t Dr. C. Beekenkamp over de Ned. Volksbeweging Ned. Hetv. Kerk Vereeniging voor Ctirisfelijk Onderwijs Nederlandsch Volks Herstel FRUÏTBON 71 AUTO'S Christcndo a en Hunirni me In de eerste openbarevergadering van de Nederlandsche Volks Beweging, gisteravond in de Stadsgehoorzaal ge houden, heeft Dr. C. Beekenkamp, die "behoort tot de eerste onderteekenaars van den oproep van de N.V.B. tot het Nederl. volk, een verklaring afgelegd inzake zijn toetreden tot de N.V.B. Spr. ving aan met op te merken, dat hij zich thans wensehte te presenteeren als een collaborateur in den goeden zin des woords, nl. als een voorstander van samen werking met gelijkgezinden, hetgeen voor spr. ook de groote winst van den oorlogs tijd is geweest, een winst waardoor men zich geestelijk rijker gevoelt. Aan het feit, dat de sprekers van dezen avond „gezeten" hebben, mag geen enkele pretentie worden ontleend, doeh wel, aldus spr., ontleen ik daaraan mijn zendingsop dracht in het heden en mijn bereidheid tot verantwoording. Bij den omgang in het kamp met anders denkenden werden de dingen tot de aller diepste vragen doorgenomen, waarbij bleek dat men elkaar vroeger eigenlijk altijd ver keerd beoordeeld had, dat men per saldo hetzelfde wilde en hetzelfde doel najoeg. 'De onderscheiding rechtslinks heeft nu veel van haar waarde verloren en de tegenstelling loopt anders dan vroeger. 11 Gaat er veel meer om, of men vooruit strevend dan wel conservatief is. Het is zoo jammer, dat door de houding van vele kerkelijke menschen volkomen ten onrechte bij de menschen van links den indruk ge wekt is, dat alles wat tot .de kerk behoorde in feite ook reactionair en conservatief was. En omgekeerd ontdekten wij van Techts dat die zg-. humanisten ook gebonden zijn aan normen in hun le^en dat zij gehoor zaam zijn aan onveranderlijke wetten en normen van gerechtigheid, waarheid, barm hartigheid en naastenliefde. Alle goede Nederlanders hebben.feitelijk deze ontdek king gedaan tijdens de bezetting. Bij de harmonieuse samenwerking in het verleden ging het om nationale plicht, maar Neder land moet in eendracht den nationalen vij and blijven bekampen. Vechten tegen de onverschilligheid. De N.V.B. wil dat ieder een a'ctief medewerkt aan den opbouw van het Vaderland. Wij moeten strijden tegen eiken vorm van dictatuur, omdat zij de waarde van den enkeling aantast en een beleediging is voor de persoonlijkheid. Tegen het individualisme, moet worden ge streden, omdat het geen oog heeft voor de belangen van de gemeenschap. Wij heb ben allen met elkaar te maken, want wij zijn een volk in nood. Alleen arbeid en vlijt zullen ons onder Gods zegen er weer bovenop helpen, maar dan ook in sociale lotsverbondenheid. De N.V.B. is geen eenheidsbeweging. Zij erkent de veelkleurigheid van het Ned. volk. Het beteekent verarming, wanneer men de vele confessies en geloofsovertui gingen in ons volk negeert. Men behoeft geen enkel werkelijk beginsel prijs te geven indien men tot de N.V.B. toetreedt, want de N.V.B. acht zich gebonden aan alle normen, die naar het Evangelie in Gods wet gegrond zijn. De vraag naar de gelijk schakeling van Christendom en humanisme is daarbij van ondergeschikt belang. Het Christendom is primair. Wie, zooals ik en velen met mij, aldus Dr. Beekenkamp, Christus als Heer erkennen over alle leven, kunnen het niet anders dan zoo stellen. Wij moeten ons verheugen en dankbaar zijn, dat vele anderen met ons willen bou wen aan hetzelfde ideaal en zouden wij dan voor den wederopbouw van ons natio nale huis de pretentie mogen hebben, dat alleen de Christenen daaraan kunnen bou wen? De antithese, zoo vervolgde spr., is een feit, waarmede wij in de kerk te maken hebben, maar in de volksgemeenschap heb ben wij niet met een kerk te maken. Het beginsel mag zeker een woord meespreken bij de beantwoording van staatkundige vragen, doch spr. houdt vol, dat niet het antwoord op de vraag, tot welke kerk men behoort, of welke confessie men belijdt, beslist over het lidmaatschap van een poli tieke partij. De antithese is geen bevruch tend beginsel meer tot politieke machts vorming, zooals het dit was ten tijde van Dr. A. Kuyper, Wij kunnen moeilijk vol houden, dat na 1920 de antithese-politiek veel zegenrijke vrucht voor het Ned. volk afgeworpen heeft. Spr. besloot met een oproep tot samen werking, omdat het anders' moet. Wij heb ben elkaar noodig. De vrijheid heeft vele offers gekost. Wij moeten toonen onzen tijd en onze taak te verstaan. In de druk bezochte samenkomst, die onder leiding stond van den heer Wiersnui, voer den voorts het woord de heéren J. Engels en Mr. F. J. H. Bachg. De eerste spreker, die naar hij zeide, als socialist getuigenis wilde afleggen, gaf een overzicht van de afgeloopen 30 jaren, waarin de klassenstrijd veelal de politieke situatie beheerschte. Het gaat thans echter niet meer om de klasse, maar om de menschheid. Mr. Bachg, lid van de R.K.S.P., besprak de houding der R.K. tegenover de N.V.B. en zeide, dat elke Nederlander uit zijn eigen levensbeschouwing zich met energie moet laden tot opbouw van ons vaderland, doch dat wij bevrijd moeten worden van de confessioneele verdeeldheid. De tijd van discussie is' achter den rug en thans komt het aan op den daad. Verordening van den Militairen Commis saris voor Leiden e.o. dd. 23 Juni 1945 no. 2 (verordening colportage verbod ge drukte stukken). De Militaire Commissaris van Leiden e.o., mede uitoefenende de bevoegdheden, toe gekend aan het militair gezag, in het vorengenoemde gedeelte van het in bij zonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat het colporteeren met gedrukte stukken wordt verboden; Gelet op de desbetreffende bepalingen van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg; Stelt vast de volgende VERORDENING. Artikel 1. 1. Het is verboden op of aan een open baren weg of aan de huizen te ven ten met gedrukte stukken. 2. Het in het eerste lid gestelde verbod is niet van toepassing op personen, aan wie door of vanwege het Militair Het ideale Kalk/Vit. D-prep Gezag schriftelijk onthef| lccnd; aan deze ontheiSi voorwaarden worden ver( Artikel 2. Overtreding, niet-nakoming, of belemmering van de uitvoct bepaalde in artikel 1 wordt ding aangemerkt en wordt ini kei 26, eerste lid, van het Be>' bijzonderen staat van beleg hechtenis van ten hoogste geldboete van ten hoogste t( gulden. Artikel 3. 1. Deze verordening geldt heele gebied van den Mi]L missaris te Leiden e.o., de gemeenten: Benthui^ woude, Hillegom, Katwj Leiderdorp, Leidschenq Moerkapelle, Noord wijk, hout, Oegstgeest, Rijnsbi heim, Valkenburg, Voor£ schoten, Warmond, Zoe[p Zoeterwoude. 2. Zij zal worden bekend gte aanplakking aan de pui jn meentehuizen der in hel^j van dit arikel genoemde^ alsmede door publicatie bladen de Burcht, de KrL Nieuwe Leidsche Couran^ en treedt in werking ontjn haar afkondiging. ni 3. Zij kan worden aangehaald ordening Colportageverbojo stukken". f(] Gegeven te Leiden, 23jn( De Militaire jai voor Le%i De Reserve-Majoor dei Mr. F. P. E. Blq 1 Algemeene kennisgeving, Met dank aan God en groote blijdschap geven wij kennis van de voorspoedige geboor te van onze Dochter ELISABETH. J. de Mooy, A. de Mooy Kralt. Rijnsburg, 30 Juni 1945. Oegstgeesterweg 40. Tijd. adres: Diaconessenhuis DANKBETUIGING. Mede namens onze Kinde ren danken wij allen, die bij de herdenking van ons 45-jarig huwelijksjubileum van hun belangstelling en medeleven blijk gaven. A. de Koning, A. de Ko ning't Hart. Zoeterwoude, 2 Juli 1945. Voor Uw deelneming, ons betoond tijdens de ziekte en het overlijden van onzen lieven Man en Vader ARIE HENDRIK DOMPELING betuigen wij onzen oprech ten dank. In het bijzonder aan Dr. Kortman Sr., Dr. Kortman Jr., Ds. Kranen burg, Zuster Wessel, de Chr. Zangvereen., Buren en Kennissen. Wed. E. Dompeling-Blom en Kinderen. Zoeterwoude, 2 Juli 1945. DANKBETUIGING. Langs dezen weg zeggen wij alle gewezen „melk- klanten gedurende den oor log" van Koudekerk en Hazerswoude/Rijndijk, har telijk dank voor de mooie bloemenhulde. Familie JONGERBLOED. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan fam., buren, vrienden en kennis sen voor de belangstelling bij mijn thuiskomst uit Duitschland ondervonden. J. Cramer, Maredijk 93, Leiden. Werkster gevraagd voor de Donderdag en Vrijdagmor gen. Sterrewacht 3. Hiermede betuigt onderge teekende zijn welgemeende dank aan alle vrienden en buren voor de hartelijke ontvangst aan zijn zoon be wezen bij zijn terugkeer uit Duitschland. N. v. Harskamp, Hooge- waard, Koudekerk a/d. Rijn. Bij ons vertrek uit Hazers- woude naar St. Annaland roepen we alle vrienden en bekenden een vaarwel en tot weerziens toe. Familie Gunst. Nieuw adres: St. Annaland (Zeeland) A 27. Te huur gevr. Woning of gedeelte daarvan m. keuken of kookgelegenheid, voor gezin van 2 volw. pers. ong. 25,- p. m. Br. onder no. 1562 bur. van dit blad. Gevraagd: Gem. zit-slaapk. op goeden stand voor stud. Brieven onder No. 1840 Bur. van dit Blad. PERSONEEL HULP. Verpleegster of juf frouw gevr. voor 14 dagen, voor dag en nacht tegen het einde van Juli. Spoed. Schoolstr. 15, Voorschoten. Huishoudster gevraagd P.G. Middelb. leeftijd. Bij heer alleen. Liefst van buiten. Brieven onder No. 1790 Bur. van dit Blad. Bij een Rijksbureau (geen crisisorganisatie) hier ter stede kan geplaatst worden een Jongste Bediende (man nel. ten hoogste 17 j. oud). Br. met voll. gegevens om- tr. leeftijd, opleiding en be haalde diploma's onder No. 1860 aan de Administratie. Mevr. Bouwman-Parmentier Verdamstraat .22, vraagt een NET MEISJE. Zich te melden van 78 uur. Dagmeisje gevraagd, van 9 tot 4 uur. Mevr. P. J. Blonk Ivempenaerstraat 60 Oegst geest. Bijzondere Kerkdienst in de Hooglandsche Kerk op Donderdag 5 Juli. Spreker: Ds. W. E. den Hertog (Noordwijkerhout). Onderwerp: Mijn ervaringen in het concentratiekamp Dachau. Aanvang half acht. Toegang vrij. Inschrijving van nieuwe leerlingen De nieuwe cursus vangt aan op 1 September a.s. Kinderen, die op 1 Oct. a.s. den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt, kunnen dan worden toe gelaten. Ook in hoogere leerjaren is nog be perkte plaatsruimte. Aan elk der scholen is een Fransche cursus verbonden. School Noordeinde 40 Opleiding voor Gymn. en H.B.S. in een 6-jarigen cursus. Op deze school wordt een extra school geld geheven van 25,- per cursusjaar per gezin. School Pasteurstraat Opleidingsschool voor U.L.O. en ander voort gezet onderwijs. School Munnikenstraat Opleidingsschool voor U.L.O. en ander voort gezet onderwijs. AANMELDEN VOOR EN NA DE SCHOOLTIJDEN bij: H.H. Hoofden. Namens het Bestuur: "Ds. D. J.VOSSERS, secr. Het Comité van Vacantiebezigheden voor de jeugd van het N.V.H. belegt op Donderdag 5 Juli 's nam. 7.30 uur in de Kleine Stadszaal een vergadering, waarop zij bekendheid wil geven aan haar werkzaamheden. Hiertoe noodigt zij uit een afgevaardigde uit den ouderkring van iedere Leidsche Lagere School, een vertegenwoordiger van elke Jeugdorganisatie, Buurt- vereenigingen, Speeltuinvereen., Woningboüwvereen., enz. Het betreft hier een algemeenbelang, daarom verwach ten wij dat alle vereenigingen en instellingen, die on der de jeugd werken, hier vertegenwoordigd zullen zijn. Zie ter toelichting de raambiljetten. Het Comité. KLEERMAKERS gevraagd voor keer- en reparatiewerk, Tevj&ë gevraagd. Spoed. (et Firma JAC. DE NEEF, Kleermakerij, el Rapenburg 110, LEIDEN. )is rei Wij vragen U: Brea» bon in de Specif.'1 van Leiden kt „HET FRUITPAlfh Beleefd aanbevelend: J. W. DIHVj' Haarlemmerstr. 75, Telefoon 2ff' HET RIJKSBUREAU V.V.O. (Voedselvoorziening in Oorlogstijd) vraagt TE HUUR personenwagens, met en zonder Chauffeurs. Aanmelden alléén Donderdag 5 Juli van 10 tot 5 uur bij Hotel Rynland, Steenstraat 37, Leiden, alwaar ver dere inlichtingen verkrijgbaar zyn. Welke Nederlanders, uit Duitschland ufjr( iets van JAN PLANJE u oud 23 jaar, uit Katwijk aan Zee? Het laiit kwam 23 Juli 1944 uit Augsburg 15 Holl£ 136. Kosten worden vergoed. Ie H. J. PLANJE Noordeinde 6 Katjvc Te koop aangjp— met f oudraal 1 racket met! j Meisje gevraagd voor halve dagen, met kost, boven 16 jaar. Kanbier, Hooge Mors- weg 64, Leiden. Boekhandel vraagt manne lijke bediende, vereischten: MULO- of HBS-diploma, kennis van typen, eenigs- zins administratief onder legd, leeft. ben. 20 j. P.G, geen forens. Br. met voll. inlichtingen, met opgave van verlangd salaris onder no. 1703 bur. van dit blad. AANGEBODEN Ter ruiling aangeboden een studie piano voor pick up met platen. Adres te beko men Boekhandel Ruys, Noordwijk aan Zee, Ruiter- straat 64. Te ruil aangeboden een zoo goed als nieuwe kinder wagen, oude kwal. tegen een heerencostuum, flinke maat Br. onder no. 1594 bur. van dit blad. draal, 1 pai schoenen, 1 f1* pen, 1 kampee®^ Alles prima. 1 1597 bur. vat,, kill In ruil aai)|~ paar zoo goe|jCI, lage heerensc|en 41 voor een messchoenen f p met -doorloópcP p 38. Te bevr. nr mej. W. C. Tic kerkkoorstraaj vl To ruil goed onderhof vii wagen vooÖ kinderstoel vo tlu of eventueel hist banden), v. B ze woerd 142. Ba Te koop een pomp waters^' meter, breed i4 Oostdwarsstr»

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 2