Hieuw gVittórljf Courant Duitschland in ketenen geklonken Militair apparaat wordt totaal vernietigd Bonnenlijst voor de komende week IDist <11 Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 VRIJDAG 3 AUGUSTUS-1945 2e serie: le Jaargang: vanaf 7 Me! 1945, No. 74 Abonnementsprijzen f0.26 per week fl.lü per maand f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 58936 voor Leiden en Omstreken „Stcmtiostidj is QbcUeBrt myn bert in tegfrenspwl* 't Vonnis van Potsdam gevallen Industrie onder algeheele controle Gisteravond is het met spanning ver wachte communiqué van Potsdam gepu bliceerd. in Londen, Washington, Moskou en Berlijn tegelijk, terwijl Parijs te voren door de gezanten van Amerika, Engeland en Rusland op de hoogte was gesteld. Het stuk omvat 7000 woorden en behandelt achtereenvolgens de volledige en defini tieve vernietiging van de nat.-soc. leer, den Duitschen generalen staf en het ge- heele complex van Duitschlands poten tiep1 voor het voeren van oorlog, tezamen met ..alle andere maatregelen, welke noo- dig zijn om te verzekeren, dat Duitsch land nooit meer den wereldvrede zal be dreigen". Alle Duitsche strijdkrachten van ieder type zullen volledig afgeschaft worden, wapens enz. gaan over in handen der ge allieerden of worden vernietigd. Alle nat.- soc. instellingen worden afgeschaft. Geen 'centrale Duitsche regeering wordt voor- loopig toegestaan. Alle productie van wa penen. vliegtuigen en zeeschepen wordt verboden. Duitsche handelskartels en syn dicaten worden ontbonden en 't bedrijfs leven gedecentraliseerd en de productie geconcentreerd op landbouw en vreed zame industrieën voor binnenlandsch ge bruik. Schadevergoedingen in natura moeten worden verstrekt om veroorzaakte verlie zen en leed zooveel mogelijk goed te ma ken, ofschoon het land hulpbronnen ge laten zullen worden om zonder bijstand van buiten te bestaan. De oorlogsmisdadigers zullen „snel en vastberaden berecht worden"; voor het einde van deze maand wordt een eerste lijst gepubliceerd. Men wil niet het Duitsche volk vernie tigen of tot slavernij brengen, maar het zal de gelegenheid ontvangen om zich voor te bereiden op lateren wederopbouw van zijn leven op democratischer,, vreed- zamen grondslag, zoodat het te zijner tijd zijn plaats kan innemen onder de vrije, vredelievende volkeren der wereld. Te dien einde zal de Duitsche opvoeding worden georganiseerd langs democratische lijnen en zal een democratisch plaatselijk zelfbestuur worden hersteld. Voor zoover de militaire veiligheid dit veroorlooft, zal vrijjieid van spreken, drukpers en godsdienst toegestaan wor den. Gedurende de bezettingsperiode, om trent den duur waarvan niets wordt ge zegd, zal Duitschland behandeld worden als een enkele economische eenheid onder geallieerde economische controle. Het communiqué doet verder mededee- ling van de vorming van een raad van ministers van buitenlandsche zaken der vijf groote mogendheden, met een perma nent secretariaat in Londen ter voorberei ding van de vredesverdragen met Italië en de satellietlanden van de spil, en tot het ontwerpen van plannen voor een vreedzame regeling met Duitschland. De toekomstige grenzen van Polen zul len wachten op de vredesregeling, maar intusschen zal Polen het gebied besturen ten Oosten van den Oder en de Neisse. Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije wordt verzocht het overbrengen van be volkingen op te schorten tot de positie verder is overzien, ofschoon het beginsel van het overbrengen erkend wordt. Het communiqué -biedt het lidmaatschap der Vereenigde volken aan daartoe in aanmerking komende staten aan, met de eenige uitdrukkelijke uitzondering van de Spaansche regeering, waarvan gezegd wordt, dat zij de noodige kwalificaties mist, door haar vroegere samenwerking met de staten-agressoren. Aan den udtvoerigen tekst van ihet commu niqué ontleenen we nog het volgende. Buiten de vijf groote staten kunnen andere landen worden uitgenoodigd om in den raad van ministers van buitenlandsche zaken te worden vertegenwoordigd, wanneer aange legenheden, op haar betrekking hebbende, besproken worden. Frankrijk zal deelnemen aan de vredesonderhandelingen met Italië, China en Frankrijk zijn uitgenoodigd tot den raad toe te streden, maar de .groote drie" behouden zich het recht voor om onderling overleg te plegen. Over de politieke en economisch^ beginse len eener gecoördineerde^geallieerde politiek jegens DuitsoMand is overeenstemming ver kregen: de Krimverklaring wordt uitgevoerd door de uitroeiing van het Duitsche militai risme en nat.-socialisme. De vier opperbevel hebbers zullen daartoe, voor zoover uitvoer baar, de bevolking op dezelfde wijze behan delen bij de volledige ontwapening, demilitai- risatie, mogelijke militaire productie en or ganisaties, die.iets van de oude militaire tra ditie zouden" kunnen levendig houden. Duitschland moet weten, dat het militair ver slagen is. Alles wat nazi is moet uit alle ver antwoordelijke functies worden verwijderd. De rechtspraak moet naar democratische be ginselen geschieden. Democratische politieke partijen moeten worden toegestaan en aan gemoedigd. Financiën, vervoer, verbindingen, buitenlandsche handel en nijverheid zullen onder leiding van den controleraad staan. De bouw van zeegaande schepen is verbo den. De productie van metalen, chemische stoffen en machines, die noodig zijn voor de oorlogvoering, moet streng gecontroleerd en beperkt worden tot goedgekeurde na-oorlog- sohe behoeften in vredestijd. Productiecapa citeit. die er nu is, moet in overeenstemming met 't plan der herstelbetalingen verwijderd of vernietigd worden. Een gemeenschappe lijke politiek zal worden vastgesteld t.a.v.: mijn- en industrieele productie, land- en boschbouw, visscherij, loonen, prijzen en rantsoeneering, in- en uitvoer, valuta en bankwezen, centrale belastingen en invoer rechten, herstelbetalingen, transport en ver bindingen. De herstelbetalingseisohen van Rusland zul len voldaan worden door het wegvoeren van goederen uit de Russische bezettingszone en door Duitsche buitenlandsche activa; hieruit zal ook Polen worden betaald. De overige mogendheden zullen uit de westelijke zones worden voldaan en uit de buitenlandsche ac tiva; Rusland zal uit de westelijke zones ont vangen 15 pet van de industrieele machine- uitrusting, welke overbodig is in metaal-, chemische- en machinehouwindustrieën, zulks in ruil voor levensmiddelen, steenkolen, zink, hout en nog enkele producten; bovendien zal 10 pet van de overbodige machine-Uitrusting worden overgedragen op rekening van de herstelbetalingen, echter zonder compensatie. Groot-Brittannië en Amerika doen afstand van betalingen uit ondernemingen in de Oos telijke zone en op activa in Bulgrije, Finland, Hongarije, Roemenië en het Oosten van Oos tenrijk. Koningsbergen en aangrenzend ge bied zal overgaan naar Rusland. I-n studie is genomen het voorstel van Rus land om het gezag van de voorloopige Oos- tenrijksohe regeering uit te breiden dver ge heel Oostenrijk in studie te nemen. De voor loopige Poolsohe regeering zal men gaarne te hulp komen. Voor de volgende week geeft elk der onder staande bonnen recht op het koo-pen van de er achter vermelde artikelen. 500, 501, 502.A550 A551, A552 400 gram brood B 553 250 gram rijst of kinderm. 503 200 gram bloem 505 1 tablet chocolade (55 gr) 506, B 550 125 gram suiker 513, B 551, B 552 2 liter melk B 13, C 13 (inl.v.) IV2 liter melk 514 100 gram versdh vleesch of 4 oz (112 gr) vl. in blik of 4 oz (112 gir) visch in blik 515 4 oz (112 gr) vl. in blik of 4 oz (112) gr) visch In blik 516, 517, A 555.. 1 kg aardappelen Met de volgende bonnen moet men uit komen t/m 18 Augustus: A 553 600 gram biscuits 504 50 gram zout 507, B 554 125 gram boter 508, A 554 125 gram margarine 509 100 gram vet 510 100 gram kaas 511 100 gram eipoeder 512 ongeveer 50 gram zeep Het vet op bon 509, het zout op bon 504 en het eipoeder op bon 511 zullen niet onmid dellijk, doch eerst in den loop van genoemde periode betrokken kunnen worden. De biscuits op bon A 553 zijn niet meer verkrijgbaar bij de bakkers, doch alleen bij de kruideniers en andere zaken, welke vóór 4 Sept '44 droge biscuits plachten te verkoo- pen. Deelnemers aan Centrale keukens moeten Met haar poppen stapten ze op Nederl. bodem Prinselijke familie in Nederland gearriveerd Beatrix, Irene en Margriet zijn gistermid dag per vliegtuig uit Londen op het vlieg veld Teuge aangekomen. H.K.H. Prinses Juliana begeleidde de prinsesje op haar thuisreis. Op het vliegveld was ter be groeting aanwezig Z.K.H. Prins Bernhard, die kort tevoren met zijn sportvliegtulg op Teuge was geland. De prinsesjes maakten de thuisvlucht in twee tweemotorige toestéllen van de R.A.F. In het eerste toestel waren gezeten Prinses Juliana en Prinses Margriet, in het andere, dat korten tijd later arriveer de. de prinsessen Beatrix en Irene. Met een pop in de armen stapten de meisjes vroolijk uit het toestel. Na een hartelijke begroeting door den Prins, werden de prinsessen door andere kinderen Oranje- bloemen aangeboden. aldaar de bonnen 514 voor vleesdh en de bonnen 516 en 517 voor aardappelen inleve ren. Zelfverzorgers moeten op de door de dis tributiediensten aan .te geven dagen aldaar inleveren: voor graan 500, 501, 502; A 550, A 551, A 552; voor vleesch 514, 515; voor melk 513, B 551, B 552, B 13 (inl.vel.). C 13 (inl.vel); voor aardappelen 516, 517, A 555. Eindelijk krijnen we wat te rooken Tabaksbon R 15 Inleveren vóór 8 Aug. Uiterlijk op 8 Augustus a.s. moet ban R 15 van de tabakskaart worden ingeleverd bij den winkelier van wien zij tabaksproducten wensohen te betrekken. De bonnen R 15 kan men uitsluitend in leveren bij een speciaal-zaak in tabakspro ducten. Inlevering in hotels, cafés, restau rants e.d. kan niet plaats hebben. Op oude rantsoenbonnen voor tabak mag niet meer worden afgeleverd. De aflevering op rant soenbonnen Tabak „20-1-45" mag eerst ge schieden, nadat voor den eersten keer een bon van de tabakskaart is aangewezen. DAT de componist-dirigent Moss Wolff haast drie jaar ondergedoken is geweest en deze periode benut heeft door verschillende liederen te componeeren. DAT de Roosendaalsche en Steenbergsche vliet thans weer tot Roosendaal bevaar baar zijn DAT een dagelijksche autobusdienst tus- echen Nijmegen en Zutphen is geopend, Welke aansluiitng geeft op de treinen uit het Zuiden DAT op 15 Aug. 1942 door de Duitschers op de Goirlesche heide werden neergeschoten de gijzelaars Willem Ruys, Graaf E. O. G. van Limburg Stirum. mr Robert Baelde, Chr. Bennekers en Baron A. Schimmelpennmck Van der Oye. DAT de minister-president op 15 Aug. a.s. op de Goirlesche heide een monument zal onthullen ter herdenking van bovengenoemde Vijf gijzelaars. DAT een comité gevormd is om te komen tot oprichting van een monument ter nage dachtenis aan Jan de Rooy, den held van de L?^ «straat DAT met grooten spoed wordt gewerkt aan het dichten van het gat in den Wieringer- nteerdijk, waarbij men zich bedient van 13 zware centrifugaalpompen met een water verplaatsing van 325 m3 per minuut. DAT op een spoedige dichting van het gat in den Wieringermeerdijk kan worden ge rekend en van a.s. Maandag af geen schepen meer door het gat kunnen passeeren. DAT in IJmuiden zijn binnengekomen twee Nederl. motorschepen met 140 standaard gezaagd hout aan boord, welke schepen 5V2 jaar in een Zweedsche haven hebben opge legd gelegen. DAT het Leidsch Studentencorps op 17 Aug. a.s. een vergadering zal houden ten einde met zijn leden de plannen voor de toekomst te bespreken. DAT indien de toestand van de Amster- damsche gemeentefinanciën zulks toelaat, studiebeurzen van ten hoogste f 385 per studiejaar kunnen worden verstrekt voor het betalen van college- en examengelden der gemeentelijke universiteit. DAT het College van Rijksbemiddelaa. - een loonregeling voor het bouwbedrijf in drie groepen (vaklieden, geoefenden en on geschoolden) heeft goedgekeurd. ingaande 18 Juni jl. DAT volgende week te Amsterdam ver wacht wordt een comité van 11 leden van het Amerik. Huis van Afgevaardigden, het welk een snellen inspectietocht door Engeland en West-Europa maakt betreffende voedsel, kleeding, herstellingen en wederopbouw. DAT van de 96.000 geëvacueerde Inwoners van Arnhem er reeds 80.000 zijn teruggekeerd. DAT men in Wageningen druk bezig ls puin te ruimen, waarbij men gebruik maakt van Duitsche krijgsgevangenen. DAT de burgemeester van Arnhem een telegram ontving van dezen inhoud: „Amsterdam helpt Arnhem, is heden gestart, oogst over veertien dagen". DAT het nieuwe belastinggebouw aan den Riet er de Hooghweg te Rotterdam voorloopig gebruikt zal worden als logeergelegenheid voor geallieerde verlofgangers uit Duitsch land. die wachten op scheepsgelegenheid naar Engeland. DAT de r.k. universiteit te Nijmegen verre weg het meest geleden heeft van alle Neder- landscfhe universiteiten. DAT de leeszaal, het theologisch instituut en het historisch instituut der universiteits- 'lotheek te Nijmegen moedwillig door de Duitschers in brand werden gestoken en ge- ?iweJ verwoest. DAT bij het ruimen van mijnen in de buurt van het dorp Neerkant ln de Peel drie SS- mannen en een Ned. sergeant om het leven zijn gekomen. DAT in Groningen door oorlogshandelingen ruim 200 bedrijfsgebouwen van landbouwbe drijven werden verwoest en 13.000 ha grond geïnundeerd zijn Alg. Synode Ned. Herv. Kerk werd gisteren geopend Gisteren begon te 's-Gravenhage de 130ste vergadering van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Het oudste lid in dienst jaren, ds J. Boonstra, van Gieten, opende de eerste zitting. In zijn openingswoord wees hij op het feit, dat deze Synode hoogstwaar schijnlijk de laatste synode in den ouden stijl zou zijn. Hierna las de secretaris de samenstelling der Synode voor: dr G. Se venster. Leiden; dr J. H. Semmelink, Groningen; dr M. J. A. de Vrijer, Utrecht; S. F. H. J. Berkellbach v. d. Sprenkel, Utrecht; Afgevaardigden van wege de provinciale kerkbesturen en de Waal- sohe commissie: J. J. C. Karres, Apeldoorn; C. J. van Paassen, Zutphen.. mr dr G. Kolff, Gel derm al sen; D. P van Capellen van Wal- sum. Velp (G.); L. Boer, Scheveningen; J. En- klaar, Leerdam: dr W. D var, Wijngaarden, Leiden: dr Ph. J. Ideniburg, Wassenaar, R. Dijkstra, Amsterdam: J. H. Klein-Wassink, Alkmaar; mr H. F. van Meer, Amsterdam; mr H. Mulderije, Amsterdam: dr L. J. Caze- mier, Terneuzen; L. J. C. Visbeek. Vlissin- gen; P. de Bruyn, Driebergen; A. Meyers, Utrecht; dr J. N. Sevenster, Leeuwarden; dr H. de Vos, Sneek; W. A. Dekker, Soharne- goutum; D. Hokwerda, Kollumerzwaag; P. v. d. Sluys, Dedemsvaart; H. Janzen. Tubber- gen; ir P. Wol ffensp erger, Zwolle; J.Visscher, Almelo: A. N. Tonsbeek, Appingedam; P. J. Israél, Finsterwolde; O. J. Reinders, Zuid- wolde (Gr.); P. H. Kapteyn jr. Veendam: J. W. J. Addink, Heeze; H. J F. Wesseldijk, Eindhoven: drs F. A. Kraayeveld, Heerlen- stad; P. J. Steensma, Eindhoven; J. Boonstra, Gieten; A. E. K. Pols, Coevorden; dr W. H. Huysman, Coevorden, J. Scholten, Emmen; R. Rlommaert. Leiden; dr L. P Reyss, Rot terdam. Tot moderamen werden verkozen tesp. als president, vice-president en secundus-vice- president P. de Bruyn, L. Boer en J. Boon stra. De president aanvaardde het presidium met een breed e toespraak. Hij sprak in be wogen woorden van het door ons volk ge leden leed en onrecht, van den honger en de ontberingen en bracht den dank voor onze verlossing. Hij gewaagde van de groote moei lijkheden, die ons wachten, van de groote verwildering, die in al breeder lagen om zich heen grijpt, van de groote taak der kerk en smeekte in een gevoelvolle peroratie Gods zegen af op het nieuwe werk. dat wacht. Het reglement van orde werd vastgesteld en de agenda aangevuld. Hierna had plaats de uitloting van vijf Synodi oontractae. Ver volgens deed de secretaris mededeelingen over het groote werk van I.K.B. en over de gelegde contacten voor hulpverleening met Zwitserland. Engeland, Denemarken en Ame rika. Hij gaf verder verslag van vergaderin gen met dr Visser 't Hooft, den secretaris van den Oecumenischen Raad der Kerken te Genève en van moeilijkheden, die zich op 't gebied van kind er uitzending hadden voorge daan en van den grootschen arbeid van N.V.H. Hierna had plaats de benoeming van ver schillende commissies. Er werd een begin ge maakt met de bespreking en goedkeuring van de besluiten van den Urgentieraad. In den namiddag werden nog drie Synodi con- tractae gehouden. 't Reisverbod opqeheven voor heel Nederland Bescheiden kunnen worden teruggehaald. Naar ons ter oore komt, is met ingang van heden het reisverbod voor geheel Nederland opgeheven. „Permits" behoeven dus niet meer aangevraagd te worden. Het bureau voor de reisvergunningen in de Parkstraat (V.V.V.-gebouw) blijft echter t/m. 10 Aug. geopend voor het terughalen van belang rijke bescheiden, zooals overlijdensacten, op grond waarvan men een „permit" ver langde te krijgen. Tijdens de 2y2 maand, dat het bureau in werking is, werden 50.000 vergunningen ver strekt. Truman trof Koning George op slagschip Renown Daarna naar Amerika vertrokken. President Harry Truman en Koning George hebben gisteren een historische ont moeting gehad aan boord van het slagschip „Renown" voor de reede van Plymouth, de plek, waar in het jaar 1620 de eerste Brit- sche kolonisten met de „Mayflower" uitvoe ren naar Amerika. De koning en de presi dent hebben aan boord van het slagschip samen het noenmaal gebruikt. De bevolking van Plymouth bracht Tru man een ongekend geestdriftige ontvangst. Inmiddels is Truman al weer met de ..Augusta" naar de U.S.A. vertrokken. Ze ven Britsche fregatten escorteerden het schip toen het de thuisreis aanvaardde. PETROLEUMBONNEN R 24 en 111 VERLENGD. De geldigheidsduur der petroleumbonnen R 24 en 111 wordt verlengd t/m. 11 Aug. MINISTERIE VAN VERKEER EN ENERGIE De af deelingvervoerwezen van het Mi nisterie van Verkeer en Energie, Kanaalweg 3, te Scheveningen, deelt mede. dat 's Zater dagsmorgens door haar ambtenaren geen ge- zoekers, met wie niet van te voren een af spraak is gemaakt, kunnen worden ont vangen. NKD. OORLOGSSCHEPEN IN ROTTERDAM VERWACHT. De nieuwe torpedoboot jager „Jan van Ga len" en de onderzeébooten „Zeehond" en de „Dolfijn" zullen binnenkort in Rotterdam binnenloopen. Veldmaarschalk Alexander is ben—md tot gouverneur-generaal van Canada; hff ia 53 jaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1