glkttiti? $Hlts(£ottWiit Attlee voigt Churchill op als premier LOist <11 Ie eerie: 1 April 1920-15 October 1941 r ZATERDAG 29 JTJUt TO45 te serie: le Jtutrgng vanaf I Mrt 1945, No. 09 Abonnementsprijzen f 0.26 per week f 1.10 per maand 13.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: E. VAN DER ROS Christelijk-TS ation<ial Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22710 Postrekening 5 8 9 3 6 ntyrt bert in J Bevin wordt Min. van Buitl. Zaken Gisteravond zijn de voornaamste posten be kend gemaakt van de door Attlee gevormde Labourregeéring. Minister-president wordt Clement Attlee: Bevin wordt minister van Buitenl. Zaken; Chancellor Exchequer (minister van Finan ciën Hugh Dalton; president Board of Trade (minister van Handel) Sir Stafford Cripps; lord-president of the Council: Her- bert Morrison: lord Chancellor: Sir Willliam Jowitt; lord Privy Seef: Arthur Greenwood. Bevin, de man die Eden opvolgt. Evenals Churchill is Attlee tevens first lord of the Treasurry en minister van Defensie. Herbert Morrison zal tevens zijn de „leader" van het Lagerhuis. De verdere aanstellingen, waaronder die van het „India Office" zullen later worden medegedeeld. Naar te Potsdam bekend gemaakt is. zou Attlee vanmiddag naar Potsdam terugkeeren. Niet sterk, maar slim Nadat de Duitschers de groote Noorder- sluis te IJmuiden zoo grondig hadden ver nield, dat de reparatie minstens een jaar zal vergen, waren ze oorspronkelijk ook van plan de andere sluizen op te blazen. Zij hadden daartoe reeds springladingen aangebracht: zoo ook aan de draaibrug gen over het Noordzeekanaal. De B.S. wist de springlading aan de Hembrug echter bij stukjes en beetjes zoodanig te verplaatsen, dat zij tenslotte in het water viel. Maar de Duitschers kwamen er achter en het heeft een der dappere mannen zijn leven gekost, terwijl de springlading opnieuw werd aange bracht. Daarom heeft men bij de sluizen van IJmuiden een andere werkwijze ge volgd door nl. de springlading te vervan gen door een namaak, waardoor de Duit schers in de overtuiging waren, dat de ^springlading nog op haar plaats zat. ERNST VOORHOEVE GEARRESTEERD. Ernst Voorhoeve, gewezen propagandaleider der N.S B., is in het plaatsje Nienburg in Duitschlarid gearresteerd on naar ons land overgebracht. Hij is voorloopig in Nieuwe Schans in verzekerde bewaring gesteld. Naar „Het Binnenhof* meldt, is mr F. M. J. J. Duvnstee als opvolger van den minister van Justitie, mr H. Kolfschoten, benoemd tot secretaris van het dag. bestuur der R.K. Staatspartij. De besprekingen met Stalin en Truman zouden heden nog hervat worden. Sir Alexander Cadogan zal de plaats van Eden innemen bij de conferentie van minis ters van Buitenlandsche zaken tot vaststel ling van de agenda van werkzaamheden der conferentie. Aftlee wordt bij zijn terugkeer naar Potsdam vergezeld door Sir Edward Bridges, kabinetssecretaris, en generaal Sir Hastings Ismay. KOOS VORRINK VICE-VOORZITTER DER NAT. ADVIES-CIE. De Nationale Adviescommissie is gisteren in vergadering bijeengekomen. Deze vergade ring was uitsluitend gewijd aan de vaststel ling van haar statuut. De heer Koos Vorrink werd door de vergadering als ondervoorzitter aangewezen.' Duitschers mogen niet meer zoo lang buiten De Politie krijgt weer een vuurwapen In de Britsche bezettingszone in Duitsch- land is het aantal uren waarin de Duitschers zich niet op straat mogen bevinden inge krompen. Deze verboden uren begonnen om 10 uur des avonds en duurden tot des ochtends 5 uur. Thans zullen zij begin nen om 10.30 uur en duren tot 4.30 uur. Voorts is besloten de Duitsche politieagen ten. die tot dusver slechts een gummistok dragen, te voorzien van vuurwapens, hoe wel dit waarschijnlijk niet eerder zal gebeu ren. voordat alle verplaatste personen gere patrieerd zijn. Aan de politie zal in dat ge val een minimale hoeveelheid munitie wor den verschaft. Men is van meening. dat het gezag van de Duitsche politie bij de bevol king zal toenemen, wanneer de politie ge wapend is. NIEUW ZEEMANSCENTRUM IN DE MAASSTAD Daar de Duitschers in 1940 praetisch alles vernielden heeft de stichting „Havenbelan- gen" te Rotterdam grootsche plannen ont worpen voor een nieuw centrum van ver maak voor zeelieden. Het zal echter op een veel hooger peil staan en behalve cafe s, bioscopen e.d. ook bibliotheken en kerken, omvatten. De vakvereenigingen hebben zich eveneens achter deze plannen geplaatst. Een eerste stap in deze richting is de opening van een United Nation Seamen's Club m net café-restaurant Caland-West aan den Nieu wen Binnenweg, waar eiken avond een 400 zeelieden uit alle deelen van de wereld elkaar treffen. Merkwaardig is wel. dat bovenbe doelde plannen voor een z.g.n. „Cité man- time" ontstan zijn in het gijzelaarskamp van St. Michielsgestel. Te Utrecht is de 36-jarige kantoorbe diende K. G. gearresteerd. Hij incasseerde in Maart van een 8-tal personen in totaal f 2000 om aardappelen voor hen tè gaan koopen. Aardappelen werden nooit ontvangen en de „commissionnair" liet evenmin iets van zich hooren. Sportvliegerij komt ook weer in beweging De Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart (voorzitter dr ir M. H. Damme), die er in Juli 1942 het bijltje bij neerlegde. is weer herrezen. De inboedel, de bibliotheek en het kapitaal zijn nog intact gebleven, doch alle sportvliegtuigen werden door den vijand in beslag genomen, terwijl alle zweefvliegtuigen onbruikbaar gemaakt werden. De gebouwen der centrale werkplaats kunnen nog dienst doen. de machines en het gereedschap daar entegen verdwenen. Ondanks alle verliezen zijn de plannen voor de toekomst legio: men hoopt b.v. de volgende maand het tijdschrift „Avia" weer te doen verschijnen: indien mogelijk zal er dit jaar nog een kamp wor den gehouden en voor de komende maanden zijn al enkele belangrijke wedstrijden uitge schreven. Girodienst dreigt opnieuw met stopzelting Wegens overbelasting door tekort aan personeel Ondanks het tot het publiek gericht ver zoek van cien Postchèque- en Girodienst om zoo min mogelijk betalingsopdrachten in te zenden, is de toevloed hiervan in den laat- sten tijd sterk toegenomen. Bij de nog ge heel onvoldoende personeelsbezetting leidt dit niet slechts tot achterstand maar dreigt het gevaar, dat de inzending van opdrachten tijdelijk moet worden verboden. Alleen een ingrijpende zelfbeperking van de zijde van het publiek zal dit kunnen voorkomen. Ook de briefwisseling met het girokan toor dient tot de strikt noodzakelijke ge vallen beperkt te blijven. RANTSOENBONNEN IN HET GEHEELE LAND GELDJG De rantsoenbonnen voor voedingsmiddelen, zeepartikelen en tabak, welke in het Westen des lands worden uitgereikt, zijn voortóan in het g e h e e 1 e land geldig. Idem de rant soenbonnen, welke in het Oosten en Zuiden des lands worden uitgereikt. De rantsoeij- bonnen, uitgereikt in het Westen, zijn groen en dragen in den linker- of rechterboven hoek den datum ,,20-l-'45". De in het Oosten uitgereikte rantsoenbonnen, zijn groen ge kleurd e-n zonder datumaanduiding. De rant soenbonnen, uitgereikt in het Zuiden, zijn naar gelang van het artikel van verschil lende kleur. In den ondergrond komen de letters „b.n.g." voor en in den linkerboven hoek de aanduiding „*45". Getij- verloopen -„Mein Kampf"- Aan Winston Churchill is een millioen dillar geboden voor zijn geschiedenis van den oorlog. Dit aanbod heeft betrekking op de rechten, tot het uitgeven van een door hem geschreven boek en van arti kelen, die Churchill over deze materie in tijdschriften publiceerde. Het aanbod is gedaan door een groote Amerikaansche uitgeversmaatschappij, welke tracht Chur chill over te halen om het contract on middellijk te teekenen. Er is in den lande een roep om hulp NATIONALE HULPACTIE ROODE KRUIS. De Nationale Hulpactiè van het Roode Kruis deelt ons mede: Er is in den lande een roep om hulp. Ge lukkig is er ook een vraag, om te mogen helpen. Het adoptieplan is thans als volgt vastgesteld Friesland zorgt voor Gelderland: Gronin gen zorgt voor Limburg; Drente zorgt voor Limburg: Overijssel zorgt voor Zeeland en Gelderland; Utrecht zorgt voor Zeeland en Limburg; Zuid-Holland zorgt voor Noord- Brabant en Zeeland; Noord-Holland zorgt voor Noord-Brabant en Gelderland. Ieder wordt krachtig opgewekt zijn be rooide landgenooten vrijwillig te helpen met: huisraad (meubilair, stoffeering, keukengerei enz), werktuigen, gereedschappen. glas, melkbussen, winkelinventarissen, kleeding, schoeiselmet alles. Zamelt in van huis tot huis! Slaat niemand over!! Dat ook ieder geve!! aldus de op roeping van H.A.R.K., die wij gaarne onder steunen. Landenontmoeting DenemarkenNederland. 21 Nederlandsohe zwemmers en zwemsters zijn uitgenoodigd om in Kopenhagen op 4 en 16 Sept. a.s. deel te nemen aan de zwem- landenwedstrijd Denemarken Nederland. De baten komen ten goede aan de in Dene marken gevestigde organisatie „Hulp aan Nederland". De uitnoodiging is in beginsel aanvaard. DAT het Bossche tribunaal zijn eerste^ openbare zitting heeft gehouden, waarin de president o.m. meedeelde, dat door dit tri bunaal reeds meer dan 2000 dossiers zijn overgedragen. DAT enkele lezers adviseeren het Am- sterdamsche voorbeeld te volgen en bezoe kers van bisoscopen. concerten, wedstrij den enz. te verplichten ten behoeve der ge teisterde gebieden een of ander huishoude lijk voorwerp (lepel, vork. mes, kop en scho tel etc.) mede te brengen. DAT namens alle Arnhemsöhe huisartsen- een telegram is gezonden aan den minister van Sociale Zaken, waarin wordt gezegd, dat indien er niet onmiddellijk minstens 40 auto's komen, de geneeskundige verzorging in ge teisterd Arnhem onherroepelijk spaak loopt. DAT zij, die in het buitenland propaganda voor tvt„ willen maken, zich vooraf in verbinding dienen te stellen met het lande lijk bureau van Nederlands Volksherstel, afd Buitenland. Paleisstraat 1, Den Haag. DAT tot secretaris-generaal van Soc. Zaken met ingang van 15 Juli is benoemd mr dr A. A. van Rhijn, oud-minister van Landbouw en DAT het nu óók te Rotterdam weer ge oorloofd is den geheelen nacht buiten te zijn: een weelde, welke de Maasstad sinds het uit breken van den oorlog niet meer heeft ge kend. DAT mr J. Th. Bonnerman, gewezen alg. secretaris van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, thans be last is mot de waarneming van de functie va.n secretaris-generaal bij het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. DAT de oude inlegvellen van onze distri butie-stamkaarten niet vernietigd mogen worden, ook al zijn thans nieuwe inlegvellen uitgereikt. DAT vrouwelijks N.S.B.'ers in het kamp ,.De Krom" te Oude :Pekela voor den dag gekomen zijn met een totaal bedrag van f 200.000 aan bankbiljetten van f 100, die zij tusschen haar kleeren hadden verborgen. DAT er voortoopig nog geein sprake is van rantsoeneering van gedistilleerd. DAT de z.g. nood-schouwburg aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam afgebouwd zal worden en een permanent karakter zal krijgen, met een plaatsruimte voor 1200 personen DAT ondanks de houtaankoopen van de regeering de grootste zuinigheid moet wor den betracht en de overheid den gemeente besturen dan ook dringend verzoekt aan de betrokken voorschriften streng de hand te houden. DAT de minister van Marine en Scheep vaart a.s. Maandag geen audiëntie kan ver- leenen. DAT de ver. „Nederland-Canada", mede door het 'oprichten van plaatsel vereenigin- gen. groeit met reuze schreden en diverse autoriteiten, w.o. de Canad ambassadeur, de heer P. Dupuis, en de burg. van Den Haag het eere-lidmaatschap hebben aanvaard. DAT afscheidstelegrammen zijn verzonden aan de beide scheidende eere-leden. de gene raals Crerar en Foulkes. die naar Canada terugkeeren. DAT de G.G.D. te Amsterdam, waar nog 2000 personen wachten om in een ziekenhuis te worden opgenomen, van Hilversum het mooie aanbod heeft gekregen gebruik te maken van 2 pas ingerichte Roode Kruis- hospitalen, die samen circa 100 bedden bevatten. DAT dr W. Banning de opvolger is ge worden van prof. ir W. Schermerhorn als voorzitter der Ned. Volksbeweging. DAT in Amsterdam de sterfte aan honger oedeem vrijwel als geëindigd kan worden be schouwd. doch dat de zuigelingensterfte ook thans nog viermaal zoo groot is als in de vooroorlogsche jaren. DAT de Ned. Touristen Kampeer Club (N. T.K.C.) aan de Internat. Federatie van Kam- peerclubs heeft laten weten, haar aanbod van 1940, om een internat, rallye in ons land te houden, nog steeds handhaaft. DAT van heden af in „Boymans" te Rot terdam weer een deel der tijdens den oorlog opgeborgen schilderijen te bezichtigen is. DAT in Amsterdam, Zaandam en Aalsmeer een bon is aangewezen vooréén doosje lucifers. DAT minister Mansholt zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld van de verwoestingen der landbouwgebieden in Limburg en de Betuwe. DAT de staf van Hr Ms „Heemskerk" Maandag a.s. om 11 uur officieel op het Am- sterdamsche stadhuis zal worden ontvangen. DAT men de melk moet blijven koken, daar ze weliswaar wordt gepasteuriseerd, doch steriel vervoer nog niet mogelijk is en dus onderweg nog alle kans op besmetting ontstaat, hetgeen het typhusgevaar slechts kan vergrooten. DAT het plan van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie om te Amsterdam een nationale tentoonstelling te organiseeren, ge wijd aan den bezettingstijd, is opgegeven. DAT M G. alleen nota neemt van brieven inzake collaborateurs e.d. indien die brieven naam en adres van den afzender bevatten DAT mr H. van Everdingen, rechter-plaats- vervanger in de Ned. rechtbank te Londen, benoemd is tot president dier rechtbank. DAT te Amsterdam is opgericht de Ned. Vlaamsche Vereeniging „Noord en Zuid" met het doel, binnen de perken van de Internat, rechtsverhoudingen door alle wettige midde len de banden met onze stamgenooten in Bel gië nauwer aan te halen en op Keizersgracht 179 C nadere inlichtingen worden verstrekt DAT in 1943 van de in omloop zijnde 870 millioen aan f 1000 en f 500 biljetten 140 mil lioen niet werd ingeleverd. DAT de heeren J. Hendriks en mr E. E. Menten, behalve de drie reeds genoemden, geen deel meer uitmaken van de Nat. Ad vies Commissie. De bewering, dat de samenleving een geschiedenis van klassenstrijd is ge weest, tusschen onderdrukkers en onderdruk ten, tusschen de bourgeoisie en het proleta riaat, tusschen kapitaal en arbeid, vinden we beredeneerd in het Communistisch Manifest van Marx en Engels van 31 Januari 1848. Dat was de theorie van den klassenstrijd. De wereld was, volgens hen, een samenstel van processen en wording/en, welke gedreven werden door wetten, die de groote massa's in beweging brachtén. Ter wille van ecoj^omi- - sche belangen tracbite de eene groep' de an dere er onder te krijgen of er onder te hou den. Die botsende klassenbelangen om de wijze van voortbrenging deden den klassen strijd ontstaan De Staat moest het middel zijn om die belangen te verwerkelijken in de maatschappij .Wie den staat bezat beheerschte de belangen in de maatschappij. Menschen werden producten der omstandigheden en der opvoeding. Wilt ge andere menschen. ver ander dan de omstandigheden en de wereld verandert met hen meteen. Willen de arbei ders, die door de bourgeoisie tot klasse zijn gemaakt, vrij zijn, dan moet de maatschappij klassevrij worden. Hoe dat gebeuren kan en gaat door den klassenstrijd en door inter nationale soiidariteit werd door de opstellers van het Manifest uiteengezet. Tientallen jaren lang heeft deze thorie den maatschappelijken strijd in beroering ge bracht en gehouden. Totdat geleidelijk de wetenschappelijke onhoudbaarheid van haar wijsgeerige en maatschappelijke grondslagen bleek en men de theorie vrijwel liet rusten om met het woorden-slang er uit nog wat voort te opereeren en te agiteeren. Commu nisten deden dat bij voorkeur, de soc.-dem. echter minder, omdat bij hen enkele jaren vóór den oorlog het gelpof in den klassen strijd meer en meer wera losgelaten. Men nam niet meer aan, dat het socialisme met natuurnoodzakeliikheid moest komen en ook niet. dat het. met behulp van de staatsmacht te verwezenlijken zou zijn. Ingezien werd. dat de sociale ontwikkeling product is van tal van krachten; waarvan het economisch milieu er slechts één is Al die krachten ln maatschappij en staat moeten samenwerken in het belang aan allen, die in het productie proces werkzaam zijn. Dan kunnen in de ge compliceerde samenleving van thans, die Marx niet heeft gekend en ook niet vermoed, de krachten in samenwerking worden gebun deld. opdat ieder, met erkenning van het ge zag der overheid, in vrijheid leven kan. De klassenstrijd kan geen absolute norm zijn. Op deze wijze worden uitersten als van anar chie en communisme en totalitairisme ver meden en ter zijde gesteld. Tot dat punt waren de vroegere klassen- strijdverdedigers vóór den oorlog gekomen, opgeklommen, zoo men wil. Thans hooren we weer klanken, die iets anders zouden kunnen doen vermoeden. Daarover nader. Er komt straks weer volop choco'ade 't Wachten is echter ook al weer op de steenkool Onder de vele scheepsladingen voedsel die Nederland hebben bereikt, behooren ook groote partijen cacaoboonen van Afrika's Westkust. Daar ons industrieele apparaat op dit gebied geheel intact is gebleven zou on middellijk met de productie van chocolade kunnen worden begonnen, doch de kolen ontbreken helaas. Bovendien is de suikerschaarschte oor zaak, dat, wanneer die kolen er zijn, nog geen chocolade met suiker vervaardigd kan worden en er voorloopig alleen bittere cho colade in productie kan komen, t.w. bon bons. reepen. tabletten, figuurtjes etc. Doch ze zal van een kwaliteit zijn. die zeker het peil van de ingevoerde chocolade zal be reiken. BONNEN 181 EN 182 AANGEWEZEN VOOR SCHOENREPARATIE De bonnen 181 en 182 van de M.G.-kaart zijn geldig verklaard voor het doen repa- reeren van schoenen met een hoeveelheid leer van 25 gram per bon. Het publiek dient deze bonnen eerst bii den schoenhersteller in te leveren, wanneer deze v~ •--* de reparatie binnen veertien dasen te k'mnen verrichten. Bovengenoemde bonnen blijven geldig. Zij kunnen in combinatie met den reeds aangewezen bon 112 en met eventueel later aan te wijzen bonnen gebruikt worden voor het doen repareeren van schoenen. Scherpe waarschuwing aan het adres van Japan Gisteravond zijn in een te Potsdam in naam van Churchill, Truman en Tsjiang Kai Sjek uitgegeven proclamatie de Japanners op geroepen zich onvoorwaardelijk over te geven, aangezien anders Japan geheel ver nietigd zal worden. Duitschland wordt als voorbeeld gesteld. Het Jap. "Kabinet is 3 uur bijeen geweest. Volgens het Jap. Nieuwsagentschap zal Ja pan iedere capitulatie van de hand wijzen. NIJMEGEN, 27 Juli. Het bestuur der St Radboudstichting heeft mr W. J. C. Bijvoet te Nijmegen toegelaten als privaatdocent bij de faculteit der rechtsgeleerdheid voor het geven van onderwijs in het notariaat. VERANDERING COMMANDO'S IN HET VERRE OOSTEN. Men verwacht een verandering in het geallieerde opperbevel in het Verre Oosten, na de conferentie te Berlijn. Volgens de New York Times zou Mountbatten worden belast met de zuivering van alle eilanden in den zuid-westelijken pacific, van Birma. Indo-China en den Indischen archipel.terwijl Mac Arthur den directen aanval op Japan zou leiden. Men gelooft, dat slechts een „symbolisch" Britsch contingent aan dea aanval op Japan zal deelnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1