Jltettan? ^ihsrljf (ïmiranf GfilUtetij,^-ÏLation,aaC Qaq-ktad Lf-oo-l £eiden en Ombfoetfcen In Rotterdam wordt weer gewerkt. DE ZWARTE MARKT AAN DE BEURT Razzia op de Leidsche veemarkt. rie: 1 April 1920 - 15 October 1941 VRIJDAG 6 JULI 1945 2e serie: 1e Jaargang vanaf 7 Mei 1945 - No. 50 aementsprijzen week per per per maand kwartaal redacteur: H. DIEMER Bureaux Redactie en Administratie HOOIGRACHT 35, Telefoon 22778 Postrekening 5 8936 Redactie B. VAN DER ROS ptanbbaótirtj ié gljeljirijcn inijn Ijert in tcgljcn^poet' tovorderingen en Rijvergunningen Militaire Commissaris voor de provin- Zuid-Holland brengt bet volgende on. de aandacht van het publiek. Motorvoertuigen mogen slechts gevor derd worden door de districts-militaire commissarissen en het publiek behoeft aan vorderingen van andere zijde geen gehoor te geven. Nogmaals wordt bijzondere aandacht gevestigd op de verordeningen no. 69 en 70 van den chef Staf Militair Ge zag, handelende resp. over registratie motorrijtuigen en rijvergunningen. verordening registratie motorrijtuigen ojaalt, dat eigenaars van motorrijtuigen deze binnen den tijd van 'en dagen na het bekend worden van verordening ter registratie moeten •even. Personen, die zich aan de plicht [registratie onttrekken, dan wel opzet- jk verkeerde aangifte doen, worden •aft met een gevangenisstraf van ten ;ste zes jaar of een geldboete van ten jste ƒ10.000,Ten einde een ieder nog een laatste kans te geven deze straf tgaan, wordt bepaald, dat deze regis. [ietetmijn verlengd is t.m. 10 Juli 1945. kstratieformulieren, welke na dezen m worden ingediend, worden aan den itairen Commissaris' gezonden, die dan ïhts in zeer bijzondere gevallen niet tot -dering overgaat. D verordening rijvergunningen bepaalt, aanvragen inzake rijvergunningen duitend bij den Inspecteur" van de Rijks llkeersinspectie moeten worden ingediend ïl het verleenen van een rijvergunning -inen voorwaarden worden verbonden en .-verleende rijvergunning kan te allen e worden ingetrokken. Op de beschik- -gen van den Rijksinspecteur is geen oép mogelijk. Het rijden met motor- enigen zonder rijver-gunning wordt ge- 'ft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar 1 geldboete van ten hoogste 2.000,—. eL Toewijzing van motorrijtuigen aan bur ners en burgerlijke instanties geschiedt uitsluitend door bemiddeling van de [Rijksinspectie. Bijzondere nadruk wordt nog gelegd CE op het feit, dat personen, die niet aan ST( de registratieplicht voldoen, hun mo- jC torrijtuig nooit meer op den weg zul- len kunnen brengen, zoodat het ach- k terhouden van itorrijtuigen behalve een onsociale daad ook een slechte jfcommercieele praktijk beteekent. Militaire Commissaris van de provincie ""ilHolland, mede uitoefenende de be er jdheden, toegekend aan het Militair dag in het vorengenoemde deel van het ij zonderen staat van beleg verkeeren- glgrondgebied van het Rijk in Europa, t op de desbetreffende bepalingen van ""besluit Registratie Vreemd Papiergeld B. E. 91) en van het besluit Inlevering ndelijk vreemd papiergeld (K.B. E. 92) jluit te bepalen als volgt.: ingevolge bovengemelde Koninklijke uiten verplichte aanbieding ter regis- 1 tie van vreemd papiergeld en inleve- —J van vijandelijk vreemd papiergeld Ten door houders, wonende of verblijf in Zuid-Holland onder vertoon een behoorlijk legitimatiebewijs te gé- ieden binnen het tijdvak van 9 Juli en met 20 Juli 1945 bij een der bank- lliellingen in de provincie, nefavenhage, 6 Juli 1945. De Militaire Commissaris van de provincie Zuid-Holland, De Luitenant-kolonel Jhr. H. G. A. Quarles van TJfford. illioen Duitsche arbeiders naar de Sowjet Unie? te Londen verluidt zal ook de itie van het gebruik van Duitsche raehten bij den wederopbouw van :erwoesto landen een onderwerp van ek vormen in de komende samen- "t van de „Big Three". Men meent weten, dat de Sowjet Unie het i heeft vier millioen Duitsche ixuytg op te eischen. w Herstel economische betrekkingen NederlandNed. Oost-Indië. De directeur van Economische Zaken, de heer J. E. van Hoogstraten, zal binnen kort per vliegtuig via Londen naar Neder land vertrekken. Het doel van deze reis is den minister van Overzeesche Gebieden te raadplegen over het herstel der econo mische betrekkingen tusscken Nederl.- Indië en Nederland en de recruteering van personeel voor Indië te bespreken. De heer Van Hoogstraten zal medio Juli in Londen arriveeren en daarna ongeveer vier weken in Nederalnd vertoeven. De eerste locomotieven uit Zweden. Volgens Dagens Nyheter zullen de beide eerste locomotieven van de vijftig, die onlangs te Stockholm voor Nederland be steld zijn, deze week Gothenburg ver laten. Van Japan geen onvoorwaardelijke cap.tulalie te verwachten Luitenant-generaal J. Slim, bevelhebber van het veertiende Britsche leger heeft er heden op gewezen, dat een onvoorwaar delijke overgave door Japan zeer onwaar schijnlijk was en dat de geallieerden zou den moeten vechten voor iedere duim breedte aan grond naar het hart van Tokio. „Al mijn ervaring", aldus de luite nant-generaal, heeft bewezen, dat de. Japanners tot het allerlaatste strijden. Ik ben van meening, dat het zeer onver standig is om zich op iets anders voor te bereiden dan op een strijd om leven of dood en al onze maatregelen voor den oorlog met Japan moeten op deze basis worden genomen." De luitenant-generaal weigerde eenige meening kenbaar te ma ken wat den tijd betreft, noodig om de Japanners te verslaan. Ultimatum van de Eenheidsvakbeweging. Naar men ons mededeelt, is' de staking in de Rotterdamsche haven geëindigd. De eenheidsvakbeweging heeft echter bij deze beëindigd als voorwaarde gesteld, dat de eischen der arbeiders vóór 26 Juli dienen te worden ingewilligd. Zoo niet, Man zou men zich gedrongen zien, op nieuw een staking en wel van landelijken aard te proclameeren. De burgemeester had gistermorgen affi- ces laten aanplakken, waarin hij een drin gend beroep deed op de burgerij van Rot terdam om zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor de werkzaamheden, die ten gevolge van de staking zijn stilgelegd. De samenwerkende vakorganisaties had den eveneens strooibiljetten verspreid, waarin zij kennis geven, dat het gezag De strijd in het Verre Oosten. Reuters bijzondere correspondent te.Kan- dy op Ceylon meldt, dat de Japanneezen in Birma ten Noordoosten van Pegoe de rivier de Sittang in westelijke richting zijn overgestoken, blijkbaar met de bedoe ling hun troepen te hulp te komen, die in het gebied Pegoe-Yomas zijn afgesne den en daar aanzienlijke verliezen lijden bij hun pogingen Oostwaarts te ontsnap pen. De laatste 5 dagen zijn meer dan 100 riviervaartuigen op de Bittang vol met terugtrekkende Japanners door Spitfires en Thunderbolts tot zinkeu gebracht. Ten Westen van de Sittang hebben de Japs het dorp Einzoe bereikt. De sterkte van deze Japansehe troepenmacht is niet be kend, maar wordt niet groot geacht. De Melkbonnen. De directeur-geneaal van de voedselvoor ziening maakt bekend, dat men na 14 Juli a.s. geen melk meer zal mogen betrekken op bonnen, welke voor dien datum bij den melkleverancier zijn ingeleverd. Wanneer men na 14 Juli dus nog een tegoed heeft op reeds ingeleverde bonnen, mag dit niet meer worden afgeleverd. Zij, die beschik ken over rantsoenbonnen voor melk „20-1", dienen uiterlijk op Maandag 9 Juli zooveel van deze rantsoenbonnen bij den melkleve rancier in te leveren, als overeenkomt met de hoeveelheid melk, welke zij tot en met 14 Juli wenschen te betrekken, aangezien daarna op deze bonnen geen aflevering meer plaats heeft. Zij, die in het bezit zijn of worden gesteld van rantsoenbonnen melk „20-1", welke bestemd zijn voor ver bruik na 14 Juli moeten deze bonnen zorg vuldig bewaren. Op welke wijze de bezit ters van deze bonnen na 14 Juli de hun toekomende melk zullen ontvangen wordt nader bekend gemaakt. Vervallen bonnen. De Yerzorgingsraad voor Leiden brengt ter kennis dat de bonnen K 2, K 12, K 14, M 14 en K 20 van de „Extra kaart voor bijzondere verstrekkingen" vervallen zijn. De-ze bonnen kunnen derhalve vernietigd worden» w het noodig heeft geoordeeld vrijwilligers' op te roepen, hetgeen voor de bonden aanleiding is een laatste dringend beroep tot de stakers te richten om weder aan den slag te gaan. Rijksuniversiteit te Leiden. Geslaagd: Doet. examen Rechtsgeleerde heid: J. M. Polak te Oegstgeest. Cand. examen Rechtsgeleerdheid: E. de Voogt te Den Haag, C. v. d. MarV te Kat wijk, M. v. d. Stoel te Leiden, R. M. Cal- las te Zevenhuizen. Cand. examen Semietisehe Taal en-Letter kunde: J. Brugman te Den Haag. Op 10 Juli a.s. herenkt Dr. C. S. Lechner te Oegstgeest het feit, dat hij vijftig jaar geleden aan deze Universiteit promoveer de tot doctor in de Geneeskunde. Nieuwe bonnen. Geldig voor de periode 8 t/m. 14 Juli 1945. (Voor de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 101, 102, 117 400 gr. brood 118 900 gr. biscuits R 21 250 gr. rijst of kindermeel 103 125 gr. versch vleesch of 4 oz. (112 gr.) vleesch in blik of 4 oz. (112 gr.) visch in blik 104, 119 4 oz. (112 gr.) vleesch in blik of 4 oz. (112 gr.) visch in blik 105 100 gr. vet 106 125 gr. boter 107, R 22 125 gr. suiker 108 1 tablet chocolade of 55 gr. gebroken chocolade 109 2 liter melk R 23 4 liter melk 110 2 kg. nieuwe aardappelen Geldige bonnen tot en met 14 Juli: B 08 (inlegvel) 8 liter melk C 08 (inlegvel) 8 liter melk De levering van rijst of kindermeel is? afhankelijk van den voorraad bij de win keliers. Op de. bonnen 103 zal zoo mogelijk versch vleesch worden afgeleverd. Is dit nie mogelijk, dan wordt vleesch of visch in blik verstrekt. Bij deelneming aan de warme maaltijden uit de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 104 voor 4 oz. vleesch of visch in blik worden ingeleverd. Zelfverzorgers moeten op door dé distri butiediensten aan te geven dagen aldaar inleveren: de bonnen 101, 102, 117 en 118 voor graan; 103, 104 en 119 voor vleesch; 109 en R 23 voor melk; 110 voor aardappe len. Ook landverraders gepakt. 10 uur. Rrrrtelefoon. Ja, met Redactie „Nieuwe Leidsche". Mijnheer, met de B.S. Vanmorgen wordt op de Beestenmarkt een razzia gehouden onder de zwarte handelaars." „Wij komen." En toen wij kwamen was het „bedrijf" reeds in vollen gang. De Beestenmarkt en omgeving zat potdicht; de toegangen waren alle bezet met B.S.'ers en voor de café's werd gepost. Niemand kon in of uit. Het was zeer druk op de Beestenmarkt, doch daar had men wel mede gerekend. Ongeveer 200 man van de B.S. onder leiding van Comm. Zandbergen waren in touw, terwijl de politie eveneens' haar aandeel leverde. Er was nauwe samenwer king tusschen beide en de Comm. van Po litie, de heer R. J. Meyer had zijn volle medewerking aan deze actie gegeven. Voor alle café's waren patrouilles aan gewezen, die de bezoekers fouilleerden en en de papieren nakeken. Natuurlijk werd in de café's ook alles nagezocht. Geen kast bleef ongeopend en soms ontdekte men verboden waar, welke in beslag werd genomen. Wanneer dan naar den eigenaar gevraagd werd, hield men zich voor den domme. Zoo waren wij er ge tuige van dat een kistje sigaren, een koffer met pruimen en een groot blik benzine de B.S.'ers' in handen vielen, maar van de eigenaars geen spoor. Een van de meest begeerenswaardige ar tikelen van dezen tijd, de sigaretten, ontbraken niet. Eenige duizenden wer den opgespoord, o.m. 17 dubbele pakken „Player" en vloeitjes waren er ook' in overvloed. Reeds enkele dagen tevoren was de B.S. in actie geweest om de „zwarte heeren" op de hielen te zitten en met succes. Deze speurtochten in huizen en café's hebben o.m. opgeleverd zeep, knotten wol, karpetten, tafelzilver, flesschen eau de cologne (een klein fleschje werd bijv. verkocht voor 15^20 pond Belgische shag, enz., enz. Maar hier bleef het niet bij. Men greep ook nog 6 Ned. S.S.-mannen in den kraag, waarvan er één rondliep in Cana- deesch uniform, gewapend en al. Hoe be staat het! Vanmorgen op de Beestenmarkt- werd ook nog een N.S.K.K.-man gearresteerd, die dus straks ook op het matje zal moeten verschijnen. De Leidsche burgerij zal het nieuws van dit ingrijpen op de zwarte markt van harte toejuichen. Dat de leiding van de B.S. in casu de heeren Zandbergen en Jager en ook de Commissaris van Politie hier doorgezet hebben, verheugt velen met ons'. De zwarte handel moet den kop inge drukt, want de zedelijke belangen van ons volk stana hier op het spel en deze hebben in de afgeloopen jaren reeds ge noeg schade geleden. OEGSTGEEST. Zuivering Gemeentepersoneel. De Militaire Commissaris voor Leiden e.o. heeft ingesteld een advies-commissie voor de zuivering van het volledig personeel in dienst der gemeente Oegstgeest. Voor deze advies-commissie zijn de vol gende personen aangewezen: C. H. D. Witte, Anna van Burenlaan 11; Prof. Dr. H. P. Blok, Willem de Zwijgerlaan 18; H. F. B. M. Kortman, Zoutkeetlaan 1. Een ieder wordt uitgenoodigd in het be lang van den wederopbouw van het vader land gerechtvaardigde klachten of ter zake dienende gegevens over het gemeen tepersoneel naar voren te brengen. De klachten moeten behoorlijk gemotiveerd zijn en concrete gegevens bevatten; zg kunnen bij ieder der commissieleden, bij voorkeur schriftelijk, worden ingediend vóór of op 17 Juli 1945.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1