Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken d'„.£antrtia£t:itlj té gijeblebett 'a, mijn fjert in teijljeitéport" BUITENLAND De conferentie te San Francisco BINNENLAND Nieuwe bonnen '^grle: wj April 1920 - ,^5 October 1941 val ^pnnementsprijzen el(week 26 cent; per maand f 1.10; per kwartaal: bi} betaling per giro of aan ^a]eau f 3.25; per aangeboden kwitantie f 3.35. Alles bij vooruitbetaling. Abonné's, ^hun krant per post ontvangen, worden als kwartaallezers geboekt aa«k- en Maandlezers worden alleen aangenomen in plaatsen met eigen bezorging. 2e serie: Ie Jaarg., No. 23 Dinsdag 5 Juni 1945 en- Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35 .LEIDEN Giro 58936 i Telefoon 22710 Bijdragen van medewerkers, ingezonden stukken aan de Redactie. Abonnementen, Advertenties enz. in te zenden aan de Administratie. Hoofdredacteur: H. DIEMER. Redactie: B. VAN DER ROS f ei, Één groote Protestantsch- Christelijke Partij? i. N(Een der belangrijkste vragen, welke om een oplossing roepen, is die om- e(trent de toekomst der twee groote esj Proteslantsch-Christelijke, partijen ad de Anti-Revolutionnaire en de rt Christelijk-Historische. Direct valt 5bier dan de aandacht op, dat beide d? groepen, voortgekomen uit de school Ltc van Groen van Prinsterer, deze na- :ei men over en weer gebruiken. In den tijd der bezetting werd in sommige der ondergrondsche orga nen, welke hebben bijgedragen tot het gezond houden van ons volk, de rj mogelijkheid aangevoerd, dat de op godsdienstigen grondslag rustende partijen misschien straks geen re den meer hadden haar bestaan voort te zetten. Hieruit sprak het oude misverstand, alsof de groote scheidingslijn tusschen de politieke groepeeringen feitelijk uit de lucht was komen vallen. Nu is naar onze meening een staat-S kundige partij niet in staat haar taak te vervullen, indien zij niet rust op een wereldbeschouwing. De J levensbeschouwing der Anti-Revo- lutionnairen en Christelijk-Histori- schen steunt op Gods Woord. En al ontwikkelt Gods Woord geen be- 3| paald staatsrecht of een aan te ge ven staathuishoudkunde, toch spreekt het tot ieder en kan zoo het I- juiste uitgangspunt altijd de rich ting aanwijzen. Een eenheidspartij zonder deze levensbeschouwing, - al ware zij dan gedeeld in een zgn.. behoudenden en een vooruitstreven- den vleugel, zou keer op keer in strijd komen met onze levensop vatting en voor ons onaanvaardbaar zijn. De korte duur van den oorlog, kort in vergelijking met de eeuwen lange historie der menschheid, heeft zeker geen invloed op de beginselen en den eisch van naleving ervan, al erkennen ook wij volmondig, dat in den loop der tijden dikwijls als een I principe is voorgesteld, wat ten I onrechte zoo kon worden aangeduid. Voortgezette studie is ook op dit terrein eisch van alle tijden, gelijk daarnaast heden dit vraagstuk, morgen een ander onder princi- pieele belichting dient te worden gesteld Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat er niet herhaaldelijk samenwerking mogelijk of -noodzakelijk is met anders georiënteerde partijen. Ge lukkig heeft de bezettingstijd wel meer dan ooit geleerd, dat de Ne derlanders één volk zijn. In het middelpunt dezer samenwerking zal het nationale moeten staan en dan zal de wederzij dsche waardee ring groeien en tot groote dingen kunnen leiden. Men herleze, 'hoe Kuyper nationaal was als niemand anders. Lohman had zelfs voorkeur voor den naam „christelijk-natio- naal", gelijk ook Groen gaarne sprak van christelijk-nationale staatkunde. In de eerste periode der bezetting voelden Anti-Revolutionnairen en Christelijk-Historischen zóó dicht naast elkaar te staan, dat zij ge meenschappelijk een reeks van goed geslaagde massa-bijeenkomsten hiel den. Met klimmend succes, kan men gerust zeggen, totdat de Duitschers de deur dichtwierpen. "Wat zal er straks plaats hebben? Vi^ij weten het niet en moeten het overlaten aan de ontwikkeling der historie. Samenwonen moet groeien. Doch op twee dingen mogen wij reeds wijzen. Het parlementaire stelsel, hetwelk ook in ons land ge durende de laatste kwart eeuw vele gebreken vertoonde, zal oneindig be ter functionneeren naarmate de par tijen in het parlement grooter zijn. De gezonde volksinvloed, onmisbaar in een in geestelijke vrijheid opge voede natie, zal veel beter tot zijn recht komen En in de tweede plaats zal het niet hinderen, indien scha keeringen zich in een partij open baren, mits de grondslag door allen wordt aanvaard. De ontwikkeling der persoonlijke vrijheid zal er slechts door gebaat zijn. De toestand in de Lervant Generaal Roget, Franseh opperbe velhebber in Zuid-Syrië tijdens de onlusten, is vervangen. De Perzische regeering-Hakimi is gevallen, daar zij geen vertrouwens votum kon verwerven. Naar men zich herinnert, verlangde deze re geering vorige week den aftocht van de Britsche, Amerikaansche en Rus sische troepen, die in 1941 het land waren binnengetrokken ter bescher ming van hun verbindingen. Generaal De Gaulle heeft de am bassadeurs van Groot-Brittanje, de V.S. en de Sowjet-Unie ontvangen, teneinde naar verluidt, de mogelijk heid na te gaan van een bijeen komst der „Big five" over den Le vant. In een interview heeft de Syrische president gezegd, dat de Fransche algemeene gedelegeerde in den Le vant, generaal Boquet, en de Fran sche opperbevelhebber in Zuid- Syrië, generaal Roget, voor een ge recht behooren te worden gedaagd als oorlogsmisdadigers. De Fransche burgerbevolking van Syrië zal vermoedelijk worden ge- evacueerd naar een speciaal kamp te Beirut. De Britsche militaire commissie is inmiddels begonnen met haar onderzoek naar het dood schieten van gijzelaars en het plun deren door Fransche troepen. De Veto-kwestie Spoedig zullen in San Francisco ple naire debatten worden gehouden over de veto-kwetie. Er bestaat nog steeds een onverlengde tegenstelling tot de Russische opvatting. Wordt Rusland op dit punt verslagen, dan vreezen sommigen, dat Rusland de conferentie zal verlaten. Men verwacht een uitstel van een dag of twee alvorens het volgende stadium in de controverse is be reikt. De besprekingen worden ge voerd in een atmosfeer van kalmte en goeden wil. Van Engelsche zijde wordt er, naar aanleiding van het verschil van meening met Rusland over de veto kwestie, op gewezen, dat er de laat ste weken weinig aanduidingen te bespeuren vielen, welke er op wij zen, dat de Russische regeering de noodzakelijkheid inziet ook harer zijds eenige concessies te doen aan de zienswijze van andere landen of aan de wereldopinie in het alge meen. Men spreekt over de mogelijkheid van een gemeenschappelijkè nota van Truman en Churchill aan Sta lin over de veto-kwestie. HET POSTVERKEER HERVAT In het binnenland mogen thans behalve briefkaarten ook brieven t/m. 200 gram worden verzonden. Verzending van drukwerken is nog niet mogelijk. Bij wijze van uitzctfidering worden ech ter formulieren voor adres wijzigingen en kennisgevingen van overlijden wel toegelaten. Verder zijn postwissel- en kwitantiediensten volledig hervat. Over het postverkeer met het buitenland volgt zoo spoedig mogelijk nadere mededeelin- gen. Voor zoover het postverkeer in Limburg, Noord-Brabant, en Zeeland zich reeds in groo ter mate heeft hersteld, blijft deze voorsprong ongewijzigd bestaan. Een der voornaamste Russische ge delegeerden op de conferentie van San Francisco is plotseling naar Moskou ontboden. Men vermoedt in verband met Rusland's standpunt t.a.v. het veto-vraagstuk. De Ned. ass.-gedelegeerde in San Francisco heeft in een interview o.m. verklaard: „Ik ben er van over tuigd, dat de conferentie van San Francisco het beste handvest zal voortbrengen, dat onder de huidige omstandigheden kan worden samen gesteld en zelfs indien het ons niet ten volle tevreden stelt, zal het wel licht zooveel te meer succesvol zijn, aangezien we ons doel niet te hoog hebben gesteld.' DE NEDERLANDERS TE DACHAU. Onlangs is de heer H. J. Maas, zoon van Dr. H. H. Maas, geneesheer directeur van het Acad. Ziekenhuis te Leiden, uit het concentratiekamp Dachau te Leiden teruggekeerd, na dat hij ongeveer twee jaren in Duit- sche gevangenschap verkeerd had. In een onderhoud, hetwelk de heer Maas zoo vriendelijk was ons toe te staan, heeft hij ons het een en ander over zijn ervaringen verteld. Hij be hoorde tot de eerste Nederlanders, die in het vaderland aangekomen zijn. De heer Maag verklaarde ons, dat de familieleden en vrienden van Nederlanders, die in de concentratie kampen vertoeven, zich absoluut niet ongerust behoeven te maken, aangezien de verzorging thans uit stekend is. De Amerikanen verlee- nen alle mogelijke hulp. Goede voe ding en geneesmiddelen zijn in rui me mate aanwezig en de zieken worden op voorbeeldige wijze ver pleegd. Direct na de bevrijding zijn de toestanden in de kampen radi caal gewijzigd. Nu de repatrieering een aanvang heeft genomen, kunnen geleidelijk de gevangenen in ons land worden terug verwacht, doch mocht terugkeer nog niet zoo vlug geschieden als men zou wenschen, dan is dit allerminst een reden om ongerust te zijn, want onze Bond- genooten doen wat zij kunnen, om het verblijf te veraangenamen. Binnenkort hopen wij nadere bij zonderheden over de terreur, welke de heer Maas medegemaakt heeft, te publiceeren. Voor de distributiekringen Leiden, Oegstgeest, Leidschendam, Zoeter- meer, Katwijk, Noordwijk en Hille- gom zijn voor de periode van 3 Juni t.m. 9 Juni de volgende bonnen gel dig verklaard: 438 250 gr. suiker 02 en 03 300 gr. biscuits 11 2 kg. aardappelen Vanaf Woensdag a.s. is in slagers winkels verkrijgbaar: 05, 06, 07 4 oz. vleesch in blik circa 112 gr. 19 8 oz vleesch in blik circa 224 gr. 08 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet Voorts is verlengd: 449 (noodkaart) 100 gr. vleesch zon der been Op bon A 03 (inlegvel), die van 27 Mei t.m. 2 Juni recht gaf op 2 liter melk mag alsnog na 2 Juni afgele- veld worden een halve liter gepas teuriseerde karnemelk. Bovenge noemde bonnen, met uitzondering met die van melk, mogen eerst bij aflevering der goederen aan de win keliers worden afgegeven; ongeoor loofde voorinlevering kan tot mis bruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven. Bij deelneming aan warme maaltijden uit de Cen trale Keukens moeten aldaar bij den kaartverkoop de bonnen 11 voor 2 kg aardappelen en. 05 voor 4 oz. vleesch worden ingeleverd. Zelfverzorgers moeten op de door de distributiediensten aan te geven datum aldaar inleveren: Zelfvervorgers voor graan: inleve ren 01, 02, 03, 17. Zelfverzorgers voor vleesch: inleve ren: 05, 06, 07. Zelfverzorgers voor melk: inleve ren B 468 (noodkaart) en A 03, A 04, B 03, C 07 (inlegvel). Zelfverzorgers voor aardappelen: in leveren 11. Indien voor bonnen vleesch in blik aflevering plaats vindt van blikken maet and vegetable (vleesch en groente), dan ontvangt men hier voor het dubbele van de voor vleesch aangegeven hoeveelheid. Bij aflevering van Irish Stew ontvangt men de voor vleesch aangegeven hoeveelheid, dus niethet dubbele kwantum. Bovendien zal deze week wederom Roode Kruis-Brood worden ver strekt en wel op: 01 en 17 400 gr. brood (Roode Kruis). Nader zal nog worden bekend ge maakt op welke dagen het brood verkrijgbaar is. «Bij vriendelijke beschikking van den Heer Voedselcommissaris van het Roode Kruis is tegen inlevering van bon L 14, P 14, S 14 van de kaart voor bijzondere verstrekkingen 200 gr. brood gratis ter beschikking ge steld bij de firma Magazijn Hema. Bovenstaande bonnen zijn geldig op Dinsdag 5 Juni, Woensdag 6 Juni en Donderdag 7 Juni a.s. Dr. W. TH. BOISSEVAIN. t Naar het „Leidsch Herv. Kerkblad" meldt, is 21 Mei het officieele be richt binnengekomen, dat Dr. W. Th. Boissevaiif, de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Leiden, die naar Duitschland was ontweken, op 19 Mei te Nuis bij Marum (Gr.) is overleden. Dr. Boïssevain werd in 1880 geboren en deed 15 Sept. 1918 zijn intrede te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1