gUatirt $*fasdft titaant QtVUUe£iik-)lationaat Qxiq&Zad u-o-cPi £elden en OmlOie&en Redactie: et C.N.V. weer actief Overeenstemming inzake het Veto-vraagstuk De Kerk spreekt over liet Volksleven - 15 October 1941VRIJDAG 8 JUNI 19452e serie: 1e Jaargang vanaf 7 Mei 1945 - No. 26 Postrekening 5 8934 r B- VAN DER ROS eest nd- de- 1,: 1 April 1920 itie aat, of jentsprijzeni nd *r week an >er maand ier kwartaal edacteur: H. DIEMER ÏG [ftantibagtir!} gïjcfilcbcn mijn ijert in tegtjcn^poEt" UOITENLAND Verklaring van Stettinius :t Chr. Nat. Vakverbond ving zijn >rk wee» aan. Het is van economisch cialen aard en rust op de oude be- oefde christelijke basis. In het ver- ien is de juistheid daarvan wel eens ïtwijfeld, ook, door hen, die voor hun :rsoonlijk -leven dien grondslag wel invaardden. Het christendom, zoo gette het dan meermalen, is te ver wen om beduimeld te worden door lerlei vragen en kwestietjes van stof- lijken aard. |at standpunt is niet juist. Velen zagen let reeds in en het is te hopen, dat fele duizenden meer dit inzicht zullen jaan deelen in de toekomst. Dp sociaal-economisch erf gaat het om jvenschen, die heel wat meer waard zijn dan geld. Menschen, die, naar Pas cal's diepzinnige uitspraak, wel slechts een zwak riet zijn, maar dan een den kend riet. Die menschen moeten wor den bijeengebracht. Door erkenning der solidariteit in hun levensbestaan, waardoor klassenstrijd en allerlei an dere tegenstellingen worden ontgaan, ■moet hun rechtspositie in de maat schappij niet naar willekeur, maar naar dé zedelijke eischen der wet van ge rechtigheid worden bepaald. Dat be- teekent geen nivelleering of verdwij- ning van revolutionairen droom van „standen". Bij de erkenning van ver- I schil in bezit wordt dan tevens erkend de verantwoordelijkheid voor het lot der min bedeelden. Naar bijbelsche ge dachte: ge^n gelijkheid in bezit, maar gelijkheid in verzadiging: zoo gij uw ziel opent voor den hongerige en de bedrukte ziel verzadigt, dan zal uw licht in de duisternis opgaan, en uw donkerheid zal zijn als de middag (Jes. 58 10). Dan behoeft er niet gestreden te worden door hen, die spreken van „de traditie der ellende' en degenen, die de „traditie van de maatschappe lijke orde" daartegenover stellen, maar de erkenning van het organisch ver band, waarin mensch tot mensch staat, zal ons er naar Petrus' woord toe bren gen naar de mate van de ons toebe deelde gaven deze te bedienen aan anderen als een goede uitdeeler van de menigerlei genade Gods. Dat is eenvoudige bijbelwijsheid, vrucht van den boom van het Evangelie, die voor het leven nimmer onvruchtbaar is, maar voor ons gansche leven de I christelijke basis aanwijst als onmis baar en vruchtdragend. Ook voor het sociaal en economisch leven is dat zoo. Laat ons bidden om de goede vruchten, om een geloof, dat in de wérken zijn levende kracht toont, nders wordt ons christendom onvruchtbaar en dan zal het vroeg of laat zijn stand niet kun nen behouden. BINNENLAND Hek ens, ligstoelen en operatiejassen "uit wr ziekenhuizen. ,r De directeur van de nationale H.A.R.K. r- heeft bekend gemaakt, dat directeuren I van ziekenhuizen en dergelijke instel- J lingen, die groote behoefte hebben aan ijj dekens, ligstoelen en operatiejassen zich kunnen wenden tot den heer J. H. Vellinga, p.a. De Vries,-Van Buuren en J, Co. N.V., Jodenbreestraat 8, Amster dam. Mr. M. Mendels. t W In het Joodsche kamp te Theresien- stadt is overleden Mr. M. Mendels, oud lid der Eerste Kamer voor de S.D.A.P. Hij bereikte den leeftijd van 77 jaar. Gistermiddag zijn op Russisch verzoek de 5 groote mogendheden ter confe rentie van San Francisco bijeen ge weest, waarbij het Russische antwoord inzake de veto-kwestie is besproken. De speciale correspondent van Reuter meldt, dat na de besprekingen, welke vijf kwartier duurden, bekend gemaakt werd, dat volledige overeenstemming is bereikt, op den grondslag van het accoord van Yalta. Inzake de over de veto-kwestie be reikte overeenstemming heeft Stetti nius verklaard, dat een overeenkomst werd bereikt, welke het beginsel der eenstemmigheid van de permanente leden van den veiligheidsraad in alle door dien raad verrichte handelingen handhaaft, terwijl tegelijkertijd het recht van gehoor en van bespreking in den raad wordt verzekerd, voordat tot handelen wordt overgegaan. «Stettinius wees er nog op, dat de be reikte overeenstemming een nieuw bewijs is van den wil en het vermogen van de vereenigde volkeren om op het hechte fundament van hun samenwer king in oorlogstijd een blijvende vrede op te bouwen, waarbij zij met weder zij dsch begrip en met dtn gemeen schappelijk doel zullen samenwerken. De toestand in de Levant De Syrische minister van' Buitenland- sche Zaken heeft inzake de Fransche' vorste1 om de problemen van het Midc.Dosten door de „Big five" en de betrokken landen te bespreken, ver klaard, dat Syrië bereid is deze voor stellen te zien als een bewijs van den Franschen goeden wil, mits de verant woordelijke misdadigers gestraft wor den en schadevergoeding betaald wordt. De Libaneesche minister van Buiten- landsche Zaken heeft verklaard: Wij eischen terugtrekking der Fransche troepen en overdracht der laatste com mandoposten, die nog in Fransche han den zijn. Wanneer ons voldoening zal zijn geschonken, d. w. z. wanneer wij volledig meester zullen zijn van ons lot, zullen wij de mogelijkheid over wegen van onderhandelingen. Ondanks den scherpen toon der Egyp tische bladen meent men te weten, dat Cairo in matigenden zin zal optreden op de conferentie der Arabische Liga. Het komende kabinet Sectie II van het M.G. deelt mede, dat de heeren Prof. Ir. W. Schermerhorn en W. Drees, die door H. M. de Konin gin aangezocht- zijn om een nieuw mi nisterie samen te stellen, hun opdracht hebben aanvaard. Na een nauwe sa- menwerkig van eenigen tijd zijn zij in hun verwachting versterkt, dat zij zul len slagen. Toch vallen er vele moei lijkheden van practischen aard te over winnen. Vooral inzake het contact met personen, wier huidige verblijfplaats buiten de landen of zelfs buiten Ne derland ligt. Verder is velerlei uitvoe rig overleg noodig, opdat het komende kabinet de vereischte stabiliteit kan be zitten. Niettemin mag de vorming van de nieuwe regeering zeer binnenkort worden verwacht. In het gebouw van de Eerste Kamer heeft {een vergadering plaats gehad van de voorzitters met de senioren conventen der beide Kamers en de heeren Drees en Schermerhorn, welke laatsten, zooals bekend, met de kabi netsformatie zijn belast De Fransche omroep heeft berichten van Engelsche bladen tegengesproken, dat generaal Roget, bevelhebber der Fransche troepen in Zuid-Syrië zou zijn afgezet. Samuel antwoordt Churchill Viscount Samuel, de leider der liberale partij in het Engelsche Hoogerhuis, heeft in een verkiezingsrede voorge steld, dat de Britsche delegatie naar de vredesconferentie een weerspiege ling van alle partijen zou zijn, onver^ schillig welke de uitslag der verkiezin gen moge zijn. In dit verband zeide hij, ervan overtuigd te zijn, dat Churchill niet zou weigeren deel uit te maken van die delegatie, ongeacht de samen stelling der regeering. Samuel zeide het te betreuren, dat de rede van Churchill zoo klaarblijkelijk en rechtvaardig tegenover de liberalen en ook tegenover de Labour-party was. De voedselconferentie te Londen De leiders der voedselvoorziening van Europa zijn uitgenoodigd voor een con ferentie te Londen, waar de geheele toestand van de provisiekast der vol ken zal worden overzien. Men acht de aangelegenheid zoo dringend, dat voor gesteld wordt de conferentie vrijwel terstond te houden. Het doel is met de vertegenwoordigers van West-Europa volledig en openhartig te bespreken, hoeveel voedsel beschikbaar is voor het geheele continent en hoe het zal worden verdeeld. Uitgenoodigd zijn Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, Denemarken en Noorwegen, ter wijl Griekenland en Rusland verzocht is vertegenwoordigers te zenden. De Geallieerde hulp. Naar A.N.P. verneemt hebben de ge allieerden tot 1 Juni j.l. 79000 ton le- Gerechtigheid en vrijheid door Jezus Christus In de eerste der 3 lezingen over: „De Kerk en het Volksleven", sprak Dr. G. J. Streeder gisteravond over: Het Evangelie en het Volksleven". ~„De zee zal ze niet hebben!", dat was het Engelsche devies ten opzichte van de bemanningen van de vliegtuigen. De vliegeniers waren zóó toegerust, dat ze uit zee opgepikt konden worden. „De zonen van ons Volk zullen gevrij waard worden voor den dood der ver drinking". En wat is nu de kern van het Evangelie, al van den beginne? De Satan zal ze niet hebben! Gelukkig zijn de volkeren, is het land, dat God de Heer beschermt. In de geschiedenis van de Kerk is weer een nieuwe bladzijde opengesla gen. Van zwijgend is zij weer sprekend, getuigend, belijdend geworden. O, zeker, ook in de afgeloopen 5 jaren heeft zij, hoewel vaak wat beangstigd, gesproken, o.m. tegen de menschont- eerende Jodenvervolging, enz. Maar nu spreekt zij zich vrijer uit. Uit de laatste boodschap der Alg. Synode blijkt, dat zij in plaats van defensief, nu weer positief de richtlijnen aangeeft voor herstel en opbouw van het volks leven. De kern van die boodschap is: Christelijke gerechtigheid en onderlinge saamhoorigheid. De grondslag van de gerechtigheid ligt in het Evangelie, is Jezus Christus, die aan het kruis voor zondaren stierf. Tot deze gerechtigheid worden wij op geroepen tot heil van ons Volk. Het Losse bonnen M.G.-kaarten Op de „M.G.-kaarten" komt de mede* deeling voor, dat losse bonnen dezer kaarten niet geldig zijn. Tengevolge van het bij de bonaanwijzing gevolgde systeem is het evenwel niet mogelijk, alle nog niet aangewezen bonnen aan de kaartx bevestigd te houden. De dir.-generaal van de voedselvoor ziening heeft derhalve bepaald, d^t ook losse bonnen van deze kaarten geldig .zijn. vensmiddelen gebracht voor de drie westelijke provincies. Het vervoer wordt door den S.H.A.E.F. verzorgd, de distributie ligt in handen van het Ne- derlandsch Militair Gezag. Tot den zelfden datum zijn hier 47.000 ton brandstoffen (hoofdzakelijk vloeibare) door de geallieerden ter beschikking gesteld. De kinderuitzending naar Engeland. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de uitzending van Ned. kinderen naar Engeland zal worden gestaakt, in ver band met vervoersmoeilijkheden en de Engelsche voedselsituatie. Vermoede lijk zal het Noord-Oosten van ons land in aanmerking kunnen komen voor het tijdelijk opnemen van kinderen uit het Westen. De zuivering in Rotterdam Van de meer dan 4000 landverraders, die in Rotterdam op de arrestatielijsten voorkwamen, zitten er op het oogen- blik ongeveer 3300 achter de tralies. Het zijn practisch allen NSB^ers. Ver- de rbevinden zich ook enkele zware collaborateurs onder hen. Tot de laat ste groep behooren verschillende be-» ruchte aannemers, die bij bunkerbouw hebben geholpen en meegewerkt heb ben aan het vernielen van de Rotter- damsche kaden. Evangelie geeft den mensch zijn hou ding, waardoor hij gebonden is aan God, maar vrij staat tegenover de menschen. Waar vrijheid is, daar is verantwoordelijkheid, niet alleen bin nen, maar ook buiten de kerkmuren. Daar confronteert men zich met het Kruis. De werkgever en de werknemer, ze zien dan hun plichten en rechten ten opzichte van den ander. Zij ver staande de bede: Uw wil geschiede, dat is niet: Laat maar komen wat komt, maar een ieder getrouw en gewillig zijn ambt vervullend, als de engelen in den hemel. 't Evangelie werkt ook verlossend op het volksleven. WÖlem van Oranje heeft gezegd: Men behoeft niet te hopen om té beginnen, te slagen om te volharden. Begin, werk en de oogst is yoor God. Daarom moet men ook schatologisch leven. Het oog gericht houdend op Jezus Christus, Die op de wolken des Hemels komen zal. Met Hem komt er een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtig heid wonen zal. Drietallen: te 's-Gravenhage( vac. Stadskerkewerk) J. J. F. Franck te Velp, J. de Groot te Driebergen en J. W. v. Swigchum te Hengelo (O.); (vac. wijlen P. J. Molenaar) C. de Ru te Rozenburg, E. Jansen Schoonhoven te Eerbeek en C. I. Dijkhuis te Bergent- heim, Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Assen D. Biesma te Nieuwe- Pekela en A. Hilbers te Errunen-Com- pascuum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1