k'™° Qitvwt Qtü&tijt(tfimmiif eheimzinnigheid te Potsdam houdt aan 't Ruimen van mijnen op grooter schaal? Disf serie: I April 1920-15 October 1911 MAANDAG 23 JULI 1945 Re serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 53 Administratie: 10 per maand HOOIGRACHT 35. ,25 per kwartaal w^T T e le f o o n 2 2 7 7 8 ofdredacteur: Postrekening 5 8 9 3 6 H DIEMER Christelijk-Nationaal Daeblai I voor Leiden en Omstreken <jtatUUiïSUCiJ IS Ql)i.'buura "tom der ros man bert in teabensjjoeltj iritsche pers klaagt er over )e conferentie der „big three" te Potsdam meldt Reuter, tegen het einde der vol* ide week waarschijnlijk voor korten tijd rden verdaagd, ten einde minister-presi- it Churchill en den leider der Britsche La- urpartij, Attlee. gelegenheid te geven naar geland terug te keeren in verband met het eend maken van den uitslag der Britsche emeene verkiezingen op Donderdag a.s. len hoopt, dat de voornaamste beslissin- i alsdan genomen zullen zijn. Volgens een Amerikaansch correspondent eft, volgens inlichtingen van de Ameri- ansche delegatie, de conferentie een gun- g verloop. Officieel is medegedeeld: Sedert het begin m de conferentie zijn de „big three'" ge- dd.eld drie uur per dag in vergadering bij- n geweest. Het voorbereidende werk van ministers van buitenlandsche zaken der elnemende mogendheden, dat aan iedere eenkomst voorafging, is nog veel omvat- nder. Een groot aantal comités en subcomi- s werkt soms tot diep in den nacht door. Engelsche weekbladen klagen over de „ge- lime diplomatie" rondom de conferentie, élke zij weinig democratisch noemen. Uit Potsdam wordt vernomen, dat de ..big ree" besloten zouden hebben tot het hou- in van twee nieuwe conferenties, en wel en voor het regelen van de Italiaansche N euw massagraf ontdekt op Waalsdorp Ruim honderd lijken zijn al opgegraven. In een duinpan op de Waalsdorpervlakte i weer een massagraf van aldaar door d^ uitschers gefusilleerde illegale werkers, af- omstig uit de gevangenis te Scheveningen, evonden. Meer dan honderd lijken zijn er i de afgeloopen week op last van de Justitie pgegraven. Het betreft hier in hoofdzaak acKtoffers van de Duitsche terreur uit de aren 1941. '42. '43 en '44. De lijken waren an ook alle reeds in een dusdanigen staat an ontbinding, dat het zeer moeilijk zal zijn en te identificeeren. Dit moeilijke werk rordt gedaan door dr Hulst te Leiden, daarin ijgestaan door de Haagsche recherche onder aiding van brigadier Adriaanse. Een helmplanter uit Katwijk en de voor- nalige Haagsche predikant G. Bos. die ook lis gevangenispredikant fungeerde, hebben lelangrijke aanwijzingen kunnen geven, welke geleid hebben tot de ontdekking van le graven, terwijl laatstgenoemde, die een rijftal executies uit hoofde van zijn functie ïeeft bijgewoond, tevens verschillende in- ichtingen kon verschaffer^ ten aanzien van de identificeering der slachtoffers. Vermoede lijk bevinden zich o.a. onder de gevallenen le vijftien ter dood veroordeelden uit het Geuzen-proces, dat in 1941 zoo sterk de aan dacht trok. De executies zijn hoofdzakelijk uitgevoerd door de Grüne Polizei, welke ook de kuilen heeft gegraven. Het opgraven geschiedde door N.S.B.-ers, die thans in Scheveningen zijn opgesloten. Prinses Juliana in W. Schotland gearriveerd H.K.H. Prinses Juliana is Zondagavond met de drie prinsesjes aan boord van de Queen Mary" in Gourock (West-Schotland) aange komen. Nader wordt uit Londen gemeld, dat de Prinses zich zoo spoedig mogelijk naar Soest- dijk zal begeven. De prinsesjes zullen korten tijd in de vroegere verblijfplaats van H.M. de Koningin te Londen vertoeven. De eerste terugkeerende Russische troepen, die deel namen aan de verovering van Berlijn, zijn onder groot enthousiasme te Moskou ontvangen. kwestie en een voor het regelen van den toe stand op den Balkan. De eigenlijke vredesconferentie voor rege ling van de Italiaansche kwestie zou reeds binnenkort belegd worden. De volgende lan den zouden daartoe worden uitgenoodigd: Frankrijk, de Sowjetunie, Gr. Brittannië, Joegoslavië, de Ver. Staten, Griekenland en Albanië. Het is nog niet zeker, of ook Abessinië hieraan zal kunnen deelnemen. De Balkan conferentie zou gehouden worden te Weenen. Zij zou de volgende onderwerpen moeten be handelen: de erkenning van de nieuwe re geeringen, de herstelbetalingen en de grens regelingen. Gëring e s. zien Buchenwald op de film Voor de Nazi-leiders, die in het „Palace- hotel" te Mondorf les Bains zijn onder gebracht, in afwachting van de behandeling van hun zaak door de Commissie voor Oor logsmisdaden, is een film over Buchenwald vertoond. Onder hen bevonden zich Göring, Von Ribbentrop, Kesselring. Hans Frank, ad miraal Dönitz en Julius Streicher. Bij het zien van de filmbeelden, aldus wordt in de telegrammen vermeld, bracht Frank zijn zak doek naar zijn mond, werd Kesselring doods bleek en werd Streicher zenuwachtig. Door een explosie is het Italiaansche dorp Viarreggio grootendeels verwoest; 41 personen (waaronder 24 Amerikaansche sol daten) werden hierbij gedood en 55 gewond. Deze tramwa gen komt letterlijk uit de lucht val len: het is een van de vele wagens der Rott. Electr. Tram, die ze in Duitschland opspoorde. Wie volgt? Intrede Os. K. Dronkert Na des morgens bevestigd^e zijn door ds J. H. A. Bosch van Alphen a/d Rijn. deed ds K. Dronkert. gekomen van Woubrugge, gister avond zijn intrede bij de -Geref. Kerk te Leiden. Ds Dronkert had tot tekst gekozen Jesaja 63: 1114 en vergeleek in de inleiding tot zijn prediking de Kerk met een genezenden zieke, die krachteloos geworden is en haast niet in staat is om te leven. Wij durven heilzame versterkende middelen te gebruiken, aldus spr. om het leven van de Kerk weer krachtig te maken, waarbij geen experimenten mogen worden toegepast. Het beproefde middel tot genezing der Kerk is het leven uit de Ge nade Gods, oud als Edens hof. nieuw tot in het nieuwe Jeruzalem. Wij moeten het licht der wereld zijn en de Kerk moet worden als het zout der aarde, dat alles doortrekt. In de uitwerking van zijn tekstwoorden wees ds Dronkert er op, dat de heerlijkheid van God door ons aan 't licht moet worden gebracht, waarbij spr. achtereenvolgens na ging den grondslag, de gevolgen en het doel van die heerlijkheid. Zich richtend tot de ieugd, zeide spr., dat alleen de weg van Gods Verbond, Zijn kracht. Zijn Woord kan lei den tot heerlijkheid en vrede. Na de prediking riep ds H. A. Wiersinga namens Kerkeraad en Gemeente ds Dronkert een hartelijk welkom toe en op diens verzoek zong de Gemeente staande haar nieuwen pre dikant de zegenbede uit Ps. 134:3 toe. Nadat ds Dronkert het „Onze Vader" had gebeden, wefd de dienst, welke druk bezocht was, besloten met het zingen van Ps. 72:11. EEN LOGGER VOERT f 15.000 VISCH AAN. Te Scheveningen is Zaterdag binnenge- loopen de motorlogger Sch. 402, schipper C. IJspelder, die niet minder dan f 15.000 visch meebracht. Toch vredespogingen door 'apan gedaan? Sprekend voor Radio New York heeft de journalist Drew Pearson verklaard, dat tus- jchen 12 en 15 Juni j.l. een Japansche afge vaardigde zich per vliegtuig van Okinawa naar de V.S. had begeven voor het overbren gen van Japansche vredesvoorstellen. Japan zou zich terugtrekken uit alle thans nog be zette gebieden. In ruil vroeg Japan sparen van de dynastie en geen invasie in Japan. Deze voorstellen werden echter verworpen. De Britsche regeering keert zich tegen eigenmachtig optreden van de Poolsche regeering te Londen. H M. de Koningin volledig hersteld Naar wij vernemen is H.M. de Koningin weer volledig hersteld. Zij heeft Haar werk zaamheden hervat. Verschillende persoonlijk heden werden door Haar ontvangen. Begrafenis Burgemeester K Rrup Op de Ned. Herv. Begraafplaats te Leider dorp vond Zaterdagmiddag onder groote be langstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen burge meester K. Brug. In den stoet kwamen met het gemeente bestuur tal van genoodigden mede. Aan de groeve heeft ds J. Dijk. Geref. pred. den overledene herdacht als iemand, die be wust van Gods roeping, door kwaad en goed gerucht heen, de belangen van zijn gezin, kerk en gemeente naar zijn beste krachten heeft behartigd. Hij had daartoe van God kracht en genade ontvangen en leefde bij alles uit de kracht van zijn geloof, zich nauw verbonden wetend aan Christus Spr. besloot met het lezen van de Apost. Geloofsbelii de- nis en op zijn verzoek werd gezongen Ps. 46:1. Weth. Splinter vertolkte namens het Ge meentebestuur de gevoelens van weemop'' en dankbaarheid en wees er op, hoe burg. Brug met zijn gaven en- talenten gewoekerd heeft om de gemeente tot bloei te brengen "en Lei derdorp heeft dan ook een groot verlies ge leden. De gemeente-secretaris, de heer C. Qorts, zeide, dat het gemeehtepersoneel in burg. Brug een voortreffelijken chef heeft verloren, die een sterk verantwoordelijkheidsgevoel be zat. Vervolgens richtte de heer J. Kerkhoven namens de vele vrienden van den overledene woorden van troost tot de weduwe, waarna het woord gevoerd werd door den heer G. A. van Zeggelaar. Nadat nog gezongen was Ps. 178. een der lievelingspsalmen van den heer Brug, heeft de heer C. Kakes namens de weduwe en fa milie bedankt voor het ondervonden mede leven. GROENTEPRIJZEN KOMEN TEN DEPAR- TEMENTE TER SPRAKE. Naar wij vernemen worden door den minister van Voedselvoorziening, Landbouw en Visscherij, den heer Mansholt. met leidende personen uit den groenten- en aardappelhandel besprekingen gevoerd over de verlaagde winstmarge in den groenten- handel. O^ER TWEE WEKEN DE EERSTE DRUIVEN VERWACHT. Ofschoon we andere jaren om dezen tijd, toen er in de Westlandsche kassen gestookt kon worden, al eenige weken druiven aan de markt zagen, zal het thans nog wel 14 dagen duren alvorens het zoover is. Wat er op dit terrein al gedaan werd Achtung Mlnen! Danger mines! Ieder van ons kent deze borden en weet de lugubere beteekenis van deze luttele woorden. Het aantal mijnen, dat zich in Hol lands bodem bevindt, beloopt vele millioenen en het herstelwerk wordt er vaak door ver traagd. De Zeeuwsche dijken en spoorwegen waren zwaar „ondermijnd". Wilde de Water staat kunnen werken, dan moesten eerst de mijnen weg. Het eerste opruimingswerk op dit gebied is in het zuiden des lands, toen nog geen Duitschers of N.S.B.'ers konden worden ge bruikt, geschied door militaire vrijwilligers DAT de omzet van de illegale uitgeverij JDe bezige bij" f900.000 bedroeg en de totale omzet der illegale literatuur ongev. f3.750.000. DAT in het Gooische schildersdorp Laren een tentoonstelling is georganiseerd voor kunstenaars, die geen lid van de Kultuur kamer zijn geweest. DAT in zeer beperkte mate gelegenheid Wordt gegeven tot het ondernemen van zakenreizen naar het buitenland en ver gunningen daartoe moeten worden aange vraagd bij de bevoegde Rijksbureaux, Hoofd bedrijfschappen of Bedrijfschappen. DAT het aantal typhusgevallen in Overijsel nog steeds toeneemt en daarom in verschil lende gemeenten de zwembaden gesloten worden. DAT tusschen Arnhem en Oosterbeek, de streek waar in September 1944 zoo hevig ge vochten werd, een begraafplaats wordt in gelicht voor gesneuvelde Engelsche para chutisten. DAT dank zij het goede weer het herstel van de Waldhersche dijken goed vordert en een der diepste geulen bij fort Rammekens reeds definitief is afgedamd. DAT de kinacultuur, waarvan Java onge veer 90 pet van de wereldproductie leverde, vrijwel geheel verwoest is. DAT morgenochtend in de groote zaal van het gerechtshof te Amsterdam het bijzonder gerechtshof zal worden geïnstalleerd. DAT de naam van de Troelstrabrug te Zaandam zal worden veranderd in Prins Bernhard-brug en de Prins deze plechtigheid a.s. Donderdagavond persoonlijk hoopt bij te Wonen. DAT is ingesteld een regeeringscommissie Voor scheepsbouw' en reparatie, die tot taak heeft een productieplan vast. te stellen, als mede algemeene richtlijnen te bepalen voor de uitvoering van dit plan. DAT het ministerie voor O., K. en W. aan het eind dezer maand de vroegere „Mede deelingen" weer laat versohijneft, in welk blad voorloopig ook de on derwijs vacatures zullen worden gepubliceerd. DAT men in Canada vóór medio October gereed hoopt te komen met den aankoop voor en de verscheping naar Nederland van paar den, welke voor rekening van onze regeering daar worden aangekocht. DAT druk wordt gewerkt aan het herstel van de Heilige Landstichting te Nijmegen en deze wederom voor het publiek toeganke lijk is. DAT bij dr J. Pollmann, Amstelkade 165 hs, Amsterdam-Zuid, inlichtingen kunnen wor den gevraagd betreffende volksliederencur- sussen van de Koninkl Vereen. „Het Neder - landsche lied". DAT de reden waarom Engeland geen rij wielen naar ons land uitlevert, niet is een te kort aan grondstoffen of fabrieksruimte, maar het feit, dat de Britsche regeering geen arbeidskrachtenprioriteit aan exportfirma's verleent. DAT gistermiddag de flottilleleider van onze Kon. Marine Hr Ms „Heemskerk' te Amsterdam is aangekomen en gemeerd ligt aan het steenen hoofd van de HollandAme rika steiger. DAT onze Nederl. Spoorwegen vermissen 481 locomotieven, 350 electrische treinstellen, 446 Diesel-treinstellen, 1675 rijtuigen van stoomtreinen en 29281 goederenwagens. DAT op 1 Juli van dit jaar aanwezig waren 384 locomotieven, 80 electrische treinstellen. 36 Diesel-treinstellen, 233 rijtuigen van stoom treinen en 1073 goederenwagens, waarvan echter het grootste gedeelte onbruikbaar is. DAT de inzameling van goederen te Haar lem, die deze week gehouden wordt, Venray en Nijmegen zal ten goede komen. DAT thans bij alle belangrijke rivierover gangen reeds redelijke oplossingen getroffen zijn en ook bij hoog opperwater of ijsgang déze verbindingen intact zullen kunnen blij ven. DAT het bericht, als zou mevr. Bouwmees ter, de directrice van Scala, als collaboratrice zij gearresteerd, gelukkig onjuist is en berust op een pijnlijke vergissing van den P.O.D. DAT Engeland nog steeds bereid is gast vrijheid te verleenen aan zwakke kinderen uit de voormalige bezette gebieden, doch trans portmoeilijkheden op het oogenblik een be lemmering vormen. DAT de zgn. Eenheidsvakbeweging de Rot- terdamsche havenarbeiders heeft opgewekt vandaag één uur te staken als protest tegen het besluit der Regeering om deze organisatie vooralsnog niet te erkennen. DAT deze Eenheidsvakbeweging van een langere staking echter heeft afgezien, „om dat deze bij de bevolking niet sympathiek is en er meer verloren dan gewonnen zou wor den". DAT de secretaris dezer vakbeweging L. van Os, door den Rotterdamschen politie rechter is veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf wegens diefstal van levensmiddelen en dekens uit de Rotterdamsche haven en daarom is geschorst. DAT in de „Sunday Express" een artikel is verschenen onder het hoofd „Britsche bloem bollentelers vertoornd over Nederl. invasie", waarin gezegd wordt, dat verschillende Ned. kweekers waardevol bollenland in Engeland koopen en zich. al of niet genaturaliseerd, opwerken tot erkende leiders van de Britsche bloembollenteelt. DAT het Commissariaat voor Noodvoorzie ning (op het gebied van de voedselvoorzie ning) opgehouden heeft te bestaan en op een afscheidsavond te Rotterdam den persoon lijken dank mocht ontvangen van minister Schermerhorn. ir Louwes e.a. DAT de Amsterdamsche burgerij hulde heeft gebracht aan het personeel van de Waterleiding, die gedurende de geheele be zetting. ondanks vaak groote moeilijkheden, niet heeft gefaald. DAT Prins Bernhard in Frankfort am Main het grootkruis van den Ned. Leeuw heeft overhandigd aan de generaals Eisenhower en Bedell Smith, terwijl de Prins meedeelde, dat voor generaal Eisenhower nog een eeresabel in bewerking is, zijnde een geschenk van de Koningin en de Ned. Regeering bij het onderdeel: Netherlands Bomb Dispo sal and Mine Clearing Coy: de Bom- en Mijnopruimers. Toen de Regeering in Londen tot de for matie er van overging, bleek één competente leider beschikbaar, de kap. J. T. de Koningh van de Genie. Deze werd in November 1944 in de Nederl. Strijdkrachten opgenomen. Met veel moeilijkheden is ten slotte de groep ge vormd en opgeleid. Vanuit Goes begonnen ze hun eerste werk. Het duurde eenigen tijd eer goed materiaal beschikbaar was, maar toen dat er eenmaal was, werkten ze met al hun macht. Thans wordt 1/3 van Holland door werkploegen bestreken; 30.000 mijnen werden den laatsten tijd wekelijks uit den grond gehaald in de volgende gebieden Zeeland: Zeeuwsch-Vlaanderen. Walcheren, Z.-Beveland en Schouwen en Duiveiand. Limburg: Venraay, Nederw-eert» Sittard en Echt. Brabant: Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg. Deurne, Vierlingsbeek en Schijn del. Gelderland: Nijmegen, Arnhem, Doetinchem, Deventer, Apeldoorn. Burgerploegen werden opgeleid door Bomb Disposal; bevoegde instanties gingen minder conventioneel denken over het inschakelen van krijgsgevangenen en er werd besloten. 3000 Duitschers en S.S.-ers te gebruiken voor het opruimen van hun eigen vuil onder deskun^ dige leiding en goede bewaking. Op den Staf van B.D. worden nu voorstel len uitgewerkt tot het vermeerderen van het aantal mijnopruimers in Nederland. Laten wij met respect hén gedenken, die voor deze moeilijke taak hun leven lieten zonder andere baten, dan hun land te bevrij den van deze Nazi-pest. Goede vaderlanders in een dwangpositie Hoever strekt het eerewoord van een officier? Het Nederlandsche offcierskorps wordt ge zuiverd. Officieren, die zich niet voor krijgs gevangenschap gemeld hébben en instede daarvan aan het verzetswerk tegen den vijand deelnamen, worden door de zuive ringscommissie veroordeeld, omdat zij „hun aan de Duitschers gegeven eerewoord ge broken hebben." De zuiveringscommissie, bestaande uit luit.- kol. Henning, majoor Dürst Britt en majoor Meijer heeft op dezen grond aan verschil lende officieren uit de B.S. en andere verzets groepen geweigerd een bewijs van zuiver heid af te geven, aldus lezen we in „Het Parool". (Met dit al komen de betrokken officie ren wél in een eigenaardige positie te ver- keeren. zoodat een 'spoedige oplossing van deze kwestie gebiedende eisch is. Red. N. L. Crt.) In Duitschland zijn bijna alle onder wijzers onder de dertig onbruikbaar »'a«6ni nazi-overtuiging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1