IliËT Mitttwt GTmtnutf se1: Nieuw plan van Truman voor Duitschiand? lOist Ie serie: 1 April 1920-15 October 1941 ZATERDAG 14 JULI 1945 2e serie: le Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 58 _/MSba Telefoon 22 77 8 H DIEMER Postrekening 5 8 936 Redactie: Christelijk-Nationaal Dagblad y^ègrxy voor Leiden en Omstreken StctnluasUch is alicblmtl b. van der ros "myn bert in iegfenspott* Beperking der Russische infiltratie De speciale correspondent van de Daily Mail te Washington seint, dat president Tru man op de bijeenkomst te Potsdam aan Chur chill en Stalin een volkomen nieuw plan voor het .beheer over Duitschiand zal voorleggen. Hij zou een veel intensiever controle over Duitschiand voorstellen. De bestaande regeling voor de indeeling in vier zones wordt als zeer onbevredigend beschouwd. Truman, aldus de correspondent, wil die geheele regeling af schaffen en komen tot een werkelijk gemeen schappelijke besluitneming en gemeenschap pelijke actie. De president zou van Rusland alle hulp, met uitzondering van oorlogvoering, verlan gen. Voorts wil hij van Stalin de belofte vra gen, dat de Russische ..infiltratie" in het be vrijde Europa en in het bijzonder op den Balkan beperkt zal worden en dat geen di rectie of indirecte pogingen zullen worden gedaan om Zuid-Slavië, Noord-Italië of Al banië te communiseeren. De correspondent voegt hieraan toe, dat Tru^ans sterkste onderhandelingswapen be- Blauwe Tram rijdt weer op Den Haag Met ingang van Maandag a.s. zal. naar wij vernemen, op het traject Leiden-Den Haag v.v. door de Blauwe Tram weer een geregelde interlocale dienst worden on derhouden. In de locale dienstregeling zijn geen wijzigingen aangebracht. Dienst regelingen zijn bij de conducteurs ver krijgbaar. V» Officieele Bonnenlijst Twee heele brooden en 3 kg aardappelen Voor' de 2e week der 8e periode 1945 (15 t/m 21 Juli) zijn voor de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht de vol gende bonnen aangewezen, geldig tot en met 21 Juli: 121, 122, 137, 138 400 gram brood 139 600 gram biscuits R 25 250 gram rijst of klnderm. 123 125 gram versch vleesch of 4 oz (112 gr.), vleesch of vise»* in blik. 124 4 oz vleesch of visch ln blik (112 gram). 125, 126 100 gram vet of 125 gram margarine 127, R 26 125 gram suiker 128 1 tablet chocolade (55 gr.) 129 2 liter melk R 27 4 liter melk GB 501, GC 501 (inlegvel) 4V2 l' melk geldig t/m 4 Aug. 130 100 gram kaas 131 200 gram bloem 132 50 gram zeep 133 50 gram zout 134, 135, 140i kg aardappelen Op deze bonnen mag reeds worden gekocht met ingang van heden, me't uitzondering van de. artikelen melk en aardappelen, welke eerst op Maandag 16 Juli mogen worden ge kocht. De levering van rijst of kindermeel ts af hankelijk van den voorraad bij de winkeliers; de keuze berust derhalve niet bij het publiek. Op de bonnen 123 zal zoomogelijk versch Vleesch worden afgeleverd. Is dit niet mo gelijk, dan wordt vleesch in blik verstrekt. De bonnen GB 501 en GC 501 (inlegvel) zijn aanvullingsrantsoenen voor melk voor kinde ren, die in het bezit van deze inlegvellen zijn, voor een tijdvak van drie weken. Deze kin deren ontvangen derhalve IV2 liter melk per week meer dan personen van 18 jaar en ouder. De bonnen GB 501 en GC 501 zijn gel dig t/m 4 Augustus a.s. Bovengenoemde bonnen, met uitzondering van die voor melk. mogen aan de winkeliers eerst bij aflevering der goederen worden af gegeven; ongeoorloofde voorinlevering kan tot misbruik van 't publiek aanleiding geven. Bij deelneming aan warme maaltijden uit de Centrale Keukens moeten aldaar bij den kaartverkoop op Maandag 16 en Dinsdag 17 Juli a.s. de bonnen 124 voor 4 oz. vleesch of visch in blik, benevens de bonnen 134 en 135 voor 1 kg aardappelen worden ingeleverd. De aandacht wordt erop ge\?bstigd, dat de ar tikelen rijst of kindermeel, suiker, chocolade, kaas. zeep en zout moeten worden gekocht bij de detaillisten, waar men destijds resp. de bestelbonnen K 05 (blauw), K 04, K 06. K 08 en K 07 heeft ingeleverd. Alle overige artikelen kunnen worden betrokken van de winkeliers, waar zij tot dusverre verkrijgbaar Waren. Dit geldt ook de artikelen vet en mar garine, welke men ditmaal niet behoeft te be trekken van den detaillist, bij wien men de bestelbonnen D en K 12 heeft ingeleverd. Zelfverzorgers moeten op door de distribu tiediensten aan te geven dagen aldaar in leveren voor graan: 121. 122. 137, 138. 139; Vleesch: 123. 124; melk 12.9, R 27. GB 501, GC 501 (inlegvel): aardappelen 134, 135. 140. (Door een technische storing konden wij deze lijst eerst heden in ons bezit krijgen. Red.). AUTOMOBILISTEN! De militaire autobestuurders zijn niet be kend met de Nederlandsche wegregeling, dat auto's komende van rechts voorrang genieten. Weest daarom dubbel voorzichtig. Weest voorzichtig. De militaire transporten helpen Nederland weder op te bouwen. staat in Stalins verzoek om een leening van anderhalf milliard pond sterling. Truman is tegenstander van een Russisch zoowel als van een Engelsch-Fransch bloc in Europa. Hij wenscht een werkelijke Europeesche eenheid en geen stelsel van bloes, dat geheel Europa ten slotte onder den invloed Van het mach tige Oosten zou brengen. M nisier Schermerhorn's Vrijdagavondpraaije Loonen Regeeringszaak Levensmiddelen kosten 575 millioen Vrijwilligers voor den oogéï Gisteravond heeft de minister-president zijn eerste Vrijidagavond-radiotoesprak ge houden. Hij of een dér andere ministers zul len terugkeeren met de bedoeling de men- schen aan het denken te zetten en de dingen te doen begrijpen. Naar aanleiding van het conflict in de Rot- terdamsche haven, waarvan de achtergron den nog niet volledig zijn opgehelderd, zette hij Uiteen, dat we uit onzen noodtoestand eerst na geruimen tijd zullen kunnen worden teruggevoerd naar een normaal leven, waarin' loonen en prijzen in evenwicht zijn. De werkgevers betalen soms loonen. die buiten de door de Regeering toegestane loonsverhoogingen omgaan. Op deze wijze komt onze oogst in gevaar en dreigt inflatie. Sommige elementen trachten door stakingen deze ongecontroleerde loonsverhoogingen te bevorderen. Daarvan zijn de arbeiders ten slotte het slachtoffer. Tegen dit optreden moet de Regeering met kracht ingaan om loon- en prijs opdrijving te voorkomen. Zij moet door de ontwikkeling der omstandigheden zoo wel de vaststelling van prijzen als van loonen als haar taak beschouwen. Op 't ingevoerde voedsel moet per jaar reeds 575 millioen worden bijgepast. De bevolking moet die betalen. Alleen reeds daarom is het noodig, dat de Regeering de loonen in de hand houdt op grond van de „Verordening op bijzondere arbeidsverhoudingen". De be treffende organen kunnen vooraf gehoord worden. Stakingen richten zich regelrecht tegen de Overheid en het welzijn van het Ned. volk. De Regeering. aldus de minister, kan bij staking niet lijdelijk toezien als eenmaal ten aanzien van de loonen een beslissing is ge^ nomen. Wordt er toch gestaakt, dan zal met kracht worden opgetreden. Straks kan het volk zich over dit standpunt Even voor het einde van het défilé der Irene_ brigade in het Lange Voorhout klonk ons volkslied uitpsreken bij de verkiezingen: machtsstrijd of regeling in overleg onder overheidstoe zicht. Dit laatste is de methode der Regee ring. ACAD. EXAMENS LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen Slavische taal en letterkunde de heer A. van Santen te den Haag. LEIDEN. Geslaagd: doet. rechten F. H. Brand sen te Den Haag en P. van 't Hoff te Soest; cand. rechten R. P. J. v. d. Berg van Saparoea te'Wassenaar en mej. A. J. Schnep- per te Den Haag: doet. Ned.-Indisch recht D. v. Eek te Leiden: taalkundig cand. Indo logie F. F. F. v. Suehtelem te Den Haag: doet. Arische letteren C. J. M. de Klerk te A'dam. PROMOTIES LEIDEN! Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Aantasting van arbitrale vonnissen" de heer Mr P. Sanders, wonende te Schiedam. Deze promotie geschiedde met lof. Daar trekken m voorbij den Prins, onze mannen van de Irene-brigaéo, allen h«r«i uit één stuk, die we ten wat se willen. DAT het gemeentebestuur van Rotterdam besloot de steunbedragen tijdelijk te verhoo- gen in verband met de verhooging van de kosten van levensonderhoud. DAT te Den Haag zich heeft geconstitueerd het „Ned. comité voor gebiedsuitbreiding", waarvan het voorloopige secr.-adres is Lange Voorhout 19. DAT in den ouderdom van 74 jaar te Nice is overleden de toonkünstenaar en componist Constant van de WalL DAT een aantal hooge Canadeesche officie ren een bezoek heeft gebracht aan Schier monnikoog, waar verdedigingswerken en de begraafplaats werden bezocht. DAT het aantal verwoeste woningen in heel Nederland pl.m. 90.000 bedraagt, waarvan 37.000 in Rotterdam, 8000 in Den Haag, 13.000 in Zuid-Nederland, 8.500 in Gelderland, 12.000 voor Noord-Holland. DAT dezer dagen de telefoonverbinding tusschen Groningen, Leeuwarden en Assen is hersteld. DAT de spoorwegen naar het Noorden in zooverre zijn hersteld, dat er weer kolentrei- nen van Twente naar Assen en Groningen loopen. DAT men in het Noorden nog beschikt over 61 bruikbare personenwagens, 983 bruikbare goederenwagens en 57 onbeschadigde loco motieven. DAT zoodra voldoende kolen zijn aange voerd om weer treinen te laten loopen, als eerste „goederen" via Winschoten en Veen- dam 6 a 7000 paarden uit Duitschiand naar Nederland zullen worden teruggebracht. DAT de gezonken schepen in den haven ingang van .Delfzijl zijn gelicht en deze ha ven nu weer volkomen vrij is. DAT door gebrek aan verpleegsters ln de groote steden voor de zieken toestanden zijn ontstaan, welke dringend verandering be hoeven. DAT daarom een dringende oproep tot verpleegsters, leerling-verpleegsters, roode kruis-helpsters en huishoudpersoneel is ge richt om zich zoo spoedig mogelijk te mel den bij de directies van de ziekenhuizen. DAT in de drie Noordelijke provincies niet minder dan 125.000 personen een toe vlucht hebben gevonden en men thans een begin* heeft gemaakt met de terugvoering van deze duizenden. DAT te Rotterdam een café. waar men. ondanks procesverbaal, borrels voor f 7.50 bleef verkoopen, op last van den militairen commissaris voor 30 dagen werd gesloten. DAT aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam (Elandsgracht 117, kamer 217) inlichtingen worden verzocht omtrent Jan de Jong, die thans verpleegd wordt in het Ignatius-ziekenhuis te Breda en als gevolg van de bombardementen niet kan spreken, lezen of schrijven. DAT door een ontploffing in een munitie opslagplaats nabij Beverwijk 1 persoon werd gedood en 13 gewond, waarvan 8 ernstig. In den zomer van 1944 schreef minister van Kleffens in het Amerikaansche blad „Foreign Affairs" een artikel waarin hij de mogelijkheid opperde, dat van Duitschiand compensatie in land zou worden gevraagd, indien een deel van den Nederlandschen bodem door inundaties vernield of onbruik baar zou worden gemaakt met het oog op de voedselvoorziening. Toen de inundaties een feit geworden waren, is de waarschuwing in verscherpten vorm herhaald. Thans, nu we achter de gebeurtenissen staan, hebben de woorden van den minister wel een bijzonder relief verkregen en zal binnen afzienharen tijd de zaak zelf een beslissing dienen te verkrijgen. Annexaties liggen ons nief? gelijk de his torie bewijst: meer dan eens hebben we ze afgewezen, hoewel we er soms het slacht offer van dreigden te worden. Toen het onderwerp voor de eerste maal werd aan geroerd, was de afwijzende houding vrij algemeen. Maar toen de Duitschers met hun misdaden tegenover ons volk doorgingen, viel een markante kentering in de meeningen waar te nemen, welke steeds is voortgegaan. Annexatie moet gezien worden in het kader van schadeloosstelling. Deze kan in geld en in natura worden gegeven, maar het ver leden heeft geleerd, welke bedenkelijke uit werking deze twee methoden kunnen heb ben. Het geval staat, nu nog oneindig veel bedenkelijker dan in de jaren na 1919, zoo dat o.i. betaling in geld, natura en diensten wel eens onvoldoende zou kunnen ziin als compensatie voor de aangerichte schade. Duitschiand zelf heeft zijn schuld enortn verzwaard door ons ook in onze productie mogelijkheden, industrieel zoowel als agra risch, in ons boschbezit en in ons transport wezen bijna doodelijk te treffen. En als nu voldoende herstel met de oude mogelijk heden uitgesloten moet worden geacht, is men wel gedwongen nog andere wegen te betreden. Want „betalen" is mooi. maar veel varkens makerf ook deze spoeling dun. En veel gegadigden zijn er voor een verdeeling van geld en goederen ongetwijfeld. En als Rusland nu eens beslag zou- leggen od b v. de helft krijgen de vele andere „beschadig den" maar weinig en is het vrijwel logisch om aan compensaties in gebied te gaan den ken. Die aanhechting moet in zekeren zin be scheiden blijven. We moeten haar „aan" kun nen, haar kunnen verteren, verwerken. Onze industrieelen en boeren moeten de nieuwe ruimte kunnen gebruiken, onze verwoeste re creatiegebieden hebben uitbreiding noodig, onze bevolkingsdichtheid (270 per km2, tegen Duitschiand 100) kan eenige verruiming goed gebruiken. Velen zijn van meening dat we een 10:000 km2 ..ontmoft" gebied, goed zouden kunnen gebruiken bij onze 33.000 km2. Duitschiand verloor dan van «zijn oooervlakte na 1939 van 583.000 km2 nog geen 1.8 pet. Onze landbouw zou met een strook van enkele tientallen kilometers diepte in het Oosten er bij wat meer „Lebensraum" krijgen, terwiiljwe aan bodemschatten in de uitloopers van het Roer gebied een sprong voorwaarts zouden kun nen doen. De waarde van die 10 000 km2 is wel eens berekend od 9 a 12 milliard gulden. De provincies Friesland. Overijsel enJJmburg zijn met hun 1.300.000 inwoners van onge veer gelijke groott#. In 1919 en daarna weerklonk de roep ..le boche payera", de mof moet betalen. We weten wat daar van terecht gekomen is. Naar herhaling van die ervaring verlangen we niet. Men goochelde toen met honderden milllarden; Frankrijk vroeg er zelfs meer dan waarop zijn nationaal bezit werd ge taxeerd. Het is toen rechtstreeks op inflatie aangegaa». Daarom willen we de ervaring als leer meesteres gaarne aanvaarden en meenen goed te doen de woorden van minister v. Kleffens met nadruk onder aller aandacht te brengen en ernstig te overwegen. De papierpositie la^t helaas niet toe het belangrijke onderwerp grondig te behandelen en daarom hebben we ons er toe bepaald enkele facetten ervan naar voren te brengen. De idee van schadevergoeding door an nexatie als aanvulling van een herstelrege ling, heeft aller belangstelling en leeft wel. De Regeering kan daarvan verzekerd zijn, al heeft zij te dezen aanzien nog niet 00 sti- muleerende wijze zich uitgesproken. Waar aan we voorloopig vóór alles behoefte heb ben is concreet instructief en constructief materiaal, ook al is de algemeene gedachte der annexatie velen Nederlanders niet onwel kom. Kerknieutvs Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Benschop J. v. Sliedregt te Bleskensgraafte Huizen (N.H.) (vac. G. Lans) J. J. Poot te Ame.ide en Tienhoven; te Alphen a. d. Rijn (vac. dr G. Th. Scheers) J. J. Poldervaart te Vriezenveen. Aangenomen: naar Huizen (toez.) (vac. G. J. Koolhaas) J. v. Sliedregt te Bles kensgraaf. die bedankte voor Papendrecht, Benschop en Putten; naar Maarssen (U.) P. Moerenhout te Giessen-Nieüwkerk. Geref. Kerken. Beroepen; te Thesinge P. Klapwijk te Dronrijp; te Woerden (2e pred.pl.) G. Mey- nen te Amsterdam-West. Aangenomen: naar Minnertsga G. V. Doornik te Oosthem (Fr.). Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen: te 's-Gravenhage-Oost G. H. Lindeboom te Kampen. Aangenomen: naar Minnertsga A. Ja- gersma, cand. te Wouterswoude, die bedank te voor Uithuizen. CHR. GEREF. KERK Tweetal: te Alphen a/d Rijn, M. Baatl te Bussum en J. G. v. Minnen te Huizen N.H. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Amsterdam R. Kok te Vee n-en daal en M. Blok, cand. te Rotterdam. Beroepen: te Amsterdam M. Blok, cantf» te Rottendam. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1