$litvwt Criïtödj* (Sfrrtttfttti ssr: Verklaart Rusland den oorlog aan Japan? IDist 01 De C.H. Unie voor ruimere samenwerking Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1945 2e serie: le Jaargang vanaf T Mei 1945, No. 7S W Telefoon 227 1 0 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stantuastidj is aljeblfuta myti ijert in iegyensyotl* Alx>nneme n.tsprijzen f0.26 per week £1.10 per maand £3.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Potsdam, gesloten Spanning over het uit te geven communique De slotzitting is gehouden in Cecilienhof aan de Wannsee. de vroegere woning van dien Du its ch en kroonprins. De slotzitting heeft twee uur geduurd, en had plaats rondom een tafel, die gedekt was met de nationale vlaggen. Truman, Stalin en Attlee hielden elk een toespraak. De slottaak der conferentie bestond in het STALIN opstellen van het communiqué, dat niet zal worden uitgegeven voor hedenavond. Toen het gereed was, vroeg Truman als voorzit ter: „Is er nog iets?" Attlee en Stalin schudden het hoofd. Truman zeide daarop: ,,De conferentie wordt verdaagd". Nadat nog dankwoorden over en weer waren gespro- Nieuwe prijzen voor groenten vastgesteld Nadat onlangs bij de vaststelling der prij zen voor groenten en fruit de winstmarge van den handel was verlaagd, zijn thans, na dat de georganiseerde groentehandel bespre kingen met den minister 'heeft gevoerd, nieuwe prijzen vastgesteld. Daarbij is reke ning gehouden met de bezwaren die men van de zijde van den groentehandel had aange voerd, tengevolge waarvan thans een ruimere marge in de prijzen is verdisconteerd. NOG STEEDS KOMEN ER HONDERTJES BINNEN Verleden week is weer voor 385 millioen aan bank en muntbiljetten ingeleverd en bovendien werd 71V2 millioen aan andere biljetten bij de banken gedeponeerd. De bankbiljettencirculatie liep met 557 millioen terug. TELEGRAMMEN NAAR ALLE WERELDDEELEN. Naar alle landen der wereld kunnen thans weer telegrammen verzonden worden, be halve naar Duitschland. Hongarije, Oosten rijk, Japan'en door Japan bezette gebieden. Het verkeer met Italië en Roemenië is tijdelijk geschorst. De telegraafkantoren geven alle nadere inlichtingen. NATIONALE ADVIESCOMMISSIE De Nationale Adviescommissie zal a.$. Vrijdag in de Rolzaal een vergadering hou den. Het bureau van de N.A.C. zal gevestigd worden Binnenhof 3 te 's-Gravenhage. DAT tijdens het eerste concert vgn het Concertgebouworkest het orkest en de diri gent staande hebben geluisterd naar een door de geheele zaal a capella aangeheven Wilhel mus, dat zij niet mochten begeleiden. DAT waarschijnlijk over een maand zal worden overgegaan tot de geregelde distri butie van Jucifers en zout, waaraan zoo drin gend behoefte bestaat. DAT in Rotterdam de eerste twee nieuwe locomotieven voor de Ned Spoorwegen uit Zweden zijn gearriveerd. DAT de directie der Ned Spoorwegen aan daarvoor in aanmerking komend personeel een pakket levens- en genotmidelen zal doen uitreiken, als blijk van waardering voor de volgehouden spoorwegstaking. DAT de C.C.D. de vrouw van den bunker bouwer Martens te Epe heeft gearresteerd, die in 't bezit was van f 40.000 aan bankbil jetten van f 1.— en f2.50. DAT in de Venlosche haven het eerste schip met hout uit Zweden voor den weder opbouw van geteisterd Limburg is binnen- geloopen. DAT het in de bedoeling ligt binnenkort eenige duizenden NSB-ers te werk te stellen bij de inpoldering van de Wadden, in het noorden van de provincie Groningen. DAT de Canadeesche regeering binnenkort paarden zal aankoopen voor Nederland en Frankrijk DAT de dezer dagen gepubliceerde dank betuiging der regeering aan het Ned. Spoor- ken. schudden allen elkander de hand in een atmosfeer van de grootste hartelijkheid. De conferentie was ten einde 's nachts half een. Vermoed wordt, dat de te wachten ver- .klaring een even omvattende schets zal geven van de geallieerde politiek voor de eerste phase van den vrede als de verkla- ninlg, die na de Krimbesprekingen werd uit gegeven, was voor de laatste phase van den oorlog. Onder de voornaamste onderwerpen, waar mede zij zich zal bezig houden is, naar men denkt, de toekomst van Duitschland. met inbegrip van zijn herstelbetalinigssohuld, en de organisatie van de veiligheid der wereld. In de Ver. Staten bestaat groote spanning ten aanzien van de vraag, of Rusland zal gaan deelnemen aan den oorlog tegen Japan. Wat dit punt betreft, verklaart de diploma tieke correspondent van de Daily Telegraph: Of de Russische interventie noodig is. zal afhangen van de besluiten, die in Tokio zullen-worden genomen. Laval in Parijs aangekomen en gearresteerd Laval is gistermiddag op het vliegveld Le (Bourget aangekomen. Hij werd terstond in hechtenis genomen en overgebracht naar de gevangenis van Fresnes bij Parijs. De Belgische Koningskwestie Kath. parlementsleden in de oppositie Reuters correspondent te Brussel meldt: De katholieke leden van Kamer en Se-" naar hebben besloten, formeel in de oppo sitie te gaan. Door dit besluit is het on mogelijk geworden, dat de zes katholieke ministers, die vorige week in verband met de koningskwestie zijn afgetreden, in het kabinet terugkeeren. De katholieken zijn tot dezen stap over gegaan. omdat 't optreden van Van Acker en zijn ambtgenooten bij de koningskwestie schadelijk is geweest voor 's-lands belangen en prestige. WEER AANVOER VAN HOUT De Regeering heeft thans een plan opge steld tot den aankoop van hout, zoodat de aanvoer naar gehoopt wc«xit dit seizoen aanzienlijk ruimer zal zijn dan in de laatste jaren het gevaLis geweest. Het programma omvat 0.2. den aankoop van ongeveer 450.000 m3 in Zweden en van 160.000 m3 in de Ver. Staten en Canada. De schepen, waarmee het hout moet wor den aangevoerd, zullen in hoofdzaak kunnen lossen in de havens, welke vanouds bij den aanvoer van deze grondstoffen zijn betrok ken, nl. Amsterdam, Zaandam en Rotterdam. Bovendien zullen enkele ladingen naar klei nere zeehavens worden gedirigeerd, teneinde het binnenlandsch vervoer zoo min mogelijk te belasten. CONTACT TUSSCHEN N.V.V. EN DE EENHEIDSVAKBEWEGING Gisteravond hebben te Deventer voorloo- pige besprekingen plaats gehad tusschen enkele landelijke vertegenwoordigers van N.V.V. en de Communistische Eenheidsvak- bewegirig. De besturen van beide organisa ties zullen nader overwegen, of deze bespre kingen zullen worden voortgezet. Plesinan koopt vliegtuigen in de Ver. Staten De directeur der K.L.M., de heer Plesman, is vergezeld van dë heeren van Balkom en IJsselstein JVTaandag in Suriname aangeko men. De heer Plesman verklaarde, dat hij naar de Ver. Staten gegaan was, om vlieg tuigen aan te koopen voor het transport van Ned. soldaten en burgers naar Indië. Het luchtverkeer is speciaal geschikt voor het doordringen iri het Surinaamsche achterland, aldus de heer Plesman. SENAAT DER VER. STATEN RATIFICEERT HANDVEST De Senaat van de Vereenigde Staten heeft het handvest van den nieuwen Volkenbond geratificeerd, met 89 tegen 2 stemmen. wegpersoneel een brief is reeds door Ir. Tromp, den vorigen minister van Waterstaat, tot dat personeel gericht DAT de Duitschers gewoon waren hun S.S.- mannen onder den oksel van een onuatwisch- baar letterteeken te-voorzien om aan te geven tot welke bloedgroep zij behoorden. DAT 't hieraan te danken was, dat van de Nederlandsche kolonie te Boedapest, die dezer dagen in ons 'land terugkeerde, de politiek onbetrouwbare elementen aanstonds onder bewaking konden warden gesteld. KNIP VITv De B.B.C. geeft de volgende uitzendingen in de Nederlandsche taal: 05.4506.00: Nieuws en commentaar. Op 373, 307 267 49 en 31 m. 11.0011.15: Herrijzend Nederland (Her uitzending v. Hilversum). Op 373, 307, 2667, 41, 31 en 25 m. 11.1511.30: Amerika roept Nederland. Op 373, 307, 267, 41, 31, 25 m. 12.0012.25: Nieuws en commentaar. Op 373. 307. 267. 41. 31 en 25 m. 18.1518.30: Herrijzend Nederland (Lon- dens Corr.) Op 373, 41. 31 m. 20.0020.30: Programma. Op 373 en 31 m. Uitzendingen voor Indië: 11.0011.15 op golflengte 16.95 m. 12.00—12.15 op golflengte 16.95 m. V» DAT het s.s. „Oldenbarnevelt" wegens grooten diepgang de Ymuidensche pieren niet kan passeeren en daarom niet naar Amster dam maar naai* Rotterdam zal gaan om gere pareerd te worden. Felle debatten om maarschalk Pétain Oud-minister Reynaud. tot de orde geroepen Gistermiddag heeft generaal Weygand zijn getuigenverklaring voortgezet. Er werd een. brief voorgelezen van admiraal Leahy, die ambassadeur is geweest van de Ver. Staten te Vichy, waarin deze zegt den indruk te hebben gehad, dat Pétain het welzijn van het Fransche volk op het oog had; zelfs heeft Pétain soms stelling genomen tegen de ver langens van de as en ten gunste van de ge allieerde zaak. Vaak heeft Pétain mij gezegd, aldus schrijft Leahy, te hopen dat de nazi- Qverweldigers vernietigd zouden worden. De zitting werd gekenmerkt door telkens zich herhalende zeer felle debatten tusschen Weygand en Reynaud. Laatstgenoemde uitte telkens op scherpen toon zware beschuldigin gen tegen den oud-opperbevelhebber. De woordenstrijd liep vaak zoo hoog, dat Mor net. de openbare aanklager, Reynaud tot de ord'e riep ne hem toevoegde, dat Pétain en niet Weygand de beklaagde was en dat een afzonderlijk proces tegen Weygand hangende WflS. 'Toen Reynaud toch aanhield, zeggende dat men zich hier bevond tegenover den gene raal, die met alle geweld den wapenstilstand wilde, draaide Weygand aan Reynaud den rug toe en ging in de getuigenbank zitten met zijn handen gevouwen op zijn wandel stok. In een later stadium van de zitting riep Weygand woedend uit: Reynaud heeft de gjootste misdaad bedreven, die voor een pre mier mogelijk is: hij miste besluitvaardig heid. Hoe waagt hij het menschen als ons uit te dagen. Frankrijk was twee Jaar bij Duitschland ten achter in de industrieele en militaire organisatie van het land. Pétains politiek heeft er toe bij-gedragen Frankrijk over de moeilijkheden heen te brengen. Pé tains politiek heeft den Engelsohen tijd ver schaft de wapens te smeden; Pétains politiek heeft Frankrijks bevrijding mogelijk ge maakt. Truman zal bij Plymouth Koning George ontmoeten voor een déjeuner a.b. van het slagschip Renown; na afloop brengt de Ko- ninlg Truman aan boord van den Amerik. kruiser „Augusta". Motie van de afd. Leiden In een vergadering van de afdeeling Lei den der Chr. Hist. Unie is een motie aange nomen, ingediend door de heeren mr L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal, Jac. Wil brink en prof. dr J. de Zwaan, betreffende de samenwerking met andere politieke par tijen. Deze motie luidt als volgt: De afd. Leiden der Chr. Hist. Unie, overtuigd, dat de oude partij formaties niet in haar ouden staat en met de oude program ma's bij een beroep op het Nederlandsche volk voor de stembus kunnen of mogen ko men: overtuigd, dat krachtige regeering en wer kelijke democratie zullen moeten steunen op een groot blok, dat den geest van het kapi talisme en het communisme gelijkelijk ver werpt en geen staatsorde noch bedrijfsorde duldt die den mep'sch tot werktuig ver nederen; overtuigd, dat de geest waarin geregeerd wordt, hier te lande overwegend zal worden bepaald door den invloed onder medewer king van hen dié Kerk en Evangelie stellen boven werelds goed en wijdheid; overtuigd, dat de Christ. Hist. Unie terecht van den aanvang af de leer van een „Chris telijk volksdeel" en de „anti-these"-politiek heeft afgewezen en in theorie en praktijk be streden; DE NEDERL. DAGBLADPERS 1945. In afwachting van een definitieve, regeling is opgericht de vereeniging „De Nederl. Dag bladpers 1945". Het bestuur bestaat uit de heeren G. H. J. B. Bodewes (De Gelderlan der), C. M. Dosker (Maas- en Roerbode), J. Groenewegen (De Rotterdammer), mr K. van Houten (Trouw). J. van de Kieft (Het Vrije Volk). C. Slewe (De Volkskrant). Als secre taris treedt op mr W. G. J. Veenhoven. DAT het Nederl. Legermuseum te Leiden, Pesthuislaan 7, uit particulier bezit gaarne dë hiaten zou aanvullen, die als gevolg van oorlogshandelingen in zijn verzameling ont stonden. DAT de Duitschers alle wapens toebehoo- rende aan de Koninkl. Vereen, van Nederl. scherpschutters in beslag namen en naar Duitschland vervoerden en ze daar vernie tigden. DAT de „beschikking meerkleurendruk" is ingetrokken en het thans weer is toegestaan drukwerk in meer dan één kleur te vervaar digen. DAT het de recherche van den P.O.D te Hoorn gelukt is de m-oordenaars (3 leden van den Siéheibeitsdienst uit Amsterdam) van dr Wytema te Westwoud op te sporen. DAT Koeman, de surrogaat-burgemeester van Blokker (die in 1940 Mussert in een hooiberg verstopte), thans ingesloten in de rijkswerkinrichting, zelfmoord heeft ge pleegd. DAT te Rotterdam drie schepen liggen met 260.000 eieren. 100.000 kg havervlokken en andere levensmiddelen, geschonlwn 6toor het Deensche volk aan de ondervoede bevolking van Nederland. DAT de 950 Nederlanders, die «ich momen teel nog in Zweden bevinden, zoo spoedig mogelijk met auto's naar het vaderland zullen worden gebracht. DAT door de Nederlandsche binnenvaart op pl.m. 400 trajecten de dienst hervat is, waarvan nagenoeg 140 ook voor passagiers- diensten, wat door het publiek zeer wordt gewaardeerd. Leiden adopteert Vlissingen Van de zijde van Ned. Volksherstel ver nemen wij, dat Leiden in de actie „Noord helpt Zuid" Vlissingen zial adopteer en Vlissingen, dat zoowel door oorlogshande lingen als van het water zeer veel te lijden heeft gehad, telde voor den oorlog ruim 33.000 inwoners. Dit aantal was tot" aan de komst dier bevrijders tot eenige honderden teruggeloopen. Thans telt de stad weer 15.000 inwoners. Aangezien vele wijken totaal onbe woonbaar zijn,- wonen drie a vier gezinnen thans onder één dak. Er is slechts één huis in geheel Vlissingen, dat geheel onbeschadigd is gebleven: waar men ook kijkt, overal ziet men ravages en gebroken ruiten Op den aan velen bekenden boulevard is geen huis meer bewoonbaar; het Prot. ziekenhuis staat rondom in het water, de prachtige Jacobs- kerk liep voor f 60.000 schade op. Dank zij den krachtigen steun der bevolking kwam voor de restauratie van dit historische kerk gebouw reeds f 20.000 bijeen, waardoor het mogelijk werd gemaakt, dat men dit gebouw in November a.s. weer in gebruik denkt te nemen. Het is voor Leiden een heele eer, dat deze gemeente mede is aangewezen om Zeelands tweede stad weer in haar ouden luister en glorie te doen weerkeeren. Leiden, die bij de eerste inzameling reeds zoo prachtig voor den dag kwam, weet thans waar haar actie op gericht is. Slaan wij de handen ineen- Wie spoedig helpt, 'helpt dubbel. S.D.A.P. EN VORSTENHUIS. Naar aanleiding van een ingekomen vraag op een te Amsterdam gehouden vergadering van het voorloopig partijbestuur der S.D.A.P. spnak het partijbestuur uit, dat partijge- nooten, die worden uitgenoodigd zitting te nemen in comité's voor de viering van den verjaardag van de Koningin, deze uitnoodi- girsg zonder bezwaar kunnen aannemen. Toetreding van de afdeelingen tot zoodanige comiité's acht het partijbestuur ongewenscht. De datum voor de te houden partij-confe- i*entie werd vastgesteld op 5 en 6 Sept. De conferentie wordt in Amsterdam gehouden. Na daarover gehouden besprekingen be sloot het partijbestuur mede te deel en, dat de partijvoorzitter, zij het in on bezoldigden diienst, zijn functie in de partij kan blijven waarnemen, nadat hij zijn benoeming bij de regeering heeft aanvaard. dringt er ten zeerste op aan: dat het dag. bestuur op korten termijn overleg gaat ple gen met de besturen der in aanmerking ko mende partijen eq wel op grond van een door het dag. bestuur opgesteld kort en helder urgentieprogram: van dien aard, dat de poort open staat voor ruime samenwerking met ieder, die de eischen van het Evangelie in maatschappij en staat eerbiedigt; aldus geformuleerd, dat hét geen belemme ring kan blijken op den weg. die van samen werking kan voeren tot een later aan de orde komende federatie; in zoodanige bewoordingen, tenslotte''ver vat, dat het ook'mogelijkheden van fusie tus schen onderling nauw verwante groepen be vorderen kan Volgende week weer een half broodje meer En in de naaste toekomst opnieuw verhooging Het broodrantsoen van de Nederlandsche bevolking heeft zich den laatsten tijd in stij-r gende lijn bewogen. Sedert 29 Juli jl. is voor den normalen consument in het Westen des lands 2000 gram brood per hoofd en per week verstrekt, aangevuld met 600 gram biscuits, waardoor het rantsoen in totaal een voe dingswaarde aan brood van 2800 gram ver tegenwoordigt. Voor de twee komende weken van 518 Augustus zal het broodrantsoen in het ge heele land 2800 gram per week -bedragen, deels brood, deels biscuits, tot hoeveelheden, die afhankelijk zijn van de voorraadpositie in de verschillende deelen des lands. Voor •het Westen is het rantsoen op 2400 gram brood bepaald, terwijl één bon zal worden aangewezen, die voor twee weken samen recht geeft op 600 gram biscuits. De Regeering streeft er naar zoo spoedig mogelijk het broodrantsoen nogmaals te ver- hoogen, teneinde tot een normale voeding te geraken. EXTRA RANTSOENEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID De extra-rantsoenen, welke verstrekt wor den aan personen, die bijzonderen arbeid verrichten, zijn thans als volgt vastgesteld. Voor langdurigen en nachtarbeid per twee weken: 1200 gram brood. 100 gram vleesch. 2000 gram aardappelen. 125 gram margarine of 100 gram vet: voor zwaren arbeid per twee weken: 2400 gram brood, 300 gram vleesch, 4000 gram aardappelen, 250 gram margarine of 200 gram vet; voor zeer zwa ren arbeid per twee weken: 4000 gram brood, 500 gram vleesch. 8000 gram aardappelen. 500 gram margarine of 400 gram vet. Honderden kis'en goud naar Nederland Werden gedurende 5Ï2 jaar door Ned. soldaten bewaard. Het Nederlandsche s.s. „Amstelstroom** lag vannacht in de haven van Louden klaar om koers te zetten naar Nederland. Het schip is volgeladen met honderden kisten die gouden munten bevatten en had verder een groote lading voedsel aan boord De munten, die een gedeelte van de Ne derlandsche goudreserve vormen en naar Engeland verscheept werden, toen dë Duit schers Nederland binnenvielen, waren met een specialen trein uit Maidenhead in het dal van de Theems, naar het schip overge bracht. waar zij door Hollandsche soldaten gedurende vijf en een half jaar bewaakt werden

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1