DE OORLOG IN OOST-EUROPA BOMM DONDERDAG 26 JUNI 1941 Buitenland Oekraine-Grensland Oekraine is de naam van een der Socialisti sche Sowjetrepublieken, die aan de zijde van Roemenië en de Zwarte Zee is gelegen. Het woord moet „Grensland" beteekenen, naam is in zooverre treffend juist, dat dit gebied in staatkundig opzicht in den loop der geschiedenis de steeds wisselende lotgevallen heeft ondergaan, die voor een grensterritoir kenmerkend plegen te zijn. Zulke landen immers hebben in politiek opzicht gelijkenis met de uiterwaarden langs den zeeoever, die met den regelmaat van eb en vloed over stroomd worden, totdat er eindelijk een rege lende orde optreedt en definitieve indijking volgt De Oekraine, die in ethnischen zin moei lijk te omgrenzen is, maar waarvan men toch de huidige Sow jetrepubliek van dien naam als kern kan beschouwen, is een zeer rijk deel van de uitgestrekte, vruchtbare Russi sche laagvlakte. Haar oppervlakte is om streeks 452,000 vierkante kilometer groot; in 1932 bezat zij een 32 millioen inwoners, die ook in groote meerderheid van Oekrainsche afstamming waren, en in de Russische litera tuur meestal Klein-Russen worden genoemd. Van dit bodemoppervlak wordt ruim negentig procent voor den landbouw gebruikt, en voor het overgroote deel, namelijk 74 pet., is dit akkerland. Zoo is het te begrijpen, dat bijna drietiende van den geheelen Sowjet- Russischen graanoogst uit de Oekraine stamt, hoewel men er ook lijnzaad, zonnebloemen, aardappelen en groenten teelt. Een tweede welvaartsbron vindt men in het Donetzbekken, waar de mijnbouw wordt uitgeoefend, en men o.a. steenkool, mangaan, steen-out, kwikzilver, zink en lood wint. In 1932 heeft men aan den Dnjepr een groote installatie voor het opwekken van electrici- teit opgericht (Dnjeprostroj) en nieuwe hoog ovens en chemische bedrijven in het leven geroepen, zoodat men, door de gelukkige combinatie van ertsen en steenkool, krachtig de zoogenaamde zware industrie kon stimu- leeren. Het is dan ook geen wonder, dat men dé Oekraine niet alleen beschouwt als de „graanschuur" bij uitstek, doch tevens als de hartader van het Sowjet-Russische economi sche leven. Vandaar, dat wel geen ander deel der Sowj et-Unie een zoo dicht vertakt spoor wegnet kan aanwijzen, als juist dit „Grens land". «I Het Oekrainsche volk echter is talrijker dan de leden van zijn stam, die juist in de republiek van dien naam wonen. Ook in het voormalige Poolsche gebied en in Galicië, om slechts twee streken te noemen, treft men hen aan; hun totale getal wordt op 45 .mil lioen zielen geschat. Gelijk wij reeds aanstipten, hebben de Oekrainers, als bewoners van een grensge bied, in den loop der eeuwen heel wat poli tieke lotswisselingen moeten doorstaan, nu eens waren zij onder Russisch, dan wedei ten deele onder Poolsch regiem. Oudtijds werden hun woongebieden bijna jaarlijks geteisterd door de rooftochten der Krim-tartaren, waar tegen zij zich trachtten te beschermen door zich in militair verband te organiseeren, onder een Hetman. Door deze manier van militair-civiele indeeling van hun dorpen ver kregen zij den toenaam van Kozakken, die ruime bekendheid heeft verworven. Toen zij onder oud-Poolsch gezag verkeerdeh, hadden zij bovendien zeer veel te jijden van de soci ale en religieuse onderdrukking van den kant van den Poolschen adel. In 1648 wist Cl^mielnicki als hetman de Oekraine onder zich te vereenigen en onaf hankelijk te maken, doch de Oekrainsche Kozakkenstaat kon zich op den duur niet staande houden, en moest zich reeds in 1654 onder de bescherming van Tsaar Aleksej stellen. In 1667 verdeelden Polen en Rusland samen dezen buit; de in geheel Europa be faamd geworden hetman Mazeppa heeft in de eerste jaren van de achttiende eeuw nog eens een heroische poging gedaan, de vreemde heerschappij af te schudden. Tijdens den wereldoorlog werd de Oekraine door Duitsche en Oostenrijksche troepen be zet; er werd tengevolge hiervan een natio nale regeering in het leven geroepen, onder leiding van Petljoera. Ook generaal Denikin heeft met zijn troepen in deze streken ge manoeuvreerd, in de bewogen dagen van Augustus 1919. Doch tenslotte wist hetSowjet- bewmd zich ook hier vast te zetten en een Radenrepubliek in het leven te roepen, die echter sindsdien steeds meer in haar zelfbe stuur werd ingeperkt De Oekrainsche nationalisten hebben nooit opgehouden, voor een zelfstandig nationaal bewind te ijveren, en hun hoop was daarbij op Berlijn gericht. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat op 23 Mei 1938 op den Cool- singel te Rotterdam een bomaanslag werd ge pleegd, waarin Gepeo-agenten de nand had den. Slachtoffer van dezen laffen moord was Eugen Konovalec, leider der Oekrainsche na tionalistische beweging, die om de Sowjet- Russische terreur te ontgaan, zijn hoofdkwar tier in het buitenland gevestigd had. Het lijdt geen twijfel, dat de Oekrainers, evenals de bewoners der Baltische staten, de Duitsche troepen bij hun opmarsch als bevrijders zul len begroeten, omdat het Sowjetregiem als een gehaat juk op hen drukt. Wat de economische aspecten van den oor log in de Oekraine betreft, hoeven wij aan het hierboven gezegde over den natuurlijken rijk dom van deze streken weinig toe te voegen. De toeleg der Moskousche machtshebbers, om door een dubbelhartige gedragslijn Duitsch- land niet slechts militair, doch ook in zijn staatshuishouding, door het niet nakomen der verdragsverplichtingen, ernstig te benadee- len, zal door de wapenen kunnen worden tegengegaan en in zijn tegendeel worden ver keerd. De Duitsche en Roemeensche luchtmacht verkreeg opmerkelijke resultaten Van het Roemeensche front Het hoofdkwartier van het Roemeen sche front maakt bekend, dat de operaties te land in de eerste drie dagen zich ontwikkeld hebben volgens de tevoren opgestelde plannen. Eenige pogingen tot tegenactie van den kant van den vijand werden afgeslagen. De vijandelijke lucht macht heeft Dinsdag Constantza hevig gebombardeerd evenals Soelina en Galatz, terwijl zij eenige bommen wierp op Tulcea, Braila en Jassy. De gevolgen waren zonder belang. Onze luchtmacht aldus het communiqué verder bombardeerde belangrijke militaire doe len en verkreeg overal opmerkelijke resultaten. De Duitsche en Roemeensche luchtmacht heeft in den loop van deze drie dagen een verpletterende meerder heid getoond tegenover de vijandelijke luchtmacht. In totaal werden 400 vijan delijke vliegtuigen vernield. Van dit totaal werden 30 Sowjet-toestellen neer gehaald door de Roemeensche luchtmacht en het afweergeschut, 40 zijn vernield op den grond door Roemeensche vliegtuigen. De Roemeensche luchtmacht heeft in totaal 12 toestellen verloren. Finsche steden gebombardeerd Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Sowjet-vliegtuigen hebben gisteren vier. maal aanvallen op Helsinki gedaan. Om kwart over twaalf werd voor de laatste maal weer het signaal „alles veilig" gegeven, den eersten aanval vlogen negen, bij den tweeden 13 Sowjet-vliegtuigen boven de stad. Het derde alarm werd gegeven om kwart over tien. Er verschenen weer Sowjet-bommenwer- pers en verkenningsvliegtuigen boven Hel sinki, die terstond onder krachtig afweervuur genomen werden en door jachtvliegtuigen werden aangevallen. Thans werden ook bom men geworpen in het Noorden der stad. Volgens berichten uit de provincie zijn daar eveneens in den loop van den ochtend Sowjet- formaties in centraal, Noord, West en Xuid- Finland verschenen. Ér werden talrijke bom men geworpen op niet-militaire doelen Naar verder bekend wordt, strekten zich de Sowjet- vluchten van gisterochtend tot bijna alle groote Finsche steden uit. Een officieele be vestiging over de aangerichte schade en ver liezen aan menschenlevens is nog niet be schikbaar. Naar thans bevestigd wordt, zijn acht Sowjet-vliegtuigen omlaag geschoten. De volgende steden zijn gisterochtend, ni officieel is medegedeeld, door het Sowjet- luchtwapen aangevallen: de stad Jönsuu met 15 vliegtuigen om 11 uur 10 en met drie vlieg tuigen om 12 uur 30. Er werden talrijke bommen neergeworpen. Een burger werd ge dood, verscheidene gewond. Er brak een brand uit. Voorts werd om 11 uur 32 door drie vliegtuigen de stad Rovaniemi aangevallen, waar eenige branden ontstonden. Verder zijn gebombardeerd Mikkeli, Kemijaervi, Jeroinen en Nokia bij Tampere, waar een burger werd gedood. In den loop van den dag werden tot 15 uur 20 Russische vliegtuigen neergeschoten Eén machine kwam ongedeerd in Finsch be zit Italiaansehe tegenmaatregelen Officieel wordt te Rome medegedeeld: In verband met den door de Amerikaansche regeer ing getroffen maatregel, volgens welke a het Italiaanschen burgers verboden is. zonder speciale vergunning der autoriteiten het ge bied van de Vereenigde Staten te verlaten, heeft de Italiaansehe regeenng eenzelfdm maatregel voor de Amerikaansche burgers ge troffen die in Italië, in de onder Italiaansehe contróle staande of de door de Italiaansehe troepen bezette gebieden wonen. (D.N.B.) Meer goederen uit Indië naar Japan? United Press meldt uit Batavia: Ingelichte kringen alhier houden er sedert eenigen tijd rekening mede, dat een monde ling handelsverdrag tusschen Japan en Ne- derlandsch-Indië zal worden afgesloten. De leider van de uit Batavia teruggeroepen Ja- pansche economische delegatie, Josjizawa, verklaarde dat momenteel geen verdere be sprekingen zijn geprojecteerd. Hij scheen vol vertrouwen, hetgeen men in verband brengt met bet feit, dat de Nederlandsche autoritei ten te Batavia sedert he afbreken van de besprekingen met Japan, schijnen geneigd grootere hoeveelheden van de door Japan benoodigde goederen naar Japan te verzen den. Op deze wijze zouden verdere besprekin gen vanzelf overbodig worden. De Finsche middagedities staan geheel in het teeken van de Sowjet-aanvallen op Finsche steden. Kauppalehti spreekt van .„grensschendingen, die tot oorlogshande lingen worden" en richt tot den Sowjet- gezant de openlijke vraag, hoe hij deze grove schendingen denkt te verklaren. De Duitsche en Italiaansehe pers over den strijd in het Oosten De Duitsche pers legt er in haar hoofd artikelen den nadruk op, dat de strijd tegen de Sowjet-unie een strijd van Europa -is. Da leer, aldus schrijft de Völkischer Beobachter, dat de Sowjetunie niets anders dan de kiemcel en de springplank van een „wereldraden republiek" is en dat het Sowjetleger tot taak heeft, den bolsjewistischen brand naar Europa over te brengen, is slechts een moderne vorm van de driften, waarvan een Attila en een Dzjengis-Khan bezeten waren. Wie de nederlaag van Duitschland wenscht, aldus Karl Megerle in de Börsenzeitung, geeft Europa prijs. Wien de toekomst van Europa na aan het hart ligt, moet den vrij heidsstrijd van Duitschland en zijn bondge- nooten, niet alleen tegen het bolsjewisme, maar ook tegen den aanval van Engeland en de Amerikaansche oorlogspartij, begrijpen en in een of anderen vorm zijn bijdrage leveren. Europa heeft „ja" geantwoord op den oproep van den Führer en zijn bondge- oooten. De vernietiging van het bolsjewisti sche wereldgevaar wordt gevoeld als een noodzakelijkheid voor geheel Europa. Ten aanzien van den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjetunie wijst de Gior- nale d'Italia op de in de eerste plaats in het wijd uitgestrekte gebied liggende moeilijk heden van dezen oorlog. Wanneer de Engel- schen er thans reeds naar streven, zoo schrijft het blad, om den indruk te wekken van een Blitzkrieg van 10 of 14 dagen, doen zij dat alleen om na verloop van dezen tijd te kunnen beweren, dat de Duitsche operaties zonder succes zijn gebleven. Het Duitsche opperbevel haast zich echter, volgens zijn be proefde gewoonte, heelemaal niet berichten van welken aard ook te geven. Het geeft er de voorkeur aan, de nieuwsgierigheid van het publiek niet al te snel tevreden te stellen om den tegenstander geen inlichtingen te verstrekken. Hoe de Duitschers Litauen binnenrukten Het D.N.B. ontvangt het volgende oogge tuige-rapport: Wij vliegen, waar een rivier de Oostelijke grens uitmaakt Den vorigen avond lieten alle compagniechefs hun eenheden aantreden. Een ieder gist, dat een nieuwe beslissende phase van den oorlog is ingetreden. Twee uur later. De Duitsche opmarsch loopt als een uurwerk. De,hemel is met don kere wolken overdekt. Alleen in het Westen glinsteren de kleuren van de ondergaande zon. Ze leggen een gulden glans over de zonder een woord uit de bosschen opbrekende colonnes infanterie, ruiterij en tros. Nu is het middernacht We liggen in de gevechtspositie van een regiment infanterie een school vlak aan de rivier. Iedereen is rustig en op alles bedacht, ni-'-mand windt zich op, slechts door een innerlijke spanning om de dingen die komen vervuld. Rapport op rapport komt binnen. De formaties hebben hun stellingen volgens het plan ingenomen. Nu is het 22 Juni drie uur 's ochtends. He! is nauwelijks nacht geworden. Om drie uur het nog zoo licht dat men uitstekend zicht heeft. Vijf minuten later pakken geniesolda ten de zware balken voor de brug op. De ochtendnevel dampt. Reeds ziet men soldaten den schemer bijna zonder gedruisch rub berbooten naar den oever trekken. De eerste infanteristen peddelen over. Eerst valt er geen schot van de overzijde. De overrompe ling lukt. De leiding heeft de aanvallen be hendig bij een schiereilandvormige inbuiging van den stroom ingezet. Na eenige schoten trekt de tegenstander zich uit vrees voor een omvatting terug. De top van den 60 m hoogen waarneemtoren werd bij het tweede schot geraakt De bezettingspost had kort tevoren de beenen genomen. De eene keten tirailleurs na de andere rept zich springend over de vlakke weiden naar den Litauschen oever. In 20 minuten is de schipbrug gereed. Elders zetten geniesoldaten zich terstond aan den bouw van een vaste zware brug. Door de voorden banen ruiters en licht materiaal zioh een weg. Twee uur voor den vastgestelden tijd is de brug gereed. Nu rolt colonne na colonne, artillerie, munitie, door rupstrac toren getrokken, gezondheidscolonnes en veldkeukens Litauen binnen. Gespecialiseer de soldaten kalefateren aanstonds de stuk gereden wegen op. De zon straalt in een blauwen hemel, de wegen zijn hard. De voor hoede van de infanterie dringt op, ze stuit maar op geringen tegenstand. Dan huilen de eerste granaten van de tegenstanders. De eerste hoeven zijn ontruimd, maar eenige km. achter de grens geven boeren en boerinnen uitdrukking aan hun voldoening, dat de Russen zijn verdwenen. De Duitsche luchtmacht diep achter het front Het offensief tegen de Sowjets in Li tauen gaat hoofdzakelijk over gebieden met een vlakken zandigen bodem, die ge deeltelijk niet beboscht is en dus geen hin dernis vormt voor het moderne pantser wapen. Neutrale waarnemers, die den toe stand in Litauen uit eigen ervaring ken nen, uitten de meening, dat de Duitsche opmarsch in Litauen nauwelijks door 4e natuurlijke hindernissen kan worden op gehouden. In elk geval zullen de moeilijk heden niet grooter zijn dan in den Pool schen veldtocht. Verder naar het Zuiden tusschen Soewalki en Brestlitowsk is de streek nog goed aan de Duitsche troepen bekend uit den oorlog tegen Polen. Hoever de Duitsche troepen zijn doorge drongen is nog niet bekend. In de berichten der propaganda-compagnieën wordt slechts gezegd, dat vele Sowjetvliegvelden thans door de Duitsche troepen zijn bezet. Volgens de berichten heeft de Duitsche luchtmacht haar vernietigende aanvallen op doelen achter het front tot diep in de Sowjetunie voortgezet. Bevoegde Duitsche kringen te Berlijn heb ben medegedeeld, dat de leden der Sowjet- ambassade en van de Sowjet-handels-dele- gatie zich op het oogenblik nog te Berlijn bevinden. Ze zullen waarschijnlijk tegen de Duitsche functionarissen in Moskou worden uitgewisseld. De Sowjet-handelsdelegatie telt ongeveer 300 leden, van wie de meesten geen politieke voorrechten genieten. Dezelfde krin- ge zeiden, dat de ambassades van Duitsch land en Italië te Moskou op het oogenblik van het uitbreken van den oorlog volledig bezet waren. Engeland daarentegen was slechts door een zaakgelastigde en een se cretaris vertegenwoordigd. Van deze zijde werd tenslotte nog aan gekondigd dat binnen enkele dagen het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken een verklaring over de onderhande lingen van den Britschen ambassadeur Sir Stafford Cripps met de Sowjet-regee- ring zal publiceeren. Deze verklaring zal nauwkeurige bijzonderheden over den voorgenomen oorlog van Engeland en de Sowjetunie tegen Duitschland bevatten. Duitsche vliegers in den aanval Ze jagen sowjet-colonnes uiteen Een deelnemer aan een Duitsche formatie gevechtsvliegers aan het Oostelijk front geeft het volgende pakkende bericht: Onverpoosd houdt de snelle opmarsch van de eerste troepen aan. Eindelooze colonnes, dicht op elkander volgend, hebben de voor ste stellingen van de bolsjewisten onder den voet gelooperuDe vijand wijkt. De Duit sche luchtformaties storen de opmarschbe- wegingen van den vijand en jagen hem op, waar hij zich ordelijk wil terugtrekken. Alweer wordt tusschen de vliegers over legd. Verkenners hebben rondom K. de aan wezigheid van sterke colonnes vastgesteld, o.a. pantserwagens en zware artillerie. Nauw keurig worden de standplaatsen op de kaar ten aangeteekena. In gesloten formatie bruist de groep Oostwaarts. Onder ons trekken Duitsche troepen voorwaarts. Een machtige stofwolk trekt traag zijwaarts. Vele vlieg- havens zijn al in Duitsche handen. Het gaat verder en verder, weldra moet het doel in zicht zijn. Gespannen turen bestuurders en waarnemers de wegen af. Nu is de Duitsche voorhoede bereikt. Aan den hoek van het bosch maakt de weg een scherpe bocht. Daar is de eerste vijandelijke colonne, het kunnen 30 auto's zijn. In steile glijvlucht gaat een onzer naar omlaag. De colonne wordt snel grooter en grooter. Nu heeft men beneden het gevaar ingezien. Met een ruk stoppen de wa gens. Alles springt ter zij, werpt zich aan den rand van den weg, zoekt dekking. Daar vallen reeds de eerste bommen in een rij over den weg. Terstond staan enkele wagens in lich ter laaie, andere zijn schots en scheef door elkander gesmakt. Niemand denkt aan af weer. Deze colonne is onschadelijk gemaakt. Laag over het land gaat het verder, naar den volgenden weg. De beide Ju's springen over bosschen en huizen. Alles loopt opgewonden en druk gesticuleerend door elkaar. Nu zijn er wel 60 voertuigen bij elkaar, waarbij zes op zeven pantserwagens erachte grof geschut. Weer vallen bommen en vuren kanonnen en machinegeweren. Fonteinen van modder en vuilnis sproeien op, vlammen slaan ten he mel. Hier en daar wat afweer-mitrailleurs en karabijnen. Glas versplintert, een projectiel is ingeslagen, niemand is gewond en de in strumenten bleven ongerept. Een scherpe bocht, een nieuwe vlucht. Nog eens bruisen de Ju's op 20 m hoogte over de colonnes, uit alle loopen vurend. Drie, vier tanks zijn ter zijde geslingerd. Daartusschen rennen paar den, razen met den wagen dwars door het veld, slaan om, blijven liggen. In minder dan een seconde staren de piloten en waarnemers in verschrikte gezichten die zich vol afgrijnzen naar boven richten. Dan vliegen de toestellen naar het vader land. Nauwelijks op bet veld terug, worden de brave vogels weer geladen en opnieuw voor den start gereed gemaakt. ^PÜROL tegen schrijnen,stukgaan en verbrande huid. Verzacht,geneest. Doos 30-60,Tube<*5cL De toestand in Litauen De Stockholmsche correspondent van United Press ontleent aan Nya Dagligt Allehanda: Litausche opstandelingen hebben in radio-uitzending medegedeeld, dat zoowel Kowno als Wilna zich in handen der Litau sche patriotten bevinden, nadat een met ces bekroonde opstand tegen de Sowjetunie had plaatsgevonden. Verder werd bekend ge maakt dat generaal Pundzevicius, de vroe gere cnef van den Litauschen generalen staf, tot commandant van de tegen de Sowjet strijdende troepen is benoemd. De radioberichten behelzen, dat de mandant der Litausche patriotten te Wilna een proclamatie heeft uitgevaardigd, bevolking aan te sporen strijdkrachten bijeen te brengen, te weigeren verdere Sowjetbeve len uit te voeren en verder Litausch bezit tegen het terugtrekkende Sowjetleger te dedigen. In de radiozendingen wordt beweerd, dat de Sowjetaftocht op een paniek lijkt en verge zeld gaat van verwoestingen aan fabrieken en bruggen. De gebeurtenissen in de Baltische landen Berlijn kent daar slechts één toestand: den militairen Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van zekere buiten landsche berichten over gebeurtenissen op het gebied der binnenlandsche politiek in de Baltische landen merkte men gis teren in politieke kringen te Berlijn op: „voor ons is er in de Baltische landen op het oogenblik maar een toestand: den militairen". De demonstraties en de groeps vormingen, die zich daar voordoen als reactie op den Duitschen strijd tegen het bolsjewisme, worden hier beschouwd als plaatselijke verschijnselen. Men spreekt in dit verband van dingen, die voor Duitschland op den achtergrond staan met het oog op de militaire operaties tegen de Sowjetunie. De Amerikaansche neutraliteitswet niet op de Sowjet-unie van toepassing De plaatsvervangende staatssecretaris Sumner Welles heeft medegedeeld, dat Roosevelt de beperkende bepalingen van de neutraliteitswet niet van toepassing zal verklaren op de Sowjetunie en dat hij den Stillen Oceaan niet tot oorlogsgebied zal verklaren. Overigens is nog geen be slissing genomen over een eventueele hulpverleening aan de Sowjetunie. Daar Rusland niet als oorlogvoerend in den geest van de geldende wetten wordt beschouwd bestaat de mogelijkheid Ame rikaansche schepen met oorlogsmateriaal naar Wladiwostok te zenden. Naar aanleiding hiervan verklaarde Welles, dat een desbetreffend versoek ▼an de Sowjetregeering nog niet is ont vangen. Een Spaansch legioen tegen de Sowjets In Spanje bestaat het plan om een Spaansch legioen te vormen, dat tegen de Sowjetunie zal worden ingezet. Serrano Suner, de Spaan- sche minister van buitenlandsche zaken, heeft het plan reeds goedgekeurd. Het Spaan- sche legioen zal waarschijnlijk onder leiding van generaal Asuncio staan. De betrekkingen tusschen Finland en de Sowjetunie Van de Sowjetlegatie te Helsinki reden, naar het D.N.B. vandaar verneemt, sinds Maandagmiddag zwaar geladen vracht- en personenauto's weg. Een bevestiging van een eventueel verbreken van de diplomatieke be trekkingen tusschen Finland en de Sowjet unie is echter niet ontvangen. Den vroegeren Poolschen gezant en den vroegeren Poolschen militairen attaché zijn door het ministerie van buitenlandsche za ken hun paspoorten toegezonden. Tot dusverre werden nog geen officieele mededeelingen gedaan over het antwoord der Sowjetunie op het Finsche protest, aldus United Press uit Helsinki. Sowjetvliegers boven HelsCnki Vanochtend werd het eerste groote alarm voor Helsinki en omtrek gemaakt Wat later naderden op groote hoogte 15 sowjet-vlieg tuigen uit Westelijke richting, die over de stad vlogen. Finsche jagers en het afweer geschut traden krachtig op. Naar verluidt zijn twee der aanvallende vliegtuigen neer geschoten. Schade van beteekenis is volgens DNB niet aangericht. Een Amerikaansche leening aan Engeland Het D.N.B. meldt uit Washington: De directeur van het federale bureau voor leeningen heeft medegedeeld, dat op het oogenblik een plan wordt overwogen om aan de Britsche regeering een leening te verstrekken. De strijd in Syrië Naar de zender Beiroet meldt, is het con- tact met den vijand hervat. In de woestijn is de toestand onveranderd. In den Libanon bij MerZ-Ajoem, is een vijandelijke aanval met zware verliezen afgeslagen. Marinevlieg tuigen en het Fransche luchtwapen hebben aanvalsvluchten uitgevoerd. Een vijandelijke colonne werd gebombardeerd. Tien vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten, twee Fransche toestellen gingen verloren. Naar aan welingelichte kringen te Vichy wordt medegedeeld zijn op verscheidene plaatsen van het front hevige gevechten aar. den gang. De Engelsche strijdkrachten pro- beeren in het bijzonder de aanvallen door de beveiliging van hun ravitailleering te stevi gen. Dien van de beide Engelsche colonnes uit Irak in de richting van Palmyra konden Fransche strijdkrachten tot staan brengen. Men heeft den indruk, dat de Engelschen een nieuw offensief voorbereiden. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag opnieuw bommen geworpen op Beiroet zonder schade aan 'e richten. De toestand aan de Syrische fronten werd gisterochtend, naar D.N.B. uit Vicny meldt van toonaangevende zijde, onveranderd genoemd. Luchtaanvallen bij Tobroek In Oost Afrika hardnekkige tegenstand van de Italianen Het Italiaansehe weermachtsbericht van heden luidt als ovlgt: In Noord-A fri ka activiteit van de ar tillerie aan het front van Tobroek. Het lucht wapen van de spil heeft op de reede voor anker liggende schepen^lsmede voertuigen, luchtdoelafweerstellingeix en munitiedépóts van Tobroek gebombardeerd. Onze bommen werpers en torpedovliegtuigen hebben vijan delijke schepen tusschen Tobroek en Sidi el Barvani aangevallen en een kruiser getrof fen. In den nacht van 23 op 24 Juni hebben Engelsche vliegtuigen bommen geworpen op Bengazi en Tripolis. In Oost Afrika hebben onze troepen, die Dzjimmi ontruimden, zich vereenigd met de troepen, die zich in het Westelijke gebied van Galla en Sidamo hadden genesteld. Ze zetten hun hardnekkigen tegenstand voort. Zweden laat Duitsche divisie door In aansluiting aan de gisteren gehouden speciale zitting van den Rijksdag is hei volgende officieele communiqué uitge geven: „In den toestand, die door den tusschen Duitschland en de Sowjetunie uitgebroken oorlog is ontstaan, zal Zweden onwrikbaar zijn streven er op richten zijn zelfstandig heid en onafhankelijkheid te bewaren en zich buiten het oorlogsconflict te houden. De nieuwe toestand heeft ons echter voor zekere speciale kwesties geplaatst. Zoo is van Finsche evenals van Duitsche zijde gevraagd om toestemming lot het vervoer van een tot een divisie beperkte troepeneenheid uit Noorwegen naar Fin land langs den Zweedschen spoorweg. De regeering heeft met toestemming van den Rijksdag, rekening houdende met den ter beveiliging van de Zweedsche souve- reiniteit noodsakelijken vorm. dit verzoek ingewilligd." Zweedsche persstemmen over den strijd tegen de Sowjet-unie Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Men mag slechts hopen, dat de bevrijding van de bolsjewistische terreur zoo snel moge lijk zal geschieden, verklaart Svenska Dag- bladet. Want wanneer een binnenrukken een bezetting door het Sowjet-leger reeds een vreeselijke aangelegenheid voor de bevolking is, wordt zijn terugtocht-met zijn meedoogen- looze gewelddaden en vernielingen nog iets veel ergers In het Kremlin, zoo schrijft het Zweedsche blad verder, schijnt men cok reeds zijn bezinning te verliezen, wanneer men de Prawda de volgende salvo's laat afvuren: „Finland en de Finnen, die de Sovjets zoo edelmoedig, zoo genadig niet vernie:igd heb ben, zullen evenals de Roemenen rolkomen van den aardbodem weggevaagd worden", Zulke dreigementen, aldus Svenska Dagbladet zijn kenmerkend genoeg voor de aanstichters en de regeering, die ze inspireeren. Dverigens zullen alle goede Zweden het eens :ijn, in de overtuiging, dat een regime, dat zulke voor nemens heeft tegen ons broedervoJc, slechts terecht door het lot moet worden getroffen, dat het Finland ten deel wil laten /allen. DE DAGELIJKSCHE OORLOGSKOSTEN Volgens een bericht van de Nev York Ti mes uit Londen heeft Wood, de ninister van financiën, gezegd, dat de Engelscie oorlogs kosten dagelijks 10,250 millioen pond bedra gen. Daarbij is de Amerikaansch; hulp niet inbegrepen. Tezamen met andere uitgaven bedragen de dagelijksche oorlogskosten 12 millioen pond. Binnenlandsch Nieuws De inlevering van metalen voorwerpen Naar „Hotel, café, res tauratt" mededeelt, heeft de directeur van het rijkshireau voor het hotel-, café-, restaurant- en peisionbedrijf op verzoek van het rijksbureau \oor non-ferro- «'alen bekend gemaakt, dat lan de burge meesters de volgende richtlijn ii gegeven voor de inlevering van metalen (koper, nikkel, tin, lood en legeeringen daarvan ten aanzien bedrijven, die bij het rijkshoreca een verzoek tot inschrijving hebben ingediend. Met de Duitsche autoriteiten s overeengeko men, dat die voorwerpen van metaal, welke onder de inleveringsplich*. vallm en ln dit speciale geval is bedoeld het nituw zilver, zgn. hotelzilver, in den vorm van tafelbastekken. olie-azijnstellen, peper- zout- er mosterdstellen, messenleggers, flesschenbakjes. koffie- en thee kannetjes, suikerbakjes, suikerrazen, plateaux, plat-du-jour-schalen. soepterrhes, schalen en wat dies meer zij, en wat de leukeninrich'.ing betreft, koperen pannen en deigelijke, alsmede J!- van witmetaal als voor d» instandhouding het bedrijf noodzakelijk zijnde, door de hotelbedrijven kunnen worder behouden. Deze artikelen worden dus niet ingeleverd. Wel moeten ingeleverd aschVakken, bloemen- izen, e.d. welke dus niet direct met de instand houding van het bedrijf te naken hebbeD en welke ook dooi particulieren moeten worden ingeleverd. Het verblijf van minder dan 5 dagen in peasions Vraagt inlichtingen betreffen: verzekering voor Uw eigend. voor Uielf (persoonlijk letsel)ljg€ PONTIER KAK WESTERSIN Cpl! TEL. 38535 - (te Officieele bekert^ Jrr Betreffende bijzon^ regelen in de vp ot gebieden^8 treffende de in het bezette^ gebied bepaalde verboden g^, er op gewezen, dat het verbl a. op de Westfriesche eilaijpj Texel, Vlieland, Terschell Schiermonnikoog, Siemonssarin Rottumerplaat en Rottumeroo>nc ;P- b. aan de Nederlandsche l?6 van Hoek van Holland tot aa grens en op de in dit ge» eilanden (provincie Zeeland e: deel der provincie Zuid-HolP"3 westen van de Nieuwe Wvc MaasDordtsche Kil) slecht^1 aan personen van Duitsche ofw. nationaliteit, die aldaar hun vlj hebben. Hl Tevens bepaal ik, dat de in cf1- bieden wonende buitenlanderjfei zen, dat wil zeggen alle perf* in het bezit zijn van de Nede»x. Duitsche nationaliteit, zich ie^ in de diensturen bij het hoofex meentelijke politie (Ortspolizei)E plaats hunner inwoning moetT« De eigenaren van herbergen|st dere verblijfsgelegenheden w(e nachten kan in de verboden gei plicht bij nieuwe gasten de p4' ving op het invulbewijs i de identiteitspapieren t» controleeren, of de gast 1 dige vergunning en een identiki foto in zijn bezit heeft, Indie». foutieve meldingen op het invuP- of de voorgeschreven vergunni^1 noemde gebieden of zijn identtysi foto niet in zijn bézit heeft, cP naar verplicht onmiddellijk dfe van in kennis te stellen. Dit ge Duitsche gasten. De gasten moeten onmidi£n komst hunne papieren geduretn', aan dengene, bij wien zij woje ring geven. d! Personen beneden den vflftip tijd behoeven geenerlei vergunt Personen beneden den 20-jtd' die een school bezoeken of hp. daar doormaken, of die huif familie gèregeld bezoeken, kuf« gunning verkrijgen die een ha is. Hetzelfde geldt ook voojt. die, om hun werkplaatsen of'J huizen of de woonplaats van 1 bereiken, de grenzen van de se bieden moeten overschrijden. Overtredingen tegen deze bl in overeenstemming met artil i verordening van den Rjjkscorfvc het bezette Nederlandsche gebi^t houdende de strafbaarheid u* tredingen tegen militaire of pf* palingen, overtredingen en hechtenis van ten hoogste zes met geldboete van ten hoogste of met een van deze straffen niet ingevolge andere bepaling! - r straf verbeurd Is. Bovendie<e personen, die zich zonder verft verboden gebieden ophouden,, en verwijderd. r Deze strafbedreiging treedt i den dag harer openbaarmakinj Den Haag, 21 Jtni 1941. en de per ist de brt get. R P SS-Gd Het was aan pensionbedrij'en, in verband met ds huidige omstandigheden verboden, gasten xir korteren termijn dan 5dagen op te nemen. Met het oog op het te verwachten drukke toeristenbezoek,, dat aan bepaalde streken van land zal worden gebraclt, zal in vele geval len het aantal hotels en logementen ter plaatse niet toereikend zijn om in voldoende mate te voorzien in de behoeften aan onderdak en voeding voor kor'en tijd. Daarom heeft de direceur van het rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf aan pensioibedrijven, gelegen in een aantal provincies er gemeenten, voor de maanden Juni tt/m Septenber 1941 ontheffing verleend om het verbod bgies te verstrekken tegen be'aling aan gastei voor een korteren onafgebroken tijdsduur can van ten minste vijf dagen. Aan deze peisionbedrijven is het derhalve toegestaan in det tijdvak ook gasten voor korteren tijd dan vijf dagen op te nemen De bedoelde provincies en gemeenten zijn Provincies: Utrecht (me ui-'zondering van de gelijknamige gemeente), Gelderland en Over ijssel. Gemeenten: Blaricum, 3ussum, 's-Graveland, Hilversum, Huizen, Korlenhoef, Laren (N.H.I en Naarden. Bovendien wordt aan ale pensions in het ge- pensioengerechtigden leeftijd is g= heele land toestemming rerleend tot het opne- begrafenis is Donderdag om 12 uf GERECHTSHOF TE 's-GRA^ E Arrestant doodgesci. Politieagent uil Rotterdam v^, Het Haagsche gerechtshof héér spraak gedaan in de zaak tegen <r agent van politie L. B. te Rot" ten laste was gelegd, dat hij op r Rotterdam hoogst ondooddacht, rep vaardig en onvoorzich'ig een of r heeft gelost uit een geladen richting van den arrestant F. J. I gevolge waarvan deze spoedig is De rechtbank te Rotterdam 1 dachte van rechtsvervolging onts| grond van de schie'voorschriften ambtenaren. De officier van jus' maand hechtenis geëischt en wk beroep gekomen, waarna de procu] vier maanden gevangenisstraf eis» Het hof heeft het aan verdad gelegde (dood door schuld) niet acht en hem vrijgesproken. He', hof vond geen aanleiding tek j de verklaringen van den verdacl, de beenen van den arrestant had bewezen achtte het hof dat de kt arrestant doodelijk trof, van den komstig is geweest. Zelfs al zou staan, dan nog zou geen veroorde» volgen omdat de agent den plii. arrestant onder alle omstandigna: velen te doen opvolgen. P. E, BREDÉE t a Te Haarlem is, 77 jaar oud, k heer P. E. Bredée, oud-schoold overledene is eenige jaren als ont hoofd van een school in Indië vvf weest en werd in 1918 benoem^ opziener in het arrondissement Bg de nieuwe wet van 1920 werdb opziener in de ïspectie Haariei* inspecteur van het L. O. dr. J. Fi< Nadat in 1924 opnieuw een wets® f'and was gekomen- werd de hee; schoolopziener in de inspectie Rd noemd, hetgeen hij tot het bereirf van week-endgasten. I stede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2