liC Jlbinw geihsctft <&maaad gr: Vlaarschalk weigert antwoord op elke vraag Wat onze Pegeering in Londen deed IDist 01 Ie serie: 1 April 1930-15 October 1941 DINSDAG 24 JULI 19» to serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. GS Hoofdredacteur: Postrekening 5 8 9 3 6 h diemeb Christelijk-N ationaal Daeblai voor Leiden en Omstreken „Stdiltoastiflj is B. van dee ros nxijn bert in tegfjenspoe^ 't Proces-Pétam begonnen Rechtbank vertegenwoordigt Frankrijk niet Gistermiddag is te Parijs het proces tegen Pétain begonnen. De openbare aanklager. André Mornet, is voornemens de doodstraf te eischen tegen den 89-jarigen maarschalk, den held van Verdun, wegens samenzwering tegen de binnenlandsche veiligheid en verstandhou ding met den vijand. Honderden politieman nen zorgen voor bewaking van het gerechts gebouw, waarvan vele ramen zijn getralied. In de aanklacht, een document, van elf bladzijden, zijn de beschuldigingen van ma- terieelen, moreelen en politieken aard bijeen gebracht. Maarschalk Pétain zal zijn lezing geven over de vraag waarom Frankrijk ca pituleerde. En daartegenover zal de 75-jarige Mornet, die als aanklager is opgetreden in de groote verradersprocessen na den vorigen wereldoorlog, Pétain in naam van het recht en de waarheid aanklagen van verraad jegens Frankrijk. Deze twee mannen zullen, voor drie rechters in purper en hermelijn en een jury van 24 leden, voor de helft gekozen uit voormaligen Senaat of Kamer en voor de andere helft uit de Fransche verzetsbewe ging, de waarheid moeten uitbrengen over Frankrijks val en wedergeboorte. In Parijs zegt men: er wordt een proces gevoerd tegerl Pétain, maar evenzeer tegen millioenen Fran sche mannen en vrouwen. Na het voorlezen van de aanklacht ver klaarde Pétain: „Het Fransche volk heeft mij de macht gegeven. Ik ben gekomen om daar van rekenschap af te leggen. Dit Hof ver tegenwoordigt niet het Fransche volk Ik zal op geen enkele vraag antwoorden. Ik heb de Fransche legers naar de overwinning geleid. In de tragische dagen van zijn geschiedenis heeft Frankrijk zich tegen mij gekeerd. Toen ik om een wapenstilstand verzocht, verrichtte ik een beslissende en reddende daad, waar mede ik de vrijheid van het Fransche rijk verzekerde. Ilc heb van mijn macht gebruik gemaakt om het Fransche volk te bescher men. Voor het Fransche volk heb ik mijn prestige op het spel gezet. De Duitsche bezet ting heeft mij gedwongen besluiten te nemen en daden te verrichten, waaronder ik meer geleden heb dan gij. Terwijl De Gaulle den strijd voortzette, heb ik de bevrijding voor bereid door een wakend oog te houden over een weliswaar geschonden, maar toen nog levend Frankrijk. Frankrijk zal slechte kun nen worden opgebouwd op de grondslagen die ik gele«?d heb. Ik heb slechte gedacht aan de eenwording en de verzoening van de Fran- schen. Tegenover de excessen vertegenwoor dig ik de Fransche en christelijke bescha ving. Indien ee mii veroordeelt, hoop ik dat die veroordeeling de laatste zal zijn. Maar ge zoudt een onschuldige veroordeelen ik verlaat mij od Frankrijk." De advocaat van Pétain achtte het Hof niet bevoegd, daar de Senaat alleen bevoegd was tot oordeelen. De oud-ministerpresident Reynaud legde eveneens een verklaring af. Na de doorbraak in Mei 1940 heeft hij, toen Gamelin onmach tig bleek den aanval te keeren. Weygand doen benoemen tot opperbevelhebber en Pé tain in zijn kabinet opgenomen. De popula riteit van Pétain in die dagen was groot. Hij was een figuur van marmer en alle partijen waren met deze beslissing ten zeerste inge nomen. Na den val van St Ouentin echter Verklaarden Wevgand en Pétain, dat het na het verliepen van den slag om Frankrijk noodzakelijk zou zijn Duitschland om een wapenstilstand te doen vragen om Frankrijk voor grootere onheilen te behoeden. Er be stond geen mogelijkheid op dat moment om Straks een groo'er rantsoen e'ectriciteit Als koppeling op de Duitsche netten een feit is Vandaag schakelde de minister van Ver keer en Energie de 150,000 volt hoogspan- ningskoppellijn in, die het complex van Zuid Hollandsche centralen verbindt met het Zuiden des lands. Voorloopig is de hoeveelheid stroom, die in het Zuiden beschikbaar is, beperkt. Over eenigen tijd, wanneer ook verbindingen met de Duitsche netten tot stand zijn gebracht, zal deze levering kunnen worden opge voerd. waarop een verruiming der rantsoe nen zal kunnen volgen. Weygand en Pétain te vervangen en Rey naud besloot om, wanneer dat noodzakelijk mocht worden, naar Noord-Afrika te gaan, om daar het verzet voort te zetten. Ik heb toen een fundamenteele fout ge maakt, ik heb geloofd, dat de vaderlandsliefde van deze beide mannen grooter zou zijn dan hun persoonlijke eerzucht en hun persoon lijken haat. In een bijeenkomst van het oor logscomité heeft Churchill toen verklaard, dat Engeland in ieder geval den oorlog voort zou zetten, en daarna, in een onderhoud met Reynaud. op een vraag van dezen, wat Enge land na een overwinning zou doen. wanneer Frankrijk buiten den wil van de toenmalige regeering zou capituleeren. heeft Churchill nog verklaard, dat Engeland Frankrijk in zijn oude glorie zou herstellen. Maar. aldus Rey naud, dat wilde nog niet zeggen, dat Chur chill daarmede Frankrijk toestemming gaf, tegen de afspraken in eenzijdig te capitulee ren. Daarna heeft Pétain in een vergadering van den ministerraad verklaard, dat wanneer er ministers zouden trachten uit Frankrijk te ontvluchten, deze door het leger beschouwd en behandeld zouden worden als deserteurs. De zitting werd daarna verdaagd. Alle bunkerbouwers met één slap ontmaskerd Belangrijke vondst in perceel aan Neuhuyskade. Men meldt ons uit Den Haag: Naar ons ter oore komt is dezer dagen in een perceel aan de Neuhuyskade een gewich tige vondst gedaan, waardoor alle bunker bouwers en wat daarmee annex is in één slag zijn ontmaskerd. In dat perceel is namelijk de complete Duitsche administratie over deze materie aangetroffen, dus de gegevens van alle wérken, die werden uitgevoerd of nog maar gedeeltelijk waren uitgevoerd, met de namen van de aannemers, onderaannemers, etc. er bij. alsook de rekeningen, data van opdrachten, kortom precies datgene, wat iedere ontkenning onmogelijk maakt. Dat hierdoor het opsporingswerk van den P.O.D. aanmerkelijk vereenvoudigd wordt zal een ieder duidelijk zijn. Chr. Boeren en Tu nders vergaderen Algemeene vergadering te Leiden De Holl. Brabantsche afd. van den Chr. Boeren- en Tuindersibond houdt Donderdag a.s. een algemeene vergadering in de Stads gehoorzaal te Leiden. Behalve bespreking van het bestuursbeleid in den bezettingstijd, her denking der gevallenen en diverse huishou delijke zaken, vermeldt de agenda een rede van den voorzitter, den heer Chr, van den Heuvel over het onderwerp: .JJiets nieuws onder de zon!" Alle Christen Boeren en Tuinders uit de provincie worden op deze belangrijke ver gadering verwacht. Men zie de advertentie in ons blad van heden. Vereischt de Ziektewet geen wijziginc? Teneinde het rechtsgevoel te bevredigen. Uit den lezerskring is ons een kwestie voorgelegd, die de vraag wettigt of de Ziekte wet, zooals die er op het oogenblik uitziet, wel gehandhaafd kan worden Het betreft hier een landgenoot, die wegens illegale actie in Amersfoort terecht kwam. Toen hij daar het „noodige" had meegemaakt werd hij naar Duitschland getransporteerd om in het Roer gebied slavenarbeid te gaan verrichten. Hij voelde daar uiteraard bitter weinig voor, probeerde tot tweemaal toe te ontsnappen, doch werd beide keeren gegrepen en heeft '-•sr zwaar voor moeten boeten. Toch heeft hij er gelukkig het leven vanaf gebracht en is naar zijn woonplaats teruggekeerd, doch helaas in een zoodanige conditie, dat hij (voorloopig?) niet in staat is zijn gewone bezigheden te hervatten. Derhalve stapte hij naar het raadhuis van zijn woonplaats met het verzoek, om voor een uitkeering krach tens de Ziektewet in aanmerking te komen. Groot was evenwel zijn teleurstelling, toen hij moest vernemen, voor een zoodanige uitkeering n i e t in de termen te vallen, daar hij niet bij Nederlandschen, doch bij een Duitschen patroon werkzaam was geweest. We nemen gaarne aan, dat de betrokken ambtenaar hem juist heeft ingelicht, doch meen en juist daarom, dat hier een oplossing moet worden gezocht die meer bevrediging schenkt voor het rechtsgevoel. PRIJZEN DER BLOEMBOLLEN PRACTISCII VRIJGEGEVEN. Naar we vernemen zullen dit jaar geen vaste prijzen gelden bij den handel in bloem bollen, zooals. die in het vorige jaar werden toegepast. Ook zullen er geen maximum prijzen worden vermeld. Als gevolg hiervan zal het dus weer mogelijk zijn bloembollen veilingen te houden. Wel zullen minimum prijzen gelden voor de bloembollen. De secr.-generaal mrv. Angeren aan 't wonrd In „De Maasbode" lezen we een en ander over hetgeen onze Regeering in Londen deed. De secretaris-generaal van het Dep. van Jus titie. mr v. Angeren, vertelde het blad daar over een en ander. De eerste daad was het nemen van alle buiten bezet gebied aan Nederlanders toe- behoorende goederen en_ vordeningen in fi- duciairen eigendom te nemen. De Duitschers konden dergelijk bezit toen niet meer bereiken. Dit Kon. besluit, gemaakt zonder Ned. wet boek en zonder personeel, werd niet onder teekend door minister De Geer. Naar de reden daarvan gevraagd, ant woordde mr v. Angeren: „Neen. Ik heb mij niet aan den indruk kunnen onttrekken, dat de heer De Geer van den beginne af aan op het standpunt stond, dat de Ned. Ttegeering in Londen den strijd tegen de Duitschers niet moest toespitsen en dat hij altijd hoopte een mogelijkheid voor een compromis open te houden." Bedoeld Kon. besluit werd in een proces, waarin de Regeering zich op staatsnoodrecht beriep, door de Engelsche en Amerikaansche rechters, als rechtsgeldig erkend. Zoo hebben we onze deviezen behouden en we bezitten die nog. Dat is van groot belang voor onze aankoopen in het buitenland. Korten tijd later kwamen ook alle bijkantoren van Ned wat onze positie zeer versterkt heeft. Naar mate het vertrouwen in ons toenam, naar die mate werd onze positie sterker. De mi nisters Gerbrandy en v. Klef fens hebben op dit punt groote verdiensten gehad. Met name Gerbrandy wat men ook voor bezwaren tegen hem moge hebben was zeer volhar dend en vasthoudend in zijn beleid, ook toen men, na Duinkerken en voor Amerika in den oorlog kwam, ook te Londen over compro missen begon te spreken. Hij had groot ver trouwen in Churchill en deze beiden begre pen elkaar uitstekend. Ik zou U nog vele andere dingen kunnen zeggen, maar neem van mij de verzekering aan: Het is, zoo besloot de heer v. Angeren, voor Nederland een groote zegen geweest, dat de heele Regeering zich in Londen be vond. niet alleen door het simpele feit, dat zij daardoor buiten de handen van den be zetter bleef, maar ook en bovenal door den arbeid, dien zij daar in het belang van het vaderland kon verzetten." Staken Prinses 'uHana in Nederland teruggekeerd Naar wij vernemen, is H.K.H. Prinses Ju liana. na Zondagmiddag in Engeland te zijn aangekomen, gistermorgen om 9 uur op het __avliegveld Teuge bij Apeldoorn geland. Het ondernemingen onder beheer van den minis- vliegtuig werd bestuurd door een Nederland ter van Justitie. Zoo konden die weer zaken doen met het in beheer genomen geld en ook worden ingeschakeld voor de oorlogvoering Wij waren de eenigen die dit konden doen. schen officier-vlieger. Dadelijk na aankomst begaf de Prinses zich naar Het Loo. teneinde de Koningin te bezoeken De drie prinsesjes vertoeven nog in Londen. DAT met ingang van a.s Woensdag trei nen rijden op de baanvakken Amsterdam Haarlem en HaarlemIJmuiden. DAT de treinen Amsterdam—Haarlem v.v. om 't uur rijden en men van Haarlem naar IJmuiden zes maal per dag v.v. van een trein kan gebruik maken DAT een groote actie is begonnen om de katholieke jonge arbeiders in Nederland in één organisatie: de K.A.J. (Katholieke Ar beidersjeugd) samen te brengen DAT te Assen onregelmatigheden bij den repatrieeringsdienst zijn ontdekt en in ver band daarmede zes leden van den staf van genoemden dienst werden gearresteerd. DAT een hoeveelheid van 300 eieren. 40 kg boter en 100 kg kaas „ter voorkoming van bederf" ten goede kwamen aan 15 a 20 man van bovengenoemden dienst, ten deele tegen betaling maar steeds zonder bonnen. DAT bij de een-uurs-staking in de Rotter- damsche haven géén incidenten voorvielen en om 3 uur ieder weer rustig aan den arbeid ging. DAT bij Middelstum een auto in het Boterdiep is gereden, waarbij alleen de Chauffeur zich wist te redden en alle zes Inzittenden verdronken. DAT voorbereidende maatregelen zijn ge troffen om een nationale hulde te brengen aan de nagedachtenis van Dr Jac. P. Thijsse. die bij vele duizenden liefde heeft gewekt voor onze Nederlandsche natuur, en die op 25 Juli a.s den 80-jarigen leeftijd zou hebben bereikt. DAT de Amsterdamsche politierechter drie mannen veroordeelde tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis, omdat zij om aan brand stof te komen.... een hek langs den spoor dijk hadden gesloopt DAT in de laatste twee maanden de Poli tieke Opsporingsdienst te Amsterdam meer dan 1200 arrestanten naar de Levantkade heeft doen vervoeren en, volgens de leiding, het vooronderzoek zóó is geregeld, dat 't vrijwel onmogelijk is, dat er onschuldigen opgesloten worden DAT alle Sow jet-onderdanen. die zich thans in ons land bevinden en naar Rusland wenschen terug te keeren, naar het repatrieeringskamp te Tilburg zullen worden gedirigeerd DAT binnenkort de benoeming is te ver wachten van oud-minister P. A. Kerstens tot regeeringscommissaris van de Ned.-Indische regeering bij de Nederlandsche regeering DAT Godfried de Groot, vroeger bekend hoffotograaf te Amsterdam, door den P.O.D. is gearresteerd, omdat hij sympathiseerend lid der N.S.B. is geweest. DAT begonnen is met de, distributie van een half millioen petroleumvergassers. ver vaardigd uit gebruikte biscuitblikken, ten be- Prof. Goudriaan heeft eens staking en uitsluiting gekwalificeerd als „wape nen der barbaren". Er is te Rotterdam gestaakt en gespeeld met de levensbelangen van ons volk. Gevolg was, dat de Regeering tot het besluit kwam, dat zij in zake de loonen zelf de touwtjes in handen wil houden. Ook gaat zij zich. in het zelfde kader, intensief bemoeien met het binnenhalen van den oogst, welke naar schat ting varieert tusschen 50 en 70 procent van een normale productie. Deze uitbreiding van staatsbemoeiing be- teekent maatschappij-achteruitgang wegens betoonde onmacht. Precies het omgekeerde van wat we hebben moeten en heb ben zouden, als we door den oorlog een geestelijk herboren en versterkt volk waren geworden. Helaas schijnt het anders te zijn. Want, goed bezien, behoort toch de maat schappij zelf te kunnen beschikken over de organen en de krachten, die in onderling overleg en goede sociale ordening, deze en dergelijke vragen en vraagstukken tot een oplossing zouden vermogen te brengen. Liefst met zoo weinig mogelijk inmenging van den staat. Als 't moet onder zijn leiding en nauwe controle, maar later, met een uit gegroeide ordening, geheel zelfstandig met overheidssanctie. opdat niet het algemeen belang worde geschaad. Dat zijn dan de consumenten, die altijd nog de grootste groep vormen, die bij het maatschappelijk productieproces betrokken is en niet zonder bescherming tegen mogelijke belangenover- heersching van anderen kon worden gelaten. Dan behoeft er niet te worden gestreden en kon het gezag in een geheel andere po sitie optreden en komen recht en vrijheid ook niet in het gedrang. Dat alles, men be grijpt het, kan niet ineens. Een maatschap pij van eeuwenoude ontwikkeling kunt ge niet radicaal ineens veranderen Toch moe ten we op onze hoede zijn. dat niet de geest, dien we uit het jongste verleden kennen, zij het in een anderen verschijningsvorm, weer vat op ons zou krijgen. Wat spraken de ruwe paladijnen van het nat.-socialisme niet met ophef en kleur over hun radicalisme en so cialisme, maar zij maakten de persoonlijke waarde van den mensch kapot, maakten hem tot een hoorige, een lijfeigene van den staat, die alles en allen representeerde en concen treerde in één man. product van zijn om geving. Voor hetgeen nog aan vrijheid ge laten werd door deze. zich ook demo craten noemende, geweldenaars moesten we dan nog dankbaar zijn. Want, zoo heette hete gij zijt eigenlijk niets, de gemeenschap, uw volk is alles Zoo hebben de Duitschers en hun napra- ters gepoogd het ons te doen verstaan. Ons volk heeft terecht zich daartegen verzet. Het wil niet de absolute, menschvernieti- gende vrijheid van het oude economische liberalisme, het wenscht geen dictatuur in naam van volk. staat of recht. Wat we noo- dig hebben, voor alles met erkenning van liet gezag der overheid en het recht in de onderscheiden levenskringen, is een orde ning van de maatschappij, welke in haar organisaties en organen daartoe steeds beter moet worden toegerust. BINNENKORT AMSTERDAMDEN HAAG PER TRAM Door bemiddeling van Militair Gezag heb ben de Engelsche Royal Engineers een nood brug van het Barley-type ter beschikking^ ge steld voor de vervanging van de door de Duitschers vernielde Oegsteeester brug. Deze brug moet over het Oegsteeester kanaal lig gen en wordt door de N.Z.H.T.M gebruikt voor de verbinding HaarlemLeiden. De noodbrug is van extra zware constructie in verband met het groote gewicht van de mo torwagens. Nederlandsche pioniers zullen helpen bij de montage. Na de voltooiing van dit werk zal men* weder per tram van Amsterdam naar Den Haag kunnen rijden. hoeve van gezinnen in de zwaarst door den oorlog geteisterde gebieden. DAT het Haagsche Bosch, dat door de Duitschers grootendeels werd geveld, weer in zijn ouden luister zal herrijzen. DAT het in de bedoeling ligt het Haagsche Bosch weer geheel als bosch te beplanten en niet als park met kleine bosschages, speel weiden, bloemperken enz. DAT een ieder, die politieke grieven heeft tegen ambtenaren of arbeidscontractanten van het dep. van Handel en Nijverheid (Rijksbureaux, Prijsbeheersching. C.D.K. etc) verzocht wordt daarvan schriftelijk mede- deeling te doen aan het bureau Lange Hout straat 26 te Den Haag DAT middels het Ned. Roode Kruis het Diaconessenhuis te Arnhem deze week een mobiele keukeninstallatie zal ontvangen, zijnde een geschenk van het Amerik Roode Kruis. DAT het gemeenteziekenhuis te Arnhem en het Oranje Nassau-oord te Renkum deze week eveneens middels het Ned. Roode Kruis respect. 200 en 40 bedden zullen ontvangen, die door de Ned. regeering werden aange kocht. DAT op het dep. van Binneni. Zaken is gevestigd een „Bureau Afwikkeling Ned. Ar beidsdienst", behoudens de afd. politieke documentatie van het voormalige N.A.D.- personeel, die is ondergebracht op C. van Bylandtlaan 30, Kamer 273. De Argentijnsche regeering heeft beslo ten de Duitsche verzekeringsmaatschappijen in Argentinië te liquideeren Kerk en School Ned. Herv.^Kerk Beroepen: te Capelle ad. IJsel J. Godt- help te Streefkerk; t<> 's Heerenberg C A. Schenk te Sappemeer Bedankt: voor Huïssen (Geld.) (toez.p S. L. Knottnerus te Asch Geref. Kerken Beroepen: Te Nieuwer-Amstel-Noord (2e pred. pl.) G. Meynen te Amsterdam-W. Chr. Ger. Kerk Tweetal Te Zeist J. C. Maris te Oud- Beyerland en J Tamminga te Enschedé Bedankt: voor Dordrecht L. S. den Boer te Amsterdam-West. Vrijgemaakte Geref. Kerken Beroepen Te ten Post (Gron.) A. W. Boxman, cand. te Zwolle. Geref. Gemeenten Beroepen Te Middelburg M. Blok, cand. te Rotterdam. Wegens vertrek naar Sleeuwijk nam ds M. Ros na een ruim elfjarig verblijf onder groote belangstelling afscheid van de Geref. kerk van Krabbendijke, sprekende over Hebr. 13: 20 en 21. GRONINGEN. 23 Juli. Geslaagd aan de Universiteit alhier voor het candidaats- examen geneeskunde mej. B E. Kingsma, mej. R. van Peer en H. E J Kruisheer L. B. van der Slikke (cum laude) en G S Th. W. Kamphuys LEIDEN, 23 Juli. Geslaagd voor het can- didaatsexamen Ned. Ind. recht* G E Over weg te Rotterdam. JE MAINTIENDRAI. „Ik zal handhaven"ons prachtige natio nale devies, nu in eere hersteld, kunnen we niet beter eeren, dan door ons persoonlijk gedrag op den weg ernstig blijk te geven, de verkeersveiligheid te willen helpen hand haven. Rijdt veilig en.... loopt veilig. A.N.WJ3»

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1