VOOR DEN ZONDAG. stellen, althans in bruikleen. Zendingen en correspondentie voor alle faculteiten te richten tot de boekencommissie van de Universieit te Leiden, per adres Univer siteitsbibliotheek, Rapenburg Leiden. De commissie zal toezien op een behoor lijke behandeling der uitgeleende boeken. Een lijst van de meest noodzakelijke boe ken wordt op aanvraag toegezonden. Voorzitter der boekencommissie is Prof. Dr. L. J. van Holk en secretaris W. van Swaay. Stadsnieuws. Registratie Vreemd Papiergeld. Toelichting. Registratie van vreemd papiergeld. De registratieplicht heeft slechts betrek king op niet-vijandelijk vreemd papier geld. De registratie omvat dus wel papier geld van geallieerde en neutrale landen, echter bv. niet marken en lires. Bij de registratie moet het vreemde papiergeld aan de bank worden getoond en moet door deze worden gecontroleerd of het voorgelegde geld in waarde en coupure overeenstemt met de aangifte. 2. Inlevering van vijandelijk vreemd papiergeld. De inleveringsplicht heeft betrekking op muntbiljetten en bankbiljetten, uitgegeven door of vanwege mogendheden, waar mede het koninkrijk der Nederlanden zich te eeniger tijd na 10 Mei 1040 in staat van oorlog bevindt of heeft bevonden of welker gebier met vijandelijk gebied op één lijn is gesteld, te weten van de na volgende mogendheden: Duitscliland, Ita lië, Japan, Slowakijk, Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Finland, Thailand, Indo-China. Onder vijanderlijk vreemd papiergeld val len mede Reichskreditkassenscheine en tijdens de bezetting van Duitschland door de geallieerde legers- in omloop gebrachte marken. Voor de registratie en inlevering moet gebruik gemaakt worden van de daartoe bestemde formulieren, welke bij de bank instellingen, genoemd in de beschikking van den provincialen Militairen Commis saris, verkrijgbaar zijn. De formulieren moeten duidelijk en in drievoud worden opgemaakt. Een exem plaar wordt, door de bank geeekend, aan den registrant en aa nhem, die inlevert, overhandigd. papier reeds is aangemeld krachtens de deviezen voorschriften, die tijdens de Duit- sche bezetting hebben gegolden, ontheft de tegenwoordige houders in geenen deele van de verplichting to registratie. 1. Opzettelijke overtreding, niet nakom- ming, verhindering of bgelemmering van de uitvoering vanbij of krachtens dit be sluit gegeven voorschriften, wordt gestraft met gevangenisstraf van en hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. 2. Niet-opzettelijke overtreding, niet nakoming, verhindering of belemmering van de uitvoering van bij of krachtens dit besluit gegeven voorschriften, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. De verplichte aanbieding ter registratie van vreemd papiergeld en inlevering van vijandelijk vreemd papiergeld dient te ge schieden binnen het tijdvak van 9 Juli tot en met 20 .Juli 1945, voor wat het district van den Mil. Commissaris voor Leiden en omstreken betreft, bij een der navolgende bankinstellingen Hillegom. Rotterdamsche Bankvereeni- ging N.V., Twentsche Bank N.V. Katwijk. De Twentsche Bank N.V., Rot terdamsche Bankvereeniging N.V. Leiden. Amsterdamsche Bank N.V., In- cassobank N.V., Rotterdamsche Bank- vereen. N.V., Twentsche Bank N.V. Lisse. Incasso Bank N.V., Twentsche Bank N.V, Noordwijk. Rotterdamsche Bankvereeni ging N.V., Twentsche Bank N.V. Noordwijkerhout. Twentsche Bank N.V. Sassenheim. Twentsche Bank N.V. Zuivering burgemeesters. De militaire commissaris voor de Provin cie Z.-Holland heeft op grond van het Zuiveringsbesluit een aantal burgemees ters in hun functie geschorst, o.a. J. C. W. van D\jk te Benthuizen, Moerkapelle en Zoetermeer; H. C. van Maasdijk te 's-Gravenhagö en Rijswijk; Ch. J. W. H. Stakenborg te Waddinxveen; G. Musegaas te Noordwijk en P. H. A. J. Schipper te Rynsburg. GROENTEN- EN FRUITPRIJZEN. De minister van Landbouw, V. en V. heeft thans een beschikking uitgevaar digd, waarbij de prijzen voor groenten en fruit voor het geheele land uniform zijn geregeld, al is het dan ook noodzakelijk gebleken voorloopig de prijzen voor consumenten in het Westen des lands in verband met de daar heerschende ver- voersmoeilijkheden iets hooger te stellen dan voor de rest van het land. Nu alle producten zonder uitzondering aan prijzen gebonden zijn, zal er een eindekomen aan de buitensporige hooge prijzen, van vele producten waarvan de perziken in den laatsten tijd wel een zeer onaange naam voorbeeld vormden. De „Maurits" werkt weer. In de situatie op de Staatsman Maurits waar de mijnwerkers Dinsdag tot een wilde staking waren overgegaan, is in den loop van gisteren een gunstige wending gekomen. Bij de ochtendploegen kwamen weer 85 procent van de bovengrondsche werkers en 30 procent van de ondergrond- sehe op het appèl In den namiddag kwa men nog aanzienlijk meer ondergronders, nl. 55 procent naar de mijn, zoodat er toen in totaal nog 45 procent stakers' wa ren. Het blijkt dus, dat de staking aan het verloopen is en de verwachting be staat, dat heden het overgroote deel der arbeiders het werk weer zal hebben her vat. Behalve de Federatie van Mijnwer kersbonden en de Alg. Bond van Werkers in "het Mijnbedrijf hebben ook de commis sie van bijstand van de mijn en de com missie van de bovengrondsche werkers hun afkeurend standpunt tenopzichte der staking bekend gemaakt. ZONSVERDUISTERING. Maandag is hier te lande een gedeel telijke zonsverduistering waar te ne men. Deze vangt aan om 14,52 uur en eindigt 17,16 uur. De grootste ver duistering zal ongeveer 65 °/o van het oppervlak bedragen en is te zien om 16,07 uur. De strijd om Balikpapan. In het Australische legerbericht van he den wordt medegedeeld, dat de vitale olieraffinaderijen van Balikpapan op Borneo zijn heroverd en dat in dit gebied een nieuwe landing is verricht. Hierbij hebben de Australische troepen Penadjam, aan den Westelijken toegang tot de ha ven, bezet. De stad Balikpapan is thans van Japs gezuiverd. De Australische troe pen hebben posities' ingenomen aan den weg van Balikpapan naar Samarinda. KERK EN SCHOOL. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Amsterdam (als jeugd- pred.) Dr. J. H. Stelma te Kralingen; te Papendrecht, J. v. Sliedrecht te Bleskens- graaf. Aangenomen: Naar Nunspeet (2e p.p.) J. de Lange te Wilsum; naar Putten (Vel.), L. Kievit te Schoonrewoerd; naar den Ham (Gron.) cand. Joh. W. Starren- burg, hulppred. te Voorst. Bedankt: voor Leiden, H. J. F. Wessel- dijk te Eindhoven. Geref. Kerken. Beroepen: Te Rotterdam-Zuid (Ivaten- drecht) J. C. Hagen te Zwijndrecht; te Driebergen, W. Reeskamp te Garijp, die dit beroep aannam; te Zuilen (U.), P. Visser te Vijfhuizen. Geref. Gemeenten. Beroepen: Te Dordrecht, cand. M. Blok, te Rotterdam. Het Studentencorps „F.Q.I.". Na breedvoerige discussie, waarin tot het uiterste gepoogd werd de eenheid van alle theologische studenten te Kampen bin nen één Corpsverband te handhaven, bleek de onmogelijkheid om de principeel tegen over elkaar staande groepen te verzoenen. De Senaat van „F.Q.I." kon op grond van genoemde beschouwingen niet langer ho mogeen zijn in haar besluiten en stelde haar functies ter beschikking. Bij de daar op volgende verkiezing werd de Senaat van het Studentencorps aan de Theolo gische Hoogeschool der Geref. Kerken (Vrijgemaakt naar art. 31 D.K.O.) in Nederland „Fides Quaerit Intellectum" als volgt samengesteld: H. J. Zwarts, praetor, M. Vrieze, ab-actis, J. de Feijter, quaes tor, J. Verkade, assessor I, P. Veldstra, assessor II. Het abactiaat is gevestigd bij M. Vrieze, Burgwal 116-1, Kampen. K. Lantermans t In de ouderdom van 67 jaar is te Stads kanaal overleden de heer K. Lantermans, directeur der Chr. H. B. S aldaar. De overledene, die voor de C. H. Unie zitting had in de Prov Staten van Groningen, was ook een bekend-schrijver van Chris telijke romans. Leidsche Universiteit vraagt hulp. Een van .de vele moeilijkheden, waarmede de Leidsche Universiteit bij haar her opening te kampen heeft, is het groote te kort aan studieboeken en materiaal (microscopen en snijdoozen). Er wordt daarom een zeer dringend beroep gedaan op diegenen, die het welzijn van de Leidsche Universiteit ter harte gaat, --tu- dieboeken, noodzakelijk voor de aanko mende studenten, beschikbaar te willen Dr. C. Beekenkamp, de nieuwbenoemde wethouder der gemeente Leiden. Een buit van 500 kg Shag. De BS doet een goe'de slag. 500 kg Belgische shag, welke ver kocht werd voor 70,per kg en dus 35.000,- moest opbrengen, is de buit, welke de Econ. dienst van de Leidsche politie dezer dagen in han den viel. Deze shag werd aangetroffen bij den zwart-handelaar P. S. en was met een militaire auto aangevoerd. De partij is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Ook de gisteren bij de razzia op de Bees tenmarkt in beslag genomen goederen worden aan den Off. van Justitie over gedragen. In totaal kwamen 9 kistjes si garen voor den dag en voorts konijnen, schoenen, klompen, tabak en Duitsche, Engelsehe en Hollandsehe mil. kleeding. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd, die na verhoor en het op maken van proces-verbaal weder in vrij heid gesteld zijn. De artikelen waarvan wij gisteren melding maakten en die reeds eerder waren opge spoord, o.m. de flesschen eau de cologne, zijn vermoedelijk van diefstal afkomstig. Het onderzoek hiernaar is in vollen gang. In het kader van de met energie ingezet te actie tot bestrijding van den zwarten handel heef de Leidsche B.S. ten huize van zekere A. P. Soembastraat 52 een geheime installatie ontdekt voor het sto ken van alcohol. Een hoeveelheid van on geveer 80 liter jenever van hoogst infe rieure kwaliteit en twee distilleerketels zijn in beslag genomen en overgedragen aan de bevoegde ambtenaren der accijn zen. UITREIKING VOEDINGSKAARTEN. Voor de week van 13 Juli tot en met 19 Juli 1945 vindt de uitreiking der voodingskaarten plaats op Maandag 9 Juli 1945 van 912.30 -en van 13.3015 uur. Per deelnemer moet worden inge leverd bon 104 van de M.G. kaart en een bedrag van 0,70. ZONDAGSDIENSTEN. De Zondagsdienst der Huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Bruins Slot, de Bruyne, Jasperse en Stoffers. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh en Blanken en apo theek Reijst. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. (Vervolg kolom 4)' dan zinkt men als Petrus, die over zee Jezus' tegemoet ging en begon te zinken. Den Heiland alléén in het oog houden, Zijn Woord, Zijn Overwinning, Zijn daad. En waar bij alle verlegenheid in onze dagen Zijn bijstand ingeroepen wordt, daar is God het verbroken hart nabij en goed en staat Jezus Christus ons ter hulp, Die maakt tot konningen en priesters, Gode en Zijn Vader. Halleluja! Dr. G. J. Streeder. KOERS HOUDEN Spreuken 4 23: Behoed uw boven al dat te bewaren is, ts daaruit zijn de uitgangen des lei „Hoe blijf je gezond" was één van, meest belangrijke vragen voor allen in oorlogstijd. Daardoor alléén was het i gelijk dien boozen tijd door te kon Met handkarren, kinderwagens en fiet sleepten wij het voedsel aan. Voor oncj duikers gold het daarenboven „hoe je ze uit handen". Zoo was er één ii spannen worsteling om lijfsbehoud. Het belang van het aardsch best wordt in den Bijbel niet uit het oog i loren. De vraag om het dagelijksch bi vindt in het volmaakte gebed een pla Het lichaam heeft waarde. Dit geldt ev zeer de culturecle en ideëele goederen een volk en een samenleving. Daar bov uit gaat echter, waarvan de Spreui dichter spreekt. Vandaar staat „boven al" in den oorspronkelijken te vooraan en ontvangt den nadruk: ,,Bo' al wat te bewaren is, behoed uw hart'1 Onder strenge bewaking staan in oorlq tijd het telegraafkantoor, het uitzei station der Radio, de Lichfabrieken. Di loopen de schildwachten heen en weerj bajonet op het geweer, omdat het b hiervan van vitaal belang voor vriend vijand is. Tot zulk een waakzaam! worden wij in den tekst opgeroepen, y het het hart betreft. Uit deze centi zijn de uitgangen des levens. Daai accentueert de Wijsheid het uitzon* lijk gewicht, dat het hart heeft en maant tot zorgvuldige bewaring. Bevreemdt het echter niet, dat hier waarde van het mensphelijk hart zóó h aangeslagen wordt? Velen weigeren zingen van een „kostelijk hart". Is geen uit het hart van een mensch voi komt zooveel bijzonders? „Van bin uit het hart des menschen komen vi kwade gedachten, overspelen, ontn diefstal, booze dingen", zegt Jezus. Is hart kostelijk, een kleinood, dat te waren valt boven alles? De afbeelding van een V l-proje* toont een samenstel van instrumen waaruit technische genialiteit spre Het geheel betreft hier een prestatie menschelijk vernuft. Nochtans geldt j hier een wapen, dat immoreel ook in i logstijd te veroordeelen is. „De V 1 is bom, die aan alle gevoel van medelij voor het Duitsche volk een einde maal schreef een Engelsch blad. Een koste! vinding, desondanks' fataal. Zóó is met 7t hart van een mensch gesteld. I; telijk en toch boos, onovertrefbaar van samenstelling en nochtans arglii0 duivelseh. Hoe zullen wij in staat ziji wacht te betrekken bij zulk een kost centrale, waaruit zooveel kwaad 1 voortkomen? „Wasch ons diep onrein gemoed, het rein in Jezus7 bloed!" Leg het van Uw levensschip in de doorboorde j den van Jezus Christus. Dit veronder een blijven bij het Woord, de woorden., Wijsheid goed te behouden in het ini i des harten. Dit roept op tot een volha in het gebed door de leiding des Heilfl Geestes. w Kweekt de opvolging van dit vern 1 geen slappelingen? Men legt toch het t in de handen van een ander. Kweel'nc bijbelsche paedagogie geen futlooze schen? Dit zou zóó zijn, wanneer hetai loof een zaak van verstand was. Ver:;( diger geloof zonder meer is echter geloof. Waarachtig geloof is' zaak ,c harten. Vandaar dringt geloof tot beli r< En belijden beteekent ja-zeggen tot i Christus, antwoord geven op Godsj boden. Misleiden heeft de oorlog ons^u geleerd, bedrog en liegen. „Doe de s keerdheid des monds van u weg, d(g\ verdraaidheid der lippen verre van zegt de Geest, die in de Waarheid Dat verdraagt niet, dat men hetgecijq rein is, rein, hetgeen zwart is, wit b! Dat duldt niet, dat de Kerk de aani ken Gods op het leven begrensd laat®* eigen kring der geloovigen. .Het volksleven weet zij betrokken ondeM souvereine aanspraken van Jezus Chr®0: School en universiteit, samenleving gezin hebben Zijn deugden uit te drM Ieder gedwongen isolement blijft vej11'. rusten, mag nimmer met tevredep9, vervullen. Dit laatste kan niet misleiden. Want de gemeente weetij, de aanspraken van haar Hoofd en 1 totalitair zijn. Hem behoort alle ze^g schap en maeht in hemel en op aar^ Daartoe dient dat onze oogen ree^ zien op den eenigen Leidsman einder des geloofs. Niet rechts en l

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2