gEHntttw ;C«Jlsdjr (Imtrattf Maakt Truman geen reis door Europa? De R.K. Ministers treden uit Balg regeering iDist 01 Je serie: 1 April 1920-15 October 1941 WOENSDAG 18 JULI 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 59 Abonnementsprijzen f 0.26 per week f 1.10 per maand 43.25 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35, Telefoon 22778 Postrekening 5 8 9 3 6 N5tanh>asUdj U atjebLeuefl my 11 bert in tcjjljensfwt" Potsdamgeopend Een sfeer van de grootste geheimzinnigheid Radio Moskou meldt, dat de driemogend- hedenconferentie van Potsdam gistermiddag om 5 uur is geopend. De president van de Ver. Staten werd door rijn twee collega's uitgenoodiga, de vergade ringen van de conferentie te leiden. Er had den inleidende gedachten wisselingen plaats over kwestie? die een besluit vereischten van de leiders der drie mogendheden. Besloten werd, dat de drie ministers van Buitenl. zaken regelmatig zullen bijeen komen om het voorbereidende werk der con ferentie uit te voeren. Volgens een Amerika anscher, radiocom mentator zou Stalin met vredesvoorstellen van Japan ter conferentie zijn gekomen. Dat tou de oorzaak zijn van Trumans onmiddel- lijken terugkeer naar de V.S., wanneer de conferentie van Potsdam geëindigd zal zijn. Volgens in Washington loopende geruchten zou de kwestie Japan een van de oorzaken zijn. dat president Truman van zijn aanvan kelijk voornemen. om na de conferentie een reis door Europa te maken, is afgestapt. Twee r '^i ijk heden worden gesuggereerd de mo gelijkheid dat Japan 'n serieus vredesaanbod gedaan heeft of zelfs de onvoorwaardelijke overgave geaccepteerd De andere reden zou zijn. dat de Amerikaansche militaire chefs zonden denken, dat de invasie in Japan ge makkelijker zal gaan dan men aanvankelijk dacht, tengevolge van de recente successen van de Amerikaansche bombardementen. De autoriteiten zijn er toe geneigd de geruchten in dezen zin uit te leggen. De sfeer, van geheimzinnigheid welke de besprekingen van de ..big three" te Potsdam omgeeft, begint dwaas te worden. De kop stukken zijn ondergebracht binnen een hooge omheining, welke wordt bewaakt alsof een aanval van gemechaniseerde legers wordt verwacht. Zelfs werd, naar wij lezen, aan personen als Montgomery en Zjoekof de toegang ontzegd, daar de schildwachten geen genoegen namen met hun paspoorten. De werkelijke klacht betreft echter niet zoozeer het feit. dat men niet wordt binnengelaten, als wel. dat er geen nieuws naar buiten komt. Men heeft deze conferentie „de groot ste verduistering van de geschiedenis" ge noemd. Britsche officieren moeten voorzichtig zijn met wat zij tegen de pers zeggen. Zij zijn blijkbaar gewaarschuwd in het geheel niet tegen de correspondenten te praten. Groente- en Fruitprijzen worden verlaagd Grossiers moeten een veer laten. A'ls gevolg van het onderhoud, dat de pro vinciale commissie uit de veilingen in Noord- Holland gehad heeft met den minister van Landlbothv, ir L. S. Mansholt, over de hooge groente- en fruitprijzen. is met ingang van gisteren bij besluit van genoemden minister de handelswinst op groenten en fruit voor handelaren met 50 pet verlaagd, waardoor aan de gerechtvaardigde klachten van het publiek tegemoet wordt gekomen. INSTALLATIE NATIONALE ADVIESCOMMISSIE Vrijdagmiddag 2 uur zal in de rolzaal aan het Binnenhof te 's-Gravenihage de installa tie geschieden van de nationale advies-com missie. Het volk denkt anders dan het parlement Het rumoer rondom Koning Leopold heeft gisteren geleid tot een breuk in de Belgische regeering. De 6 Katholieke ministers zijn af getreden. Met de parlementaire fractie waren zij van oordeel, dat de Katholieken niet konden samenwerken met de drie overige partijen in de coalitieregeering t.w. de socialisten, communisten en liberalen, die op verschillende gronden tegen den koning zijn. De portefeuilles zijn onder de overige minis ters verdeeld. Een en ander was het gevolg van het feit, dat de Kamer van afgevaardig den gisteren een wet heeft aangenomen, waarin verklaard wordt, dat Koning Leopold zijn constitutioneele functies niet mag her vatten zoolang beide Huizen van het parle ment niet verklaard hebben, dat hij weer mag regeeren. De uitslag van de stemming hierover was: Zie hier de lijfwacht van H.M. dc Koningin, die ongetwijfeld een spoc- tieven indr uk makt. Morgen gaat de Britsche stembus open Morgen gaat de Engelsche stembus open en binnen enkele dagen zullen we den uit slag kennen van den strijd tusschen Chur chill er» de Labour Party. Het zal in en bui ten Engeland ongetwijfeld eenige opluchting geven. Herstel der monarchie in Spanje? Franco heeft een rede gehouden, waarin hij o.a. wees op de beteekenis van Spanje's neutrale houding voor de oorlogvoering der goallieerden. Ook kondigde hij aan, dat Spanje bihnenkort gevraagd zal worden de herstellen. tjea. msa- 700 man omvattende ondergrond- edie architectenorganisatie is een raad van vijf vertrouwensmannen gekozen, de heeren: C. A. Abspoel M. J. Luthmann, ir D. Roosen burg. H. A. Wegerif en Romke de Vries. Het secretariaat is gevestigd Suezkade 115, Den Haag. Zijn de Vermeers echt of valsch? Er staat nog niets hieromtrent vast. Naar aanleiding van diverse beridhten over vervalschte Vermeers, waaronder het be roemde schilderij „De Emmaustganigers", dat in het bezit is van (het Museum Boymans te Rotterdam, deelt de waarnemend directeur van dit museum, drs J. C'. Ebbinge Wubben, ons mede, dat het onderzoek naar de echt heid van de schilderijen nog niet is be ëindigd. en dat volgens de deskundigen de onomstooteliikheid van deze vervalschingen noig niet volledig vaststaat. 3In verband met een „bekentenis" van den eventueelen dader, den sdhilder Han van Meegeren, moet men in ihet oog houden, dat deze schilder bekend staat als een fantast, die vervuld is van rancunes tegen de kunst, en museumwereld. Het rapport van de commissie van advies voor de scholing, her- en omscholing van ar beiders is -verschenen. I-Iet is van groot be lang. met het'oog op gerepatrieerden en werkloozen door de richtlijnen welke er in gegeven worden. 98 voor de wet. 6 e>r tegen en 32 onthielden zich van stemming. Van Acker heeft in het parlement een brief van den koning voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat de koning van meening is, dat het volk anders denkt over zijn aftreden dan het parlement en dat hij zich verplicht acht .tegemoet te komen aan het verlangen van die groote groep, die zijn aanblijven zou wenschen. Van Acker verklaarde na de voorlezing, dat de regeering de verantwoordelijkheid voor de betrokken passages uit den brief niet op zich kon nemen en dat deze onaan genaam herinnerden aan fascistische slag zinnen. De conclusie van den koning luidt intusschen (volgens den brief): „Ik kon niet zonder mijn eed te breiken toegeven aan het verlangen van- hen. die mij wilden doen af treden". Leopold zou niet eerder afstand willen doen dan nadat er algemeene ver kiezingen zouden hebben plaats gehad. Voorts doet de koning een beroep op Vlamingen en Walen om samen te werken en zich achter den regent te scharen. Later verklaarde Van Acker nog, dat de regeering het in strijd achtte met de Belgi sche grondwet, wanneer de koning door middel van een referendum uitspraak zou willen laten doen over zijn al dan niet aan blijven. Officieel is voorts bekend gemaakt, dat een regeeringsamendement op de wet, H.M. de Koning n heeft acute longontsteking Ziekte neemt gunstig verloop. Uit ApeLd'Oom meldde 'het A.N.P. hedenochtend: De behandelende ge neesheer van H.M. de Koningin heeft hedenmorgen bet volgende bulletin uitgegeiven: Ten gevolge van een gevatte kou lijdt H.M. de Koningin sedert eenige dagen aan een acute longaandoening, die aanvankelijk zorg baarde. Sedert neemt de ziekte een gunstiig verloop, al zal een geruime tijd rust nog noodig zijn. Indien zich geen bijzonderheden voordoen, aullen geen verdere bulletins worden -uitgegeven. Arts HAVERKAMP. volgens welke de positie van den vorst onder zocht zal worden door een wettig comitp, is aangenomen door een rechterlijk comité uit de Kamer van afgevaardigden. Het amende ment betrof de "bekrachtiging van de be voegdheden van den regent. Het aftreden der katholieke ministers in België heeft den politieken toestand zeer in gewikkeld gemaakt, verklaarde de minister van Voorlichting. Het komende debat achtte hij ongrondwettig en een gevaar voor de democratie- Door stelling te kiezen tegen den Koning schaadt -men den eerbied voor wet en Gromdiwet. De katholieken zijn voLkomen eensgezind. Zij zullen thans oppositie wor den, wat sedert 1S84 niet gebeurd -is. De libe rale en socialistische groepen zijn niet bereid hun houding te wijzigen. DAT zij, die politieke bezwaren kunnen In brengen tegen personeel of benoemde be stuurders van hoogheemraadschappen, water schappen en polders hiervan kennis dienen te geven aan mr W G. A. de Meester, flat Willemspark, Zeestraat te Den Haag, voor zien van goede omschrijving en onderteeke- ning. DAT de drie prot. kerken in Zuid-Afrika bezig zijn een groote inzameling te houden- voor noodlijdend Nederland. DAT een ieder die koperen patroonhulzen e.d. in zijn bezit heeft dringend verzocht wordt dit materiaal in te leveren bij een po litiebureau, daar het gebruikt wordt als grondstof voor de fabricage van waterkranen. DAT het ontploffen van een brandbom te Hengelo aan een kind het leven heeft gekost, terwijl d gewond.4 DAT 21 Juli nabij het Hofplein te Rotter dam een ouderwetsch Lunapark wordt ge opend. DAT onder presidium van oud-minister Ir J. v. d. Broek te Amsterdam een Comité voor gebiedsuitbreiding is gevormd en het voorloopig secretariaat is gevestigd op Spui straat 118B. DAT te Amsterdam de zeeschepen thans weer .kunnen doorvaren tot het hart van de haven en aan de Handelskade worden gelost. DAT een aantal studenten van de Gem. Universiteit te Amsterdam kan gaan studee- ren te Bern, dank zij een aanbod van de universiteit te Bern en de pedel te Amster dam nadere inlichtingen verstrekt. DAT het 15.000 ton groote Fransche stoom schip „Salomé", dat de Duitschers in den ingang van de Waalhaven te Rotterdam had den doen zinken, thans is gelicht en daar door de Waalhaven weer voor de grootste schepen toegankelijk is. DAT de Amsterdamsche Politierechter een zekeren F. van St., die een rubberplaat van een verkeersdrempel op de Keizersgracht had gestolen om deze in fietsbanden om te vor men, heeft veroordeeld tot een gevangenis straf van één maand. DAT de bekende Jeugdherberg „Slot Assumburg" te Heemskerk (N.H.) weer in bedrijf is gekomen. DAT echter voorloopig nog slechts be perkte overnachtingsgelegenheid aan bij de N.J.H.C. ingeschreven trekkers .kan worden gegeven. DAT ir» verschillende bedrijven contact commissies worden ingesteld om eventueele moeilijkheden op te lossen DAT op 21 Juli, den Belg nationalen feest dag, de ambassaderaad R. Baert de in Neder- Eenheidsmaniakken ^eslac^lt ^er eenheidsmaniakken is nog niet uitgestorven. In de Meidagen van 1940 brak men er bijna den hals over; iedereen poogde met woorden of daden bij den overweldiger in het gevlij te komen. Deze aanvaardde dankbaar dergelijke „Neder- landsche" hulp. Later deed hij het werk zelf en smeet alle» op één hoop. Oude liberale landgenooten droomden wil de droomen als van ouds over de eene school, de eene radio, de eene sportbeweging. de eene vakbeweging, de eene dit en de eene dat. Met principieel-geestelijk onderscheid werd niet gerekend. De achterlijke lieden, die dat wel deden, moesten hun buitenissige denk beelden maar aan den kapstok hangen en of feren aan de valsche volkseenheidsopvattin- gen der eenheidsapostelen, die later a fortiori door nationaal-socialisten en Duitschers in revolutionaire toepassing werden gebracht. Ditzelfde genre Nederlanders duikt ook thans weer op en wordt niet moede te baze len over eenheid, in plaats over eensgezind heid. De heeren men kent ze wel tap pen uit hetzelfde vaatje als in het verleden geschiedde. We behoeven daar niet lang over te praten: we willen van hun doodende éenheid niets, maar dan ook niets weten en betreuren het b.v. ook zeer. dat in een eerwaardige stad als Kampen besloten is de kermis te herstellen en het jarenlang gegolden hebbende verbod om op Zondag te voetballen, op te heffen. Dergelijke nivelleering ligt ons niet. Zij is geen volksverheffing, maar volksverarming. Radio cn jeugd Te6en samenwerking op velerlei gebied hebben we geen bezwaar. Mits de gees telijke vrijheid van partijen geen schade be hoeft te lijden en van een der partijen prin- cipieele concessies gevraagd worden, zonder dat de andere partij eenige bereidheid toont tot het brengen van een offer. Op het gebied van de radio is, vreezen we, de vóór 1940 verkregen, maar later zoo deer lijk om hals -gebrachte geestelijke vrijheid, in gevaar. Om eenheid roept men van onder scheiden kanten: gelijk de Duitschers in 1940. Zelfs werd het verschijnen van omroepgidsen verboden. Hier is het recht van een eigen omroep in gevaar en „Parool" tracht daarbij als gangmaker op te treden: de klanken van het antieke liberalendom zijn herleefd. We zijn niet bereid voor dit geweld te buk- kew. al wordt het dan ook uitgeoefend in naam van den nieuwen tijd. Men is in dien kring weer zoo humanistisch verdraagzaam, dat men zelfs verdraagt, dat men voor an deren onverdrageliik wordt. We vreezen dan ook. dat. het aftreden van prof. Oranje als voorzitter der Radiocommissie niet los staat van bedenkelijke voornemens op dit gebied tot. in den kring der Regeering. Men zal ons op onzen post vinden. Datzelfde geldt voor alle plannen van de gelijkrichters en gelijkschakelaars van onze jeugd. In 1937 gingen de nat.-socialisten al voor. Uw godsdienst erkennen we, maar de staat wordt in zijn eenheid en voortbestaan bedreigd door een verdeeld georganiseerde jeugd. Ook nu zeggen we als toen: weg met al uw gelijkschakelende voornemens, die een bedreiging vormen voor een naar den geest vrije ontwikkeling onzbr jeugd, gelijk ook voor de school dergelhke plannen uit den revolutionairen booze zijn. land verblijvende Belgen welkom heet in de Belg. ambassade, Jacob Catslaan 14 te 's-Gra venhage, tusschen 3 en 5 uur. DAT in N.-Holland de termijn, binnen wel ken men gerechtvaardigde klachten kan in dienen tegen personeel van P.W.N., P.E.N. en Prov. Ziekenhuizen, is verlengd tot 21 Juli en het adres luidt dr L. M. van Dis, Ramp laan 82. Overveen. DAT personen, die niet in de gemeente Velsen werkzaam zijn. niet naar deze ge meente mogen terugkeeren. DAT op 19 Juli in de Portugeesóhe syna goge te Amsterdam een herdenkingsbijeen komst gehouden zal worden voor de jood- sche slachtóffens. DAT de Ned Reisver., Zeestraat 100 te Den Haag. een blaadje uitgëeft onder den titel „Verkeersbericht", waarin zoo goed mogelijk wordt vermeld van welke trein- en andere verbindingen er momenteel gebruik kan worden gemaakt. DAT het tijdelijk Rijksbureau voor rubber te Borne- met 15 Juni is opgeheven en zijn taak is overgenomen door het Rijksbureau voor rubber te Amsterdam. Heerengracht 182 DAT de Ned. padvindersactia „Vriend helpt vriend" ten behoeve van N. Limburg en den Veluwezoom alleen kan slagen, als familieleden en relaties goederen willen ter beschikking stellen, waarvoor men zich wen. den kan tot het hoofdkwartier der N.P.V„ Zeestraat 176 te Den Haag, Sport Ook de sport is aan de revolutionaire gelijkschakelaars niet ontkomen. Het was in het voorjaar van 1941, dat de heer K. Lotsy, die toen tijdens de bezetting zich had laten vinden om als regeerings-sportad- viseur od te treden, deze den Duitschers uit het hart gegrepen taal de dwaasheid van een. blinde sportverheerlijking liet hoeren: „De Olympische Spelen moet men in den grond der zaak beschouwen als een religieuse han deling; sport is een tweede religie'.' Als religie godsdienst, geloofsleer, zelfs godsvrucht beteekent. dan is dergelijke taal zoo niet dom en dwaas, in ieder geval erger lijke menschenverheerlijking. ook voor hen, die het „mens sana in corpore sano" niet wil len ontkennen, maar tevens van oordeel zijn, dat in den mensch de ziel het hoogste is en orgaan der religie, welk begip vol kleur en lijn men niet behoort om te zetten in kleur- looze vaagheid. Deze heer Lotsy is in dezen tijd ook weer op het oorlogspad der gelijkschakeling en vraagt de offers van hen. die ze om den ge- wetenswil niet kunnen brengen. We zijn te vinden voor een organischen op bouw, waarbij ieder geestelijk zichzelf kan zijn. Van een mechanische eenheid willen we niet weten. En over een leiding, die geciteer de ergerlijke taal op haar rekening heeft staan de spraak maakt nu eenmaal d« menschen openbaar zouden we ons boven dien dubbel en dwars moeten bedenken. De B.S. in het voorste gelid We willen graag een misverstand voor» komen, dat. onbedoeld, schijnt te zijn ontstaan over ons stukje „De besten vóór aan". Het artikeltje bedoelde geenerlei onvrien delijkheid tèn opzichte van de B.S. Daarin zitten onze beste vaderlanders. Zij zijn in dertijd en dat was niet bekend collec tief gemeld voor den inzet in onze nieuwe legermacht voor Indië. Allen zijn gekeurd en wachten popelend van enthousiasme op hun vertrek. Velen zijn reeds vertrokken. Dus geen misverstand meer. De B.S. staat in het voorste gelid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1