^Lusteloos AKKBPVSS Radioprogramma JPAG 27 JUNI 1941 PAG. 5 Onderwijs C. Króón benoemd tot ^ogleeraar te Delft in de werktuigkunde hoogleeraar aan de Technische i te Delft, om onderwijs te geven juigkunde, is benoemd ir. B. C. Is op 22 Augustus 1899 te Deven- jbehaalde in 1919 hot einddiploma ij. c. en studeerde vervolgens aan elft, waar hij in 1925 het diploma gkundig ingenieur verwierf, ind van ir. Kroon verschenen in »rf enkele publicaties, benoeming wordt de in 1940 door P. Meyer verleende eervol ont- vacature vervuld. inische Hoogeschool fOii leeft prof. dr. ir. J. W. H. jr., -bij de aanvaarding van het .itengewoon hoogleeraar aan de [oogeschool een rede uitgesproken jver: Natuurlijke en synthetische loofstommenonderwijs nituut voor Doofstommen te Gro- Ssteren de jaarlijksche vergadering in de Vereeniging tot Bevordering ifstommenonderwijs in Nederland. Jdr. A. N an ning a-Boon, hield Miïcr: Persoonlijkheidsvorming van fpsychobiologischen grondslag, an de opvoeding van het doove kind fstandigheid, zoowel sociaal als in jng. Bovendien moet het doove beren aanpassen aan de hoorende j, zoodat het zich op volwassen leef- pd zal thuis gevoelen onder hooren- ;zal lijden aan minderwaardigheis- andere Zielsgebreken. Schappelijke grondslagen van haar wfi.ize zijn drieërlei: Jrekeliike eenheid van de mensche- blijkheid; .t ontleend aan depsychobiolo- leze persoonlijkheid is een organls- .ïit; dat zich langs bepaalde wetma- onder voor de ontwikkeling gun- Udingen, ontplooit tot volwassen- wet, dat het levend organis es zich aan te passen aan de veran- het milieu. Dit houdt in een na- naar compensatie van het ;van spr.'s werkwijze was den na- groei \-an de persoonlijkheid van V fe leiden, zooals een kweeker dat len met zijn gewassen, terwijl daar bet gebrek deze groei zou blijken (estuit of geremd, zij, door verande- e levensomstandigheden van het .getracht de normale ontwikkeling ff* te wekken Studie van ontwikke- er- en spraakpsychologie en van de haar in staat gesteld de we- soonlijkheid van haar kind, ondanks hp ge mis van het gehoor. Spr. gaf een globaal overzicht van de proble men. welke zich bij haar werkwijze hebben voorgedaan: De vervanging van het gehoor door gezichts indrukken. waardoor het doove kind leert lezen schrijven zooals een hoorend kind verstaat spreekt; de oefeningen van de motiliteit, de verschillende lichamelijke oefeningen, die schrijven en spreken ondersteunen, het sociaal gedrag bevorderen; de oefeningen van de door Katz en Rhevesz beschreven vibratie; aanvul ling welke kan uitgaan van de psyche: eener- zljds door training van de aandacht en de op merkzaamheid. anderzijds door versterking van het wils- en gevoelsleven: het eigenlijke onder wijs, dat bestaat uit ontwikkeling van begrip pen; de hulp. welke voor het doove kind. dat in de wereld verkeert, kan uitgaan van de waarneming van zijn omgeving en welke hier in bestaat, dat elke reactie in de omgeving van den doove door hem naar haar beteekenis kan worden geïnterpreteerd. Spr. meende, dat haar ervaring eneen hoon vol verschiet kunnen openen voor het doof stomme kind. BOND VAN CHR. SCHOLEN HOEKSCHE WAARD. Woensdagavond vergaderde te Klaaswaal de Bond van Chr. Scholen in den Hoekschen Waard. Nadat de heer J. C. Diepenhorst van Oud-Beijerland de vergadering op de ge bruikelijke wijze geopend had, werden de huishoudelijke zaken besproken. De heeren A. v. d. Berg en H. F. C. Musch werden als bestuurslid herkozen, terwijl in de vaca- ture-Stemerding de heer Sterk van Mijns- heerenland gekozen werd. Tenslotte hield de heer P. v a n Ne s Czn. van 's Gravenhage een opwekkende rede over het onderwerp: „Het zaad zal Hem dienen". Uitgaande van deze woorden uit Ps. 22 sprak ref. uitvoerig over der. rijkdom van Gods beloften. De waarde var, het kinderbezit is door deze belofte ook veel grooter geworden. Wij mogen door Chris tus het zaad zien in het licht der genade. Zoo bezien zijn onze kinderen koningskinderen. Ooh het Christelijk onderwijs rust op die be- Het is de eer van het Christelijk onder wij;, dat wij de feiten van den dag wenschen te sien in het licht van het Chr. geloof. Gods beloften worden vervuld. Onze Vaderen heb ben het gevoeld en de veelzeggende aantee- keningen in de familieregisters van de Sta tenbijbels- getuigen er eveneens van. Levende uit Sods beloften, die zeker vervuld worden, motten wij ook den arbeid in de school veiv richten. Ook bij kinderen openbaart zich vaak de tonde op afschrikwekkende Wijze, maar God zet Zijn werk voort Spr. wilde wel, dat alle ouders en onderwijzers dit als een blijde realteit. eiken dag voor oogen hielden. Jezus Chrstus wil ook het kinderhart reinigen van de zinde. Wij hebben een dienende taak. Het doel der opvoeding is hen op te voeden tot diensknechten van God. De school moet zorgm, dat „het zaad" weet hoe het Hem dieren moet. Ook de onderwijzer heeft een dierunde taal. De Heiland wees ons hierin het .poor. God voert Zijn Raad uit en vol tooit Zijn werk, misschien anders dan wij ons ladden' voorgesteld. Met een krachtige opwdcking tot trouw in dien arbeid besloot refennt zijn bezielende en met groote aan- dach- beluisterde rede. Voor de vele vrienden van let Chr. onderwijs in deze streek was het een shoone avond. PU5UCATÏE VAN DEN GEMACHTIGDE V0OB DE PRIJZEN lee VASTGESTELDE MAXINUMPRIJZEN. BERICHT No. 1 ijzen voor zeep mogen ten hoogste aan iet publiek in rekening worden gebracht: ZEEP: A. Toiletzeep 0.1% per 75 gr. B. Huishoudzeep 0.12 per dubbel st (240 gr.) 0.004 stuk (120:gr.) - C. Zachte Zeep verpakt 0.38 per kg. onverpakt 0.34 per kg. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJ5EN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN 3EBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegre ongeldig maken. Moe en aigemai thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, alt door een wonder! Het Friesch persbureau schrijft ons: Evenals vorige jaren houdt de Prov.. Onder wijsraad weer een drie-daagsche Friesche vacantie leergang met een rijk gevarieerd pro- S-amma en wel op 31 Juli, 1 en 2 Augustus in otel de Klanderij te Leeuwarden. Inleiders zijn: W. Cuperus van Wester-Nijkerk over eigen proza; Dr. W. L. Brandsma van Groningen over Mayke Jakkelis, een verhaal uit oude almanak ken; J. Slofstra van Zwartemeer. over het Friesche lied, met toelichting op de piano; Dr. B. Dijkstra van Groningen over de beteekenis van het Vitamine-C voor den mensch; vooral voor kinderen; Mr. A. S. Miedema van Heem stede spreekt over den bloeitijd van Oud-Stave ren; D. A. Tamminga van Oudemirdum behan delt de ballade in de Friesche litteratuur, afge wisseld door voordracht. Ds. C. P. Hoekema van Hallum leidt een hoofdstuk in uit de geschie denis der Doopsgezinden in Friesland, n.ï. de gebroeders Obbe en Dirk Philips, terwijl Ir. G. J. A. Bouma den leergang besluit met een voordracht over het Lage Midden van Friesland. Aan den leergang is een excursie vérbonden naar het Popta-slot te Marssum. Op aanvrage aan den Provincialen Onderwijs- TERAARDEBESTELLING P. E. BREDÉE Op de Jlgemeene begraafplaats te Heemstede is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. E, Bredée, oud schoolopziener te Haarlem en Rotterdam. Vele vrienden bewezen den overledene de laatste eer, o.a. P. J. Egbers, oud-leeraar te Soerabaja en F. Hellinga, oud-hoofd eener school te Haarlem. Nadat in de aula de zoon, de heer J. Bredée, zijn vader had herdacht, schetste ds. C. M. Briët het groote verlies, dat allen, die den overledene van nabij kenden, hebben ge leden. Nadat onder orgelspel het stoffelijk overschot uit de aula was gedragen, bad aan de groeve ds. Briët het Onze Vader, waarna de zoon dankte voor de belangstelling. ONDERWIJSBENOEMINGEN Hollum. (Amelaand). C. N. School. Tót hoofd: de heer H. Postma, onderw. te Paesens-Mod dergat. Schèrngoutem. School C.V.O.. Tot hoofd: de heer J. v. d. Molen, onderw. Chr. School te Dokkum. Examens AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Propaed. Theologie: de heeren J. H. Meyer, Midwolde (Gr M. v. d. Werff, Amersfoort; L. Zwanen burg, Katlijk; W. v. d. Kolk, Bunschoten; J. H. de Boer, Makkum; E. H. Nagel, Harén (Gr.); F. Vroon, Utrecht; mej. J. C. Schreuder, Haarlem en mej. E. G. v. Egmond, Haarlem. Cand. kl. letteren de heer P. J. v. Swig- chem te Middelburg. K. L. A. Oosterbaan B. Binnenlansch Nieuws Door den bliksem gedood Woensdagmiddag heeft een hevig onweer ge woed te Horn bij Roermond. De 25-jarige timmerman M. Hengelen, werkzaam aan der bouw yan een huis, werd door. den bliksem getroffen en was onmiddellijk dood. Twee andere arbeiders geraakten buiten kennis, doch konden weldra ongedeerd naar huis gaan. Gisteravond is tijdens een hevig onweer de 32-jarige vrouw M. Biezemans te Vlijmen door den bliksem getroffen en op slag gedood. De vrouw was gehuwd en moeder van twee kin deren. Tijdens het hevige onweer, dat gisteren bo ven Brabant heeft gewoed, is een boerderij in den Berkhoek bij Udenhout getroffen. Deze boerderij was eigendom van den landbouwer W. van Roessel en werd bewqond door het ar beidersgezin van W. Kasteleyn. Boerderij en .Stallen zijn tot den grond afgebrand. De geheele inboedpl van de inwoners, alsmede de land- bouwwerktiugen en eenig kleinvee werden een prooi van de vlammen. Het gebouw, de inboedel en de landbouwwerktuigen waren slechts laag verzekerd. HILVERSUM I 415.5 METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichter 8.15 Gramofoonmuz. (9.15 9.25 Voor de huis vrouw) 10.00 Ernstige muziek (opn 12.00 Zang met pianobege leiding en gramofoon muziek 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en oeconomische berich- 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Voor het gezin 2.20 Na gedanen arbeid muziek en vroolijkheid 4.00 Bijbellezing (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting) 4.20 Het Utrechtsch strijk kwartet 5.15 BNO; Nieuws- oeconr». mische «n beursbe richten 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Voor de binnenschip- Zaterdag 28' Juni dag 7.15 De Melodisten en so list 7.45 Voor den boer 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en gra mofoonmuziek 9.30 Berichten (Engelsch) 9 45 „Ik was er zelf bij", causerie (opn.) 10.00—1015 BNO: Engelsche uitzending; „Dutch HILVERSUM II 301.5 METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 815 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding (voor bereid door het Vnjz Prot. Kerkcomité) 10.20 Omroep-Harmonie-or- kest (opn.) 10.50 Gramofoonmuziek 11.00 Omroeporkest, gem. operette-koor en solis ten (opn.) 12.00 Berichten 12.15 Ensemble Amende 12.45 BNO: Nieuws- en oeconomische berich- Zang met pianobege leiding en gramofoon muziek Voor de jeugd i Rotterdamsch Phll- harmonisch orkest en solist (pl.m. 2 45 „Stad i Orkest Eloward en gramofoonmuziek l Bijbelvertell. (voorbe reid door het Vrljz- Prot. Kerkcomité) BNO: Nieuws- oecono mische en beursbe richten i Pianovoordracht en gramofoonmuziek i „Pro Musica" en gra mofoonmuziek i Reportage i BNO: Gron. praatje i Gramofoonmuz. (7.30 —7.45 Werkers ont moeten elkaar) BNO: Nieuwsberichten i Vroolijke voordracht m. muzikale omlijsting Cabaretrevue i Gramofoonmuziek i Dagsluiting (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting) BNO: Nieuwsberich ten; sluiting DE OPBRENGST VAN VOLKSTUINTJES. In verband met bepaalde geruchten, dat de opbrengst van volkstuintjes en zeker van die, welke door vereenigingen voor haar leden worden gepacht en beschikbaar gesteld, bij de provinciale voedselcentxales zou moeten wor den ingeleverd, heeft het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland zich om na dere inlichtingen gewend tot het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd. Jn antwoord daarop ontving het Verbonds- bestum- van den directeur-generaal van de voedselvoorziening de mededeeling, dat de bedoelde personen „de opbrengst van hun volkstuintjes zullen mogen behouden, indien het bewerken van de grond, het zaaien ver plegen en oogsten van het gewas geheel door hen zelf verricht is en de opbrengst de eigen gezinsbehoefte niet overtreft Wel moet door den provincialen voedsel- commissaris vastgesteld zijn, dat de betref fende grond voor volkstuintjes in aanmer king komt. Hét kan n.l. door de overheid niet toege staan worden- dat grond behoorende aan boer derijen, welke normaal voor landbouwdoel einden in gebruik was, thans tot volkstuintjes versnipperd wordt". Motorschip uitgebrand 32,000 kg stroo een prooi der vlammen. Gistermiddag om 4 uur is te Hoogkerk bij Groningen tengevolge van het vlamvatten door vonken uit ae pijp van den motor in het ijzeren motorschip Dollard, eigenaar Anton Abels, gedomicilieerd te Nieuweschans, brand ontstaan. Binnen korten tijd stond de geheele lading, bestaande uit 800 pakken stroo, wegen de in totaal 32,000 kg, in lichte laai. De brandweer uit Hoogkerk verleende assistentie, doch kon niets anders uitrichten dan de lading overboord werpen. Alles werd een prooi der vlammen, alleen het ijzeren geraamte is intact gebleven. Verzekering dekt de scha''0 WAARSCHUWING De commissaris van politie te Deventer geeft een ieder in overweging, alvorens relaties aan te knoopen met O. Hoekstra, dde het algemeen publiciteits- en uitgeverskantoor. Achter de Hoven 45. te Deventer, exploiteert, bij hem inlichtingen Vreemdelingenverkeer Voor de congres-vergadering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer heelt de heer Jan Gratama een voordracht gehou- en over Oude Nederlandsche Bouwkunst, an welke het volgende is ontleend: Het behoud van de oude Nederlandsche bouw kunst aldus spr. is niet alleen van belang voor het Nederlandsche volk, maar ook voor het vreemdelingenverkeer. Immers, waarom be zoeken toeristen Nederland? Omdat in ons va derland het landschap, de steden en dorpen, de bouwkunst, enz. een eigen karakter hebben. Wanneer dit zich niet onderscheidde van bijv. het Fransche karakter van landschap, steden, enz. dan zou er geen speciale aanleiding zijn Nederland te bezoeken, want dan kon men evengoed naar Frankrijk gaan. Ongetwijfeld heeft ons vaderland een eigen cultuur en een eigen mentaliteit In zooverre wij ons van andere naties onder scheiden hebben wij een eigen beteekenis, en wekken wij de belangstelling der vreemdelin gen. Wil echter deze belangstelling groot zijn. dan moet onze cultuur niet alleen eigen-aardig zijn, maar dan moet ons volk in dit bijzondere tevens iets belangrijks hebben gepresteerd. Dit nu is het geval. Wij hebben een cultuur ge schapen, die zoowel door haar eigen karakter als door haar kracht, rust en geluk, indruk maakt op den vreemdeling, ja hem een rueuwe en onbekende wereld doet open gaan. Daarmede verrijkt de vreemdeling zijn leven. Hij ziet de belijdenis van een cultuur, die niet de zijne is, maar waarvan hij de beteekenis en het begee- renswaardig geluk ervaart. Dergelijke culturen hebben wereldbeteekenis, en het kan onze trots zijn, dat de Nederlandsche cultuür daartoe ook behoort. Een natie is niet sterk levend, wanneer zij zich afsluit voor het nieuwe en halsstarrig blijft bij het oude, het eenmaal verworvene. Een dergelijke natie komt geheel buiten het wereldgebeuren en de wereld-ontwikkeling te staan en sterft dus noodzakelijk cultureel af. Er zijn drie machtige internationale stroo mingen geweest, die op de Nederlandsche cul tuur sterken invloed hebben gehad. Spr. ging die in den breede na. Tenslotte vertoonde spreker den invloed van het klassicisme en van de barok op de Neder landsche bouwkunst, waarbij hij aantoonde, dat de uitheemsche zuilstelling vrij spoedig in Nederland verdwijnt, zoodat een strenge maar Nederlandsche gevel ontstaat, zooals het' raad huis van Edam, gebouwd door Vennekool, bewijst. Nadat spreker nog eenige mooie grachtge- met enkele schilderijen te vertoonen, omdat hij wel weet dat de schilderkunst eerder door het publiek wordt begrepen dan de bouw kunst. Zullen wij een rol in de toekomst spelen? Wanneer in de wereld weer vrede zal heer- schen, zal ongetwijfeld de samenleving sterk beheerscht worden door een nieuwe sociale rechtvaardigheid. De arbeid zal een hoogere beteekenis verkregen hebben. Vroegere cultu ren stonden in het teeken van de kerk, of van de dynastie, of van de aristocratie in al- gemeenen zin. De nieuwe cultuur zal staan in het teeken van den arbeidenden, den schep penden mensch. Dat is de natuurlijke, eenvou dige, zelfbewuste burger, in zijn verhouding tot het tijdelijke en het eeuwige. Maar dit is juist de Nederlander in zijn ware beteekenis, getuige zijn roemrijke cultuur en zijn groote daden in onze gouden eeuw. Daarom is er geen reden voor blijvend pessimisme. Integen deel. ongetwijfeld zal juist het Nederlandsche genie in de toekomst wederom tot bloei komen èn zijn volle beteekenis en erkenning ver krijgen. NEDERHORST DEN BERG BEWIJST ZIJN DANKBAARHEID. De inwoners van Nederhorst den Berg heb ben gemeend aan de gemeenten, welke hen in de spannende dagen van 1940 zoo hartelijk en gastvrij hebben ontvangen, een huldeblijk aan te bieden Een moeilijkheid was het echter om tot een oplossing te geraken daar de inwoners in vier gemeenten waren ondergebracht. Thans heeft men besloten aan deze vier gemeenten een blijvend aandenken aan te bieden. Aan Zwaag zal worden aangeboden een stoel voor den voorzitter van den raad, met een oorkonde, aan Wognum een bank in de raadszaal voor het publiek, met een inscriptie, aan Schellink hout een steenen bank, en aan Wijdenes een Delftsch bord met gezicht op het dorp Neder horst den Berg. SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE Mej. C. te Oostwold werd, toen zij te Win schoten in de bus zou stappen, plotseling ten gevolge van de warmte onwel en overleed eenige oogenblikken later. Toen Woensdag de 80-jarige E. Z., te Ekamp op het land van zijn zoon aan het werk was, werd hij door de warmte bevangen. Kort daar op is hij overleden. DE OESTERCULTUUR Crediet voor kleine panneboeren. Er zijn wederom maatregelen getroffen tot credietverleening aan de panoestercultuur. Dit crediet zal worden verstrekt aan die kleine kweekers van panoesters, die daaraan behoéfte hebben. Het crediet zal bedragen 2% cent voor elke pan die dit seizoen voor het collecteeren van oesterbrood in de Schelde wordt uitgezet. De credietverleening zal worden uitgevoerd door de Visschersleenbank te Yerseke met hulp van de Nederlandsche Visscherijcentrale. Deze maatregelen zijn van groot belang, aangezien zij het uitzetten van pannen door hen, die daartoe anders financieel niet in staat zouden zijn (o.a. door de slechte uitkomsten van verleden jaar) ongetwijfeld belangrijk zal stimuleeren. De oesterstand is, wegens gemis van aanvotr van Fransche zaaioesters dit voorjaar, ver van ;unstig. De invoer van een beperkte hoeveel- ïeid Noorsche zaaioestertjes heeft aan dit feit ■eer weinig kunnen veranderen, omdat deze loch voor den broedval noch voor de con- umptie voorloopig kunnen dienen. Derhalve is het een eerste vereischte de ieeuwsche oestercultuur ipet eigen middelen :ooveel mogelijk op peil te houden, waarvan aen intensieve beoefening van de panoester cultuur een belangrijk onderdeel is. De maatregelen zijn nog juist bijtijds geno- imen. aangezien volgende rnaan^ met het uit zetten der pannen in het water een aanvang moet worden gemaak* en vooraf nog een be werking der Far-n*n noodig is. ooi om Tobroek. Een Britsch munitie-transportschip wed, voordat het de haven van- 2'eiken, in den grond geboord. De bemanning slaafde er in, aan land to komen, waar zij aiJen van het Duitsche Afrikacorps gevangen werden jonomon (Orbii-Holland) De uit de 15de eeuw dateerende toren va,n Woensel wordt gerestaureerd, waartoe het bouwwerk in de steigers Is gezet (Het Zuiden) De bouw van het derde gemaal, dat mede zal helpen bij het leegmalen van den Noord Oostpolder, is bij Urk in vollen gang. Een overzicht van het werk (Pax-Holland) envisscjjerij staat, nu de aanvoer uit zee tot een minimum is beperkt, in het middelpunt der belangstelling, loofdvaart van den Sloterpolder staan de karen, waarin do bult aan paling, zeelt enz. levend gehouden wordt (Pax-Holland) Do operaties aan het Oostelijk front Oprukkende Duitsche troepen aan de grens der Sovjet-Unie (Telefoto Atlantic-Holland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5