarom de Sleutelstad morgen één vlaggenzee zijn ter eere van onze Irene, die morgen 6 jaar wordt. En ieder dra ge het Oranje op de borst. Lang leve Prinses Irene! ALPHEN a.d. RIJN. Wethouder Den Ouden vraagt ontslag. De heer A. den Ouden, wethouder van openbare werken voor onze gemeente, heeft ontslag gevraagd. Hem is gevraagd in functie te blijven tot zijn opvolger is benoemd. Er is ook nog een vacature ontstaan door het over lijden van den heer W. J. Sprey. De heer A. den Ouden was 22 jaar lid van den raad voor de A.R. partij. Sinds 1940 was hij wethouder. De actie voor de Bommelerwaard. De actie voor wederopbouw van de Bommelerwaard, in het bijzonder voor Hedel en Rossum, waarvoor Alphen met Aarlanderveen en Ter Aar de zorg hebben, is in vollen gang. In Hedel verblijven thans een aantal personen uit onze gemeente, die daar hun tenten heb ben opgeslagen en in een directiekeet hun bivak hebben. Er is dus voortdurend contact met de bewoners van de zoo zwaar getroffen plaatsen en wordt met overleg gewerkt. Enkele schepen met de meest noodige goederen zijn reeds verzonden, maar verder moet N.V.H. nog kalmaan doen, want er is geen opslagplaats aanwezig, Hedel heeft nog slechts twéé onbeschadigde huizen. Ook zijn verschillende plaatselijke aan nemers een kijkje gaan nemen, want het is de bedoeling de huizen die bruikbaar te maken zijn, ten spoedigste in gereedheid te brengen. Het arbeidsbureau werkt ook al mee door te trachten het benoodigde perso neel bij elkaar te krijgen. Nu het de laatste dagen nogal eens ge regend heeft, blijken de noodvoorzieningen totaal onvoldoende. Vooral aan glas is er een zeer groote behoefte en de plaatselijke N.V.H.-afdeeling doet dan ook een dringend beroep op de inwoners van onze gemeente eens na te gaan of ze nog glas te missen hebben, b.v. van schilderijen of broeiramen. De bewoners van Hedel en Rossum zitten zelf ook niet bij de pakken neer. Ze ontvan gen door het medeleven een sterke stimulans. Gezamenlijk hoopt men alle krachten in te spannen om voor het koude jaargetijde nog zooveel mogelijk woningen voor gebruik ge schikt te maken, al zal de weelde dan nog wel ontbreken! Voetbalver. H.S.V. In het gebouw Jonathan had een vergadering plaats, om te komen tot oprichting van een voetbalvereeniging in wijk Hoorn. Deze vergadering stond onder leiding van den heer G. W. de Jong, ambte naar Lich. Opv. en Sport. Staande de ver gadering gaven zich een 40-tal leden op. Na vaststelling van het huish. reglement werd het bestuur als volgt samengesteld: E. P. Lodder, voorz.; G. van Weere. Ie secr.: Fr. Lelkx, 2e secr.; St. Noorlander, le penningm.; C. Bogerman, 2e penningm. en als commis sarissen G. den Hartog en Adr.Kouwenhoven. Deze vereeniging. die den naam zal dragen van H.S.V.zal toetreden tot de afd. Leiden van dén K.N.V.B. en speciaal op Zaterdag middag wedstrijden spelen Onze Middenstanders. In een dezer dagen gehouden vergadering is een poging gedaan om te komen tot de oprichting van één plaat selijke Middenstandsvereeniging. De leden van de pl. afd. van de Koninklijke waren er ui ter a g rd sterk voor. terwijl ook de Chr. Middenstandsver. besloot zichzelf te liquidee ren en aangenomen werd dat dit ook met de R.K. ..Hanze" het geval zou zijn. Men kwam dus vol goeden moed bijeen. De voorz. van de voormalige K.N.M.B -afdeeling gaf een overzicht van den toestand vóór 1940. Toen was er ook in het olaatseliik middenstands leven veel. dat niet bevredigde. Reden waar om besloten was contact te zoeken met de andere vereenigingen. om het nu. zoo moge lijk. beter te doen. Zooals gemeld, de Chr. vereeniging ging aceoord. Maar ter vergade ring werd medegedeeld, dat de ..Hanze" be sloten had als zelfstandige vereeniging te blijven bestaan. Wel werd alle mogelijke medewerking en samen weiicing toegezegd. Deze houding wekte bij de talrijke aanwezi gen zeer veel teleurstelling en de bespreking concentreerde zich voornamelijk op dit punt, doch men moest zich bij het ,.Hanze"-stand- punt neerleggen. Besloten werd dat de fusie tusschen de anderen toch door zal gaan. De zittende besturen zullen de loopende zaken verder afwerken, waarna men spoedig in een nieuwe vergadering een definitief bestuur hoopt te kiezen. GODSDIENSTOEFENINGEN. Oud-Geref. Gemeente. Van Mandersloo- straat 9.45 en 4 uur leesdienst. RUSSISCHE GEZANT AANGEKOMEN. Gisteren is de Sovjet-Russische ambassa deur Valkof per vliegtuig voor een voorloo- pig bezoek in den Haag aangekomen. r~ PRINSES IRENE WORDT MORGEN ZES JAAR (Fragment uit brief van een Vader aan z'n dochter.) Morgen wordt Prinses Irene zes jaar. En ze zal haar verjaardag vieren bij Vader en Moeder thuis op Soestdijk. De eerste keer, dat zij dit doen mag op Hbl- liandschen bodem. Herinner jij je nog Zater dag 5 Augustus 1939? We waren met vacantie en wer den 's ochtends door prettig lawaai gewekt: er was weer een Prinsesje geboren. Bij Beatrix hadden we nu ook Ir eentje. Irene die mooie naam leek wed een satyre. Want ons Prinsesje was nauwe lijks negen maanden oud, toen de vreeselijke oorlog ons land meesleepte en ook zij als kleine balling mee moest eerst naar Engeland, kort daarop naar 't verre Canada. Wat hebben we en in zonderheid jij en alle Hol- landsche meisjes! harts tochtelijk met onze Prin sesjes meegeleefd. Er was bijna geen meisje of ze droeg een foto'tje van de kleine Oranjetelgen bij zich. En 'k weet nog heel goed, dat jullie een meisjesclub hadden met den myste- rieuzen naam BIM, wat niet a n der s beteeke n de dan: Beatrix, Irene, Margriet. O, als de mof dat toch allemaal eens geweten had Neen, nü behoeven we de beeltenis onzer lieve Prin- ssejes naet meer weg te stoppen of we een misdaad te verbergen hadden. Op pag. I prijkt een por tret van H.K.H. Prinses Irene Emma Elisabeth. Of, zooals jullie 't meestal zeggen in heerlijke Hol- landsdhe intimiteit: één van onze Prinsesjes. We weten, dat zij 't in Ottawa goed hadden. Ook dóórvoer zullen we het Canadeesche volk altijd dankbaar blijven. Maar anders: Oranje houden we 't allerliefst maar in Neder, land. Dien schat vertrouwen we niet één volk toe. Van plechtige volzinnen moeten jullie in de uitge latenheid van je bakvisch- leetftijd niets hebben. En daar heb je groot gelijk aan. Maar als je vader dit briefje besluit met: „Leve onze jarige Prinses! En een hartelijk Oranje boven! voor héél onze Koninklijke familie!" dan stem jij daar geestdriftig mee in. En omdat er zoo duizen den en vele tienduizenden oude en jonge Nederlanders zijn daarom nam ik de vrijheid dit briefje in de krant te zetten. ligt nu nog stil in zijn wieg. Wel heeft hij honger en moet dus goed gevoed worden. Nutricia met haar heer lijke babyvoeding uit kar nemelk met rijstebloem en voedingssuiker, .helpt mede een gezonde, stevige gene ratie te kweeken. Deze 100°/o bouwstoffen voor het kinderlichaam ko men nu weer in ruimere mate ter beschikking. LEIDERDORP. In de week van 6 t/m 11 Aug. a.s. wordt er in onze gemeente een feestweek gehouden. Maandagavond wordt er zoowel in de Ned. Herv. als in de Geref. kerk een openings* avond georganiseerd door de Chr. Oranje Ver. ter plaatse. Dinsdag wordt er eerst een vlag- genparade met zanghulde in het centrum van het dorp georganiseerd, waarna een muzikale rondgang volgt; 's middags zijn er volks spelen op het feestterrein. Woensdagmiddag om 1 uur is er een groote allegorische op tocht. Voor de kinderen zijn er Donderdag morgen spelen op het feestterrein; 's middag® biedt het programma: kinderfeest, poppekast. goochelaar, ruiterfeest, alles opgeluisterd met muziek. Des avonds 7 uur is er in de Ned. Herv. kerk Jeugdappèl voor alle Herv. en Geref. jongeren. Op Vrijdagmorgen is er dan te genieten van ringrijden met versierde wagens, terwijl er 's middags watersport op den Ouden Rijn wordt geboden en er 's avonds een gondelvaart in den Ouden Rijn is georganiseerd. Zaterdag is er dan het slui'tingsfeest. 's Avonds op het feestterrein een gecostumeerde korfbalwedstrijd en volks dansen en ten slotte een groot vuurwerk. Gedurende de bijeenkomsten in de kerk zijn de attracties gesloten. NOORDYVIJK Oranjefeesten. In de dezer dagen gehou den vergadering van de Oranjevereeniging is besloten den verjaardag van H.M. de Konin gin op grootsche wijze te vieren. De feesten zullen drie dagen duren. Op 29 Aug. worden kinderspelen gehouden, op 30 Aug. gevolg«d door volksfeesten. De nationale feestdag vangt aan met herdenkingsdiensten in de kerken, waarna 's middags een allegorische optocht door de dorpen zal trekken. De fees ten worden besloten met een grootsdh vuur werk op het Noordwijksche strand. OEGSTGEEST. Oegstgeest adopteert Berlicum Oegstgeest adopteert Berlicum, d.w.z. dat Oegstgeest op afdoende wijze Berlicum zal helpen en alle getroffenen aldaar van het hoogst noodige zal voorzien. Wat er gegeven moet worden? Géén prullen of afdankertjes of spullen die wij tóch niet gebruiken en die de mensohen in Berlicum niet kunnen gébruiken. Er zijn noodig: tafels stoelen, serviezen, potten en pannen, volledige bedden, linnengoed, land- en tuin bouw ge reed schap. enz. In Januari van dit jaar bracht Oegstgeest op 1 dag naar 1 adres: 350 wollen dekens!Ill In Berlicum, op enkele kilometers van 's Hertogenbosch, werden 160 boerderijen verwoest en veébrand. Tallooze huizen gin gen in puin of werden zwaar beschadigd. Wat nog bleef staan werd leeggeroofd, en zoo waren de inwoners ruim vier-en-een-half duizend met hun huizen en hoeven ook hun verdere bezit totaal kwijt. Toch zagen deze Brabantsohe menschen in den afgeloo- pen winter dien ook zij in kou en zonder licht doorbrachten in ruimen en wrakke ge timmerten kans om nog ettelijke duizen den kilo's voedsel voor het Noorden bijeen te brengen. Een goed voorbereide actie heeft deze week de huizen en gezinnen „stormrjjp" gemaakt, opdat in de week van 6 t/m 11 Augustus een overvloedige en practische zending naar Ber licum kan worden overgemaakt Zondagsdienst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst wordt waargenomen door dö Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuisstraat 8, telefoon 26274. RIJNSBURG Chr. Geref. Kerk. Ds M. Holtrop te Hil versum heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. VOORHOUT. GEBOREN: Johannes J. C., zn van C. L. de Haas en J. G. Berg; Helena A. C., dr van A. W. Deutekom en H. J. Plukker. ONDERTROUWD: G. J. Hageman, 28 j.. en T. J. Jacobs, 27 j. OVERLEDEN: E. M. Bots, 14 j.; J. A. M. Prins, 14 j. Twee jongens schoten op een begrafenisstoet Terwijl Woensdagmiddag een begrafenis stoet op de begraafplaats aan den Bosch drift te Hilversum voortging, werd van een der belendende perceelen uit plotseling meermalen geschoten. Een 45-jarige be woonster van de Constanciastraat die in den stoet meeliep werd hierbij door een kogel in den buik en lever getroffen. Zij werd onmiddellijk naar de R.K. ziekenverpleging overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Tegen de daders, twee baldaglge jcmeM, is p. v. opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 3