utwe Christelijk-Nationaal Dagblad 1 voor Leiden en Omstreken -Min. Pres. Gerbrandy dankt Engeland Is De conferentie te San Erancisco e #r'e: 4 April 1920 15 October1841 jonncmentspnfzen jf,,rftl 1Q week 26 cent; per maand f 1.10; per kwartaal: bij betaling per giro of aan yeau f 3.25; per aangeboden kwitantie f 3.35. Alles bij vooruitbetaling. Abonné's, tl hun krant per post ontvangen, worden als kwartaallezers geboekt* en Maandlezers worden alleen aangenomen in plaatsen met eigen bezorging. Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN 2« serie: Ie Jaarg., No. 22 Maandag 4 Juni 1945 Giro 58935 i Telefoon 22710' Bijdragen van medewerkers, ingezonden stukken aan de Redactie. Abonnementen. Advertenties enz. in te zenden aan de Administratie, Hoofdredacteur: H. DIEMER. Redactie: B. VAN DER ROS De deelname van Nederland in de strijd tegen Japan il Op een afscheidspersconferentie te Londen heeft de Nederlandsche min.-pres. Prof. Gerbrandy, die met de leden van zijn regering vijf jaar gtlang in Engeland heeft vertoefd, na- ij mens zijn land zijn dank betuigd tajaan het Britsche volk voor de ver beende practische hulp, het mede- bleven en de gastvrijheid, betoond iii aan de Nederlandsche kolonie, in Prof. Gerbrandy zeide: „Ik hou van J uw land en ik bewonder het". Hij ,!gaf zijn indrukken weer over zijn bezoek aan Nederland en zei dat één ding hem bijzonder had getroffen, namelijk dat de geest van Nederland ,w absoluut gezond is. Hij sprak dan over het uitwerpen van voedingsmiddelen over Neder- land en zei dat men de R.A.F. en de Amerikanen hiervoor dankbaar Pi is. Deze levensmiddelen waren net u op tijd gekomen en de operatie heeft 'S het moreel van het land geweldig goed gedaan. Hij zeide verder, dat 91 hij in de Londensche „Times" een tif verklaring had gelezen, waarin ge er zegd werd, dat de toestand in Neder- land niet zoo heel slecht was. Dit 5 moest absoluut worden tegengespro ken. De toestand was inderdaad zeer slecht, maar hij kon zich voorstellen dat er menschen waren die onder bepaalde omstandigheden een ver keerden indruk kregen. Maar, zoo zeide hij, ik heb me persoonlijk op de hoogte gesteld op tal van manie ren. De toestand is inderdaad zeer slecht. Min. Gerbrandy had het vervolgens over de overstroomingen in Neder land en zei, dat het jaren zou duren voor dat het land, dat door de zee werd overstroomd, weer goed was. Het eiland Tholen had hij persoon lijk bezocht. Verder verklaarde de min.-pres., dat het Ned. volk zich gaat instellen op den strijd tegen Japan en al het mogelijke zal bijdragen in den strijd tegen den gemeenschappelijken vij and. Hij dankte verder de Engel- sche en Amerikaansche pers. In antwoord op vragen hem ge steld, zei hij onder andere, dat de Canadeezen in Nederland geweldig populair zijn en dat zijn volk ook zeer dankbaar is voor de hulp van de Australiërs in het Verre Oosten. Op een desbetreffende vraag ant woordde Gerbrandy, dat de moge lijkheid reeds besproken wordt om nog voor den aanstaanden winter Ned. kinderen naar Zuid-Afrika te sturen. Verder bracht Prof. Ger brandy hulde aan Zweden, Zwitser land en het Zwitsersche Roode Kruis voor de hulp met de voedselvoor ziening. .BUITENLAND Rede van den Paus In een toespraak tot het College van Kardinalen heeft Paus Pius XII gezegd: „Wij zien thans, hoe de R.K. kerk onder het Nazisme heeft ge leden. Van de 2800 Poolsche pries ters, die in Dachau geïnterneerd werden, waren er in April jj. nog slechts 816 in leven. Wij hebben nooit opgehouden tegen het natio- t naar-socialisme te protesteeren. Moge een rechtvaardig rechter het lijden van Duitschland aanvaarden als een boetedoening voor het ge pleegde onrecht. Vooral ook de klei ne landen hebben het recht, een politiek en geestelijk systeem, dat door de meerderheid van hun be volking wordt afgewezen, te ver werpen. De weg van wapenstilstand naar werkelijken vrede zal lang en moeilijk zijn, a' De toestand in de Levant Generaal De Gaulle heeft op een 2 drukbezochte persconferentie het Fransche standpunt inzake de Le- Ta vantijnsche kwestie belicht. Hij zei- de, dat de moeilijkheden te wijten waren aan Engelands houding. En- gelan dheeft altijd gezegd te willen, dat Frankrijk in Syrië zijn eigen boontjes dopt, maar daaraan heeft het zich niet gehouden. De gebeur tenissen in den Levant zijn van in ternationale en niet slechts van f(| plaatselijke beteekenis. De Gaulle sprak van de agitatie van talrijke w Britische agenten in den Levant tegen de Fransche belangen. Frank- :e' rijk is tot onderhandelen bereid, 'g niet alleen over Syrië en Libanon, b5 maar over de geheele Arabische gi wereld, waarbij ook de Ver. Staten 2| en de Sowjet-Unie betrokken zijn. De Syrische minister van Buiten- m landsche Zaken heeft in een inter view generaal De Gaijjle geantwoord door de Franschen te beschuldigen van opzet tot het" scheppen van ver wikkelingen in Syrië. Dit land er kent geen recht van Frankrijk op een bevoorrechte positie en is bereid alle problemen op te lossen op den grondslag van gelijkheid en recht vaardigheid. De minister dankte de Britten voor hun interventie en zeide, dat het aantal Syrische slacht offers in de 'afgeloopen week wordt geraamd op 400 dooden, 100 vermis ten (vermoedelijk gesneuveld en 500 gewonden van wie 300 thuis verpleegd worden. Een crisis aanstaande? De conferentie te San Francisco dreigde dezer dagen dood te loopen, toen de leiders der „Big Five"-dele- gaties bijeenkwamen om het Mos- kousche antwoord in het veto-ge schil te bespreken. Er verluidt, dat Engeland en de V.S. krachtig een standpunt innemen tegenover het Russische. Niets wijst nog op het vinden van een uitweg. Uit het thans ontvangen Sowjet- antwoord in de veto-kwestie blijkt, dat Rusland in dezen geen conces sies aan de kleine mogendheden wenscht te doen, aldus gezagheb bende kringen te San Francisco. Dr. De Moor in Londen overleden De gedelegeerden van 16 landen, die aanwezig waren op de conferentie voor "oorlogsmisdaden te Londen, hebben heden bij de opening van de bijeenkomst eenige oogenblikken stilte in acht genomen om de na gedachtenis te eeren van Dr. De Moor, den Ned. vertegenwoordiger in de geallieerde commissie voor oorlogsmisdaden, die gisteravond is overleden. Lord Wright, de voorzitter der con ferentie, sprak van „het groote ver- „.^anbiia^ticlj té gljcLHeben mijn ijcrt in tegïjcitéjiart" lies", dat de commissie heeft ge leden door den dood van Dr. De Moor, dien hij beschreef als een zeer knap jurist. De strijd in het Verre Oosten In zijn boodschap aan het Congres heeft President Truman nog mede gedeeld, dat Japan een leger heeft van ruim 4 millioen man, met een nog niet opgeroepen reserve van 7 millioen man. Japan is nog in staat 1200 a 1500 vliegtuigen per maand te vervaardigen. Elkeen die rekent op Japans on voorwaardelijke capitulatie voor Juni van het volgende jaar zal te leurgesteld uitkomen, aldus Sir Ro bert Craigie, de vroegere Britsche ambassadeur in Tokio. In de Chineesche provincie Kwang- si trekken de Japanners zich uit hun korridorposities terug in Noordelijke richting naar Lioetsjou en Kweilin. De geallieerde luchtmacht heeft van 1 Januari31 Mei 1945 in den Z.W. Pacific ruim 2 millioen ton aan Ja- pansche schepen tot zinken ge bracht of beschadigd, terwijl 1200 Japansche vliegtuigen werden ver nietigd. Volgens mededeelingen van piloten en blijkens de foto's hebben de luchtaanvallen 224 vierk. km van Japans grootste steden in asch ge legd. In Tokio is een oppervlakte van 93,9 vierk. km verwoest. Yoko hama is voor de helft verwoest en Osaka staat in brand. Afscheidsbezoek aan Min. Churchill Prof. Gerbrandy heeft heden, ver gezeld van den Nederlandschen ge zant te Londen, Jhr. Michiels van Verduynen, een Afscheidsbezoek aan minister-president Winston Chur chill gebracht. Prof. Gerbrandy bracht den dank over van de Neder landsche regeering voor alles wat Churchill en zijn medewerkers ge daan hebben voor Nederland en de overwinning. BINNENLAND „Radio Oranje" Naar vandaag werd medegedeeld, zullen de zoo bekende uitzendingen onder den naam „Radio Oranje" komen te vervallen, aangezien de redenen van bestaan zijn verdwe nen. De uitzendingen zullen in den vervolge een onderdeel uitmaken van de programma's „Herrijzend Ne derland" en hiervan als het ware een Londensche dependance vormen. De zuivering van hel kunstleven Als onderdeel van de sectie Onder wijs, Kunsten, Wetenschappen en Jeugdzorg zal een af deeling Kunst, waarvan Prof. A. Donkersloot uit Amsterdam het hoofd is, zich bezig hcuden met de zuivering van het kunstleven. Wanneer op 6 en 9 Juni a.s. de kunststop is opgeheven en de eerste voorstellingen van tooneel en van muziek weer gegeven wor den. kunnen kunstenaars slechts op treden met voorloopige vergunnin gen. welke alleen aan niet-leden van de Kultuurkamer worden verleend. De definitieve positie van eiken kunstenaar afzonderlijk is onder worpen aan de beslissing van het M.G., voorgelicht door eereraden uit de kringen \an de kunstenaars zelf. De Leidsche Universiteit Voor de Leidsche Universiteit is een Commissie van Herstel en Zuivering ingesteld, be staande uit de heeren: Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- .wijk, voorz., Mr. A. F. Visser van IJzendoorn en Ds. F. Kleyn. Secretaris is de heer Mr. P. J. Idenburg, Warmon- derweg 3, adj.-secr. Mr. P. Cleveringa, Beestenmarkt 48, alhier. De Commissie verzoekt een ieder, die meent gerechtvaar digde klachten betreffende een of meer aan de Leidsche Uni versiteit verbonden personen te hebben, die klachten uiter lijk 13 Juni a.s. bij den secre taris of den adj.-secretaris in te dienen. De klachten moeten behoor lijk gemotiveerd, schriftelijk en onderteekend worden inge diend. Het adres van den aan klager moet bij de aanklacht vermeld worden. Anonieme klachten worden niet in be handeling genomen. Klachten, welke na den gestel den datum worden ingediend, zullen in het algemeen niet aan een onderzoek worden on derworpen. Getuigen kunnen door de Commissie worden opgeroepen^ teneinde gehoord te worden. Deze regeling geldt uiteraard niet langer dan voor den duur van den bij zonderen staat van beleg. Het M.G. streeft naar de vorming van een groote organisatie van het kunstleven, welke onder leiding van 't departement alle cultuuruitingen zal omvatten. Onze kunstschatten en bibliotheken Dr. De Vries, conservator van het Rijksmuseum te Amsterdam en Dr. Van Gelder te 's-Gravenhage zijn in-het M.G. ingeschakeld als de in stantie, welke moet zorgen voor het terughalen van de kunstschatten, welke de Duitschers hier hebben geroofd, of, wat vrijwel op hetzelfde neerkomt, hebben gekocht. Deze kunstschatten zullen nationaal bezit worden. De toestand, waarin de bevrijders onze bibliotheken hebben aange troffen, valt mee. Slechts eenige particuliere verzamelingen zijn in hun geheel geroofd, benevens het Koninklijk Huisarchief, dat verdwe nen is. De Universiteitsbibliotheken en de Koninklijke bibliotheek in Den Haag zijn er over het algemeen goed afgekomen. KERK EN SCHOOL Ds. J. van Dyk. Ds. J. van Dijk, predikant- voorgan ger van de Evangelische Unie te 's-Gravenzande (afd. van Vrijz.- Herv.) heeft zijn ambt als zoodanig neergelegd, daar ds. Van Dijk van de vrijz. richting is overgegaan tot die van den Geref. Bond. Ds. D. F eenstra. t In den ouderdom van 45 jaar is in het ziekenhuis te Leeuwarden aan de gevolgen van een bloedziekte overleden ds. D. Feenstra, Geref. pred. te Lioessens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1