Jlieuuie (imtrattf Q.ffdiiet{j,?c,-YlalLon,aat &ag,Mad et conflict in de Rotterdainsehe haven. HHH üto van den Minister-president. j: 1 April 1920 - 15 October 1941 WOENSDAG 4 JULI 1945 2e serie: Ie Jaargang vanaf 7 Mei 1945 - No. 43 e, entsprijzen week maand kwartaal icteur: DIEMER u-o-oJl £eideti en 0,mdt'ie&en Bureaux Redactie en Administratie HOOIGRACHT 35. Telefoon' 22778 Postrekening 5 8 936 Redactie B. VAN DER ROS Krachtige houding der Regeering. T et 'ghavond lieeft de minister-president c. Prof. Ir. W. Schermerhorn, via deldio, het woord gerieht tot het laudsche volk naar aanleiding van peurtenissen in Rotterdam. u fckhermerhorn zeide, dat de regec- Wet noodzakelijk acht, zich in duide- h klare taal tot het volk te richten. Tijke plaatsen in ons land is het in weiderswcreld onrustig. Er wordt ge- ijfl en er dreigen stakingen. Aan den Jkaut worstelen de werkgevers met gewone groote moeilijkheden, aan "Wieren kant staat de arbeiderswe- niet terug wil naar de toestan- 1in voor den oorlog, en die blijkbaar rouwen mist in de organen, die d»3 "Hverliouding behooren te regelen. ehi.sterraad heeft zich zeer ernstig »ze zaken beziggehouden, want wij ïn, dat het hierbij om levensbelangen is volk gaat. Aan den eenen kant de 0 fe noodzakelijkheid om te komen echtvaardige sociale toestanden, anderen kant de wetenschap, dat enpiogelijk is, deze te verwerkelijken apfwcreld van strijd en chaos. In de d jpan Rotterdam woedt een ernstige en deze is het, aldus spr. die in .onder aanleiding geeft om een [te richten tot arbeiders en werk- beiden. czen te hebben op dc regeerïngs- ng van verleden week zeide de dat iedereen, die erbij betrok - mi het arbeidsleven tot. een rèchfs- maken, werkgever en arbeider ïntwoordelijk is voor het tot stand ej van deze orde. Dat beteekent o.a. meg hadden gehoopt, dat, na de be- hij het begin van het nieuwe (tteri'i de Rotterdamsche havens alle ionen (werkgevers en arbeiders) "Tiaar rondom de tafel waren gaan ,om uit te maken, welke mogelijk er aanwezig zijn om tot mensch- 1 "Wgc toestanden te geraken. en weer hebben wij van werkgevers- Pel^et weinig verheffende schouwspel van „weigeren en daarna toch van „eerst afwijzen of half- klen en tenslotte toch aanvaar- t is geen kracht. Dat is zwak te is niet hetgeen deze regeering igej. Sollen gerechtvaardigde en verant- soeiale! toestanden. In gemeen- j- /jïlijk overleg met alle betrokkenen Zulks onder toezicht van de ig. Heeft dat overleg eenmaal Itaat gehad, dat door de regeering ard, dan pas heeft de overheid moreele recht om krachtige maat- te nemen, tegenover hen, die deze c.hten te verbreken. ;czegd, wij hebben niet de over- dat deze weg gevolgd is. Door ook niet door de arbeiders, die hui cn een telegrammetje. binnenlandsche telegraaf ver min het Westen des lands zijn met 'ig van heden weer een aanzien- grooter aantal plaatsen onder- bereikbaar. Inlichtingen hierover 'Alrekken de telegraafkantoren. I" iculiere telegrammen zyn toege- naar Nederlandsch Indië, de s, Staten van Amerika en bezit- n, met uitzondering van de door le a bezette gebieden. Naar Groot te knnië, de Britsche Dominions en ran fan gen, met uitzondering van eer'ad en de door Japan bezette ge- e mln> mogeil voorloopig alleen par- l- ®re telegrammen worden verzon- ->r 1 in antwoord op uit die landen ?eajjygen telegrammen met betaald om der wille van een zekere controle op diefstal van de zijde van de N.B.S. waarbij vermoedelijk te snel geschoten is het op een conflict hebben laten aankomen. Dat deze conrole noodzakelijk is, is helaas een feit. Er wordt gestolen. De bewijzen liggen voor het grijpen, en de zwarte handel zal hieraan wel niet onschuldig zijn. Doch toegegeven, dat misschien de wijze van optreden van de N.B.S. in dit geval ook anders had kunnen en misschien zelfs wel had moeten zijn. Maar is dat op zichzelf alleen een voldoende argu ment om zonder nader overleg een staking te proclameeren? Een eisc-h om loonsverhooging door de zich achter de staking stellend'e eenheids- vakbeweging werd inmiddels ingewilligd, doch gelijktijdig kwamen nog twaalf an dere eischen naar voren, en werd de sta king gehandhaafd, ondanks het feit, dat een der hoofdpunten, nl. het loon, dus in orde was. Wij begrijpen volkomen, dat de arbeiders vragen om schoenen, maar weten de Rot terdamsche havenarbeiders wel, dat elders duizenden van hun kameraden ook nau welijks schoenen en klompen hebben? Gaat het nu eigenlijk wel aan, dat die arbeiders, die werken op de meest kwets bare punten van ons productieproces (in rde mijnen en voor de voedselvoorziening) eischen stellen, welke zij door staking kracht bij zetteneenvoudig ómdat zij meenen, een en ander te kunnen af dwingen Omtrent de eiseh van de verplichte orga nisatie voor alle havenarbeiders, hetgeen door sommigen wordt bedoeld als een verplicht lidmaatschap van de eenheids vakbeweging, zeide Prof. Schermerhorn, dat de regeering dat niet kan aanvaarden. Het Nederlandsche volk heeft het recht om zich in vrijheid te organi- seeren zooals het zelf wenscht. Bekijkt men hetgeen er zoo links en rechts gebeurt, dan ziet men overal het zelfde beeld, namelijk eerst de staking en daarna het door de eenheidsbeweging ge- wenschte gesprek. De rcgcerïng eischt op zijn minst de omgekeerde volgorde. Alleen op die voorwaarde kunnen wij de eenheidsvakbeweging betrekken bij onze pogingen om van het arbeidsleven een eerlijke rechtsorde in Nederland 'te maken. Al de zulken, die den weg van de wilde staking gaan, waarbij niet te voren een redelijk overleg plaats vindt, zullen de regeering vierkant tegenover zich vinden. De regeering heeft zich, aldus de min.- pres. genoodzaakt gezien, zich ernstig met dit conflict te bemoeien. Gistermorgen heeft minister Drees een bespreking, ge voerd op het Stadhuis te Rotterdam, en de regeering heeft besloten over de radio een beroep te doen op de arbeiders, en er in alle ernst van dit oogenblïk maar Zij verdienen het! Alle Nederlandsche gevangenen, die na de bevrijding door de Geallieerden, ge repatrieerd zijn uit buitenlandsche concen tratiekampen of gevangenissen en daar opgesloten waren tengevolge van hun goe de vaderlandsche gezindheid, houding of gedragingen, komen in aanmerking voor een extra levensmiddelentoewijzing. Hier toe dienen zij zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot het afwikke lingsbureau concentratiekampen, faalstr. 60, Vught. De volgende gegevens moeten hierbij wor den vermeld: naam en voornamen, geboor tedatum cn geboorteplaats, tegenwoordig adres, datum en plaats van arrestatie, reden van arrestatie, in welke kampen of gevangenissen men heeft gezeten en da tum van terugkeer in Nederland. Indien men onder een anderen naam is gear resteerd of vroeger een andere woonplaats had, dient dit te worden vermeld. Onvol ledige aanvragen kunnen in geen geval worden behandeld. ook in liet vertrouwen op ons woord, op aan te dringen den arbeid te hervatten. Hier staan zeer groote belangen voor ons volk op het spel, waarbij gewezen werd op de bedreigde voedselvoorziening. Be grijpelijkerwijze zullen de stakingsgevol gen het sterkst in Rotterdam zijn te be merken. Er liggen zes schepen in de haven van Rotterdam te wachten en een belangrijk aantal, onderweg naar Nederland, zal bij dezen gang van zaken naar andere dan Nederland sche havens worden verwezen. Onze voedselvoorziening verkeert dus inderdaad in gevaar, en wanneer de „Waarheid" vanavond schrijft, dat er door de arbeiders belangeloos voor het Roode Kruis wordt gewerkt, dan dient de Rotterdamsche bevolking te weten, dat dit om heelemaal 10 van de 4000 Rotterdamsche havenarbei ders gaat. Dergelijke mededeelingen geven een volkomen scheef beeld van den toestand, zoo verklaarde Prof. Schermerhorn. Spr. deed tenslotte een beroep op de eer lijke Nederlandsche arbeiders, uit naam van de regeering, die bereid is rechtvaar dig te handelen en voor wie sociale gerech tigheid geen holle phrase is, en die de ver antwoordelijkheid voor hetgeen er ge beurt tenvolle aanvaardt naar beide kanten. De regeering doet een ernstig beroep op dc werkgevers om zich van de beteekenis van de plaats in een gewijzigde wereld rekenschap te geven, en de consequenties van de verantwoordelijkheid, voor ons nationale leven te trekken, op een wijze die anders maar die niet minder zwaar is dan zulks nu geldt voor den sta- kenden arbeider. Deze laatsten roep ik op, uit naam van het Nederlandsche volk, om hun arbeid te hervatten. De Regeering verwacht dat de haven van Rotterdam, de levensader van ons volk, weer gaat draaien. Dr. C. Beekenkamp weihouder van Leiden Maandagmiddag heeft de loco-burgemees ter, weth. M. G. Verwey, Dr. C. Beeken kamp gcinstalleerd als wethouder van dc Sleutelstad. Dr. Beekenkamp is belast met de Onderwijszaken en Personeels zaken. De nieuwbenoemde wethouder werd 2 Aug. 1902 te Benthuizen geboren als zoon van wijlen Ds. G. H. Beekenkamp, die vele jaren de Ned. Herv. Gemeente te Leiden als predikant heeft gediend. Hij bezocht het Geref. Gymnasium te Kampen en studeerde Rechten aan de R U. te Leidon, waar hij in 1928 den Mr.-titel behaalde. In hetzelfde jaar trad hij als journalist in dienst bij het Chr. Nat. Dagblad ,,De Rotterdammer". In het- najaar van 1929 volgde zijn benoeming tot adj. secr. van de Dr. Kuyperstichting te 's-Gravenhage, waarvan liij later adj. directeur werd. Op 29 Januari 1932 promoveerde hij aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de Rechtswetenschappen op het proefschrift: „Bedrijfsorganisatie naar Ani-Revolutio- nair beginsel". In 1931 werd Dr. Beekenkamp met voor keurstemmen gekozen tot lid van den gemeenteraad, waarin hij zitting had voor de A.R. partij, terwijl hij vanaf 1939 ook deel uitmaakt van de Prov. Staten. Op 10 Januari 1941 werd Dr. Beeken kamp opgepakt en naar St. Michiels gestel overgebracht, waar hij gevangen heeft gezeten tot 16 Sept. 1943. Daarna werd hij benoemd tot chef van de Juri dische afd. van het Rijksbureau voor Textiel. Tusschentijds was hij op illegaal terrein werkzaam, o.m. werkte hij mede aan „Vrij Nederland". Weth. Beekenkamp, die in Prot. Chr. kring een op den voor grond tredende persoonlijkheid is, was medewerker van A.R. Staatkunde en heeft een boek geschreven over „Orde ning". Hij trad in vele politieke en andere vergaderingen als spreker op en thans ver vult hij tal van spreekbeurten voor de N.V.B., van welke beweging hij een actief voorstander is. is gljeüïcbcn mijn Ijcct in trgljniSpart" Het is maar één dag! Op de bonnen, waarop morgen zou mogen worden verkocht, kan eerst Vrijdag door de winkeliers worden afgeleverd. De toestand van den Burgemeester. Naar wij hedenmorgen bij informatie vernamen, is de toestand van den burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuizen, zeer bevredigend te noe men. Alhoewel men door het verdere verloop van de ziekte nog moet af wachten. kan toch momenteel gezegd worden, dat alles naar wensch gaat. De hel van Balikpapan. Samen met den" heer Jan Brouwer, het hoofd van de Nica in Bflikpapan heeft de A.N.P.-Aneta-correspondent de ver nieling aanschouwd, die door zoowel de Nederlandsche als de Japansehe strijd krachten is teweeggebracht. De bevolking is ontzet over het geweld van den strijd, die hier gewoed heeft gedurende de afge- loopen tien dagen. Balikpapan's stranden lijken op Dante's hel. Onze artillerie vuurt met snerpend geluid van de heuvels en langs de kust hangt een rookgordijn bqven honderden brandende olievaten. Deze hel moet de Nica zoo spoedig mogelijk zuiveren on opknappen om daaruit weer iets goeds op te bouwen. De havenstellingen zijn blijkbaar volkomen vernield, terwijl de stad zelf zwaar beschadigd is. Voor het herstel van Balikpapan zullen speciale door petroleum gedreven smal- spoorloeomotieveu van een vooruitgescho ven basis op een Nederlandsch-Indisch eiland hierheen gebracht worden. Op dit moment hebben de Japanners nog alijd de groote oliebronnen te Pladjoc en Soengei Gerong bij Palembang in Zuid- Sumatra in handen, alsmede tal van kleine olievelden op Java. Maar volgens een Ne- derlandseh-Indisch oliedeskundige zijn deze practisch gesproken van vrijwel geen nut voor de Japanners, aangezien de vij and de olie niet meer met tankschepen naar Japan kan vervoeren. Nederland draait de knop om. Het Ministerie van Handel en Nijverheid maakt bekend, dat is besloten, dat voor zoover zulks nog niet heeft plaats gevon den, met ingang van 15 Juli a.s. een begin zal worden gemaakt met de elec- triciteitslcvering aan de particuliere ver bruikers in het geheele land. De stroomlevering is slechts mogelijk als het publiek zich zeer groote beperkingen oplegt en zich houdt aan de hieronder nader te noemen rantsoenen. Zooaïs tot nu toe gebruikelijk, zullen de rantsoenen worden vastgesteld voor perio den van omstreeks 60 dagen. Voor alle particuliere verbruikers, die thans reeds aangesloten zijn en bij wie de eerstvol gende meteropneming plaats heeft na 15 Juli a.s., doch vóór 16 Augustus a.s., dan wel in het tijdvak, gelegen tussehen 15 September en 1 October a.s., gelden de volgende rantsoenen voor de perioden: DecemberJanuari 26 kwh., Februari— Maart 19 kwh., AprilMei 12 kwli., Juni Juli 8 kwh., AugustusSeptember 12 kwh., OctoberNovember 23 kwh. Bovengenoemde rantsoenen gelden uitslui tend voor verlichting en huishoudelijk verbruik. Voor diegenen, die uitsluitend of in hoofdzaak eleetrisch koken, gelden de volgende rantsoenen: Voor gezinnen van 2 personen 85 kwh. per periode; voor elk gezinslid meer 15 kwh. per periode extra; voor alleen wonende personen, die zelf koken 42% kwh. per periode. Verbruikers, die in het bezit ziju van een' eleetrisch heetwaterapparaat, dat op nacht- stroom wordt ingeschakeld, ontvangen per inwonend gezinslid per periode: Voor hectwaterbcreiding ten behoeve van een bad 40 kwh.; voor heetwaterbereiding ten behoeve van een douche of keuken 20 kwh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1