lliruiur (iourattf GAliMeCifé-YlaUcHiaat QagMad iw-ojl £eiden en OmlUe&en VjeAuMAend De conferentie te San Francisco DONDERDAG 7 JUNI 1945 2e serie: Ie Jaargang venef 7 Mei 1945 - Nf.25 Bureaux Redactie en Administratie HOOIGRACHT 35. Telefoon 22778 Postrekening 58936 Redactie B. VAN DER ROS Ie serie: 1 April 1920 -15 October 1941 Abonnementsprijzen: f 0.26 per week f 1.10 per maand f 3.20 per kwartaal Hoofdredacteur: H. DIEMER De politiek bemoeit zich weer druk met ons, zoodat wij ons eveneens met de politiek moeten bezig houden, ook al zijn de geestelijke en moreele vragen onder ons volk nog zoo groot. Zelfs is een nieuwe beweging opgestaan met een zeer vaag program, die een scheur tracht te trekken door de richtingen, welke op hechte beginselen hun staat kundig denken hadden gebaseerd. De zg. christelijke antithese wordt op zijde geschoven, een soort volkszeggenschap en personalistisch socialisme geprocla meerd en practisch komt zoo het huma nisme op den troon. Dat gaat echter zoo maar niet en werkt verwarrend, al vinden de oude voorstanders van E.D.D. in het nieuwe program veel van wat hun vroeger is voorgehouden. Een en ander wordt nog verergerd doordat een der oude bladen ineens zijn jasje heeft omgekeerd we hoorden al spreken van geestelijken diefstal en van strij der voor de christelijk nationale begin selen zich ontpopt als orgaan, dat zich van ganscher harte achter de nieuwe beweging stelt. Al deze dingen heeten democratisch en van de nieuwe orde. We kunnen dat niet zien, maar zien er wel het scheppen van verwarring ip^ Zoo is er meer. Staatsrechtelijk schijnt er ook allerlei, dat niet vlot loopt. Waarom zijn be staande organen tot nu voorbij gegaan? Verwarrend werkt ook het feit, dat zoo velen thans werkeloos rondloopen en dat blijkbaar niet onaangenaam vinden. Er valt zooveel te doen op allerlei ge bied. En werken is hard noodig met het oog op den goeden geest van ons volk. Allerlei publicaties werken eveneens verwarrend, leder wil zijn activiteit toonen en zoo komen berichten in de wereld, die later eenige rectificatie noodig blijken te hebben. Ze waren te mooi. Het onderwijs moet op gang komen, maar scholen zijn voor alle mogelijke doeleinden gevorderd en de kinderen blijven rondzwerven. We worden be dolven onder allerlei instanties en be voegdheden, maar juiste adressen ont breken vaak en de menschen worden van het kastje naar den muur gestuurd. Wie is verantwoordelijk? Iedereen en dus niemand, zoodat het leven den in druk krijgt van iets chaotisch, waar al les 'zig-zag door elkaar werkt. Laat men beginnen met krachtige hand in deze dingen wat orde te brengen. Dat zou een hooge dienst zijn aan het land en kan aan allerlei demagogie, die reeds het hoofd weer begint op te ste ken, een voedingsbodem ontnemen. Oproep voor verpleegsters. Verpleegsters in het bezit van diploma ft en B of beiden en 2e en 3e jaars jeerling-verpleegsters, die zich voor Ie verzorging van patiënten met hon geroedeem in het Westen des lands leschikbaar willen stellen, worden ringend verzocht zich onmiddellijk te telden bij den Inspecteur van de [olksgezondheid in hun gebied, ij moeten overleggen hun diploma en W-röiEfelaring van hun werkgever aruit bdijkt, dat deze er geen over- gend i bezwaar tegen heeft, dat zij >r e'ïn tijdvak van 6 weken hun ictie verlaten. iciaal 'wordt erop gerekend, dat zij, hun èunctie op het ogenblik niet jefenen, "zich zooveel mogelijk mel- Na beot >-deeling door den Inspec- r of plv. inspecteur van de Volks- Dndheid moet men zich vervoegen den Mil. Ccmmissaris, die verdere itregelen zal temen, aris, voeding en onderdak zullen plaatse van te verks telling geregeld den. Onze strijd tegen Japan Er heeft in de pers een bericht gecirculeerd volgens hetwelk de regeering besloten zou hebben den dienstplicht in te voeren in den strijd tegen Japan. Dit be richt wekt een verkeerden in druk. De dienstplicht bestaat. Ook voor den dienst in onze overzeesche gebiedsdeelen. Zou de regeering nu in dit geval uit gaan van dienstneming op een enkelen basis van vrijwilligheid, dan zou zeker niet over het tech nisch noodzakelijke personeel kunnen worden beschikt. Daar om worden op het oogenblik reeds over de geheele linie dienstplichtigen opgeroepen voor zoover het aantal vrijwilligers te klein is. Een aantal Nederlandsche duik- booten die op den Atlantischen Oceaan en in de Middeilandsche Zee tegen de Duitschers gestre den hebben, is verplaatst naar de Pacific ter versterking van de Ned. marinestrijdkrachten in den strijd tegen Japan. BUITENLAND Herdenking D-day De eerste verjaardag van „D-day" werd op het strand van Normandië ge vierd met parades, het leggen van kransen op de graven der gesneuvel den en het onthullen van monumenten. Ter gelegenheid van „D-day" defileer den gisteren eenheden der derde divi sie van het eerste Canadeesche leger te Utrecht voor generaal Crerar, onder daverende toejuichingen van de bevol king. De vijf groote mogendheden hebben gisteren te San Francisco eenparig in gestemd met het Fransche voorstel, dat de bestaande militaire pacten als het Fransch-Sowjet-Russische verdrag dui delijker in het charter dienen te wor den beschermd. In San Francisco is de preambule van het charter in het comité aangenomen met slechts één belangrijke wijziging. Tevens wei-d aangenomen het hoofd stuk, dat de „beginselen" der wereld organisatie uiteenzet. De strijd in het Verre Oosten Het jongste communiqué van Mac Ar thur meldt Amerikaansche landingen op een eiland aan den ingang van de Golf van Davao en op Mindanao. De TiermogendhedenTcrklaring In de Sow jet-Unie is de viermogend- heden verklaring met voldoening ont vangen, „als een bewijs, dat de inspan ning en offers van het Russische volk niet tevergeefs zijn geweest", zooals de Prawda zegt. De wereldvoedsel positie Op de voedselconferentie te Londen, welke Dinsdag a.s. zal worden geopend, zal de Britsche regeering wijzen op de moeilijke wereldvoedselpositie en op het groote belang eener groote produc tie van levensmiddelen in de bevrijde gebieden. De geallieerde verliezen, Sefert „D-day' bedroegen de verliezen van het landleger van Amerika 514.534 man. Voor Engeland, en Canada 184.512, voor Frankrijk 61.247 en voor Polen 5593 man. Witboek der Ned. regeering. Van officieele zijde wordt aan A.N.P.- Aneta medegedeeld, dat in behandeling is een officieus witboek over de han delingen der Nederlandsche regeering te Londen. Later zal" dit door een offi cieel witboek worden gevolgd. De bezetting van Duitschland. Volgens radio Moskou is de Sowjet- bezettingszone in Duitschland thans vastgesteld, de zones der andere drie mogendheden vormen nog een onder werp van bespreking in de Europee- sche commissie van advies. Een deel van de Sow jetzone wordt nog door Engelsche en Amerikaansche troepen bezet. Lijk van Hitier gevonden? Volgens betrouwbare berichten zouden de Russen in Berlijn een sterk door het vuur aangetast lijk hebben gevonden, dat groote gelijkenis vertoont met Hit- Ier. Aan deze berichten werd toege voegd, dat het element van twijfel in de identicifatie van het lijk zeer klein is. Het Levant-probleem. Het Fransche voorstel tot het houden van een vijfmogendhedenconferentie over het probleem van het Midden- Oosten is langs diplomatieken weg aan Engeland voorgelegd. In afwachting van het Engelsche antwoord is het den overigen drie mogendheden nog niet toegezonden. Nog geen kolen en geen gas. Met onze kolenvoorziening ziet het er helaas niet mooi uit. Een gevolg hier van is, dat gas-, stroom-, textiel- en aardewerkvoorziening moeilijkheden ondervinden. Niet alleen is de produc tie tot ongeveer de helft van het voor- oorlogsche peil gedaald, doch ook het vervoer speelt hierbij een belangrijke roL Verwacht mag echter worden, dat de Maas, een van de voornaamste ver voerswegen voor onze" Limburgsche kolen, ongeveer 20 Augustus van ver sperringen zal zijn gezuiverd. In af wachting daarvan moeten de mijnen een voorraad gaan vormen voor den komenden winter. In het Ruhrgebied liggen 6 millioen ton kolen boven den grond, doch ten gevolge van de vernielde spoor- en waterwegen kunnen deze helaas niet vervoerd worden. De gaskolenvoorziening baart eveneens zorgen. Getracht zal worden de mijn Maurits, waar het grootste gedeelte van onze gaskolen wordt geproduceerd, door meer mijnwerkers te doen bewerken. BINNENLAND Ministerraad. Dinsdag heeft de ministerraad van 4 tot 12 uur, met een tusschenpooze van 1% uur vergaderd, aldus deelt men aan A.N.P.-Aneta mede. Er werden besprekingen gevoerd over de organisatie van het mijnbedrijf en de versnelling der recruteering, de be wapening en de opleiding van vrijwil ligers en andere dienstplichtigen, als mede hun transport, met betrekking tot den strijd tegen Japan. De berechting der landverraders. Zeer spoedig kan de oprichting tege moet worden gezien van het bijzondere Hof van Cassatie, dat in Den Haag ge vestigd zal zijn, evenals die van de bij zondere gerechtshoven te 's-Graven- hage en Amsterdam, ter berechting der landverraders. NIEUWE BONNEN (Periode 3 tot en met 9 Juni) 04 125 gram suiker 09 50 gram kaas 10 1 reep chocolade R20 2 kg aardappelen 12 2 kg aardappelen KI 250 gram kindermeel of voe dingssuiker 18 300 gram biscuits Op Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juni a.s. worden in de Roode Kruis- winkels tegen inlevering van de bon nen 01 en reserve 17 van de M.G.-kaart en tegen overlegging van het ontvangst bewijs afgegeven, per bon 400 gram brood. Op bon B 488 zal zoo mogelijk tegelij kertijd worden afgegeven 100 gram havermout. Nieuwe secretarissen van H.M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 Juni mej. J. C. M. M. Geldens tot haar particulier secretaresse en den heer M. Cohnstam tot haar particulier secretaris benoemd, aldus meldt „Herrijzend Ne derland". Correspondentie kan gericht worden aan het secretariaat, Haven 4 te Breda. Mej. Geldens, zoo voegt de „Helmond- sche Crt.-' hieraan toe, studeerde aan de R.K. School voor Maatschappelijk werk te Amsterdam. Zij was inrichtster en leidster der kinderpolitie te Nijmegen tot 1943, in welk jaar zij door de Duit schers werd gearresteerd wegens weige ring om als leidster in een Jodenkamp op te treden. De heer Cohnstam, in 1914 te Amster dam geboren, studeerde aan het Chr. Lyceum te Harderwijk en aan de Am- sterdamsche universiteit. Wegens activi teit in de studentenwereld werd hij als gijzelaar in 1942 gevangen gezet en ver bleef als zoodanig te Amersfoort, Haa- ren en St. Michielsgestel. Groente voorloopig schaarsch. De groentevoorziening levert momen teel nog groote moeilijkheden op. Het vervoervraagstuk is ook hier een van de grootste problemen, maar daar naast is er een sterk tekort aan ar beidskrachten, de bodem is uitgeput en de inundatie maakt het onmogelijk meer land in gebruik te nemen en aldus de productie op te voeren. Toch is er ondanks deze moeilijkheden, in de groote steden een redelijke hoeveel heid groente aanwezig. In het Oosten daarentegen is de toestand zeer slecht. In overleg met den gemachtigde voor de prijzen is het bedrijfschap voor groente en fruit bezig de prijzen te verlagen. Nu het brandstoffenpro- bleem niet zoo accuut meer is, zijn ook de vrachten goedkooper geworden en ten aanzien van de toekomst kan dan ook verwacht worden, dat de prijzen aanzienlijk zullen dalen. De groente schaarschte zal echter nog wel even aanhouden tot de najaarsproducten komen. Oud-minister De Geer. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, wordt bevorderd, dat tegen oud-minister president Jhr. Mr. D. H. de Geer een gerechtelijke instructie zal worden ge opend. Ds. Martin Niemoeller. Ds. Niemoeller, die zich thans in Na pels bevindt, heeft verklaard, zich naaf Engeland en Amerika te wiilon beg' en om godsdienstige kringen van die lan den voor het lot van Duitschland te interesseeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1