Uirnme CciJtsflji' (iowvuit GAlLiieiLfe- ïlaUotiaai QagMad u-u-oJi £eiden en OmbUefoen Churchill opent de verkiezingscampagne aanval op de socialistische politiek Da conferentie te San Francisco duitsch gezag bestaat niet meer binnenland Ie: 1 April 1920 -15 October 1941 WOENSDAG 6 JUNI 1945 2e serie: Ie Jaargang vanaf 7 Mei 1945 - No. 24 jmentsprijzeni per week per maand per kwartaal edacteur» H. DIEMER Bureaux Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35. Telefoon 22778 Postrekening 58936 Redactie B. VAN DER ROS VIERJARENPLAN Churchill heeft ter opening van de verkiezingscampagne een ra diorede uitgesproken, waarin hij hij een bitteren aanval richtte op de socialistische politiek, die hij noem de: „Tegenstrijdig aan de Britsche denkbeelden van vrijheid en onaf scheidelijk verbonden met totalita risme". Sprekende over de nieuwe re geering, die hij gevormd heeft, zeide Churchill den steun te vragen van „allen in het geheele land, die oprecht de natie in hun denken voor laten gaan. Dit is een nationale re geering." Spr. betreurde de houding der liberalen, aangezien de kloof tusschen de regeering en de libera len niet zoo groot was als in het geval der socialisten. Sprekende over het socialisme, zeide hij nog: niet alleen wordt bezit in al zijn vormen bestreden, maar de vrijheid in al haar vormen wordt getart door dg fundamenteele opvattingen van hel socialisme". Een socialistische staat Izou geen oppositie kunnen dulden. Zonder politieke politie kan geen socialistisch systeem gevestigd wor den. Voorts wijdde Churchill aandacht aan de nog te verrichten taken: de demobilisatie, de vorming van nieu we legers om den oorlog tegen Japan te beëindigen, de productie van voedsel en kleeding en dé ontwik keling van het vierjarenplan en ver klaarde: wat een krankzinnigheid zou het zijn om met de controversen van de socialistische agitatie los te slaan op deze heele groote aange legenheid van hervestiging en re- orgainisatie. Laten wij er ons mee tevreden stellen het zware werk te doen, dat voor ons ligt en den terug keerenden soldaat bescheiden maar soliede welvaart geven. Verklaring in het Lagerhuis In het Lagerhuis heeft Churchill geantwoord op de Gauiles re cente verklaringen in zake den Levant. Hij sprak de bewering tegen dat Gr. Brittannië getracht heeft in Syrië en Libanon agitatie te ver wekken. Het tegenovergestelde was juist het geval, zoo zeide hij. Groot- Brittannië was niet voornemens Nederlanders teruggekeerd. Uit verscheidene deelen van Europa komend, blijven repatrleerenden uit diverse richtingen ons land binnen stroomen. Thans is in het Zuiden weer een groep van circa 800 land- genooten gearriveerd, die in Odessa aan boord van het Australische schip „Monowai", waren opgenomen, dat hen naar de haven van Mar seille bracht, onder hen bevonden zich ettelijke honderden joden, die in werk- en concentratiekampen gevangen hadden gezeten, alsmede 'n groepje Ned. officieren, die, op 'n transport in Duitschland ontsnapt waren en later weer in de handen van hun vervolgers gevallen waren. Een teruggekeerde Eindhovenaar vertelde, dat hij de eenige overleven de van circa 120 landgenooten was die door de Duitschers in de mijnen bij Libias te werk gesteld waren, ongeveer 800 man moesten hier ge regeld als slaven zwoegen, en daar van waren de meeste al binnen de vier zes weken bezweken. iemands eigendommen in dezen oor log te stelen, met uitzondering wel licht van die zijner vijanden en dan niet ten eigen bate. Churchill be treurde, dat zijn boodschap aan generaal de Gaulle, waarin hij dezen in kennis stelde van de Britsche in terventie, hem bereikte nadat Eden zijn verklaring in het Lagerhuis had afgelegd. Uiteraard was hier geen sprake van eenig gebrek aan hoffelijkheid. Gr.-Brittannië hand haaft de aanvaarding van het denk beeld in Londen een conferentie te beleggen tusschen de regeeringen van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk over de Levantkwestie. De strijd in het Verre Oosten Bij den laatsten grooten luchtaanval op Osaka is omstreeks 9 km2 van het industrieel gedeelte van deze stad in de asch gelegd. Bij een vorig bombardement reeds 20 km2. De Japanueesen op het eiland Hoe- hoean bij den mond van de rivier en aan de kust van Tsjekiang zijn op geruimd. De vertegenwoordigers der Arabi sche landen te San Francisco zul len zich tegen het vetorecht der „Big five" verzetten, „zoolang Frankrijk geen constitutioneele, de mocratische en verantwoordelijke regeering heeft". In eau gemeenschappelijke verkla ring van Engeland, de Sowjet-Unie, Frankrijk en de Ver. Staten wordt gezegd, dat de Duitsche grenzen teruggebracht zijn tot die, welke Duitschland had op 31 Dec. 1937, voor de invasie van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Engeland zal de noordwestelijke zone van Duitsch land bezetten, de Sowjet-Unie de oostelijke, de Ver. Staten de zuid westelijke en Frankrijk de weste lijke. „Groot-Berlijn" zal door een lichaam der vier groote mogendhe den bestuurd worden. Heuters diplomatieke correspondent meldt hierover, dat de bezettende mogendheden de volledige en abso lute controle over eiken tak van leven en activiteit in Duitschland op zich nemen. Het document komt neer op Duitschlands totale onder werping aan de geallieerden, het op houden van het bestaan van het Derde Rijk als souvereinen staat en het bezegelen van het feit, dat eenig centraal Duitsch gezag niet langer bestaat. Koning Haakon naar Noorwegen terug. Koning Haakon en de Noorsche kroonprinses zijn vanuit Schotland aan boord van den Engelschen krui ser Norfalk naar Noorwegen ver trokken. Goeree en Overflakkee verboden gebied. De Mil. Commissaris voor Brielle en omstreken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 3 Juni voor Goeree en Overflakkee een inreisverbod ia uitgevaardigd. ,,.4i>tantiba£tic1j gljeftleben mijn F>ert In tegljenjSpoct" Raadhuis in de lucht gevlogen Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich vorige week in het land van Heusden en Altena een ernstig ongeluk voorgedaan. Het mooie raadhuis der gemeente Dussen, welks kelders gevuld waren met munitie, is in de lucht gevlogen en daarbij zijn vijf jonge mannen uit Dussen om het leven gekomen. Toen de vorige week burgemeester Mol in gezelschap van twee leden der B.S. een onderzoek ging instel len naar de archieven, constateerde hij, dat de kelder van het gebouw volgepropt was met munitie en pantservuisten. Toen hij het gebouw verliet waarschuwde hij dan ook de Een /'aar geleden Heden is het de eerste verjaar dag van de invasiedag, toen de geallieerde troepen aan de kust van Normandië door den „At- lantikwall" hcenbraken. Gen. Eisenhower heeft bepaald, dat de dag van heden voor de ge allieerde troepen zooveel mo gelijk moet gelden als een vacantiedag. twee jongemannen, die nog achter bleven, zich niet in den kelder te begeven, daar dit hoogst gevaarlijk leek. Blijkbaar hebbe» zij hun nieuwsgierigheid toch niet kunnen bedwingen en zijn ill den kelder af gedaald, waarbij een trucmijn moet zijn ontploft. De geheele munitie- voorraad is mede tot ontploffing ge komen en het raadhuis werd vol komen weggevaagd. Behalve de bel de mannen, die in het gebouw wa ren, kwamen nog drie anderen, die ervoor stonden, om het leven. Een zesde werd ernstig gewond. Typhus in het land van Heusden en Altena. In het land van Heusden en Altena zijn verschillende gevallen van ty phus geconstateerd. De besmettelijke ziekte is in de laatste weken voor de bevrijding uitgebroken in 't dorp Veen. Vermoedelijk hebben geëva- cueerden uit het dorp Wijk de be smetting overgebracht. In totaal zijn er thans ongeveer dertig gevallen voorgekomen, waarvan enkele met doodelijken afloop. De epidemie Is thans echter geheel bedwongen. Regeeringsbijdragen voor het Alge meen Mijnwerkersfonds. De regeering heeft besloten, gelet op de onvoldoende voorziening der pensioenen, aan het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds gedu rende 3 jaar, ingaande 1 Mei 1945, een bedrag ter beschikking te stel len van 3.000.000 per jaar ter be strijding der kosten van de verbete ring der pensioenregeling en even- tueele individueele correcties voor de in Nederland woonachtige arbei ders, beambten en zulks onder voor waarden door den Minister van Sociale Zaken te stellen, mits de eventueele meerdere kosten, die niet uit de regeeringsbijdrage van ƒ3.000.000 zijn te bestrijden, door de arbeiders, beambten en onderne mingen worden ingebracht. Zeven Amsterdamsche predikanten toegetreden tot de S.D.A.P. Zeven Amsterdamsche predikanten, ds. J. J. Buskes Jr., ds. M. Groenen- berg, ds. K. H. Kroon, dr. K. H. Miskotte, ds. D. Tromp, ds. A. C. van Uchelen en ds. H. A. Visser, die zijn toegetreden tot de S.D.A.P., hebben in „Het Vrije Volk", dagblad van de S.D.A.P., een „Verklaring" laten afdrukken, waarin zij er op wijzen dat dit leven grootendeels bepaald zal worden door de simpele vraag van het bestaan. Het is hun overtuiging, „dat aan kerk en volk een groote dienst zou bewezen zijn, indien de antithese-gedachte, die de Kerk vervreemdt van de zakelijke verhoudingen der werkelijkheid en het volk verre houdt van het ver trouwen in de bovenpartijdige strek king van de Evangelieprediking, in de politieke strijd werd prijsgege ven". „Het is nu", zoo gaat de „Ver klaring" verder, „naar ons inzicht, het oogenblik om tot een eenvou dige ontmoeting te komen tusschen de van elkaar vervreemde en de elkaar miskennende groepen. Het is nu de tijd, dat wij samenwerken op grond van een concreet plan, dat niet de pretentie heeft, eeuwige begin selen te realiseeren en dat niet uto pisch of idealistisch naar uiterste verten streeft. Wij erkennen het pro gram van de S.D.A.P. van 1937 als bruikbaar uitgangspunt voor zulk een zakelijk streven naar een waar achtige samenleving, waarin onze medemenschen, onze landgenooten een menschwaardig bestaan kan worden gewaarborgd, de nood van het leven met nieuwen ernst maar gemeenschappelijk kan worden ge- drogen en de heerlijkheid van het leven met een minder bezwaard ge weten kan worden aanvaard in dankbaarheid. Wij verwachten op grond van niet te miskennen teekenen, dat in de leidende kringen van de partij zelf een kentering is ingetreden, waar door het marxisme als wereld- en levensbeschouwing reeds verworpen werd en de klassenstrijd een klas senstrijd zal zijn en dat de span ning van belangen groot kan wor den, is voor ons geen reden ons te onttrekken aan een sfeer, die ons van' nature door opvoeding of door milieu minder ligt. Integendeel, wij achten het een poging om tot op rechte gehoorzaamheid aan God te komen, wanneer wij daar staan waar het nuchter toegaat, maar waar intusschen de naaste wordt gediend naar het gebod van dit uur. De bedoeling van onzen stap is mede, een concrete toepassing te geven aan hetgeen de Synode der Ned. Herv. Kerk in haar oproep aan ons volk kort geleden heeft uitge sproken." De Economische Hoogeschool te Rotterdam, De colleges aan de Rotterdamsche Economische Hoogeschool zullen na de zomervacantie weer worden her vat. Een van de professoren, prof. Lieftinck wordt nog vermist; om trent zijn lot is nog niets bekend. De bibliotheek der Hoogeschool is nog intact, doch de gebouwen en hun inventaris zijn deerlijk geha vend. Er bestaan plannen om de economische en politieke scholing uit te breiden. Te Gorcum hoopt men dat het mo gelijk zal zijn in Tricht (dus vóór de opgeblazen Linge-brug) een noodstation te bouwen en de spoor lijn van Gorcum hier in verbinding te brengen met de lijn naar Utrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1