Inteekenbiljet PINSPAG 17 JUNI 1941 Leidsche Gemeenteraad De Molensteegbrug wordt niet verlaagd Voorstel van B. en W. verworpen E«n hamerpunien-agenda. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. Af wezig waren de heeren Parmentier en Koole. Als de agenda met, allereerst de benoe mingen aan de orde komt, gaat de Raad in geheime zitting, die geruimen tijd duurt. Tot lid van de Monumenten-commissie in de vacature-mr. R. A. Levisson wordt daar na benoemd de heer W. Zwart. Als hoofd van de openbare bewaarschool aan het Elisabeth-hof wordt benoemd mej. W. M. Nijkamp, hoofd eener fröbelschool te Apeldoorn; als hoofd van de openbare be waarschool aan de Gortestraat mej. J. Brouwer, hoofd eener kleuterschool te Sant poort (no. 3 van de voordracht). De volgende voorstellen werden zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming aangenomen: Voorstel tot het bekrachtigen van de aan stelling van Drs. J. W. Zwartsenberg tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. -Voorstel tot het bekrachtigen van de aan stelling van Dr. W. Labruyère tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Voorstel tot het verleenen van ontslag aan mejuffrouw E. J. Drechsler als onderwijze res aan de o. I. school aan de Paul Kruger- straat, Praeadvies op het verzoek van L. P. de Vries om ontslag uit zijn betrekking van keuringsveearts bij het Openbaar Slachthuis en den Keuringsdienst van vee en vleesch. Voorstel tot het aangaan van een geld- leening. Voorstel tot het verhoogen van verschil lende posten der begrooting, dienst 1940, waarvan de raming te laag is gebleken en 'tot het toevoegen van eenige nieuwe posten aan die begrooting. Voorstel tot het aanvaarden van een legaat van wijlen mejuffrouw Th. C. de Gijselaar. Voorstel tot het verhuren van de woning c. a. aan de De Genestetstraat No. 124 aan T. C. van der Stoel. Voorstel a. tot het verpachten van de exploitatie van de buffetten in de Stadsgehoorzaal aan W. F. van Ingen Schenau Jr.; b. tot het aan den pachter van de onder a vermelde exploitatie verleenen van vrij stelling van betaling van pachtsom over de maanden November 1940 tot en met April 1941. Voorstel tot het verleenen van kwijtschel ding aan de Leidsche Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van Medisch opvoed kundige bureaux van de vergoeding over het 2e halfjaar 1940 ,voor het gebruik van twee lokalen in het gebouw van den Gemeente lijken Geneeskundigen- en Gezondheids dienst. Voorstel tot het verkoopen van een strookje water, gelegen aan de de Gijselaarstraat, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 4554 (ged.) aan J. B. Wilmink. Voorstel tot het aankoopen van het per ceel le Looierstraat No. 10, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie C, No. 332 er tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. Voorstel in zake den aankoop en de ont eigening van eenige perceelen begrepen in het saneeringsplan Heeregracht-Kraaier- s tra at. Praeadvies op het verzoek van de N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij om goed te keuren, dat de N. V. aan de Provincie Zuid- Holland verkoopt een strook berm, gelegen in de gemeente Katwijk. Voorstel in zake het aankoopen van een perceel grond, gelegen nabij den Zoeter- woudscheweg en de Meloenstraat, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie O, No. 1451 (ged.) en tot het vaststellen van de desbe treffende begrootingsstaten. Voorstel tot het verlengen van den termijn van ontruiming van 17 onbewoonbaar ver klaarde woningen. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen C. J. Duyndam, te Noord- wijk, strekkende tot vergoeding aan de ge meente van de schade, haar toegebracht door aanrijding van een op de Middelstegracht staande walbalie. Voorstel tot het verleenen van medewer king aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs, alhier, tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de scholo voor g. .lo. aan den Hooge Morschweg 12 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. Vaststelling van het verslag betreffende de verstrekking van schoolkindervoeding en -kleeding gedurende het jaar 1940. Voorstel tot het wijzigen van de met de gemeente Waddinxveen gesloten overeen komst betreffende de levering van electriciteit aan die gemeente door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. Voorstel inzake het aan Burgemeester en Wethouders opdragen van de uitoefening van de rechten der gemeente als aandeelhoudster der N.V. „Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland". Voorstel tot het beschikbaar stellen van gel. den ten behoeve van het op het gemeente archief gedurende het jaar 1941 op arbeids overeenkomst in dienst houden van Mejuf frouw L. J. Ruys. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gel den ten behoeve van het afmaken van de or dening van de ten gemeente-archieve berus tende doopinschrijvingen van de Waalsche Kerk. Voorstel tot het verhoogen van de over 1941 aan de Leidsche Reddingsbrigade toegekende subsidie en tot het vaststellen van den desbe treffenden begrootingsstaat. Voorstel tot het verhoogen van de aandeaf- deeling Leiden van ^e Nederlandsche Veree niging voor Luchtbescherming voor 1941 toe gekende subsidie en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat Bij de behandeling van het voorstel tot het aanbrengen van verbeteringen aan en in de opleidingsschool voor u l.o. aan den Maresin- gel zegt de heer Huurman (c.-h.) van mee ning te zijn. dat men wel wat optimistisch is wat betreft de besparing, die men door deze verbeteringen zal bereiken. Een afschrijving in 40 jaar acht spr. niet juist. Twintig jaar was beter. Wethouder Wilbrink merkt op dat een 40-jarige annuiteit gewoonte is. Dat men hier wat aan den on voordeel igen kant is is niet zoo bezwaarlijk, omdat men met een ander ob ject dikwijls aan den voordeeligen kant is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Ook het voorstel tot het aangaan van over eenkomsten met het Rijk betreffende het in erfpacht verkrijgen van duingronden, gelegen in de gemeenten Katwijk en Wassenaar ten behoeve van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, wordt goedgekeurd. Molensteegbrug en stadsschoon. In behandeling komt daarna het voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de verlaging der Molensteegbrug. De heer Riedel (v.-d.) merkt op, dat het verkeer in 't algemeen van de brug geen last heeft. Alleen de handkarren en de bakfietsen zullen het er misschien moeilijk mee hebben. Deze kunnen de straten aan de gracht echter gemakkelijk op andere wüze bereiken, Groote vrachtauto's behoeven er evenmin gebruik van te maken. De belanghebbende, de fa. Sijt. hof, wier bezwaren het zwaarst wegen, heeft te kennen gegeven geen behoefte meer te heb ben aan vprlaging. De schade die door verla ging aan het stadsschoon zal worden toege bracht weegt veel zwaarder, dan de weinige voordeelen die verlaging voor het verkeer zou meebrengen. Deze brug dient als een monu ment behouden te blijven en voor het zware verkeer afgesloten te worden. De heer Groeneveld (s.-d.) voert even eens het pleit voor het behoud van de brug in huidigen vorm, evenals de heer Bosch van "osenthaL Wethouder Wilbrink meent, dat men van de zijde van de Monuinentenqommissie en de Vereeniging ,Oud-Leiden" de zaak wat te veel van één kant ziet. Er is hier geen sprake van instandho uden of restaureeren. De brug moet tot het watervlak worden afgebro ken Men zou dus alleen de brug in den ouden kunnen herbouwen. Als de brug ver laagd wordt behoeft zij aan schoonheid niet in te boeten. De boogvorm blijft behouden. Wij bouwen in 1941 een nieuwe brug en dan heb ben we ook met nuttigheidsargumenten te ma. ken. Wij moeten met practische belangen reke. ning houden. Wat de kwestie van de firma Sythof betreft ligt de zaak anders dan men die voorstel. De hooge oprit brengt schade mee voor de huizen bij het nemen van de hoek lar het pakhuis der firma Sythof. Bij de repliek wijst de heer van Rosma- 1 e n (c.-h.) er op, dat de brug bij sneeuwval en ijs levensgevaarlijk, is terwijl prof. van Bemmelen opmerkt, dat het van groote practische beteekenis is, dat Leiden haar mo numenten zoo zorgvuldig mogelijk bewaart, al was 't alleen reeds met 't oog op het Vreem delingenverkeer Wethouder Wilbrink verdedigt nogmaals met warmte het voorstel van B. en W. Dit wordt daarna verworpen met 18 tegen 11 stemmen. Voor stemden de wethouders en de heeren van Rosmalen, v. d. Reyden, Huurman- Schuller, Tabé, van Oyen en Lambert. Daarna sluiting. EINDEXAMEN GYMNASIUM Afd. A. le groep. Geëx. 7 candidaten. Ge slaagd: J. C. J. Bronsgeest, Leiden; Hettij Dirk- se, Oegstgeest; M. C. de Graaf, Noordwijk aan Zee; A- Hassepas, Hazerswoude; A. J. Landaal, Leiden; W. J. Slagter, Leiden. BURGERLIJKE STAND Overleden: J. Arnoldus ,zn., 3 mnd.; A. Sloos, zn., 17 j. J. v- d. Berg, wedn., 74 j. L. v. d. Eijkel, hsvr. van J. de Mooij, 60 j. Geboren: Maria Elisabeth, dr. v. H. S. Ites en J. M. Korenhof; Anneke Jacoba, dr. v. H. Kleibrink en A. W. Postma; Willem, zn. v. N. Blansjaar en C. C. v. d. Mee; Anna Anthonia, dr. v. H. J- Mens en J. C. Huisman; Leendert F,ijs, zn. v. D. Bijland en A. L. Sol; Johannes, zn. v. E- v. d. Zeeuw en J. J. Devilee; Hen- drika Maria, dr. v. H. v. Os en C. M. Verheijck; Hendrik Jacobus, zn. v. H- J. v. d. Steen en E. Nieuwenburg; Hendrik, zn. v. H. J. Philip- po en D. v. d. Meij; Ineke, dr- v. J. de Graaf en S. Colkhoven; Judith, dr. v. F. Logeman en J. Arnoldus; Lena Jacoba, dr. v. L- Sip en A. Guijt; Jacob Barend, zn. v. R. J. Bijl en C. B. Smit; Frans Jan, zn- v. A. v. d. Waals 1 J. 't Hart; Jan Hendrik, zn. v. W. de Vries i E. M. v. Kampen. Gehuwd: D- Munnik, jm., J. v. d. Laan, jd.; H. G. Snel, jm., C. C. Gaastra, jd Huwelijksaangiften: A. M. Hoppers, jm. 22 j., P. J. de Vreugd, jd. 19 j.; P. Krassen- burg, jm. 30 j., N. Heuvelman, jd. 21 j. HlerbO verzoek Ut. naai aanleiding van Uw oproep om medewerking oij de uitbreid'ng van nel lezersaantal, neven- staande nieuwe abonne m te schrij ven op Nieuwe Leidsche Courant De toezending moet direct felaots nebben terwijl de betaling per week/per 3 maanden zal ge- schieut i. Naam nieuwe abonné Woonplaats, enz. De commissie inzake huis houdelijke voorlichting Ontspanningsavond in het Volkshuis Gisteravond vond in de groote zaal van het Volkshuis aan den Apothekersdijk een bij eenkomst plaats van de dames, die den laat- sten tijd deelnamen aan een der cursussen van de commissie inzake huishoudelijke voor lichting. De zaal was vrijwel geheel bezet, hetgeen een zekere waardemeter is voor het succes, dat de commissie met haar lessen heeft geoogst. Mevrouw M. C. van Oerle-Nipper opende met een kort welkomstwoord namens den voorzitter, den heer J. J. van Stralen, die niet aanwezig kon zijn. Spreekster herinner de er aan, dat gedurende de laatste 2M jaar deze avond niet kon worden gegeven. Velen hebben in dezen tijd blijk gegeven, niet alleen tevreden, zelfs enthousiast te zijn over het door de commissie tot stand gebrachte werk. Dit werk moet worden voortgezet, in zoo wijd mogelijken kring worden gepropageerd, en vooral door de deelneemsters azn bekenden worden aanbevolen. Vooral de vakken, die door de tijdsomstandigheden van zoo groot belang zijn, dienen goed te worden aangepakt Tot slot gaf spreekster nog enkele raadgevin gen voor de huishouding, waarna het pro gramma een aanvang nam. Allereerst trad het huisvrouwenkoor op, onder leiding van mevr. T. Leith, begeleid door mevr. W. v. d. Heyden. De ten gehoore gebrachte liederen oogstten groot succes, ter wijl de dames W. v. d. Heyden en J. Stallinga. de Piet-Hein-rhapsodie van P. van Anrooy vierhandig keurig uitvoerden. De door het hu is vrouwenkoor gezongen liederen waren „Sla de oogen hemelwaarts" van Mendelssohn Bartholdy, „Les feux de la St. Jean" van Chaminade, een rondedans door Julius Röntgen en eenige dansen van Frans Schubert. Door het Volkshuis werd vervolgens een aantal volksdansen ten tooneele gebracht, waarvan vooral de Finsche weversdans groot succes boekte. Na gemeervschappelijken zang en Chineesche dansen, uitgevoerd door het Volkshuis, werd deze geslaagde avond met een kort woord gesloten. Hedenmorgen is in het bureau van gemeen, tewerken aanbesteed het verbouwen van de voormalige kweekschool aan de Oude Vest no. 35 tot Volkslogement en het uitvoeren eenige verbouwingswerken in een aangrenzend schoolgebouw. Ingekomen waren 30 biljetten, waarop als volgt was ingeschreven." H. C. Geveke, Leeuwarden, 69.700; W. Oudshoorn en Zn., Leiden, 69,666; M. Ebbink, Haarlem, 69,500; J. H. v d. Linden en Zn., Hilversum, 68.300: P. Br'eyer, den Haag, 68,100; J. Vink, Noordwijk, 64,700; C. v. d. Wiel, Noordwijk a. Zee. 62.900; C. Boel, Voorburg, 62,700: Gebr. de Vries, Haarlem en Pur- merend. 62,100; Smimans Aann. mij., U recht, 61,370; A. J. v. d. Linden. Zeist, 60,900; Fa. A. Bour, Alkmaar, 60,400; fa. Doedens en Schilder, Alkmaar, 58,900; A Rothfusz. Delft, 58,600; A. H. W. Simons, Breda, 58,540; J. Tervoor, Hilversum, 58.500; W. H. Oostveen, Amsterdam, 58,427; G. Brand jes, Bussum, 58,000; fa. Beenes, Amersfoort 58,000; A. Verbeek, Zeist, 57,630; W. Mul der, Oegstgeest, 56,425: A. v. Duin, Noord- Wijk, 56,400; B. C. Strijk, Leiden, 56-000: G. Onderdelinden, Hillegersberg, 56,000; Chr Dieters, Bussum, 55,750; H. C. Bouter A. G. Harteveld. Leiden, 54,500; H. Heemskerk, Leiden, 51,200; Philips Bouwbe drijf, Haarlem, 50,655; S. de Lange, Leiden, 49,650; J. N. Kranenburg, Delft 45,91"" .De gunnihg is aangehouden. emenl KRANIGE REDDER. Gistermiddag omstreeks 3 uur Is de onge veer 5-jarige W., wonende in de Clarasteeg, ter hoogte van de Mirakelsteeg in het wa ter van de Oude Vest gevallen. De brugwachter L. Segaar, dienstdoende aan de Marebrug, die op het hulpgeroep kwam aanloopen, sprong gekleed in de Oude Vest wist den drenkeling, die reeds zinkende w naar hoven te halen. Het kind bleek reeds be wusteloos. Dr. Poortman heeft medische hulp verleend. KANTONGERECHT TE LEIDEN I. B. te Leiden, had op 31 Maart zoo roeke loos gereden met een bakfiets, nabij de Kabel- jauwsteeg te Leiden, dat hij een besteller var de P.T.T. omver had gei eden, waardoor deze zoodanig werd gewond, dat hij thans nog niet geheel genezen is. EiscnV 15 subs. 10 dagen. Uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. D. van D. te Katwijk aan Zee, had nabij de Binnenvstgracht te Leiden, door onvoorzichtig rijden, een anderen wielrijder omver gereden, waardoor een schade wa9 ontstaan van 7,50. Eisch 6 subs. 3 dagen. Uitspraak 3 subs 1 dag met toewijzing van de gevorderde schade van 7,50. C. V, te Katwijk aan Zee, had zijn zoon. die nog geen achttien jaar is, er met een auto op uit gestuurd, zoodat het jongmenseh na tuurlijk geen rijbewijs kon vertoonen. Eisch 10 boete subs. 6 dagen. Uitspraak 6 subs 3 dagen. De schipper H. A te Alkemade, had zonder vergunning van de bevrachtingscommissie een vracht stroo vervoerd van Rijpwetering naar Tilburg, waarvoor hij veroordeeld werd tot 5 subs. 3 'dagen. De landbouwer A. v. d. V. te Rijnburg had zich te verantwoorden wegens dierenmishan deling. Hij zou een Daard werk hebben laten verrichten terwijl het beest een wonde van eenige cm. had waarop het gareel drukte. Er werden een groot aantal getuigen a décharge in deze zaak gehoord, die volgens en ambte naar net vermochten te bwijzen, dat verdachte in deze zaak vrijuit ging of dat het fet niet zoo er was geweest. Wel wilde spr. aanvaarden, dat de wond gedurende het rijden was ont staan en dat het paard niet verwaarloosd werd. De eisch werd een geldboete van 6 subs. 3 dagen. Na e enuitvoerige verdediging van den gemachtigde van de verdachte, de heer Th. J. v. d. Hèyden uit Leiden, die vrijspraak subs, de uiterste clementie vroeg werd het schrifte lijk vonnis bepaald op over 8 dagen. Hillegom GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het politie-bureau: dames laars, bloemkool, dasspeld, verschillende hand schoenen, doublé ring, portemonnaie, zilveren halsketting met madonnabeeldje, bruine cein tuur, zilverbon, badpak in handdoek. PREDIKBEURT STRAATPREDIKING Door de Evanglisatiecommissie der Geref. kerk zal Woensdagavond om half 9 een straat- prediking worden gehouden in de Meerstraat, hoek Emmastraat Er zullen twee sprekers zijn, terwijl het zangkoor medewerking verleent. De voorbereiding der bijenvolken voor de zomerdracht vormde het onderwerp van de practiscFeilan les, welke dezer dagen te Bilthoven in de openlucht werd gegeven (Pax-Hoi laf jn de sseler Gem. Radio-distributie Ie progr. 6.45—22.00 Hilversum I; 22.00—24.00 Duitsch programma. He progr.: 6.45—22.15 Hilversum II; 22.15— 23.00 Hollandsch programma. Ille en IVe programma: 6.4524.00 Duitsch progamma; uitsluitend vóór Radio-Centrales: 23.0024.000 Duitsch programma. Leiderdorp ONTWIKKELINGSCURSUS 1941—1942. In de zaal van café Ramaker kwamen eenige heeren uit Leiderdorp en omgeving bijeen, om zich te vormen tot een commissie van toezicht en advies voor een met Sept. aan te vangen cursus Boekhouden, Handels- rekenen, Ned- Taal en Handelscorresponden tie, Recht en Wetskennis, te geven vanwege de Ontw. Cursussen „Systeem Verhulst" te Leiden. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. K. Los, tot waarn.-voorzitter de heer J. Nagte- gaal, tot voorz. van de examen-commissie de heer R. v. d. Hoek, terwijl het secretariaat in handen werd gesteld van den directeur dezer Behalve de hierboven genoemde heeren namen zitting voor Leiderdorp de heer C. van Egmond, voor Hoogmade-Woubrugge de heer A. H. Borst, voor Zoeterwoude-Rijndijk de heer H. v. d. Poel, terwijl nog een lid voor Koudekerk zal worden aangezocht. Als leeftijdsgrens voor de leerlingen werd gesteld ongeveer 15 jaren. Ook gehuwden zul len zeer zeker kunnen deelnemen. Behalve de directeur zullen als docenten aan dezen cursus verbonden worden mr- D. A. Holtz, de heer F. A. Reyerse en nog een nader te benoemen leeraar boekhouden. Noordwijk VOETBAL Als eerste wedstrijden voor de serie neder laagwedstrijden van V.V. Noordwijk werden gespeeld: Noordwijk III—C.N.V. I en Noordwijk adsp.Quick Boys adsp. Voor de rust was Noordwijk III sterker dan CNV. Daarna speelden de gasten wat beter en wisten hun achterstand nog om te zetten in een 54 overwinning. Ook de adspiranten-wedstrijd eindigde, in een 54 zege voor de gasten. Aanvankelijk is Noordwijk meest in den aanval en boekte een 2—1 voorsprong bij de rust. Quick Boys komt in meer op dreef en wint tenslotté met 54. Noordwijk aan Zee GEREF. BOND. Voor de Geref. Bond treedt Woensdagavond in het gebouw Julianastraat 27 te kwart voor acht op Ds. Koolhaas van Huizen. Rijnsburg BENOEMING Benoemd is in vasten dienst aan de Konin gin Wilhelminaschool (hoofd de heer de Jong) te Rijnsburg, de heer J. Baart, onderwijzer met hoofdakte te Baarn, thans tj; lelijk te Lei den. Zoeterwoude EIEREN VEIL ING: IK LEER NOG. Aangevoerd 1500 eieren. Prijzen regeerings- prijzen Pluimvee: kippen 3.40, hanen 1.00, konijnen 1.605.20. IN ANDERE FUNCTIE Tot gemeenteveldwachter alhier is door den Commissaris der Provincie benoemd den heer R. Zijlstra, voorheen rijksveldwachter alhier. BENOEMINGEN Tot adjunct-commies aan de Rijksinspectie der bevolkingsregisters is benoemd de heer H. Visser, ambtenaar ter Secretarie alhier. Tot 3e ambtenaar ter Secretarie alhier is door B. en W. benoemd de heer H. A de Geijer uit de gemeente Schoonebeek Sassenheim In verband met de uitreiking van bovenver melde rantsoenen zullen alle arbeiders welke deze Weer wenschen te ontvangen, daartoe een ve aanvrage moeten indienen. De formulie ren dienen op Woensdag 18 Juni a.s. des na middags van 2 tot 3 uur te worden afgehaald het dstributiekantoor. Het is echter niet noodzakelijk dat deze door den aanvrager zelf worden afgehaald. DE TUINBOUWGEWASSEN Zag het er aanvankelijk voor bovengenoemde gewassen somber uit, er is door den regen veel verandering gekomen. Men heeft een goede hoop op bevredigende resultaten. Voorschoten AANBESTEDING Zaterdag is door het gemeentebestuur aan besteed het bouwen van twee rioolgemalen met bijbehoorende werken, het aanleggen van een collecteurriool en het uitvoeren van rioolee- ringswerken met bijbehoorende werken, in perceelen en in massa. De hoogste In schrijver was voor perceel I de fa. E. J. La- valge en Zn., Rotterdam, met 25,100; voor perc. II dezelfde met 59,900 en in massa de zelfde met 84,200. Laagste inschrijver was voor perc I fa. G. J. Yperlaan en Osnabrugge met 13,163; voor perceel II M Ebbink, Haarlem, met 35,755 en in massa L. Boekee, den Haag, met 46,000. BENOEMING TUINKNECHT Binnenlandsch Nie-uws HET VERDWENEN KLACHTENBOEK. Zooals bekend, bestaat het klachtenboek bil onte Ned. Spoorwegen niet meer. De heer R. Kooistra geeft in „Spoor, en Tramwegen- een bloemlezing uit de oude, vergeelde boeken. We ontleenen aan dit Interessant artikel t volgende: Een der oudste klachten die wij er in treffen, werd plm. 77 jaar geleden ingeschre- ven te Franeker- De klager schrijft: „Op den 29 July 1864 is de trein die volgens tarief hier ter plaatse ten negen één tweede uur moest arriveren, eerst te elf uur en tien minuten langekomen". De directie wijt dit feit aan.. den grooten aanvoer van vee. Vlak daarop klaagt te Harlingen een reiziger, dat het voor de passagiers onmoge lijk is om in de wachtkamer le en 2e klasse te verblijven wegens het rooken der „kagchel" Ons blijft verborgen, of de „kagchel" werke lijk gerookt heeft, want het bijschrift van de directie beperkt zich tot de mededeeling, dat het bezwaar ter kennis is gebracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Had die minister het was niemand minder dan Thorbecke! even een zorgen aan zijn ambtelijke hoofd! Op 13 February 1872 veroorzaakt een medisch doctor uit Winschoten deining te Nieuwe Schans met de klacht dat hij den restaurateur gevraagd heeft om een kop koffy en toen ten antwoord heeft gekregen, dat er geen koffy verkrijgbaar was. In dezen tijd van koffie-schaarschte voelen wij met den doctor mee. Het duurde zeven jaar, voordat te Nieuwe Schans opnieuw een klacht werd ingeschre ven. R(aar toen was er iets ernstigers gebeurd: personeel van een buitenlandsch circus had het station in een slagveld herschapen en na afloop van het gevecht deden de regisseur en de courier hun beklag, dat de stationschef en zijn vrienden hen hadden beleedigd en mishandeld. Het spoorwegpersoneel kreeg bovendien het verwijt naar het hoofd, dat het dronken was geweest. Het antwoord op deze klacht was niet malsch- Maar de circus- menschen zullen er wel geen weet meer van hebben gehad. Zij vierden waarschijnlijk reeds weer elders triumphen. Een pleidooi voor de vrijheid in Nederland hield een student in de medicijnen, voor deze gelegenheid domicilie kiezende in het Hotel l'Espérance te Amsterdam. Hij schreef op 9 Juli 1880 in het klachtenboek van Wester voort: „De ondergeteekende acht het wen- schelijk, dat de vrijheid om te rooken in Nederland niet beperkt wordt". Hij was van oordeel, dat de niet-roolilrs, incluis de dames, minder bevoordeeld moesten worden. Hij wenschte meer rookcoupé's. Zijn achterklein dochter zegt het misschien haar overgroot- papa na. De heer Kooistra besluit zijn overzicht aldus: Hoe is het de juffrouw vergaan, die vele jaren geleden op een Augustus-avond naar haar woonplaats te Houthem wilde terug- keeren, maar die te Valkenburg terecht kwam, doordat de trein te Houthem doorreed? Kon zij dien avond nog met den trein haar woon stede bereiken of heeft zij zich te voet langs de bevallige Geul, voorbij de „verliefde boomen", door de streek van den Heiligen Gerlach huiswaarts begeven? Het klachten boek doet er het zwijgen toe. Wij bladeren verder in de vergeelde boeken en nu eens deze dan weer gene klacht boeit onze aandacht. Beelden uit het verleden trek ken ons oog voorbij. En wij bedenken hoe belangrijk eens deze voorvallen voor de klagers waren- Maar de tijd schrijdt voort en de beteekenis van al deze gebeurtenissen verbleekt naar mate ze verder in het verleden liggen. De geschiedenis van het klachtenboek, een stukje spoorweggeschiedenis, is ten einde. Wie echter mocht meenen, dat het klachten boek is bözweken door den stormwind van d<?zen tijd, vergist zich, want het voorstel om het af te schaffen, is reeds vóer Mei 1940 jedaan." Laatste Beric rijzen Varen, rijven lechts Won Dr. Johan Wagena1^' t het Dr. Johan Wagenaar, oud-*611 P: van het conservatorium te 's'n ka hage, is vandaag op 78-jarigeWs .teit i emt, overleden. De teraardebestelign Vrijdag a.s. te twee uur plaats op Oud Eik en Duinen. s w: HULPPREDIKERS. val t Di Benoemd tot hulpprediker der G^€ v van Boskoop cand. A. G. v. d. SI dei te Ameide- En tot hulpprediker d,ver( Kerk van Schermerhorn R. cand. en hulppred. te HaarlemmermloriJ de evangelisatie). uim der :tor< STATISTIEK JEUGDVORMHele s in In „Luctor et Emergo", hét orgaanver Bond van Chr. Geref. J. V., geeft^ y. Kremer een beschouwing over het schenen beknopt statistisch overzichau vrije jeugdvorming over 1940. n o Het statistisch gedeelte, zoo schrijft- noemt de namen van 226 organisaJ groote beteekenis van de jeugdbeweg?e blijken uit het totaal aantal le>ev< de gezamenlijke organisaties, n.l. 759^ r Januari 1939 en 746.747 op 1 Janui Van laatstgenoemd aantal waren 22^en- van een Protestantsch-Christelijke eutpr: van een Roomsch-Katholieke jeugdcnfye- tie. De overige organisaties telden g lijk 163.475 leden. s Bij deze getallen zullen we er medöt rekenen, dat verschillende jongeren3acy meer dan één organisatie. De - op deze wijze verkregen, drukken •'e niet uit het aantal jeugdige personen, w< organiseerd is. Vooral bij de R.Ka Va organisaties schijnt mij, gezien den a de verschillende organisaties, dit cr treffende het dubbele of meervoudad' maatschap het grootst. ti,ge Over het algemeen zijn de cijfers Li 1 Jan. 1940 dan op 1 Jan. van 1939.' Was dit alleen het geval bij de ma?* jeugd, dan zouden hiervoor als factoihet gelden de mobilisatie en b.v. divoy voor de vestigingswet, die een bepai centage van de mannelijke jeugd aanr d tieve vereenigingsleven hadden ontl oj Een vergelijking doet ons echter zi va dezelfde teruggang ook te constateei bij de vrouwelijke jeugd. De bond v£Pa op Ger. grondslag b.v. had een teat van pl.m. 500 leden. Over heel dé linie van al het jeii as zelfs de teruggang bij de vroir c jeugd het sterkst. .tl 1 De geheele teruggang bij alle orga; z; beliep ruim 13000 leden. Daarvan was de teruggang bij mai leden van organisaties ruim 4000, terOm bij de vrouwelijke jeugd ruim 7000 bng Zelfs bij de Roomsche organisatie^ en anders niets dan vooruitgang scl kennen, bedroeg de teruggang in tota£ 8 9000 leden. ich De statistiek wekt derhalve den indr,ac' op het gebied van de jeugdorganisatie 1 Jan. 1939 van een topprestatie ges"z' kan worden. tac Opmerkelijk is voorts, dat uit de vin lende cijfers blijkt, dat het aantal gei seerden tusschen 1218 jaar het gro Dit aantal bedroeg over dé geheele lka 1 Jan. 1940 2*0,900. Bij deze georgante v viel zelfs een toename te constatqiare bijna 7000 leden, terwijl daarentegï aantal jeugdige personen in de leeftijdp van 16 a 18 jr-sr en ouder, met bijnaan tei agliep. M«n krijgt hierdoor den lndr[ naarmate de zelfstandigheid van dpi mensch toeneemt, het aangesloten zijn frP jeugdorganisatie afneemt. iie'

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6