Op Kneuterdijk 20 klonk geen woord Fransch C'est ga Pétain LDist Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945 2e serie: le Jaargang: vanaf 7 Mei 1945, No. 75 Abonnementsprij.zei; f0.26 per week f 1.10 per maand f3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 Installatie Bijz. Gerechtshof „Niets is vergeten en niets is vergeven'' Het gekrenkte Vaderland, dat gewond, verminkt en vernederd ons aller offer vroeg, eischt thans van ons zijn recht je gens allen, die het waagden in de dagen van nood de zijde van den vijand te kiezen en in zijn beulswerk te deelen. Het eischt ook voorbeeldige rechtspraak, daar immers in den rechtstaat onrecht slechts door recht wordt gekeerd. Aldus sprak gistermiddag op Kneuterdijk 20 de presidient van het Haagsche Bijzonder Gerechtshof, Mr A. L. M. van Berckel, bij de installatie van dit Hof. Spr. hekelde hierna de vrederechtspraak als een weerzinwekkende klucht om dan te wijzen op de vele klippen, die het Bijzonder Gerechtshof zal ontmoeten op den weg naar de waarheid. Doch niets zal worden nagela ten om ons land zoo snel mogelijk van den grievenden blaam van landverraad te zui veren. Hierop schetste de procureur fiscaal bij het Hof, Mr J. Zaayér. het groote be lang van het werk, dat aan de bijzondere Gerechtshoven is toevertrouwd. Ik weet aldus spr. dat vele oogen op ons zijn ge richt, dat veel van ons wordt verwacht. Men zij gerust. Ik stel mij geheel op het stand punt van hen, die sedert jaar en dag voor de landverraders hebben geëischt snel en streng recht. Zij, die vijf jaren lang met alle middelen ons volk hebben gekweid en be- leedigd, mishandeld en bestolen, gehoond en gesard, zij zullen ondervinden, dat niets is vergeten en ook niets is vergeven. Meedoo- genloos zal de rekening worden gepresen teerd, indien men ons daartoe de gelegen heid geeft. In dit verband deed spr. een dringend beroep op allen die met deze mis dadigers te maken hebben gehad en ver zocht hij met klem alle feiten ter kennis te brengen van den P.O.D. Recht zal er komen voor het zwaar be- leedigde Nederlandsche volk. Al wil ik er wel eens uitdrukkelijk op wijzen aldus spr. dat ik de beperkingen van de wette lijke bewijsregeling, die uiteindelijk prac- Prinses Irene Prinses Irene wordt morgen zes jaar. Het is de eerste prinsessever jaardag na de bevrijding en haar eerste verjaardag, die ze in eigen vaderland mag vieren. Ons volk is verheugd, dat zij, die als kind van ruim negen maanden met haar ouders in ballingschap moest gaan, dezen feestdag in het ouderlijk gezin in de voor hen bekende omgeving mag beleven, na enkele dagen geleden doqr haar eigen moeder naar eigen home te zijn gebracht. Ook voor de ouders is deze dag van bijzondere be teekenis. nu de onrust van: den oorlog geen scheiding meer brengt in.het familieleven. tisch neerkomen op bevoordeeling van schuldige verdachten, bedenkelijk acht. Is eenmaal het schuldig uitgesproken, dan zal het verder niet de vraag zijn. welke straf den schuldige het best past, maar hoe hoog de rekening is. die het Nederlandsche k met hem te vereffenen heeft en deze hij ten volle hebben te betalen, liever meer dan minder. Als laatste spreker voerde namens de ba lie het woord Jhr Mr E. C. Ju. van Doorn, deken van de orde van advocaten, die er op wees, dat ook N.S.B.-ers een verdediger zul len krijgen daar het recht van verdediging een essentieel bestanddeel van de recht spraak is. De Regeeringsvoorlichlings- dienst is gestart De technische en organisatorische leiding van den Regeeringsivoorlichtingsdienst. Was- senaarscheweg 40, Den Haag, tel. 180065, is opgedragen aan den heer P. A. Wansink te Amsterdam, die tot directeur, is benoemd. Voor de leiding in algemeen en zin is. met den titel van Regeeringscommissaris bij den Regeeringsvoorliohtingsdienst aan dezen dienst toegevoegd dr H. Brugmans, soc.-dem. lid van de Tweede Kamer. De heer Wansink is journalist van beroep en was o.a. directeur van het bureau van ..Eenheid door democratie". De voorlichting omtrent Nederland in het buitenland zal niet berusten bij den R.V.D. Hiervoor zal een afzonderlijke dienst worden opgezet in het kader van het ministerie van Buitenl. Zaken. Hierover is binnenkort nader bericht te verwachten. Weer karnemelk! Het Bedrijfschap voor Zuivel, afid. Leiden, maakt befkend, dat in de gemeenten Leiden en Oegstgeest in de week van 5 tot 11 Aug. op bon B 13 inlegvel, groep 14 tot 18 jaar, mede 1 liter karnemelk beschikbaar wordt gesteld. Gen Synode Ned. Kerv. Kerk De Provinciale Kerkbesturen hebben met overweldigende meerderheid de ontwerp regeling voor het bijeenkomen van de Ned. Herv. Kerk in Generale Synode aange nomen. De stemmenverhouding was 62 voor, 2 tegen. Dit is een gebeurtenis van de aller grootste beteekenis, niet alleen voor de Her vormde Kerk. Art. 1, handelende over de nu op te roepen Generale Synode, luidt: De Ned. Herv. Kerk komt in Generale Synode bijeen. Deze Synode heeft, in gehoorzaamheid aan de Hei lige Schrift en staande op den bodem der belijdenisgeschriften, inzonderheid tot taak;; de Kerkorde voor te bereiden en vast te stellen, te getuigen met de Kerk in al haar geledingen, van het Evangelie van Jezus Christus tegenover overheid en volk, leiding en vorm te geven aan den arbeid, waartoe de Kerk wordt geroepen op alle terreinen des levens, gehoor te geven aan de roeping der Kerk inzake de eenheid der Christenheid. Voorts zijn haar opgedragen de werkzaam heden genoemd in Invoerngsbepaling no. 9. Zoo is dus de Synodale bestuursorganisa tie, aan de Kerk in 1816 door Koning Willem I opgelegd, finaal doorbroken en opening ge komen om het werk van de Kerk door de goede kerkelijke bedding te laten stroomen. We willen hopen, dat deze dag in het prinselijk gezin voor prinses Irene, die, dank zij de oude, sterke, versterkte Oranje banden, toch „onze Irene' gebleven is, nog menigmaal moge terugkeeren. Zij moge opgroeien tot een waardige spruit van ons aloude, roemvolle stamhuis, dat Nederland steeds trouw bleef en waaraan Nederland bij vernieuwing gaarne trouw bewijst. Emigratie naar Australië? Een ondernemend Nederlander, Daniel Bondt, Schieweg 161, Rotterdam, had zich telegrafisch tot den plaatsvervangenden minister-president van Australië. Forde, gewend en diens steun verzocht inzake emigratie naar bovengenoemd werelddeel. De ministerpresident heeft hem thans per luchtpost als volgt geantwoord; ,,Ik zal onmiddellijk maatregelen nemen, waardoor uw verzoek aan den immigra tieminister, Calwell, wordt voorgelegd. Ik hoop, dat gij en uw vrienden in staat ge steld worden, uw wensch in vervulling te zien gaan. Ik wensch u alle succes in uw toekomstig leven in Australië". Hoe de Nat. Adviescommissie zal gaan werken De Nationale Adviescommissie heeft in haar laatste vergadering haar statuut vastge steld. Het bepaalt, dat het op eigen initiatief in behandeling nemen van een onderwerp slechts geschieden kan op schriftelijk voor stel van ten minste drie leden. De voorberei ding van deze adviezen geschiedt in den regel door een commissie van vijf leden. Daaraan kan een oriënteerende bespreking in de ad viescommissie vooraf gaan, indien zulks voor een doeltreffende voorbereiding dienstig wordt geacht. De commissie vergadert zoo dikwijls zulks door den voorzitter noodig wordt geacht of dit door vijf leden schriftelijk met opgave van redenen is verzocht. De voorzitter doet telkens van een verga dering door den secretaris een voor publica tie bestemd verslag opmaken, bevattende een beknopte samenvatting van het verhandelde, voor zoover dat voor openbaarmaking ge schikt kan worden geacht. De commissie kan besluiten een bepaalde aangelegenheid in het openbaar te behandelen. Overigens draagt het verhandelde een vertrouwelijk karakter. Den Haag-Utrecht per trein vanaf a s. Maandag Ingaande 6 Aug. loopen er treinen naar Utrecht alleen op werkdagen en geldig voor bezitters van trajectkaarten en 3 e klas- reizigers. Van Den Haag vertrekken deze tremen om 7.37. 12.07, 15.07. 17 07 Van Utrecht 7.38, 8.38, 12.56. 18.21. VEREENIGING VAN GEREF. KERK (H.V.) MET NED. HERV. KERK? In de algemeene vergadering der Geref. Kerken in Hersteld Verband, te Amsterdam gehouden, is o.m. besloten de begeerte uit te spreken om, in de lijn van de concepovèr- eenkomst tusschen de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken (in H.V.). zoo spoedig moge lijk te komen tot vereeniging van de Geref. Kerken (in H.V.) in haar geheel met de Ned. Herv. Kerk. Het batig saldo van de kas van Deputaten voor contact met tewerkgestelden in het bui tenland, groot f 2000, zal overgedragen wor den aan de stichting ,,Ned. Volksherstel". VERBINDING ZUID—NOORD Komende vanuit 's Hertogenbosch zijn er thans drie routes om het midden en het Westen van het land te bereiken, t.w. a. Den BoschZaltbommelKuilenburgUtrecht; b. Den BoschZaltbommelVianen(Utrecht) Amsterdam; c. Den BoschZaltbommel GorkumHendrik Ido AmbachtRotterdam Den Haag. Een dringende vraag He Wat men ook over Potsdam moge op merken, men kan niet zeggen dat d-e kleine naties er erg voordeelig schijnen ai te komen. We willen daaruit niet terstond de con clusie trekken, dat Nederland niets ontvangt. Wel is echter duidelijk, dat bij dezen stand van zaken het aandeel van ons land niet groot zal kunnen zijn. We vertrouwen ook, dat onze bondgenooten ons niet in den steek zullen laten, al vergeten we daarbij niet, ook geleerd door de ervaring van de drie be vrijdingsmaanden. dat daarvan niet alles mag worden verwacht, gelijk misschien sommige illusionisten wel eens hebben gedaan. Zelf handelen zal voor ons nummer één dienen te blijven, al zal men ons niet alleen laten tobben. Met kraoht worden -we door dezen gang van zaken aan het annexatieprobleem her innerd. Onlangs hebben we in een artikel er over een opmerking van financieelen aard gemaakt in verband met de schadevergoe ding. We brengen haar in herinnering, maar vragen thans openlijk aan onze Regeering: bepaal uw houding en geef ons volk voor lichting. Gij kunt dat. want dit probleem is van zoodanige ingewikkeldheid, dat de infor matie in eersten aanleg moet komen van een zijde, die er over kan oordeel en met kennis van de vele factoren, en aspecten, welke daarin een rol spelen. Gevoelsargumenten, die licht inslaan, brengen er ons niet. Met" 1 andhanger-wensch en, alleen om voor de ons aangedane schade compensatie te vinden, komen we er niet. De leiding moet hier van de zijde van de overheid komen en kan niet zonder meer worden overgelaten aan het volk. zooals dit wel eens gewenscht Is, maar dat naar onze meening weinig be voegd kan worden geacht. Frankrijk heeft opnieuw de oogen der ge- heele wereld op zich gevestigd met een be wogen proces; het proces tegen den 89-jarigen held van Verdun, Maarschalk Pétain. Tot degenen, die hem scherp aanvielen, behoor den een aantal andere bekende Franscheru waarvan de meesten in de politiek zijn ver grijsd. 'T KORPS GEZAGSTROEPEN Zoolang de uitoefening van den bijzonde ren staat van beleg aan den Ghef Staf Mili tair Gezag is opgedragen, zal gen.-maj. Kruis optreden als territoriaal bevelhebber van het Korps Gezagstroepen. Zoodra de staat van beleg wordt opgeheven, is voor deze functie aangewezen lt.-kol. V. E. Nier- strasz. VAN OVER DE GRENZEN De Zweedsche luchtlijn op Amsterdam wordt per 13 Aug. met drie vluchten per week hervat voor passagiers, post en goe deren. De veldtocht der Japanners in Birma bij de Sitang is mislukt; de overlevenden zwer ven in kleine groepjes rond. Krachtens de leen- en pachtovereen komst hebben de Ver. Staten tot dusver aan Nederland goederen en diensten geleverd voor 140 millioen dollar. In Johannesburg is overleden de Ne derlandsche beeldhouwer Van Wouw, die naam heeft gemaakt met het Paul Kruger- monument in Pretoria. De eerste groep Ned. recruten voor de expeditionaire macht is dezer dagen aange komen in het kamp van Dariey in Australië. Het slagschip Straatsburg is in Toulon gelicht en zal er worden hersteld. De 30.000 Duitsche mijnwerkers, die in Belgische mijnen te werk zijn gesteld, blij ken in een groote behoefte te voorzien. Clement Daves is de nieuwe voorz. der liberale Lagerhuis-fractie. Na afloop der conferentie van Potsdam hebben Truman, Stalin en Attlee aan Chur chill een danktelegram gezonden voor de on telbare diensten, die hij aan de gemeenschap pelijke zaak heeft bewezen. Ook Eden kreeg i zoo'n telegram. Zoo ziet men hier boven van links naar rechts oud-president Lebrun, den oud-minis ter Marin, den oud-premier Reynaud en Cle. menceau (fils), zoon van den vermaarden „Tijger". DAT de minister van Soc. Zaken een com missie ingesteld heeft tot onderzoek naar het beleid en de gedragingen in bezettingstijd van ir R. A. Verwey, wnd. secr.-gen. van het dept. van Soc. Zaken, tevens dir.-gen. van het Rijksarbeidsbureau. DAT dé gedenkplaat te Wageningen, waar over reeds een en andere is bericht, werd af genomen in opdracht van het eerste Cana- deesche leger met het doel de plaat aan te brengen op 'een daarvoor in Engeland be steld stuk marmer. DAT de zuivering van het ministerie van Financiën in de zg. tweede phase is getreden, waardoor deze aangelegenheid niet langer bij 't M.G. berust, maar bij den minister van ge noemd departement. DAT op 't oogenblik 250.000 paar schoenen per maand vervaardigd worden en als dit tempo gehandhaafd kan blijven elke Neder lander éénmaal in de drie jaar een paar schoenen kan krijgen. DAT 't volgens minister Vos 6 a 7 jaar zal duren eer het Nederlandsche volk met hard werken het oude levenspeil weer zal hebben bereikt. DAT volgens voorloopige plannen in Zuid- Holland 3 tribunalen zullen worden ingesteld en wel in Den Haag, te Rottendam en te Dordrecht. DAT een Haagsche fruithandelaar te Na ar den zijn fruit ruilde voor Canadeesche siga retten en deze verkocht f 1.25 en fruit en sigaretten in beslag zijn genomen. DAT Nederl. militairen, die nog in 't bezit zijn van hun volledige (buitenmodel) uni form, verzocht worden die in bruikleen te willen afstaan voor de herdenking der geval lenen in het Olympisch Stadion te Amster dam op 31 Aug. a.s. DAT de uniformen vóór II Aug. gezonden kunnen worden naar den hoofdintendant der B.S., gewest X, Sarphatistraat 108, A'dam. DAT alle artsen, dierenartsen en tandart sen met buitenpraktijk, die over geen enkel gemotoriseerd vervoermiddel beschikken, verzocht worden zich met het bureau der Vereen, van Artsen-automobilisten (Wester straat 18 Utrecht) in verbinding te stéllen. DAT de 35 ha groote terreinen van de Stichting „Bloemendaal" te Loosduinen door de Duitschers gebruikt werden voor het af schieten van het V 1-wapen. DAT niet minder dan achttien V 1 daar op hun basis weer omlaag gekomen zijn en verschrikkelijke verwoestingen hebben aan gericht. DAT de sahade aan de stichting „Bloemen daal" door vernieling, brandstichting en plundering door de Duitschers aangebracht, geschat wordt op f 3 millioen. DAT te Eindhoven een school is opgericht die in twee jaar opleidt voor maatschappelijk werker(ster) voor ondernemingen, arbeids inspecties en arbeidsbemiddeling, vakver- eenigingen c.s. en men op Den Bosohstraat 1 nadere inlichtingen krijgen kan. DAT onze regeering pogingen wil onder nemen om in de U.S.A. afgewerkte stoffen te koopen voor de confectie-industrie, daar deze industrie in mindere mate afhankelijk is van kolen dan de wol- en katoenspinnerijen. DAT in Amsterdam al 173 NSB-kinderen bij pleegouders en 100 in kindertehuizen zijn ondergebracht, terwijl 700 andere over N.- Holland zijn verdeeld. DAT bij de KNAC, Prinsessegradht 11. Den Haag, nog een lijst van Ned. verkeersregels in het Engelsch en een tweetalige lijst van technische verkeersterman gratis verkrijg baar zijn. DAT NVH, wellicht ook uit medelijden met de kleine krant jes, besloten is haar langen naam te amputeeren tot „Volksherstel". DAT achter dengene, die zich voor „Her rijzend Nederland" aandiende als „de Pa triot", schuil ging dr Hk. Brugmans. thans verbonden aan den RegeeringsvoorlichGrij dienst. DAT de Ned. Spoorw. momenteel v, heele land beschikbaar hebben 130 plaatsen le klasse. 650 plaatsen 2e klasse en 10.000 plaat sen 3e klasse, welke cijfers vóór de staking respect, luidden: 4000, 15.000 en 80.000. En hier is Pétain zelf. kort voor het histo rische oogenblik, waarop hij na een inter ruptie geagiteerd laat volgen: „Ik ben doof, ik heb niets verstaan, ik zeg geen woord", daarmee een heftige reactie van afkeer in de rechtszaal verwekkend Maa. 'O ">l- .zofV hij ook, -*t li .1 ;et zich verzekerd van de bloem der Fransche pleiters, die met de grootst# aandacht de verwijten aan den veelomstre den maarschalk volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1