Jlièuun? £fiïisclji? (tfouratif Duitschland s voedselpositie is slecht Bonnen voor de nieuwe week In Potsdam gaan de besprekingen vlot lDisf TJ i serie: 1 April 1920-15 October 1941 VRIJDAG 20 JULI 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 01 Ibonnemen/tsfprij.zen b.2ö per week ll.ljfc per maand B.25 per kwartaal [oofdred acteur H DIEMER dactie: VAN DER ROS Christelijk-JSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35, Telefoon 22778 Postrekening 5 8 9 3 6 „StanfuasUri) is atjebLeuai myn berl in tcigfjenspoet" In Oostenrijk wordt honger geleden Naar de Amerikaansche strijdkrachten in uropa melden, moet het maximumrantsoen an 1550 calorieën per dag, door het militair «stuur vastgesteld voor den normalen Duit- «herr consument, nog dóór de Duitsche oedselautoriteiten bereikt worden in hun ogingen om de aanwezige voorraden over e komende maanden te verdeelen. De antsoenen, met uitzondering van versche xuchten en groenten, zijn voor den nor- aaien Duitschen burger in de Amerikaan- ehe en Engelsche bezettingszones als volgt amengesteld: Schleswig-Holstein 1380, Keser-Ems 1320, Nieder Sachsen 1300, West- alen.1050, Rheinland 1150, Wurttemberg 1240, irestmark-Rein Hessen 1000 Hessen Nassau 017, Kurhessen 1150, Beieren 1050, Salzburg Oostenrijk) 984, Oberdonau (Oostenrijk) 727. Hoogere rantsoenen worden verleend aan iepaalde categorieën van consumenten, b.v. rooi' zwaren en nachtarbeid en aan a.s. (loeders. De bovenstaande lijst heeft dus ilechts betrekking op den normalen consu- Veer een massagraf gevonden te Bloemendaal Slachtoffers van brand in Bevolkings register te Amsterdam In de omgeving van Haarlem worden onder leiding van de Justitie nog steeds opgravin gen gedaan van lijken van hen, die in Am sterdam in de gevangenis zaten en vandaar uit zijn weggevoerd efi gefusilleerd. Thans zijn weer eenige graven opengemaakt, waar in zich de lijken van 27 menschen bevinden. 15 Van hen hadden deelgenomen aan den tweeden overval op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam en 12 hadden behoord tot de groep die het Bevol kingsregister te Amsterdam in brand heeft gestoken. Zij allen behoorden tot drie K.P.'s, nl. één uit Haarlem en de K.P.'s, die onder leiding stonden van Johannes Post en Hil- bers van Dijk. Momenteel is men nog met de opgravingen bezig in het afgesloten Duinwaterleidingter rein in Bloemendaal en men weet dat er nog graven zijn van 66 Nederlanders, die door de Duitschers zijn neergeschoten. In totaal heeft men dan ruim 500 lijken gevonden, waarvan er tot nu toe 340 zijn geïdentificeerd. N.S.B.-ers door een tribunaal berecht Een eigenaardig geval met een juffrouw Dezer dagen heeft het tribunaal van Breda, zesde kamer, voor de eerste maal zitting ge houden in het oude raadhuis van Roosen daal. De eerste verdachte, J. C. Rieniers. rangeerder bij de N.S., wien ten laste was gelegd, dat hij lid was van de N.S.D.A.P., contributie had betaald en geïnd, het uni form van die partij had gedragen, als groeps leider werkzaam was geweest en vrijwillig als chauffeur in Berlijn had meegewerkt, in het belang van den vijand, werd veroordeeld tot interneering voor den tijd van 2 jaar, ontzegging van het recht van kiezen en kies baarheid voor den tijd van tien jaar en de ontzegging van de bevoegdheid in overheids dienst of semi-overheidsdienst werkzaam heden te verrichten. De bakker J. W. Linders, die zich in een dronken bui had aangesloten bij de N.S.B., en daar later voor had bedankt, werd ver oordeeld tot ontzegging van de burgerrech ten voor den tijd van tien jaar. Tenslotte had zich mej. Julia van Geel te verantwoorden, die lid was geweest van de N.S.B., echter later haar leven zeer verbeterd had en o.m. ten behoeve van de B.S. een pistool met 55 kogels had gestolen van een Duitscher. In haar zaak zal later uitspraak worden gedaan. Het zou in de bedoeling van den Hertog van Windsor liggen in den loop van Augus tus met de Hertogin uit de U.S.A. naar En geland te vertrekken en een volledige ver zoening te beproeven tusschen Haar en de Koninklijke Familie. ment, wiens vredesrantsoen, naar Amerikaan- schen maatstaf, tusschen 2500 en _3000 calorieën per dag lag. Het vraagstuk van de verdeeling der voedselvoorraden moet door de Duitschers zelf, "onder toezicht van het militaire bestuur, opgelost worden. Ter vergelijking diene, dat de gemiddelde Nederlander tegenwoordig circa 2200 calo rieën voedsel gerantsoeneerd krijgt. Voor de volgende week ziet de bonnenlijst ef als volgt uit: 141, 142, 157, 158 400 gram brood 159 600 gram biscuits R 29 250 gram rijst of kinderm. 143 200 gram bloem 144, R 30 125 gram suiker 145 1 tablet chocolade (55 gr) 146 2 liter melk R 31 4 liter melk 147, 148, 160..., 1 kg nieuwe aardappelen 149 100 gram versch vleesch of 4 oz (112 gr) vl. in blik of 4 oz (112 gr) visch in blik 150 4 oz (112 gr) vl. in blik of 4 oz (112 gr) visch in blik 151 125 gram boter f geldig 152, 153, 154.... 125 gram marg. t/m 155 100 gram kaas 4 Aug. Nog geldige bonnen: GB 501GC 501 (inlegvel) 4\'2 1 melk (geldig t/m 4 Aug.). Bij gebruikmaking van de Centr. Keukens moeten daar de bonnen 147, 148 en 160 voor nieuwe aardappelen worden ingeleverd. De margarine op de bonnen 152, 153 en 154 moet gekocht worden bij. den detaillist waar men destijds bon K 12 heeft ingeleverd. Bij het koopen van alle overige artikelen is men vrij in de keuze van den winkelier. Zelfverzor- gers moeten voor onderstaande artikelen de er achter vermelde bonnen inleveren graan 141, 142. 157. 158. 159: vleesch 149 150; melk 146, R 31: aardappelen 147, 148, 160. GEEN 125 GRAM VLEESCH MEER. MAAR SLECHTS 100 GRAM PER BON Tot dusver werden vleeschbonnen aange wezen voor 125 gram versch vleesch zonder been of 4 oz (112 gram) vleesch of visch in blik. Van 22 Juli af geven deze bonnen recht op 100 gram versch vleesch zonder been of 4 oz. (112 gram) vleesch of visch in blik. Ook de rantsoenbonnen voor vleesch geven voort aan behalve op 100 gram versch vleesch zon der been en op vleeschwaren, ook recht op 4 oz. (112 gram) vleesch of visch in blik of 8 oz. (224 gram) meat and vegetable. WISSELBONNEN 1/7 RANTSOEN MELK EN TAPTEMELK ONGELDIG De wisselbonnen voor 1/7 rantsoen melk en 1/7 rantsoen taptemelk zijn niet meer geldig. EXTRA RANTSOEN VOOR EX-POLITJEKE GEVANGENEN Ex-politieke gevangenen kunnen, voor zoo ver deze reeds een. extra M.G.-kaart hebben ontvangen, bij den plaatselijken distributie- dienst een extra noodkaart 5e serie in ont vangst nemen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: Te Haarlem E. Dijkhuis te Oldemarkt. Aangenomen: Naar Alblasserdam C. Batenburg te Eek en Wiel; naar Haarlem E. Dijkhuis te Oldemarkt. Geref. Kerken Beroepen: Te Winschoten (vac. J. A. Berghuis) D. A. Zijlstra te Uithuizen. Bedankt: Voor Rotterdam-Zuid (vac. H. W. H. v. Andel) J. C. Hagen te Zwijndrecht (nadere beslissing). Vrijgemaakte Geref. Kerken. Bedankt: Voor 's-Gravenhage - Oost - Scheveningen en voor Voorburg C. H. Lin deboom te Kampen. One leden der Nat. Advies-Cie hebben bedankt Naar ons ter oore komt, hebben de heeren mr J. R. H. van Schaik, J. Schouten en mr J. A. de Wilde bedankt als leden van de Nationale Adviescommissie. Hun motieven daarvoor zijn ons onbekend uit den aard der zaak, maar we vermoeden, dat het zoo zou kunnen zijn, dat zij van oor deel zijn, dat ze als leden der Kamer moreel geheel vrij moeten blijven en zich niet moe ten binden te voren, als zij straks geroepen zouden worden om over een noodparlement of de zaak der parlementszuivering een ad vies uit te brengen. Drie dooden doordat logger op een mijn liep Ten Noorden van Borkum is de logger „Den Helder 108", die van Delfzijl ter visch- vangst was uitgevaren, op een mijn geloopen. Daarbij werden gedood: J. Lips, E. Zwaan en J. Baaies. De opvarenden J. Slot en _J. Boer werden gewond en opgepikt door den logger „Den Helder 125", waarna ze naar Delfzijl zijn gebracht. Later kreeg laatstge noemde logger een mijn in de netten. Door de netten snel te kappen kon een ramp wor den voorkomen. De loggers waren met toe stemming van de marine-autoriteiten, maar op eigen risico uitgevaren ter vischvangst. Mr. Dr. T. J. Verschuur overleden Blijkens officieus bericht is omstreeks 1 Mei in. een Duitsch concentratiekamp overleden mr dr T. J. Verschuur, oud minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Economische Zaken en voorzitter der R.K. Staatspartij. Het nazidom heeft dus een Slachtoffer te meer gemaakt in de leidende kringen van ons volk. Naast tallooze eenvoudigen lieten hun leven wie in een soms breede groep vooraan stonden. Wij denken aan Colijn. Rutgers, Goseling, L. de Visser en Telders. Vele anderen zijn er. wier gezondheid ernstige schade leed. Nu is bij den dageraad der bevrijding ook mr Verschuur gestorven. Hij heeft zijn vaderland niet mogen terugzien, hem zij een beter Vaderland geschonken. Ook voor ons is er aanleiding, in dankbaarheid te ge denken hetgeen hij in meer dan één overheidsfunctie voor land en volk heeft gedaan, ook al gingen onze wegen op het laatst iets uiteen. Maar tijdens den oorlog •heeft Verschuur zich beschikbaar gesteld om deel te nemen in het nationaal verzet. We zijn hem daar erkentelijk voor en ook voor de beslistheid, waarmee hij voor wat we gemeenschappelijk hadden, kon optreden. AMSTERDAM EET WEER HARING Het bedrijfschap Visch heeft Amsterdam reeds een gedeelte van de nieuwe haring toe gewezen. Men verwacht dat de aanvoer bin nenkort zóó groot zal zijn, dat er zelfs weer ventvergunningen aan standhouders zullen kunnen worden uitgegeven. Doch veel nieuws wordt nog niet los gelaten Reuters bijzondere correspondent in Pots dam meldt, dat de drie staatslieden thans de tweede phase van hun belangrijke besprekin gen zijn ingegaan. Donderdagavond kon ge zegd worden, dat de voornaamste primaire doelstellingen der conferentie reeds bereikt waren. De inleidende besprekingen schijnen een geslaagd verloop te hebben gehad en de conferentie ontwikkelt zich in een gunstig tempo. De aandacht blijft voornamelijk ge concentreerd op de vraagstukken die betrek king hebben op Duitschland, speciaal of Duitschland door de drie bezettende mogend heden gezamenlijk zal worden bestuurd, of dat dit bestuur onder de drie landen zal worden verdeeld. Ook de drie ministers van Buitenlandsche Zaken vergaderen regelmatig. Vanavond zal Timman aan Churchill en Stalin een dinér aanbieden, waaraan door vijf vertegenwoordigers van iedere regeering zal worden deelgenomen. Dit laatste zou er Geschorste burgemeesters En een aantal gestaakte gevallen De Prov. Mil. Commissaris van Zuid Hol land heeft op grond van het Zuiveringsbe sluit in hun functie als burgemeester ge schorst met ingang van 8 Mei 1945: P. Swier (Bodegraven), L. Meerman (Gies- sen Nieuwkerk en Peursum), Ch. J. L. M. Siemons (Hazerswoude), C. J. Koert (Nieuw Lekkerland), J. van Gemerden (Lexmond), J. H. van der Berg (Lisse), P. C. Callenfels (Woerden), G. J. A. Garthoff (Zoeterwou- de), M. Hoogenboezem (Lekkerkerk. In hun functie zijn gestaakt (dit zijn dus wat minder ernstige gevallen)M. Gautier Berkenwoude), L. J. Lucasse (Reeuwijk), S. M. Nieuwenhuisen (Schoonhoven), S. Hooogenboom (Vianen en Lexmond), J. G. Diepenhorst (Giessen Nieuwkerk, Peursum, Schelluinen), H. B. N. Mumsen (Waddinx- veen), M. J. E. Kwint (Barwoutswaarder, Waarder en Rietveld). PROF. G. WISSE Prof. G. Wisse, predikant bij de Chr. Ger. gemeente van Middelburg heeft bij de classis Dordrecht, die 25 Juli a.s. bijeenkomt, zijn emeritaatsaanvrage ingediend. Met hem zal een predikant, die veel van zich heeft doen spreken, den actieven dienst verlaten. DAT de bekende Haarl. roei- en zeil- vereeniging „Het Spaarne" op 21 Juli in haar clubgebouw zal recipieeren i.v.m. haar Cf)-jarig bestaan. DAT als een vaarwater van mijnen ge zuiverd is ert weer scheepvaart is toegestaan,- er toch nog niet -gedurende de eerste twee jaar mag worden gebaggerd. DAT prof. dr Ferd. Sassen, rector-magni- fious der R.K. Universiteit te Nijmegen, een belangrijke brochure heeft geschreven onder den titeF „Eenheid en verscheidenheid in het Ned. volk", weLke „Een pleidooi" is „voor samenwerking op principieelen grondslag". DAT dr L. G. Kortenhorst een lezens waardig geschrift het licht deed zien over de vraag.„Was samenwerking met den vijand geoorloofd?", terwijl de groote radiorede van minister Schermerhorn op 27 Juni jl. even eens in brochurevorm is verschenen. DAT blijkens voorloopige gegevens van „De Hollandsche Molen" tijdens de Duitschè bezetting in Brabant 50, Limburg 60, Gelder land 21, Overijsel 7 en Groningen 3 molens zijn verwoest of beschadigd, terwijl in Zee land vermoedelijk ook vele molens ver dwenen zijn DAT in Amsterdam het aantal deelnemers aan de Centrale keukens de laatste weken Van 600.000 tot minder dan 60.000 is terug- geloopen, ondanks de verhooging van het rantsoen van Vz tot 3A liter. DAT in Groningen de electrische tram ook weer rijdt en er op de trajecten Groningen Leeuwarden, zoomede GroningenAssen Weer busdiensten zijn ingesteld- DAT de bosch- en heidebrand onder de gemeenten Mierlo, Geldrop en Heeze zich 15 km heeft voortgeplant en ruw geschat 1000 ha bosch en heide heeft verwoest. DAT op 31 Augustus in het Olymoisch Stadion een door A. den Doolaard geschre ven spel zal worden opgevoerd, dat de vijf bezettingsjaren schildert DAT aan het Scheldestrand te Bergen op Zoom vier Eng. militairen zijn verdronken. Dat volgende week 100 Amsterdamsche waterfitters en loodgieters naar Arnhem gaan voor reparatiewerkzaamheden. DAT de in 1942 op last van de Duitschers gesloten inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede weer in gebruik is genomen door de Chr. Vereen, tob verpleging van lijders aan vallende ziekte. DAT Koning George van Engeland aan Prins Bernhard den wensch heeft te kennen gegeven op de hoogte te worden gebracht met de namen van die Nederlanders, die Engelsche vliegers en parachutisten hebben verborgen, ten einde hun een Koninklijke onderscheiding te verleenen. DAT a.s. studenten, die meenen in aan merking te komen voor een Rijksstudie- beurs, zich kunnen wenden tot het dep. van Onderwijs te Apeldoorn en bijzonderheden hierover vermeld vinden in de Staatscrt. van 18 Juli no. 28. DAT hetzelfde geldt voor beurzen voor het Nijverheidsonderwijs. DAT het Ziekenfondsbesluit nog steeds van kracht is. zpodat de verplichting voor werk gevers. om aan hun arbeiders coupons te verstrekken, onverminderd van kracht blijft. DAT in een der eerstvolgende nummers van het maandblad „Ons Leger" de historie der brigade „Irene" zal worden vastgèlegd. DAT de min. van Soc. Zaken vanaf 26 Juli op Zeestraat 73 te Den Haag iederen Don derdag audiëntie verleent, doch bezoeken in verband met sollicitaties daaronder niet ressorteeren DAT tot hoofd v. h. telefoondistrict Gro- Tiingen is benoemd de heer B. Raven, thans als zoodanig werkzaam te Den Bosch. DAT de kantoren v. h. Centraal bureau van H.A.R.K. zijn verplaatst van Tilburg naar Paleisstraat 1 te Den Haag. DAT voortaan alleen de eene gemeente de andere mag adopteeren na overleg met den heer J. B. Vellenga van de H.A.R.K., p/a. de Vries van Tïuuren N.V.. Jodenbreestraat 812 te A'dam (C.), tel. 45011. toestel 39 en alle plaatsen, die al aan het inzamelen zijn, hiervan onverwijld kennis gelieven te geven aan voornoemd adres. DAT de bokser Bep van Klaveren in Amerik. militairen dienst is .en in September in Australië van zich wil doen spreken. DAT het particulier telegraafverkeer thans tot heel Europa is uitgebreid met uitzon dering van Duitschland. Hongarije en Oos tenrijk, terwijl naar Hongarije ook geen regeerings- en perstelegrammen meer zijn toegelaten. DAT Mr P. J. Mijksenaar te Amsterdam is benoemd tot directeur van den Regee- ringsvoorlichtingsdienst, welke dienst voor- loopig gevestigd is op het Ministerie van Alg. Oorlogvoering, Plein 1813 te Den Haag, tel. 183870, 183970 en 112386 DAT tot directeuren v. d. stichting „We deropbouw havengebieden Amsterdam" zijn benoemd Ir C. J. Tuyn en Ir C. Wolterbeek, respect, werkzaam bij de gemeente Amster dam en den Rijkswaterstaat. op kunnen wijzen, dat de verschillende mi litaire deskundigen, waarvan men sedert het begin van de conferentie weinig heeft ge hoord, met de staatshoofden en hun minis ters van Buitenlandsche Zaken, van gedach ten zullen wisselen. TE Lübeck WORDEN 2400 REPATRIEEREN- DE NEDERLANDERS VERWACHT Te Lübeck wordt een groep van 2400 Ne derlanders verwacht, die van uit het door de Russen bezette deel van Duitschland naar het Westen zijn gezonden. Zij zullen zoo spoedig mogelijk naar Nederland worden overge bracht. Stadsnieuws Weest zuinig met stroom en gas Bij clandestiene afname zit men een half jaar zonder. Zoowel voor gas als voor electra zijn de rantsoenen gebaseerd op de gezinsgrootte en worden deze vastgesteld voor een periode van 60 dagen. Voor gezinnen van twee per sonen bedragen de gasrantsoenen 34 m3, terwijl voor elk gezinslid méér 6 m3 extra mag worden gebruikt: voor alleenwonende personen, die zelf koken, is het rantsoen be paald op 17 m3. Hierbij dient men er dus goed op te letten, dat dit rantsoen de helft is van het minimale gezinsrantsoen. Pension en kamerbewoners, voor wie de verhuurder kookt. worden als gezinsleden gerekend. Wonen twee gezinnen bij eikaar in dan mogen twee vo'ledige gezinsrantsoenen ver bruikt worden. Bij overschrijding der. rant soenen zal, indien daarvoor termen aan wezig zijn, voor de eerste maal met een ernstige waarschuwing worden volstaan. Bij een tweede overschrijding volgt afsluiting voor 14 dagen en bij de derde maal gaat onherroepelijk de kraan voor drie maanden dicht. Mocht het blijken, dat men op een of andere wijze clandestien gas of electriciteit betrekt, dan volgt onmiddellijk afsluiting voor een half jaar. En deze afsluiting geldt dan niet alleen voor gas of electriciteit. doch voor beide energie-leveringen. Men zij dus gewaarschu wd Gaslevering heeft voorloopig niet plaat# voor industriedoeleinden. OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN Gisteravonn werd de competitie voortgezet met den wedstrijd U.V.S.-Roodenburg. Beide ploegen, doch wel in 't bijzonder Roodenburg. gaven weinig goed spel te zien. De Rooden- burgspil kopte bij een U.V.S.-aanval in eigen doel (1-0). Lourier strafte daarna slecht weg werken van den linksback der bezoekers af (20). terwijl Ernst na de rust doorbrak en den stand op 30 bracht. Roodenburg zal nu zeker geen rol van be- teekenis meer spelen, terwijl U.V.S. in de resteerende wedstrijden zeker een sterker elftal in het veld dient te zenden, wil zij nog aanspraken maken op den kampioenstitel. Zoolang d> papieoe in da... Men deelt ons mede, dat Comité „K. v. K." (secr. de heer J. J. P. Tesselaar, Turfmarkt 4) morgen zijn werkzaamheden zal beëindi gen. Na de bevrijding en de reorganisatie zijn in 9 weken 150.000 porties pap uitgereikt. Al degenen, die hun medewerking hieraan verleend hebben, we kunnen ze helaas niet allen bij name noemen, hebben stellig de burgerij aan zich verplicht. DE ZIJL WINT DE WEDSTRIJDEN. In de zweminrichting „De Zijl" speelden het tweede en derde zevental van De Zijl en van de L.W.V. (Leidsche Watervrienden) een vriendscha.ppelijken wedstrijd. De Zijl III won van L.W.V. II met 30. De tweede wedstrijd begon met een over wicht voor de Zijl II en spoedig, was de stand 10. Na de rust pakte de L.W.V. wat beter aan, maar door slecht afwerken bleven doelpunten uit. Eindstand bleef 10 voor de Zijl II. Vrijdagavond spelen voor de plaatselijke competitie De Zijl AL.Z.C. I, De Zijl II— L.Z.C. II en De Zijl III—L.Z.C. III.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1