SANGUINOSE, 5DAG 2? JUNI 1941 PAG. 5 a der messen voor de maaimachines vereischt een roote accuratesse en is op het oogenblik een be- t onderdeel ven het landbouwwerk (Pax-Holland) Een oud-Hollandsch interieüe op de tentoonstelling -In Holland staat een huis' in het Stedelijk Museum te Am sterdam (Pax-Holland) De badmeesters komen in deze dagen handen en hengels tekort, om alle lief hebbers, die zich daartoe aanmelden, de zwemkunst bij te brengen (Pax-Holland) Op initiatief van dr. Qe Moll, bekend om zijn „röntgen-tulp^n", zijn op het proefveld var\ de Amsterdamsche'Centrale Jeugd zorg onder Iqiding van ;len heer H. A. Surink 1137 bruine boonen uitgeplant, on te komMi tot een voor de Amsterdam- sche Volkstuinders geschikt product. - Dagelijks worden de plantjes, waarvan er 1097 zijn opgekomen, stam voor stam nagegaan op ziekte, afwijkingen in blad en bloei en vruchfc- bezetting (Pax-Holland) In epn vergadering van „De Foriening for Fryske Folkskinst" heeft de voorzitter, de heer E. Wendelaar Bonga te Dokkum, onder ande re medegedeeld, dat het streven van deze ver- eeniging er op is gericht, dat het persoonlijke en het volkseigene weer in de ambachtskunst tot zijn recht komt. Daarna heeft mej. E. van der Zee een lezing gehoudep over 4® motieven op de letterdoeken, die noodzakelijk in nieuwen vorm moeten wor den gebracht. De ideeën van de vereeniging vinden hun bestudeering en uitwerking in het werk van de Industrie- en Huishoudschool, die onlangs een tentoonstelling van een nieuwe richting in de volkskunst hield. De resultaten van dit werk zijn gunstig te noemen. Er zijn Elannen oQt cursussen iv het handwerken op et platteland te organiseeren. VerjiolgenjS heeft de beensnijder Hylkema zijn jongste werk laten zien. Lie sigarenbekers, aschbakjes, maar ook de-dieren in de gedaante van jachthondjes zijn mooier van uitbeelding geworden. De spinwieldraaier K. van Dijk ex poseerde een nieuw soort spinnewiel van het „sküteboersmodel", voorts een mechanischen haspel, waarmee tweehonderd el tot een roof wordt opgewopden. De verkoop van Jj.et spinnewiel neemt Friesland sterk toe. Het bestuur van de vej> eeniging verschaft gaarne adresen aan degeneiv die zich in het apinnen wenscher.- te bekwamen Vii rantsoen gebak oJ 35 gr meel of bloem 50 gr roggebrood ol 50 gr ander brood n dï ZENUWEN EN GEZOND BLOED VMl van on* tmrnm gelischt. en velen be- LCI,U"CI' cn u"-UnU DLUtU. De maanden welke achter ons liggen hebben hoe afgemat zij zijn. Slecht slapen, gtbrek aan eetlust, gejaagdheid en het zijn teekenen, dat Uw gezondheid gelecen heeft Maar, gebruikt nu eens de hett verbaasd staan, hoe spoedig gij U een geheel ancfer mensch gevoelt. SANGUINOSE kt Uw zenuwen, verrijkt Uw bloed, gij slaapt rustig, de eetlust keert terug, en gij el iw arbeid met lust. Gij durft weer te leven. Per fesch 2.-, 6 fl. 11.-, 12 fL 21.- deothekers en Drogisten. VAN DAM CO., I> Riemerstraat 2c/4, Den Haag. het Oostelijk froni v afd sg vi Prof. dr. Hans Pfitzner in ons land aangekomen No. 90 250 gr. koffiesurrogaai Onderwijs Examens sel, I P''N7"kruis ri."" kier Boskoop; P. Hainjé, den Haag; G, P. velt. Rotterdam- t a Bmiima t s F. D. Kraan, den H; indsche taa.' e "loff. Doet heer W. Willigenburg. lers Zwolle; M. G. de Boer. Hattui GravenhaRe.-Notarieel examen, deel 1: M. Nleuwdorp.^Oost-^ sGravcnhage. Tessels'ehade. Diploma Hulp d< moeder. D. L. ter Burg te Utrecht. M. Th. v. 1 Berg. M. Tuitert, F. E Hamburg. G. J. M. Boek- Binnenlandsch Nieuws TRAGISCH ONGEVAL Men meldt ons uit Den Helder: Twee jongens van 9 en 6 jaar speelden op de schuine helling van het Helden der Zee plein naar den dijk met hun autopeds. Op een gegeven oogenblik reden zij met groote vaart naar beneden toen juist op den hoek van den Kanaalweg een auto kwam aan gereden. De kinderen kwamen vlak voor den auto terecht zoodat een aanrijding niet was te vermijden. De auto ging over de beide jongens heen. De eene, een zoon van den heer Lucas, werd hierbij onmiddellijk gedood door een schedelbasisfractuur, de andere, een zoon van den heer Oost uit de Koningstraat, kreeg ook een schedelbasisfractuur en brak beide beenen, doch leefde nog. Hij is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zondagavond een clubje jongelui, dat t<an ien weg stond, aan een zekeren Smeitink en dieüs vrouw, die daar per rijwiel passeerden, iets nageroepen. Smeitink maakte zich daar over zjo woedend, dat hij van de fiets sprong en den 25-jarigen Schel met zijn zakmes in den buik stak. Direct ontboden geneeskundige hulp achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Doetinchem noodzakelijk. Gistermorgen is het slachtoffer overleden. Smeitink, die direct gearresteerd werd, is naar Arnhem over gebracht. DIEFSTAL VAN JAPONNEN 1 De politie te Amsterdam is een diefstal op het spoor gekomen, gepleegd in een atelier aan de Keizersgracht. Een daar werkzame 28-jarige magazijnbediende heeft de laatste maanden niet minder dan 150 ja ponnen gestolen, voorzoover althans op dit oogenblik reeds vaststaat. Wellicht is de gestolen hoeveelheid nog aanzienlijk grooter De moeder van den verdachte, een 49-jarige vrouw, bracht de japonnen naar een heelster in de Noorderdwarsstraat, die ze op haar beurt, stuksgewijze aan particulieren ver kocht. Zoowel de magazijnbediende als de beide vrouwen zijn gearresteerd, Het onder zoek van de politie duurt nog voort. INSLUIPER TE NAARDEN AAN HET WERK. Tijdens de St. Jansprocessie 1300 gestolen. Tijdens de St. Jansprocessie te Laren (N.H.), heeft Dinsdag een insluiper gebruik gemaakt van de afwezigheid der bewoners van perceel Melkweg 34. De bewoners hadden nagelaten twee ramen op de benedenverdieping vast te zetten, waardoor de insluiper makkelijk binnen kon komen. Deze heeft daarna het huis door zocht en op de bovenverdieping, welke bewoond werd door den logé, den heer A., uit Amsterdam, een bedrag van 1300 gestolen. Dit bedrag geborgen in een portefeuille, die in was neergelegd. Een felle brand heeft gistermorgen vroeg de pas in bgdrijf genomen installatie van de Coöperatieve Grasdrogerij IJsselstein en Om streken te IJsselstein in de asch gelegd. De brand is omstreeks vier uur ontstaan in de voordrogerij. Het vuur greep snel om zich heen en voordat de brandweer met twee stralen het vuur meester was geworden, had het de inrichting reeds grootendeels vernield. Tien arbeiders zijn hierdoor zonder werk ge komen. Bij het blusschingswerk heeft een arbeider verwondingen aan de armen opgeloopen, doch overigens kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. Rad ioprocrro HILVERSUM I 415.5 METER Gramofoonmuziek. Ochtendgymnastiek. Gramotoonmuziek. Ochtendgymnastiek B.N.O.: Nieuwsber. Dagopening (voorbe reid door het V *z. Prot. Kerkcbmité). Gramofoonmuziek. (9.15—9.25 Voor de huisvrouw. Voor de vrouw. Gramofoonmuziek. Celesta-ensemble. Almanak. B.N.O.: Nieuw?- en oeconom. berichten. Russisch orkest „Sla- wa" en solisten. Gra mof oonmuziek. De Arnhemsche or kestver. en soliste. Voor de vrouw. Gramofoonmuziek. Cyclus „Muziekcentra in het verleden" (met gramofoonplaten). B.N.O. Nieuws-, oeco nom, en beursber. Orkest Eloward. „Afbraak en opbouw van Handel en Nijv. I. Het recht van sta- Donderdc 6.30 Ensemb logh. 7.00 B.N.O.: den dag 7.15 De Rar 7.45 Cyclus lichame/ 8.00 B.N.O. E.15 Omroep 9.00 Nabescb den Pfi 910 Gramofc 9 30 Bericht! 9.45 Dansmu 10.0&- 10.15 E sche uit onal fel Netherl HILVERSUM II 301.5 METER 6.15 6.45 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 O 1 andgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 7.45 O 11 rndgymnastiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsber. 8.15 Gramofoonmuziek 8.00 10.00 Morgendienst (voor- 3^5 bereid door de Chr. 8o0 Radio-Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en - gramo- 10.00 foonmuziek. foenmuziek. Gra mof oonmuziek. Reportage. B.N.O.: Persoverzicht v. binnen- en buitenl. Gramofoonmuizek. (7.30—7.45 „Ik was er zelf bij", causerie). B.N.O.: Nieuwsber. Spiegel van den dag. Concert voor de Duit- sche Weermacht. Voor den boer. Gramofoonmuziek. B.N.O.: Nieuwsberich ten; sluiting. De eerste Russische gevangenen worden door de Duitsche troepen binnen gebracht (Telefoto Orbis-Holland) Het Boxtelsche politiecorps heeft zijn chef, inspecteur G. Copier, ten grave aedragen. - Het eeresaluut voor het stoffelijk overschot fi-Ut Zuiden! Maandagavond is aan het Centraal Station te Utrecht prof. dr. Hans Pfitzner, die Don derdagavond in het Kurhaus te Schevenin- gen het laatste concert van den Pfitzner- cyclus door het symphonie-orkest van den Nederlandschen omroep zal dirigeeren, gearriveerd- De componist werd opgewacht door Pierre Reinards, die het initiatief tot genoemden cyclus had genomen, dr. Ernst Kraus, den heer von Gorcum van de Rundfunkbetreu- ungsstelle en den zoo pas benoemden diri gent van den Nederlandschen omroep Leo Ruygrok. Na een hartelijke verwelkoming begaf het gezelschap zich per auto naar Hilversum, waar de eerste repetities gehouden zullen worden- BONNENLIJST HOENDERLOO. Blijkens het verslag over 1940 in het maand blad der stichting Hoenderloo bleef het getal nieuw opgenomen jongens achter bij dat van 1939. Hiervoor waren geldige redenen. De plaatsingsmogelijkheden in de maatschappij waren in 1939 veel gunstiger dan in 1940. Door de mobilisatie van toen kwamen er vele plaatsen open en was er vraag naar de jon gens. De groote uittocht van toen was echter ook oorzaak dat in het verstreken jaar min der jongens standvastig genoeg werden ge acht om weer in 't gewone leven terug te keeren. Gaarne had men nog meer plaatsen willen open maken want het getal aanvragen was groot. Het belang der jongens mocht echter onder dien drang niet lijden. Men is in 1940 begonnen met 256 jongens in de Stichting. In den loop van het jaar kwamen er 59 bij, terwijl drie, die reeds ontslagen waren, weer moesten worden op genomen. Op het einde van het jaar waren 268 jongens in de Stichting, zoodat er 50 blijvend in de maatschappij geplaatst kon den worden. Voorts waren 62 jongens in gezinsverpleging, 19 op proef thuis, 40 met voorwaardelijk ontslag, zoodat de zorg zich in het geheel over 389 jongens uitstrekte. Het aantal verpleegdagen liep voor de ver pleging in de Stichting nog iets op en be droeg 94,347, terwijl het aantal voor de buitenverpleging verminderde tot 25,203. Letteren en Kunst Begrafenis Hélène Swarth Te midden van de nog vrijwel ongerepte natuur, die ze lief had en zoo vaak in haar verzen heeft bezongen, is gistermiddag op de kleine begraafplaats Heiderust te Worth Rheden bij Velp, ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van de dichteres Hélène Swarth. De plechtigheid droeg een uiterst sober karakter, slechts weinigen uit de krin gen der letterkundigen waren aanwezig, al hadden velen door het zenden van bloem stukken getoond, dat men de begaafde schrijf ster niet vergeten had. Zoo waren er o.a. bloemstukken van de directie der Wereld bibliotheek, mevr. Boldingh-Goemans, Sara Heyblom, redactie Nieuwe Gids, Jeanne en Jacqueline Reyneke van Stuwe, den heer en mevr. Reddingius, de Vereen, van Letterkun digen, mej. van Diemen, Scheveningen, en anderen. Achter de met bloemen gedekte lijkbaar volgde een open landauer met bloemen. In den stoet kwamen o.a. mede de heer en mevr. Joannes Reddingius, ds. D. Ja Couvee uit Hillegersberg en de heer en mevr. W. M. B. C. van de Veur, uit Middelburg, intieme vrienden van Hélène Swarth. In de rouwkamer van de begraafplaats heeft de heer Joannes Reddingius als oud vriend het eerst het woord gevoerd. Op dezen stralenden blijden SI. Jansdag, nu licht en zon straalt over het prachtige land en de stralende velden van de Veluwe, aldus spre ker, leggen wij uw stoffelijk overschot ter ruste en vertrouwen wij dat aan den schoot van moeder aarde toe. Wij weten, dat datgene wat wij aan haar toevertrouwen niet de Hélène Swarth is, die wij gekend hebben, wier geestelijk leven onsterfelijk zal blijven. Je hart klopte voor alles wat leefde. Je hebt behoort tot die jongeren, die in de tach tiger iaren zich verbonden om aan Nederland de nieuwe kunst te geven, ieder naar zijn eigen talent. Je belofte om te strijden voor een nieuwe dichtkunst heb je op werkelijk grootsche v/ijze ingelost Je prachtige zangen leefden in de harten van velen en zullen blijven leven in de harten van die na ons komen. Spreker dankte voor de groote vriendschap, liefde en trouw, die hij steeds van de over ledene als zoovelen had ondervonden. Je bent nu, aldus vervolgde spreker, de groote reis gaan aanvaarden, naar het onbe kende, waarheen allen gaan, die op aarde het licht van de zon hebben aanschouwd. In dich terlijke droomen hebt ge zeker reeds het on bekende land aanschouwd. Als laatste wensch sprak de heer Reddin gius de hoop uit, dat alle vrienden de over ledene in gedachten mogen vergezellen op haar laatsten tocht naar het licht Hierna heeft ds. D. J. Couvee uit Hille gersberg het woord gevoerd, die er aan herin nerde, dat men wel eens gezegd heeft, dat Hé lène Swarth, de dichteres van de smart, zich te veel in haar eigen leed verdiepte. Belangstel ling van zoovelen is wel de beste logenstraf fing van deze bewering, doch ook op de wijze waarop zij over de smart sprak, troostte ze menigeen, die eigen smart ook kende. Spreker wilde daarna Hélène Swarth zeil nog eens laten spreken, in een harer beste gedichten: Lieve Heiland, neem mijn hand, Leid mij naar uw vreaeland. Ik ben van 't doelloos dolen moe. Loom, mijn oogen vallen toe. Hul mij veilig in een vouw van uw mantel, hemelsblauw Zie mij aan met de oogen zacht Die mij troosten in den nacht. Ten slotte heeft mr. v. d. Veur uit Mid delburg, mede namens zijn vrouw, een in tieme vriendin van Hélène Swarth, gespro ken. Op verzoek van deze vriendin droeg spr. het gedicht „De Sterren" voor: O, de Heilige onsterflijke sterren, Hoog boven mijn sterflijk hoofd. Nu je je oogen voor goed gesloten hebt, aldus vervolgde spreker, zeggen wij je dank voor alles wat je in liefde en menschenmin aan zoo velen gegeven hebt. Speciaal dankte spreker het echtpaar Sale- mink, in wier gezin de overledene de laatste twintig jaren van haar leven gewoond heeft, voor de trouw en de vriendschap, die zij aan de overledene hebben bewezen. Nadat het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, heeft ds. Couvee het Onze Vader gebeden, waarna dr. Krans uit Arnhem namens de naaste familie, die in Brussel woont en die men niet heeft kunnen bereiken, voor de betoonde belang stelling dank zegde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5