ü~T Qituwt gtï&sctjt (ümrant „Pétain is geen verrader LDist 01 van Frankrijk" Pierre Laval in Oostenrijk gearresteerd Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1MÏ 2e «Brie: le Jaargang vanaf 7 Met 1945, No. 7# Hoofdredacteur: Postrekening 58936 H. DIEMER t Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad i voor Leiden en Omstreken „^tantuostidj is shebleoca e. van' der ros myn jjerl io l*j|jensj«et", Hartstochtelijk pleidooi van gen. Weygand Tijdens de 8st.e zitting van het proces-Pétain v*. d general Weygand gehoord. Hij deed een •tsise. ~e aanval op den aanwezigen oud- premier "naud. Welk recht heeft Reynaud, zoo zeidc eygand, om mijn vaderlandsche gevoelens in twijfel te trekken? Nooit heb ik eenige politieke ambities gehad. Ik heb Reynauds uitnoodiging. het opperbevel op mij te nemen, aanvaard, zonder dat ik Pétain ontmoet had. Warme hulde bracht Weygand daarna aan Churchill, dien hij een groot "maai noemde, met veel moed en een warm hart. Hot slecht bewapende Fransche leger heeft gevochten zoolang het kon. Pétain heeft mij niet gezegd, dat wij den strijd moesten staken. Weygand ontkende ooit gezegd te hebben: ,,Over drie weken zal Engelands strot als van een kip zijn omgedraaid". WEYGAND Voor het eerst in het proces komt Petain dan plotseling met een interruptie. Hij staat op en zegt: „Nooit heb ik zoo sterk als va?-' daag betreurd, dat ik hardhoorig ben. Ik hoor eenige malen mijn naam noemen, maar ik kan het gesprek niet .volledig volgen. Ik kan er niet aan deelnemen. Van hetgeen ik heb kunnen volgen van generaal Weygand komt het me voor, dat hij mijn standpunt volkomen begrepen heeft. Ik zou hem hebben kunnen steunen, indien ik het woord had kunnen nemen. Het spijt mij erg, het niet gedaan te hebben. Generaal Weygand is een man van karakter, in wien men vertrouwen kan stelilen. Hij behandelt de militaire zaken met opportuniteit en nauwkeurigheid.. Alles wat ik van hem verstaan heb, kan ik vol ledig goedkeuren." Weygand, voortgaande, zeide,. dat hij, al vorens Vichy te verlaten, aan Laval zijn politiek had verweten. 95 procent van de Franschen. zoo had hij gezegd, zijn tegen u, waarop Laval repliceerde: „Ge vergist u, 98 procent, maar toch zal ik u gelukkig maken". Als leden van de jury probeeren, Weygand door het stellen van verschillende vragen in het nauw te drijven, antwoordt hij woedend: „Nooit zult ge van mij hooren, dat mijnheer de maarschalk een verrader is". Ook in het verdere verloop laat de maar schalk nog eens zijn stem hooren. Hij inter rumpeert Weygand om te vragen of het niet juist is. dat Engeland bij monde van Chur chill Frankrijk gemachtigd had om wapen stilstand te vragen. Reynaud en Weygand zijn het eens. dat het antwoord hierop ontkennend moet luiden. Na een hevig debat tusschen Reynaud en Weygand wordt de zitting tot Woensdag verdaagd. Twee ex-politieke gevangenen stellen de negeering van Vichy verantwoordelijk voor DAT met ingang van vandaag, ook in het interlocale verkeer weer drukwerk, waar onder nieuwsbladen, verzonden kan worden. DAT de Posterijen binnenkort zullen over-, gaan tot de uitgifte van een nieuw model briefkaarten, kleiner dan tot dusver ge bruikelijk. DAT ter hoogte van de Lijm- en Gelatine- fabriek bezuiden Delft zich in de Schie nog steeds een vanaf het terrein van genoemde fabriek afgeschoten Vl-projectiel bevindt. DAT het Informatiebureau van den Repatrieeringsdienst tot het verstrekken van inlichtingen over personen die nog in Duitschland verblijven, -gevestigd is Groen- bovenstraat 13 te Den Haag, tot heden meer dan 260 000 personen heeft geregistreerd. DAT dezer dagen door autoriteiten van de Ned. Spoorwegen een proefrit is gemaakt van Utrecht via Culemborg, Geldermalsen. Tied en Kenteren naar de brug bij Nijmegen. DAT deze brug per 1 Aug. voor militair vervoer in gebruik is gesteld, terwijl over 14 dagen in beperkte mate gewoon reizigers- vervoer zal kunnen passeer en. DAT in de bekende actie Zuilen is aan gewezen de gemeente Heteren in de Betuwe te helpen en de gehouden huis- en straat- collecte voor dit doel opbracht ruim f 14.000. DAT Curasao Nederland gaarne zou helpen aan voedsel,- kleeren en andere artikelen, maar het transport van Britsche en Ameri- kaansche militairen oorzaak is dat van ver scheping bijna geen sprake kan zijn. DAT te Amsterdam weer een transport Nederlanders uit Zweden (21 personen) per Vliegtuig is aangekomen, waarvan sommigen «cv iocu, uici zij in concentratiekampen had den moeten verduren en voor den dood van verscheidene duizenden Fransche patriotten. Als Weygand na de pauze zijn verklarin gen voortzet, vat hij. zijn conclusies over het ontstaan van den wapenstilstand als volgt samen: 1. De opperbevelhebber vroeg wapenstil stand uitsluitend om militaire redenen. 2. Reynaud en de regeering werden van minuut tot minuut van alle militaire feiten op de hoogte gehouden. 3. Het Fransche leger heeft gevochten zoo lang het kon. 4. Bij alles wat er gebeurd is, heeft zich geen conflict voorgedaan tusschen de mili taire en de civiele macht. Tot slot van zijn betoog gaat Weygand de twee oplossingen na waarvoor men in Juni 1940 stond. ml. capitulatie of wapenstilstand. Een capitulatie is een onteerende oplossing voor het leger en voor Frankrijk. Weygand zou geweigerd hebben te capituleeren, zelfs indien hij daartoe bevel had gekregen van zijn minister, i.e. Pétain. Voortzetting van den oorlog in N.-Afrika achtte Weygand niet mogelijk. Onvoldoende gewapend kon het Fransche leger in Afrika niet vanuit het moederland, dat geen klëedmg, geen wapens en geen schepen bezat, worden versterkt. De wapenstilstand was in de gegeven omstan digheden het beste. Hij had het voordeel, dat Frankrijk een regeering behield, een be- stuursstelsel en een leger, in staat om het kader te bewaren en materiaal te verbergen. Die oplossing was het voordeeligst voor Frankrijk en zijn bondgenooten. Na gedwongen te zijn Spanje te verlaten Pierre Laval, de vroegere premier van de Vichy-regeering, is door de Amerikanen in Oostenrijk gearresteerd. Dit sensatoneele bericht kwam gisteravond plotseling binnen, nadat er in den loop van Dinsdag allerlei andere, deels verwarde be richten aan vooraf waren gegaan. Met name in Frankrijk is dit nieuws met groote geestdrift ontvangen, daar Laval im mers de man was, die destijds openlijk de hoop uitsprak, dat Duitschland zou winnen. Toen het Derde Rijk echter in elkaar stortte als een kaartenhuis, zocht hij zijn toevlucht in het land vgn Franco, waar hij sindsdien geïnterneerd werd in het fort Montjudck, na bij Barcelona. Parijs vergat dezen landverrader natuur lijk niet. En zoo geschiedde het, dat hij, na reeds eenmaal door een gerechtshof bij ver stek te zijn ter dood veroordeeld, opnieuw gedagvaard werd, ditmaal om binnen 10 da gen voor het Fransche Hooggerechtshof te verschijnen. Dit zal dan nu wel spoedig ge schieden. Hoe kwam Laval zoo plotseling in Oosten rijk terecht? Dat speelde hij klaar met het zelfde Junker vliegtuig, hetwelk hem uit Duitschland naar het aanvankelijk veilige Spanje had gebracht. Gistermorgen vloog hij met zijn echtgenoote naar Feldkirch, aan het Meer van Constanz, nadat ze den geheelen vorigen nacht op het vliegveld te Barcelona hadden doorgebracht. Hij wilde namelijk Maandag al starten, doch het zal hem niet mee, daar het toestel, nadat hij goed en wel in de lucht was, moorstoring kreeg en naar zijn plaats van uitgang moest retourneeren. Volgens ooggetuigen verkeerde Laval in een toestand van groote opwinding. De Spaansche pers heeft in het geheel niets gepubliceerd over Lavals verblijf van drie maanden te Barcelona. Alleen het semi-officieele Spaaansche pers bureau heeft thanjs een communiqué aan de pers doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat Laval is vertrokken, na van de Spaansche regeering het verzoek te hebben ontvangen, het land te verlaten. Laval heeft verklaard, zoo vervolgt het communiqué, naar Spanje te zijn gekomen, net om zich aan de ver antwoordelijkheid te onttrekken maar om zich aan de Vereenigde Naties over te ge uit concentratiekampen, waarbij een dame. die slechts 70 pond woog. DAT voor het herstel van de Rotter da m- sche haven een verordening is uitgevaardigd, waarin de samenwerking tusschen gemeente bestuur en particuliere belanghebbenden is vastgelegd. DAT bij de lijken in het massagraf te Delfzijl zich bevond dat van een 15-jarig meisje, voorts een man zonder hoofd werd aangetroffen en geen der slachtoffers kan geïdentificeerd worden. DAT door het college van algemeene com missarissen voor den Wederopbouw is be noemd tot plaatsvervangend gemachtigde voor den nood woningbouw ir D. J. Klink. DAT het hoofdkwartier van het le Can. leger nogmaals met nadruk er aan herinnert, dat „liften" met geallieerde auto's aan bur gers verboden is. DAT in de laatste maanden 12.000 boottoch ten en 2250 trips naar Volendam en Marken zijn gemaakt door Canadeezen van beiderlei kunne tijdens hun bezoek aan Amsterdam. DAT de indertijd door Prins Bernhard te Wageningen onthulde koperen gedenkplaat (waarvan enkele bladen berichtten, dat zij door een als Canadeesch soldaat gekleed per son was verwijderd) terecht is en van dief stal geen sprake is. DAT gedurende de vijf bezettingsjaren door de Duitschers uit ons land .geweldige voorraden steenen en cement zijn uitgevoerd, zeker voldoende om er 30.000 woningen van te bouwen. DAT het visschersvaartuig „Mona Lisa van Gotenburg", op reis van Noorwegen naar Casablanca, bij Schiermonnikoog is gestrand en de bemanning zwemmende het strand wist te bereiken. DAT in verband met de reorganisatie het bureau van den militairen commissaris voor H.M. de Koningin moet nog wat rust houden In aansluiting op de dezer dagen gepubli ceerde mededeeling omtrent den gezond heidstoestand van H.M. de Koningin wordt nader medegedeeld, dat deze bevredigend blijft. De Haar behandelende artsen hebben de Konringin evenwel nog eenige weken rust voorgeschreven Oud-Minister Steenberghe terug in Nederland Naar wij vernemen is oud-minister Steen berghe dezer dagen in ons land teruggekeerd. Nadat hij te Londen als minister was afgetre den, is hij geruimen tijd in Amerika werk zaam geweest om inkoopen te doen voor de Kederlandsohe Regeering. RIJKSVERKEERSINSPECTIE Het kantoor Sophialaan 11 te 's-Gravenhage is van 26 Juli t/m 2 Aug. gesloten. Dan kun nen- slechts aanvraagformuliei'en voor ben zine voor Augustus en voor rijvergunningen worden afgehaald. Na 2 Aug, is men iedere week geopend op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Op andere dagen kunnen bezoekers alleen na schrifte lijken oproep ontvangen worden. Aanvragen voor een rijvergunning kunnen voortaan alleen schriftelijk worden ingediend vergezeld van een betrouwbaarheidsverkla ring van den P.O.D., benevens afschrift(en) van stukken, welke de aanvrage ondersteu nen. LAVAL ven. Hiervan was mededeeling gedaan aan de gealleerde ministers van Buitenlandsche Zaken. Sinds Lavals aankomst is meer dan voldoende tijd verstreken voor de regeerin- gen der Vereenigde Naties, om een besluit te nemen. Aangezien deze 'regeeringen zich er van onthouden hebben, een definitief standpunt in te nemen en de Spaansche re geering zich niet verplicht achtte onderhan delingen over Lavals overgave toe te loten, gaf Madrid bevel terug te keeren naar het land, waar eenmaal zijn vriend Adolf het levenslicht zag. VAKGROEP VERPLEGENDEN CHR. AMBTEN AARSBOND De Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond heeft zijn werkzaamheden sinds eenigen tijd weer aangevangen en daarmede ook de vakgroep Verplegenden. Deze groep staat onder lei ding van zuster P. A. Dijkers, den Haag. De groep ijvert reeds tal van jaren voor de be langen der verplegenden. Illegaal bleef hij gedurende den oorlog bestaan en is thans weder actief in het open-baar. de prov. Zuid-Holland voor het publiek van 1 tot 5 Aug. zal gesloten zijn. DAT een motoracrobaat in het lunapark aan het Hofplein te Rotterdam bij een zgn. „doodenrit" kwam te vallen en aan de ge volgen is overleden. DAT de autobusdienst BaarnAmersfoort is hervat en voorloopig viermaal per dag vice versa rijdt. DAT de heer J. E. C. baron van Lynden, hoofd van den rijksgebouwendienst, gisteren afscheid heeft genomen, na meer dan 20 jaar aan dezen dienst verbonden te zijn geweest. DAT bij het uitbreken van den oorlog de vloot van de N.V. Stoomvaart Mij „Neder land" bestond uit 6 passagiersschepen met 96.702 brt, 26 vrachtschepen met 204.015 brt. en 4 vrachtschepen in aanbouw met 37.000 brt. DAT deze vloot momenteel bestaat uit 4 passagiersschepen met 66.207 brt., 16 vracht- scheipen met 132.401 brt. en 2 vrachtschepen in aanbouw met 18.500 brt., terwijl onder haar beheer gesteld zijn 4 vrachtschepen met 28.944-brt. DAT het tijdens den oorlog vermiste aan tal dooden en vermisten van het vlootper- soneel bedraagt totaal 547 personen, waar van 244 Europeanen, terwijl krijgsgevangen gemaakt of geïnterneerd werden 129 perso nen. waarbij 125 Europeanen. DAT de Nederl. Bioscoopbond een ver plichte show zal instellen, waar de exploi tanten eerst de films zullen zien, voordat zij een contract kunnen aangaan. DAT 36 Amsterdamsche fotografen tijdens de Duitsohe bezetting foto's hebben verza meld betreffende honger, spoorwegstaking, het ondergrondsdh verzet, Jodenvervolging, de bevrijding, enz. en deze foto's na Amster dam en Leeuwarden thans te Groningen worden tentoongesteld. Strijd over de Radio? Het radiobeslüit van het kabinet wekt weinig bevrediging bij velen. Men wil een z.g. nationalen omroep en om dien voor te bereiden is een radiostichting in het leven geroepen. Waarom moest dat zoo? De radioddstributie was wettelijk en wettig geregeld op een wijze, waarin de geestes- stroomingen tot hun' recht konden komen, ondanks sommigen, die 't tegendeel beweren en thans niet moede worden om hun toorn over die zg. splitsing uit te storten. Deze keert zich, gelijk in de Nieuwe Nederlander van 2 Juni jl. in 't bijzonder tegen een her leving der christelijke omroepvereeniging. Deze beschikte over een eigen organisatie van grooten omvang en had met eigen geld een eigen studio gebouwd. Zij had op vol komen wettige wijze zendvergunning ontvan gen en gebruikte die tot algemeene tevreden heid, enkele dissidenten daargelaten. Maar er is geen groote organisatie denkbaar, waar in op den duur niet enkele recalcitrante gees ten zich roeren. Het beweerde isolement van het christelijk volksdeel, dat belemmering zou scheppen voor de verkondiging van de boodschap der keiik, heeft weinig om het lijf en is te beschouwen als fraseologie, de argu menten vinden in de werkelijkheid geen steun. En mag daarom aan deze en andere organisaties met honderdduizenden leden, het recht worden ontnomen op een manier, die sterk doet denken aan een redevoering uit 1941, waarin de nat.-socialistische heeren poogden te rechtvaardigen het in beslag ne men van de Nederlarudsche radiovereenigin- gen in verband met .aankweeken van saam- hoorigheidsgevoel, van sociale gezindheid en van nationale eendracht in ons volk." De heeren van 1945 kunnen dit moois over nemen. Ze zijn er vrij in en kunnen dezelfde gedachten met andere woorden introducee- ren; voor ons gevoel zijn ze daar druk mee bezig. Daarom zijn we zeer beducht voor deze lading. Waarom niet Duitsohe knoeierij en onrecht ongedaan gemaakt en langs normalen Ne- derlandsohen weg «bestaande rechten hersteld? Dan was al dat gekronkel met -parlement en radiosticihting onnoodig geweest en had ieder een voor zijn geestelijke en cultureele be hoeften iets aan de radio. Thans is het daar ver vandaan en krijgt men den indruk, dat op eenigszins autoritaire wijze naar iets wordt gestreefd, dat met de vlag „restauratie en vernieuwing" aanlokkelijk wordt gemaakt, maar het voor ons allerminst is. We kunnen ons indenken, dat er enkele bezwaren zijn, maar die zouden ook op meer- Nederlandsche wijze kun en worden onder* vangen. ,ÏBig Ihree" confereerden 3u uur aan één stuk Stalin, Truman en Attlee hebben gister 31^; uur lang geconfereerd. Dit was een vani de langdurigste besprekingen die op de con ferentie van de. „Big Three" gehouden zijn. Trouw aan het vèandel Het Koninklijk erkende vaandel van het Korps Mariniers, dat door bemiddeling van een der hoofdofficieren was „onder gedoken" toen dat in 1940 noodig was, is thans weer boven water en bevindt zidh in veilige handen. Ook de leeuw en de koorden zijn bewaard gebleven. Het vaan del is zelfs mee geweest in krijgsgevan genschap, hetgeen mogelijk was. doordat de betrokken 'hoofdofficier deze aan sym boliek zoo rijke lap stof om zijn lichaam meesm okkelde Nieuwtjes uit het rijk der distributie Uitreiking noodkaarten zesde serie Vóór 1 September a.s. zullen de nood- kaarben 6e serie worden uitgereikt. Het treft hier: noodkaarten VI A tegen inleve ring van bon A 508 van 't inlegvel GA 508; noodkaarten VI B tegen inlevering van bon B 508 van het inlegvel GB 508; noodkaarten VI C tegen inlevering van bon C 508 van het inlegvel GC 508; noodkaarten VI D tegen inlevering van bon D 508 of E 508 van on derscheidenlijk het inlegvel GD 508 of GE 508. De uitreiking zal alleen plaats hebben aan personen, die in het bezit zijn van een in legvel met het kringnum/mer van den dienst waar zij de noodkaart moeten afhalen. Een uitzondering hierop wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners, e.a. perso nen, van wie redelijkerwijs niet kan wor den gevergd, dat zij zich tot den distributie- dienst van hun woon gem een te wenden. VAN OVER DE GRENZEN Chineezen zijn doorgebroken in Kwangsi 250 mijl ten N.O. van Kanton. Engelsch spoorwegpersoneel organiseert stakingen, omdat het ontevreden is met de Zondagsdiensten. Zondag is het begonnen, a.s. Zondog gaat het verder. Weenen is door de 4 geallieerden than3 bezet; het aantal inwoners heet gedaald van. 2Vz op IV2 millioen. Men verwacht in Engeland nationalisatie van sleutelindustrieën, het transportwezen en de Bank van Engeland en een algemeene rijkspensioneering. Meer dan 800.000 Amerikanen zijn uit Europa vertrokken naar Amerika en het strijdtooneel in den Stillen Oceaan. De geall. luchtmacht in het Middelland- sche Zeegebied is ontbonden. Truman zou voornemens zijn een bezoek van enkele uren aan den koning van Enge land te brengen. De Sowjet-militaire commandant te Berlijn heeft medegedeeld, dat de Sowjet- autoriteiten geen bewijs hebben van der* dood van Hitier en dat zij het voor mogelijk houden, dat hij zich verborgen houdt. Hitier* legende!

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1