llicuiur ^eiitsdjc (£minuif Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Ie serie: 1 April 1920 - 15 October 1941 2e serie: Ie Jaargang, No. 5 Zaterdag 12 Mei 1945 Abonnementsprijzen Per week 26 cent; per maand f 1.10; per kwartaal: bij betaling per giro of aan bureau f 3.25; per aangeboden kwitantie f 3.35. Alles bij vooruitbetaling. Abonné's, die hun krant per post ontvangen, worden als kwartaallezers geboekt. Week- en Maandlezers worden alleen aangenomen in plaatsen met eigen bezorging- Redactie en Administratie: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN - Giro 58936 - Telefoon 22710 Bijdragen van medewerkers, ingezonden stukken aan de Redactie. Abonnementen, Advertenties enz. in te zenden aan de Administratie. Hoofdredacteur: H. DIEMER. Redactie: B. VAN DER ROS Ij» jjtjc&tcbcn mijn fjert in teoïjcn-Jjjoct" VOLHARDENDE BIDDERS. Van de eerste discipelen van Jezus wordt in het boek Handelingen verteld, dat ze na Christus' hemelvaart naar Je ruzalem terugkeerden. Ze had den bij 't scheiden van den Meester van hem de verze kering ontvangen: Mij is ge geven alle macht in hemel en op aarde. Hun was deze veelomvattende opdracht ge schonken: Gaat dan heen, maakt al de volken tot mijn discipelen. Hun was de belofte toevertrouwdZie, ik ben met u lieden al de dagen tot de voleinding der wereld. Zóó, enkel en alleen geestelijk toe gerust, moesten deze een voudige menschen na de ont zettende krusigingscatastro- phe de hun vijandige Joodsche en Grieksch-Romeinsche we reld ingaan om vernieuwend en veranderend daarop in te werken. Zij hebben 't veel omvattende van hun taak ge voeld. Vandaar dat in Hand. 1 vs 14 staat: dezen bleven eendrachtig volharden in het gebed met eenige vrouwen en Maria, de moeder van Jezus en met zijne broeders. Waarom baden die eerste Christenen Om moed, om durf totaanpak- ken, om geld, macht en in vloed? Neen, enkel en alleen om Gods heiligen Geest. Met 't ontvangen van dien Geest zouden de andere noodige ga ven komen en geheiligd wor den. Ze zijn in hun gebed verhoord en hun arbeid is door moeite, miskenning en lijden heen voor hen zelf en anderen rijk gezegend geworden. Wij ook in Nederland, staan nu 1900 jaar later voor een an dere maar niet minder betee- kenisvolle taak. Wij zien na de oorlogscatastrophe met vurig verlangen uit naar een nieuwe wereld, ook naar een nieuw nationaal leven, waarin eens gezindheid, stralende kracht, geloof en hoop zich in sterke mate mogen openbaren. Hoe- velen zullen niet in eigen kracht aanpakken? Goed; laat ze het doen. Maar zijn er ook nu in alle groepen van ons volkman nen en vrouwen, die bidden willen omGodsheiligenGeest? Laat ze dan volharden 1 Ze zul- len loopen en niet moede wor den, wandelen en niet mat worden. Zij kunnen het volhou den ook onder miskenning en tegenslag, vijandschap en lijden. K. BUITENLAND. DE STRIJD IN DE PACIFIC. Binnen drie tot vier maanden na Zegedag in Europa" zal Ame rika een „aanzienlijke strijdkracht" van het leger in de StilieZuidzee hebben om den „Zegedag in Ja pan" te bespoedigen, aldus luite nant-generaal Robert 0. Richard son, bevelhebber van de Ameri kaan sche strijdkrachtea in de Stille Zuidzee, volgens een bericht in de „Star and Stripes", het Ameri- kaansche legerblad. De radio-toespraken der Eng. Koning, van Churchill, Truman en de Gaulle. In zijn radiorede zeide de En- gelsche koning, dat het een troost is te weten, dat de jaren van duis ternis en gevaar voorbij zijn. De offers zouden tevergeefsch geweest zijn, indien de overwinning niet tot een blij venden vrede zal leiden Met al onze krachten zullen wij ons nu keeren tegen den vijand in het verre Oosten. Minister-President Churchill zeide, dat alle Duitsche strijd krachten zich Maandag te 2.41 uur aan de geallieerden hebben over gegeven. De capitulatie is te Ber lijn geratificeerd. Hij wees voorts op de noodzaak tot voortzetting van den strijd tegen Japan. In zijn radiotoespraak zeide president Truman: ,.Dit is een plechtig maar glorierijk uur. Ik had alleen gewenscht, dat Franklin Roosevelt dezen dag had mogen beleven. De vlaggen der vrijheid waaien over geheel Europa, wij zullen onze slagen blijven toe brengen tot de onvoorwaardelijke overgave van Japan." Generaal de Gaulle zeide in zijn radiorede ter gelegenheid van den dag der overwinning o.a.: „De oorlog is gewonnen. De overwin ning is daar. Het is een overwin ning van Frankrijk." De Paus heeft eveneens een radiorede gehouden, waarin hij aandrong op spoedigen terugkeer van krijgsgevangenen en geinter- neerden KORTE BERICHTEN Quisling heeft getracht over de Zweedsche grens te komen, maar werd naar Uoorwegen terug gestuurd. De gewezen leider der Bel gische Rexisten, Degrelle, is in Spanje geïnterneerd. Generaal Gamelin en kolonel de la Rocque zijn uit Duitsche gevangenschap in Parijs aangeko men. President Truman heeft Chur chill zijn gelukwenschen en dank betuigingen doen toekomen ter gelegenheid van de bevrijding der onderdrukte Europeesche volken. De eerste bevrijde krijgsge vangenen zijn Dinsdag per vlieg tuig uit Duitschlaud naar Enge land teruggebracht. Volgens een Duitsch commu nique is de Hitlergroet in de weermacht verboden. In zijn hoofdkwartier te Reims heeft generaal Eisenhower KOMPAS 1945. Wij nemen het kompas aan uit de handen van Neerland's zonen, die vielen voor recht en vrijheid. Hun koers wordt onze koers: Wij willen de zwakke ter (zijde staan; Wij willen recht door (zee gaan; Wij willen wat goed en (wat schoon is beleven; Wij willen onze beste (krachten geven. In onze schooljaren en daarna zoeken wij daarom naar wat ons verbindt, want alleen zo is opbouw mogelijk. Leiden zal het merken, dat wij in een dracht bouwen. Holland zal het merken, dat Leiden de vrede waard is. De wereld zal het merken, dat de Neder landse jeugd koers houdtl Nederlands Volksherstel. een overwinningsrede gehouden. Hij sprak zijn dank uit aan de 5 millioen man die aan den strijd hebben deelgenomen. Koning George heeft een boodschap gezonden aan generaal de Gaulle, waarin hij zegt dat hoewel de eindoverwinning nog in de schoot der toekomst ligt, het lijden van Europa een einde heeft genomen. Eerst Dinsdagochtend heeft de Sowjet-Unie per radio de capi tulatie van Duitschland vernomen. Woensdag werd de overwinning gevierd Stalin hield een radiorede. In zijn radiorede, waarin hij de overwinning bekend maakte, deelde Stalin mede, dat de Sow- jetunie niet voornemens is Duitsch land uit te roeien of te vernietigen. Admiraal Nimitz heeft ver klaard, dat een invasie in Japan wordt voorbereid. Radio Flensburg heeft voor de laatste maal het Duitsche weer macbtsbericht uitgezonden. Het maakte melding van de bijzonder heden der laatste gevechten voor de capitulatie en deelde mede, dat de strijd aan alle fronten was Den Haag wordt definitief aangewezen als zetel van het nieuwe internationale hof van j ustitie. Amerikaansche troepen zijn op het eiland Samal ter hoogte van Davao geland. Algemeen neemt men nu aan, dat Hitier werkelijk dood is. De Britsche regeering heeft besloten de Duitsche krijgsgevan genen te gebruiken voor den aanleg van wegen en zoo noodig voor het opruimen van gebombar deerde terreinen. President Trumand heeft heden de verlenging met een jaar onderteekend van de wet op den nationalen dienstplicht. Dr. Benesj, de president van Tsjechoslowakije, is in Praag BINNENLAND Gelukwenschen van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft de volgende boodschap aan Koning George van Engeland gezonden: „Aanvaard mijn hartelijke ge lukwenschen bij de overwinning van Uw legers en de volledige en uiteindelijke nederlaag van den vijand, een belooning voor den moed en het beleid van Uw zeelieden, soldaten en piloten en voor de offers en den ontemba- ren geest van Uw volk, dat on versaagd heeft standgehouden zelfs in de donkerste uren. Nu Nederland geheel bevrijd is, wensch ik U ook de blijvende dankbaarheid van mij en mijn volk te betuigen. Wij zullen nooit vergeten wat wij het Britsche Gemeenebest verschuldigd zijn." H. M. de Koningin heeft ook telegrammen gezonden aan den Russischen president Kalinin en aan Minister Churchill, Generaal Eisenhower en Veldmaarschalk Montgomery. UIT DE STAATSCOURANT. Vele belangrijke besluiten. De door de RegeeriDg aangewezon Vertrouwensmannen, hebben inzake de Departementen van Algemeen Be- stbur het volgende besloten: Het Depart, van Volksvoorl. en Kunsten staakt zijn werkzaamheden, en het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen hervat zijn werkzaamheden. Ook het Dep. voor Bijz. Econ,Zaken en het „Commissariaat voor de belan gen voor de belangen van de voorm. Red. Weermacht" staken hun werk zaamheden. De functie van Secretaris-Generaal voor Verkeer en Energie vervalt. Het Ministerie van Koloniën draagt voortaan den naam: Ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen. Benoemd zijn tot Secretarissen- Generaal en Gemachtigden: voor het Min. van Buitenl. Zaken jhr. mr, A M. Snouck Hurgronje; Min. van Justitie: mr. J. C. Tenkink (wnd); Min. van Onderwijs, K. en W. dr. G. A. van Poelje; Min. v. Delensie: C. Ringeling; Min. van Waterstaat: mr. D. G. W. Spitzen; Min. v. Sociale. Zaken: mr. dr. A. L. ScholtensMin. van Overzeesche Gebiedsdeelen: jhr. mr. O. F. W. Six. Gemachtigden voor het Min. v. Alg. Zaken en het Min. van Binnenl. Zaken: mr. L. A. Kespe.Min. van Financiën mr. H. A^barda; Min. van Handel, Nij verheid en Scheepvaart: ir. F. Q. den Hollander; Min. van Landbouw en Visscherij: dr. H. J. Reinink. Tot Commissarissen der Koningin zijn benoemd: in Zuid-Holland dr. A. A. L. Rutgers; in Noord-Holland dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijkin Utrecht: mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. Met de waarneming van het ambt van Directeur-Gen. der P.T.T. is belast dr. ir. M H.Damme, oud dir.-gen. De Secretarissen-Generaal en Ge machtigden zijn bevoegd, algemeene voorschriften, welke zij in het belang van de openbare orde gewenscht oor- deelen, uit te vaardigen en af te kon digen. Zij kunnen in deze voorschrif ten bepalingen, door straffen te hand haven, opnemen, met dien verstande, dat, behoudens speciale machtiging voor bijzondere gevallen, geen hoo- gere straf kan worden bedreigd dan gevangenisstraf van ten hoogste vijf j aren of geldboete van ten hoogste f10.000, indien het feit als een mis drijf is aangeduid, en hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste f 10.000, indien het feit is aangeduid als een overtreding. De vertrouwensmannen hebben voorts bepaald, dat de werkzaam heid van leden van de rechterlijke macht, die lid, sympathiseerend lid of begunstiger zijn of tijdens de be zetting zijn geweest van den nat.- soc., fascistische of aanverwante or ganisaties, is beëindigd. Het ambt van vrederechter en het Vredesgerechtshof, alsmede het Eco nomisch Gerechtshof zijn opgeheven. In afwachting van de beslissing van het bevoegd gezag ten aanzien van leden van de recht, macht, die tijdens de bezetting zijn benoemd en op wie het bovenstaande niet van toepas sing is, wordt bepaald, dat zij hun werkzaamheden niet zullen voortzet ten. Over de reeds voor de bezetting be noemde rechterlijke ambtenaren, wier houding tijdens de bezetting daartoe aanleiding gaf, kunnen de presiden ten van en de procureurs-generaal bij de gerechtshoven beslissen, dat zij voorshands hun werkzaamheden niet zullen vervullen. De leden van de rechterlijke macht, die tijdens de bazetting al dan niet op verzoek zijn ontslagen om in de bezettings omstandigheden gelegen redenen' her vatten zoo spoedig mogelijk hun werkzaamheden. Leden van de rechterlijke macht, die op grond van de Verordening 130/ '41 zijn ontslagen en den 70-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, her vatten hun werkzaamheden. De door de vrederechters en het Vredegerechtshot gewezen vonnissen en arresten worden geacht nimmer te zijn geschied en uit dien hoofde geen enkel rechtsgevolg .te hebben gehad of te hebben. De verordeningen van den Rijkscom missaris voor het bezette Ned. ge bied betretfende de voorziening in kasbehoeften en de consolidatie Yan vlottende schuld zijn ingetrokken en besloten, dat de uitgifte van bewij zen van vlottende schuld zal geschie den totdat te dien aanzien door de Regeering nader zal zijn beslist. De wnd. Secr. Gen. van Justitie heeft ter behartiging van de belan gen van oorlogspleegkinderen inge steld een Voogdijcommissie voor Oor logspleegkinderen, gevestigd te Am sterdam. De Secr. Gen. van het Min. van Onderwijs, K. en W. heeft ingesteld een Rijksbureau voor Documentatie van de geschiedenis van Nederland in Oorlogstijd. De Gemachtigde voor het Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat het verboden is zich in een ge meente te vestigen of binnen een ge meente te verhuizen zonder in het be zit te zijn van een door of vanwege den directeur van het gewestelijk evacuatiebureau verleende schrifte lijke vergunning. Ter bescherming van de goede ren, welke door geëvacueeiden uit verschillende gemeenten onverzorgd zijn achtergelaten, alsmede ter waar borging van ee% regelmatige voed selvoorziening aldaar, is het noodza kelijk geoordeeld, het betreden van het gebied dier gemeenten geheel of ten deele aan beperking te onder werpen. Zuivering der Universiteiten. Het ligt in de bedoeling van den Min. van Onderwijs, om voor iedere Universiteiten hoogeschool een com missie tot zuivering en herstel te be noemen om zoo spoedig mogelijk het universitaire leven te herstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1945 | | pagina 1